Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχω κάνει την αίτηση εδώ και 2,5 εβδομάδες, και ακόμη δεν έχει εγκριθεί. Στην ιστοσελίδα του πάσο, μάλιστα, μόλις γράψω τον κωδικό μου, εμφανίζεται το εξής: «Η αίτησή σας έχει υποβληθεί επιτυχώς και αναμένεται η αξιολόγησή της από τη Γραμματεία του Τμήματός σας.Σε περίπτωση που η αξιολόγηση αργεί να ολοκληρωθεί, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί της προκειμένου να ενημερωθείτε για το λόγο της καθυστέρησης.».

Να ανησυχήσω;

Μην ανησυχείς! Αργούν να την εγκρίνουν απο τη γραμματεία. Εγώ είχα κάνει την αίτηση απο τις 24/9 και με ειδοποίησαν την προηγούμενη εβδομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μην ανησυχείς! Αργούν να την εγκρίνουν απο τη γραμματεία. Εγώ είχα κάνει την αίτηση απο τις 24/9 και με ειδοποίησαν την προηγούμενη εβδομάδα!

Ναι, όμως, στις 31 Οκτώβρη λήγει η βεβαίωση εγγραφής-με την οποία τρώω στη λέσχη. Πώς θα μπορώ να πηγαίνω στη λέσχη;
Επίσης, βγαίνουν ξεχωριστές «κάρτες» για τη σίτιση, ή τρώμε δείχνοντας το πάσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ έστειλα ένα email ότι την χρειάζομαι επειγόντως γιά ένα ταξίδι(μειωμένο εισιτήριο στα Κτελ, και την επόμενη μέρα εγκρίθηκε ;-) 2 μέρες μετά την έγκριση την πήρα. Κάνε κ εσύ το ίδιο :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Tην πήρα κι εγώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εγω πηρα την δικη μου χτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πάντως δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο thread,αλλά μεγάλη μ@λ@κία που πρέπει να αναγράφονται οι αλλεργίες μας και το αν κάποιος είναι δωρητής οργάνων...

Είναι προσωπικά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πάντως δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο thread,αλλά μεγάλη μ@λ@κία που πρέπει να αναγράφονται οι αλλεργίες μας και το αν κάποιος είναι δωρητής οργάνων...

Είναι προσωπικά δεδομένα.
Αν θελεις τα επισημαινεις αυτα! Δεν σε υποχρεωνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι,αλλά γιατί να τα θέλουν in first place? Δεν αναρωτήθηκες ποτέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι αλλεργίες είναι πάρα πολύ σημαντικές να αναφέρονται σε περίπτωση ειδικά που έχεις αλλεργία σε κάποιο φάρμακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλά για τις αλλεργίες...Το άλλο όμως? Αν σας φαίνονται όλα φυσιολογικά,πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Οι αλλεργίες είναι πάρα πολύ σημαντικές να αναφέρονται σε περίπτωση ειδικά που έχεις αλλεργία σε κάποιο φάρμακο...
Ακριβως για αυτο!
Απο κει και περα, αν θες τις αναφερεις, αν δεν θες οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το άλλο δεν το ανέφερα όπως είδες. Δεν είμαι πολύ φαν αλλά οκ, αφού είναι προαιρετικό δεν υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων .
Εφόσον το επιθυμεί κάποιος θα έχει κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες πριν πάθει κάτι,η' θα έχει πει αυτή του την επιθυμία
στους στενούς συγγενείς του,που προφανώς θα είναι υπεύθυνοι γι'άυτόν όταν αυτός δεν είναι σε θέση.
Αλλά να το γράφεις στην ακαδημαϊκή ταυτότητα...δεν ξέρω μου γεννώνται πολλές αμφιβολίες και ελπίζω να μην είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο μέλλον.

