Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
pizza1993 η ειρωνεια ειναι περιττη.καλα οτι το 3ο ηταν παλουκα δεν το συζητώ καν η εστω διαφορετικο απο ολες τις αλλες χρονιες....ρε φιελ κατσε τωρα δλα αν καποιος στο 3ο θεμα δεν ειχε βγαλει το 1ο ερωτημα πως θα ζωγραφισε στο 2ο ερωτημα και πως θα ελυνε ολα τα αλλα;;;;

το Β1 μπορουσα να το χρησιμοποιησουν(αφου θα ειχαν τρομοκρατηθει που δεν θα τους εβγαινε η 1ηασκηση) αλλα και παλι εγω αναφερομαι σε ενδεχομενο λαθους στο Β2 καηκαν.

περα απο την πλακα σκεψου λιγο θα σου αρεσε να γινοταν κατι αντιστοιχο στην εκθεση και να ειχε φυσικα τον αναλογο συντελεστη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
περα απο την πλακα σκεψου λιγο θα σου αρεσε να γινοταν κατι αντιστοιχο στην εκθεση και να ειχε φυσικα τον αναλογο συντελεστη;;;
Ακριβώς αυτό θα έγραφα τώρα!;)

Και προς απάντησή σου alchemia, όταν κάποιες προηγούμενες χρονιές το ζήτημα της έκθεσης ήταν πολύ δύσκολο και ελάχιστοι τα πήγαν καλά, οι δικές σας κατευθύνσεις ήταν εκείνες που διαμαρτύρονταν ότι στην έκθεση τα δεδομένα δεν είναι επί ίσοις όροις επειδή οι της θεωρητικής έχουν καλύτερο χειρισμό της γλώσσας και και και...

Μην κοιτάτε μόνο ό,τι σας συμφέρει..
Επιπλέον, δεν μιλάμε μόνο για την μαθηματική λογική!
Τα φετινά θέματα των μαθηματικών είχαν σοβαρά προβλήματα στις εκφωνήσεις - από όπου δηλαδή ξεκινάει το πράγμα! Γιατί δηλαδή να πανικοβάλλεις ένα μαθητή που διάβαζε όλη την χρονιά με απαράδεκτες εκφωνήσεις και να του κόψεις αυτόματα τα φτερά προεξοφλώντας μια κακή ψυχολογία??
Είναι εύκολο να το παίζεις απόλυτος και κάθετος όταν έχεις εσύ το πάνω χέρι - σκέψου όμως και την άλλη όψη του νομίσματος και δες αν είσαι σε θέση να υποστείς τις συνέπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ενταξει ωραια εγω λεω απο του χρονου να μοιραζουμε μαζι με τα θεματα και τις απαντησεις γιατι τι θα γινει αν καποιος κανει λαθος;;;
Χανονται τα ονειρα του. Κ οχι μονο στα μαθ. γπ σε ολα τα μαθηματα.

Και για να απαντησω σοβαρα, αν καποιος φοβαται το μαθημα ας μην το παρει. Το μαθημα επιλογης το περνεις για να γραψεις καλα. Αν δε το χεις πρεπει να σαι ουφο για να το επιλεξεις.
Και προς απάντησή σου alchemia, όταν κάποιες προηγούμενες χρονιές το ζήτημα της έκθεσης ήταν πολύ δύσκολο και ελάχιστοι τα πήγαν καλά, οι δικές σας κατευθύνσεις ήταν εκείνες που διαμαρτύρονταν ότι στην έκθεση τα δεδομένα δεν είναι επί ίσοις όροις επειδή οι της θεωρητικής έχουν καλύτερο χειρισμό της γλώσσας και και και..
Με την διαφορα οτι την εκθεση δε την επιλεξαμε :)
Προσωπικα παντως δε θεωρω οτι ειμαστε ριγμενοι απο την εκθεση. Απλα σου απανταω με μια πολυ απλη λογικη.. Τα μαθηματικα τα επελεξαν. Την εκθεση την επελεξαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όντως ποια εμπάθεια; Facts people, plain hard facts.

