Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
1) TO linux!
2) δεν είχες βάλει drivers γραφικων να φανταστω; :rolleyes:

Και η μάνα μου έτσι τα λέει χαχαχα
Φόκο είσαι λατρεία :P:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κάθεσαι και του απαντάς σοβαρά;

Παιδιά, ΜΗΝ ακούτε τον φόκο απλά, δεν ξέρει πού πάνε τα πέντε στο linux...
απανταω σοβαρά, γιατι υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος να τον πιστέψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και η μάνα μου έτσι τα λέει χαχαχα
Φόκο είσαι λατρεία :P:baby:

Κι εγώ έτσι ΤΑ λέω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
απανταω σοβαρά, γιατι υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος να τον πιστέψει



Καλα κάνεις που μου απαντάς σοβαρά γιατί χαρής εσένα έβαλα το avast και σε προηγουμενο θέμα με έβαλες σε σκέψη να αγοράσω e ink tablet και αυτό που πρότεινες είναι παρα πολυ ωραίο....

Πάντως ως τώρα ως απλός χρήστης (χωρις εξειδικευμένες γνώσεις) έχω δουλέψει (όχι απλά δει):

spectrum (το λειτουργικό του δε θυμαμαι πως λεγεται)
MS DOS
amiga os (αυτο της αμιγκα )
WINDOW 3X
WINDOWS 95
WINDOWS 98SEC
WINDOWS NT
WINDOWS ME
WINDOWS 2000
WINDOWS XP
WINDOWS VISTA
windows 7
windows 8
MACOS LEOPARD
MACOS LION
UBUNTU
KUBUNTU

οπότε μπορώ να έχω γνώμη .......
για τα windows vista εγώ ο ίδιος τα είπα σαχλαμάρες.... τα έβγαλα από την πρώτη βδομαδα που πήρα τον acer (και ας ηταν αυθεντικά) και έβαλα ubuntu (και μόλις βγήκαν τα 7 χρησιμοποιούσα ubuntu γιατί απλά τα vista ήταν της πλάκας)

Και η μάνα μου έτσι τα λέει χαχαχα
Φόκο είσαι λατρεία :P:baby:

εμένα η δικιά μου δεν γνωρίζει καν τι είναι τα λινουξ

Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιαί οι διανομές των linux (fedora, ubuntu, puppy) είναι πολλές, όπως και των windows (starer, prof, server, ultimate)
εχώ δεν αναφέρομαι σε πυρήνες αλλά σε εκδόσεις λειτουργικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Ubuntu/Edubuntu.

Τα - :
- Μέχρι να τα μάθεις φτύνεις αίμα

Άσε, να δεις κι εγώ τι τράβηξα μέχρι να τα μάθω... για αυτό λέμε τι πάτε και μπλέκετε με τα παλούκια, βάλτε εκεί ένα gentoo να βρείτε την υγειά σας. Το λέει και η λέξη άλλωστε, "Edubuntu". είναι για πολύ προχώ χρήστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οπότε μπορώ να έχω γνώμη
Tο ότι ο Γιώργος και εγω ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ αυτό δεν σου λεει κάτι να φανταστώ; :rolleyes:
(και ας ηταν αφεντικά)
ουτε και υπόδουλα:P
(και μόλις βγήκαν τα 7 χρησιμοποιούσα ubuntu γιατί απλά τα vista ήταν της πλάκας)
νομιζεις πως τα seven βελτιώθηκαν σοβαρά σε σχέση με τα vista?:P
τα λινουξ
Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιαί οι διαμονές των linux (fedora, ubuntu, puppy) είναι πολλές, όπως και των windows (starer, prof, server, ultimate)
είναι TO linux, γιατί δεν είναι διανομες linux, αλλά διανομές ΜΕ linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tο ότι ο Γιώργος και εγω ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ αυτό δεν σου λεει κάτι να φανταστώ; :rolleyes:
Μα δε τα κρίνω ως ειδικός ως απλός χρήστης τα κρίνω (δεν ειναι το σημμυ ντουα εδώ ούτε pcmag forum το ischool είναι.

