Τι πιστεύετε για την πατρίδα μας;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πάλι ντρέπομαι και που βλέπω στην ταυτότητα μου να λέει υπηκοότητα: ελληνική. Τι να τον κάνω τον πολιτισμό και πως ήταν η Ελλάδα πριν 45.000χρόνια; Να τον χ*σω τον πολιτισμό τους. Είμαστε στα μαυρα μας τα χάλια και κοιτάμε τον προ Χριστού πολιτισμό μας. Για ποιο πολιτισμό μιλάτε ρε απολιτιστοι; Που όποιον και να βρείτε η μ@λ@κα ή π**στη θα τον πείτε, που σας δίνουν κάτι και το ευχαριστώ το λέτε με μισή καρδια. Πού είναι ο πολιτισμός; Ο πολιτισμός μας ΉΤΑΝ κάποτε σπουδαίος, δεν αντιλέγω. Αλλά βλέπετε ζούμε στο 2011 και όχι στο 54.000πΧ. Ας κοιτάξουμε το σήμερα όχι το χθες! Μας έχουνε κατφάει και μετα λένε έχουμε δημοκρατία! Ποια δημοκρατία, ξέρουν τι πάει να πει δημοκρατία; Δεν πιστεύω πως αυτό το έθνος-γιατί περί έθνους πρόκειται- πρέπει α συνεχίσει να είναι εν ζωή. Μια σκ@τοφυλή που ζει μέχρι και σήμερα. Έχει φάει κόσμο και κόσμο η Ελλάδα παρ' όλα αυτά εσείς τα κορόιδα συνεχίζετε να πιστεύετε και να "αγωνίζεστε" για κάτι καλύτερο. Δεν ξέρετε μου φαίνεται πως τίποτα δεν εξαρτάται από εσάς αλλά από τα Κεφαλια! Επαψα να πιστεύω σε αυτό το έθνος που μου τρώει όνειρα και φιλοδοξίες. Μια ευχάριστη ζωη ζητάω και για να τη βρω πρέπει να ξενιτευτώ.. Αν και ποτέ δεν ένιωθα ρίγη ούτε καν στο άκουσμα του 1821. Νιώθω ξένος στην ίδια μου τη χωρα. Μακάρι να δανειστούμε κι άλλα που να μη γίνεται να τα ξεπληρώσουμε και να έρθουν να μας φάνε.. Να τα ρημάξουν όλα, γίνεται; Ξεκινήστε τώρα όλοι από κάτω τα -1 για να δείξετε πόσο πολύ αγαπάτε αυτή τη χώρα. Δε λέω άλλα γιατι θα βγω και οφφ και κανένας δε θα καθίσει να το διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
<<Έχω διαβάσει αρκετά σχολικά βιβλία>>.Συγγνώμη εξωσχολικά ενοούσα

