Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
λοιπόν . ας πω ολοκληρωμένα τη γνώμη μου. λες ότι είσαι "δειλή" , σε νιώθω και εγώ στο σχολείο ήμουν έτσι, δεν αντιδρούσα πολύ - αυτή την αδυναμία εκμεταλλεύονται αυτές οι κόπελες και γενικά οι άνθρωποι που αρέσκονται στο να υποβιβάζουν τους άλλους τάχα μου για πλάκα . πες της και εσύ να το κόψει, λίγο θυμωμένα και απότομα, να της έρθει ο ουρανός σφοντύλι. γενικά άμα κάτι σε γαμάει τη διάθεση, μη το βουλώνεις και περιμένεις να περάσει, τουλάχιστον όσον αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό πάντως που όταν κάποιος μας ενοχλεί καταλήγουμε μαγικά καλύτεροι κι ανώτεροι κι ωριμότεροι και πιο γαμάτοι ενώ αυτός μένει στη μιζέρια και την αποτυχία και τη μισανθρωπιά και την κατάντια του είναι αυτό που τελικά αξίζει σ' αυτά τα θέματα.

Γιατί σε κάνει να γελάς. Χο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwristos

Νεοφερμένος

Ο Agnwristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε δεν ειναι παπαγαλια...παπαγαλια ηταν στο γυμνασιο,στο δημοτικο!
Οχι πια ομως..απο την μερια μου τουλαχιστον!Και οχι νομικη δεν μ αρεσει καθολου!:(

Γενικότερα το Λύκειο είναι παπαγαλία .. Τί εννοείς?
Αυτο μπορούμε να το περηφανευόμαστε και σε διεθνές επίπεδο..

Εξού και όλα τα προγράμματα IB των ιδιωτικών σχολείων..
Το πρώτο πράγμα που λένε στους υποψήφιους φοιτητές είναι πως θα αποφύγουν την παπαγαλία του εννιαίου.. Σημαντική διαφορά επίσης , εκεί διαλέγεις μαθήματα ανάλογα με το τί θές να σπουδάσεις.. Εξάλου δέν άκουσες το σχόλιο της Διαμαντόπουλου (που το παιδί της είναι στο πρόγραμμα IB, αν είναι δυνατόν) : "Περνάμε απο ένα λύκειο παπαγαλίας σε ένα λύκειο ουσίας" ..

Καλά κρασία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αυτό πάντως που όταν κάποιος μας ενοχλεί καταλήγουμε μαγικά καλύτεροι κι ανώτεροι κι ωριμότεροι και πιο γαμάτοι ενώ αυτός μένει στη μιζέρια και την αποτυχία και τη μισανθρωπιά και την κατάντια του είναι αυτό που τελικά αξίζει σ' αυτά τα θέματα.

Γιατί σε κάνει να γελάς. Χο!
Συγγνώμη αλλά ο άνθρωπος που αρέσκεται να υποβιβάζει και να μειώνει τους άλλους ώστε να φαίνεται καλύτερος, ανώτερος, ωριμότερος και πιο γαμάτος...
έχει σοβαρά θέματα με τον εαυτό του!! Είναι το λεγόμενο κόμπλεξ ανωτερότητας...
Πιστεύεις ότι είσαι κάποιος ενώ στην ουσία είσαι τίποτα και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εσένα!!

