Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κοίτα, μπορεί να μην είναι αναπόσπαστο κομμάτι, αλλά δεν παραμένει να μην είναι κομμάτι. Η θρησκεία είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στη γλώσσα, και το λαό. Η θέση και ο ρόλος της εκκλησίας την τουρκοκρατία ήταν πράγματι πρωταγωνιστικός. Ναι μεν μπορεί να μην υπήρξαν ήρωες παπάδες με την έννοια που εχουμε μάθει να αναφερόμαστε σε κάποιον ως ήρωα, όμως τα προνόμια που είχαν δοθεί στην εκκλησία, σαν ηγέτης του ελληνικού έθνους, φύλακας-επιστάτης αν θέλετε αυτού, επέτρεψαν σε εμάς, σήμερα να μιλάμε ακόμα τα ελληνικά. Τα κρυφά σχολειά που τα βαζεις; Δεν ήταν έργο της εκκλησίας αυτά; Δεν είπα να εξυμνήσουμε κάθε τι δογματικό αλλά μην υπονομεύουμε και τα πάντα.
Όσο για τα θρησκευτικά στο σχολείο, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να καταργηθούν ή όχι. Μέχρις στιγμής πάντως, δε μπορούν να θεωρηθούν "άχρηστα" με την αιτιολόγηση του δευτερεύοντως μαθήματος, γιατί, πλέον κανένα μάθημα δε θεωρείται δευτερεύον-καλώς ή κακώς-.
Τώρα για το δικαίωμα επιλογής που είχε αναφερθεί ο miv σε προηγούμενο πόστ, εγω προσωπικά θα ενστερνιστώ την άποψή του. Είναι πλέον συνήθεια, που κρατάει αιώνες τώρα τα νεογέννητα που έχουν γονείς χριστιανούς να προσυλητίζονται και αυτα στον χριστιανισμό. Κανείς δε θα τα ρωτήσει αν τους αρέσει ή όχι. Θεωρητικά και πρακτικά έχουν την επιλογή στο μέλλον, όντας γνώστες του περιεχομένου της θρησκείας τους, να το κρίνουν και ενδεχομένως αν δεν το βρίσκουν αρεστό, να αλλαξοπιστήσουν, πράγμα όμως που συμβαίνει μάλλον ελάχιστες φορές.
(χεχε αλλά τότε θα πάνε στην κόλαση:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπον εγω προτεινω να γινει μια δημοσκοπηση για να δουμε τελικοι
ποσοι νιωθουν πραγματικοι χριστιανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κοίτα, μπορεί να μην είναι αναπόσπαστο κομμάτι, αλλά δεν παραμένει να μην είναι κομμάτι. Η θρησκεία είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στη γλώσσα, και το λαό. Η θέση και ο ρόλος της εκκλησίας την τουρκοκρατία ήταν πράγματι πρωταγωνιστικός. Ναι μεν μπορεί να μην υπήρξαν ήρωες παπάδες με την έννοια που εχουμε μάθει να αναφερόμαστε σε κάποιον ως ήρωα, όμως τα προνόμια που είχαν δοθεί στην εκκλησία, σαν ηγέτης του ελληνικού έθνους, φύλακας-επιστάτης αν θέλετε αυτού, επέτρεψαν σε εμάς, σήμερα να μιλάμε ακόμα τα ελληνικά. Τα κρυφά σχολειά που τα βαζεις; Δεν ήταν έργο της εκκλησίας αυτά; Δεν είπα να εξυμνήσουμε κάθε τι δογματικό αλλά μην υπονομεύουμε και τα πάντα.
Όσο για τα θρησκευτικά στο σχολείο, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να καταργηθούν ή όχι. Μέχρις στιγμής πάντως, δε μπορούν να θεωρηθούν "άχρηστα" με την αιτιολόγηση του δευτερεύοντως μαθήματος, γιατί, πλέον κανένα μάθημα δε θεωρείται δευτερεύον-καλώς ή κακώς-.
Τώρα για το δικαίωμα επιλογής που είχε αναφερθεί ο miv σε προηγούμενο πόστ, εγω προσωπικά θα ενστερνιστώ την άποψή του. Είναι πλέον συνήθεια, που κρατάει αιώνες τώρα τα νεογέννητα που έχουν γονείς χριστιανούς να προσυλητίζονται και αυτα στον χριστιανισμό. Κανείς δε θα τα ρωτήσει αν τους αρέσει ή όχι. Θεωρητικά και πρακτικά έχουν την επιλογή στο μέλλον, όντας γνώστες του περιεχομένου της θρησκείας τους, να το κρίνουν και ενδεχομένως αν δεν το βρίσκουν αρεστό, να αλλαξοπιστήσουν, πράγμα όμως που συμβαίνει μάλλον ελάχιστες φορές.
(χεχε αλλά τότε θα πάνε στην κόλαση:P)