Εγώ πάλι ντρέπομαι και που βλέπω στην ταυτότητα μου να λέει υπηκοότητα: ελληνική. Τι να τον κάνω τον πολιτισμό και πως ήταν η Ελλάδα πριν 45.000χρόνια; Να τον χ*σω τον πολιτισμό τους. Είμαστε στα μαυρα μας τα χάλια και κοιτάμε τον προ Χριστού πολιτισμό μας. Για ποιο πολιτισμό μιλάτε ρε απολιτιστοι; Που όποιον και να βρείτε η μ@λ@κα ή π**στη θα τον πείτε, που σας δίνουν κάτι και το ευχαριστώ το λέτε με μισή καρδια. Πού είναι ο πολιτισμός; Ο πολιτισμός μας ΉΤΑΝ κάποτε σπουδαίος, δεν αντιλέγω. Αλλά βλέπετε ζούμε στο 2011 και όχι στο 54.000πΧ. Ας κοιτάξουμε το σήμερα όχι το χθες! Μας έχουνε κατφάει και μετα λένε έχουμε δημοκρατία! Ποια δημοκρατία, ξέρουν τι πάει να πει δημοκρατία; Δεν πιστεύω πως αυτό το έθνος-γιατί περί έθνους πρόκειται- πρέπει α συνεχίσει να είναι εν ζωή. Μια σκ@τοφυλή που ζει μέχρι και σήμερα. Έχει φάει κόσμο και κόσμο η Ελλάδα παρ' όλα αυτά εσείς τα κορόιδα συνεχίζετε να πιστεύετε και να "αγωνίζεστε" για κάτι καλύτερο. Δεν ξέρετε μου φαίνεται πως τίποτα δεν εξαρτάται από εσάς αλλά από τα Κεφαλια! Επαψα να πιστεύω σε αυτό το έθνος που μου τρώει όνειρα και φιλοδοξίες. Μια ευχάριστη ζωη ζητάω και για να τη βρω πρέπει να ξενιτευτώ.. Αν και ποτέ δεν ένιωθα ρίγη ούτε καν στο άκουσμα του 1821. Νιώθω ξένος στην ίδια μου τη χωρα. Μακάρι να δανειστούμε κι άλλα που να μη γίνεται να τα ξεπληρώσουμε και να έρθουν να μας φάνε.. Να τα ρημάξουν όλα, γίνεται; Ξεκινήστε τώρα όλοι από κάτω τα -1 για να δείξετε πόσο πολύ αγαπάτε αυτή τη χώρα. Δε λέω άλλα γιατι θα βγω και οφφ και κανένας δε θα καθίσει να το διαβάσει.

Εγώ προτείνω να μη σου βάλει κανένας -1 γιατί αυτό μάλλον θες.Αυτή η καταστροφολογία δε σε βοηθά με τίποτα καθώς οι σκέψεις σου έχουν πολλά ανακόλουθα,τα οποία δε θέλω να τα γράψω γιατί θα μου πάρει 3 σελίδες.Μπορεί ο καθένας να διακρίνει αυτά τα ανακόλουθα διαβάζοντας αυτό που έγραψες.Δηλαδή θες να εκκενωθεί η Ελλάδα ή να γίνουμε προτεκτοράτο των ισχυρών χωρών;Θες να μην υπάρχει ελληνικό έθνος;Δε θα κάτσω να σου πω πως είμαστε ένδοξο έθνος,θα σου πω όμως ότι οποιαδήποτε <<σκατοφυλή>> έχει το δικαίωμα να υφίσταται.Λέγεται δικαίωμα αυτοδιάθεσης.Νιώθεις ξένος στο τόπο σου;Ίσως δε φταίνε μόνο όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα.Πολλές φορές-και εννοείται πως δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα γιατί τότε θα προχωρούσα σε λασπολογία-υπάρχουν και προσωπικοί λόγοι.Ωστόσο για αυτό το θέμα δεν πρέπει να μείνουμε στα στενά ελληνικά χωροχρονικά πλαίσια αλλά να περιάγουμε τη ψυχή μας σε καθολικότερες και διαχρονικότερες ιδέες.Επειδή όμως θα πάρει πολύ καλύτερα να το ψάξεις μόνος σου.Θα είναι πιο χρήσιμο για εσένα.Εγώ πάντως όταν ακούω τέτοιες απόψεις δε νιώθω οργή αλλά θλίψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να μη σου βάλει κανένας -1 γιατί αυτό μάλλον θες.Αυτή η καταστροφολογία δε σε βοηθά με τίποτα καθώς οι σκέψεις σου έχουν πολλά ανακόλουθα,τα οποία δε θέλω να τα γράψω γιατί θα μου πάρει 3 σελίδες.Μπορεί ο καθένας να διακρίνει αυτά τα ανακόλουθα διαβάζοντας αυτό που έγραψες.Δηλαδή θες να εκκενωθεί η Ελλάδα ή να γίνουμε προτεκτοράτο των ισχυρών χωρών;Θες να μην υπάρχει ελληνικό έθνος;Δε θα κάτσω να σου πω πως είμαστε ένδοξο έθνος,θα σου πω όμως ότι οποιαδήποτε <<σκατοφυλή>> έχει το δικαίωμα να υφίσταται.Λέγεται δικαίωμα αυτοδιάθεσης.Νιώθεις ξένος στο τόπο σου;Ίσως δε φταίνε μόνο όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα.Πολλές φορές-και εννοείται πως δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα γιατί τότε θα προχωρούσα σε λασπολογία-υπάρχουν και προσωπικοί λόγοι.Ωστόσο για αυτό το θέμα δεν πρέπει να μείνουμε στα στενά ελληνικά χωροχρονικά πλαίσια αλλά να περιάγουμε τη ψυχή μας σε καθολικότερες και διαχρονικότερες ιδέες.Επειδή όμως θα πάρει πολύ καλύτερα να το ψάξεις μόνος σου.Θα είναι πιο χρήσιμο για εσένα.Εγώ πάντως όταν ακούω τέτοιες απόψεις δε νιώθω οργή αλλά θλίψη