Και όλα αυτά είναι σκέψεις ενός ανθρώπου που πριν μερικά χρόνια ήταν έτσι...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση και δεν μετανοιώνω για κανένα λόγο!Ήταν επιλογή μου κ θα την στηρίξω μέχρι τελικής πτώσεως!Όμως ειδικά στην δευτέρα τάξη ανακάλυψα ότι τα θεωρητικάκια,οπως μας αποκαλούν,ειναι αρκέτα παραγκωνισμένα!Ας αρχίσουμε με τα μαθήματα γενικής παιδείας(κατι που συμβαινει σε ολα τα σχολεια) που είναι έξω απο το αντικείμενο μας και παρόλ'αυτά πρέπει να τα διδασκόμαστε:Αλγεβρα,Γεωμετρια,Φυσικη,Χημεια αντε και η Βιολογια!Ενω οι άλλοι?2 ωρες Αντιγονη,Λογοτεχνια και Ιστορια!Και διερωτωμαι,γτ τοσο μεγαλη ανισοκατανομη?Επειτα η επιλογη των θεματων,στο δικο μου τουλαχιστον σχολειο οι φιλολογοι ηταν πιο επιεικης απο τους μαθηματικους!Στη Γεωμετρια κ τη Χημεια μας κοπάνησαν(Φυσικη δεν εχω γραψει ακομα)ενω στα Αρχαια βαλανε ο,τι πιο ευκολο για να βοηθησουν και τους αλλους!Ας μην αναφερθω στην ειρωνια του μαθηματικου μου οταν αναφερεται στην θεωρητικη κατευθυνση,μας αποκαλει"οι πολλοι"κ μας λεει "αυτη η λυση(η μπακαλιστικη)ειναι για τους πολλους"!Ελεος δηλ.ποιοι νομιζουν οτι ειναι?Και να πεις οτι μαθαινανε κ μαθηματικα να τους καταλαβω μια τυποποιημενη τυπολογια ασκησεων μαθαινουν ,οι περισσοτεροι, για να πανε να γραψουν!Απο μαθηματικη σκεψη μηδεν εις το πηλικο!(που λενε κ αυτοι)Και για να μν κατηγορηθω ως μισοθετικοτεχνολογικη,δεν εχω καποιο θεμα με τα παιδια,με αυτους που τους κανουν να αισθανονται ανεδαφικη υπεροχη νευριαζω!Αυτα!Τα πα και ξεθυμανα!Αν αισθανεστε οπως κ εγω θελετε παντως να ιδρυσουμε ενα συλλογο για να προασπισουμε τα δικαιωματα μας,ειμαι μεσα!Φιλακια!;)


να σου θυμίσω πόσες ώρες διδασκόμαστε αρχαία στην Α Λυκείου; Και τί; Θουκιδίδη; + Λογοτεχνία + Ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
να σου θυμίσω πόσες ώρες διδασκόμαστε αρχαία στην Α Λυκείου; Και τί; Θουκιδίδη; + Λογοτεχνία + Ιστορία...

Ενώ εγώ που για να περάσω ΜΜΕ έδωσα Φυσική και Βιολογία και Μαθηματικά πανελλαδικά, είναι πιο δίκαιο...;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
εγώ ήθελα μάρκετινγκ και έδωσα και Προγραμματισμό και Φυσική... Τί να πω;;; Ωστόσο έδωσα ΑΟΘ και ΑΟΔΕ και Στατιστική... που σχετίζονται...

Τα ΜΜΕ είναι 1ο πεδίο πώς έδωσες φυσική βιολογία και μαθηματικά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εγώ ήθελα μάρκετινγκ και έδωσα και Προγραμματισμό και Φυσική... Τί να πω;;; Ωστόσο έδωσα ΑΟΘ και ΑΟΔΕ και Στατιστική... που σχετίζονται...

Τα ΜΜΕ είναι 1ο πεδίο πώς έδωσες φυσική βιολογία και μαθηματικά;;

Έδωσα 9 μαθήματα πανελλαδικές.

Βασικά, αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν είναι τίποτα σωστά κατανεμημένο. Ούτε πριν 10 χρόνια που έδωσα εγώ, ούτε και τώρα ακόμα. Αν και στο θέμα των πανελλαδικών, το έχουν φτιάξει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Αυτό πάντως που όταν κάποιος μας ενοχλεί καταλήγουμε μαγικά καλύτεροι κι ανώτεροι κι ωριμότεροι και πιο γαμάτοι ενώ αυτός μένει στη μιζέρια και την αποτυχία και τη μισανθρωπιά και την κατάντια του είναι αυτό που τελικά αξίζει σ' αυτά τα θέματα.

Γιατί σε κάνει να γελάς. Χο!

