Τι πιστεύετε για την πατρίδα μας;

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Επειδη με περνας μια 5αρα χρονια και οντας φιλολογος εχεις διαβασεις κατι τομους περισσοτερους απο μενα επιτρεψε μου να σου απαντησω σε λιγα χρονακια οταν θα εχω διαβασει περσσοτερο...
Δεν το θεωρω αποστομωση Ιλια... απλα δεν μπορω να απαντησω λογω του οτι το παλικαρι ξερει περισσοτερα! οταν θα εχω και γω αναλογες γωσεις πες το οπως θες.

Μια τελευταια ερωτηση στο παλικαρι: Αν ειχες να επιλεξεις αναμεσα στο να εισαι καθαρος απογονος του Αισχυλου η καποιος αλλος ουδετερος (εθνικοτητας) τι θα διαλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Για την Ελλαδα των Αρχαιων που υπερασπιστηκαν τα παλικαρια του '21 ο καθενας θα επρεπε να ειναι υπερηφανος - ολοι!
Οσο "αφελληνισμενος" και αν ειναι αυτος που επαναστησε για την ελευθερια της πατριδας μου εγω θα τον θεωρω προγονο μου...

Η ελληνικη ιστορια δεν ειναι ικανοποιητικο στοιχειο;;;

Συκρινονται οι διαφυγες των πολιτων με αυτες των κατοχων της εξουσιας;;; χαχαχα! κλιμακα 1προς απειρο!

ΟΚ, ο καθενας εχει δικαιωμα να νιωθει περηφανος για ο,τι γουσταρει, τι να κανουμε. Εδω καποιοι πιστευουν αλλα κι αλλα, αυτο θα μας πειραξει; Βεβαια η αντιδραση σου μου θυμιζει λιγο "ΜΑΛΑΚΑ Sourotiri, Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ, ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ", οποτε απλα συνεχιζεις να θεωρεις...προγονο σου καποιον χωρις να ξερεις αν ειναι. Εγω μπορω αραγε να θεωρησω προγονο μου τον Μαρτιν Λουθερ Κινγκ;

Για την ελληνικη ιστορια νομιζω πηρες την απαντηση που σου αρμοζε απο τον αναγνωστη.

Οσον αφορα τις κλεψιες των πολιτων... Συγκρινονται και παρασυγκρινονται. Αν μιλαμε για τους "κακους" πολιτικους, πρεπει να μιλαμε και για τους "κακους" πολιτες. Οι πολιτες σαν συνολο εχουν κλεψει πολλα περισσοτερα απο τους πολιτικους σαν συνολο, απλα εχουν την ατυχια να ειναι πολλοι [αρα η κλεψια να φαινεται λιγη στον καθε εναν] ή αν θελεις, να μην ειναι οι ιδιοι σε θεση να κλεψουν ΠΟΛΥ χρημα [πιστευω πως οι περισσοτεροι, αν ηταν στην θεση ενος βουλευτη, θα αρπαζαν απο χιλιες μεριες]. Αυτο βεβαια ειναι μια αλλη, μεγαααααααααλη συζητηση. Σε αυτο που μας αφορα παντως, οικονομικαριος ειμαι, πιστεψε με, οι πολιτες εχουν και αυτοι ευθυνη. Και μαλιστα μεγαλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ου αυτό ήταν αποστόμωση. Εντάξει εγώ δεν μπορώ να προσθέσω κάτι, μάλλον τα ξέρεις καλύτερα, αλλά αυτό δεν παύει να με κάνει να αισθάνομαι, έστω και λίγο, τόσο δα, περήφανη που είμαι Ελληνίδα.. Μπράβο τους που τους διώξαν όποιοι και αν ήταν οι λόγοι τους.

