Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, ούτε εγώ θα μπω στη διαδικασία, αλλά δεν ειναι θεμα νοημοσύνης η παπαγαλία. Είναι απλά ικανότητα που σχετίζεται με τη μνήμη και μάλιστα με τη φωτογραφική. Προσωπικά δεν θεωρώ βλάκα τον εαυτό μου που δε μπορώ να μάθω ούτε το ΑΟΔΕ, αλλά ν'αντιμετωπίζω τουλάχιστον επαρκώς προβλήματα των Μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εντάξει, ούτε εγώ θα μπω στη διαδικασία, αλλά δεν ειναι θεμα νοημοσύνης η παπαγαλία. Είναι απλά ικανότητα που σχετίζεται με τη μνήμη και μάλιστα με τη φωτογραφική. Προσωπικά δεν θεωρώ βλάκα τον εαυτό μου που δε μπορώ να μάθω ούτε το ΑΟΔΕ, αλλά ν'αντιμετωπίζω τουλάχιστον επαρκώς προβλήματα των Μαθηματικών.
Κατα τη γνωμη μου η φωτογραφικη μνημη (που ποτε δεν ειχα) προυποθετει και μια εξυπναδα. Ισως και να ειναι λαθος αυτο που πιστευω, παντως μια ζωη αυτη την εντυπωση ειχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Οι θετικες επιστημες ειναι σαν την ψυχιατρικη, οι ανθρωπιστικες σαν την ψυχολογια. Οι μεν εξασκουνται απο επιστημονες, οι δε απο κυριες που προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι επιστημονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά έχω ακούσει πολλές βλακείες...Η διαφορά μεταξύ των σκέψεων του Φρόυντ και του Γκάους ήταν απειροελάχιστη. Τα πάντα προέρχονται απο τη Φιλοσοφία, μια δραστηριότητα του ανθρώπινου μυαλού που απέκτησε επιστημονική υπόσταση στην Αρχαία Ελλάδα. Οπότε μη διαφοροποιείτε τα όμοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο Freud ήταν ψυχίατρος, όχι ψυχολόγος.

Επίσης Φιλοσοφία - Μαθηματικά = Blabber blabber yada yada
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Την ισοπεδώνω όταν προφανώς δεν διαθέτεις κάποιο άλλο δοκιμιακό επιχείρημα πέρα απ' το να προσπαθείς εξαιρετικά αδέξια να με πείσεις ότι έχω άδικο.

Για το λάθος μου έχεις δίκιο, αποτελεί διαβολική σύμπτωση όμως, αν κοιτάξεις γενικά τις αναρτήσεις μου θα δεις ότι κάνω ένα τέτοιο κάθε χίλιες. Κάτι άλλο που θα παρατηρήσεις αν κοιτάξεις τις αναρτήσεις μου είναι ότι το γλωσσικό και εκφραστικό μου επίπεδο είναι κατά πολύ ανώτερο του αντίστοιχου δικού σου ;).

Εσυ που δεν εχεις εκθεσει κανενα επιχειρημα τι να πεις?Δεν πειραζει.Οσο για το γλωσσικο-εκφραστικο σου επιπεδο,περισσοτερο επιδεικτικο θα το ελεγα παρα ανωτερο.Σε σχολικο φορουμ γραφουμε,δεν ειναι αναγκη να ειμαστε τοσο αφηρημενοι και πνευματωδεις.Αλλωστε δεν εχει τοση σημασια το πως λες κατι αλλα το τι λες κι εσυ απο την αρχη της συζητησης δεν εχεις πει ουσιαστικα τιποτα.Σε πιστευω παντως,δεν σου καταλογιζω το ορθογραφικο,ολοι εχουμε ασχημες στιγμες.

[/quote]Οι Ανθρωπιστικες επιστημες πιο συγκεκριμενα ειναι εξ ορισμου επιστημες.[/quote]

Οσο για το boy σου ειπε οντως την ωμη αληθεια.Ισως πιστεψεις αυτον.
Δεν θα σταθω στις αποψεις του για την νοημοσυνη μας γιατι γενικευει ασυδοτα και ισως δεν του περναει απο το μυαλο οτι ενας θεωρητικος μπορει να ειναι πολυ καλυτερος απο αυτον στην επιλυση προβληματων.

