Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Η αλήθεια έιναι ότι ο Στυλιανίδης την απέσυρε γιατί είχε πολλές ασάφειες (ας πούμε πως μπορεί να αφορά μόνο τους αλλόθρησκους όταν ο λόγος απαλλαγής δε μπορεί να διαπιστωθεί). Ο αρχικός, όμως, κανονισμός, επί Γιαννάκου, είναι ξεκαθαρος και ισχύει.
https://64.233.169.104/search?q=cach...τικών+site:ypepth.gr&hl=el&ct=clnk&cd=2&gl=gr

Εδώ είναι όλα τα σχετικά έγγραφα.
https://dide.xan.sch.gr/newsite/noms.php?category=52


Κι εδώ η απο 2002 σύσταση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, στην καταληκτική παράγραφο της σύστασης για τα Θρησκευτικά.
προσεξε τα κρατικα εγγραφα δεν ειναι σε αυτη τη μορφη και αυτες δεν ειναι οι τελικες εγκυκλιοι και αυτο το ξερω γιατι ο πατερας μου ηταν καθηγητης και μου τις εδειξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ουσία εκεί μέσα είναι, δεν είναι η υπογραφή του Στυλιανίδη το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Η ουσία εκεί μέσα είναι, δεν είναι η υπογραφή του Στυλιανίδη το πρόβλημα.
στο σχολειο μου αυτο ηταν το προβλημα που θα με αναγκαζε να ή παρακολουθησω το μαθημα ή να δηλωσω αθεος

και εκτος των αλλων ο περιφεριαρχης κρητης ειχε στειλει σε ολα τα σχολεια εγγραφο που υποτιθεται οτι ακυρωνε την εγκυκλιο κατι που σαφως δεν υσχιει αλλα πανω εκει βασιζονταν οι καθηγητες μας και μας ελαγαν οτι δεν μπορουσαμε οι χ.ο. να απαλαγουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
9εωρω οτι τα 9ρησκευτικα ειναι ενα απαραιτητο μα9ημα...ομως φταινε τα βιβλια που ειναι απαισια δν διδασκουν τπτ..κ ετσι το μα9ημα γινεται βαρετο κ ανυποφορο...αλλα οτι πρεπει να υπαρχει σαν μα9ημα πρεπει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μου την σπάει που οι καθηγητές προσυλητίζουν.
Θα έπρεπε να υπήρχε μία ενημέρωση και για άλλες θρησκείες (ποιές όμως?!).
Αλλά να μας διδάσκουν κυρίως για την Ορθοδοξία.

Και θα έπρεπε να γίνονται και ελεύθερα debates μες την τάξη, πιο πολύ μάλλον ως ομαδική έρευνα.

Δεν ξέρω...ίσως αν υπήρχε μάθημα Φιλοσοφίας και Θρησκευτικών μαζί θα ήταν πιο καλά. Αλλά μιλαώ για πολύ ελεύθερο μάθημα. Ουτοπιστικό, μιας και κανείς δε θα έδινε σημασία...εκτός αν μέτραγε στις Πανελλήνιες.

:-\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αλλά να μας διδάσκουν κυρίως για την Ορθοδοξία.

Εδώ διαφωνούμε.:)

Όλες οι θρησκείες πρέπει να έχουν το ίδιο βάρος. Διαφορετικά, πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος του "προσηλυτισμού".

Δεν είναι σε θέση να κάνουνε debates οι συμμαθητές μου. Δεν ξέρω για τους δικούς σου, αλλά οι δικοί μου, με το που θα ακούσουν Φιλοσοφία, τρέχουν να κρυφτούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, αλλά ως παράδοσή μας (logical fallacy, I know) θα έπρεπε να μαθαίνουμε για την Ορθοδοξία.
Α, ένας Ορθόδοξος γονιός μπορεί να μην θέλει να μάθει το παιδί του για τον Βουδδισμό όμως, π.χ.! :-\