χεχε, θα πάω στη κόλαση... αλλά θυμήσου ότι πολλά μαθήματα είναι άχρηστα... από συγκεκριμένες οπτικές πλευρές τουλάχιστον... Εγώ πάλι δεν θα είχα πρόβλημα να μιλάω άλλη γλώσσα... κι αν μίλαγα, δεν θα είχα πρόβλημα να μην ξέρω καθόλου Ελληνικά... όσο για το κρυφό σχολειό, δεν είναι ακριβώς αυτό που φαντάζεσαι... μην με βάλεις να αρχίσω συζήτηση πάνω σ' αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, εντάξει, το γεγονός ότι διατηρήθηκε η εθνική οντότητα φαίνεται πως άλλοι το εκτιμούμε εντελώς διαφορετικά. Δεκτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οι πλούσιοι έλληνες έμποροι και οι ελληνικές κοινότητες (προεστοί, κοτζαμπάσηδες κ.λπ.).
Βασικά, εμένα στην Ιστορία ποτέ δε μου έμαθαν για ήρωες παπάδες. Και σαφώς θα βρίσκονταν μερικοί παπάδες ανάμεσα στους αγωνιστές. Παπάδες του απλού κλήρου, όπως και αγρότες, έμποροι, βοσκοί, μεταλλουργοί, δεν έχει διαφορά. Ανάμεσα στους 10.000, σαφώς και κάποιοι θα ήταν παπάδες. Ε, και ως θρησκευτικοί ποιμένες, ήταν πιθανό να τους ανατεθεί η ηγεσία σε ένα επαναστατικό κίνημα, δε βλέπω πού είναι το παράξενο. Υπήρξαν και άλλοι που δεν είχαν να κάνουν με τη θρησκεία. Και τέλος πάντων, άλλες εποχές τότε, άλλες σήμερα. Με την ίδια λογική, θα πρέπει να φωνάζω και να ωρύομαι επειδή δεν τιμώνται δεόντως οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου, οι οποίοι αποτελούσαν αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού των χιλιοτιμημένων προγόνων μας.
Ναι, η σημαία όντως είναι ένα ζήτημα. Θα έπρεπε να αφαιρεθεί το σταυρουλάκι από την κορυφή. Είναι σαν να λέει ότι όλοι οι Έλληνες είναι χριστιανοί:sick:.



Δεν αμφισβητώ κάτι, αλλά ούτε και δέχομαι κάτι. Δυστυχώς, στη Γ' Γυμνασίου δεν είχα το μυαλό για να προσέξω και πολύ το τί μάθαινα στην Ιστορία -ήταν και εντελώς αντιπαιδαγωγικό το βιβλίο-, οπότε θα περιμένω μέχρι του χρόνου.







Ίσως πριν από 2400 χρόνια.



Η επίσημη Εκκλησία είχε. Τώρα, εγώ βλέπω μοναστήρια να έχουν ακόμη τεράστιες εκτάσεις γης. Πώς νομίζεις ότι τις απέκτησαν;

.
θα αρχισω απο το τελος....χανεις την ουσια της θρησκειας μας με αυτο που λες τι σχεση εχουν τα μαυρα προβατα με αυτα που ειπε ο χριστος απο αυτα παιρνεις αφορμη να αμφισβητεις την θρησκεια μας ? ?

γι αυτο μιλαω για τον πολιτισμο που ειχαμε και την ιστοριαπου ειχαμε δυστυχως στις μερες μας αυτα υπαρχουν μονο στις καρδιες των ελληνων και οχι στην πραγματικοτητα...


μην περιμενεις να μαθεις ιστορια απο το σχολειο αν δεν εχεις καλο καθηγητη γιατι το βιβλιο ειναι μαπα.......την πραγματικη ιστορια εγω την εμαθα και απο τα βιβλια απο ταινιες και απο αλλου ειχαμε βλεπεις καλες καθηγητριες....