Επισης: 1.Επειδη ακριβως το πρωτο πεδιο εχει χαμηλη απορροφητικοτητα δεν νομιζω να το επιλεγουν και πολλοι,δεν ειναι ωραιο να σκεφτεσαι οτι θα μεινεις ανεργος.Οποτε επειτα υπαρχουν δυο κατηγοριες:αυτοι που πηγαινουν θεωρητικοι επειδη τους αρεσουν τα μαθηματα και αυτοι που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αλλες κατευθυνσεις.Αν αυτοι οι τελευταοι υπερτερουν,το ιδιο συμβαινει κ με τους τεχνολογικους,οι οποιοι μαλιστα θα εχουν κι επαγγλεματικη αποκατασταση.Οποτε δεν ειναι δυνατον να στιγματιζουμε ολοκληρες κατευθυνσεις.

2.Ωραια,αφου θελει μονο διαβασμα,διαβασε μου ολο το συντακτικο και ελα αυριο να μου μεταφρασεις ενα αγνωστο η μαθε απ εξω ολη τη λογοτεχνια κι ελα να σε διορθωσω και να σου πω:λαθος σου τα πανε,διαφωνω,λαθος ολη η απαντηση.Εξαλλου και μονο διαβασμα να ηθελε δεν εχουν και πολλοι τα κοτσια να μαθουν απ εξω 1000 και πλεον σελιδες σε μια χρονια,ποσο μαλλον να τις καταλαβουν και να τις συνδυασουν.

blabber blabber yada yada
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1) Αν κατά την άποψή σου δεν έχω φέρει επιχειρήματα, μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις.
2) Δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς ούτε τις λέξεις με τις οποίες παίζεις, καθημερινά, look up "πνευματώδης" ξανά.
3) Ξέρεις έστω έναν θεωρητικό που να τα καταφέρνει καλά στα Μαθηματικά; Ξέρεις πόσους τεχνολόγους ξέρω που χειρίζονται άριστα τη γλώσσα;
4) Αυτό που εσύ θεωρείς αντικείμενο απασχόλησης και "επιστήμη", τον συνδυασμό πραγμάτων που χωρίς μαθηματικές τζιριτζάντζουλες σου δίνονται στο πιάτο, στoυς μαθηματικούς κύκλους αν δεν το έχεις θεωρείσαι καθυστερημένος.

Have a nice day :bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Παντως δε νομιζω πως ειναι σωστα να κρινουμε το κατα ποσο εξυπνος ειναι καποιος αποκλειστικα και μονο μεσω της κατευθυνσης που εχει επιλεξει...Αυτα ειναι κομπλεξικα.Υπαρχουν πολλοι τροποι για να καταλαβεις αν ο αλλος εχει τη στοιχειωδη νοημοσυνη.Δε θα του δωσω να λυσει ολοκληρωμα για να το καταλαβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Οι θετικες επιστημες ειναι σαν την ψυχιατρικη, οι ανθρωπιστικες σαν την ψυχολογια. Οι μεν εξασκουνται απο επιστημονες, οι δε απο κυριες που προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι επιστημονες.
Αφου παραδεχεσαι οτι οι ανθρωπιστικες επιστημες ειναι επιστημες,απο που κι ως που η ψυχολογια που ανηκει σ αυτες δεν ειναι επιστημη; Αυτοαναιρεισαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
4) Αυτό που εσύ θεωρείς αντικείμενο απασχόλησης και "επιστήμη", τον συνδυασμό πραγμάτων που χωρίς μαθηματικές τζιριτζάντζουλες σου δίνονται στο πιάτο, στoυς μαθηματικούς κύκλους αν δεν το έχεις θεωρείσαι καθυστερημένος.

