Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και πως θα παω στο δευτερο αν δρν αναγνωρισουν τα μαθηματα που περασα στο πρωτο?δηλ.γραφομαι αυτοματα στο δευτερο?δεν μπορω να καταλαβω πως θα γινει!
δηλωνεις τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου και μετά στο 3ο εξάμηνο, τα μαθήματα του + όσα δεν σου αναγνώρισαν από το 1ο.
 

Katia123!

Νεοφερμένος

Η Katia123! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν παω νομικη αθηνας απο απθ την δευτερη χρονια με το 10% γραφομαι πρωτο ετος παλι η μου αναγνωριζουν τα μαθηματα και γραφομαι δευτερο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Οταν κανεις 10% και με το καλο μπεις θα γραφεις στο 1ο εξαμηνο και θα δηλωσεις τα μαθηματα του 1ου. Θα κανεις αιτηση αναγνωρισης, θα σου αναγνωρισουν μαθηματα 1ου εξαμηνου και αυτα δεν θα τα δωσεις εξετασεις. Το δευτερο εξαμηνο θα δηλωσεις παλι μαθηματα 2ου ,οτι δεν ειχες περασει και οτι δεν σου εχουν αναγνωρισει απο την παλια σχολη και επιπλεον θα παρεις και μαθηματα αν θελεις απο το 4ο εξαμηνο. Με τον τροπο αυτο θα εχεις μια πιο light χρονια και ενα πλεονεκτημα ωστε και οι επομενες να ειναι πιο βατες απο ποσοτητα μαθηματων και παντα θα παιρνεις μαθηματα απο πιο προχωρημενο εξαμηνο .
Το πανεπιστημιο οφειλει να ακολουθει τον τυπικο και χρονικο προσδιορισμο των εξαμηνων διοτι ετσι υπολογιζει το v+2. Εσυ θα εισαι το αστερι της σχολης που ενω εσαι πχ στο 6ο εξαμηνο θα εχεις ξεπαστρεψει ολα τα 40 μαθηματα του προγράμματος σπουδων.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Κοίτα marakilove , φέτος δεν αρκεί η επιθυμία μας για να δηλώσουμε σχολές, έχουμε και ένα επιπλέον μπελά που λέγεται ΕΒΕ ( Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής)
Ας δούμε λίγο το τοπίο των σχολών των δασκάλων.
Εσύ έχεις 9350 μόρια ( 2020) τα οποία δημιουργούν την προσωπική σου ΕΒΕ ως 9350/1000=9,35
Ο περσινός μέσος Όρος του 1ου πεδίου ήταν 11,11 ο οποίος θα διαμορφωθεί ανάλογα φέτος με τα ποσοστά που θα ζητήσουν σχολές τα οποία θα κυμαίνονται μεταξύ 80-120% όπως διέρρευσε η κεραμεως.Αν τελικά ισχύσουν τα ποσοστά αυτά ( μάλλον όχι) τότε πιθανών να έχουμε την παρακάτω εικόνα ΕΒΕ που θα ζητήσουν οι σχολές πάντα κατά προσωπική μου εκτίμηση.

ΕΚΠΑ 16000 μόρια , 11,11 ΜΟ x 100% = 11,11 EBE
ΑΠΘ 15275 μόρια , 11,11 ΜΟ x 110% = 12,22 EBE
Βόλος 14300 μόρια ,11,11 ΜΟ x 100% = 11,11 EBE
Ιωάννινα 13725 μόρια, 11,11 ΜΟ x 80% = 8,89 ΕΒΕ
Ρέθυμνο 12850 μόρια ,11,11 ΜΟ x 80% =8,89 EBE
Φλώρινα 12045 μόρια ,11,11 ΜΟ x 80% =8,89 EBE
Αλεξανδρούπολη 11800 μόρια ,11,11 ΜΟ x 80% =8,89 EBE
Ρόδος 10900 μόρια ,11,11 ΜΟ x 80% =8,89 EBE

