Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σιγουρα... Γιατι λειπει αρκετα η λεπτοτητα της εκφρασης...

Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να λες λίγα και καλά...Οι θετικοί λένε τα πρώτα, οι θεωρητικοί τα δεύτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εδω δεν συμφωνω... Απο την προσφατη μου πειρα οι θεωρητικοι λενε παρα μα παρα πολλα... Και δυσκολευεσαι να βρεις τα καλα... Αν υπαρχουν...

Αντιθετα οι θετικοι λενε και λιγα και καλα... Αλλα πολυ χοντροκομμενα τις περισσοτερες φορες... Οπως για παραδειγμα παραδεχομαι εγω ειμαι πολυ ισχυρογνωμων για να γραφω καλη εκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μα παιδιά είναι προκατάληψη να λέμε ότι οι θετικοτεχνολογικοί ή οι θεωρητικοι γράφουν καλύτερη έκθεση....Γι αυτό άλλωστε το μάθημα είναι γενικής παιδείας και δίνεται από όλους. Και στην τελική τα στατιστικά (από ότι θυμαμαι..) δείχνουν ότι τα άριστα γραπτά είναι λίγα και εξίσου κατανεμημένα σε γενικές γραμμές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εδω δεν συμφωνω... Απο την προσφατη μου πειρα οι θεωρητικοι λενε παρα μα παρα πολλα... Και δυσκολευεσαι να βρεις τα καλα... Αν υπαρχουν...

Αντιθετα οι θετικοι λενε και λιγα και καλα... Αλλα πολυ χοντροκομμενα τις περισσοτερες φορες... Οπως για παραδειγμα παραδεχομαι εγω ειμαι πολυ ισχυρογνωμων για να γραφω καλη εκθεση...

Όταν λέω καλά, εννοώ με ωραίο τρόπο!
Τα καλά στο περιεχόμενο, είναι στον καθέναν!!!

Μα παιδιά είναι προκατάληψη να λέμε ότι οι θετικοτεχνολογικοί ή οι θεωρητικοι γράφουν καλύτερη έκθεση....Γι αυτό άλλωστε το μάθημα είναι γενικής παιδείας και δίνεται από όλους. Και στην τελική τα στατιστικά (από ότι θυμαμαι..) δείχνουν ότι τα άριστα γραπτά είναι λίγα και εξίσου κατανεμημένα σε γενικές γραμμές

Συμφωνώ, δεν έχει να κάνει με την κατεύθυνση!!!Ίσα ίσα, αυτό λέμε, ότι όλες οι κατευθύνσεις έχουν τα προτερήματά τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα παιδιά είναι προκατάληψη να λέμε ότι οι θετικοτεχνολογικοί ή οι θεωρητικοι γράφουν καλύτερη έκθεση....Γι αυτό άλλωστε το μάθημα είναι γενικής παιδείας και δίνεται από όλους. Και στην τελική τα στατιστικά (από ότι θυμαμαι..) δείχνουν ότι τα άριστα γραπτά είναι λίγα και εξίσου κατανεμημένα σε γενικές γραμμές

Τα αριστα ναι... Αλλα πιστευω σ'αυτο το μαθημα θα ηταν καλο να δουμε το συνολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι σχέση έχει η κατεύθυνση; Μπορεί εγώ που είμαι θεωρητική να είμαι χίλιες φορές πιο λογική και έξυπνη από κάποιον που είναι θετικό-τεχνολογική και αντίστροφα κάποιος από αυτές τις κατευθύνσεις να εκφράζεται καλύτερα από εμένα. Άλλα πράγματα μετράνε για να έχει κανείς καλές επιδόσεις στην έκθεση, όχι η κατεύθυνσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nα πω την αλήθεια και στο σχολείο μου επικρατούσε αυτή η άποψη. Ότι δηλαδή οι θετικοί είναι πιο ''έξυπνοι'' και μπορούν πιο εύκολα να προσεγγίσουν ένα θέμα ενώ οι θεωρητικοί είναι ''παπαγάλοι''. Άλλο ένα ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Nα πω την αλήθεια και στο σχολείο μου επικρατούσε αυτή η άποψη. Ότι δηλαδή οι θετικοί είναι πιο ''έξυπνοι'' και μπορούν πιο εύκολα να προσεγγίσουν ένα θέμα ενώ οι θεωρητικοί είναι ''παπαγάλοι''. Άλλο ένα ταμπού.