Τι είναι οι, κατά τα λεγόμενά σου, "μαθηματικοί κύκλοι" ακριβώς? Γιατί αν είναι κάποιο νέο είδος "Άριας φυλής" που θεωρεί ότι όσοι δεν ανήκουν στους κύκλους της και δεν έχουν την ικανότητα σύνθεσης-ή όπως αρέσκεσαι να το ονοματίζεις-, είναι πνευματικά καθυστερημένοι τότε πάω πάσο με τα 1000 (πάντως, φιλικά πάντα, επειδή σε συμπαθώ γιατί είσαι ευθύς και ντόμπρος χαρακτήρας, δεν σε τιμά ιδιαίτερα να το υπερασπίζεσαι με τόσο πάθος, ξαναδιάβασε το μήνυμά σου και προσπάθησε να καταλάβεις πώς φαίνεται σε κάποιον που το διαβάζει για πρώτη φορά και, θα καταλάβεις τι εννοώ).
Επίσης, γενικεύεις επικίνδυνα και, δεν είναι το πλέον συνετό να χωρίζεις (και όσοι το κάνουμε ή το κάναμε) τους ανθρώπους σε κατηγορίες (και ας πάψει επιτέλους κάποιος το διαχωρισμό «θετικοί-γαμάμε και δέρνουμε, είμαστε η κορυφή, τα καμάρια», «τεχνολογικάριοι-τα ρεμάλια», «θεωρητικάριοι-τα φυτά, τα παπαγαλάκια, τα καθυστερημένα»), γιατί όπως εσύ λες ότι δεν έχεις δει κανέναν "θεωρητικάριο" να τα καταφέρνει καλά στα μαθηματικά (αλήθεια, τι είδους διαχωρισμός είναι αυτός? Αυτοί που τα καταφέρνουν καλά στα μαθηματικά και αυτοί που δεν το χουν? Τι είδους αρρωστημένο κριτήριο είναι αυτό που διαχωρίζει, χρωματίζει και στιγματίζει τους ανθρώπους σε καθυστερημένους και μη?), μπορώ να σου πω άνετα ότι έχω γνωρίσει παιδιά (και η Ειμαρμένη είναι μακράν το κορυφαίο παράδειγμα και στο εγγυώμαι) που ανήκουν στα socalled, «καθυστερημένα», που έχουν την λεγόμενη «μαθηματική λογική και συνθετική ικανότητα», σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τους «θετικοτεχνολογικάριους». Είναι 100% άστοχο να γενικεύεις-ουμε.
Επίσης, αν διάβασες από την αρχή τα μηνύματά της, δεν αμφισβήτησε πουθενά ότι τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη ή ότι δεν αποτελούν βάση ακόμα και για τις λεγόμενες ανθρωπιστικές επιστήμες, αντίθετα, σε μήνυμά της, επισήμανε ότι αυτό δεν αποκλείει το ότι οι ανθρωπιστικές είναι επιστήμες, η μόνη διαφωνία της, ήταν (από την αρχή αυτού του τόπικ, αν διαβάσατε τα μηνύματά της), ότι οι καθηγητές στο σχολείο της, συμπεριφέρονται στην θεωρητική κατεύθυνση με την ίδια νοοτροπία που εσύ υποστήριξες και ονομάτισες παραπάνω (Μαθηματικοί κύκλοι-καθυστερημένα). Αν αυτοί είναι λοιπόν οι μαθηματικοί κύκλοι, τότε να τους χαίρεστε, εγώ δεν θέλω να ανήκω σε ανθρώπους που η φιλοσοφία τους πλησιάζει αυτήν του Χίτλερ.
Απλά, είναι κακό να γενικεύουμε, καλό θα ʽταν να αναθεωρούμε που και που τις απόψεις μας και να μην κρίνουμε εξʼ ιδίων τα αλλότρια.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ώχου το 'ξερα ότι κάποιος θα κολλήσει σ' αυτό και θα συμπεράνει την ψυχή της μάνας του... Είχα βάλει "τεχνολογική/θετική" αλλά επειδή το λύκειο είναι έτσι όπως είναι το άλλαξα. ΟΚ τώρα; Δεν μπαίνω καθόλου στα χωράφια της όντως ρατσιστικής λογικής που παρέθεσες.

