Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

μιχαελα π

Νεοφερμένος

Η μιχαελα π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγω απο το καλοκαιρι θα αρχισω προετοιμασια για τη Γ. Πιστευετε οτι χρειαζεται να αρχισουμε απο τη Β?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ κάνω μια ώρα την εβδομάδα Γνωστό της Γ' Λυκείου,και Λατινικά κάνω μια ώρα παραπάνω (3 ώρες την εβδομάδα) για να προλάβουμε να βγάλουμε και αρκετή από την ύλη της Γραμματικής της Γ'. :)
Φροντιστήριο πάω :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κάνω μια ώρα την εβδομάδα Γνωστό της Γ' Λυκείου,και Λατινικά κάνω μια ώρα παραπάνω (3 ώρες την εβδομάδα) για να προλάβουμε να βγάλουμε και αρκετή από την ύλη της Γραμματικής της Γ'. :)
Φροντιστήριο πάω :P.
απο ποτε ξεκινησες αυτη τη προετοιμασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
απο ποτε ξεκινησες αυτη τη προετοιμασια?

Ήταν στο πακέτο του φροντιστηρίου, από την αρχή της χρονιάς συνεπώς. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mchief_97

Νεοφερμένος

Ο mchief_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας, θελω την γνωμη σας γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος εδω και καμποσο καιρο. Βλεπετε απο μικρος μου αρεσαν οι υπολογιστες και ειμαι αρκετα καλος σε αυον τον τομεα. Οταν ομως ηρθε η ωρα να επιλεξω κατευθυνση βρηκα καταφυγιο απο τα φυσικομαθηματικα στην θεωρητικη. Δεν τα μισω, ισα ισα που μου αρεσουν απλα εχω πολλα κενα. Τελος παντων, τωρα ειμαι Β λυκειου και θελω του χρονου να περασω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης. Γνωριζω για την απωλια μοριων , το θεμα ειναι τα μαθηματικα. Σκεφτομαι το ενδεχομενο να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και να παω τεχνολογικη, αλλα το θεμα ειναι τι θα κανω μετα. Ακομα και αν κανω φροντηστηρια και καταφερω να καλυψω τα σημαντικοτερα κενα, θα καταφερω να γραψω εναν αρκετα υθηλο βαθμο για να περασω? ( οι σχολες κοιμαινονται απο 13-16.500 μορια περιπου). Η μηπως να παραμεινω θεωρητικη και να παρω μαθηματικα γενικης και να κανω ιδιαιτερα για την καλυψη κενων και να διασφαλισω να περασω τα μαθηματα στο ΑΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αν είσαι 100% σίγουρος ότι θες να περάσεις πληροφορική, εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατεύθυνση. Η φυσική της Γ δεν έχει ουδεμία σημασία με τη φυσική της Β, ενώ και στα μαθηματικά ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια.

Ακόμα και αν δοκιμάσεις να περάσεις με απώλεια μορίων, θα τα βρεις ΣΚΟΥΡΑ στην πληροφορική χωρίς το μαθηματικό υπόβαθρο της Γ λυκείου.

Εγω προτείνω με τα 100000 να αλλάξεις κατεύθυνση. Άλλωστε στο ΑΕΠΠ θα τα πας μια χαρά, και στο ΑΟΔΕ αν στρωθείς γράφεις 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mchief_97

Νεοφερμένος

Ο mchief_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειναι δυσκολη αποφαση. Θα μπορω να ανταπεξελθω ομως στις πανελληνιες? Αυτο ειναι το ζητουμενο. Απο την θεωρητικη εχω περισσοτερες πιθανοτητες( συμφωνα με το τωρινο μου επιπεδο στα μαθηματικα και στη φυσικη) να γραψω τα μορια που χρεαιζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Από τεχνολογική αν στρωθείς ΑΟΔΕ γράφεις 20. Επίσης εφόσον σου αρέσει ο προγραμματισμός πιστεύω ότι ΑΕΠΠ μπορείς επίσης 20. Από εκεί και πέρα βάζεις τα δυνατά σου μαθηματικά & φυσική, έχοντας αρχικό προβάδισμα 1600 μόρια σε σχέση με τη θεωρητική...

Πάντως τα μαθηματικά της Γ λυκείου είναι απαραίτητα για την πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Γεια σας, θελω την γνωμη σας γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος εδω και καμποσο καιρο. Βλεπετε απο μικρος μου αρεσαν οι υπολογιστες και ειμαι αρκετα καλος σε αυον τον τομεα. Οταν ομως ηρθε η ωρα να επιλεξω κατευθυνση βρηκα καταφυγιο απο τα φυσικομαθηματικα στην θεωρητικη. Δεν τα μισω, ισα ισα που μου αρεσουν απλα εχω πολλα κενα. Τελος παντων, τωρα ειμαι Β λυκειου και θελω του χρονου να περασω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης. Γνωριζω για την απωλια μοριων , το θεμα ειναι τα μαθηματικα. Σκεφτομαι το ενδεχομενο να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και να παω τεχνολογικη, αλλα το θεμα ειναι τι θα κανω μετα. Ακομα και αν κανω φροντηστηρια και καταφερω να καλυψω τα σημαντικοτερα κενα, θα καταφερω να γραψω εναν αρκετα υθηλο βαθμο για να περασω? ( οι σχολες κοιμαινονται απο 13-16.500 μορια περιπου). Η μηπως να παραμεινω θεωρητικη και να παρω μαθηματικα γενικης και να κανω ιδιαιτερα για την καλυψη κενων και να διασφαλισω να περασω τα μαθηματα στο ΑΕΙ?