Και γτ δημιουργήθηκε αυτό το ταμπού? Επειδή η πλεοψηφία της θεωρητικής κατεύθυνσης αποτελείται από άτομα (για να μν πω κορίτσια :P) που δν σκαμπάζουν τίποτα (μα τίποτα όμως...) από μαθηματικά ή φυσική κι ελπίζουν να έχουν καλύτερη τύχη σε μία κατεύθυνση που το βασικό της χαρακτηριστικό είναι η αποστήθιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και γτ δημιουργήθηκε αυτό το ταμπού? Επειδή η πλεοψηφία της θεωρητικής κατεύθυνσης αποτελείται από άτομα (για να μν πω κορίτσια :P) που δν σκαμπάζουν τίποτα (μα τίποτα όμως...) από μαθηματικά ή φυσική κι ελπίζουν να έχουν καλύτερη τύχη σε μία κατεύθυνση που το βασικό της χαρακτηριστικό είναι η αποστήθιση

Ευχαριστούμε πολύ!!!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
πάντα υπάρχουν οι λαμπρές εξαιρέσεις...:P

Έλα και το σώνεις!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Και γτ δημιουργήθηκε αυτό το ταμπού? Επειδή η πλεοψηφία της θεωρητικής κατεύθυνσης αποτελείται από άτομα (για να μν πω κορίτσια :P) που δν σκαμπάζουν τίποτα (μα τίποτα όμως...) από μαθηματικά ή φυσική κι ελπίζουν να έχουν καλύτερη τύχη σε μία κατεύθυνση που το βασικό της χαρακτηριστικό είναι η αποστήθιση
Καλε μου φιλε ακυρε, ξεκολλα λιγο απο τη ζωη σου και δες το θεμα λιγο πιο σφαιρικα!! Κι εγω τη θεωρητικη τελειωσα και δε θεωρω τον εαυτο μου ενα ατομο που δεν σκαμπαζε τιποτα απο φυσικη η μαθηματικα... Α και κατι που ισως σε σοκαρει: Οταν ημουν εγω Γ λυκειου, στο τμημα της θεωρητικης ημασταν 12 αγορια και 10 κοριτσια:P!! Και πιστεψε με, στη θεωρητικη πρεπει να εχεις αρκετα εφοδια για να πας μπροστα και οχι μονο την αποστηθιση... Πρωτα απ'ολα, να σου θυμησω πως εχουμε ενα μαθημα παρομοιο με την εκθεση (τουλαχιστον στον υποκειμενικο του χαρακτηρα), που εχει παρει πολλα ατομα στο λαιμο του, τη λογοτεχνια!! Επισης, οπως μας ελεγε ο καθηγητης που μας εκανε αρχαια, το αγνωστο κειμενο απαιτει μαθηματικη λογικη, οπως επισης και οι περισσοτερες συντακτικες ασκησεις... Ακομα ομως και στην Ιστορια, η αποστηθιση μονο δε φτανει!! Ακομα και τελεια διαβασμενος να ειναι καποιος, κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως θα παει καλα στις πηγες... Τελος, τα λατινικα ειναι ενα μαθημα που θεωρειται ευκολο, αλλα θελει πολυ στρωσιμο και εξασκηση για να μπορεσεις να γραψεις αριστα!! Οποτε μη μου λες πως στη θεωρητικη πανε οσοι ελπιζουν σε μια καλυτερη τυχη, γιατι οπως και οι αλλες κατευθυνσεις, χρειαζεται υποβαθρο... Δε μπαινω στο τρυπακι να σχολιασω το ποια κατευθυνση ειναι η πιο δυσκολη, απλα οταν εισαι εξω απο το χορο, μπορεις να βγαλεις πολυ ευκολα λανθασμενα συμπερασματα!! Η καθε μια κατευθυνση, εχει το δικο της λογο υπαρξης και τη δικη της δυσκολια:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το άριστα στη θεωρητική είναι και λίγο....άπιαστο...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλε μου φιλε ακυρε, ξεκολλα λιγο απο τη ζωη σου....

πάντα αναφέρομαι στην πλειοψηφία καλέ μου φίλε...τουλάχιστον στο σχολείο μου και στη χρονιά μου αυτό γινόταν...ούτε είπα πως στην τεχνολογικοθετική πάνε οι διάνοιες και τα μεγάλα μυαλά...έχω μάθει να είμαι ειλικρινής και να μην τα βλέπω όλα τόσο ρόδινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτή η απαισιοδοξία και ο κυνισμός, δεν έχουν πάντα το σωστό αποτέλεσμα...Πρέπει να είναι όλα στις σωστές δόσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αυτή η απαισιοδοξία και ο κυνισμός, δεν έχουν πάντα το σωστό αποτέλεσμα...Πρέπει να είναι όλα στις σωστές δόσεις...

