Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ρε Μιχάλη θα μας τρελάνεις. Πες μου ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ τι καταλαβαίνεις ότι κάνεις όταν ολοκληρώνεις και τα δύο μέλη στο δικό μας τέταρτο. Εγώ που το έκανα πάντως δεν είχα ιδέα. Ξέρεις ουσιαστικά, επιστημονικά και τεκμηριωμένα τι σημαίνει αυτό; Καταλαβαίνεις τι λύνεις ή απλά καταλαβαίνεις πώς το κάνεις; Υπάρχουν πολλά επίπεδα παπαγαλίας...

Επί των υπολοίπων που είπες συμφωνώ 150%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ρε Μιχάλη θα μας τρελάνεις. Πες μου ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ τι καταλαβαίνεις ότι κάνεις όταν ολοκληρώνεις και τα δύο μέλη στο δικό μας τέταρτο. Εγώ που το έκανα πάντως δεν είχα ιδέα. Ξέρεις ουσιαστικά, επιστημονικά και τεκμηριωμένα τι σημαίνει αυτό; Καταλαβαίνεις τι λύνεις ή απλά καταλαβαίνεις πώς το κάνεις; Υπάρχουν πολλά επίπεδα παπαγαλίας...

Επί των υπολοίπων που είπες συμφωνώ 150%.
Εγω παλι ΔΕΝ το εκανα, γιατι νομιζα οτι δεν γινεται :P (ε μα γι' αυτο και καταποντιστηκα θα μου πεις! :P). Πιστευω οτι ο διαφορικος και ολοκληρωτικος λογισμος θα επρεπε να ειναι μονο για την τριτοβαθμια εκπαιδευση. Γιατι κακα τα ψεματα σ' αυτη την ηλικια και υπο αυτες τις συνθηκες δεν γινεται να τα μαθουμε πραγματικα σωστα (απλα παπαγαλιζουμε 5 τυπους και 30 μεθοδολογιες που αναθεμα κι αν καταλαβαινουμε ουσιαστικα τι σημαινουν-τουλαχιστον εγω). Εδω δεν ξερουμε αλλα κι αλλα, τα ολοκληρωματα θα μαθουμε;

Συμφωνω κι εγω με τον miv, αλλα μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει ολο αυτο. Οταν επικρατει η νοοτροπια να πανε ολοι στα παιδαγωγικα (οι βασεις θυμιζω εκτινασσονται καθε χρονο) για να πιασουν αμεσως δουλεια και για να δουλευουν λιγοτερο απ' ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ελεος...ο,τι να ναι...εχεις μια λαθος εντυπωση για καποια πραγματα...δεκτη η αποψη σου , αν και θα διαφωνησω, αλλα αυτα που λες θα πρεπει να τα στηριζεις καπου, να επιχειρηματολογεις ή να τεκμηριωνεις, ωστε να γινεται διαλογος..


Για μενα ειναι αρκετη τεκμηριωση οτι οι μεν χρειαζονται καμια 10+ χρονια για να αποκτησουν τον τιτλο τους και οι δε κανουν σπουδες 4ετιας (νομιζω).
Σιγουρα υπαρχουν και ψυχολογοι που αξιζουν αλλα πιστευω οτι ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.

εδιτ : μπερδεψα τους κοινωνιολογους με τουσ ψυχολογους (τωρα ξυπνησα μην βαρατε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για μενα ειναι αρκετη τεκμηριωση οτι οι μεν χρειαζονται καμια 10+ χρονια για να αποκτησουν τον τιτλο τους και οι δε κανουν σπουδες 4ετιας (νομιζω).
Σιγουρα υπαρχουν και κοινωνιολογοι που αξιζουν αλλα πιστευω οτι ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.