δεν σε εμαθαν για το παπαφλεσσα? ? αυτον το ξερει και η 10χρονη αδερφη μου χωρις να σε προσβαλλω δεν σου εμαθαν το αθανασιο διακο? και αντε πες ειχαν αξιωματα και εγιναν αρχηγοι ΗΓΕΤΕΣ και ΗΡΩΕς ομοως εγιναν με τις πραξεις τους.....και οχι με τα γαλονια τους...

τον σταυρο δεν θα τολμησει να τον αγκιξει κανεις πιστεψε με.....ο σταυρος δεν μπορεις να φανταστεις τι δυναμη εχει μεταφορικα παντα ποσους βοηθησε και ποσους βοηθαει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην το ξεφτιλίσουμε...Δεν έχει τεράστια χριστιανική Ιστορία το ελληνικό έθνος; Οι μισές χώρες της Ευρώπης έχουν το σταυρό στη σημαία, τι σημαίνει αυτό; Τιμή στο παρελθόν σημαίνει και είναι και θα είναι στη σημαία εσσαεί. Ούτως ή άλλως και η "αραβική" ημισέληνος στην ουσία ήταν το παγανιστικό σύμβολο των Μεγαρέων που αποίκησαν πρώτοι απ'ολους το Βυζάντιο. Τι να βάλουμε στη θέση του σταυρού; Τις πολύχρωμες ρίγες του Gay movement? Έλεος, η κουβέντα είναι κουβέντα αλλά δεν υπάρχει απολύτως καμία δικαιολογία όταν ξεπερνάς τα όρια.
-----------------------------------------
Καμία αντισυνταγματικότητα, καμία αντίφαση. Αν είχε έστω κι ένα πιάσιμο όλη η θεωρία σου, κάποιο απ'τα γνωστά παπαγαλάκια θα είχε ήδη φέρει το θέμα σε παραπάνω από ένα συνταγματικά δικαστήρια. Καμία αντίφαση. ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ σημαίνει, δεν σημαίνει ΑΝΩΤΕΡΗ. Αυτή που επικρατεί, αυτοί στην οποία πιστεύει η πλειοψηφία και η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών συμμετέχει σε όσες γιορτές χαρακτηρίζονται χριστιανικές, αυτό δεν είσαι σε θέση να το διαψεύσεις. Αν, παρ'ολα αυτά, 5-10 νοματαίοι θέλουν να πιστέψουν σε μια άλλη ΓΝΩΣΤΗ θρησκεία, τότε μπορούν ελεύθερα να το κάνουν. Καμία αντίφαση, απλώς έτσι το βλέπεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οι μισές χώρες της Ευρώπης έχουν το σταυρό στη σημαία, τι σημαίνει αυτό
πραγματικα δε σημαινει τιποτα

η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών συμμετέχει σε όσες γιορτές χαρακτηρίζονται χριστιανικές
πλειονοτητα. αλλα οχι, δεν ειναι η "συντριπτικη". οντως ειναι οι περισσοτεροι
Δεν έχει τεράστια χριστιανική Ιστορία το ελληνικό έθνος
οχι τοσο μεγαλη οσο θελουν πολλοι να πιστευουμε. παντα ο ρολος της εκκλησιας(ο επισημος φορεας της χριστιανικης θρησκειας) ειχε μια αρκετα αμφιλεγομενη σταση μεσα στην ιστορια.
Τις πολύχρωμες ρίγες του Gay movement?
μη το ξεφτιλιζεις. ΕΣΥ περνας με αυτον το τροπο τα ορια
-----------------------------------------
Τα κρυφά σχολειά που τα βαζεις
τα κρυφα σχολεια φημολογειται οτι ειναι μυθος. κατι αντιστοιχο και για τον παλαιων πατρων γερμανο. τωρα αν οι φημες ειναι βασιμες ή οχι, δε μπορω να το γνωριζω
-----------------------------------------
εν πασει περιπτωσει, αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει μονο χριστιανικα, ας παει στο κατηχητικο, και ας γινονται πραγματικα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ στο σχολειο
-----------------------------------------
Για τη γλώσσα σου λέω κι εγώ...Μέσω της θρησκείας επιβίωσε, για κάθε γενιά που πας προς τα πίσω υπάρχουν πακέτα με χιλιάδες τούρκικες λέξεις και τρόπους έκφρασης που θα είχαν καταστρέψει την Ελληνική αν δεν υπήρχε το Ευαγγέλιο και οι βίοι των αγίων.

