Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θα το κανονίσω να πάω καμιά μέρα...όσο δεν υπάρχουν γιαούρτια και ντομάτες δε θα πτοηθώ...

Μωρέ ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα?Ότι δε ξέρω ποιος είναι ο αριστούχος του έτους μου...γαμώτο!:mad:



Του χαρακτηρα σου ειναι και αυτος στο σποτακι :)

*Πολυ μας κουρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το σύνδρομο συνωμοσιολογικής ημιμάθειας.Τι ψιλά γράμματα μπορεί να έχει αυτός ο νόμος?Αν είναι,πες μου συγκεκριμένα,διαφορετικά το μόνο που βλέπω είναι κουτοπόνηρη καχυποψία.
Η νομοθεσία άλλαξε επειδή δεν δούλευε.Πολύ απλά,η συνείδηση σε τέτοια θέματα των Ελλήνων τείνει στο μηδέν,κανένας δεν δήλωνε για δωρητής οργάνων,οπότε καταλήγουμε στα νοσοκομείο να υπάρχει shortage μοσχευμάτων,και στα πτώματα που έρχονταν με intact όργανα,ακόμα και αν οι συγγενείς έδιναν το πράσινο φως,δεν υπήρχε authorisation για να πάρουν τα όργανά τους.
Να στο θέσω πολύ απλά:το goal του κράτους στον τομέα της υγείας,είναι να εξασφαλίζει την μέγιστη δυνατή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για τους πολίτες του.Μέσα σ'αυτήν την περίθαλψη,στις σύγχρονες ιατρικές μεθόδους,συγκαταλέγεται και η μεταμόσχευση οργάνων από νεκρούς,that are in good shape and can be used.Against that,δεν υπάρχει κανένα λογικό επιχείρημα,απ'την πλευρά του ατόμου.Απ'τη στιγμή που πεθαίνεις,το σώμα σου δεν σου ανήκει,παύεις να υπάρχεις,μένει απλώς μια μάζα οργανικής ύλης.Τα μόνα επιχειρήματα λοιπόν,είναι συναισθηματικής/θρησκευτικής φύσης.Το κράτος,οφείλει να λειτουργεί με γνώμονα τη λογική και δευτερευόντως με οτιδήποτε άλλο.Συνεπώς,αφού δεν υπάρχει καμία λογική για να μην είσαι δωρητής οργάνων,το κράτος θα σε θεωρεί τέτοιον,εφ'όσον είσαι κατάλληλος,εκτός και αν εσύ ο ίδιος,για προσωπικούς λόγους,δηλώσεις ότι δεν το επιθυμείς (και μ'αυτόν τον τρόπο γίνονται σεβαστές οι τυχόν μη-λογικές ενστάσεις σου).
Επειδή βαριέμαι να λέω πολλά...πώς να μην είμαι καχύποπτη όταν το νόμο αυτό τον θέσπισε ο άνθρωπος που είπε,γεμάτος θλίψη,ότι οι άνθρωποι ζουν πολύ(!)?Τσέκαρε εδώ για περισσότερες πληροφορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Επειδή βαριέμαι να λέω πολλά...πώς να μην είμαι καχύποπτη όταν το νόμο αυτό τον θέσπισε ο άνθρωπος που είπε,γεμάτος θλίψη,ότι οι άνθρωποι ζουν πολύ(!)?Τσέκαρε εδώ για περισσότερες πληροφορίες...

Τα όργανα των ηλικιωμένων,κατά κανόνα,δεν είναι suitable για μεταμόσχευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
'Ελεος!Το φυσιολογικά δε θα ήταν να κάνεις αίτηση για να γίνεις δωρητής οργάνων?Αλλά θα μου πεις τί φυσιολογικό γίνεται σ' αυτή τη χώρα?Όλα στραβά κι ανάποδα τα κάνουν!

συμφωνω απολυτα!!τι βλακεια ειναι αυτη τωρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.