μμ, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο ποστ μου συγκεκριμένα, εγώ πάντως δεν μίλησα για ανωτερότητα ή κατωτερότητα, thank you. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sertii

Νεοφερμένος

Ο Sertii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μια τυποποιημενη τυπολογια ασκησεων μαθαινουν
κατι τετοια ακουω απο τα παιδια της θεωρητικης και γελαω σαρδονικα μεσα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κατι τετοια ακουω απο τα παιδια της θεωρητικης και γελαω σαρδονικα μεσα μου...

να δεις τι γέλιο θα ρίξεις όταν δεις πραγματικά τι σημαίνει μαθηματικά και φυσική στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Προσωπικά, ὅταν ἤμουν στὸ Λύκειο, δὲν εἶχα ἀντιμετωπίσει κάποια ἀρνητικὰ σχόλια γιὰ τὴν κατεύθυνση ποὺ εἶχα ἀκολουθήσει. Γενικὰ στὸ σχολεῖο μας ἡ θεωρητικὴ κατεύθυνση εἶχε ἀρκετὸ κόσμο (καὶ ἀγόρια) καὶ θὰ ἔλεγα ὅτι οἱ ἀριθμοὶ ἦταν κοντὰ μὲ τὴν τεχνολογική. Τὴ θετικὴ θυμᾶμαι τὴν εἶχαν διαλέξει πολὺ λίγοι (πρέπει νὰ ἦταν γύρω στὰ δέκα ἄτομα συνολικά, ἴσως καὶ λιγότεροι.

Ἡ κάθε μία κατεύθυνση ἔχει τὴ δυσκολία της φυσικὰ καὶ αὐτὸ ἔχει σχέση μὲ τὶς ἱκανότητες τοῦ καθενός, ἀλλὰ καὶ μὲ τὴν κλίση ποὺ ἔχει. Γενικῶς, ἴσως οἱ τῆς θετικῆς νὰ μᾶς κοίταζαν λίγο ὑπεροπτικὰ καθὼς κάποιοι θεωροῦσαν ἑαυτοὺς «καθαροὺς ἐπιστήμονες» σὲ σύγκριση μὲ τοὺς πιὸ «πρακτικοὺς» τῆς τεχνολογικῆς καὶ τοὺς πιὸ «πολυλογάδες» τῆς θεωρητικῆς. Ἴσως πάλι κι ἐγὼ νὰ εἶχα μυθοποιήσει κάπως τὴ θετικὴ κατεύθυνση τῆς ὁποίας τὰ μαθήματα (ίδίως ἡ Χημεία καὶ ἡ Βιολογία) φάνταζαν κάτι τὸ ἐξωτικό. Γενικῶς, ἤμουν ἕνας κλασικὸς ἐκπρόσωπος τῆς θεωρητικῆς, συμπαθοῦσα κάπως τὴ Φυσικὴ, ἐνῷ κάτι κατάφερνα καὶ στὰ Μαθηματικά (ἐννοεῖται τῆς γενικῆς παιδείας!)

Τέλος, γιὰ τὸ Φόκο ποὺ εἶπε ὅτι ἡ θεωρητικὴ εἶναι ἡ πιὸ δύσκολη, κατ' ἀρχὴν δὲν μπορεῖ νὰ συγκρίνῃς ἀνόμοια πράγματα καὶ δεύτερον, πῶς μπορεῖ νὰ κρίνῃ κάποιος ποὺ ἔχει βγάλει θετικὴ κατεύθυνση καὶ σπουδάζει σχετικὸ ἀντικείμενο, πῶς φαίνονται τὰ Ἀρχαῖα καὶ ἡ Ἱστορία σὲ κάποιον τῆς θεωρητικῆς. Ἐγὼ π.χ. ἤμουν πολὺ ἄνετος στὰ Ἀρχαῖα, δὲν εἶχα κάποιο πρόβλημα στὴν Ἱστορία, ἀλλὰ δὲν τὰ πήγαινα καλὰ στὰ Λατινικὰ τὰ ὁποῖα γιὰ τοὺς περισσότερους θεωροῦνται τὸ πιὸ εὔκολο μάθημα τῆς Θεωρητικῆς. Ὅλα εἶναι σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
λοιπόν . ας πω ολοκληρωμένα τη γνώμη μου. λες ότι είσαι "δειλή" , σε νιώθω και εγώ στο σχολείο ήμουν έτσι, δεν αντιδρούσα πολύ - αυτή την αδυναμία εκμεταλλεύονται αυτές οι κόπελες και γενικά οι άνθρωποι που αρέσκονται στο να υποβιβάζουν τους άλλους τάχα μου για πλάκα . πες της και εσύ να το κόψει, λίγο θυμωμένα και απότομα, να της έρθει ο ουρανός σφοντύλι. γενικά άμα κάτι σε γαμάει τη διάθεση, μη το βουλώνεις και περιμένεις να περάσει, τουλάχιστον όσον αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις.