:lol:
Κοίτα, έχουμε λίγους στην τάξη. Οι πιο πολλοί κόντρα θέλουν να πάνε. Αυτό που φοβάμαι πάρα πολύ είναι κατά πόσο και πόσοι θα πάρουν σοβαρά το μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως χωρίς να διαφωνώ με το κακώς διαμορφωμένο περιβάλλον από πλευράς καθηγητών, ας κοιτάξουμε και λίγο τις δικές μας ευθύνες και ίσως τα κόμπλεξ. Προσωπικά στο Γυμνάσιο είχα ένα καθηγητή και στο Λύκειο τώρα τη γυναίκα του που τουλάχιστον τη γυναίκα κάποιος θα τη χαρακτήριζε τουλάχιστον παραδοσιακή θρησκευόμενη, για να μην πω τίποτα παραπάνω. Το δικό μου το τμήμα έχει παιδιά με καλή προαίρεση και αυτά τα debates που λέτε δεν έλλειψαν ποτέ και το εννοώ. Με κομμουνιστές, μαρξιστές και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς μέσα στην τάξη, η κουβέντα γινόταν και γίνεται σταθερά και μπορώ να πω περισσότερο μιλάμε για κοινωνικά ζητήματα παρά αυστηρά για την Ορθοδοξία. Με το άλλο τμήμα συμβαίνει τελείως άλλο πράγμα. Εσείς δηλαδή λέτε ότι η καθηγήτρια στο άλλο τμήμα βγάζει το alter ego της και ότι δεν φταίνε οι μαθητές που έχουν εξ'ορισμού την προκατάληψη "θεολόγος=ψηφοφόρος του ΛΑΟΣ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως εν έτει 2008 έχουμε υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ενώ ταυτόχρονα, διδασκόμαστε 200 χρόνια μετά τη γέννηση του Δαρβίνου, μία ώρα χημεία και δύο ώρες θρηκευτικά ανά εβδομάδα.


Τρουλλυ εμπαρασινγκ. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επειδή αυτό το ζήτημα έχει καταντήσει καραμέλα, θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι τα θρησκεύματα (ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ) υπάγονται στο συγκεκριμένο υπουργείο επειδή σαφώς αφορούν θέματα παιδείας. Να μπουν σε ποιο άλλο; Στο Αγροτικής Ανάπτυξης; Στο Υγείας; Στο Απασχόλησης; Που είναι το πρόβλημα στο να υπάρχει υπουργείο που ασχολείται με τα θρησκεύματα; Από τη στιγμή που και επικρατούσα θρησκεία υπάρχει και θρησκευτική μειονότητα υπάρχει, η πλήρης διαγραφή θρησκευτικών θεμάτων από τα κυβερνητικά θέματα απλά δεν γίνεται.
Υπενθυμίζω, επίσης, τη δυνατότητα απαλλαγής και δικαιολογίες τύπου "μα πήγα στο γραφείο και μου είπαν φύγε" είναι παιδικές μέχρι το κόκκαλο και προσωπικά τις ακούω βερεσέ.
Υπενθυμίζω, τέλος, ότι η φράση "εν έτει 2008" είναι άστοχη εδώ και 46 μέρες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υπουργείο θρησκευμάτων δε σου ερχεται στο μυαλο; Πρεπει σωνει και καλα να ενταχθει σε αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι. Το κόστος ενός νέου, ανεξάρτητου υπουργείου, όλων των υπαλλήλων του, του Υπουργού κλπ. δεν θα το πληρώσεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Θα μπει στον κρατικό προυπολογισμό ως ένα επιπλέον από τα πάρα πολλά έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου δεν θα πρέπει να είχε τεθεί εξ αρχής αυτή η ερώτηση... Η χώρα μας από αρχαίων χρόνων υπήρξε σημαντικότατος σταθμός στην πορεία του Χριστιανισμού, με την βοήθεια του οποίου πορεύτηκε μέσα στο χρόνο μέσα από πολέμους, κακουχίες και πάσης φύσεως δύσκολες καταστάσεις διατηρώντας ουσιαστικά την πολιτισμική και εθνική ταυτότητά της. Για μένα ο αθεισμός είναι όχι απόρριψη του Θεού, τον οποίο ας μην κρυβόμαστε κανείς δεν τον ξέρει τόσο καλά στα 16-18 του για να τον απορρίψει κιόλας, κάτι στο οποίο συμβάλλουν τα Θρησκευτικά στο σχολείο, αλλά μία μορφή αντίδρασης που λίγο πολύ όλοι την έχουμε μέσα μας, και φυσικό είναι άλλωστε, και την οποία εκφράζουν με τελείως λάθος τρόπο. Τώρα όσον αφορά στην διαφορετικότητα, τείνουν οι χ.ο. να καταντήσουν διαφορετικοί, όχι οι άθεοι-αλλόθρησκοι, μην λέμε και ό,τι θέλουμε... Όποιον δεν ενδιαφέρουν τα Θρσηκευτικά, μπορεί κάλλιστα να δηλώσει απαλλαγή (άλλο μεγάλο λάθος για μένα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά ως παράδοσή μας (logical fallacy, I know) θα έπρεπε να μαθαίνουμε για την Ορθοδοξία.
Α, ένας Ορθόδοξος γονιός μπορεί να μην θέλει να μάθει το παιδί του για τον Βουδδισμό όμως, π.χ.! :-

