Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

alextheo

Νεοφερμένος

Ο alextheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, πέρσυ έγραψα πανελλήνιες απο οικονομικά και συγκέντρωσα 14825 μόρια. Σκέφτομαι να κάνω 10% για οικονομικό ΟΠΑ ή οικονομικό ΕΚΠΑ. Υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι βάσεις του 10% για ΟΠΑ ? (γιατί το ΕΚΠΑ λογικά είναι σιγουράκι)
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλησπέρα, πέρσυ έγραψα πανελλήνιες απο οικονομικά και συγκέντρωσα 14825 μόρια. Σκέφτομαι να κάνω 10% για οικονομικό ΟΠΑ ή οικονομικό ΕΚΠΑ. Υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι βάσεις του 10% για ΟΠΑ ? (γιατί το ΕΚΠΑ λογικά είναι σιγουράκι)
Όντως για ΕΚΠΑ είσαι μέσα 99%. Στο ΟΠΑ από το 2017 η βάση του 10% πέφτει πάντα, απλά η πτώση παίζει από 300 εώς και 1900 χοντρικά. Θα έλεγα ότι έχεις πιθανότητες αλλά όχι κάτι σίγουρο. Φέτος θα παίξει ρόλο και η κατανομή μεταξύ παλαιού και νέου που θα επηρεάσει σίγουρα τις βάσεις στο 10%, οπότε δήλωσε και τις 2 οπωσδήποτε.
 

titiii

Νεοφερμένος

Η titiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα... πιστεύετε ότι με περίπου 10.500 μόρια μπορώ να πιάσω νοσηλευτική στο ελμεπα με το 10%?
Γεια σου!!
Πιστεύω πως άνετα μπαίνεις επιπλέον άμα θέλεις κάποια βοήθεια στείλε μου είμαι στο Β' εξάμηνο στο ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ τμήμα νοσηλευτικής!
 

slimshady5134

Νεοφερμένος

Ο slimshady5134 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα το 2020 Πανελλήνιες και για 75 μόρια έχασα την Ψυχολογία Ρεθύμνου. Έχω πιθανότητες να περάσω φέτος ή του χρόνου με το 10%;
 

Μάνος18

Νεοφερμένος

Ο Μάνος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.
Πέρσι έγραψα 17.400 μορια με το νέο σύστημα που ήταν η βάση της ιατρικής Αλεξανδρούπολης αλλά δεν μπήκα από τις ισοβαθμίες (19,7 αυτός 19,4 εγώ)
Σκέφτομαι να κάνω 10% αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχω να μπω γιατί φαντάζομαι πως Πέρσι αρκετά παιδιά με παρόμοια μορια δεν θα την δήλωσαν καθώς τα μόρια τους θα τους φάνηκαν λίγα.
Τι πιθανότητες λέτε να έχω να μπω?
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.
Πέρσι έγραψα 17.400 μορια με το νέο σύστημα που ήταν η βάση της ιατρικής Αλεξανδρούπολης αλλά δεν μπήκα από τις ισοβαθμίες (19,7 αυτός 19,4 εγώ)
Σκέφτομαι να κάνω 10% αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχω να μπω γιατί φαντάζομαι πως Πέρσι αρκετά παιδιά με παρόμοια μορια δεν θα την δήλωσαν καθώς τα μόρια τους θα τους φάνηκαν λίγα.
Τι πιθανότητες λέτε να έχω να μπω?
Πολλες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.
Πέρσι έγραψα 17.400 μορια με το νέο σύστημα που ήταν η βάση της ιατρικής Αλεξανδρούπολης αλλά δεν μπήκα από τις ισοβαθμίες (19,7 αυτός 19,4 εγώ)
Σκέφτομαι να κάνω 10% αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχω να μπω γιατί φαντάζομαι πως Πέρσι αρκετά παιδιά με παρόμοια μορια δεν θα την δήλωσαν καθώς τα μόρια τους θα τους φάνηκαν λίγα.
Τι πιθανότητες λέτε να έχω να μπω?
Υπαρχει σοβαρη στατιστικη που λεει οτι θα μπεις
Η στατιστικη αυτη ομως διαταρασεται πολυ απο τις αναλογιες νεου -παλαιου.
Να εισαι σιγουρος οτι περυσι τα παιδια με παρομοια μορια με σενα την δηλωσαν την σχολη.
Το βασικο σου προβλημα ειναι ο αναλογικος καταμερισμος με το παλαιο με βαση την ποσοστητα δηλωσεων παλαιου- νεου και υπαρχουν πολλοι παλιοι που εμειναν εξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Καλησπερα!Εμεις που θελουμε βα κανουμε το 10% ξέρετε ποτε πρέπει να επικοινωνήσουμε η να παμε στα σχολεία για να πάρουμε τους νέους κωδικούς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπερα!Εμεις που θελουμε βα κανουμε το 10% ξέρετε ποτε πρέπει να επικοινωνήσουμε η να παμε στα σχολεία για να πάρουμε τους νέους κωδικούς;
Μην αγχωνεσαι , οταν ανακοινωθει η εναρξη των μηχανογραφικων θα πας στο λυκειο να κανεις νεο password.
Ισως και να μην χρειαστει αν δεν σβησουν την περσινη data base . Αλλα θα το ανακοινωνόσουν. Ισως να το ξερει αυτο και τωρα ο λυκειαρχης σου , αν του τηλεφωνησεις.
 

