Σύγκριση Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδια, επειδη πρεπει να συμπληρωσω το μηχανογραφικο, θελω να με βοηθησετε και να μου απαντησει καποιος που γνωριζει....
φιλολογια ιωαννινων η φιλολογια κρητης;;;...
Οι δικοι μου μου ειπαν να κοιταξω το προγραμμα σπουδων και να παω οπου μου αρεσει, αλλα κοιταζοντας τα μαθηματα δε βρισκω πολλες διαφορες και δε μπορω να αποφασισω
Απο τη μια ακουω οτι το τμημα στα γιαννενα ειναι καλυτερο και, απο την αλλη οτι το τμημα στην κρητη, ειναι πιο δυνατο απο αυτο των ιωαννινων....

Οποιος μπορει, ας με βοηθησει στο θεμα αυτο, γιατι ειναι πολυ σημαντικο
Εχω παρει ηδη καποιες αποψεις και μου εχουν προτεινει τη φιλολογια της κρητης...χρειαζομαι, ομως, και αλλες αποψεις...:/::hmm:

Φιλολογία Κρήτης εννοείται...δαγκωτό!

Καταρχάς μόνο και μόνο που μιλάμε για Πανεπιστημιούπολη Ρέθυμνου που έχει :

Φιλοσοφική Σχολή :
Φιλολογία
Ιστορικό-Αρχαιoλογικό
Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών
Σχολή Κοινωνικών Επιστημών :
Κοινωνιολογία
Πολιτικής Επιστήμης
Ψυχολογία
Οικονομικών Επιστήμων
Σχολή Επιστημών Αγωγής :
Παιδαγωγικό
Νηπιαγωγών

Που συνεπάγεται με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και συνεπώς ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ.
Μιλάμε για μια πολύ όμορφη πόλη που βρίσκεται σε νησί (που είναι επίσης πολύ όμορφο) και θα σου δωθεί η ευκαιρία να το γυρίσεις όλο και να γευτείς όλα τα προτερήματά του (especially προς το καλοκαίρι που γίνεται χαμός).
Μια από τις πιο δυνατές και γνωστές Φιλοσοφικές Σχολές στην Ελλάδα.
Πιο φθηνή ζωή από Ιωάννινα.
Άσε που οι περισσότεροι καθηγητές στο Φιλολογικό και στο Ιστορικό Ιωαννίνων τσεκουρώνουν και είναι στρίτζοι.

Δεν βρίσκω θέμα συζήτησης.
Το ίδιο έλεγα χθες και στη φίλη μου που είναι ανάμεσα σε Ιστορικό Ιωαννίνων και Κρήτης!

Φιλολογικό Κρήτης ΔΑΓΚΩΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Φιλολογία Κρήτης εννοείται...δαγκωτό!

Καταρχάς μόνο και μόνο που μιλάμε για Πανεπιστημιούπολη Ρέθυμνου που έχει :

Φιλοσοφική Σχολή :
Φιλολογία
Ιστορικό-Αρχαιoλογικό
Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών
Σχολή Κοινωνικών Επιστημών :
Κοινωνιολογία
Πολιτικής Επιστήμης
Ψυχολογία
Οικονομικών Επιστήμων
Σχολή Επιστημών Αγωγής :
Παιδαγωγικό
Νηπιαγωγών

Που συνεπάγεται με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και συνεπώς ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ.
Μιλάμε για μια πολύ όμορφη πόλη που βρίσκεται σε νησί (που είναι επίσης πολύ όμορφο) και θα σου δωθεί η ευκαιρία να το γυρίσεις όλο και να γευτείς όλα τα προτερήματά του (especially προς το καλοκαίρι που γίνεται χαμός).
Μια από τις πιο δυνατές και γνωστές Φιλοσοφικές Σχολές στην Ελλάδα.
Πιο φθηνή ζωή από Ιωάννινα.
Άσε που οι περισσότεροι καθηγητές στο Φιλολογικό και στο Ιστορικό Ιωαννίνων τσεκουρώνουν και είναι στρίτζοι.

Δεν βρίσκω θέμα συζήτησης.
Το ίδιο έλεγα χθες και στη φίλη μου που είναι ανάμεσα σε Ιστορικό Ιωαννίνων και Κρήτης!