ειναι αρκετα ατοπο αυτο.
δεν ειναι η θρησκεια που εσωσε τη γλωσσα. περισσοτερο ομως οι φυλετικες διακρισεις, τα ηθη, τα εθιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πραγματικα δε σημαινει τιποτα

πλειονοτητα. αλλα οχι, δεν ειναι η "συντριπτικη". οντως ειναι οι περισσοτεροι
οχι τοσο μεγαλη οσο θελουν πολλοι να πιστευουμε. παντα ο ρολος της εκκλησιας(ο επισημος φορεας της χριστιανικης θρησκειας) ειχε μια αρκετα αμφιλεγομενη σταση μεσα στην ιστορια.
μη το ξεφτιλιζεις. ΕΣΥ περνας με αυτον το τροπο τα ορια
-----------------------------------------
τα κρυφα σχολεια φημολογειται οτι ειναι μυθος.
-----------------------------------------
εν πασει περιπτωσει, αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει μονο χριστιανικα, ας παει στο κατηχητικο, και ας γινονται πραγματικα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ στο σχολειο


Εντάξει, μια λέξη έμαθες κι εσύ και την τσαμπουνάς. Το πλειοψηφία αναφέρεται σε εκλογική διαδικασία, παρ'ολα αυτά επειδή χρησιμοποιείται ευρέως κατήντησε σωστό. Εγώ θα το χρησιμοποιώ έτσι στο εξής, για να μην επαναλαμβανόμαστε.

Αν έχει μία σχέση, για παράδειγμα, η Δανία με το Χριστιανισμό, η Ελλάδα έχει 10. Δε μ'ενδιαφέρει ο Πατριάρχης. Εγώ για τη θρησκεία σου μιλάω, εκατό φορές τα είπαμε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ακομα λαθος θεωρηται.
οπως σου ειπα. δε βλεπω καποιον λογο να κανουμε αποκλειστικα για τον χριστιανισμο 11 χρονια στο σχολειο, και απο τον δωδεκατο χρονο να κανουμε για 2 μηνες επιδερμικα καποιες αναφορες στις υπολοιπες θρησκειες. τι φοβος υπαρχει; τι συμφεροντα υπαρχουν. επαναλαμβανω. αν θελουν οι γονεις να μαθει ο κανακαρης τους αποκλειστικα για τον χριστιανισμο, ας το στειλουν στο κατηχητικο. δεν ειναι ο ρολος του σχολειου η προπαγανδα και η πληση εγκεφαλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσων οι γονείς θέλουν να τους κάνουν Χριστιανούς, το βλέπουν σαν χριστιανική παιδεία. Οι υπόλοιποι μπορούν απλώς να πάρουν απαλλαγή. Δεν βλέπω το λόγο οι περισσότεροι, όπως λες κι εσύ, να στερηθούν ένα θρησκευτικό δικαίωμα που έχουν εδώ και δεκαετίες προκειμένου να μη νιώθει άσχημα μια μειονότητα. Η μειονότητα, εκ του νόμου, έχει και την άλλη απολύτως λογική δυνατότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ακομα λαθος θεωρηται.
οπως σου ειπα. δε βλεπω καποιον λογο να κανουμε αποκλειστικα για τον χριστιανισμο 11 χρονια στο σχολειο, και απο τον δωδεκατο χρονο να κανουμε για 2 μηνες επιδερμικα καποιες αναφορες στις υπολοιπες θρησκειες. τι φοβος υπαρχει; τι συμφεροντα υπαρχουν. επαναλαμβανω. αν θελουν οι γονεις να μαθει ο κανακαρης τους αποκλειστικα για τον χριστιανισμο, ας το στειλουν στο κατηχητικο. δεν ειναι ο ρολος του σχολειου η προπαγανδα και η πληση εγκεφαλου.

παραθετω το προηγουμενο ποστ, ΠΑΛΙ
ετσι και αλλιως, θρησκευτικη παιδεια ειναι η διδαχη ολων των θρησκευματων. Τα θρησκευτικα που διδασκονται σημερα δε προσφερουν κατι τετοιο. ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις οτι απλουστατα η υλη στο εν λογω μαθημα δε καλυπτεται απο τα βιβλια 11 ετων. εφοσον μιλαμε βεβαια για ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ και οχι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ διδασκαλια.
-----------------------------------------
Όσων οι γονείς θέλουν να τους κάνουν Χριστιανούς, το βλέπουν σαν χριστιανική παιδεία. Οι υπόλοιποι μπορούν απλώς να πάρουν απαλλαγή. Δεν βλέπω το λόγο οι περισσότεροι, όπως λες κι εσύ, να στερηθούν ένα θρησκευτικό δικαίωμα που έχουν εδώ και δεκαετίες προκειμένου να μη νιώθει άσχημα μια μειονότητα. Η μειονότητα, εκ του νόμου, έχει και την άλλη απολύτως λογική δυνατότητα...


