Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόνο οι φοιτητές σχολών πληροφορικής έχουν το προνόμιο αυτό, νομίζω:worry:

Kαι εγώ το έχω αυτό το προνόμιο που δεν είμαι φοιτητής πληροφορικής ή ημμυ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ισχύει, αλλά ο λόγος για τον οποίο συζητάμε είναι πολύ σημαντικός για το γεγονός επίσης ότι το linux δεν είναι δημοφιλές. Άρα δεν έχει και πολύ νόημα να βασιζόμαστε εκεί είναι φαύλος κύκλος. Υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε mac όπως και εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε windows. Όπως επίσης υπάρχουν κατά την ίδια λογική και παιχνίδια που τρέχουν πχ μόνο σε playstation και όχι σε pc. O καθένας προσπαθεί πάντα να εδραιωθεί εστιάζοντας κάθε φορά στο target group που θέλει. Αν το καταφέρει μια φορά μετά το πράγμα γίνεται πιο εύκολο.

Άλλωστε η υπεροχή των windows θεωρώ πως έχει να κάνει πιο πολύ με το ότι είναι φιλικότερο προς μέσο χρήστη που απλά θέλει ένα σύστημα εύκολο αρκετά ώστε να μπορεί να μπαίνει στο internet κι άντε να ακούει κάνα τραγούδι και να κατεβάζει καμιά ταινία να βλέπει μια φορά στο τόσο, βάζοντας παραμέτρους όπως η ασφάλεια, η λειτουργικότητα και η ταχύτητα σε δεύτερη μοίρα. Αυτός που εστιάζει σε ένα συγκεκριμένο τομέα όμως ( designer, programer, gamer ) δεν έχει πρόβλημα να βάλει και OpenBSD που λέει ο λόγος, αρκεί να είναι καλό στον τομέα που θέλει.
Αυτό λέμε τόση ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το καλύτερο λειτουργικό είναι το os x
ακολουθούν το windows os
και έπεται το ubuntu os
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Με το Mint έχω μόνο ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ τη μπάρα αυτή από κάτω να είναι ασπρη. Καντην μαύρη κι εσύ τωρα :pfff: Σκέφτομαι να περάσω σε αυτό το Laptop την Olivia όταν βγει με το καλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ούτε καν :P το καλύτερο θέμα για cinnamon είναι αυτό tbh. πάει και την όλη πράσινο-ασημί φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ειναι ασχημο το ασπρο :P +Νομιζω πως το Mint εχει πολλες υπεροχες προεγκατεστημενες φωτογραφιες (ασχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ τα εικονίδια του mint, μου αρέσει πολύ το maté,
Αλλά με χαλάει λιγάκι το πρασινάκι του mint...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
αν και στο λαπτοπ που γράφψ τώρα έχω win 8 τα καλύτερα είναι windows7 με διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
αν και στο λαπτοπ που γράφψ τώρα έχω win 8 τα καλύτερα είναι windows7 με διαφορά

γιατι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
win7
ubuntu
backtrack 8) (για τον γειτονα κυριως :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Πείρα λάπτοπ NO-DOS και τώρα έχω μείνει με το δίλημμα τι λειτουργικό να το φορτώσω.

Αρχικά έχουμε την ερώτηση:
1. Σπασμένα Windows ή Linux;
Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα τον σπασμένων δεν μου αρέσει και πάρα πολύ όμως επίσης δεν έχω δουλέψει ποτέ μου με Linux, και δεν ξέρω ούτε πιο πακέτο θα ήταν καλό για την χρήση που το θέλω. (Φοιτητικά και καμιά ταινία.)

Επίσης κάπου άκουσα ότι εμείς οι φοιτητές μπορούμε να έχουμε Windows δωρεάν; Ισχύει;

2. Μετά αν είναι να βάλω Windows τι βάζω; 7 ή 8;
Τώρα είναι με τα 7 και μια χαρά βολεύομαι. Αξίζει να πάω σε 8 ή δεν έχει νόημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Windows 8 αργά η γρήγορα θα τα βάλεις Καντο μια ώρα νωρίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
win8
και στον υπολογιστή και στο κινητό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
win8!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Windows 8 στο laptop
ios 6...iphone..3gs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Πείρα λάπτοπ NO-DOS και τώρα έχω μείνει με το δίλημμα τι λειτουργικό να το φορτώσω.