δεν αναφερομουν σε σενα βασικα, αλλα στο παιδι απο πανω που τα ειχε εξωραισει ολα στο κεφαλι του που μονο ΟΕΔΒ δεν πρεπει να λεει στο κουτελο, γιατι σαν (ατεχνο) αναμασημα του γυμνασιου μου φαινονται αυτα που λεει. Τωρα το να εισαι περηφανος που εισαι Ελληνας δεν ειναι κακο, κι εγω ειμαι, αλλα επειδη αγαπαω τη χωρα μου (με τα οποια ελαττωματα της), επειδη αγαπαω τη γλωσσα μου, οχι επειδη ο Πλατωνας γεννηθηκε στην Αθηνα. Κ οσον αφορα στο ποιος εδιωξε τους Οθωμανους, να σου πω απλα πως αν οι Μεγαλες Δυναμεις δεν ηθελαν να δωσουν ενα τελος στην Οθωμανικη αυτοκρατορια γιατι απειλουσε την κυριαρχια τους λογω του τεραστιου μεγεθους της δεν θα τους ειχαμε "διωξει". Ο ρολος των μεγαλων δυναμεων ειναι καθοριστικος στην δημιουργια του ελληνικου κρατους (οχι "απελευθερωση"...απελευθερωση απο τι? Μεχρι το 1453 η τωρινη Ελλαδα ηταν μερος της Ρωμαικης αυτοκρατοριας, αλλα ποιος μας τα λεει αυτα στο σχολειο? Στο σχολειο μαθαινουμε πως το Βυζαντιο ηταν ελληνικο, για ξαναψαξτε το λιγο, η μαλλον για ψαξτε το, γιατι προς το παρον κ λογω ηλικιας μενετε σ αυτα που σας λενε στο σχολειο. Η Βυζαντινη αυτοκρατορια οπως την ονομαζουμε πλεον ηταν η Ανατολικη Ρωμαικη αυτοκρατορια οπως δημιουργηθηκε μετα τη διασπαση της Ρωμαικης αυτοκρατοριας. Ο Αυτοκρατωρ ονομαζοταν Αυτοκρατωρ Ρωμαιων -απο εκει βγαινει το Ρωμιος, απο το Ρωμαιος δηλαδη-. Και πριν μου πει καποιος οτι γιατι μιλουσαν ελληνικα, θα πω οτι οι κατοικοι της αυτοκρατοριας ηταν Ελληνες, Σλαβοι, και παρα μα παρα πολλοι αλλοι, κ το γεγονος πως η επισημη γλωσσα εγινε καποτε η ελληνικη δεν σημαινει πως οι κατοικοι της αυτοκρατοριας αρχισαν να θεωρουν τους εαυτους τους Ελληνες. Ηταν Ρωμαιοι, κατοικοι της Ρωμαικης Αυτοκρατοριας.)

Επειδη με περνας μια 5αρα χρονια και οντας φιλολογος εχεις διαβασεις κατι τομους περισσοτερους απο μενα επιτρεψε μου να σου απαντησω σε λιγα χρονακια οταν θα εχω διαβασει περσσοτερο...
Δεν το θεωρω αποστομωση Ιλια... απλα δεν μπορω να απαντησω λογω του οτι το παλικαρι ξερει περισσοτερα! οταν θα εχω και γω αναλογες γωσεις πες το οπως θες.

κατ αρχας δεν ειμαι παλικαρι, ειμαι κοπελα. Κατα δευτερον αυτα που σου λεω ειναι πραγματα που εχω μαθει επιστημονικα, καθως το σπουδαζω το αντικειμενο. Επομενως ο,τι κ να διαβασεις ειτε θα αρνηθεις να δεχτεις τι διαβαζεις ειτε θα συμφωνησεις με εμενα. Επισης, μια συμβουλη, αν θες να μαθεις για την ιστορια της Ελλαδας μη διαβασεις ελληνικο βιβλιο. Γιατι εκει τα ιδια αναμασηματα θα βρεις. Προς θεου, μη διαβασεις Παπαρρηγοπουλο γιατι αλλωστε αυτος ειναι που γεννησε την ιδεα της ιστορικης συνεχειας απο την αρχαιοτητα ως το σημερα. Κ μονο το γεγονος πως κατι τετοιο ειναι γεννημα ενος ανθρωπου θα επρεπε να σε ψιλιασει πως υπηρετει μια σκοπιμοτητα.