Οι περισσότερες επιστήμες στο Δυτικό Κόσμο διαρκούν 3 χρόνια. Η Ελλάδα πιάνει το ανώτατο όριο των 4 ή 5. Το γεγονός ότι οι γιατροί παίρνουν το πτυχίο ειδικότητας 20 χρόνια μετά τις Πανελλήνιες σημαίνει πολύ απλά οτι σπουδάζουν 6 χρονια γενική ιατρική, 2 χρόνια ειδικότητα και 12 χρόνια στην αναμονή να τους δεχτούν για ειδικότητα. Μη λες πράγματα χωρίς νόημα. Οι σπουδές είναι νομική κατοχύρωση σχετικά περιορισμένης μελέτης μιας επιστήμης, δεν είναι Η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν είναι να μου απαντάς ανά 2 ποστ δεν έχει πολύ νόημα :P.

Υ.Γ.: Η χρονική διάρκεια δεν τεκμηριώνει τίποτα, έλεος... Η τεκμηρίωση η δική μου βρίσκεται κάποιες σελίδες πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Οι περισσότερες επιστήμες στο Δυτικό Κόσμο διαρκούν 3 χρόνια. Η Ελλάδα πιάνει το ανώτατο όριο των 4 ή 5. Το γεγονός ότι οι γιατροί παίρνουν το πτυχίο ειδικότητας 20 χρόνια μετά τις Πανελλήνιες σημαίνει πολύ απλά οτι σπουδάζουν 6 χρονια γενική ιατρική, 2 χρόνια ειδικότητα και 12 χρόνια στην αναμονή να τους δεχτούν για ειδικότητα. Μη λες πράγματα χωρίς νόημα. Οι σπουδές είναι νομική κατοχύρωση σχετικά περιορισμένης μελέτης μιας επιστήμης, δεν είναι Η επιστήμη.


3 χρονια στην αγγλια με 3 στην ελλαδα δεν συγκρινονται..(2 διαφορετικα συστηματα)
3χρονια στην ελλαδα σε σχεση με 8 στην ελλαδα επιδεχονται μιας συγκρισης..(υποσυστηματα ενος κοινου συστηματος)

τα 12 χρονια στην αναμονη ειναι σιγουρα χωρις νοημα...
τα 6 χρονια γενικη ιατρικη παραμενουν σημαντικα διοτι ο εγκεφαλος δεν λειτουργει αυτονομα και για να εχεις δικαιωμα για χορηγηση ψυχοφαρμακων(πραγμα που δεν εχει ο ψυχολογος) απαιτουνται γνωσεις ιατρικης.
Ενταξει ισως να μην χρειαζονται τα 6 χρονια(γιατι προφανως δεν νοιαζει τον ψυχιατρο πως δουλευει το ποδι σου) αλλα οι γνωσεις αλλων λειτουργιων ειναι απαραιτητες.
Εχει η ψυχολογια κατι αντιστοιχο? Δεν νομιζω (δεν το εχω ψαξει εκτενως, οποτε μπορει να κανω και λαθος εκει)

"Οι σπουδές είναι νομική κατοχύρωση σχετικά περιορισμένης μελέτης μιας επιστήμης, δεν είναι Η επιστήμη."