Το έχω πει ότι είμαι άσχετος αλλα τα λειτουργικά δεν απευθύντοναι σε ειδικούς αλλα στους απλούς χρήστες (και εκεί πιστεύω ότι τα πρωτεία τα έχει η apple)

. Απλα εσείς πιστεύω αν και ειδικοί δε δοκιμάζετε πλέον νέα windows θα είστε με τα λινουξ μια ζωή και θα κατακρίνετε τα windows χωρίς καν να τα δοκιμάσετε. Τι να κάνουμε για εμένα ειναι σημαντικό να συνδέω το hdmi και να ανταποκρίνεται αμέσως το pc ή να μπορω να χειριστώ το ipad από το λειτουργικό ή να τρέχω το photoshop.


Επίσης εγώ κρίνω με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες χωρίς να είμαι προκαταλημένος με κανένα λειτουργικό.

τα vista δε διαφέρουν πολυ με τα 7 αλλά τα 7 κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα οπότε τα ξεχωρίζουν. Το μοναδικό προβλημα που είχα με τα vista ηταν που κολλούσε ο υπολογιστής στα 7 αυτο διορθώθηκε στα 8 μάλιστα η διαφορά στην ταχύτητα είναι ταιράστια (αν και μερικά πράγματα είναι κοινά).

με τα 8 ο υπολογιτής είναι σταθερός.... πιο γρήγοροες ενώ φαίνεται ότι το λειτουργικό δε χαλάει με τον χρόνο.

Οι περισσότεροι που έχετε λινουξ να μη πω όλοι έχετε αναγκαστικά και windows έστω και σε εικονικο περιβαλλον αυτό είναι μια απόδειξη οτι τα windows είναι ανωτερα.

τον σπεκτρουμ τον εχω ακομα αν θελετε τον φωτογραφίζω... (...).... αλλά και αυτο να γίνει δε θα αλλάξει κάτι...

Στα ουμπουντου ειχα πρόβλημα με το hdmi (Αφου δε συγχρονιζοταν αυτοματα οποτε έπρεπε να κανω ενα σωρό σπιουντιες καθε φορά για να το συγχρονίσω, είχα προβλημα με το φλας μασιν )και με το συγχρονισμό του ipad-ipod στο ipod δεν αναγνωριζε ελληνικη γραμματοσειρα στα τραγούδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μα δε τα κρίνω ως ειδικός ως απλός χρήστης τα κρίνω
Το έχω πει ότι είμαι άσχετος αλλα τα λειτουργικά δεν απευθύντοναι σε ειδικούς αλλα στους απλούς χρήστες (και εκεί πιστεύω ότι τα πρωτεία τα έχει η apple).
νομίζω όμως πως μπορω να έχω και μια άποψη παραπάνω, όπως εγώ δεν μπορω αντιστοιχα να αρχισω να βγαζω ιατρικες διαγνωσεις!;)
Απλα εσείς πιστεύω ότι δε δοκιμάζετε πλέον windows θα είστε με τα λινουξ μια ζωή.
εσυ το πιστευεις αυτο.
εγω αυτή την ώρα φορμάρω ένα pc με windows seven:P
Επίσης εγώ κρίνω με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες χωρίς να είμαι προκαταλημένος με κανένα λειτουργικό.
ούτε εμείς είμαστε προκατειλημμένοι, απλά προσπαθούμε να κρινουμε ρεαλιστικά!
τα vista δε διαφέρουν πολυ με τα 7 αλλά τα 7 κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα οπότε τα ξεχωρίζουν.
στα υπόλοιπα είναι τα ίδια σκατά!:P
Το μοναδικό προβλημα που είχα με τα vista ηταν που κολλούσε ο υπολογιστής
αν μου πεις πως τωρα δεν κολλάνε τα seven, ψεματα θα μου πεις!
με τα 8 ο υπολογιτής είναι σταθερός.... πιο γρήγοροες ενώ φαίνεται ότι το λειτουργικό δε χαλάει με τον χρόνο.
ΟΛΑ τα windows based λογισμικα γινονται βαρια με το χρόνο, είναι η δομή τους τέτοια, που δεν τα βοηθά να είναι ελαφριά.
Ειδικά όμως στην περιπτωση των eight, δεν εχει περάσει ακόμα αυτός ο χρόνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
νομίζω όμως πως μπορω να έχω και μια άποψη παραπάνω, όπως εγώ δεν μπορω αντιστοιχα να αρχισω να βγαζω ιατρικες διαγνωσεις!;)