Αν λοιπόν είναι έτσι, τότε άνετα η δική σου ΕΒΕ σου επιτρέπει να κάνεις μηχανογραφικό για όλες εκτός ΕΚΠΑ ΑΠΘ , Βόλο.
Το πρόβλημα είναι ότι οι παιδαγωγικές είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς στα κορίτσια και οι βάσεις τα τελευταία χρόνια ανεβαίνουν αντί να πέφτουν στο 6% , Οπότε κάνουμε το χαρτί και ελπίζουμε η δύσκολη συγκυρία να αποτρέψει παιδιά να δηλώσουν Ρόδο όπως και εσύ λες.

ΥΓ. Επειδή η παιδαγωγικες υπαρχουν και στο 4ο πεδιο οπου ο μεσος ορος πεδιου ειναι αρκετα μικροτερος (περιπου 9,8) ,ισως οι ΕΒΕ 8,89 να ειναι ακομα μικροτερη.
Πάντως είναι λίγο περίεργο που την μια δίνεις ελπίδες στην κοπέλα για το παιδαγωγικό Ρόδου και μετά τησ λεσ για μια σχολή που ήδη πιάνει με τα μόρια της ότι είναι σίγουρα αυτά που λες,δεν είναι ικασιεσ και έχει ελάχιστες πιθανοτητεσ😂😂😂😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Μακενζι εχω την εντυπωση οτι δεν διαβασες ενδελεχως την δημοσιευση μου ή δεν την κατανοησες.
Νο προβλεμ ας την κουβεντιασουμε.
Το θεμα που πραγματεύεται η παραπανω δημοσιευση ειναι οι ΕΒΕ ( Ελαχιστες βασεις εισαγωγης) και αν αυτες θα μας επιτρεψουν να κανουμε μηχανογραφικο.
Η αναλυση που αναπτυσεται ειναι ελπιδοφορα και δειχνει οτι δεν θα μας σταθουν εμποδιο αυτες τουλαχιστον στην πλειονοτητα των σχολων. Βεβαια οι ΕΒΕ σου επιτρεπουν την υποβολη μηχανογραφικου αλλα δεν σε εισαγουν στην σχολη αυτο το κανουν τα μορια.
Θεμα πλεον ΕΒΕ για το 10% δεν υπαρχει, διευκρινιστηκε αργοτερα και επιβεβαιωθηκε και απο την εγκύκλιο που εκδοθηκε και αυτη αργοτερα.
Και καταληγει η δημοσιευση :
''Το πρόβλημα είναι ότι οι παιδαγωγικές είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς στα κορίτσια και οι βάσεις τα τελευταία χρόνια ανεβαίνουν αντί να πέφτουν στο 6% , Οπότε κάνουμε το χαρτί και ελπίζουμε η δύσκολη συγκυρία να αποτρέψει παιδιά να δηλώσουν Ρόδο όπως και εσύ λες.''

Η οποια παράγραφος πολυ καθαρα τονιζει οτι τα μορια ,οι βασεις δηλαδη, ανεβαινουν στο 6% στις σχολες αυτες και σαφως ειναι σε ευθεία συμφωνια με το νεο δημοσιευμα που σχολίασες και βρήκες λαθεμενως ασυνέπεια λεγομενων.

Ελπιζω να ειναι κατανοητο τωρα.
 