θα το ψαξω κι άλλο και όταν θα είμαι έτοιμος αρκετα για να διατυπώσω μια σαφη και ολοκληρωμένη άποψη θα επιστρέψω. Σε ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τι σκέφτομαι για την πατρίδα μου;
Αρχαίοι Έλληνες---> Αναμφίβολα υπέρλαμπρος πολιτισμός που έδωσε τα φώτα του στον τότε γνωστό κόσμο,βοήθησε δε την ανάπτυξη πολιτισμού σε παγκόσμιο επίπεδο. Παρ' όλα τα αρνητικά στοιχεία που είχε (κανένας πολιτισμός δεν είναι ή ήταν τέλειος), χάρις σ'αυτον δώθηκε η ευκαιρία να αναπτυχθούν οι τέχνες,τα γράμματα,οι επιστήμες,η λογική μετά από μια εποχή που δέσποζε ο θρησκευτικός φανατισμός,(Μεσσαίωνας--->Αναγέννηση) και άλλα πολλά τόσες φορές ειπωμένα που δεν χρειάζεται να αναφερθουν άλλη μια φορά.
ΑΛΛΑ το μόνο που έχει μείνει σε εμάς να μας ενώνει με τους αρχαίους έλληνες είναι η γλώσσα μας. Τόσοι και τόσοι λαοί που έχουν περάσει από την χώρα μας ανα τους αιώνες,Ρωμαίοι,Σλάβοι,Τούρκοι,Εννετοί κλπ είναι οξύμωρο κάποιος να θεωρεί στις μέρες μας τον εαυτό του γνήσιο απόγονο των Αρχαίων Ελλήνων.