Δε θα βγάζεις ιατρικές διαγνώσεις αλλά μπορείς να κρίνεις ιατρικές υπηρεσίες (την νοσηλεία σου σε ένα νοσοκομείο, την επισκεψη σου σε έναν ιατρό, να συγκρίνεις 2 ιατρους μεταξύ τους )) αυτό έκανα και εγω δεν αναφέρθηκα πουθενά για εξειδικευμένα πραγματα που δε ξέρω αλλα για απλά πραγματα τα εξειδικευμένα δε τα εγραψα οχι επειδη να σνομπάρω αλλα επειδη δε τα γνωρίζω :)

δε λέω για πυρήνες, επιδόσεις, χρησιμοτητα server, μνήμη αλλά ποιο λειτουργικό καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Φυσικα εσείς ως ειδκοι έχετε Points παραπάνω αλλα αυτό δε με εμποδίζει να εκφράζω την γνώμη μου επιχειρήματα.

αν μου πεις πως τωρα δεν κολλάνε τα seven, ψεματα θα μου πεις!

Τα win 7 κολλανε (Δεν ειπα πως δεν κολλάνε) απλά καλυπταν τις αναγκες μου παραπάνω από τα λινουξ

τα 8 δε κολλάνε όμως (ως και τώρα ), επίσης ενα θετικό είναι ότι αναγνωριστηκε πλήρως το pc μου χωρις να βαλω drivers (και όταν εννοω πληρως εννοώ πληρως)
(αλλα εχω εντοπισει καποια πραγματα που δε μου αρέσουν αλλα περιμένω να τα συνηθισω και μετα να τα κρίνω)

Από τα μακ είμαι απολυτα ευχαριστημένος ο λόγος που δε τα χρησιμιοποιώ είναι επειδή είναι σε σταθερό σύστημα (ιμακ) που δεν είναι δικό μου. (οποτε δε παιζω με ξενα πραγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι περισσότεροι που έχετε λινουξ να μη πω όλοι έχετε αναγκαστικά και windows έστω και σε εικονικο περιβαλλον αυτό είναι μια απόδειξη οτι τα windows είναι ανωτερα.

Ο λόγος που κάποιος μπορεί να έχει και windows πέρα από linux στο ίδιο μηχάνημα είναι τυχόν ασυμβατότητες σε λογισμικό. Αν η microsoft ή η apple έχει πάρει όλα τα δικαιώματα σε μια εφαρμογή επειδή τα σκασε χοντρά ( κάτι που είναι δύσκολο να κάνει μια μικροεταιρεία όπως η canonical πόσο μάλλον μη κερδοσκοπικές κοινότητες όπως αυτή του debian ) δεν είναι ευθύνη του linux. Εγώ πχ που σε αυτό το pc δεν παίζω παιχνίδια και δεν χρησιμοποιώ κάποιο πολύ εξειδικευμένο επαγγελματικό πρόγραμμα που να παίζει μόνο σε win/mac έχω μόνο ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Χρησιμοποιω αποκλειστικα Windows 7.Δοκιμασα για μια περιοδο Ubuntu, αλλα ειναι σαφως κατωτερα απο τα παραθυρα για τη χρηση που κανω.Απο τη στιγμη που εμεις οι φοιτητες εχουμε δωρεαν Windows, δεν βρισκω λογο να χρησιμοποιησει καποιος linux, εκτος κι αν τα χρειαζεται για τη σχολη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d_p

Νεοφερμένος

Ο d_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Linux περίπου 3 χρόνια οι λόγοι είναι :
1) Έχω τον απόλυτο έλεγχο του συστήματος μου.
2) Πολύ πιο γρήγορο απο οποιαδήποτε άλλο λειτουργικό που έχω δοκιμάσει.
3) Περισσότερη ασφάλεια.
4) Καθημερινά με εκπλήζει.

Υ.Γ Είναι ΤΟ Linux καθώς αναφερόμαστε στον πυρήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χρησιμοποιω αποκλειστικα Windows 7.Δοκιμασα για μια περιοδο Ubuntu, αλλα ειναι σαφως κατωτερα απο τα παραθυρα για τη χρηση που κανω.Απο τη στιγμη που εμεις οι φοιτητες εχουμε δωρεαν Windows, δεν βρισκω λογο να χρησιμοποιησει καποιος linux, εκτος κι αν τα χρειαζεται για τη σχολη του.
Μόνο οι φοιτητές σχολών πληροφορικής έχουν το προνόμιο αυτό, νομίζω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μόνο οι φοιτητές σχολών πληροφορικής έχουν το προνόμιο αυτό, νομίζω:worry:

ειναι η υπηρεσια αναφανδον και την εχουν παρα πολλες σχολές!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Χρησιμοποιω αποκλειστικα Windows 7.Δοκιμασα για μια περιοδο Ubuntu, αλλα ειναι σαφως κατωτερα απο τα παραθυρα για τη χρηση που κανω.Απο τη στιγμη που εμεις οι φοιτητες εχουμε δωρεαν Windows, δεν βρισκω λογο να χρησιμοποιησει καποιος linux, εκτος κι αν τα χρειαζεται για τη σχολη του.