Dunedain10

Νεοφερμένος

Ο Dunedain10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επανέρχομαι και εγώ για άλλη μια χρονιά με το ίδιο ερώτημα, στις πανελλήνιες 2019 έγραψα 16546 μόρια με αποτέλεσμα να χάσω την ψυχολογία Φλώρινας (16641) για 95 μόρια.. Φέτος με το 4% πιστεύετε έχω ελπίδες; Ευχαριστώ πολύ!!
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Έχω βγάλει 16.225 μόρια στις Πανελλαδικές του 2020. Με 10% θα καταφέρω να πιάσω κάποια Ψυχολογία;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Ψυχολογια φλωρινας,πολυ δυσκολο για φετος, λιγοτερο δυσκολο του χρονου.Παραμενει ομως δυσκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Καμια Ψυχολογια με 16225 ?
E ναι, η φλωρινα ειναι η ''οικονομικοτερη'' απο ολες και η αλλη που ειπαν για την κομοτηνη δεν φαινεται να ανοιγει φετος.
Επιπλεον θα ειναι και καπως μειωμένες οι θέσεις λόγω μοιράσματος παλαιου-νεου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dunedain10

Νεοφερμένος

Ο Dunedain10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
E ναι, η φλωρινα ειναι η ''οικονομικοτερη'' απο ολες και η αλλη που ειπαν για την κομοτηνη δεν φαινεται να ανοιγει φετος.
Επιπλεον θα ειναι και καπως μειωμένες οι θέσεις λόγω μοιράσματος παλαιου-νεου.
Μια πρόβλεψη και για το 4% φέτος? 16546 είναι αρκετά θεωρείς? 😅
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν εχει μεταγγραφη για τις αλλες ομως για αυτο ρωταω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Δεν εχει μεταγγραφη για τις αλλες ομως για αυτο ρωταω
Tι να σου πω παλικαρι, εχεις ενα τσουβαλι μορια που σε αλλο πεδιο θα αγορασες βιλα στην εκαλη με πισσινα , κηπο και τον σκυλο δωρο αλλα στην φλωρινα ουτε δωμα χωρις θερμανση. Οπως ομως και εσυ βλεπεις οι βασεις στην ψυχολογια ανεβαινουν στο 6% αντι να πεφτουν. Οποτε τι να σου πω, θα αλαξει κατι φετος? μακαρι να γινει και να μπεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια πρόβλεψη και για το 4% φέτος? 16546 είναι αρκετά θεωρείς? 😅
Δεν υπαρχουν στατιστικα 4% για Φλωρινα Ιωαννινα, ειναι νεες σχολες. Συμπερασματικα απο την συμπεριφορα των αλλων ψυχολογιων εισαι σε τροχια επιτυχίας για Φλωρινα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marioskops

Νεοφερμένος

Ο Marioskops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Με 15,600 πιστευετε μπορω να πιασω την αστυφυλακων (νέο σύστημα οικονομικά) η κάποια άλλη στρατιωτική-σωμα ασφαλειας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Me 16225 πιανω με 6% Κοινωνικη Εργασια ΠΑΔΑ?
Πολυ δυσκολο , μικρη και πολυ δημοφιλης σχολη και με δυσκολη μετεγγραφη , μιλαμε για 3-4 διαθεσιμες θεσεις.
Η σχολη αυτη ειχε 850 πρωτες προτιμήσεις και μπηκαν μονο οι 60
Πολυ ευκολα για κομοτηνη ή ηρακλειο
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φετος είχε 16500 εγω εχω 16225 και περσι με το 6% ειχε 16208 γιατι να μην την πιανω?
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Περσυ είχε 16500 εγω εχω 16225 και περσι με το 6% ειχε 16208 να μην την πιανω?
Δες εδω της ροη και την ταση των βασεων της σχολης του παδα να καταλαβεις

1616763791676.png
 

pkaloudis

Νεοφερμένος

Ο pkaloudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θέλω να ρωτήσω ποιά ακριβώς είναι η διαδικασία για το 10% ;; Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι θα πρέπει να συμπληρώσω κατευθείαν μηχανογραφικό, αλλά για να το κάνω αυτό δε χρειάζομαι κάποια στοιχεία ; Αυτά θα είναι τα ίδια με τα περυσινά(με τα οποία συμμετείχα στις πανελλαδικές) ή θα είναι νέα; Γενικά κάποιος που ξέρει θέλω να μου πει τι ακριβώς έκανε. Ευχαριστώ!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top