Νεοέλληνες---> Φτάσαμε στο "ψητό".... Στην πλειοψηφία τους συμφεροντολόγοι,υποκριτές,δουλοπρεπείς,εγγράμματοι αλλά αμόρφωτοι,προγονόπληκτοι,νεόπλουτοι,φιλοχρήματοι,απατεώνες,κομματόσκυλα,τεμπέληδες. Κολλημένοι στα επιτεύγματα των "προγόνων τους",δεν προσπαθούν όμως να τους πλησιάσουν. Μπορεί να ακούγομαι υπερβολική αλλά έτσι βλέπω εγώ την κοινωνία στα χρόνια μας. Επίδοξοι "Ευρωπαίοι πολίτες",δεν έιχαν δευτερο βρακί να βάλουν μέχρι πριν από λίγα χρόνια,τώρα όλοι σου κυκλοφορούν με προιόντα μαρκέ και μύτη σηκωμένη μέχρι εκει πάνω.Μπορέι να μην έχουνε να φάνε την μια μέρα αλλά δεν γίνεται να χάσουν οι ίδιοι ή να στερήσουν από τα παιδιά τους λίγες στιγμές γκλαμουριάς. Όπως είδα και γραμμένο σ'ένα τόιχο: "Πέντε μέρες τρως αγγούρι,και το Σάββατο στο κλαμπ το παίζεις μούρη".:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εντωμεταξύ crowley είσαι άτομο που ξέρει τι του γίνεται και κάθεσαι και αντιδικείς με άτομο επιπέδου ΟΕΔΒ. Πέρνα παιδί μου το χρόνο σου δημιουργικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ηρθε η συζητηση εκει που επρεπε.... συμφωνω μαζι σου οτι το ζητημα ειναι η διανομη του πλουτου! Το εθνος που κολαει τωρα? Στην αρχαια Σπαρτη ζουσαν ολοι μαζι, τρωγαν ολοι μαζι, ειχαν μοιραστει σε ολους ισα χωραφια τα οποια δεν ειχαν δικαιωμα να πουλησουν και κανενας απο τους 2 βασιλιαδες δεν ειχε δικαιωμα να παραβλεψει το νομο. Αλλα παραλληλα δεν αφηναν και ξενο να μπει μεσα. Ουσιαστικα ειχαν την ιδια ξενοφοβια που ειχαν οι Σοβιετικοι, απο φοβο δηλαδη να μην μαθει ο λαος για τις πολυτελειες και τις κρεπαλες του υπολοιπου κοσμου. Απλα απεφυγαν την εκ των εσω διαλυση πολυ καλυτερα απο τους Σοβιετικους.

Η αρχαία Σπάρτη και η ΕΣΣΔ είχαν δύο απ'τα πιο δεσποτικά και στρατοκρατικά καθεστώτα που έχουν επιβληθεί ποτέ.Αν είναι να εξασφαλίσεις την κοινωνική τάξη και ευημερία through superior firepower,τότε δεν έχει νόημα εξ'αρχής.Σκοπός δεν είναι να αναγκάσεις τον άλλον να έχει κοινωνική συνείδηση,μέσω τιμωριών και brainwashing και να τον μετατρέψεις σε ρομπότ,καταργώντας του όλα τα civil rights,αλλά να καλλιεργήσεις τη συνείδηση αυτή,χωρίς όμως παράλληλα να χρειαστεί τα δικαιώματα του ανθρώπου να τεθούν υπ'αίρεσιν.Το όραμα για κοινωνική δικαιοσύνη βασίζεται πάνω στα ανθρώπινα δικαιώματα,δεν υπάρχει instead of them.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia_italiki

Νεοφερμένος

Η Σιλια Μπουρτζόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εχουμε στηριχτει στο παρελθον (που ειναι καλο εν μερη ) αλλα δεν κανουμε τιποτα για να μεινουμε αξιομνημονευτει στο μελλον . μονο ο παπανικολαου με το τεστ παπ εκανε κατι και ο αλλοσ που δεν θυμαμαι το ονομα του που ανακαλυψε την πενικιλλινη , και μιας και ειπα αξιομνημονευτο , υπερ του μνημονιου γιατι καλυτερα να μασ " κυβερνουν ατομα απεξω παρα τα τζαμανια μασ που ειναι γενιες στη Βουλη . και κυριος ο Μητσο ----- Τακης { *φτυνω τον κορφο μου κανω 5 σβουρες γυρω απο τον εαυτο μου και κραταω σκορδα * }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Την πενικιλίνη την ανακάλυψη Έλληνας; Το Φλέμινγκ κάνει πολύ ελληνικό, ναι :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia_italiki

Νεοφερμένος

Η Σιλια Μπουρτζόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ετσι μου ειχαν πει οι καθηγητες στο σχολειο ... μαλλον την μπερδεψα με αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ετσι μου ειχαν πει οι καθηγητες στο σχολειο ... μαλλον την μπερδεψα με αλλο