Ναι εχεις δικιο σε ευχαριστω:)θα προσπαθησω!Ειλικρινα για το οτι ειμαι δειλη και εχω γαιδουρινη υπομονη δεν εχω δει ποτε κανεναν μεχρι τωρα να το εκτιμαει!Μαλλον πρεπει ν αλλαξω τακτικη..:worry::worry:

Συγγνώμη αλλά ο άνθρωπος που αρέσκεται να υποβιβάζει και να μειώνει τους άλλους ώστε να φαίνεται καλύτερος, ανώτερος, ωριμότερος και πιο γαμάτος...
έχει σοβαρά θέματα με τον εαυτό του!! Είναι το λεγόμενο κόμπλεξ ανωτερότητας...
Πιστεύεις ότι είσαι κάποιος ενώ στην ουσία είσαι τίποτα και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εσένα!!

Και όλα αυτά είναι σκέψεις ενός ανθρώπου που πριν μερικά χρόνια ήταν έτσι...
:P

Σιγουρα,ειναι κομπλεξ,δεν το συζητω.:worry:Πολλες φορες δεν θελει να πηγαινουμε σχολειο απ το δρομο που πανε τα περισσοτερα παιδια(σχεδον ολα)και τις περισσοτερες φορες μας παραπονιεται οτι θελει να καθομαστε απομερα και απομακρα απ τα υπολοιπα παιδια του σχολειου!Οποτε να, μια ενδειξη κατωτεροτητας!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ο άνθρωπος που αρέσκεται να υποβιβάζει και να μειώνει τους άλλους ώστε να φαίνεται καλύτερος, ανώτερος, ωριμότερος και πιο γαμάτος...
έχει σοβαρά θέματα με τον εαυτό του!! Είναι το λεγόμενο κόμπλεξ ανωτερότητας...
Πιστεύεις ότι είσαι κάποιος ενώ στην ουσία είσαι τίποτα και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εσένα!!

Και βγάλαμε τα συμπεράσματά μας τώρα μέσα από περιγραφή από το άτομο που τρώει την κοροϊδία!? Ορίζουμε την αντικειμενικότητα ρε και την ελάχιστα ζυγισμένη αξιολόγηση ανθρώπων, ανοίξτε κι άλλα θέματα να μάθει ο κόσμος!

Το γελοίο σ' αυτές τις συζητήσεις είναι ακριβώς αυτό, ακριβώς αυτό που κάνεις τώρα κι ακριβώς αυτό είπα: είναι αναμενόμενο ο άνθρωπος που περιγράφεται απ' τον τύπο που 'χει το πρόβλημα να φανεί κακός. Είμαστε εμείς, ωραία; Και πλακωνόμαστε. Αν ανοίξω θέμα για να μιλήσω με άλλους για σένα ποιος νομίζεις απ' τους δύο θα φανεί σκατά; Μπορεί όχι συνειδητά, δε με νοιάζει αν συνειδητά. Μπορεί να παίζουν χίλια δυο την ώρα που γράφω, να 'ναι φρέσκος ο τσακωμός, να πεινάω, να θέλει ο σκύλος μου να πάει για κατούρημα κι εγώ να βαριέμαι, χίλια δυο. Αλλά αυτό που θα γίνει no matter what είναι να βγω εγώ ο καλός, πάντα με τους δικούς μου ορισμούς μπλα μπλα, κι εσύ σκατά. Γι' αυτό το άνοιξα άλλωστε, για να διαβάσω πέντε πράγματα να με κάνουν να ξεχαστώ δικαιολογώντας εμένα και θάβοντας εσένα.