Οσο για το αν θα ηθελα να ειμαι απογονος του Αισχυλου η καποιου ασχετου θα σου πω πως σε ολους θα αρεσε η ιδεα να εχουν εναν προπαππου (αλλα προπαππου, οχι καποιον που εζησε 2500 χρονια πριν) που αφησε σπουδαιο εργο πισω του. Αυτο δε σημαινει πως πλην του Αισχυλου δεν υπαρχει κανενας αλλος. Προσωπικα μαλιστα θα διαλεγα καποιον αλλον, τον Καλλιμαχο απο αρχαιους (για πες μου ποιος ειναι μιας που τοσο περηφανευεσαι για τους προγονους σου, κι αυτος παππους σου ειναι), αν κ θα προτιμουσα καποιον νεωτερο, το Ριτσο συγκεκριμενα, οχι για να περηφανευομαι πως ειμαι εγγονη του, αλλα για να μπορουσα να ειχα τις αναμνησεις που θα εχει το εγγονακι του ζωντας με εναν τετοιο παππου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Κατ'αρχην χιλια συγγνωμη που σε ειπα παλικαρι απλα ειδα "ο αναγνωστης" και υπεθεσα το αυτονοητο...
Δευτερον θεωρω τον τονο σου καπως επιθετικο...
Εγω αρχισα αυτη τη συζητηση για να μιλησουμε και να πουμε τις αποψεις μας ηρεμα...
Λοιπον εγω κοπελια ιστορια εχεις δικιο, μονο απο κει που το λεει και το κουτελο μου διαβαζω δηλαδη ΟΕΔΒ...
Εσενα ειναι το αντικειμενο σου και εχεις διαβασει πολλα πραματα και απο εξωτερικες πηγες εμενα το σχολειο μου εχει μαθει αυτα τι να κανουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Δεν ειμαι επιθετικη, ειμαι ομως απογοητευμενη οταν βλεπω το που εχει οδηγησει η παιδεια μας τους Ελληνες μαθητες, αυριανους πολιτες. Δεν ειναι δικο σου το λαθος, αλλα του Υπουργειου Παιδειας, παρ'ολα αυτα, καλο ειναι εσεις οι νεοι να ειστε υποψιασμενοι. Ειδικα με το διαδικτυο, η προσβαση σε πληροφοριες ειναι πολυ ευκολη. Σου (μας) ευχομαι καποτε να ειμαστε περηφανοι για τα δικα μας κατορθωματα, τι καλυτερο? Εσυ πες μου τι θα διαλεγες, να εισαι εγγονος του Αισχυλου η ο Αισχυλος? Γινε (ας γινουμε) αυτο που θαυμαζεις λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εσενα ειναι το αντικειμενο σου και εχεις διαβασει πολλα πραματα και απο εξωτερικες πηγες εμενα το σχολειο μου εχει μαθει αυτα τι να κανουμε...
Τότε άδραξε την ευκαιρία που έχεις αν όχι να διαβάσεις από μόνος σου, τουλάχιστον να ακούσεις την άποψη ατόμων που διάβασαν κάτι παραπάνω :)
Γενικά συμφωνώ με Sourotiri και Αναγνώστη. Δε μου προκαλεί κάποιο δέος το παρελθόν μας. Αγαπώ αυτόν τον τόπο αλλά δε νιώθω ότι έχω κάτι ξεχωριστό στο DNA μου. Άλλωστε το πόσο κοντά είμαστε στις αξίες, τις ιδέες, το πνεύμα και τον πολιτισμό της Αρχαίας Ελλάδας το βλέπουμε καθημερινά γύρω μας. Πιο Έλληνας είναι ο Γερμανός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπον καταρχας εγω νιωθω περηφανος οχι μονο που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ αλλα που ειμαι και απογονοσ του πρωτου ανθρωπου που πατησε το ποδι του σε αυτο τον πλανητη (προσφτατη ανακαλυψη στη χαλκιδικη)

:confused: σόρρυ αλλά πρώτον πως ξέρεις ότι εσύ προσωπικά είσαι απόγονός του, δεύτερον πως ξέρεις ότι ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στη Γη, τρίτον για ποιον άνθρωπο μιλάς; Δώσε μας κάνα στοιχείο.
Τέταρτον... περιττό κάπως, ο άνθρωπος δεν έφτασε με διαστημόπλοιο στη Γη για να λέμε πως υπάρχει πρώτος και δεύτερος που πάτησε σε αυτήν...

Αν δεν μπορω να θεωρηθω εγω απογονος τους, που μενω στο ιδιο εδαφος με εκεινους και δεν ειμαι εγχρωμος ποιος μπορει; καποια κοινα στοιχεια απο μικρο εως μεγαλυτερο βαθμο θα τα χω...
Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν ξανθοί... Το επικρατές γονίδιο που ήταν υπεύθυνο για το χρώμα των μαλλιών τους ήταν αυτό. Σήμερα η τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων είμαστε καστανοί.
Κατά τα άλλα όχι δεν μπορείς να θεωρηθείς απόγονός τους...
Το ότι κατοικείτε στην ίδια περιοχή δεν σημαίνει πως υπάρχει και βιολογική σχέση, με την ίδια λογική όποιος μένει σήμερα στην Αμερική είναι απόγονος των Ινδιάνων. Τι; Οι Ευρωπαίοι κατοίκησαν πολύ αργότερα την Αμερική; Μα και στην Ελλάδα κατοίκησαν τόσα χρόνια διάφοροι πληθυσμοί.
Από Ρωμαίους μέχρι Οθωμανούς...
Αργότερα βέβαια, κατά την δημιουργία του ελληνικού κράτους έπρεπε να βρεθεί κάποιο στοιχείο ώστε οι κάτοικοι αυτού να παρουσιάσουν εθνική συνοχή... Οπότε ήρθε η σχέση με τους αρχαίους Έλληνες.
Στην πραγματικότητα, το μόνο που μας συνδέει μαζί τους είναι η Γλώσσα, και το ότι σήμερα θεωρούμαστε από όλο τον κόσμο ως οι κληρονόμοι του ονόματός τους.


Sourotiri : δεν μου απαντησες ποιος θα μπορουσε να θεωρηθει ομως απογονος...
με το εξελληνιζουμε θελω να πως πρεπει να αφομοιωσουμε καποιες βασεις στους ξενους, μεταναστες ωστε να συνυπαρχουν και αυτοι μεσα στα ελληνικα πλαισια και με το καιρο να γινονται ενα με 'μας!