δε φταις εεσυ! αλλά όλοι οι άλλοι γύρω σου που νομιζουν πως όλα εχουν ανακαλυφθει απο τους έλληνες. Ντάξει λιγο έλεος υπ΄ρχουν κι άλλοι λαοι εκει εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
'' Μαλάκα δεν μπορώ άλλο ,πρώτη φορά νιώθω τόση δυσφορία και δεν ξέρω που να την διοχετεύσω .Ελλάδα .Τι φταις και εσύ. Τελικά τι είναι ο Έλληνας; Μάλλον αυτός που ζει στον χώρο που ονομάζεται Ελλάδα. Γιατί την πραγματική έννοια της λέξης ''Έλληνας'', ο νους των Νεοελλήνων αδυνατεί να την συλλάβει .Και κρυβόμαστε πίσω από τον 5ο αιώνα του Περικλή. Αυτά είναι.Ενας πραγματικός ''Ελλην'' θα δημιουργούσε κάτι το οποίο θα ξεπερνούσε τον εαυτό των προγόνων του.Και όχι δεν είμαι περήφανος που είμαι Νεοέλληνας .ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είμαι περήφανος μόνο και μόνο,επειδή κάποτε έζησαν άτομα που επηρέασαν την εξέλιξη του σημερινού γνωστού κόσμου,στον ίδιο τόπο που ζω τώρα.Επιβαλλεται να βρούμε έναν άλλον τρόπο για να εξιψώσουμε την έννοια του Νεοέλληνα.Και όχι να διατυμπανίζουμε σε όλους και σε όλα πως έχουμε κάποια σχέση με τους Αρχαίους Ελληνες.Διότι η μόνη σχέση που μπορεί να έχει κάποιους με αυτούς, σήμερα, είναι να υιοθετήσει τις αρχές που διατυπώθηκαν από αυτούς και τον τρόπο ζωής τους.''


Είναι ένα δικό μου κειμενάκι που το έκανα σε στιγμή αγανάκτησης πριν λίγο καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

avlopaoki

Νεοφερμένος

Ο avlopaoki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ειμαστε Ελληνες και θα μεινουμε Ελληνες!Ειμαστε οι μεγαλυτεροι εχθροι των "μεγαλων" και της ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ!Παντα ηθελαν να μας εξαφανισουν!

₪₪₪ ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ ₪₪₪
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missducaine

Νεοφερμένος

Η missducaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
η ελλαδα εχει αξιοθαυμαστο παρελθον,ασχημο παρον και αγνωστο μελλον.....συμφωνειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο απόλυτο το "άσχημο παρόν"; Δηλ., να αυτοκτονήσουμε; Νομίζω ότι υπάρχουν καλά στιγμές στην ζωή μας ζώντας στην Ελλάδα, αρκεί να θέλουμε να τις βλέπουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο απόλυτο το "άσχημο παρόν"; Δηλ., να αυτοκτονήσουμε; Νομίζω ότι υπάρχουν καλά στιγμές στην ζωή μας ζώντας στην Ελλάδα, αρκεί να θέλουμε να τις βλέπουμε. ;)
εγω αντιθετα νομιζω οτι το εθεσε και κομψα λεγοντας ασχημο παρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
όπως αναφέρει και ο Dr House σε ένα επισοδειο της 8 σεζόν για τον πατριωτισμό:
"ο πατριωτισμός δεν είναι τίποτε άλλο παρά πίστη στην γη,γη που εχει κατακτηθεί 800 φορές από 800 διαφορετικά καθεστώτα με 800 διαφορετικές κουλτούρες.Αλλά κάθε φορά,είναι απλώς η καλύτερη γη."

Επίσης όσοι λέτε για την μεγάλη Σπάρτη σας,ο ίδιος ο Πλάτωνας σας στο έργο του πολιτεία την κατατάσσει στις φαυλες πολιτείες,δλδ στις κατώτερες σαν τιμοκρατικη.