Προφανως δεν ειναι η επιστημη. Αν το υποστηριζα θα ελεγα οτι ολοι οι γιατροι ειναι ανωτεροι των ψυχολογων κτλ. Απλα υποστηριζω οτι ενας ψυχιατρος εχει παρει πολυ καλυτερες βασεις και ειναι πολυ πιο κοντα στην εννοια του επιστημονα απο ενα κοινωνιολογο και αυτο ειναι συναρτηση και της προσεγγισης του αντικειμενου και των ετων που ασχολεισαι με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διαφέρουν απλώς τα αντικείμενα. Οτιδήποτε κάποιος είναι σε θέση να σπουδάσει σε πανεπιστημιακό ίδρυμα, θεωρείται μέρος μιας Επιστήμης. Επιστήμονας είναι και ο απόφοιτος του ΑΤΕΙ και του Πολυτεχνείου στην Ηλεκτρολογία. Επιστήμονας, όμως, δεν είναι ο απόφοιτος τεχνικού λυκείου, κλάδου ηλεκτρολογίας.
Δεν θα κάτσω να συγκρίσω δυο παντελώς άσχετες έννοιες. Οι ψυχολόγοι ειναι αυτοί που με βάση μια δική τους θεωρία μιλούν για θεραπεία μέσα από την επίγνωση των αιτιών μιας συμπεριφοράς. Οι ψυχίατροι είναι ένα παρακλάδι της νευρολογίας που αντικείμενό του είναι αποκλειστικά η καταστολή των συμπτωμάτων μιας ασθένειας και όχι η "θεραπεία μιας διαταραχής", μιλώντας με όρους Ψυχολογίας.
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η...έννοια του επιστήμονα σύμφωνα με σένα; Γιατί κοινώς αποδεκτά, Επιστήμονας καλείται οποιοσδήποτε είναι γνώστης ενός συνόλου πληροφοριών και με βάση τη λογική τις επεξεργάζεται. Η έννοια του επιστήμονα, γιατί αυτο νομίζω οτι εννοείς, του τρελογιατρού με την άσπρη ποδιά που ξημεροβραδιάζεται σε βιβλία κι εργαστήρια εκτελώντας πρακτικά πειράματα και επιλύοντας μαθηματικά μοντέλα, είναι μια έννοια που προσωπικά είχα ως εντύπωση μέχρι περίπου 9 ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Χα, έτσι νομίζεις. Οι ψυχίατροι στην Ελλάδα κάνουν τη δουλειά και των ψυχολόγων, οι περισσότερες δε περιπτώσεις που αναλαμβάνουν έχουν να κάνουν με την αλλαγή των attitudes ενός ατόμου προς τη ζωή.

Επιστήμονας είναι αυτός που έχει τη γνώση, τον τρόπο να την επεξεργάζεται και παράγει και κάποια συμπεράσματα. Το θέμα είναι ότι αν αυτός ο τρόπος είναι πλήρως αμφισβητίσιμο -οκέη, πλην όμως τρομερά ενδιαφέρον και χρήσιμο, εντούτοις- άκοπο μπλάμπλα, λογάκια, τότε δεν ανταποκρίνεται στα στάνταρ της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Νομιζω οτι η απαντηση του Dythor με καλυψε σε εναν μεγαλο βαθμο..

Γιατί κοινώς αποδεκτά, Επιστήμονας καλείται οποιοσδήποτε είναι γνώστης ενός συνόλου πληροφοριών και με βάση τη λογική τις επεξεργάζεται.

Ερχμ.. last time i checked αυτο μπορουσαν να το κανουν ολα τα ατομα που ειχαν μη αρνητικο IQ...

Η έννοια του επιστήμονα, γιατί αυτο νομίζω οτι εννοείς, του τρελογιατρού με την άσπρη ποδιά που ξημεροβραδιάζεται σε βιβλία κι εργαστήρια εκτελώντας πρακτικά πειράματα και επιλύοντας μαθηματικά μοντέλα, είναι μια έννοια που προσωπικά είχα ως εντύπωση μέχρι περίπου 9 ετών.

Η ποδια δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση αλλα τα μαθηματικα μοντελα και τα πειραματα ειναι... Για την ακριβεια ειναι ο μοναδικος τροπος να βγαλεις αντικειμενικα συμπερασματα..
Αυτη η εντυπωση σου περασε αφοτου ανακαλυψες οτι δεν υπαρχει ο Αι Βασιλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
H ποδια δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση αλλα τα μαθηματικα μοντελα και τα πειραματα ειναι... Για την ακριβεια ειναι ο μοναδικος τροπος να βγαλεις αντικειμενικα συμπερασματα
Μαλακιες στο τετραγωνον, επιστημονικη διαδικασια δεν ειναι ερευνα-πειραμα ξεκολλα, οι ανθρωπιστικες επιστημες ειναι επιστημες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομιζω οτι η απαντηση του Dythor με καλυψε σε εναν μεγαλο βαθμο..