Γιατί να γίνονται ένα με εμάς; Η αφομοίωση είναι ο σκοπός ή ο σεβασμός στο διαφορετικό;

Σουρωτήρι συμφωνώ μαζί σου...
Στο θέμα τώρα, κι εγώ την αγαπω την Ελλάδα, όχι με νοσηρό εθνικιστικό τρόπο όμως. Σέβομαι κάθε τι ελληνικό, αν βρεθώ στην άλλη άκρη του κόσμου και συναντήσω κάποιον που μιλάει ελληνικά θα νιώσω πως βρήκα έναν φίλο.
Προσωπικά πιστεύω πως η αγάπη προς την πατρίδα δεν δείχνεται με φανφάρες και πανηγύρια, αλλά και με πιο μικρά πράγματα, ας πούμε με το να μαζεύουμε τα σκουπίδια από έναν δρόμο, να βοηθάμε στον καθαρισμό παραλιών, να προσφέρουμε εθελοντική εργασία, κτλ.
Και ούτε μπορώ να πω πως είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας. Περήφανος μπορείς να είσαι αποκλειστικά και μόνο για κάτι που κατάφερες μόνος σου, όχι για κάτι που ο Θεός ή η τύχη ή δεν ξέρω κι εγώ τι αποφάσισε να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν ξανθοί... Το επικρατές γονίδιο που ήταν υπεύθυνο για το χρώμα των μαλλιών τους ήταν αυτό. Σήμερα η τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων είμαστε καστανοί.
Δεν θα σου πω τίποτα άλλο παρά να κοιτάξεις στις αρχαίες τοιχογραφίες και στις αναπαραστάσεις στα αρχαία αγγεία.Είναι πανεύκολο να διαπιστώσεις οτι σχεδόν όλοι οι Έλληνες τότε ήταν μελαχρινοί ακριβώς όπως και σήμερα...
Οι θεωρίες ότι οι αρχαιοι Ελληνες ήταν ξανθοί είχαν καλλιεργηθεί απο τη ναζιστική Γερμανία που ήθελαν να παρουσιασουν τους Ελληνες σαν αριους προγονους των Γερμανων που ειχαν κατεβει απο το βορρα.Πραγμα εντελως αβασιμο ιστορικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε πως οι Αρχαιοι Ελληνες ηταν ξανθοι? Αλλη προπαγανδα αυτη, του Χιτλερ. Οι ανθρωποι ηταν Ινδοευρωπαιοι, πιο καστανοι απο εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Δεν θα σου πω τίποτα άλλο παρά να κοιτάξεις στις αρχαίες τοιχογραφίες και στις αναπαραστάσεις στα αρχαία αγγεία.Είναι παεύκολο να διαπιστώσεις οτι σχεδόν όλοι οι Έλληνες τότε ήταν μελαχρινοί ακριβώς όπως και σήμερα...
Οι θεωρίες ότι οι αρχαιοι Ελληνες ήταν ξανθοί είχαν καλλιεργηθεί απο τη ναζιστική Γερμανία που ήθλαν να παρουσιασουν τους Ελληνες σαν αριους προγονους των Γερμανων που ειχαν κατεβει απο το βορρα.Πραγμα εντελως αβασιμο καθως μεχρι και τα αγαλματα που χρωματιζαν ηταν μελαχρινα

χαχα τη μπουκια απο το στομα μου πηρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Και σγουρα μαλλια δεν ειχαν;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δευτερον: Οι επαναστατες του '21 δεν επαναστατησαν για να πηγαινουμε εσυ και εγω βολτες αμεριμνοι. Για τους εαυτους τους επαναστατησαν και τα παιδια τους, αντε για τα εγγονια τους. Ως εκ τουτου, δεν νιωθω ουτε για αυτους καποια υποχρεωση ή καποιο αλλο αισθημα. Μαγκια τους, μπραβο. Αν δεν το εκαναν αυτο, δεν ξερουμε πως θα ηταν τα πραγματα σημερα. Παλι ομως θα μπορουσα να κοβω βολτες αμεριμνος, ισως μιλωντας καποια αλλη γλωσσα. Slow the eggs.
Αν οι επαναστατες του 21 δεν θυσιαζαν τη ζωη τους για τις επομενες γενεες των Ελληνων (οχι μονο για τα παιδια τους), τοτε αν θες να παρεις μια γευση για το πως θα ημασταν σημερα ριξε μια ματια προς Τουρκια... στην ανατολικη Τουρκια ειδικα το βιοτικο επιπεδο ειναι τριτοκοσμικης χωρας... καπως ετσι θα ημασταν και εμεις σημερα.
Ασε που δεν θα ειχες περιθωρια να εκφραζεις ελευθερα την αποψη σου αφου θα ησουν υπο στρατιωτικο καθεστως με δημοκρατικα προσχηματα.Οπως δηλαδη ειναι σημερα η Τουρκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Και ούτε μπορώ να πω πως είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας. Περήφανος μπορείς να είσαι αποκλειστικά και μόνο για κάτι που κατάφερες μόνος σου
Εγω ειμαι καθετα αντιθετος μ'αυτο που λες δηλαδη αν ο προπαππος σου ειχε πολεμισει στον πολεμο του ΄21 εσυ δεν θα 'σουνα περηφανος γι αυτον;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν οι επαναστατες του 21 δεν θυσιαζαν τη ζωη τους για τις επομενες γενεες των Ελληνων (οχι μονο για τα παιδια τους), τοτε αν θες να παρεις μια γευση για το πως θα ημασταν σημερα ριξε μια ματια προς Τουρκια... στην ανατολικη Τουρκια ειδικα το βιοτικο επιπεδο ειναι τριτοκοσμικης χωρας... καπως ετσι θα ημασταν και εμεις σημερα.
Ασε που δεν θα ειχες περιθωρια να εκφραζεις ελευθερα την αποψη σου αφου θα ησουν υπο στρατιωτικο καθεστως με δημοκρατικα προσχηματα.Οπως δηλαδη ειναι σημερα η Τουρκια.