Όχι,δεν είμαι περήφανος για την αρχαία ελληνική δημοκρατία με τον ΘΕΣΜΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ,δεν είμαι περήφανος για το τι έκαναν κάποιοι πριν χιλιάδες χρόνια,έτυχε απλός να γεννηθώ σε αυτόν τον χώρο που έχει συνοριοποιηθει ως "Ελλάδα" κ από εκεί κ πέρα δεν δίνω δεκάρα.είμαι περήφανος μόνο για τις πράξεις ΜΟΥ και πατρίδα μου ο χωροχρονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
[Έθνος ονομάζεται ένα σύνολο ανθρώπων που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα που διακρίνουν το σύνολο αυτό, σε παγκόσμια κλίμακα. Τα κυριότερα από τα γνωρίσματα αυτά μπορεί να είναι η φυλή, η γλώσσα, το θρήσκευμα, η κοινή ιστορία και πολιτισμός και η γεωγραφική καταγωγή.]

[Οι Έλληνες είναι ένα έθνος που κατοικεί κυρίως στα νότια Βαλκάνια και κατοίκησαν τον χώρο που σήμερα ονομάζουμε Ελλάδα από τις αρχές της 2ης χιλιετίας π.Χ καθώς και την Κύπρο στα μέσα της ίδιας χιλιετίας.]
(σύμφωνα με το wikipedia)

Χοντρικά: Άσχετα με το αν υπάρχει κοινό DNA κτλ. το σίγουρο είναι ότι οι Έλληνες έχουμε ορισμένα κοινά γνωρίσματα που μας καθορίζουν ως έθνος. Αυτά τα κοινά γνωρίσματα μας συνδέουν και μας κάνουν να αισθανόμαστε ξεχωριστοί απέναντι σε άλλους (όπως και οι άλλοι νιώθουν ξεχωριστοί απέναντι στον καθένα), μας ενώνουν, μας κάνουν να αισθανόμαστε ιδιαίτεροι. Σα μια ομάδα.
Έχουμε προφανώς ορισμένα εξωτερικά κοινά χαρακτηριστικά όπως και κάθε άλλος λαός, μιλάμε μία γλώσσα που διαμορφώνεται συνεχώς εδώ και χιλιάδες χρόνια και μοιραζόμαστε κοινή ιστορία και πολιτισμό, κοινή προέλευση, καταγωγή. Έχουμε μία ιστορική συνέχεια και έχουμε προσφέρει πολλά στη διάρκεια της παρουσίας μας.
Δε χρειάζεται να πούμε πολλά για την προσφορά μας, αρκεί μία φράση που είπε ο Valery Giscard d'Estaing σχετικά με τις πρόσφατες συζητήσεις για αποχώρηση της Ελλάδας από την ΕΕ: "Europe without Greece is like a child without a birth certificate".
Είμαστε μια ομάδα και θέλουμε το καλύτερο γι αυτή την ομάδα. Έχουμε κοινές επιδιώξεις για τη χώρα μας, για τους ανθρώπους που την απαρτίζουν, τα εδάγη μας, τις ιδέες μας.
Έχουμε κοινή θρησκεία. Πιστεύουμε στον ίδιο θεό και δε μπορεί να αρνηθεί κανείς τα θετικά που έχει προσφέρει ο Χριστιανισμός τουλάχιστον στην Ελλάδα στη διάρκεια των χρόνων. Η πίστη μας ήταν τουλάχιστον εκεί σε δύσκολες στιγμές και κρατούσε ενωμένη τη φλόγα των Ελλήνων, σπρώχνοντας τους να πολεμίσουν κυριολεκτικά και μεταφορικά για πανανθρώπινες αξίες.
Πατάμε σε αυτά τα χώματα αμέτρητους αιώνες. Και θα συνεχίσουμε. Στιγμές εύκολες, δύσκολες, θα μείνουμε εδώ. Θα στεκόμαστε στα πόδια μας όπως πάντα και θα αφήσουμε στα παιδιά μας ένα κληροδότημα για το οποίο σίγουρα θα είναι περήφανα.
Λένε κάποιοι: "Γιατί να είμαι περήφανος; Δεν έχω κάνει κάτι εγώ, δεν έχω κοινά με αυτούς"
Πρέπει να είσαι περήφανος για τους γονείς σου γιατί είσαι οι γονείς σου. Είσαι και θα είσαι πάντα κομμάτι τους. Με το να είσαι περήφανος για τους γονείς σου είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Παρομοίως, είσαι Έλληνας. Ζεις στην Ελλάδα, έχεις ελληνική παιδεία, είσαι κομμάτι της λοιπόν. Πρέπει να είσαι περήφανος για την Ελλάδα γιατί εσύ είσαι η Ελλάδα. Είσαι σπλάχνο της, παιδί της, δημιουργήθηκες σαν αποτέλεσμα αμέτρητων συνιστώσων που συνέβησαν στα χώματα της, κάτω από το πέπλο της ελληνικής γλώσσας και ιστορίας, της θρησκείας και του πολιτισμού.
Εσύ είσαι η Ελλάδα και η Ελλάδα είναι εσύ. Και είσαι περήφανος γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πρέπει να είσαι περήφανος για τους γονείς
σου γιατί είσαι οι γονείς σου. Είσαι και θα
είσαι πάντα κομμάτι τους. Με το να είσαι
περήφανος για τους γονείς σου είσαι
περήφανος για τον εαυτό σου. Παρομοίως,
είσαι Έλληνας.