δεν ειναι λογικη η απουσια δυνατοτητας ενος αλλοθρησκου να μη μαθει καποια πραγματα για τη δικια του θρησκεια, ή οποιασδηποτε αλλης θρησκειας. ετσι και αλλιως δε θεωρω καν οτι ειναι λογικη η διδασκαλια (δεν ειναι καν διδασκαλια. περισσοτερο ως προπαγανδα θα το χαρακτηριζα) της χριστιανικης-και μονο αυτης- θρησκειας στο σχολειο, που ο ρολος του, επαναλαμβανω, δεν ειναι αυτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στη Θράκη διδάσκουν Ισλάμ. Δεν είναι, για πρακτικούς λόγους δυνατόν, να διδάσκονται όλες οι θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στη Θράκη διδάσκουν Ισλάμ
να διδασκονται οι επικρατουσες θρησκειες, χωρις προσπαθειες προπαγανδας, ειναι ομως εφικτο.

αν υπαρχουν μουσουλμανικα σχολεια, που διδασκουν το ισλαμ, ειναι και αυτο αρνητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επειδή είναι μια καλή ευκαιρία miv, αν σου πει τώρα ο Φάσνταγκ, έχω τελειώσει το λύκειο, είμαι μεγαλύτερος και τα λόγια μου έχουν περισσότερο κύρος... τι θα του απαντήσεις;;;

Και στη Θράκη είναι λογικό να διδάσκουν Ισλάμ, αν μιλάς για Ανατολική Θράκη. Αν μιλάς για δυτική, καλό θα ήταν το Ισλάμ να διδάσκεται ΜΑΖΙ με το Χριστιανισμό, στο ίδιο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν μου έλεγε ότι έχει πτυχίο πανεπιστημίου και με περνάει 5 χρόνια, σίγουρα θα το δεχόμουν. Δε νομίζω, παρ'ολα ταύτα, ότι υπάρχει διαφορά επειδή είναι κατά μερικούς μήνες μεγαλύτερος κι έχει φάει 100 ώρες στα έδρανα που δεν έχω φάει εγώ.
Δε μ'ενδιαφέρει τι κάνουν στην Τουρκία. Στη Θράκη σου λέω κι όταν λέω Θράκη εννοώ Ελλάδα. Εκεί οι μουσουλμάνοι κάνουν μόνο Ισλάμ. Και βασικά δεν έχουν λόγο να κάνουν Χριστιανισμό, δεν είναι επιτακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε και τι μου το λες; Εγώ ντρέπομαι για τους Έλληνες, όχι της Θράκης, γενικά, απλά είναι κι η Θράκη μέσα... ε, τώρα ντρέπομαι και για τους Τούρκους της Θράκης, τι να κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοίτα, μπορεί να μην είναι αναπόσπαστο κομμάτι, αλλά δεν παραμένει να μην είναι κομμάτι. Η θρησκεία είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στη γλώσσα, και το λαό. Η θέση και ο ρόλος της εκκλησίας την τουρκοκρατία ήταν πράγματι πρωταγωνιστικός. Ναι μεν μπορεί να μην υπήρξαν ήρωες παπάδες με την έννοια που εχουμε μάθει να αναφερόμαστε σε κάποιον ως ήρωα, όμως τα προνόμια που είχαν δοθεί στην εκκλησία, σαν ηγέτης του ελληνικού έθνους, φύλακας-επιστάτης αν θέλετε αυτού, επέτρεψαν σε εμάς, σήμερα να μιλάμε ακόμα τα ελληνικά. Τα κρυφά σχολειά που τα βαζεις; Δεν ήταν έργο της εκκλησίας αυτά; Δεν είπα να εξυμνήσουμε κάθε τι δογματικό αλλά μην υπονομεύουμε και τα πάντα.
Όσο για τα θρησκευτικά στο σχολείο, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να καταργηθούν ή όχι. Μέχρις στιγμής πάντως, δε μπορούν να θεωρηθούν "άχρηστα" με την αιτιολόγηση του δευτερεύοντως μαθήματος, γιατί, πλέον κανένα μάθημα δε θεωρείται δευτερεύον-καλώς ή κακώς-.
Τώρα για το δικαίωμα επιλογής που είχε αναφερθεί ο miv σε προηγούμενο πόστ, εγω προσωπικά θα ενστερνιστώ την άποψή του. Είναι πλέον συνήθεια, που κρατάει αιώνες τώρα τα νεογέννητα που έχουν γονείς χριστιανούς να προσυλητίζονται και αυτα στον χριστιανισμό. Κανείς δε θα τα ρωτήσει αν τους αρέσει ή όχι. Θεωρητικά και πρακτικά έχουν την επιλογή στο μέλλον, όντας γνώστες του περιεχομένου της θρησκείας τους, να το κρίνουν και ενδεχομένως αν δεν το βρίσκουν αρεστό, να αλλαξοπιστήσουν, πράγμα όμως που συμβαίνει μάλλον ελάχιστες φορές.
(χεχε αλλά τότε θα πάνε στην κόλαση:P)