I'll pass. Χωρίς να 'χω ακούσει και την άλλη δε γουστάρω να βγάλω συμπεράσματα, δε γουστάρω να συμμετέχω έτσι, απλά για να πετάξω μια σοφία χωρίς να ξέρω τα πάντα για τη φάση.

Σιγουρα,ειναι κομπλεξ,δεν το συζητω.:worry:Πολλες φορες δεν θελει να πηγαινουμε σχολειο απ το δρομο που πανε τα περισσοτερα παιδια(σχεδον ολα)και τις περισσοτερες φορες μας παραπονιεται οτι θελει να καθομαστε απομερα και απομακρα απ τα υπολοιπα παιδια του σχολειου!Οποτε να, μια ενδειξη κατωτεροτητας!:/:

Κι είσαι συ ανώτερη, ναι. Λέγε το να κοιμάσαι το βράδυ.

Το λες κατωτερότητα, το λέω διαφορετικό. Ξεκολλήστε με τις ταμπέλες, στη μούρη σας χωράνε περισσότερες απ' αυτές που βάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και βγάλαμε τα συμπεράσματά μας τώρα μέσα από περιγραφή από το άτομο που τρώει την κοροϊδία!?
Ορίζουμε την αντικειμενικότητα ρε και την ελάχιστα ζυγισμένη αξιολόγηση ανθρώπων, ανοίξτε κι άλλα θέματα να μάθει ο κόσμος!

Το γελοίο σ' αυτές τις συζητήσεις είναι ακριβώς αυτό, ακριβώς αυτό που κάνεις τώρα κι ακριβώς αυτό είπα: είναι αναμενόμενο ο άνθρωπος που περιγράφεται απ' τον τύπο που 'χει το πρόβλημα να φανεί κακός. Είμαστε εμείς, ωραία; Και πλακωνόμαστε. Αν ανοίξω θέμα για να μιλήσω με άλλους για σένα ποιος νομίζεις απ' τους δύο θα φανεί σκατά; Μπορεί όχι συνειδητά, δε με νοιάζει αν συνειδητά. Μπορεί να παίζουν χίλια δυο την ώρα που γράφω, να 'ναι φρέσκος ο τσακωμός, να πεινάω, να θέλει ο σκύλος μου να πάει για κατούρημα κι εγώ να βαριέμαι, χίλια δυο. Αλλά αυτό που θα γίνει no matter what είναι να βγω εγώ ο καλός, πάντα με τους δικούς μου ορισμούς μπλα μπλα, κι εσύ σκατά. Γι' αυτό το άνοιξα άλλωστε, για να διαβάσω πέντε πράγματα να με κάνουν να ξεχαστώ δικαιολογώντας εμένα και θάβοντας εσένα.

I'll pass. Χωρίς να 'χω ακούσει και την άλλη δε γουστάρω να βγάλω συμπεράσματα, δε γουστάρω να συμμετέχω έτσι, απλά για να πετάξω μια σοφία χωρίς να ξέρω τα πάντα για τη φάση.



Κι είσαι συ ανώτερη, ναι. Λέγε το να κοιμάσαι το βράδυ.

Το λες κατωτερότητα, το λέω διαφορετικό. Ξεκολλήστε με τις ταμπέλες, στη μούρη σας χωράνε περισσότερες απ' αυτές που βάζετε.