στους γονείς μου οφείλω την βιολογική μου ύπαρξη...please,no more άσχετες και γεμάτες συναίσθημα συγκρίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


"Μήπως είναι η πατρίδα μου ένα θλιμμένο κομμάτι μου
μήπως περπατάω τα όρια της συνεχώς μετρώντας
μήπως είναι στο σώμα μου, το μετατρέπει σε πτώμα μου
μήπως τη ρωτάω κι εκείνη πάντα απαντάει γελώντας
μήπως είναι η πατρίδα μου ένα χαμένο παιχνίδι μου
μια φωτογραφία υγρού οικογενειακού χειμώνα
μήπως είναι η πατρίδα μου πηγή μιας φυλακής
που μ' έχει θύμα πλύσης εγκεφαλικής
γιατί αυτή είναι η μόνη λύση
στο μυαλό μου πάντα με τη βία μου'μαθαν
πως εγώ έχω διαλέξει την ευτυχία

Μήπως είναι η πατρίδα μου μια παιδική αυταπάτη μου
ζωγραφιές για σχολικές γιορτές, ποιήματα και μπαλόνια
μήπως είναι μια ζάλη μου, ένα φτηνό καρναβάλι μου
άνθρωποι που νιώθουν ότι ζήσανε στα ίδια χρόνια
μήπως είναι η πατρίδα μου που μου θυμίζει τα λάθη μου
λάθη που γεννιούνται απ΄την πατρίδα μου και ζουν αιώνια
μήπως πρέπει να 'μαι μόνο εγώ και να 'ναι άλλος κανείς
εκτιμητής αξίας της δικιάς μου της ζωής
γιατί αυτή είναι η μόνη λύση στο μυαλό μου τώρα καταιγίδα
και τρέχω ζωντανός δίχως πατρίδα - δίχως πατρίδα
"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
στους γονείς μου οφείλω την βιολογική μου ύπαρξη

Δηλαδή αν ήσουν υιοθετημένος δε θα ήσουν κομμάτι τους; Δε θα είχες αισθήματα γι αυτούς και δε θα ένιωθες περηφάνια για ό,τι καταφέρνουν; Ισχύει φυσικά και το αντίστροφο.
Πέρα από την βιολογική ύπαρξη υπάρχουν πολλά ακόμα, τα πράγματα δε σταματούν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top