:lol:
Κοίτα, έχουμε λίγους στην τάξη. Οι πιο πολλοί κόντρα θέλουν να πάνε. Αυτό που φοβάμαι πάρα πολύ είναι κατά πόσο και πόσοι θα πάρουν σοβαρά το μάθημα...

Η Παράδοση αυτή υπάρχει ακριβώς λόγω της πολιτικής αυτής. Είναι φαύλος κύκλος. Και κανένας δεν είπε να μην μαθαίνουμε για την Ορθοδοξία, αλλά να αντιμετωπίζονται όλες οι θρησκείες ισότιμα από το μάθημα.

Επειδή αυτό το ζήτημα έχει καταντήσει καραμέλα, θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι τα θρησκεύματα (ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ) υπάγονται στο συγκεκριμένο υπουργείο επειδή σαφώς αφορούν θέματα παιδείας. Να μπουν σε ποιο άλλο; Στο Αγροτικής Ανάπτυξης; Στο Υγείας; Στο Απασχόλησης; Που είναι το πρόβλημα στο να υπάρχει υπουργείο που ασχολείται με τα θρησκεύματα; Από τη στιγμή που και επικρατούσα θρησκεία υπάρχει και θρησκευτική μειονότητα υπάρχει, η πλήρης διαγραφή θρησκευτικών θεμάτων από τα κυβερνητικά θέματα απλά δεν γίνεται.
Υπενθυμίζω, επίσης, τη δυνατότητα απαλλαγής και δικαιολογίες τύπου "μα πήγα στο γραφείο και μου είπαν φύγε" είναι παιδικές μέχρι το κόκκαλο και προσωπικά τις ακούω βερεσέ.
Υπενθυμίζω, τέλος, ότι η φράση "εν έτει 2008" είναι άστοχη εδώ και 46 μέρες. :D

Μπορεί εσύ να ζεις σε μεγαλούπολη και να έχεις τη γιαγιά σου κάμποσα χιλιόμετρα μακριά, αλλά δεν ισχύει για όλους το ίδιο. Ας μη σου θυμήσω και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται από πολλούς οι αλλόθρησκοι... Δε μπορείς να έρχεσαι και να λες "όποιου δε του αρέσει, ας φύγει". Στο κάτω-κάτω, έχουμε όλοι δικαίωμα στην παιδεία, και στην κατά το δυνατόν αντικειμενικότερη παρουσίαση όλων των κύριων θρησκειών. Και συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω πόσο σοβαρό μπορεί να είναι ένα μάθημα, από τη στιγμή που μιλάνε για εξορκισμούς και για χίλιους μύριους διαόλους.

Υπουργείο θρησκευμάτων δε σου ερχεται στο μυαλο; Πρεπει σωνει και καλα να ενταχθει σε αλλο;

Ναι. Το κόστος ενός νέου, ανεξάρτητου υπουργείου, όλων των υπαλλήλων του, του Υπουργού κλπ. δεν θα το πληρώσεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Θα μπει στον κρατικό προυπολογισμό ως ένα επιπλέον από τα πάρα πολλά έξοδα.

Υπουργείο Πολιτισμού.

Πάντως εν έτει 2008 έχουμε υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ενώ ταυτόχρονα, διδασκόμαστε 200 χρόνια μετά τη γέννηση του Δαρβίνου, μία ώρα χημεία και δύο ώρες θρηκευτικά ανά εβδομάδα.


Τρουλλυ εμπαρασινγκ.