Γιατι ποιος σου λεει οτι θα ειμασταν Τουρκια σημερα; Μπορει να ειμασταν οτιδηποτε αλλο.

ΑΝ η γιαγια μου ειχε καρουλια, θα ητανε πατινι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγω ειμαι καθετα αντιθετος μ'αυτο που λες δηλαδη αν ο προπαππος σου ειχε πολεμισει στον πολεμο του ΄21 εσυ δεν θα 'σουνα περηφανος γι αυτον;;;
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και θα καταλήξουμε να παίζουμε με τις λέξεις, γιατί έχει διαφορά να λες είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας από το να λες είμαι περήφανος που ο προπάππος μου έκανε το και το. Αν και πάλι, δεν είναι κάτι που έκανες εσύ για να είσαι περήφανος.

Αυτό με τα ξανθά μαλλιά το είχα διαβάσει σε κάνα δυο σοβαρά μπλογκς, το άκουσα λίγο αργότερα και από καθηγητή που ασχολείται με αυτά, οπότε το πίστεψα. Συγγνώμη αν είναι λάθος, έχω ακόμα κάποιες επιφυλάξεις αλλά μάλλον έχετε δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Γιατι απομονωνεις το οτι για να ειναι καποιος περηφανος για κατι πρεπει να το εχει κανει αποκλειστικα αυτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν ξανθοί... Το επικρατές γονίδιο που ήταν υπεύθυνο για το χρώμα των μαλλιών τους ήταν αυτό. Σήμερα η τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων είμαστε καστανοί.

:confused:
Έχεις δει κανέναν;:P
Όπως προείπε κι άλλος, τα αγγεία φανερώνουν κάποια πράγματα (αν και αυτά ήταν κυρίως θέματα τεχνικής, καθώς δεν καθορίζονταν χρώματα στις αναπαραστάσεις). Κάτι άλλο που θεωρώ πως συμβάλλει σε αυτό το θέμα, είναι το γεγονός πως -όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω- υπήρχαν ιδιαίτεροι χαρακτηρισμοί στα κείμενα για αυτούς που είχαν ανοιχτόχρωμα χαρακτηριστικά -που προφανώς ξεχώριζαν. Και όχι για κάποια άλλη χρωματική απόχρωση.
Επίσης, αν και το θέμα με το χρώμα των μαλλιών και των ματιών είναι κάπως πιο σύνθετο από ζήτημα ενός γονιδίου, το αλληλόμορφο που δίνει ξανθά μαλλιά είναι υπολειπόμενο έναντι των "σκούρων" γονιδίων, και όχι επικρατές.

Sorry για το off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γιατι ποιος σου λεει οτι θα ειμασταν Τουρκια σημερα; Μπορει να ειμασταν οτιδηποτε αλλο.

ΑΝ η γιαγια μου ειχε καρουλια, θα ητανε πατινι.
Το θεμα ειναι απλο.Αν δεν ειχαμε απελευθερωθει απ την Τουρκοκρατια θα ειμασταν προεκτατο της Τουρκιας με οτι αυτο συνεπαγεται...
Ας μην πηγαινουμε ομως το θεμα τοσο μακρυα, λιγοτερο απο 70 χρονια πριν, οι παππουδες μας πολεμησαν για να μην εχουμε σημερα ναζισμο στην Ελλαδα και ολον τον κοσμο.Για αυτο πρεπει να ειμαστε περηφανοι που μια φτωχη χωρα με ελαχιστο οπλισμο εκανε μεγαλυτερη ζημια στους Ναζι απο οτι ολοκληρη υπερδυναμη η Γαλλια.
Δεν ειμαι υπερ του να κολλαμε στο παρελθον, πρεπει ομως να εχουμε επιγνωση του τι συνεβει και να τιμαμε αυτους τους ανθρωπους που πολεμησαν τοτε, ωστε να μην πανε χαμενες οι θυσιες τοσων γενεων.