EDIT: ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΛΙ, ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ; Θα καταλάβουμε ποτέ ότι ΔΕΝ - ΕΧΟΥΝ - ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ; Ε; E;

Ρε είστε να διοργανώσουμε διαγωνισμό; Κάτι ξερωγώ, fiction or what. Να δείτε και μόνοι σας δηλαδή ότι τους περνάτε για badasses χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ενταξει ωραια εγω λεω απο του χρονου να μοιραζουμε μαζι με τα θεματα και τις απαντησεις γιατι τι θα γινει αν καποιος κανει λαθος;;;
Χανονται τα ονειρα του. Κ οχι μονο στα μαθ. γπ σε ολα τα μαθηματα.

Και για να απαντησω σοβαρα, αν καποιος φοβαται το μαθημα ας μην το παρει. Το μαθημα επιλογης το περνεις για να γραψεις καλα. Αν δε το χεις πρεπει να σαι ουφο για να το επιλεξεις.

Με την διαφορα οτι την εκθεση δε την επιλεξαμε :)
Προσωπικα παντως δε θεωρω οτι ειμαστε ριγμενοι απο την εκθεση. Απλα σου απανταω με μια πολυ απλη λογικη.. Τα μαθηματικα τα επελεξαν. Την εκθεση την επελεξαν;

Για παιδιά σαν εμένα που θέλουν την Οικονομία, τα Μαθηματικά έρχονται bonus δωράκι, δεν τα επιλέγουμε!;)
Και κακώς το προσωποποιώ γιατί εμένα πάντα μ άρεσαν πολύ τα μαθηματικά - απλά έχω καλύτερη αντίληψη και από την ... άλλη πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όντως ποια εμπάθεια; Facts people, plain hard facts.

EDIT: ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΛΙ, ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ; Θα καταλάβουμε ποτέ ότι ΔΕΝ - ΕΧΟΥΝ - ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ; Ε; E;

Ρε είστε να διοργανώσουμε διαγωνισμό; Κάτι ξερωγώ, fiction or what. Να δείτε και μόνοι σας δηλαδή ότι τους περνάτε για badasses χωρίς λόγο.

Δε το ξες απόλυτα αυτό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Προσωπικα παντως δε θεωρω οτι ειμαστε ριγμενοι απο την εκθεση. Απλα σου απανταω με μια πολυ απλη λογικη.. Τα μαθηματικα τα επελεξαν. Την εκθεση την επελεξαν;
δλδ απο ολη αυτη την κουβεντα εσυ εκει καταληγεις οτι σου την επιβαλουν;;δεν ειναι αυτο το point σκοπος ειναι η αξιοκρατια στις πανελληνιες....
Ακριβώς αυτό θα έγραφα τώρα!;)

Και προς απάντησή σου alchemia, όταν κάποιες προηγούμενες χρονιές το ζήτημα της έκθεσης ήταν πολύ δύσκολο και ελάχιστοι τα πήγαν καλά, οι δικές σας κατευθύνσεις ήταν εκείνες που διαμαρτύρονταν ότι στην έκθεση τα δεδομένα δεν είναι επί ίσοις όροις επειδή οι της θεωρητικής έχουν καλύτερο χειρισμό της γλώσσας και και και...

Μην κοιτάτε μόνο ό,τι σας συμφέρει..
Επιπλέον, δεν μιλάμε μόνο για την μαθηματική λογική!
Τα φετινά θέματα των μαθηματικών είχαν σοβαρά προβλήματα στις εκφωνήσεις - από όπου δηλαδή ξεκινάει το πράγμα! Γιατί δηλαδή να πανικοβάλλεις ένα μαθητή που διάβαζε όλη την χρονιά με απαράδεκτες εκφωνήσεις και να του κόψεις αυτόματα τα φτερά προεξοφλώντας μια κακή ψυχολογία??
Είναι εύκολο να το παίζεις απόλυτος και κάθετος όταν έχεις εσύ το πάνω χέρι - σκέψου όμως και την άλλη όψη του νομίσματος και δες αν είσαι σε θέση να υποστείς τις συνέπειες...

