Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
να μάθει ο μαθητής να ψάχνει ιστοσελίδες με εκπαιδευτικό υλικό όπως σε μια Βιβλιοθήκη αμέσως χωρίς να τρώει χρόνο σε περιττό ψάξιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
να μάθει ο μαθητής να ψάχνει ιστοσελίδες με εκπαιδευτικό υλικό όπως σε μια Βιβλιοθήκη αμέσως χωρίς να τρώει χρόνο σε περιττό ψάξιμο
αααααα!! ναι όντως αυτό πρέπει να διδαχθεί:mad::mad::mad:είναι πολύ σπαστικό να χάνεις πολύ χρόνο μέχρι να βρεις αυτό που θες:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
2-4 οντως ειναι καλα... αν και εγω εδω που τα λεμε θα προτιμουσα να δουλεψω μονη μου, για το θεμα που θελω εγω αλλα ας ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
πολλά όνειρα κάνετε παιδιά..:/:
Βολευτείτε με αυτα που κάνουμε τόσα χρόνια..^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
2-4 οντως ειναι καλα... αν και εγω εδω που τα λεμε θα προτιμουσα να δουλεψω μονη μου, για το θεμα που θελω εγω αλλα ας ειναι...

κι εγώ διότι ο αλλος μπορει να μη θέλει το ιδιο θέμα με εμένα:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απ'ότι διάβασα τα θέματα θα τα καθορίζει ο σύλλογος καθηγητών στην αρχή της σχολικής χρονιάς και οι μαθητές θα πρέπει να επιλέξουν από τα θέματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Απ'ότι διάβασα τα θέματα θα τα καθορίζει ο σύλλογος καθηγητών στην αρχή της σχολικής χρονιάς και οι μαθητές θα πρέπει να επιλέξουν από τα θέματα αυτά.
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι τα είχαμε ξανακούσει αυτά.^^
Μου άρεσε που έλεγε ότι οι μαθητές θα κάνουνε λιγότερα φροντιστήρια αλλά επιπλέον ώρες στο σχολείο. Νταξει, βλακείες..-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτά που ακούγαμε τόσο καιρό ήταν για προπαρασκευαστικό έτος, θέματα από πανεπιστημιακούς, αλλαγή στο σύστημα πρόσβασης κλπ. Όλα αυτά δεν γινονται και ΙΣΩΣ να δίνουμε σε 4 μαθήματα... Κάτι άλλο που μου κίνησε την περιέργια ήταν το εξής:

"Οι μαθητές που θα συνεχίσουν του χρόνου στη Β΄ Λυκείου, θα αντιμετωπίσουν λιγότερες κατευθύνσεις και συγκεκριμένα Θετική, θεωρητική καθώς και μία τρίτη που θα είναι συνδυαστική και θα την επιλέγουν όσοι θέλουν να ακολουθήσουν κοινωνικές πολιτικές, οικονομικές επιστήμες."

Δηλαδή οι αλλαγές πιάνουν και την γενιά του '95? Καταργείται στην Β' η τεχνολογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Όχι, πιάνει την γενιά του '96. Δηλαδή ια παιδιά που θα πάνε τώρα Λύκειο.
Ναι, καταργείται η τεχνολογική. Στην Β Λυκείου θα υπάρχουν δύο (θετική & θεωρητική) ενώ στην Γ θα προστεθεί και άλλη μια που έχει σχέση με κοινωνικές και οικονομικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα λέει "οι μαθητές που θα συνεχίσουν του χρόνου στην Β λυκείου". Του χρόνου, η γενιά του '95 πάει Β' λυκείου.
Εννοεί σχολική, η κανονική χρονιά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Σχολική χρονιά εννοεί βρε.:P Φέτος τα παιδιά του '96 θα πάνε Λύκειο και του χρόνου θα πάνε Β Λυκείου.
Κατάλαβες τώρα;^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ούτε ιχθυοκαλλιέργειες δε θα πιάσουμε, το βλέπω εγώ:P

Τουλάχιστον, ας κάνουν την εργασία ατομική:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ίσα ίσα που άμα είναι ομαδική θα είναι καλύτερη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ίσα ίσα που άμα είναι ομαδική θα είναι καλύτερη. :)

:confused:

Ναι,γιατί αντί για 10 θα δουλεύει ένας,αλλά τον βαθμό θα τον παίρνουν όλοι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όλοι ξέρουμε τι γίνεται στις ομαδικές εργασίες:ermm:

Εξάλλου, έτσι δε θα βαθμολογείται η πραγματική απόδοση του μαθητή. Εννοώ, ο ένας μπορεί να "δουλεύει" περισσότερο από τον άλλο και τελικά, ο πρώτος αδικείται και ο άλλος παίρνει έτοιμο βαθμό, χωρίς προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Mετά τα νέα δεδομένα και από ότι ακούγεται οτι δε θα υπάρχει προπαρασκευαστικό έτος μάλλον μιλάμε για ένα εύκολο σύστημα. Πολύ έυκολο μάλιστα αφού όπως πολλοί λένε τα θέματα θα παίρινονται από τράπεζα θεμάτων. Δυστυχώς το επίπεδο των μαθητών θα πέσει ακόμα πιο κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η αξιολόγηση με στήριγμα την ομαδική εργασία προϋποθέτει το ενδιαφέρον & την ενασχόληση όλων των μελών που συνεργάζονται ίσα, γεγονός το οποίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη πως ισχύει.

Βασικά μπ****** θα γίνει γιατί δεν υπάρχει επαρκές προσωπικό ούτε αίθουσες ούτε χρήματα....

Αυτό που βλέπω είναι πως παλεύουν με νύχια και με δόντια να παραμείνουν οι διαδικασίες "αδιάβλητες"... well Good luck with that. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι, αλλά το μόνο καλό είναι ότι οι μαθητές μαθαίνουν να συνεργάζονται μεταξύ τους.^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top