Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και βεβαια.Φυσικα ολα αυτα εξαρτωνται απ οτο ποσοι και με ποσα μορια εχουν ζητησει μεταγραφη για το συγκεκριμμενο τμημα,Εσυ θα κανεις την αιτηση σου ηλεκτρονικα οταν ανακοινωθει να τις κανετε, και θα περιμενεις τα αποτελεσματα(νομιζω περυσι ειχαν βγει τελος Οκτωβριου)

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Θα μπορουσες,αν δεν σου είναι κόπος, να μου πεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν τα περσινά μόρια μετεγγραφων; Δηλαδή, να τα λαβω υπόψιν μου; Σόρρυ αλλά είμαι τελείως άσχετη με το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Θα μπορουσες,αν δεν σου είναι κόπος, να μου πεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν τα περσινά μόρια μετεγγραφων; Δηλαδή, να τα λαβω υπόψιν μου; Σόρρυ αλλά είμαι τελείως άσχετη με το θεμα


Κοιτα αν υπαρχουν πχ 2 ατομα με 5 μορια και για μια θεση μεταγραφης,τοτε θα την παρει αυτος που θα εχει επιτυχει τα περισσοτερα μορια στις Πανελληνιες.Ειναι θεμα καθαρα ζητησης,αλλα μην ανχωνεσαι.Ευχομαι να την παρεις και να φοιτησεις εκει που θελεις και σε βολευει καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κοιτα αν υπαρχουν πχ 2 ατομα με 5 μορια και για μια θεση μεταγραφης,τοτε θα την παρει αυτος που θα εχει επιτυχει τα περισσοτερα μορια στις Πανελληνιες.Ειναι θεμα καθαρα ζητησης,αλλα μην ανχωνεσαι.Ευχομαι να την παρεις και να φοιτησεις εκει που θελεις και σε βολευει καλυτερα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Με πόσα μόρια είναι σχετικά "σίγουρη" η μετεγγραφή από ένα τμήμα Εικαστικών Τεχνών εκτός Αθηνών, προς το αντίστοιχο της Αθήνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γειά σας. Έχω μια απορία σχετικά με τις μετεγγραφές. Αν για παράδειγμα πάρω μετεγγραφή όταν βγουν τα αποτελέσματα (τέλος Οκτώβρη βγαίνουν) τότε μπορώ να πάω αμέσως στο τμήμα που πήρα μετεγγραφή? Η πρέπει να περιμένω τη λήξη του 1ου εξαμήνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας. Έχω μια απορία σχετικά με τις μετεγγραφές. Αν για παράδειγμα πάρω μετεγγραφή όταν βγουν τα αποτελέσματα (τέλος Οκτώβρη βγαίνουν) τότε μπορώ να πάω αμέσως στο τμήμα που πήρα μετεγγραφή? Η πρέπει να περιμένω τη λήξη του 1ου εξαμήνου?


Μετά την ανακοίνωση των μετεγγραφών, ακολουθείται η διαδικασία που περιγράφεται στην ανάρτηση 628 στη σελ. 26 και όταν ολοκληρωθεί πηγαίνεις και παρακολουθείς κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εχει μαθει κανενας τιποτα καινουργιο σχετικα με τις ενστασεις που δε εγιναν δεκτες το 2017 κυριως για αυτους με οικονομικα κριτηρια; Ο Γαβρογλου ειχε μιλησει για μια ευνοϊκη αποφαση το Σεπτεμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί ειμαι λίγο μπερδεμένη. Η μητέρα μου έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλημα,αυτό μετριέται ως κριτήριο που μοριοδοτειται για τις μετεγγραφές; Και αν ναι, πρέπει να εξεταστεί από κάποιον αρμόδιο του δημοσίου ή αρκεί κάποιο δικαιολογητικο από την ψυχιατρο-ψυχολογο της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί ειμαι λίγο μπερδεμένη. Η μητέρα μου έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλημα,αυτό μετριέται ως κριτήριο που μοριοδοτειται για τις μετεγγραφές; Και αν ναι, πρέπει να εξεταστεί από κάποιον αρμόδιο του δημοσίου ή αρκεί κάποιο δικαιολογητικο από την ψυχιατρο-ψυχολογο της;

καλησπέρα, μπορείς να ψάξεις

Φ. 151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358)