Αν μελετουσες εστω και λιγο ενα βιβλιο ψυχολογιας,θα καταλαβαινες οτι ειναι δειγμα κατωτεροτητας!Τι εννοεις οταν λες διαφορετικο;
Ποιες ταμπελες;;:hmm::hmm:Δεν ξερεις οτι οταν καποιος νιωθει ανασφαλεια,για να εξυψωθει, ειτε φωναζει ειτε υποβιβαζει τον αλλο και αυτοματα ο ιδιος μοιαζει ανωτερος και "κυριαρχος" ;;:eek:
Δεν το ξερεις αυτο;Ετσι γινεται,βαλε και την λογικη σου!Και φυσικα,αν το γενικευσουμε,γινεται με ολους τους ανθρωπους,με καθηγητες,με γονεις,συναδελφους στη δουλεια,συμμαθητες!Να εισαι λιγο και πιο παρατηρητικος και οσο για τις ταμπελες,δεν ειναι ταμπελα αλλα διαπιστωση!
Οπως οταν λες εναν ανθρωπο ομορφο,καλο,ζηλιαρη,αχαριστο,εγωιστη το ιδιο και ανασφαλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αν μελετουσες εστω και λιγο ενα βιβλιο ψυχολογιας,θα καταλαβαινες οτι ειναι δειγμα κατωτεροτητας!Τι εννοεις οταν λες διαφορετικο;
Ποιες ταμπελες;;:hmm::hmm:Δεν ξερεις οτι οταν καποιος νιωθει ανασφαλεια,για να εξυψωθει, ειτε φωναζει ειτε υποβιβαζει τον αλλο και αυτοματα ο ιδιος μοιαζει ανωτερος και "κυριαρχος" ;;:eek:
Δεν το ξερεις αυτο;Ετσι γινεται,βαλε και την λογικη σου!Και φυσικα,αν το γενικευσουμε,γινεται με ολους τους ανθρωπους,με καθηγητες,με γονεις,συναδελφους στη δουλεια,συμμαθητες!Να εισαι λιγο και πιο παρατηρητικος και οσο για τις ταμπελες,δεν ειναι ταμπελα αλλα διαπιστωση!
Οπως οταν λες εναν ανθρωπο ομορφο,καλο,ζηλιαρη,αχαριστο,εγωιστη το ιδιο και ανασφαλη!
Κοίτα ένα δίκιο το έχει... σαφώς και όταν ακούς μόνο την μία πλευρά δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα!! Αυτό θέλει να πει...
Εσύ μας παρουσίασες τα πράγματα από την δική σου οπτική γωνία και φυσικό είναι να φαίνεται η άλλη η "κακιά"

Αν όμως τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις... ισχύει και αυτό που είπα για το κόμπλεξ ανωτερότητας!!
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει και να πει ποιός είναι πιο γαμάτος κτλ. Αλλά σε περιπτώσεις σαν την παραπάνω το άτομο που γενικά αρέσκεται να μειώνει τους άλλους έχει θέματα με τον εαυτό του, ανασφάλειες κτλ.
Είναι τόσο απλό!

Και για αυτό με τις ταμπέλες shadow... δεν έχει τύχει να θεωρήσεις κάποιον ηλίθιο; (εφόσον εσύ είσαι ο έξυπνος της υπόθεσης)
Αυτό δεν είναι ταμπέλα;
Μπορεί να λέμε διάφορα για τις ταμπελίτσες και ακόμη περισσότερα για αυτούς που τις χρησιμοποιούν... αλλά πες μου και ποιός δεν χρησιμοποιεί ταμπέλες; Κάθε ένας χαρακτηρισμός που θα δώσεις στον άλλον για το οτιδήποτε είναι και μια ταμπέλα...
Ακόμη και αν γίνεται ασυνείδητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κοίτα ένα δίκιο το έχει... σαφώς και όταν ακούς μόνο την μία πλευρά δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα!! Αυτό θέλει να πει...
Εσύ μας παρουσίασες τα πράγματα από την δική σου οπτική γωνία και φυσικό είναι να φαίνεται η άλλη η "κακιά"

Αν όμως τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις... ισχύει και αυτό που είπα για το κόμπλεξ ανωτερότητας!!
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει και να πει ποιός είναι πιο γαμάτος κτλ. Αλλά σε περιπτώσεις σαν την παραπάνω το άτομο που γενικά αρέσκεται να μειώνει τους άλλους έχει θέματα με τον εαυτό του, ανασφάλειες κτλ.
Είναι τόσο απλό!