Γιατι απομονωνεις το οτι για να ειναι καποιος περηφανος για κατι πρεπει να το εχει κανει αποκλειστικα αυτος;
Πολυ σωστο.Για παραδειγμα οι γονεις ειναι περηφανοι οταν τα παιδια τους καταφερουν κατι σημαντικο και ας μην το εκαναν οι ιδιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Λοιπόν είμαι περήφανη που είμαι Ελληνίδα, σέβομαι την ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μου και άλλο τόσο είμαι απογοητευμένη από τη σημερινή της κατρακύλα. Είναι αλήθεια πως οι τύχες των λαών καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από το κεφάλαιο και τα μεγάλα συμφέροντα, αλλά κανείς δεν θυσιάζεται στον πόλεμο μόνο για το χρήμα. Άλλωστε, αν οι Έλληνες του 21 δεν είχαν ελληνική συνείδηση, θα είχαν αφομοιωθεί από τους Τούρκους μέσα σε αυτά τα τετρακόσια χρόνια και δε θα υπήρχε λόγος επανάστασης. Πώς θα μπορούσε διαφορετικά να διατηρηθεί η ιδέα της απελευθέρωσης και πώς θα μπορούσε να ξεκινήσει και να συνεχιστεί η επανάσταση- οπωσδήποτε με εξωτερική αρωγή, η οποία όμως σε καμία περίπτωση δε μειώνει την αξία του αγώνα του ελληνικού λαού και το μεγαλείο της αυτοθυσίας που επιδεικνύει κάθε καταπιεσμένος λαός σε ανάλογες κρίσιμες στιγμές για την πατρίδα του-. Κάθε επανάσταση διαπνέεται από υψηλές αξίες και πάνω από όλα από το εθνικό φρόνημα, διαφορετικά, αν εκπορεύεται μόνο και μόνο από το συμφέρον, θεωρώ πως είναι καταδικασμένη. Γιατί οι αγώνες απαιτούν θυσίες που μόνο για υψηλά ιδανικά -μέσα στα οποία συγκαταλέγεται και η οικογένεια- μπορεί να βρει κανείς τη δύναμη να τις κάνει. Εξάλλου, αν το κίνητρο της επανάστασης του 21 ήταν το προσωπικό όφελος του καθενός, πιο εύκολα δε θα έσωζε κανείς το άτομό του και την οικογένειά του προσπαθώντας να "τα βρει" με τους Τούρκους? Ίσως μάλιστα έτσι κέρδιζε και καμιά "υψηλή" θέση. Και αν τότε υπήρχε ανεξιθρησκεία για τους Έλληνες, γιατί σήμερα υπάρχουν κρυπτοχριστιανοί μέσα στην Τουρκία? Όπως προανέφερα λοιπόν είμαι υπερήφανη που είμαι Ελληνίδα, όπως κρίνω πως πρέπει να είναι ο κάθε άνθρωπος για τη δική του πατρίδα, ιστορία και πολιτισμό. Ο κάθε λαός έχει μέσα στην ιστορία δώσει τους δικούς του αγώνες, έχει να υπερηφανεύεται για τις δικές του νίκες και ήττες στις οποίες πολέμησε παλικαρίσια. Ο καθένας έχει τη δική του γλώσσα, παράδοση, θρησκεία, πολιτισμό. Αυτά είναι στοιχεία που πρέπει να διατηρούνται γιατί συνιστούν την ταυτότητα των λαών. Εξίσου σημαντικό είναι βέβαια να εμπλουτίζονται και να εξελίσσονται όπως και το ίδιο το ανθρώπινο είδος, η πρόοδος σημαίνει εξέλιξη και όχι στασιμότητα. Κατά συνέπεια, δεν είναι δυνατόν να είμαστε "ίδιοι" με τους αρχαίους Έλληνες, σκεφτείτε μόνο πόσο διαφέρει ο καθένας από εμάς από τους γονείς και τους παππούδες του, πόσο μάλλον από ανθρώπους που έζησαν πριν από τόσες χιλιάδες χρόνια. Κι όμως, αυτό δε σημαίνει πως εκείνοι δεν είναι πρόγονοί μας. Οπωσδήποτε, το DNA έχει αλλοιωθεί σε τέτοιο βαθμό από τότε που δε γίνεται λόγος συγγένειας. Παρόλα αυτά, ο πολιτισμός μας είναι η συνέχεια και εξέλιξη εκείνου του πολιτισμού, τώρα αν είναι καλύτερος ή χειρότερος αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. Ας μην ξεχνάμε όμως πως επί 400 χρόνια, όταν η Ευρώπη αναγεννιόταν, εμείς ήμασταν υποδουλωμένοι με μηδαμινή πολιτισμική παραγωγή, πολεμώντας στα βουνά και κάνοντας πλιάτσικο. Και ποιά είναι στη τελική τα στοιχεία που απαιτούνται για να χαρακτηρίσεις κάποιον Έλληνα, Άγγλο ή Γάλλο? Η εξωτερική του εμφάνιση, το DNA του, ή