για τις παθήσεις. ( αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας με διορθώσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί ειμαι λίγο μπερδεμένη. Η μητέρα μου έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλημα,αυτό μετριέται ως κριτήριο που μοριοδοτειται για τις μετεγγραφές; Και αν ναι, πρέπει να εξεταστεί από κάποιον αρμόδιο του δημοσίου ή αρκεί κάποιο δικαιολογητικο από την ψυχιατρο-ψυχολογο της;


Αν ο δικαιούχος μετεγγραφής έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια ή σύζυγο που έχουν 1) αναπηρία 67% και άνω η οποία έχει πιστοποιηθεί από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή 2) έχουν παθήσεις που αναφέρονται στο
παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ. 151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, όπως αυτή
εκάστοτε τροποποιείται και ισχύει παίρνουν 1 μόριο. (https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IueXbnPnWJl-1dke6SYqtifXLT45-zjFQ3hl3EzMJ4lId)
Στην παραπάνω υπουργική απόφαση δεν αναφέρονται ψυχικά νοσήματα.΄Αρα απαιτείται η έκδοση πιστοποιητικού αναπηρίας της μητέρας σου σε ποσοστό 67% και άνω του οικείου Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕΠΑ). Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά νομίζω ότι δεν προλαβαίνεις να βγάλεις το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Εκτός από τις απαραίτητες ιατρικές βεβαιώσεις που θα πρέπει να μαζέψεις για να τις καταθέσεις στην επιτροπή, από την ημέρα που θα κάνεις την αίτηση θα σου δώσουν ημερομηνία εξέτασης τουλάχιστον μετά από 2 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
καλησπερα παιδι, σκοπευω να κανω μετεγγρφη αδελφων φοιτητων, περισυ πρωτοεφαρμοστηκε και η εγκυκλιος βγηκε το μαρτη, φετος κανεις δεν ξερει ποτε θα βγει, μακαρι να γινει οπως την μοριοδοτικη μεταγραφη δλδ κατα τον οκτωβρη....εστω ομως οτιβγαινει τον μαρτη , εγω λογικα θα περασω την εξεταστικη στην σχολη που περασα, θα μου αναγνωριστουν ομως στην σχολη υποδοχης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν ο δικαιούχος μετεγγραφής έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια ή σύζυγο που έχουν 1) αναπηρία 67% και άνω η οποία έχει πιστοποιηθεί από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή 2) έχουν παθήσεις που αναφέρονται στο
παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ. 151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, όπως αυτή
εκάστοτε τροποποιείται και ισχύει παίρνουν 1 μόριο. (https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8cmms8C3JO_95MXD0LzQTLf7MGgcO23N88knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIueXbnPnWJl-1dke6SYqtifXLT45-zjFQ3hl3EzMJ4lId)
Στην παραπάνω υπουργική απόφαση δεν αναφέρονται ψυχικά νοσήματα.΄Αρα απαιτείται η έκδοση πιστοποιητικού αναπηρίας της μητέρας σου σε ποσοστό 67% και άνω του οικείου Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕΠΑ). Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά νομίζω ότι δεν προλαβαίνεις να βγάλεις το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Εκτός από τις απαραίτητες ιατρικές βεβαιώσεις που θα πρέπει να μαζέψεις για να τις καταθέσεις στην επιτροπή, από την ημέρα που θα κάνεις την αίτηση θα σου δώσουν ημερομηνία εξέτασης τουλάχιστον μετά από 2 μήνες.