Φιλολογικό Κρήτης ΔΑΓΚΩΤΟ.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...προς φιλολογια κρητης κλινω μαλλον

Απο σημερα μπορουμε να οριστικοποιησουμε το μηχανογραφικο μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...προς φιλολογια κρητης κλινω μαλλον

Απο σημερα μπορουμε να οριστικοποιησουμε το μηχανογραφικο μας;

Από αυριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...προς φιλολογια κρητης κλινω μαλλον

Απο σημερα μπορουμε να οριστικοποιησουμε το μηχανογραφικο μας;

Μπηκα το πρωι και μπορουσα μονο να το αποθηκευσω προσωρινα, ακομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstastol

Νεοφερμένος

Ο kwstastol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδια, επειδη πρεπει να συμπληρωσω το μηχανογραφικο, θελω να με βοηθησετε και να μου απαντησει καποιος που γνωριζει....
φιλολογια ιωαννινων η φιλολογια κρητης;;;...
Οι δικοι μου μου ειπαν να κοιταξω το προγραμμα σπουδων και να παω οπου μου αρεσει, αλλα κοιταζοντας τα μαθηματα δε βρισκω πολλες διαφορες και δε μπορω να αποφασισω
Απο τη μια ακουω οτι το τμημα στα γιαννενα ειναι καλυτερο και, απο την αλλη οτι το τμημα στην κρητη, ειναι πιο δυνατο απο αυτο των ιωαννινων....

Οποιος μπορει, ας με βοηθησει στο θεμα αυτο, γιατι ειναι πολυ σημαντικο
Εχω παρει ηδη καποιες αποψεις και μου εχουν προτεινει τη φιλολογια της κρητης...χρειαζομαι, ομως, και αλλες αποψεις...:/::hmm:

επειδη οι 2 μεγαλυτερες αδερφες μου σπουδασαν κλασικη φιλολογια στα ιωαννινα θα σου προτεινα να μην το επιλεξεις..περα απ το γεγονος οτι το τμημα ειναι καλο οι καθηγητες ειναι πολυ γελοιοι και αχρηστοι(χαρακτηριστικα ειχαν κοψει τη μια μ αδερφη μια καθηγητρια στο μαθημα ιφιγενεια 5 φορες επειδη την πρωτη φορα η αδερφη μ διαμαρτυρηθηκε στην καθηγητρια που της εχασε το γραπτο) απο κει να καταλαβεις,..οποτε κρητηη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μερικοι ανθρωποι σου γα@@@νε τη ψυχολογια πραγματικα.
Συζητουσα χθες με μια ξαδερφη μου που εχει τελειωσει τη φιλολογια Αθηνων και μου εκανε ολοκληρο πολεμο επειδη δηλωσα τη φιλολογια κρητης πιο ψηλα απο τη φιλολογια ιωαννινων.
Τι να πω....αρχισε να μου λεει οτι το επιπεδο σπουδων στα ιωαννινα ειναι κατα πολυ καλυτερο απο αυτο της φιλολογιας κρητης.

Απο εκει που νιωθεις σιγουρος για την επιλογη σου ερχονται και σε ακυρωνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μερικοι ανθρωποι σου γα@@@νε τη ψυχολογια πραγματικα.
Συζητουσα χθες με μια ξαδερφη μου που εχει τελειωσει τη φιλολογια Αθηνων και μου εκανε ολοκληρο πολεμο επειδη δηλωσα τη φιλολογια κρητης πιο ψηλα απο τη φιλολογια ιωαννινων.
Τι να πω....αρχισε να μου λεει οτι το επιπεδο σπουδων στα ιωαννινα ειναι κατα πολυ καλυτερο απο αυτο της φιλολογιας κρητης.

Απο εκει που νιωθεις σιγουρος για την επιλογη σου ερχονται και σε ακυρωνουν.

Και το τμημα της κρητης και αυτο των ιωαννινων ειναι πολυ καλα, μην ανησυχεις!!καλους και κακους καθηγητες θα συναντησεις παντου...η προσωπικη σου ενασχοληση μετραει πιο πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Μερικοι ανθρωποι σου γα@@@νε τη ψυχολογια πραγματικα.
Συζητουσα χθες με μια ξαδερφη μου που εχει τελειωσει τη φιλολογια Αθηνων και μου εκανε ολοκληρο πολεμο επειδη δηλωσα τη φιλολογια κρητης πιο ψηλα απο τη φιλολογια ιωαννινων.
Τι να πω....αρχισε να μου λεει οτι το επιπεδο σπουδων στα ιωαννινα ειναι κατα πολυ καλυτερο απο αυτο της φιλολογιας κρητης.

Απο εκει που νιωθεις σιγουρος για την επιλογη σου ερχονται και σε ακυρωνουν.