Όσο για τις γενικεύσεις, εγώ πουθενά δεν χαρακτήρισα, γενικά ή ειδικά, ανθρώπους ως ηλίθιους/έξυπνους/συμπαθητικούς/παπαγάλους μόνο λόγω της επιλογής τους στην κατεύθυνση. Εγώ είπα απλώς και μόνο ότι οι κλασσικές σπουδές δεν αποτελούν επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ώχου το 'ξερα ότι κάποιος θα κολλήσει σ' αυτό και θα συμπεράνει την ψυχή της μάνας του... Είχα βάλει "τεχνολογική/θετική" αλλά επειδή το λύκειο είναι έτσι όπως είναι το άλλαξα. ΟΚ τώρα; Δεν μπαίνω καθόλου στα χωράφια της όντως ρατσιστικής λογικής που παρέθεσες.

Όσο για τις γενικεύσεις, εγώ πουθενά δεν χαρακτήρισα, γενικά ή ειδικά, ανθρώπους ως ηλίθιους/έξυπνους/συμπαθητικούς/παπαγάλους μόνο λόγω της επιλογής τους στην κατεύθυνση. Εγώ είπα απλώς και μόνο ότι οι κλασσικές σπουδές δεν αποτελούν επιστήμη.

Μια σημείωση μόνο, στους όρους θεωρητικοθετικοτεχνολογικάριους και σε κάποιους άλλους έβαλα "", με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Duh, άπειρες αερολογίες και σοφές πομπώδεις λέξεις για το τίποτα.
(κυρίως, προσέξτε τα ορθογραφικά σας λάθη σ' αυτό το topic, μπορεί να αποβούν μοιραία).

Νομίζω ότι είναι ηλίθιο να ασχολούμαστε ακόμα με το αν είναι επιστήμη κάτι που εμείς οι ίδιοι ονομάζουμε 'ανθρωπιστικές επιστήμες'.
Καλώς ή κακώς, στην εποχή μας, έχει μεγαλύτερο κύρος να ασχολείσαι με θετικές επιστήμες - γιατί σ' αυτό τον τομέα υπάρχει χώρος για πρόοδο και εξέλιξη του ανθρώπου.
'Εχει να κάνει καθαρά με την χρονική/κοινωνική περίοδο που διανύουμε: σας διαβεβαιώ ότι όταν φτιάχτηκε το Μετσόβιο, ήταν Τεχνική Σχολή, και πήρε πολύ καιρό να εδραιώσει την οποιαδήποτε θέση στην κοινωνία καθώς ήταν η σχολή κατάρτισης μαστόρων, οικοδόμων κλπ.
Σ' εκείνη την περίοδο (οποία έκπληξις!) η αφρόκρεμα ήταν οι λόγιοι, οι θεωρητικοί (και πολύτιμοι σε κάθε εποχή, οι γιατροί).
'Ομως λόγω εποχής, υπήρχαν θέσεις εργασίας πρακτικές, και τεράστια ανάγκη για εξιδείκευση σε τεχνικές/θετικές επιστήμες, οδηγώντας έτσι σε απίστευτη άνοδο των Πολυτεχνικών και Θετικών Σχολών.

Σήμερα, ακόμα κι αν οι βάσεις μας κάποτε μπήκαν από θεωρητικές επιστήμες, το κέντρο βάρους (!) της ανθρώπινης προόδου είναι στους άλλους τομείς.
Πείτε μου ένα, έστω, πολύ σημαντικό γεγονός που να ανήκει σε ανθρωπιστικές επιστήμες και να είναι στην επικαιρότητα.
Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα, αντίθετα, μπορώ να σας πω για το Cern, την ανακάλυψη 9.000.000 άγνωστων μέχρι τώρα οργανισμών σ' κοραλλιογενή ύφαλο στην Αυστραλία, και θέματα απ' τον μικρόκοσμο μέχρι το διάστημα που ερευνώνται αυτή τη στιγμή - όλα από τεχνικές/θετικές επιστήμες.
Η ύφεση των ανθρωπιστικών επιστημών επηρεάζει και το επίπεδο της θεωρητικής κατεύθυνσης, φυσικά, με αποτέλεσμα να υπάρχουν οι 'ταμπέλες' αυτές που σας ενοχλούν (δικαίως) - οποιοσδήποτε μέτριος μαθητής δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα μαθηματικά και τη φυσική αμέσως στρέφεται στην θεωρητική κατεύθυνση, χωρίς άλλη σκέψη.
Αυτό φυσικά δεν ισχύει για όλους - για αρκετούς κριτήριο είναι η κλίση τους, το πόσο τους αρέσει μια συγκεκριμένη επιστήμη ή ένα μάθημα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν πολύ ανεπτυγμένη λογική. Δύο πολύ καλοί μου φίλοι είναι 'θεωρητικοί', και τα σχόλιά τους είναι εξυπνότερα από αυτά χιλιάδων άλλων 'θετικών'.