Ήταν, υπήρξαν, είχαν δοθεί (προνόμια, από πού κι ως πού;), επέτρεψαν. Δεν είναι, ούτε υπάρχουν, ούτε δίνονται (αν και διατηρούνται δίχως λόγο), ούτε επιτρέπουν. Και ήταν ο απλός κλήρος, όχι η επίσημη Εκκλησία. Ο απλός κλήρος ως άνθρωποι. Όχι η επίσημη Εκκλησία. Όχι ως εκπρόσωποι της θρησκείας μας, αλλά ως γνώστες της ελληνικής γλώσσας γενικά.

Παλιά ήταν συνήθεια να είναι ο άντρας η "κεφαλή της οικογένειας" (και ο χριστιανικότατος Α. Παύλος τα αναφέρει αυτά). Σημαίνει ότι πρέπει να είναι και τώρα; Οι συνήθειες, τα ήθη και τα έθιμα είναι για να κρίνονται, όχι για να υπάρχουν επειδή είναι παλιά.
Πρακτικά έχουν την επιλογή;
Αν σου λένε για 8,5 χρόνια ότι η Σελήνη είναι φτιαγμένη από τυρί, και μετά για 0,5 χρόνια σου λένε ότι κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι είναι φτιαγμένη από ψωμί, κάποιοι άλλοι από γιαούρτι και κάποιοι άλλοι από αυγά, τί θα πίστευες;

θα αρχισω απο το τελος....χανεις την ουσια της θρησκειας μας με αυτο που λες τι σχεση εχουν τα μαυρα προβατα με αυτα που ειπε ο χριστος απο αυτα παιρνεις αφορμη να αμφισβητεις την θρησκεια μας ? ?

Με την ίδια λογική, τί σχέση έχει η θρησκεία σου (όχι μας) με τους παπάδες που αγωνίστηκαν στο '21;

μην περιμενεις να μαθεις ιστορια απο το σχολειο αν δεν εχεις καλο καθηγητη γιατι το βιβλιο ειναι μαπα.......την πραγματικη ιστορια εγω την εμαθα και απο τα βιβλια απο ταινιες και απο αλλου ειχαμε βλεπεις καλες καθηγητριες....

Το βιβλίο το φετινό είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω του χρόνου πώς θα είναι.

δεν σε εμαθαν για το παπαφλεσσα? ? αυτον το ξερει και η 10χρονη αδερφη μου χωρις να σε προσβαλλω δεν σου εμαθαν το αθανασιο διακο? και αντε πες ειχαν αξιωματα και εγιναν αρχηγοι ΗΓΕΤΕΣ και ΗΡΩΕς ομοως εγιναν με τις πραξεις τους.....και οχι με τα γαλονια τους...

Έχω ακούσει, τώρα κι αυτός λαϊκός παπάς ήταν, όχι ανώτατος κληρικός.

τον σταυρο δεν θα τολμησει να τον αγκιξει κανεις πιστεψε με.....ο σταυρος δεν μπορεις να φανταστεις τι δυναμη εχει μεταφορικα παντα ποσους βοηθησε και ποσους βοηθαει.....