συμφωνω απολυτως μαζι σου αν και ημουν(ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ολε!!!:D:D:D) τεχνολογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όντως ποια εμπάθεια; Facts people, plain hard facts.

EDIT: ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΛΙ, ΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ; Θα καταλάβουμε ποτέ ότι ΔΕΝ - ΕΧΟΥΝ - ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ; Ε; E;

Ρε είστε να διοργανώσουμε διαγωνισμό; Κάτι ξερωγώ, fiction or what. Να δείτε και μόνοι σας δηλαδή ότι τους περνάτε για badasses χωρίς λόγο.

Πολυμηχάνημα, μην μου φωνάζεις εμένα!:mad:
And the fact, dear is ότι ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ γιατί στο δικό μου σχολείο οι μεγαλύτεροι βαθμοί στην έκθεση ήταν θεωρητικών - whether u like it or not!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και το δωρακι θα ναι και στο πανεπιστημιο.
Μηπως θα πρεπει και εκει να βαζουν θεματα αναλογα με την πρωην κατευθυνση του καθε φοιτητη;
δλδ απο ολη αυτη την κουβεντα εσυ εκει καταληγεις οτι σου την επιβαλουν;;δεν ειναι αυτο το point σκοπος ειναι η αξιοκρατια στις πανελληνιες....
Αν αυτο καταλαβες... Αν και btw η εκθεση δεν ειναι μαθημα που διορθωνεται αντικειμενικα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Οσο για το αν η θεωρητικοι γραφει καλυτερα στατιστικα, πολυ αμφιβαλλω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε το ξες απόλυτα αυτό.;)

Ποιο απ' όλα, facts, πλεονέκτημα ή διαγωνισμός; :P

Δεν το ξέρω ναι, αλλά ξέρω ότι δε θα κερδίσει (εύκολα) θεωρητικός.

@z0itCa: ΕΝΑ σχολείο, ΕΝΑ. Is that all you've got? Δε με πείθεις.

Το πολυμηχάνημα είναι το πρώτο πράγμα που με έκανε να γελάσω πραγματικά με το nick μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Και το δωρακι θα ναι και στο πανεπιστημιο.
Μηπως θα πρεπει και εκει να βαζουν θεματα αναλογα με την πρωην κατευθυνση του καθε φοιτητη;
Αν αυτο καταλαβες... Αν και btw η εκθεση δεν ειναι μαθημα που διορθωνεται αντικειμενικα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Οσο για το αν η θεωρητικοι γραφει καλυτερα στατιστικα, πολυ αμφιβαλλω;)
οχου ελεος εκει το εχεις επιλεξει δεν ειναι το ιδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και το δωρακι θα ναι και στο πανεπιστημιο.
Μηπως θα πρεπει και εκει να βαζουν θεματα αναλογα με την πρωην κατευθυνση του καθε φοιτητη;
πιο πανεπιστήμιο? Μόνο για τις οικονομικές σχολές, και τα τμήματα αυτά έχουν και καθηγητές που κάνουν επιπλέον μαθήματα σε φοιτητές που δυσκολεύονται στα μαθηματικά.
Ένας πχ που πάει για στρατιωτικές σχολές? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ενω οταν επιλεγεις για μαθημα επιλογης τα μαθηματικα γενικης, δε το επιλεγεις?? :confused:
Ελα θεε και κυριε βραδιατικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
@z0itCa: ΕΝΑ σχολείο, ΕΝΑ. Is that all you've got? Δε με πείθεις.