Ερχμ.. last time i checked αυτο μπορουσαν να το κανουν ολα τα ατομα που ειχαν μη αρνητικο IQ...



Η ποδια δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση αλλα τα μαθηματικα μοντελα και τα πειραματα ειναι... Για την ακριβεια ειναι ο μοναδικος τροπος να βγαλεις αντικειμενικα συμπερασματα..
Αυτη η εντυπωση σου περασε αφοτου ανακαλυψες οτι δεν υπαρχει ο Αι Βασιλης?

Ναι, μπορούν να το κάνουν. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, όμως. Τη νιώθεις τη διαφορά;

Δεν ξέρω για σένα, αλλά το αμερικάνικο στυλάκι του Αγίου Βασίλη σε μένα δεν πέρασε ποτέ. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις.

Η Πολιτική Επιστήμη, το Μάρκετινγκ, οι Δημόσιες Σχέσεις, η Κοινωνιολογία, η Νομική, η Δημοσιογραφία δεν είναι επιστήμες; Δηλαδή τα βασικότερα κομμάτια της ανθρωπότητας εν έτει 2008 είναι χόμπι κι ένα σύνολο από παπαροφιλοσοφίες; Μιλάς σοβαρά. Βγάλε τις παιδιάστικες παρωπίδες και πάρε χαμπάρι ότι δεν είσαι "και πολύ άτομο" που σπουδάζεις Αεροναυπηγός. Οι θεμελιωτές της επιστήμης, όπως την ξέρει η Δύση, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, δεν θεωρούσαν το πείραμα καν επιστημονικά αποδεκτό τρόπο. Όπως και σήμερα, θα έπρεπε να ξέρεις ότι τα πάντα αναλύονται και αποδεικνύονται πατώντας σε ένα τεράστιο θεωρητικό υπόβαθρο και το πείραμα απλά έρχεται στο τέλος για να βγάλει σωστές τις θεωρίες. Γνωρίζεις ότι ο επιταχυντής LHC μόνο από άποψης κόστους και μεγέθους είναι πασίγνωστος, ενώ στην ουσία Επιστήμη είναι όλα όσα ειπώθηκαν τα τελευταία 20 χρόνια καθώς πίναν το γαλλικό τους στο Cern Cafeteria?
Αυτά που λες, απλά δεν περνάνε στη μοντέρνα επιστήμη. Τα λένε συνήθως οι συντεχνίες τύπου αποφοίτων ΕΜΠ απλά για να εδραιώσουν την οικονομική τους ισχύ στο χώρο των κατασκευών. Και σε χώρες με παράδοση στην Έρευνα και την Ανάπτυξη αυτά δεν υπάρχουν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το Μάρκετινγκ δεν περιέχει μέσα κομμάτια καθαρής Οικονομικής επιστήμης καθώς επίσης Ψυχιατρική και μαθηματικά μοντέλα; Η Νομική δεν βασίζεται πάνω στην καθαρή λογική με μαθηματική σκέψη για το τι είναι δίκαιο και τι άδικο; Οι Ρωμαίοι άφησαν πίσω τους στην ουσία τις νομικές τους διαδικασίες και ήταν η πρώτη πραγματική αυτοκρατορία του κόσμου.

Ναι, η Κοινωνιολογία και η Πολιτική "επιστήμη" είναι για το πέος του Αυγέως.

Μιχάλη, πραγματικά ΕΣΥ πρέπει να σταματήσεις να φοράς τη μύτη σου τόσο πιο πάνω απ' τον κώλο σου και να νομίζεις ότι ξέρεις τα πάντα. Υπάρχουν και μερικοί εδώ κάτω που δεν μασάνε απ' το στολισμένο μπλαμπλά σου και ξέρουν να διαβάζουν ανάμεσα στις γραμμές, το ζουμί. Και σε πολλές περιπτώσεις, απλά μιλάς επί αντικειμένων για τα οποία δεν έχεις ΙΔΕΑ φίλε. Με ύφος χιλίων καρδιναλίων.