Γιατί;

Μην το ξεφτιλίσουμε...Δεν έχει τεράστια χριστιανική Ιστορία το ελληνικό έθνος; Οι μισές χώρες της Ευρώπης έχουν το σταυρό στη σημαία, τι σημαίνει αυτό; Τιμή στο παρελθόν σημαίνει και είναι και θα είναι στη σημαία εσσαεί. Ούτως ή άλλως και η "αραβική" ημισέληνος στην ουσία ήταν το παγανιστικό σύμβολο των Μεγαρέων που αποίκησαν πρώτοι απ'ολους το Βυζάντιο. Τι να βάλουμε στη θέση του σταυρού; Τις πολύχρωμες ρίγες του Gay movement? Έλεος, η κουβέντα είναι κουβέντα αλλά δεν υπάρχει απολύτως καμία δικαιολογία όταν ξεπερνάς τα όρια.
-----------------------------------------
Καμία αντισυνταγματικότητα, καμία αντίφαση. Αν είχε έστω κι ένα πιάσιμο όλη η θεωρία σου, κάποιο απ'τα γνωστά παπαγαλάκια θα είχε ήδη φέρει το θέμα σε παραπάνω από ένα συνταγματικά δικαστήρια. Καμία αντίφαση. ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ σημαίνει, δεν σημαίνει ΑΝΩΤΕΡΗ. Αυτή που επικρατεί, αυτοί στην οποία πιστεύει η πλειοψηφία και η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών συμμετέχει σε όσες γιορτές χαρακτηρίζονται χριστιανικές, αυτό δεν είσαι σε θέση να το διαψεύσεις. Αν, παρ'ολα αυτά, 5-10 νοματαίοι θέλουν να πιστέψουν σε μια άλλη ΓΝΩΣΤΗ θρησκεία, τότε μπορούν ελεύθερα να το κάνουν. Καμία αντίφαση, απλώς έτσι το βλέπεις εσύ.

Είναι ανάγκη να μπει κάτι; Ελευθερία του λόγου έχουμε και ούτε προσέβαλλα κανέναν προσωπικά, ούτε ξεπέρασα κάποιο άλλο όριο (εκτός κι αν θεωρείτε ότι δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε το χριστιανισμό). Αν εσύ συγκρίνεις τους αλλόθρησκους με τους ομοφυλόφιλους, τότε δε νομίζω πως έχει νόημα να το συζητάμε άλλο.

Αντί να λες για παπαγαλάκια και να χαρακτηρίζεις το συλλογισμό μου ως "θεωρία" (λες και δε τον τεκμηρίωσα), ίσως θα μπορούσες να σταθείς στα ίδια τα επιχειρήματα και όχι να ισχυρίζεσαι διάφορα δίχως αιτιολόγηση.

επικρατών -ούσα -ούν [epikratón] Ε12β : (λόγ.) 1α. που επικρατεί, υπερτερεί, υπερισχύει σε σύγκριση ή σε αναμέτρηση: H επικρατούσα θρησκεία σε μια χώρα, που από τους νόμους της αναγνωρίζεται ως ανώτερη. Στην Ελλάδα επικρατούσα θρησκεία είναι εκείνη της Aνατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας. β. που κυριαρχεί έναντι άλλων: H επικρατούσα γνώμη / άπο ψη. 2. που επικρατεί, που συμβαίνει και αποτελεί το κύριο ή το μοναδικό χαρακτηριστικό μιας χρονικής περιόδου ή μιας κατάστασης: Οι επικρατούντες ισχυροί άνεμοι δυσχέραιναν το έργο των πυροσβεστών. Tο επικρατούν ψύχος.

https://www.greek-language.gr/greekL...ml?lq="επικρατών+-ούσα+-ούν"&loptall=true&dq=

Κι εγώ συμμετάσχω στις γιορτές του Πάσχα και των Χριστουγέννων. Και οι Ιάπωνες γιορτάζουν τα Χριστούγεννα. Μας κάνει αυτό αυτομάτως χριστιανούς; Οι περισσότεροι δε διατηρούν καν ζωντανό το νόημα του χριστιανισμού.

Ναι, ΓΝΩΣΤΗ θρησκεία... Οι απόψεις προκατασκευάζονται, οι συνειδήσεις μπαίνουν σε καλούπια, ο κόσμος πιστεύει εκεί γιατί έτσι έχει μάθει και όχι γιατί έτσι έχει συμπεράνει μετά από προσωπικό ψάξιμο.