Το πολυμηχάνημα είναι το πρώτο πράγμα που με έκανε να γελάσω πραγματικά με το nick μου. :P

Μήπως θέλεις να διεξάγω στατιστική έρευνα? Με πιο τρόπο θες να σου παραθέσω τα αποτελέσματα?:P
Εγώ μιλάω από την εμπειρία μου ως μαθήτρια και λέω αυτό που πάντα αντιλαμβανόμουν:
ότι ενώ τα παιδιά της θετικής και τεχνολογικής είχαν μια καλή δομή σκέψης για το θέμα, στην πράξη και την σύνθεση της έκθεσης υστερούσαν κατά πολύ!:/:

Ε, είδα το φαξ και μου έκανε κλικ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ποιο απ' όλα, facts, πλεονέκτημα ή διαγωνισμός; :P

Δεν το ξέρω ναι, αλλά ξέρω ότι δε θα κερδίσει (εύκολα) θεωρητικός.

[/SIZE]

Υπάρχουν θεωρητικοί που αερολογούν,υπάρχουν και θεωρητικοί που γράφουν σωστά και εμπεριστατομένα.Το ίδιο ισχύει και για τα άτομα των δικών μας κατευθύνσεων.Οπότε κανείς δεν έχει το πλεονέκτημα.Είναι θέμα χαρατκήρα και ατόμου για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
περα απο την πλακα σκεψου λιγο θα σου αρεσε να γινοταν κατι αντιστοιχο στην εκθεση και να ειχε φυσικα τον αναλογο συντελεστη;;;
Και για να απαντησω κ σ αυτο, προσωπικα ΠΟΤΕ δε θα δεχομουν οτι αξιζω την λυπηση των αλλων γιατι εχω χαμηλοτερες δυνατοτητες.
Ειναι θεμα του καθενος και ποσο σεβεται τον εαυτο του. Αν τα παιδια της θεωρητικης λοιπον επιλεγουν μαθηματικα αν δε νιωθουν σιγουροι, μετα δε θα πρεπει να παραπονιουνται λεγοντας οτι τους αδικουν. Ουσιαστικα παραδεχονται οτι εχουν κατωτερες δυνατοτητες. ΕΙναι θεμα αυτοσεβασμου.
Τα θεματα ειναι κοινα για ΟΛΟΥΣ και παντα στη ζωη υπαρχει και καποιος καλυτερος. Αυτος θα διακριθει, δε γινεται να ζητατε να ειναι ολα στο επιπεδο σας. Μετα ειναι αδικο για τους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγώ μιλάω από την εμπειρία μου ως μαθήτρια και λέω αυτό που πάντα αντιλαμβανόμουν:
ότι ενώ τα παιδιά της θετικής και τεχνολογικής είχαν μια καλή δομή σκέψης για το θέμα, στην πράξη και την σύνθεση της έκθεσης υστερούσαν κατά πολύ!:/:

So is it your word against mine? Γιατί εγώ μπορεί να θέλω να σε πιστέψω, και σε πιστεύω γιατί όχι, αλλά μπαίνει κι η δική μου εμπειρία στη μέση, αυτή που μου έδειξε θεωρητικούς να σέρνονται με πολύ μπλα μπλα κι από ουσία τίποτα.

Για μένα η έκθεση είναι θέμα καθαρά προσωπικό σε σημείο όπου παίζει ρόλο περισσότερο το υπόβαθρο που έχεις σαν άτομο παρά δυο χρόνια κατεύθυνσης. Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι υπερτερείτε στην έκφραση και για να μην κάνω κύκλους χωρίς να λέω το βασικό με θεωρώ χαλαρά καλύτερο από πολλούς θεωρητικούς. Δε λέω από όλους και με τον ίδιο τρόπο υπάρχουν και τεχνολογικοί/θετικοί που είναι ακόμα πιο άνετοι από μένα. Αλλά αυτό, ξανά, δεν έχει να κάνει με τις πανελλήνιες και το τι επιλέγει να σπουδάσει κάποιος τελικά. Μπαίνουν παράγοντες μπροστά στους οποίους η επίδραση της κατεύθυνσης είναι μηδαμινή.

Οπότε κανείς δεν έχω το πλεονέκτημα.Είναι θέμα χαρατκήρα και ατόμου για μένα.