Του χαρακτηρα σου ειναι και αυτος στο σποτακι :)

*Πολυ μας κουρασες.
Αχ,το πρότυπό μου!Τί να σας πώ ρε σεις είστε φοβεροί...δεν είπα ότι δεν πρέπει να υπάρχουν δωρητές οργάνων,βγάζετε μόνοι σας δικά σας συμπεράσματα...είναι δικαίωμα του καθενός να γίνει ή να μη γίνει...ναι,όταν είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει ούτε 0,00000001% πιθανότητα να ζήσει κάποιος να δωθούν τα όργανά του προκειμένου να σωθεί ένας άλλος άνθρωπος...αυτό που είπα όμως είναι ότι αμφιβάλλω αν ο νέος νόμος εξαντλεί κάθε πιθανότητα ο ασθενής να ζήσει ή βιάζονται να του πάρουν τα όργανα...γι' αυτό πιστεύω ότι ο νόμος δεν έπρεπε να αλλάξει,αλλά όποιος θέλει να γίνει δωρητής ή σε μία έκτακτη ανάγκη να αποφασίσουν οι συγγενείς του...δεύτερον καλό θα είναι να μάθετε να σέβεστε τις απόψεις των άλλων...κι αν φίλε μου σε κούρασα,λυπάμαι,αλλά αν σε παρηγορεί εγώ κουράστηκα περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Τα όργανα των ηλικιωμένων,κατά κανόνα,δεν είναι suitable για μεταμόσχευση.
Εσύ εκεί στάθηκες?Όχι στην υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής,ας πούμε?Και μου λες ότι ο νέος νόμος στοχεύει στη μέγιστη περίθαλψη των πολιτών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εσύ εκεί στάθηκες?Όχι στην υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής,ας πούμε?Και μου λες ότι ο νέος νόμος στοχεύει στη μέγιστη περίθαλψη των πολιτών?

ναι σιγουρα!καθε νομος που βγαινει τα τελευταια χρονια εχει ακριβως τον αντιθετο σκοπο!!αν στοχευαν στη μεγιστη περιθαλψη των πολιτων θα εκαναν πολλα περισσοτερα..αυτο τους μαρανε τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
είναι δικαίωμα του καθενός να γίνει ή να μη γίνει...

Δεν διαφώνησε κανείς σε αυτό,ούτε και το κράτος.Αν δεν θες να είσαι,δήλωσέ το.Αυτό που σου λέει το κράτος είναι το εξής απλό,"αφού δεν βρίσκω κανένα αντικειμενικό,λογικό επιχείρημα για να μην είσαι δωρητής οργάνων,θα σε θεωρώ δορητή οργάνων,εκτός και αν εσύ μου ζητήσεις να εξαιρεθείς,για τους δικούς σου,προσωπικούς λόγους".Στο είπα και πριν,κάθε κράτος υποχρεούται να κινείται με βάση τη λογική.Το κράτος σε θεωρεί de facto δωρητή οργάνων,γιατί το αντίθετο είναι παράλογο,όπως π.χ. το κράτος σε θεωρεί de facto αρτιμελή,αφού αυτός είναι ο κανόνας,εναλλακτικά θα πρέπει να το δηλώσεις,για να δικαιούσαι επίδομα αναπηρίας.

Αν δεν θες να είσαι,απλά το λες.

ναι,όταν είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει ούτε 0,00000001% πιθανότητα να ζήσει κάποιος να δωθούν τα όργανά του προκειμένου να σωθεί ένας άλλος άνθρωπος...αυτό που είπα όμως είναι ότι αμφιβάλλω αν ο νέος νόμος εξαντλεί κάθε πιθανότητα ο ασθενής να ζήσει ή βιάζονται να του πάρουν τα όργανα...γι' αυτό πιστεύω ότι ο νόμος δεν έπρεπε να αλλάξει,αλλά όποιος θέλει να γίνει δωρητής ή σε μία έκτακτη ανάγκη να αποφασίσουν οι συγγενείς του

Μα τα όργανά σου δεν δίνονται σε περίπτωση που υπάρχουν πιθανότητες να ζήσεις,εκτός και αν έχεις δηλώσει ότι δεν θες μηχανική υποστήριξη.Ο νόμος,δεν αλλάζει κάτι ως προς τα κριτήρια για τα οποία κάποιος θεωρείται νεκρός.Τα κριτήρια παραμένουν τα ίδια,και απ'τη στιγμή που αυτά πληρούνται,ξεκινάει το debate για το αν θα είναι κανείς δωρητής οργάνων ή όχι.