Και για αυτό με τις ταμπέλες shadow... δεν έχει τύχει να θεωρήσεις κάποιον ηλίθιο; (εφόσον εσύ είσαι ο έξυπνος της υπόθεσης)
Αυτό δεν είναι ταμπέλα;
Μπορεί να λέμε διάφορα για τις ταμπελίτσες και ακόμη περισσότερα για αυτούς που τις χρησιμοποιούν... αλλά πες μου και ποιός δεν χρησιμοποιεί ταμπέλες; Κάθε ένας χαρακτηρισμός που θα δώσεις στον άλλον για το οτιδήποτε είναι και μια ταμπέλα...
Ακόμη και αν γίνεται ασυνείδητα!!

Σε αυτο συμφωνω!:)Μοιαζει να την εχω παρουσιασει σαν την "κακια" και εγω να ειμαι η καλη;:eek:
Λυπαμαι αλλα φταιει το οτι εγω δεν ενοχλω κανεναν,ποσο μαλλον τις δικες μου φιλες...Φαινεται ομως οτι αυτη το εκμεταλλευεται αυτο γι'αυτο μου πεταει και σποντες!Παντως δεν ειναι τυχαιο που ειναι η μοναδικη που με κοροιδευει επιμονα!
Οι αλλες δυο κολλητες μου γιατι δεν το κανουνε;'Η ακομη και αλλα ατομα,που ειναι απλοι γνωστοι μου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σε αυτο συμφωνω!:)Μοιαζει να την εχω παρουσιασει σαν την "κακια" και εγω να ειμαι η καλη;:eek:
Λυπαμαι αλλα φταιει το οτι εγω δεν ενοχλω κανεναν,ποσο μαλλον τις δικες μου φιλες...Φαινεται ομως οτι αυτη το εκμεταλλευεται αυτο γι'αυτο μου πεταει και σποντες!Παντως δεν ειναι τυχαιο που ειναι η μοναδικη που με κοροιδευει επιμονα!
Οι αλλες δυο κολλητες μου γιατι δεν το κανουνε;'Η ακομη και αλλα ατομα,που ειναι απλοι γνωστοι μου;;
όχι κοπέλα μου δεν λέω ότι το έκανες ηθελημένα... απλά αυτή είναι η αλήθεια, συνήθως όταν ξέρουμε την μία μόνο πλευρά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Αυτή η κοπέλα μονάχα ξέρει γιατί το κάνει!! Γενικά υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους (και ένας από αυτούς είναι και το λεγόμενο κόμπλεξ ανωτερότητας που έχει με την σειρά του πολλά και διάφορα αίτια) φέρονται με παρόμοιο τρόπο...
Εγώ πιστεύω ότι οφείλεται σε εσωτερικά κενά... ότι προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να καλύψουν τα κόμπλεξ τους.
Τώρα αν στην προκειμένη περίπτωση ισχύει... αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω!!
Αλλά ξέρεις κάτι;; Αν σε ενοχλεί τόσο και αφού λες ότι είστε κολλητές... γιατί δεν της το λες ότι σε ενοχλεί και να το κόψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
όχι κοπέλα μου δεν λέω ότι το έκανες ηθελημένα... απλά αυτή είναι η αλήθεια, συνήθως όταν ξέρουμε την μία μόνο πλευρά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Αυτή η κοπέλα μονάχα ξέρει γιατί το κάνει!! Γενικά υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους (και ένας από αυτούς είναι και το λεγόμενο κόμπλεξ ανωτερότητας που έχει με την σειρά του πολλά και διάφορα αίτια) φέρονται με παρόμοιο τρόπο...
Εγώ πιστεύω ότι οφείλεται σε εσωτερικά κενά... ότι προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να καλύψουν τα κόμπλεξ τους.
Τώρα αν στην προκειμένη περίπτωση ισχύει... αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω!!
Αλλά ξέρεις κάτι;; Αν σε ενοχλεί τόσο και αφού λες ότι είστε κολλητές... γιατί δεν της το λες ότι σε ενοχλεί και να το κόψει;