Όσων οι γονείς θέλουν να τους κάνουν Χριστιανούς, το βλέπουν σαν χριστιανική παιδεία. Οι υπόλοιποι μπορούν απλώς να πάρουν απαλλαγή. Δεν βλέπω το λόγο οι περισσότεροι, όπως λες κι εσύ, να στερηθούν ένα θρησκευτικό δικαίωμα που έχουν εδώ και δεκαετίες προκειμένου να μη νιώθει άσχημα μια μειονότητα. Η μειονότητα, εκ του νόμου, έχει και την άλλη απολύτως λογική δυνατότητα...

Είναι δικαίωμα του καθενός να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του. Επομένως, το σχολείο θα πρέπει να δίνει τη δυνατότητα της ελεύθερης ανάπτυξης της θρησκευτικής συνείδησης, πράγμα που επιτυγχάνεται μέσα από τη θρησκειολογία/πραγματικά θρησκευτικά, αφού η θρησκευτική σου συνείδηση είναι μέρος της προσωπικότητάς σου.
Δεν είναι στέρηση δικαιώματος, ίσα-ίσα που αποκτάς περισσότερα.

Στη Θράκη διδάσκουν Ισλάμ. Δεν είναι, για πρακτικούς λόγους δυνατόν, να διδάσκονται όλες οι θρησκείες.

Αυτό τώρα πάλι ποιος το λέει και με τί επιχειρήματα;

Αν μου έλεγε ότι έχει πτυχίο πανεπιστημίου και με περνάει 5 χρόνια, σίγουρα θα το δεχόμουν. Δε νομίζω, παρ'ολα ταύτα, ότι υπάρχει διαφορά επειδή είναι κατά μερικούς μήνες μεγαλύτερος κι έχει φάει 100 ώρες στα έδρανα που δεν έχω φάει εγώ.
Δε μ'ενδιαφέρει τι κάνουν στην Τουρκία. Στη Θράκη σου λέω κι όταν λέω Θράκη εννοώ Ελλάδα. Εκεί οι μουσουλμάνοι κάνουν μόνο Ισλάμ. Και βασικά δεν έχουν λόγο να κάνουν Χριστιανισμό, δεν είναι επιτακτικό.

Γιατί δεν έχουν λόγο; Κι αυτοί Έλληνες πολίτες είναι, και έχουν το δικαίωμα στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
[ Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από miv (Εμφάνιση μηνύματος)
Στη Θράκη διδάσκουν Ισλάμ. Δεν είναι, για πρακτικούς λόγους δυνατόν, να διδάσκονται όλες οι θρησκείες.

Αυτό τώρα πάλι ποιος το λέει και με τί επιχειρήματα;
Βασικά ,πολλές θρησκείες αναφέρονται σε θυσίες και τέτοια .Αν μερικές από αυτές διδάσκονταν στα σχολεία (τα οποία σκέψου πως μαθαίνουν το σωστό στα παιδιά -υποτίθεται ) ,τότε το μισό Ελληνικό κράτος θα ήταν γεμάτο με ειδωλολάτρες !Επίσης ,θα ήθελα να αναφέρω ,αν και δεν συμφωνώ στο να διδάσκεται μόνο ο Χριστιανισμός , οτι ένας λόγος που μπορεί να διδάσκουν μόνο αυτήν την θρησκεία ειναι διότι ένα κράτος είναι πιο πολύ ενωμένο έχοντας την ίδια θρησκεία ,την ίδια σημαία και την ίδια γλώσσα .;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
τι εννοεις γιατι? ? ( αλεξανδρε )
-----------------------------------------
για να δειτε που λετε ο,τι θελετε για την περιουσια της εκκλησιας.....

https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/perius1.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν μου έλεγε ότι έχει πτυχίο πανεπιστημίου και με περνάει 5 χρόνια, σίγουρα θα το δεχόμουν. Δε νομίζω, παρ'ολα ταύτα, ότι υπάρχει διαφορά επειδή είναι κατά μερικούς μήνες μεγαλύτερος κι έχει φάει 100 ώρες στα έδρανα που δεν έχω φάει εγώ.
Δε μ'ενδιαφέρει τι κάνουν στην Τουρκία. Στη Θράκη σου λέω κι όταν λέω Θράκη εννοώ Ελλάδα. Εκεί οι μουσουλμάνοι κάνουν μόνο Ισλάμ. Και βασικά δεν έχουν λόγο να κάνουν Χριστιανισμό, δεν είναι επιτακτικό.
ας μη κανουν την πληση εγκεφαλου στα σχολεια τους. ας τις κανουν στα τζαμια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top