Και είναι ακόμη πιο εμπάρασσιν, που στο Γυμνάσιο δε διδάσκεται καμία πτυχή της θεωρίας του Δαρβίνου, ενώ τα θρησκευτικά καλά κρατούν. Άσε που στη Β' Γυμνασίου δε διδάσκεται καθόλου Βιολογία. Ούτε στην Α' Λυκείου.
Στη Β', και πάλι ούτε λόγος για τη θεωρία του Δαρβίνου. Δεν ξέρω πώς είναι στη Γ', αλλά δε δικαιολογείται να αγνοείται έτσι απλά η θεωρία του Δαρβίνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν εσύ έχεις πρόβλημα (aka γιαγιά) μέσα στο σπίτι σου, η ευθύνη είναι του κράτους; Για να λέμε του στραβού το δίκιο, οι παππούδες μου προσωπικά είναι πολλά χιλιόμετρα μακριά (στον άλλο κόσμο), αλλά τι να μου λέει και να ζούσαν ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα; Τις αποφάσεις για τον εαυτό μου τις λαμβάνω μόνος μου και με την υπογραφή μου για την πάρτη μου κι αν έχω πρόβλημα με τους δικούς μου σίγουρα δεν είναι πρόβλημα του κράτους.
Από κει και πέρα, η θεωρία του Δαρβίνου είναι μέρος της Βιολογίας. Ας τη βάλουν εκεί. Πάντως αυτό που λες δεν στέκει περί δικαιώματος και τα λοιπά. Κι εγώ θα έπρεπε να έχω δικαίωμα να μάθω ορθοδοξία κι ελληνικά αν ήμουν πχ. μετανάστης στην Ολλανδία αλλά δεν συμβαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ξέρεις πολύ καλά ότι στην ξενιτιά λειτουργούν Ελληνικά Σχολεία. Άσε που τα σχολεία θα σου παρέχουν εκπαίδευση που εδώ δε μπορείς να ονειρευτείς. Από κει και πέρα, η θρησκευτική εκπαίδευση στην Ολλανδία διαφέρει από σχολείο σε σχολείο. Άλλα σχολεία δεν ασχολούνται καθόλου με τα Θρησκευτικά, άλλα είναι προτεσταντικά, μπορεί να έχει και κάνα καθολικό, και άλλα πάλι διδάσκουν τις διάφορες θρησκείες κατά το δοκούν (όπως το κρίνουν αυτά). Εκεί, λοιπόν, έχεις δικαίωμα επιλογής.

Όχι, το πρόβλημα δεν είναι μόνο η γιαγιά, το πρόβλημα είναι ότι: 1) ο διευθυντής μας είναι ξεροκέφαλος και για να σου δώσει απαλλαγή πρέπει να κάνεις 5-6 επισκέψεις στο γραφείο του, γιατί τη μια λέει ότι π.χ. δεν περνούν σε στρατιωτικές σχολές όσοι πάρουν απαλλαγή, και μετά κάνει την πάπια, 2) δε μπορώ να είμαι σαν τη μύγα μες το γάλα (κατά την άποψη των γονέων μου), όντως το μόνο παιδί στο σχολείο που δεν κάνει θρησκευτικά, 3) έχοντας πάρει βαθμούς, δε μπορώ (κατά τη γνώμη του διευθυντή, πάλι), να πάρω απαλλαγή, 4) η γιαγιά μου ναι, είναι πρόβλημα - τις προάλλες δεν είχα πάει να κοινωνήσω, και πήρε καμιά 10αριά τηλέφωνα μέσα σε μία ώρα, και όποτε πάω με ζαλίζει. Αν πάρω απαλλαγή και της πω ότι είμαι άθεος, θα πάθει κατά 50% εγκεφαλικό, εδώ λιποθύμησε που η ξαδέρφη μου της είπε ότι θέλει να παντρευτεί στο δημαρχείο, 5) και οι συμμαθητές μου, πολλοί από τους οποίους είναι στενόμυαλοι και ρατσιστές όσον αφορά το θρησκευτικό (και όχι μόνο) ζήτημα.

Και εν πάση περιπτώσει, εδώ δεν τίθεται θέμα μετανάστευσης, μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