Αρχικά έχουμε την ερώτηση:
1. Σπασμένα Windows ή Linux;
Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα τον σπασμένων δεν μου αρέσει και πάρα πολύ όμως επίσης δεν έχω δουλέψει ποτέ μου με Linux, και δεν ξέρω ούτε πιο πακέτο θα ήταν καλό για την χρήση που το θέλω. (Φοιτητικά και καμιά ταινία.)

Επίσης κάπου άκουσα ότι εμείς οι φοιτητές μπορούμε να έχουμε Windows δωρεάν; Ισχύει;

2. Μετά αν είναι να βάλω Windows τι βάζω; 7 ή 8;
Τώρα είναι με τα 7 και μια χαρά βολεύομαι. Αξίζει να πάω σε 8 ή δεν έχει νόημα;
βλεπω οτι τωρα εχεις τα win7! εγω δεν θα αλλαζα στην θεση σου προς το παρον... για την χρηση που τα θες δεν νομιζω πως θα σε απογοητευσουν σε κατι τα win7! μετα αν θες βαλε τα win8! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D. Τα windows 8 θέλουν ακόμα δουλειά αλλά πιστεύω πως το τέλος θα γίνουν must
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω τα windows 8.1 ειναι πιο γρηγορα και με λιγοτερα buggs απο τα 8 επομενως αξιζει η αναβαθμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Πείρα λάπτοπ NO-DOS και τώρα έχω μείνει με το δίλημμα τι λειτουργικό να το φορτώσω.

Αρχικά έχουμε την ερώτηση:
1. Σπασμένα Windows ή Linux;
Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα τον σπασμένων δεν μου αρέσει και πάρα πολύ όμως επίσης δεν έχω δουλέψει ποτέ μου με Linux, και δεν ξέρω ούτε πιο πακέτο θα ήταν καλό για την χρήση που το θέλω. (Φοιτητικά και καμιά ταινία.)

Επίσης κάπου άκουσα ότι εμείς οι φοιτητές μπορούμε να έχουμε Windows δωρεάν; Ισχύει;

2. Μετά αν είναι να βάλω Windows τι βάζω; 7 ή 8;
Τώρα είναι με τα 7 και μια χαρά βολεύομαι. Αξίζει να πάω σε 8 ή δεν έχει νόημα;

Μπορείς να κατεβάσεις απο το DreamSpark δωρεάν όλα τα OS της Microsoft για 2 χρόνια νομίζω, για Linux κοίτα το Ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
1. Σπασμένα Windows ή Linux;
Μου θύμισες αυτό που είχα διαβάσει τελευταία
If Windows is the answer, it must have been a stupid question.
:P

Λοιπόν, Παρακάμπτω την ρητορική ερώτηση και απαντώ:
Διανομές που έχουν καλή υποστήριξη στα Ελληνικά είναι:
Linuxmint
MintDebian
πολύ ωραίος σχεδιασμός και τα δύο τους, σχεδόν πανοοιότυπα οπτικά, αλλά είναι διαφορετικά σχεδιασμένα μέσα.
(Από τα δύο αυτά προτείνω το δεύτερο το οποίο ενηερώνεται και αυτόματα)
Ubuntu έχει γίνει λίγο ναι μεν αλλά αυτή η διανομή, αλλά οκ.
Ubuntu Gnome παράγωγο της αποπάνω διανομής με πολύ όμορφο περιβάλλον εργασίας
OpenSUSE Ωραία Διανομή, αλλά δύσκολο να μπεις στην νοοτροπία της, προτίμησέ την με KDE περιβάλλον.
Fedora Εγώ λέω μπλιάχ, αλλά ξέρεις, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα... :P
Αξίζει να πάω σε 8 ή δεν έχει νόημα;

Windows 8? Nooooooooooooo

Αν ντε και καλά θέλεις σβίντοουζ βάλε 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top