Υποψιάζομαι ότι απλά παπαγαλίζεις κάποιον πατέρα/αδερφό/βιβλίο/εγκυκλοπαίδεια/whatever :P. Πρόσεξέ το αυτό, δεν θα σε βγάλει πολύ μακρύτερα από μαθηματικά φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση και δεν μετανοιώνω για κανένα λόγο!Ήταν επιλογή μου κ θα την στηρίξω μέχρι τελικής πτώσεως!Όμως ειδικά στην δευτέρα τάξη ανακάλυψα ότι τα θεωρητικάκια,οπως μας αποκαλούν,ειναι αρκέτα παραγκωνισμένα!Ας αρχίσουμε με τα μαθήματα γενικής παιδείας(κατι που συμβαινει σε ολα τα σχολεια) που είναι έξω απο το αντικείμενο μας και παρόλ'αυτά πρέπει να τα διδασκόμαστε:Αλγεβρα,Γεωμετρια,Φυσικη,Χημεια αντε και η Βιολογια!Ενω οι άλλοι?2 ωρες Αντιγονη,Λογοτεχνια και Ιστορια!Και διερωτωμαι,γτ τοσο μεγαλη ανισοκατανομη?Επειτα η επιλογη των θεματων,στο δικο μου τουλαχιστον σχολειο οι φιλολογοι ηταν πιο επιεικης απο τους μαθηματικους!Στη Γεωμετρια κ τη Χημεια μας κοπάνησαν(Φυσικη δεν εχω γραψει ακομα)ενω στα Αρχαια βαλανε ο,τι πιο ευκολο για να βοηθησουν και τους αλλους!Ας μην αναφερθω στην ειρωνια του μαθηματικου μου οταν αναφερεται στην θεωρητικη κατευθυνση,μας αποκαλει"οι πολλοι"κ μας λεει "αυτη η λυση(η μπακαλιστικη)ειναι για τους πολλους"!Ελεος δηλ.ποιοι νομιζουν οτι ειναι?Και να πεις οτι μαθαινανε κ μαθηματικα να τους καταλαβω μια τυποποιημενη τυπολογια ασκησεων μαθαινουν ,οι περισσοτεροι, για να πανε να γραψουν!Απο μαθηματικη σκεψη μηδεν εις το πηλικο!(που λενε κ αυτοι)Και για να μν κατηγορηθω ως μισοθετικοτεχνολογικη,δεν εχω καποιο θεμα με τα παιδια,με αυτους που τους κανουν να αισθανονται ανεδαφικη υπεροχη νευριαζω!Αυτα!Τα πα και ξεθυμανα!Αν αισθανεστε οπως κ εγω θελετε παντως να ιδρυσουμε ενα συλλογο για να προασπισουμε τα δικαιωματα μας,ειμαι μεσα!Φιλακια!;)
τι ανισότητα κι μπούρδες ,μόνο το γεγονός ότι διδασκόμαστε 6 ώρες Αρχαία απαράδεκτο ! Μάλλον οι άλλοι είναι αδικημένοι...
Ελεος δλδ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Μάρκετινγκ δεν περιέχει μέσα κομμάτια καθαρής Οικονομικής επιστήμης καθώς επίσης Ψυχιατρική και μαθηματικά μοντέλα; Η Νομική δεν βασίζεται πάνω στην καθαρή λογική με μαθηματική σκέψη για το τι είναι δίκαιο και τι άδικο; Οι Ρωμαίοι άφησαν πίσω τους στην ουσία τις νομικές τους διαδικασίες και ήταν η πρώτη πραγματική αυτοκρατορία του κόσμου.

Ναι, η Κοινωνιολογία και η Πολιτική "επιστήμη" είναι για το πέος του Αυγέως.