ΥΓ: Αν έχεις πρόβλημα με τους δικούς σου, σίγουρα είναι πρόβλημα του κράτους. Κάθε κοινωνικό πρόβλημα είναι πρόβλημα του κράτους, και εφόσον υπάρχει μια όχι αμελητέα μερίδα ατόμων που καταπιέζουν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις λόγω του κοινωνικού τους περιγύρου, η Πολιτεία υποχρεούται να κάνει την καταπίεση αυτή όσο το δυνατόν πιο ανεκτή, και όχι να την επιβαρύνει περισσότερο. Και μην αρχίσουμε τώρα ότι "δεν έχετε δει καταπίεση" και "πρέπει να πάτε στο Ισλάμ να δείτε τί σημαίνει καταπίεση", γιατί απλούστατα αυτό δε στέκει. Το ότι στη Ζιμπάμπουε είναι φτωχοί οι άνθρωποι, δε σημαίνει ότι στην Αίγυπτο είναι πλούσιοι, αν και είναι πλουσιότεροι από τους Ζιμπαμπουανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ξεκάθαρη κι ευθεία άποψή μου είναι πως η ελευθερία να είσαι άθεος (ή να το παίζεις, εν πάσει περιπτώσει) δεν καταπιέζεται σ'αυτή τη χώρα από κανέναν. Από κει και πέρα, ο καθένας κοντράρει σε ό,τι βρίσκει. Πάντως αναρωτιέμαι πως μπορεί τόσοι πολλοί να δηλώνουν άθεοι κι ακόμη να λένε ότι υπάρχει καταπίεση...
Αν θέλεις, λοιπόν, να μαθαίνεις για τις άλλες θρησκείες, ίδρυσε έναν οργανισμό και φτιάξτε σχολείο. Το γενικό σχολείο της Ελλάδας δεν παρέχει την υπηρεσία, απλά και ξάστερα. Η επιλογή σου, απο κει και μπρος, είναι να πας σε εκκλησιαστικό λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Απλά και ξάστερα; Να το πάλι. Το "άμα δε σας αρέσει εδώ, φύγετε". Ε, να λέμε το ίδιο και για όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα. Αν δεν αρέσουν σε κάποιους οι μίζες, ας φύγουν. Αν δεν αρέσουν σε κάποιους τα φροντιστήρια και η αδιαφορία πολλών καθηγητών, ας φύγουν. Δεν πάει έτσι.

Το δικαίωμα να είσαι άθεος, δε το αμφισβητεί κανένας (τουλάχιστον, από την πλευρά της Πολιτείας). Το δικαίωμα όμως να επιλέγεις το τί πιστεύεις, καταπιέζεται από τον τρόπο με τον οποίο γίνεται το μάθημα των Θρησκευτικών. Παραβιάζεται, με αυτό τον τρόπο, η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επειδή αυτό το ζήτημα έχει καταντήσει καραμέλα, θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι τα θρησκεύματα (ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ) υπάγονται στο συγκεκριμένο υπουργείο επειδή σαφώς αφορούν θέματα παιδείας. Να μπουν σε ποιο άλλο; Στο Αγροτικής Ανάπτυξης; Στο Υγείας; Στο Απασχόλησης; Που είναι το πρόβλημα στο να υπάρχει υπουργείο που ασχολείται με τα θρησκεύματα; Από τη στιγμή που και επικρατούσα θρησκεία υπάρχει και θρησκευτική μειονότητα υπάρχει, η πλήρης διαγραφή θρησκευτικών θεμάτων από τα κυβερνητικά θέματα απλά δεν γίνεται.
Υπενθυμίζω, επίσης, τη δυνατότητα απαλλαγής και δικαιολογίες τύπου "μα πήγα στο γραφείο και μου είπαν φύγε" είναι παιδικές μέχρι το κόκκαλο και προσωπικά τις ακούω βερεσέ.
Υπενθυμίζω, τέλος, ότι η φράση "εν έτει 2008" είναι άστοχη εδώ και 46 μέρες. :D

Κατά τα άλλα θέλουμε εκσυγχρονισμούς, τα θρησκεύματα όμως θα τα έχουμε προσκολλημένα στο υπουργείο παιδείας όπως εδώ και 50-60 χρόνια;


(χμφ, κάτι δεν πάει καλά με εμένα, και στα τετράδιά μου 2008 γράφω :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί, αν πάνε στο Υπουργείο Πολιτισμού ο περιβόητος "χωρισμός κράτους-Εκκλησίας" θα γίνει πραγματικότητα; Μερικοί άνθρωποι έχουν το πρόβλημα ότι τους ενοχλούν οι τύποι και όχι η ουσία. Για μένα η ιεραρχία Ιερωνύμου είναι πολύ πιο ουσιώδης για το χωρισμό κράτους-εκκλησίας απο να διαγραφεί η λεξούλα "θρησκευμάτων" από τον τίτλο του Υπουργείου.

Προφανώς το δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης κι εγκατάστασης υπάρχει για να πάει κανείς εκεί που του αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top