Nαι ρε γαμωτο ξερω οτι αυτο θα επρεπε να κανω αλλα για καποιο λογο δεν μου βγαινει,δεν εχω το θαρρος!:(:(
Συνηθως οταν μου το λεει,την κοιταω αυστηρα και ενοχλημενα και εκεινη συνεχιζει να γελαει σπαστικα και μαλιστα να σκαει στα γελια(τοσο πολυ αστειο ειναι που παω θεωρητικη γι'αυτην)
Αλλες φορες,παλι την κοιταω και μετα γυρναω αλλου το βλεμμα μου και την αγνοω!Μα καλα,δε καταλαβαινει;;;:/:
Η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν εχει εκνευρισει μονο εμενα αλλα και τις αλλες δυο φιλες μου,απο τις οποιες η μια θελει να της την πει αποτομα...:clapup:
Μα το θεμα ειναι να της πω εγω,αφου εγω ειμαι αυτη που με ενοχλει!!:worry::worry:
Το σκεφτομαι σοβαρα αυτες τις μερες να της πω αυστηρα και οτι αν δεν το κοψει να μην μου ξαναμιλησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ο μικρός μου αδερφός είναι τεχνολογική και διαβάζει, πάει φροντιστήρια και ακόμα νιώθει ότι δεν ξέρει τι θα γράψει φέτος.
Ναι, ενώ όλοι οι άλλοι της θεωρητικής λέγαμε: "θα γράψω τέλεια ρε συ γιατί διαβάζω και πάω φροντιστήρια και και. Ναι σίγουρα!!

η λογοτεχνία που έχει πολλούς τρόπους εξήγησης/κατανόησης αρα γράφεις απλά την γνώμη σου με επιχειρήματα,
Λάθος. Σου λένε υπάρχουν αυτές και αυτές οι απόψεις κάτσε μάθε τες και γράψε. Εμάς τουλάχιστον έτσι μας είπαν. Υπάρχει βέβαια και το "κάθε άποψη ορθώς τεκμηριωμένη και μπλα μπλα μπλα... αλλά μεταξύ μας τώρα ποιός πήγε και έγραψε με βάση το πώς αντιλαμβανόταν ο ίδιος το κείμενο που του έπεσε; Μη λέμε ό, τι θέλουμε. Υπάρχει συγκεκριμένη προετοιμασία για τα παιδιά της θεωρητικής όπως υπάρχουν πάνω- κάτω και συγκεκριμένα έτοιμα σχόλια, "έτοιμες" απόψεις άλλων που με βάση αυτές πας και γράφεις.
Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν μου αρέσει η λογοτεχνία όπως γίνεται στο σχολείο και όπως εξετάζεται στο τέλος.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι θα έπρεπε να γίνεται και στο τι γίνεται τελικά.

τα αρχαία που τα μαθαίνεις ευκολα (μιας και ήδη ξέρεις τα νέα),
Ναι σαφώς, τα παιδιά της γ' λυκείου εν γένει και δη της θεωρητικής, ξέρουν πολύ καλά να χειρίζονται την νέα ελληνική γλώσσα.

Για τα λατινικά πάνω-κάτω έχεις δίκιο. Αλλά και πάλι προωθείται η παπαγαλία (ακόμα και στο συντακτικό!! Ακόμα και στις μετατροπές!! Να το κάνεις δλδ και να μην ξέρεις καν τι σου γίνεται. Γιατί είναι έτσι και όχι αλλιώς; Αν είναι δυνατόν!! )
Και αυτό που λες στην ιστορία, και εκεί πιστεύω ότι δεν χρειάζεται η παπαγαλία. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, καθώς βολεύει πάρα πολλούς. Είναι η εύκολη λύση (και για μαθητές και για καθηγητές)

Τέλος πάντων η θεωρητική δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Σημασία έχει να σου αρέσει και να θέλεις να διαβάζεις πάνω σε όλα αυτά. Αλλιώς... τζάμπα κόπος!!

Αντιθέτως τα αρχαία αν δε διαβάζεις από το γυμνάσιο την έχεις χάσει την μπάλα.
Μπααα μην το λες!! Εγώ στην δευτέρα λυκείου άρχισα... :P


Σημείωση συντονιστή : Το μήνυμα προήλθε απ' το θέμα Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top