η νοοτροπία του, ο πολιτισμός του, η γλώσσα του, και πάνω από όλα η αγάπη για την πατρίδα του? Και, αν θέλετε τη γνώμη μου, ανάμεσα στους πολιτικούς ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι Έλληνες - αν υπάρχουν κιόλας-. Και από τους πολίτες Έλληνες είναι μόνο αυτοί που αισθάνονται έτσι, αυτοί που ματώνουν βλέποντας την κατάντια της χώρας τους σήμερα, αυτοί που προσπαθούν να διασώσουν την υπόληψή της, αυτοί που ενδιαφέρονται για το μέλλον των παιδιών τους, το μέλλον των παιδιών του γείτονα, το μέλλον της χώρας, και όχι αυτοί που νοιάζονται μόνο για την πάρτι τους και πώς να βολευτούν με μια καλή θεσούλα στο δημόσιο. Προς θεού, δεν αναφέρομαι γενικά στους δημοσίους υπαλλήλους, απλώς θίγω το ζήτημα των πελατειακών σχέσεων. Αυτή η αγάπη για την πατρίδα, όταν εντάσσεται μέσα στα υγιή πλαίσια της φιλοπατρίας είναι ζωτικής σημασίας πιστεύω για τους λαούς, με την προϋπόθεσή πάντα να συναρτάται με τη διαμόρφωση μιας πανανθρώπινης συνείδησης και με την απαλλαγή από μισαλλοδοξίες και αισθήματά δήθεν ανωτερότητας. Δε νομίζω πως οι Άγγλοι δεν είναι υπερήφανοι για την καταγωγή τους ή οι Ιταλοί ή οι Γερμανοί ή οι Αλβανοί. Ακούω Αλβανούς που λένε " είμαι Αλβανός και είμαι περήφανος για αυτό" και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, γιατί ο κάθε πολιτισμός είναι μοναδικός και όλοι μαζί συνθέτουν το ψηφιδωτό του παγκόσμιου πολιτισμού. Ακόμη και μία ψηφίδα όταν χάνεται, ο κόσμος γίνεται λίγο φτωχότερος. Αυτόν τον Ιταλό, τον Γερμανό ή τον Αλβανό που μου λέει ότι είναι υπερήφανος για την εθνικότητά του και παράλληλα σέβεται τη δική μου, τον σέβομαι και εγώ. Όχι όμως και αυτόν που μου λέει - κι αυτό είναι πραγματικό περιστατικό- ότι "ο καλύτερος 'Ελληνας πρέπει να κρεμαστεί στο Σύνταγμα" ή αυτόν που παρουσιάζει την Αφροδίτη της Μήλου ζητιάνα. Όσο για τον υπερεθνικισμό, αυτό είναι κάτι που προωθείται κυρίως από τις εκάστοτε κυβερνήσεις και ασκεί πλύση εγκεφάλου στους λαούς για να εξυπηρετούνται οι σκοπιμότητες. Στο άλλο άκρο και με εξίσου οδυνηρές συνέπειες βρίσκεται η ξενομανία. Και αν οι Άγγλοι είναι περήφανοι για το Βρετανικό μουσείο και τα εκθέματά του, για το Stonehenge ,για το Big Ben κλπ, οι Γάλλοι για τον πύργο του Άιφελ κλπ., γιατί να μην είμαστε και εμείς για τον παρθενώνα , για τους Δελφούς, για την Ολυμπία, το μουσείο της ακρόπολης κλπ? Αν οι Σκοπιανοί κάνουν τα πάντα για να ονομαστούν Μακεδόνες και απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, γιατί να απαρνιόμαστε εμείς αυτή την καταγωγή? Και όταν η υπουργός παιδείας έχει προτείνει ως δεύτερη επίσημη γλώσσα του κράτους τα Αγγλικά, κάποιος δεν πρέπει να υπερασπιστεί και να είναι υπερήφανος για τη γλώσσα μου? Ας πάει κανείς στους Σκοπιανούς ή τους Ιταλούς να κάνει την ίδια πρόταση. Και ποιός φταίει που βγαίνουμε από τα σχολεία αμόρφωτοι και δε μαθαίνουμε ούτε αγαπάμε τη γλώσσα μας? Μήπως φταίει το άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα? Και ενώ η κυβερνήσεις αδιαφορούν για την παιδεία την ίδια στιγμή η υπουργός παιδείας είναι αυτή που προτείνει την καθιέρωση της αγγλικής ως δεύτερης επίσημης γλώσσας. Αυτό εγώ τουλάχιστον δεν το ονομάζω υπερεθνικισμό αλλά μάλλον ανθελληνισμό! Και θα μου πείτε αυτοί είναι οι δημοκρατικά εκλεγμένοι και επίσημοι εκπρόσωποι του ελληνικού λαού. Προσωπικά, αρνούμαι να δεχτώ ως εκπρόσωπο της χώρας οποιονδήποτε από αυτούς λειτουργεί εις βάρος της . Πού είναι τα χρήματα από τις επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης? Μήπως σε τράπεζες της Ελβετίας? Δε νομίζω πως η πλειοψηφία του ελληνικού λαού εκφράζεται από 2-3 "μεγαλοοικογένειες". Και πού είναι η δημοκρατία, όταν τα 2 μεγάλα κόμματα διαγράφουν όποιον βουλευτή τολμήσει να αντιταχθεί στη θέση του ηγέτη και της πλειοψηφίας. Αν ήταν έτσι παιδιά δε θα ψηφίζαμε 300 βουλευτές, αλλά 1 για κάθε κόμμα. Η επίφαση της δημοκρατίας έρχεται για να καλύψει το σάπιο σύστημα και τα στόματα κλείνουν γιατί όλοι θαμπώνονται μπροστά στα εκατομμύρια. Όσο για τις απλές ελληνικές οικογένειες, αυτές αδυνατούν να αντιδράσουν, γιατί εξουθενώνονται από τον καθημερινό αγώνα και το άγχος της επιβίωσης, γιατί τρομοκρατούνται από την κινδυνολογία και τις απειλές των επιτηδείων, για αυτό και οι αντιστάσεις κάμπτονται , γι' αυτό και τα σπουδαία εθνικά θέματα σπρώχνονται σκόπιμα στην άκρη, γιατί εκλείπει το όραμα στις μέρες μας, γιατί ο καθένας φοβάται να πει πως είναι υπερήφανος που είναι Έλληνας! Και μην απατάστε, η κλεψιά δεν είναι γραμμένη στο ελληνικό DNA, είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης και συναντάται παντού όπου έχει πατήσει ο άνθρωπος. Δεν εννοώ ότι όλοι οι άνθρωποι κλέβουν, αλλά όπου υπάρχουν άνθρωποι υπάρχουν και κλέφτες. Ακόμη και στο "πολιτισμένο" Λονδίνο, όπου πήγα φέτος, στην τράπεζα προσπάθησε ο Άγγλος υπάλληλος να μου κλέψει 20 Ευρώ και είμαι βέβαιη πως ήταν σκόπιμη η κίνησή του, γιατί, μόλις τα ζητήσαμε, τα έδωσε αμέσως χωρίς να ζητήσει να τα ξαναμετρήσει και ο ίδιος, όπως θα ήταν το λογικό. Και ναι, είμαι σίγουρη σας λέω, Άγγλος ήταν, δεν ήταν Έλληνας. Φανταστείτε τί συμβαίνει παραμέσα και πόσο πιο άγριος γίνεται ο αγώνας όταν δεν μιλάμε πια για 20 Ευρώ αλλά για δις. Απλώς το ελληνικό πολιτικό σύστημα ευνοεί την κλεψιά και επενδύει σε αυτή για να επιβιώσει. Κι όμως, επειδή είμαι Ελληνίδα, πιστεύω πως όταν φτάνει κανείς στον πάτο και δεν έχει τίποτα να χάσει πλέον και δεν υπάρχει άλλο περιθώριο να φτάσει πιο κάτω, τότε το ποτήρι ξεχειλίζει, και όταν συμβεί αυτό η οργή του λαού γίνεται πιο δυνατή από το σύστημα και το κατεστημένο, αν θέλετε γίνεται επανάσταση. Και μπορεί να φαίνομαι υπερβολική και η θέση μου αβάσιμη και ουτοπική στην παρούσα ιστορική στιγμή, αλλά πιστεύω πως οι Έλληνες θα ξαναγεννηθούν από τις στάχτες τους γιατί έχουν πολλά να προσφέρουν ακόμα. Σας ζητώ συγνώμη για το μέγεθος της καταχώρησης, αλλά παρασύρθηκα από την επιθυμία να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου απαντώντας σε όσα διάβασα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
χαχαχαχα, για πηγαινε ρωτα καναν αγγλο αν ειναι περηφανος για το Big Ben χαχαχαχα, οσο για το γιατι εγινε η επανασταση επιμενω σ αυτο που ειπα αρχικα κ σε προσκαλω να διαβασεις μερικα βιβλια σχετικα για να δεις απο μονη σου. Οι Αρματωλοι, που εμεις τους θεωρουμε ηρωες, ηταν ΠΡΩΗΝ κλεφτες που επειδη ηξεραν καλα τα βουνα ειχαν προσληφθει απο την Οθωμανικη αυτοκρατορια για να πιανουν τους Κλεφτες. Μαλιστα, πολλοι ηρωες της επαναστασης (βλ. κολοκοτρωνης) ειχαν θητησει κ ως κλεφτες κ ως αρματωλοι (δες στη βικιπαιδεια, που βεβαια δεν ειναι κ η καλυτερη ιστορικη πηγη, αλλα σ αυτην εχεις προσβαση τωρα. Αλλιως υπαρχουν πολλα βιβλια ιστοριας που μπορεις να τα επιβεβαιωσεις αυτα)
Αυτο θα μας φαει εμας τους Ελληνες. Η αδυναμια μας να δεχτουμε πως εν τελει λαθος τα ειχαμε μαθει, ας τα μαθουμε τωρα σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top