'Nuff said people, now get out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα αυτοσεβασμού και φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι τα παρουσιάζεις μονόπλευρα. Η θεωρητική δεν είναι μόνο μαθητές που παραπονιούνται για τα θέματα επειδή έχουν θέματα ανασφάλειας και κατωτερότητας - είναι και παιδιά που μοχθούν, διαβάζουν και αφιερώνουν χρόνο σε αυτό το αντικείμενο.
Εδώ λοιπόν, έγκειται και το θέμα της δικαιοσύνης!
Γιατί λόγω θεμάτων, να γράψει καλύτερα ένας μαθητής της θετικοτεχνολογικής που (ενδεχομένως να μην έχει δώσει τόση προσοχή όσο ο άλλος) από αυτόν της θεωρητικής, ενώ και οι δύο έχουν διαβάσει και προετοιμαστεί?;)

So is it your word against mine? Γιατί εγώ μπορεί να θέλω να σε πιστέψω, και σε πιστεύω γιατί όχι, αλλά μπαίνει κι η δική μου εμπειρία στη μέση, αυτή που μου έδειξε θεωρητικούς να σέρνονται με πολύ μπλα μπλα κι από ουσία τίποτα.

Για μένα η έκθεση είναι θέμα καθαρά προσωπικό σε σημείο όπου παίζει ρόλο περισσότερο το υπόβαθρο που έχεις σαν άτομο παρά δυο χρόνια κατεύθυνσης. Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι υπερτερείτε στην έκφραση και για να μην κάνω κύκλους χωρίς να λέω το βασικό με θεωρώ χαλαρά καλύτερο από πολλούς θεωρητικούς. Δε λέω από όλους και με τον ίδιο τρόπο υπάρχουν και τεχνολογικοί/θετικοί που είναι ακόμα πιο άνετοι από μένα. Αλλά αυτό, ξανά, δεν έχει να κάνει με τις πανελλήνιες και το τι επιλέγει να σπουδάσει κάποιος τελικά. Μπαίνουν παράγοντες μπροστά στους οποίους η επίδραση της κατεύθυνσης είναι μηδαμινή.

Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα!;) Η έκθεση είναι μάθημα που απαιτεί γενικές γνώσεις, απλά μέσα από τα δυο χρόνια κατεύθυνσης γνωρίζεις και κατανοήσεις την γλώσσα πολύ διαφορετικά από τις προσεγγίσεις προηγούμενων ετών!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα αυτοσεβασμού και φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι τα παρουσιάζεις μονόπλευρα. Η θεωρητική δεν είναι μόνο μαθητές που παραπονιούνται για τα θέματα επειδή έχουν θέματα ανασφάλειας και κατωτερότητας - είναι και παιδιά που μοχθούν, διαβάζουν και αφιερώνουν χρόνο σε αυτό το αντικείμενο.
Εδώ λοιπόν, έγκειται και το θέμα της δικαιοσύνης!
Γιατί λόγω θεμάτων, να γράψει καλύτερα ένας μαθητής της θετικοτεχνολογικής που (ενδεχομένως να μην έχει δώσει τόση προσοχή όσο ο άλλος) από αυτόν της θεωρητικής, ενώ και οι δύο έχουν διαβάσει και προετοιμαστεί?;)
Ψάχνεις να βρεις λογική σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που καλλιεργεί στους μαθητές από μικρή ηλικία την ανταγωνιστικότητα και που οδηγεί με ακρίβεια στον κοινωνικό δαρβινισμό ; σε ένα σύστημα που ο γιος ενός μεγαλοεπιχειρηματία ξεκινάει το ταξίδι της ζωής έτη φωτός από τον γιο ενός μικρομεσαίου και που βάζει συνεχώς νέα εμπόδια στον δρόμο για την κατάκτηση της γνώσης στα παιδιά των λαϊκών στρωμάτων ;

είμαι λίγο off αλλα δεν βαριέσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα αν δεν μπορούμε να βρούμε έστω και ελάχιστη λογική, τότε γιατί να το συζητάμε?:/:
Σε ποιες βάσεις να το κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top