Μάνος18

Νεοφερμένος

Ο Μάνος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Υπαρχει σοβαρη στατιστικη που λεει οτι θα μπεις
Η στατιστικη αυτη ομως διαταρασεται πολυ απο τις αναλογιες νεου -παλαιου.
Να εισαι σιγουρος οτι περυσι τα παιδια με παρομοια μορια με σενα την δηλωσαν την σχολη.
Το βασικο σου προβλημα ειναι ο αναλογικος καταμερισμος με το παλαιο με βαση την ποσοστητα δηλωσεων παλαιου- νεου και υπαρχουν πολλοι παλιοι που εμειναν εξω.
Στα παιδιά που δώσανε με το παλιό σύστημα αντιστοιχούν λίγο λιγότερο από το 10% των θέσεων που δίνουν για την χρονιά που δώσανε πανελλήνιες το 2020.Δεν διεκδικούμε τις ίδιες θέσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα παιδιά που δώσανε με το παλιό σύστημα αντιστοιχούν λίγο λιγότερο από το 10% των θέσεων που δίνουν για την χρονιά που δώσανε πανελλήνιες το 2020.Δεν διεκδικούμε τις ίδιες θέσεις.
Υποψήφιοι για το 10% των θέσεων, δικαιούνται να είναι όσοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις το 2019 ή το 2020 με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που ίσχυαν κατά το έτος συμμετοχής τους στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Οι υποψήφιοι που είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ το 2020 με το παλαιό ή το νέο σύστημα, θα υποβάλουν μηχανογραφικό για το ποσοστό του 10% και θα διεκδικήσουν θέσεις σε ποσοστά ανάλογα του αριθμού των μηχανογραφικών που θα υποβληθούν ανά σύστημα.
΄Οσοι είχαν δώσει με το νέο σύστημα ήταν σαφώς περισσότεροι απ΄αυτούς που έδωσαν με το παλιό. (Γι΄αυτόν τον λόγο έδωσαν σ΄αυτούς μόνο το 9,51% επί των θέσεων εισακτέων.)
Η βάση της Ιατρικής ΔΠΘ, ήταν για το νέο σύστημα 17400 μόρια και για το παλαιό 18430 μόρια.
Ο φετινός αριθμός εισακτέων στην Ιατρική ΔΠΘ είναι 135, ακριβώς ο ίδιος με πέρσι.
Από τη στιγμή που ισοψήφισες τη βάση των μορίων αλλά δεν μπήκες από τις ισοβαθμίες, θεωρώ ότι έχεις άριστες πιθανότητες επιτυχίας ακόμα και αν το ποσοστό που θα δοθεί στους υποψήφιους του παλαιού συστήματος είναι μεγαλύτερο λόγω του αριθμού των μηχανογραφικών που θα υποβληθούν.
 