Μάλισταα, σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannaa

Νεοφερμένος

Η giannaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μια αποριαα..
Στο τμημα της σχολης που θα ζητήσω μετεγραφη και θα παρακολουθησω απο την αρχη χωριζονται σε 2 τμηματα αναλογα με τον αριθμο μητρωου που τους χορηγουν κατα την εγγραφη.. Και σε καθε τμήμα κανουν 2 διαφορετικοι καθηγητές. Να διαλεξω ενα και οταν γινει η μετεγγραφη βλέπω αν ειναι αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια,εχω τεραστιο προβλημα..Πασχω απο μια απο τις σοβαρες παθησεις και περασα σε τμημα που μου αρεσει σε αλλη πολη κανονικοτατα με την διαδικασια των Πανελληνιων με την ελπιδα για μετεγγραφη. Για αυτο τον λογο και δεν χρειαστηκα καποιο πιστοποιητικο παθησης μεχρι τωρα. Τωρα ομως μαθαινω οτι ενα απο τα δικαιολογητικα για την μετεγγραφη μου ειναι και αυτο και απο οσο ψαχουλεψα οι επιτροπες αυτες συγκροτουνται Νοεμβριο..Μετα δηλαδη την ληξη της προθεσμιας μετεγγραφων. Και αναρωτιεμαι τωρα εγω..Επρεπε αυτο το πιστοποιητικο να το παρω απο περσι? Θα αναγκαστω να περιμενω ενα χρονο για να παρω μετεγγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια,εχω τεραστιο προβλημα..Πασχω απο μια απο τις σοβαρες παθησεις και περασα σε τμημα που μου αρεσει σε αλλη πολη κανονικοτατα με την διαδικασια των Πανελληνιων με την ελπιδα για μετεγγραφη. Για αυτο τον λογο και δεν χρειαστηκα καποιο πιστοποιητικο παθησης μεχρι τωρα. Τωρα ομως μαθαινω οτι ενα απο τα δικαιολογητικα για την μετεγγραφη μου ειναι και αυτο και απο οσο ψαχουλεψα οι επιτροπες αυτες συγκροτουνται Νοεμβριο..Μετα δηλαδη την ληξη της προθεσμιας μετεγγραφων. Και αναρωτιεμαι τωρα εγω..Επρεπε αυτο το πιστοποιητικο να το παρω απο περσι? Θα αναγκαστω να περιμενω ενα χρονο για να παρω μετεγγραφη?


Οι επιτροπές που συγκροτούνται τον Νοέμβριο αφορούν τους υποψηφίους που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις και έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση χωρίς εξετάσεις με κριτήριο το βαθμό απολυτηρίου τους και σε ποσοστό 5% καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, για το επόμενο έτος (πχ φέτος τον Νοέμβριο θα περάσουν από την επιτροπή για να εισαχθούν τον επόμενο χρόνο 2019).
Εσύ όμως δεν ανήκεις σ΄αυτήν την κατηγορία αφού έδωσες κανονικά πανελλαδικές. Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να ακολουθήσεις την εξής διαδικασία:
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...os-gia-meteggrafes-akadimaikoy-etos-2017-2020 (αυτή είναι ή περσινή εγκύκλιος αλλά κάθε χρόνο η ίδια είναι).
Εσένα σε ενδιαφέρει αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι:
"Για ιδιαίτερα σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις, υποβάλλονται αιτήσεις για κατ΄ εξαίρεση μετεγγραφή.
Οι αιτήσεις για κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή υποβάλλονται από τον αιτούντα την μετεγγραφή φοιτητή ή νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό του, στο Κεντρικό Πρωτόκολλο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Α. Παπανδρέου 37 – 151.80 – Μαρούσι), προς την Επιτροπή κατ’ Εξαίρεση Μετεγγραφών της παρ. 9 του άρθρου 21 του Ν. 4332/2015 η οποία αναφέρει ότι
"Η κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή είναι δυνατή μετά από απόφαση πενταμελούς Επιτροπής, η οποία αποτελείται από έναν εκπρόσωπο, ο οποίος υποδεικνύεται από το Σώμα Επιθεωρητών − Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (Σ.Ε.Ε.Δ.Δ.) και εκτελεί χρέη Προέδρου, έναν (1) εκπρόσωπο που υποδεικνύεται από τη Σύνοδο των Πρυτάνεων, έναν (1) εκπρόσωπο από τη Σύνοδο Προέδρων των Τ.Ε.Ι. έναν (1) εκπρόσωπο Διεύθυνσης Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και
Θρησκευμάτων και έναν (1) εκπρόσωπο του Υπουργείου Υγείας, με έργο την εξέταση αιτημάτων για κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή σε ιδιαίτερα σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις φοιτητών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής. Η Επιτροπή είναι άμισθη και συγκροτείται κατ’ έτος με απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, στην οποία ορίζεται και κάθε άλλη λεπτομέρεια της λειτουργίας της."
Στην αίτηση επισυνάπτονται τα δικαιολογητικά, που τεκμηριώνουν τις ιδιαίτερα σοβαρές και εξαιρετικές περιπτώσεις και συμπληρώνονται τα προσωπικά στοιχεία και τα στοιχεία επικοινωνίας του φοιτητή. Το έντυπο της αίτησης είναι διαθέσιμο στο παρακάτω συνημμένο αρχείο."
Οπότε όταν θα βγει (εντός των προσεχών ημερών) η εγκύκλιος των μετεγγραφών εσύ δεν θα κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση που κάνουν όλοι αλλά αυτήν εδώ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΑΙΤΗΣΗ_ΚΑΤ_ΕΞΑΙΡΕΣΗ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ_2017.pdf
και θα πας να την καταθέσεις στο κεντρικό πρωτόκολλο του Υπουργείου Παιδείας. Μην ξεχάσεις να ζητήσεις να σου δώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου γιατί αυτός είναι τα αποδεικτικό στοιχείο ότι έχεις καταθέσει την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σορρυ αν σε πρηζω αλλα μπερδευομαι με ολα αυτα...Αρα εγω θα κανω μονο την αιτηση για κατ'εξαιρεση μετεγγραφη και οχι την κανονικη? Εννοω μηπως πρεπει να προηγηθει η πρωτη. Αλλα δεν εχω καποιο αλλο δικαιωμα μετεγγραφης εκτος απο την παθηση μου. Επισης υπαρχει καμια περιπτωση λες να γινει δεκτη ή τζαμπα η διαδικασια?