https://endelehia.blogspot.gr/2012/06/blog-post_690.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων .
Εφόσον το επιθυμεί κάποιος θα έχει κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες πριν πάθει κάτι,η' θα έχει πει αυτή του την επιθυμία
στους στενούς συγγενείς του,που προφανώς θα είναι υπεύθυνοι γι'άυτόν όταν αυτός δεν είναι σε θέση.
Αλλά να το γράφεις στην ακαδημαϊκή ταυτότητα...δεν ξέρω μου γεννώνται πολλές αμφιβολίες και ελπίζω να μην είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο μέλλον.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...προαιρετικά ξεπροαιρετικά λίγο ύποπτα μου φαίνονται όλα αυτά με τη νέα ηλεκτρονική φοιτητική ταυτότητα(έχω ακούσει και διάφορα τώρα τελευταία)...δηλαδή το απλό πάσο γιατί το καταργήσανε?Εγώ πάντως ακόμα αίτηση δεν έχω κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν το καταργήσανε, το κάνανε ένα με την ακαδημαϊκή ταυτότητα.
Τόσο απλό.

Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα. Αν δεν είστε δωρητές οργάνων, δεν σας αφορά κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κάνε αίτηση προς Θεού,μην χάσεις το πάσο,απλά ας αναρωτηθούμε λίγο επειδή είναι ακόμη προαιρετικό, δεν σημαίνει πως είναι εντελώς ''αθώα'' η καταγραφή,
και χαίρομαι που βρίσκω κάποιον να συμφωνεί :)

Revekka,λέμε την απόψη μας όπως και εσύ,ελευθερία του λόγου έχουμε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν το καταργήσανε, το κάνανε ένα με την ακαδημαϊκή ταυτότητα.
Τόσο απλό.

Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα. Αν δεν είστε δωρητές οργάνων, δεν σας αφορά κιόλας.
Καλά μη μας δείρεις,τη γνώμη μας λέμε μόνο:worry:!Οκ το πάσο δεν καταργήθηκε,συγχωνεύτηκε!Το ίδιο κάνει,αφού αν δεν έχεις τη κάρτα(τη ακαδημαϊκή ταυτότητα)δεν έχεις ούτε πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Κάνε αίτηση προς Θεού,μην χάσεις το πάσο,απλά ας αναρωτηθούμε λίγο επειδή είναι ακόμη προαιρετικό, δεν σημαίνει πως είναι εντελώς ''αθώα'' η καταγραφή,
και χαίρομαι που βρίσκω κάποιον να συμφωνεί :)

Revekka,λέμε την απόψη μας όπως και εσύ,ελευθερία του λόγου έχουμε νομίζω.
Χαίρομαι που χαίρεσαι που συμφωνούμε!:PΝα σε ρωτήσω...το πάσο σε τί ακριβώς χρησιμεύει?Χωρίς αυτό εξεταστική γίνεται να δώσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σιγά μην σας "δείρω" για κάτι τέτοιο, τη ζωή σας ευκολότερη προσπαθώ να κάνω. :)
Την ακαδημαϊκή ταυτότητα πρέπει να την έχεις έτσι και αλλιώς, είναι το έγγραφο που αποδεικνύει την φοιτητική σου ιδιότητα.
Το πάσο είναι δεύτερο σε σημασία και είναι και για λιγότερα χρόνια. Μην κοιτάτε που λόγω έκπτωσης το έχουμε κάνει θεό.

Σχετικά με τις εξεταστικές, πλέον που ταυτότητα και πάσο είναι ένα, όχι δεν θα μπορείτε να δώσετε αν σας ζητάνε ταυτοποίηση στοιχείων με την παράδοση της κόλλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κάνε αίτηση προς Θεού,μην χάσεις το πάσο,απλά ας αναρωτηθούμε λίγο επειδή είναι ακόμη προαιρετικό, δεν σημαίνει πως είναι εντελώς ''αθώα'' η καταγραφή,
και χαίρομαι που βρίσκω κάποιον να συμφωνεί :)

Revekka,λέμε την απόψη μας όπως και εσύ,ελευθερία του λόγου έχουμε νομίζω.

Χαίρομαι που χαίρεσαι που συμφωνούμε!:PΝα σε ρωτήσω...το πάσο σε τί ακριβώς χρησιμεύει?Χωρίς αυτό εξεταστική γίνεται να δώσουμε?

Βέβαια μπορείς! Με το βιβλιάριο σπουδών της σχολής σου! Αλλά γιατί να μην έχεις πάσο?
Έχεις έκπτωση σε εισιτήρια ΜΜΜ και άλλες διευκολύνσεις :)
Edit: Μάλλον είναι απαραίτητη τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top