αν δεν κάνω λάθος τα win7 που σου δίνουν έχουν περιορισμένη διάρκεια 2 χρόνων. Εμένα έτσι μου γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
https://www.grnet.gr/default.asp?pid=165&la=1
αν δεν κάνω λάθος τα win7 που σου δίνουν έχουν περιορισμένη διάρκεια 2 χρόνων. Εμένα έτσι μου γράφει.
σιγα μην έχαναν οι καπιτα-ληστες συντροφε τρολλεταριε.:P
Σου δινουν την τσαμπα έκδοση για να σε μαθουν να την χρησιμοποιεις(αν δεν το εχεις ηδη μαθει) και να την προωθεις μετα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο λόγος που κάποιος μπορεί να έχει και windows πέρα από linux στο ίδιο μηχάνημα είναι τυχόν ασυμβατότητες σε λογισμικό. Αν η microsoft ή η apple έχει πάρει όλα τα δικαιώματα σε μια εφαρμογή επειδή τα σκασε χοντρά ( κάτι που είναι δύσκολο να κάνει μια μικροεταιρεία όπως η canonical πόσο μάλλον μη κερδοσκοπικές κοινότητες όπως αυτή του debian ) δεν είναι ευθύνη του linux. Εγώ πχ που σε αυτό το pc δεν παίζω παιχνίδια και δεν χρησιμοποιώ κάποιο πολύ εξειδικευμένο επαγγελματικό πρόγραμμα που να παίζει μόνο σε win/mac έχω μόνο ubuntu.

Τι να κάνω μια παιχνιδομηχανή αν έχει χαζά παιχνίδια. Ευθύνη της canonical είναι να πείσει τους κατασκευεαστές να υποστηρίξουν τα προιόντα τους στο λειτουργικό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ευθύνη της canonical είναι να πείσει τους κατασκευεαστές να υποστηρίξουν τα προιόντα τους στο λειτουργικό της.
Είδες που επιμενεις να λες επι του θέματος και ακυρώνεσαι μόνος σου;:P
Τα περισσότερα παιχνίδια μεχρι στιγμης τρέχουν με το DirectX που είναι μια τεχνολογία που έχει αναπτυχθεί αποκλειστικά για windows.
To DirectX απο τα πολυ παιδικά του βήματα ήταν προβληματικό.
Ακόμα και τα πρώτα παιχνίδια σε DirectX είχαν πολύ χειρότερα γραφικά απο πχ τον Atari της εποχής, ή την amiga.
Όμως το DirectX εδραιώθηκε στην αγορά βιντεοπαιχνιδιών την εποχη της παντοκρατορίας της Microsoft (1994-2003) λόγω μη ύπαρξης αντίπαλης τεχνολογίας.
Παρόλαυτα τα τελευταία χρόνια, παρατηρείται μια στροφή στο OpenGL, που έχει βελτιωθεί αισθητά, και υποστηρίζεται από πολλές εταιρίες παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών.
Ήδη το steam ανακοίνωσε πως έχουν αρχίσει τα πλάνα υποστήριξης linux.
Eγώ παίζω τελευταία με το OpenBVE, έναν opensource προσομοιωτή τραίνων;)

Επίσης η Canonical δεν είναι η μοναδική εταιρία που εκμεταλλεύεται εμπορικά το GNU/Linux
Υπάρχουν κι άλλες, όπως η Novell, η RedHat....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Χρησιμοποιω αποκλειστικα Windows 7.Δοκιμασα για μια περιοδο Ubuntu, αλλα ειναι σαφως κατωτερα απο τα παραθυρα για τη χρηση που κανω.Απο τη στιγμη που εμεις οι φοιτητες εχουμε δωρεαν Windows, δεν βρισκω λογο να χρησιμοποιησει καποιος linux, εκτος κι αν τα χρειαζεται για τη σχολη του.
Όλοι οι φοιτητές ανεξαιρέτως τμήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top