δν διακρίνω κάποια απαισιοδοξία...ο "κυνισμός" είναι υποκειμενικός...εγώ το λέω "ειλικρίνεια"

ΥΓ: όταν σηκώνεται μία καλή μαθήτρια της θεωρητικής στον πίνακα και δν μπορεί να λύσει μία πρωτοβάθμια εξίσωση τι πρέπει να σκεφτώ? ότι είναι διάνοια στα μαθηματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δν διακρίνω κάποια απαισιοδοξία...ο "κυνισμός" είναι υποκειμενικός...εγώ το λέω "ειλικρίνεια"

ΥΓ: όταν σηκώνεται μία καλή μαθήτρια της θεωρητικής στον πίνακα και δν μπορεί να λύσει μία πρωτοβάθμια εξίσωση τι πρέπει να σκεφτώ? ότι είναι διάνοια στα μαθηματικά?

Η απαισιοδοξία είναι το επόμενο βήμα....:)
(όχι σε σένα φυσικά στο συγκεκριμένο, γενικά!!!)

Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί τα μαθηματικά θα πρέπει να είναι το κριτήριο για να θεωρηθεί κάποιος διάνοια.....

Και όπως λέει μια θεωρητική/δημοσιογράφος, αν ήταν ειλικρίνεια, δεν θα είχε εισαγωγικά.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εδω πρεπει να διαφωνησω λιγο... Ο κυνισμος ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα σου, που ειτε το εχεις, ειτε οχι!! Αν λοιπον ανηκεις στην πρωτη κατηγορια, ειναι λιγο δυσκολο να το αποβαλλεις η να το περιορισεις... Εγω προσωπικα ειμαι υπερ του κυνισμου!! Ο μονος λογος που απαντησα στον ακυρο, ειναι για να καταλαβει πως τα πραγματα δεν πρεπει να τα βλεπουμε απο μια μονο σκοπια...

Y.Γ: Δεν πιστευω να σε ενοχλησε το ξεκολλα απο τη ζωη σου, ε?? Το χρησιμοποιησα μονο και μονο για να δωσω εμφαση:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η απαισιοδοξία είναι το επόμενο βήμα....:)
(όχι σε σένα φυσικά στο συγκεκριμένο, γενικά!!!)

Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί τα μαθηματικά θα πρέπει να είναι το κριτήριο για να θεωρηθεί κάποιος διάνοια.....

το επόμενο βήμα από τι? από την ειλικρίνεια?
δν είπα πουθενά πως για να θεωρηθεί κάποιος διάνοια πρέπει να είναι καλός στα μαθηματικά...

ΥΓ: αποχωρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
το επόμενο βήμα από τι? από την ειλικρίνεια?
δν είπα πουθενά πως για να θεωρηθεί κάποιος διάνοια πρέπει να είναι καλός στα μαθηματικά...

ΥΓ: αποχωρώ

Έτσι όπως το έγραψες, αυτό φαίνεται...

το επόμενο βήμα από τον κυνισμό...ή ακόμα χειρότερα μπορεί να κρύβεται πίσω από τον κυνισμό, να είναι η αιτία του

Εδω πρεπει να διαφωνησω λιγο... Ο κυνισμος ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα σου, που ειτε το εχεις, ειτε οχι!! Αν λοιπον ανηκεις στην πρωτη κατηγορια, ειναι λιγο δυσκολο να το αποβαλλεις η να το περιορισεις... Εγω προσωπικα ειμαι υπερ του κυνισμου!! Ο μονος λογος που απαντησα στον ακυρο, ειναι για να καταλαβει πως τα πραγματα δεν πρεπει να τα βλεπουμε απο μια μονο σκοπια...

Y.Γ: Δεν πιστευω να σε ενοχλησε το ξεκολλα απο τη ζωη σου, ε?? Το χρησιμοποιησα μονο και μονο για να δωσω εμφαση:)...

Δεν είπα ότι ο κυνισμός είναι κακός!!Είπα ότι δεν έχει πάντα τα σωστά αποτελέσματα, γιατί μπορεί να μη μας αφήνει να βλέπουμε καθαρά τα δεδομένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top