Nerya ευχαριστημένη τωρά?
Έχω βάλει σε όλες τις λέξεις τόνους και έχω αφήσει και κενό,μόνο που μου πήρε τη διπλάσια ώρα.
Δεν ξέρω για τους άλλους,εγώ πάντως προσπαθώ να απομακρυνθώ στο φόρουμ απο τη λογική της έκθεσης και να χαλαρώσω λίγο.
Άλλωστε,με νοιάζει περισσότερο,στην παρούσα φάση, το τι λέω παρά το πως το λέω.
Και μην νομίζεις,οι θετικοί είναι πιο ψείρες και τελειομανείς από εμάς σε τέτοια θέματα,μάλλον λόγω μαθηματικής(πειθαρχημένης) σκέψης.
Εμείς είμαστε πιο χύμα και όποιον πάρει ο Χάρος.:)(Αυτό ήταν και το τελευταίο τονισμένο μου μήνυμα)

Δεν το είπα επιθετικά ^^ - απλά είναι εμφανώς πιο ευκολοδιάβαστο οποιοδήποτε κείμενο, έστω κι αν έχει μόνο κενά και παραγράφους και όχι τόνους. :xixi:


TL/TR: Στην σημερινή κοινωνία η πρόοδος ξεκινά από τεχνικές/θετικές επιστήμες - η ύφεση που παρουσιάζουν οι ανθρωπιστικές επιστήμες έχει ως αποτέλεσμα να χαμηλώνει το επίπεδο των μαθητών της θεωρητικής κατεύθυνσης, προκαλώντας έτσι τις γενικεύσεις και τις 'ταμπέλες'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν έχουν κορεστεί. Οι άνθρωποι είναι σάπιοι και παπαρολόγοι. Στην Αρχαία Ελλάδα δεν νοείτω φιλόσοφος που να μην είναι και μαθηματικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Δεν έχουν κορεστεί. Οι άνθρωποι είναι σάπιοι και παπαρολόγοι. Στην Αρχαία Ελλάδα δεν νοήτο φιλόσοφος που να μην είναι και μαθηματικός.

Γιατί δεν νοείτω; Μην κρίνεις απ' τον Πυθαγόρα ή τον Θαλή - ο Σωκράτης, απ' όσο ξέρω, ήταν φιλόσοφος και μόνο αυτό, και δεν νομίζω να αμφισβητείται η προσφορά του.
Αν και πράγματι, οι περισσότεροι φιλόσοφοι θύμιζαν τον ορισμό του homo universalis, συνδυάζοντας την άσκηση της επιστήμης και την φιλοσοφία.
Aυτό που θα έπρεπε να είμαστε όλοι δηλαδή, και υποθέτω γίνεται πιο εύκολα έχοντας ευχέρεια στη λογική και τη σύνθεση, τις βάσεις της μαθηματικής σκέψης.