*επισης ξεχασα,δεν εχω ιδεα τι δικαιολογητικα θα πρεπει να υποβαλλω μαζι με την αιτηση μου..Καποια γνωματευση δημοσιου νοσοκομειου που να δικαιολογει την αιτηση μου? Κατι παραπανω? Δεν αναφερονται πουθενα συγκεκριμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σορρυ αν σε πρηζω αλλα μπερδευομαι με ολα αυτα...Αρα εγω θα κανω μονο την αιτηση για κατ'εξαιρεση μετεγγραφη και οχι την κανονικη? Εννοω μηπως πρεπει να προηγηθει η πρωτη. Αλλα δεν εχω καποιο αλλο δικαιωμα μετεγγραφης εκτος απο την παθηση μου. Επισης υπαρχει καμια περιπτωση λες να γινει δεκτη ή τζαμπα η διαδικασια?


Ακριβώς! Εσύ δεν θα κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής που κάνουν όλοι οι άλλοι αλλά την αίτηση για κατ΄ εξαίρεση μετεγγραφή λόγω ιδιαίτερα σοβαρών και τεκμηριωμένα εξαιρετικών περιπτώσεων.
Τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να επισυνάψεις στην αίτησή σου είναι πιστοποιητικό ποσοστού αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ σε ισχύ ή ιατρικές γνωματεύσεις από Δημόσιο Νοσοκομείο, οι οποίες φέρουν σφραγίδα από: i) Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή ii) νόμιμα εκτελούντα χρέη Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή iii) Καθηγητή Πανεπιστημίου ή Αναπληρωτή Καθηγητή.
Πιστεύω ότι επειδή ζητάς τη μετεγγραφή για λόγους υγείας είναι σχεδόν σίγουρο για να μην πω σίγουρο, ότι θα την πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ακριβώς! Εσύ δεν θα κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής που κάνουν όλοι οι άλλοι αλλά την αίτηση για κατ΄ εξαίρεση μετεγγραφή λόγω ιδιαίτερα σοβαρών και τεκμηριωμένα εξαιρετικών περιπτώσεων.
Τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να επισυνάψεις στην αίτησή σου είναι πιστοποιητικό ποσοστού αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ σε ισχύ ή ιατρικές γνωματεύσεις από Δημόσιο Νοσοκομείο, οι οποίες φέρουν σφραγίδα από: i) Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή ii) νόμιμα εκτελούντα χρέη Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή iii) Καθηγητή Πανεπιστημίου ή Αναπληρωτή Καθηγητή.
Πιστεύω ότι επειδή ζητάς τη μετεγγραφή για λόγους υγείας είναι σχεδόν σίγουρο για να μην πω σίγουρο, ότι θα την πάρεις.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την Δευτέρα 1 Οκτωβρίου έως και την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου η υποβολή αιτήσεων για ΚΑΤ΄ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ για ιδιαίτερα σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις.
https://www.minedu.gov.gr/news/3740...ovoli-aitiseon-gia-kat-eksairesi-meteggrafi-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά... Τι ισχύει με την νέα τροπολογία σχετικά με τις μετεγγραφές φοιτητών; Αφορά μόνο τους μουσουλμανικής καταγωγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top