Μιχάλη, πραγματικά ΕΣΥ πρέπει να σταματήσεις να φοράς τη μύτη σου τόσο πιο πάνω απ' τον κώλο σου και να νομίζεις ότι ξέρεις τα πάντα. Υπάρχουν και μερικοί εδώ κάτω που δεν μασάνε απ' το στολισμένο μπλαμπλά σου και ξέρουν να διαβάζουν ανάμεσα στις γραμμές, το ζουμί. Και σε πολλές περιπτώσεις, απλά μιλάς επί αντικειμένων για τα οποία δεν έχεις ΙΔΕΑ φίλε. Με ύφος χιλίων καρδιναλίων.

Υποψιάζομαι ότι απλά παπαγαλίζεις κάποιον πατέρα/αδερφό/βιβλίο/εγκυκλοπαίδεια/whatever :P. Πρόσεξέ το αυτό, δεν θα σε βγάλει πολύ μακρύτερα από μαθηματικά φόρουμ.


Όντας άσχετος να μην υποψιάζεσαι τίποτα γιατί θα καταντήσεις ανθεπιστημονικός.
By the way, σε βρίσκω εντελώς λάθος και σ'ενημερώνω ότι λογύδρια στυλ 3ης παραγράφου τα θεωρώς προσβλητικά και αν θέλεις να μου τ'απευθύνεις, θα το κάνεις μόνο προσωπικά.
Πραγματικά όμως (αν και λίγες οι φορές που δίνεις δεκάρα στον αντίλογο εδώ, στο φόρουμ) απο σένα δεν περίμενα ποτέ ν'ακούσω τόσο στενόμυαλη και κομπλεξική οπτική. Λυπάμαι.
Το ύφος μου το διαλέγω εγώ κι από τη στιγμή που μιλάω με λογική, δεν δέχομαι καμία κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Για μενα ειναι αρκετη τεκμηριωση οτι οι μεν χρειαζονται καμια 10+ χρονια για να αποκτησουν τον τιτλο τους και οι δε κανουν σπουδες 4ετιας (νομιζω).
Σιγουρα υπαρχουν και ψυχολογοι που αξιζουν αλλα πιστευω οτι ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.

εδιτ : μπερδεψα τους κοινωνιολογους με τουσ ψυχολογους (τωρα ξυπνησα μην βαρατε)

μπα??

σοβαρα? κρινουμε την αξια ενος κλαδου απο τα χρονια φοιτησης??

ελεος...το θεωρω παραλογο το σκεπτικο σου...ενταξει γνωμη μου και γνωμη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
μπα??

σοβαρα? κρινουμε την αξια ενος κλαδου απο τα χρονια φοιτησης??

ελεος...το θεωρω παραλογο το σκεπτικο σου...ενταξει γνωμη μου και γνωμη σου..

αν αυτο ηταν το συμπερασμα σου αφου διαβασες ολα τα ποστ παρακατω απλα δεν αξιζει να σου απαντησω..


Ναι, μπορούν να το κάνουν. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, όμως. Τη νιώθεις τη διαφορά;

ασχολιαστο


Δεν ξέρω για σένα, αλλά το αμερικάνικο στυλάκι του Αγίου Βασίλη σε μένα δεν πέρασε ποτέ. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις.

Μιλάς σοβαρά. Βγάλε τις παιδιάστικες παρωπίδες και πάρε χαμπάρι ότι δεν είσαι "και πολύ άτομο" που σπουδάζεις Αεροναυπηγός.
Αυτά που λες, απλά δεν περνάνε στη μοντέρνα επιστήμη. Τα λένε συνήθως οι συντεχνίες τύπου αποφοίτων ΕΜΠ απλά για να εδραιώσουν την οικονομική τους ισχύ στο χώρο των κατασκευών.