Αν και με τον διαχωρισμό που γίνεται απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο απ' αυτό, όσο οι 'θεωρητικοί' φοβούνται τα μαθηματικά, και οι 'θετικοί/τεχνολογικοί' θεωρούν τη λογοτεχνία ή τις 'σοβαρές' συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου ανούσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά από τους πολλούς Μαθηματικούς που έχω συναντήσει στη ζωή μου, οι καλύτεροι ήταν παράλληλα και άριστοι χρήστες των Ελληνικών. Για κάποιους μπορεί ν'ακούγεται αστείο, αλλά αν δεν είσαι άριστος στην έκφραση (οπότε και μπορείς να μιλάς με λόγια και να καταλαβαίνεις τι λένε, χωρίς να έχεις παπαγαλίσει ορισμούς και λέξεις), είναι σχεδόν αδύνατο να θεωρείσαι και ταλέντο στα Μαθηματικά. Για μένα ένας άνθρωπος που θέλει να σκέφτεται Μαθηματικά, έχει ικανότητες να χρησιμοποιεί πολύ σωστά τη γλώσσα. Αν κάποιος το παίζει μαθηματικός χωρίς να έχει την ικανότητα συνδυασμού του λόγου, τότε κάτι τρέχει με το μυαλό του. Πόσο μαθηματικός μπορεί να είναι απο κει και πέρα; Τώρα αν η μαθηματική σκέψη έρχεται από την άριστη χρήση της γλώσσας ή το αντίστροφο, δεν το ξέρω και δεν θα έπρεπε να μας αφορά. Το γεγονός είναι οτι ειναι πράγματα άρρηκτα συνδεδεμένα. Το ότι η γλώσσα ειναι εργαλείο των Μαθηματικών δεν σημαίνει οτι η γλώσσα δεν είναι επιστήμη. Όπως και το γεγονός ότι οι φυσικοί χρησιμοποιούν τα μαθηματικά μονο σαν εργαλείο και βασικά δεν τα έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση, δεν αναιρεί το γεγονός οτι τα Μαθηματικά είναι ίσως η επιστήμη των επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οι θετικες επιστημες ειναι σαν την ψυχιατρικη, οι ανθρωπιστικες σαν την ψυχολογια. Οι μεν εξασκουνται απο επιστημονες, οι δε απο κυριες που προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι επιστημονες.


ελεος...ο,τι να ναι...εχεις μια λαθος εντυπωση για καποια πραγματα...δεκτη η αποψη σου , αν και θα διαφωνησω, αλλα αυτα που λες θα πρεπει να τα στηριζεις καπου, να επιχειρηματολογεις ή να τεκμηριωνεις, ωστε να γινεται διαλογος..


In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μα η γλώσσα έχει άριστη σχέση με τη μαθηματική σκέψη. Όσο πιο καλά την ξέρεις τόσο πιο ποιοτικά, εύστοχα και ευέλικτα μπορείς να διαρθρώνεις τη σκέψη σου. Αν δεν ξέραμε να μιλάμε, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε; Αν σου λείπει το δεύτερο όμως απλά λες ωραία εκφρασμένες πιπάρες, φλυαρείς και επί ουδενός αντικειμένου μπουρδολογείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αν δεν ξέραμε να μιλάμε, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε;

Υποκλίνομαι. :xixi:
'Τα όρια της γλώσσας μου είναι τα όρια του κόσμου μου'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Που καταληγουμε λοιπον?
Επειδη ειμαι και χαζη θα μου κανει ενας σοβαρος ανθρωπος εδω μεσα ενα συλλογισμο σχηματικα με αποδεικτεα θεση οτι :οι ανθρωπιστικες επιστημες δεν ειναι επιστημες?
Αν ναι,τοτε παω πασο και δεν ξαναμιλαω.Βεβαια ειναι και λιγο κομπλεξικο αυτο που κανω αυτη τη στιγμη,τι με νοιαζει αν ειναι επιστημη αυτο που κανω?
Σημασια εχει να το κανω σωστα και να μου αρεσει.Μην αρπαζεστε λοιπον.
Α!Επισης ο ιδιος ο Πλατωνας θεωρουσε τα μαθηματικα ως απαραιτητη προετοιμασια για τη διδασκαλια της διαλλεκτικης,της σωκρατικης φιλοσοφικης μεθοδου,τωρα δεν ξερω πιο απο τα δυο ηταν σημαντικοτερα γι αυτον,μαλλον ηταν εξισου σημαντικα παντως!
















ΥΓ.1Nerya μου δεν το ειδα επιθετικα,απλα ειναι αισχρο αλλα βαριεμαι να βαζω τονους.
ΥΓ.2Δεν εχουν περασει 1000 μηνυματα:νοειτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top