Εννοείται να αλλάξεις. Και να καλύψεις ό,τι κενά έχεις. Άμα πας έτσι και περάσεις μέσω Θεωρητικής θα τα βρεις πολύ, μα πολύ σκούρα. Έχει πολλά, μα πολλά Μαθηματικά στη Πληροφορική. Η αλήθεια είναι πως ναι, η Φυσική δε χρειάζεται από άποψη ύλης για του χρόνου αλλά φέτος ήταν μια σημαντική χρονιά όπου μελετούσες σε βάθος κάποια φαινόμενα και εξοικειωνόσουν περισσότερο σε Γ' Λυκείου φύσης ύλη(Στο Ηλεκτρικό Πεδίο που είμαστε εμείς τώρα κάναμε πράγματα που σχετίζονται με τη μηχανική που κάναμε πέρυσι και θα κάνουμε και του χρόνου).

Επιπλέον, αυτό για τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης ότι δε χρειάζονται επειδή δε σχετίζεται η ύλη είναι ανοησίες. Διανύσματα, ευθεία και κύκλος είναι sos. Τουλάχιστον τα βασικά πρέπει να τα γνωρίζεις. Τώρα ελλείψεις, υπερβολές, παραβολές χρειάζεται απλά τύπους κλπ αλλά κάποια ζητούμενα σε ασκήσεις στα σημαντικά που προανέφερα πρέπει να είσαι σε θέση να τα βρίσκεις ωποσδήποτε.

Γνώμη μου, άλλαξε Τεχνολογική. Ωστόσο, για να μην σε αγχώνω, κάνε καλή επανάληψη τη περσινή φυσική και κάνε κανένα ιδιαίτερο για τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης - Όχι πολλά-. Σε συνδυασμό με ατομικό διάβασμα πιστεύω θα τα καταφέρεις. Να μάθεις τα βασικά έστω. :)

ΥΓ: Εγώ στη θέση σου θα έκανα λίγα Μαθηματικά το Καλοκαίρι πριν τη Γ'. Να τα έχεις φρέσκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια ειμαι αποφοιτος και θα ξαναδωσω πανελληνιες το '15 και ηθελα να ρωτησω το εξης στο φροντιστηριο που θα παω θα ξεκινησουν τα παιδια της Β απο τωρα μια προετοιμασια για τη Γ(φυσικη και μαθηματικα μονο) σε συνδυασμο παντα με τα μαθηματα της Β και ρωτω εγω που θελω να τα εμπεδωσω παλι απ την αρχη ξανα αξιζει να χωθω τις ωρες εκεινες που θα μιλανε για τη Γ ή να παω αμεσως στα θερινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Να γραφτείς θερινά. Εκτός αν έχεις ξεχάσει τα πάντα σε φυσική και μαθηματικά. Και εγώ θα δώσω το 2015. Που θέλεις να περάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για φαρμακευτικη λεω...εσεις ποτε θα ξεκινησετε προετοιμασια;εγω ελεγα να παω απο τωρα για να μη χασω τιποτα σημαντικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Για φαρμακευτικη λεω...εσεις ποτε θα ξεκινησετε προετοιμασια;εγω ελεγα να παω απο τωρα για να μη χασω τιποτα σημαντικο

Εφόσον είναι του 1997 το καλοκαίρι θα ξεκινήσει την προετοιμασία, πριν αρχίσει την Γ λυκείου. Λογικά να το σκεφτείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω από το καλοκαίρι, θέλω πληροφορική. Φαρμακευτική έχει και πολλά μόρια Την πρώτη φορά που έδωσες πόσα μόρια έγραψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοι καθηγητες τους ξεκινανε καποια πραγματα απο τωρα αν γνωριζεις

11000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν μπορείς κάνε ιδιαίτερα μέχρι το καλοκαίρι και ξεκίνα τον Ιούνιο με τα θερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πολλοι καθηγητες τους ξεκινανε καποια πραγματα απο τωρα αν γνωριζεις

11000

Δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος αλλά ντάξει, ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά στην λήψη νέων δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ρε σεις παιδιά, πείτε μου λίγο: Είμαι ο μόνος που δε βρίσκει θάρρος να διαβάζει τον τελευταίο καιρό; Έχει βγει ο ήλιος, είναι λες και μπήκε Ιούνης και δεν εμπνέομαι ούτε στο ελάχιστο να ανοίξω πλέον βιβλίο. Μετράω αντίστροφα πλέον τις 6 εβδομάδες που μείνανε και δε μπορώ να συγκεντρωθώ και να διαβάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ρε σεις παιδιά, πείτε μου λίγο: Είμαι ο μόνος που δε βρίσκει θάρρος να διαβάζει τον τελευταίο καιρό; Έχει βγει ο ήλιος, είναι λες και μπήκε Ιούνης και δεν εμπνέομαι ούτε στο ελάχιστο να ανοίξω πλέον βιβλίο. Μετράω αντίστροφα πλέον τις 6 εβδομάδες που μείνανε και δε μπορώ να συγκεντρωθώ και να διαβάσω!
Εγώ το 'χω πάθει αυτό από το Νοέμβριο. Μη φοβού! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top