Συγγνώμη, η ξαδέρφη σου από τη στιγμή που σπούδασε Αθήνα πώς μπορεί να είναι τόσο σίγουρη για το επίπεδο σπουδών στην Κρήτη και τα Γιάννενα; Δηλαδή κι εγώ, επειδή σπουδάζω φιλολογία στην Πάτρα, σημαίνει ότι γνωρίζω πόσο καλό είναι το επίπεδο σε κάθε φιλολογικό τμήμα ξεχωριστά; Μπορώ να πω τι ακούγεται γενικά, αλλά από τη στιγμή που δεν έχω ζήσει τα πράγματα στα υπόλοιπα τμήματα, δεν μπορώ να σου εκφέρω γνώμη και μάλιστα τόσο απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Hephaestus αυτό που μπερδεύει ο πολύς ο κόσμος είναι το επίπεδο σπουδών με αυτό των φοιτητών. Καλώς ή κακώς σε Τμήματα με χαμηλή βάση, μπαίνει χαμηλό γνωσιακό επίπεδο μαθητών. Το επίπεδο σπουδών επειδή πρόκειται για Τμήμα Πανεπιστημίου είναι συγκεκριμένο. Εκεί δημιουργούνται τα προβλήματα από τους πολλούς φοιτητές. Γι' αυτό κάνε την προσπάθεια και μην ακούς κανέναν. Η tzwrtzia και η daria διατυπώνουν πολύ σαφείς απόψεις. Στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο όποιος θέλει μαθαίνει και μαθαίνει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ποια από τις δύο...?
Ως προς το περιεχόμενο μαθημάτων....το διδακτικό προσωπικό....την καλύτερη παρακολούθηση μαθημάτων-διαλέξεων....την πόλη....τα φοιτητικά έξοδα (ενοίκια,λεωφορεία,αποστάσεις,έξοδοι,αγορές για φαγητό,φοιτητική λέσχη και εστίες) κλπ.
Please.....απαντήστε με όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλησπέρα Laou! Εγώ σπουδάζω στην Κομοτηνή Πολιτικές Επιστήμες, οπότε μπορώ να σε πληροφορήσω με σιγουριά μόνο για την πόλη, ενοίκια κτλ. Η Κομοτηνή είναι μικρή πόλη αλλά σφύζει από ζωή ( φαντάσου ότι ο συνολικός πληθυσμός της πόλης είναι 40.000 και από αυτούς οι 10.000 είναι φοιτητές) και είναι πολύ ήσυχα και ασφαλές. Επιπλέον έχει φτηνή ζωή, εκτός από τα νοίκια που είναι λίγο τσιμπημένα. Θετικό είναι ότι το λεωφορείο από την πανεπιστημιούπολη και προς πόλη είναι δωρεάν, ακόμα τουλάχιστον και έχει κάθε μισή ώρα δρομολόγια. Τώρα από διασκέδαση έχει για όλα τα γούστα. Η ζωή της πόλης είναι στην πλατεία, στον εμπορικό δρόμο της Βενιζέλου και τώρα έχει αρχίσει να ξεφυτρώνουν καφετέριες και σε άλλα σημεία της πόλης. Στις εστίες μας μπαίνεις σχετικά εύκολα και η διαμονή τους εκεί είναι αξιοπρεπής, αν και υπάρχουν δωμάτια πραγματικά χάλια, Λέσχες έχουμε δύο, η μία είναι κρατική και βρίσκεται στο πανεπιστήμιο ( το φαγητό εδώ είναι πολύ καλό) και η άλλη μέσα στην πόλη στην παλιά νομική, η πανεπιστημιούπολη που είναι μέσα στην πόλη έτσι ονομάζεται. Στην λέσχη αυτή είναι catering και πολλές φορές απλά δεν τρώγεται το φαΐ! Πάντως όσον αναφορά την Κομοτηνούλα μας:D αν είσαι από επαρχία και δεν ξέρεις από ζωή σε μεγάλη πόλη στην προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι ήσυχα, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί και εξυπηρετικοί και εδώ ερχόμαστε σε άμεση επαφή με μια διαφορετική κουλτούρα και θρησκεία. Επίσης η Ξάνθη και η Αλεξανδρούπολη που είναι επίσης φοιτητούπολες βρίσκονται σε πολύ μικρή απόσταση από την Κομοτηνή, θα μπορείς να τις επισκέπτεσαι συχνά. Ότι άλλο θές ρώτα με.
Α! Και εννοείται ότι οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Για 'μενα, καλύτερα είναι στην Κομοτηνή. Είμαι απο Θεσσαλονίκη και σπουδάζω Κομοτηνή (Φιλολογία), οπότε ως προς τις πόλεις μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι η Κομοτηνή είναι καλύτερη πόλη για φοιτητική ζωή !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια... Όσοι επιθυμείτε μεταβείτε στο θέμα και γράψτε όσα περισσότερα μπορείτε :)
Φιλολογία ΑΠΘ Θεσ/νίκης vs Φιλολογία ΔΠΘ Κομοτηνής.