Εσύ εκεί στάθηκες?Όχι στην υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής,ας πούμε?Και μου λες ότι ο νέος νόμος στοχεύει στη μέγιστη περίθαλψη των πολιτών?

Σου μιλάω για τον συγκεκριμένο νόμο.Γενικότερα,ο Λοβέρδος αποτελεί έναν απ'τους χειρότερους υπουργούς υγείας,αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καλά ελπίζω να είναι όπως τα λες,αλλά παιδιά έχουμε ξεφύγει λίγο...είμαστε εδώ και πολλή ώρα:offtopic:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dude_

Νεοφερμένος

Ο Dude_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
2 μέρες μετά την αίτηση μου η ταυτότητα ήταν διαθέσιμη στο σημείο διανομής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
2 μέρες μετά την αίτηση μου η ταυτότητα ήταν διαθέσιμη στο σημείο διανομής.

Nα και κάτι στο οποίο πρωτοτυπούν τα Ψαχνά.:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dude_

Νεοφερμένος

Ο Dude_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
2 μέρες μετά την αίτηση μου η ταυτότητα ήταν διαθέσιμη στο σημείο διανομής.

Μόνο εμένα με έχουν γράψει στα @@ τους; :mad:
Μια βδομάδα πέρασε από τότε που έκανα την αίτηση και τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μόνο εμένα με έχουν γράψει στα @@ τους; :mad:
Μια βδομάδα πέρασε από τότε που έκανα την αίτηση και τίποτα!
Eγω τι να πω που εχουν περασει 34 μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Eγω τι να πω που εχουν περασει 34 μερες...
Δεν πας καμια βολτα απο τη γραμματεια σου, να δεις τι παιζει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Χαίρετε! Να ρωτήσω κάτι. Σήμερα παρέλαβα από ένα κατάστημα της vodafone την Ακαδημαϊκη Ταυτότητα. Είμαι φοιτητής του ΤΕΙ Σερρών (στα χαρτιά, γιατί δεν θα παρακολουθήσω, επειδή απλά ξαναδίνω και είμαι Αθήνα). Γίνεται με την Ακαδημαϊκη Ταυτότητα που έχω να αποκτήσω μειωμένη κάρτα απεριορίστων διαδρομών του ΟΑΣΑ ή είναι προνόμιο μόνο όσων η σχολή τους εδρεύει σε Αθήνα ή Πειραιά;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Χαίρετε! Να ρωτήσω κάτι. Σήμερα παρέλαβα από ένα κατάστημα της vodafone την Ακαδημαϊκη Ταυτότητα. Είμαι φοιτητής του ΤΕΙ Σερρών (στα χαρτιά, γιατί δεν θα παρακολουθήσω, επειδή απλά ξαναδίνω και είμαι Αθήνα). Γίνεται με την Ακαδημαϊκη Ταυτότητα που έχω να αποκτήσω μειωμένη κάρτα απεριορίστων διαδρομών του ΟΑΣΑ ή είναι προνόμιο μόνο όσων η σχολή τους εδρεύει σε Αθήνα ή Πειραιά;
Ευχαριστώ!
Noμιζω οτι μπορεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ θα ήθελα να πω μια καλησπέρα σε όλους και να ρωτήσω αν για το 2013-14 ξεκίνησαν να δίνονται οι φοιτητικές ταυτότητες. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ξέρω άτομα που την έχουν πάρει. Εγώ έκανα την αίτηση την περασμένη Τρίτη και το περιμένω (ελπίζω) από βδομάδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όλοι εκτός ΕΚΠΑ και ΕΜΠ (δε γίνονται εγγραφές και μαθήματα) μπορούν να τις πάρουν αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top