Moah34

Νεοφερμένος

Η Moah34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας, επειδή είμαι άσχετη 😇

Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες (ΓΕΛ) με τον νέο σύστημα, θεωρητική και έβγαλα 17400. Ήθελα Ψυχολογία Αθήνας, αλλά δεν τα κατάφερα. Έχω πιθανότητες με το 10 τοις εκατό φέτος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας, επειδή είμαι άσχετη 😇

Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες (ΓΕΛ) με τον νέο σύστημα, θεωρητική και έβγαλα 17400. Ήθελα Ψυχολογία Αθήνας, αλλά δεν τα κατάφερα. Έχω πιθανότητες με το 10 τοις εκατό φέτος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ναι εχεις συγκρατημενα καλες πιθανοτητες για Αθηνα, κυριως για παντειο. Εσυ βεβαια θα δηλωσεις και τα δυο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας, επειδή είμαι άσχετη 😇

Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες (ΓΕΛ) με τον νέο σύστημα, θεωρητική και έβγαλα 17400. Ήθελα Ψυχολογία Αθήνας, αλλά δεν τα κατάφερα. Έχω πιθανότητες με το 10 τοις εκατό φέτος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν προσπάθησες για μετεγγραφή; Φέτος το Πάντειο έκλεισε στο ένα μοριο.
 

Moah34

Νεοφερμένος

Η Moah34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!

Είναι αδύνατον να φύγω εκτός Αθήνας κι έτσι δεν έβαλα άλλες πόλεις - επίσης, με είχαν αποθαρρύνει από τη γραμματεία ότι δεν δικαιούμαι μετεγγραφή και τα παράτησα 😕
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!

Είναι αδύνατον να φύγω εκτός Αθήνας κι έτσι δεν έβαλα άλλες πόλεις - επίσης, με είχαν αποθαρρύνει από τη γραμματεία ότι δεν δικαιούμαι μετεγγραφή και τα παράτησα 😕
Ωραια φετος θα βαλεις και τις αλλες ψυχολογιες θα μπεις με το καλο και αν δεν ειναι αθηνα, μετα μετεγγραφη, Για να λες οτι δεν μπορεις μα πας επαρχια καποια μορια μετεγγραφης θα εχεις.
Οι γραμματειες των φροντιστηριων κανουν και εγκληματα καμια φορα , αθελα τους ομως .
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!

Είναι αδύνατον να φύγω εκτός Αθήνας κι έτσι δεν έβαλα άλλες πόλεις - επίσης, με είχαν αποθαρρύνει από τη γραμματεία ότι δεν δικαιούμαι μετεγγραφή και τα παράτησα 😕
Πολυ κακως!

Ψαξε το για Πάντειο, να μην έχεις ούτε το ενα μοριο ειναι απίθανο καθώς τα οικονομικά όρια που έχουν βάλει ειναι πολυ μεγαλα.

Δυστυχώς οι γραμματείες κανουν εγκλήματα, εχω συμφοιτητρια που ξαναδωσε επειδή πέρασε Φλώρινα (τότε που μπορούσες ακομα να πάρεις μετεγγραφή) και εν τελει πέρασε στο ίδιο τμημα στην αθηνα που θα μπορούσε να ειναι ενα χρόνο νωρίτερα με μετεγγραφή.
 

Moah34

Νεοφερμένος

Η Moah34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έδωσα μόνη μου, μετά από πολλά χρόνια που τελείωσα το σχολείο, όποτε δεν είχα ιδέα και - μάλλον κακώς - βασίστηκα στη γραμματέα η οποία μου είπε ότι χλωμό με μετεγγραφή.

Πληρώ μόνο τα οικονομικά κριτήρια, φτωχή γαρ, αλλά τίποτα άλλο. Πιστεύετε ότι με τόσα λίγα μόρια έχω πιθανότητες;
Αρα προτείνετε να δηλώσω όλα τα τμήματα και να ελπίζω σε μετεγγραφή ε;

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τη βοήθεια, ειλικρινά
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top