Δεν θυμαμαι να αναφερθηκα ποτε στην ιδιοτητα μου αυτη, ουτε με θεωρω "και πολυ ατομο" απειδη περασα σε αυτη την σχολη.. Η επιλογη μου εγινε καθαρα για την αγαπη μου για τα αεροπλανα και την αδυναμια μου να μπω στην ικαρων λογω μυωπιας. Ηρεμησε λιγο με το στυλακι εχω πνευματικη ηλικια 30+ ετων, ξανακοιταξου στον καθρεφτη, δες τη ζωη λιγο πιο χαλαρα, μεσα απ'το δικο σου ματι και οχι των εγκυκλοπαιδιων που παπαγαλιζεις.Αρχισε να σεβεσαι αυτους που εχουν διαφορετικη γνωμη απο σενα και καταλαβε την εννοια της λεξης "υποκειμενικος" (εδω επιτρεπεται η χρηση λεξικου και συναφων βοηθηματων)..


Το ύφος μου το διαλέγω εγώ κι από τη στιγμή που μιλάω με λογική, δεν δέχομαι καμία κριτική.

Ψυχιατρικα speaking ολα αναξαιρετως τα ατομα θεωρουν οτι μιλανε λογικα (αλλιως θα αυτοχαρακτηριζονταν τρελοι ή ηλιθιοι)
Το να μην δεχεσαι κριτικη,θεωρωντας αυτα που λες νομο ειναι ενα απ'τα κυρια χαρακτηριστικα του στενομυαλου ανθρωπου...
Οι παρωπιδες μου σου πανε λιγο μεγαλες και δεν βλεπεις πολλα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
η συζητηση απ'οτι φαινεται εχει παρει αλλες διαστασεις και εχουμε καταληξει να σχολαζουμε τον τροπο εκφρασης γραπτου λογου ενος ατομου. μηπως να επικεντροθουμε στο θεμα?

Προσωπικα πιστευω στις ανθρωπιστικες επιστημες, αλλα οπως πολυ σωστα υποθηκε και παραπανω, ο τροπος που διδασκονται αυτα τα μαθηματα ειναι λιγοτερο ορθος απο τον
(επισης λαθος) τροπο που διδασκονται τα θετικα/τεχνολογικα μαθηματα.

Βλακες και εξυπνοι υπαρχουν παντου. Η διαφορα ειναι πως ενας μαθητης της θεωρητικης κατευθυνσης με κριτικη σκεψη και τεκμηριωμενη απο τον ιδιο αποψη αποτελει (ευχαριστο) γεγονος,για μενα τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Στη σχολή μου, στην διάλεξη των μαθηματικών, ο διδάσκων μας είπε κάτι αποδεικνύοντας έτσι ότι οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες που έχουν τα μαθηματικά,είναι πολύ πιο προχωρημένες από τις θεωρητικές και ότι τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων! Όποιος έχει αντίρρηση και δεν με πιστεύει, ας το πει, για να τον κάνω να καταλάβει ότι όντως τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Στη σχολή μου, στην διάλεξη των μαθηματικών, ο διδάσκων μας είπε κάτι αποδεικνύοντας έτσι ότι οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες που έχουν τα μαθηματικά,είναι πολύ πιο προχωρημένες από τις θεωρητικές και ότι τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων! Όποιος έχει αντίρρηση και δεν με πιστεύει, ας το πει, για να τον κάνω να καταλάβει ότι όντως τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων!
Ω! μην μας στερεις την πολυτιμη γνωση που κατεχεις..
περιμενουμε με αγωνια την απαντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στη σχολή μου, στην διάλεξη των μαθηματικών, ο διδάσκων μας είπε κάτι αποδεικνύοντας έτσι ότι οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες που έχουν τα μαθηματικά,είναι πολύ πιο προχωρημένες από τις θεωρητικές και ότι τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων! Όποιος έχει αντίρρηση και δεν με πιστεύει, ας το πει, για να τον κάνω να καταλάβει ότι όντως τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων!

Γιατί, ποιός είπε το αντίθετο?
-----------------------------------------
Ω! μην μας στερεις την πολυτιμη γνωση που κατεχεις..
περιμενουμε με αγωνια την απαντηση σου

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top