> https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=155113 <
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ε σαφώς απθ θέλει και ερώτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Δε θα το 'λεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Διότι είναι καλύτερο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα το 'λεγα...

Κάτι μου λέει πως εάν ήσουν στην φιλολογία του ΑΠΘ μια χαρά θα το έλεγες. :whistle:


Ψηφίζω ΑΠΘ! Ειδικά αν κάποιος θέλει γλωσσολογία, δε θα συνιστούσα το τμήμα της Κομοτηνής (και της Καλαμάτας) γιατί αν θυμάμαι καλά είναι τα μόνα τμήματα φιλολογίας που δεν έχουν την συγκεκριμένη κατεύθυνση. Φυσικά μπορεί να διδάσκονται οι φοιτητές γλωσσολογικά μαθήματα (δεν ξέρω αν ισχύει στα σίγουρα οπότε αν θέλει κάποιος, ας μας πει :Ρ), αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με διαφορετική εξειδίκευση. Αλλες γνώσεις γλωσσολογίας θεωρώ ότι θα έχει ένας απόφοιτος των ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Ιωαννίνων, Πάτρας και Κρήτης και άλλες ένας απόφοιτος των υπόλοιπων τμημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Διότι είναι καλύτερο πανεπιστήμιο.

Από ποια άποψη? Κύρους? :confused: Αν είναι γι'αυτό φυσικά και δεν με ενδιαφέρει......
Όταν είσαι καλός φιλόλογος δεν έχει σημασία από που προήλθες..ιστορικό,φιλολογικό,φιλοσοφικό!
Με προσωπική δουλειά καταφέρνεις να φτάσεις στην κορυφή!!!!!!!!!!! ;)

Μήπως το ΑΠΘ δίνει μεγαλύτερες δυνατότητες στους φοιτητές κατά τα έτη σπουδών του? :worry:
Διδάσκει καλύτερα μαθήματα??????? :confused: Τα μαθήματα στις φιλολογίες έχουν περίπου την ίδια βάση και λογική!!!!!!!
Γιατί υποστηρίζεις Αριστοτέλειο???????
Θα μπορούσες να με βοηθήσεις?

Επιπλέον, απάντησε μου σε αυτά: Ποια από τις δύο...?
Ως προς το περιεχόμενο μαθημάτων....το διδακτικό προσωπικό....την καλύτερη παρακολούθηση μαθημάτων-διαλέξεων....την πόλη....τα φοιτητικά έξοδα (ενοίκια,λεωφορεία,αποστάσεις,έξοδοι,αγορές για φαγητό,φοιτητική λέσχη και εστίες) κλπ.

Μόνο έτσι θα καταλάβω γιατί στηρίζεις ΑΠΘ και Θεσ/νικη!

Κάτι μου λέει πως εάν ήσουν στην φιλολογία του ΑΠΘ μια χαρά θα το έλεγες. :whistle:


Ψηφίζω ΑΠΘ! Ειδικά αν κάποιος θέλει γλωσσολογία, δε θα συνιστούσα το τμήμα της Κομοτηνής (και της Καλαμάτας) γιατί αν θυμάμαι καλά είναι τα μόνα τμήματα φιλολογίας που δεν έχουν την συγκεκριμένη κατεύθυνση. Φυσικά μπορεί να διδάσκονται οι φοιτητές γλωσσολογικά μαθήματα (δεν ξέρω αν ισχύει στα σίγουρα οπότε αν θέλει κάποιος, ας μας πει :Ρ), αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με διαφορετική εξειδίκευση. Αλλες γνώσεις γλωσσολογίας θεωρώ ότι θα έχει ένας απόφοιτος των ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Ιωαννίνων, Πάτρας και Κρήτης και άλλες ένας απόφοιτος των υπόλοιπων τμημάτων.

Έχεις δίκαιο σε αυτό με την κατεύθυνση.... ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτητής απθ είμαι στο εκπα αλλά ξέρω ότι το φιλολογικό του απθ έχει παράδοση ειδικά στην νεοελληνική φιλολογία.Σκοπεύεις να μείνεις Κομοτηνή μόνιμα;Αν ναί τότε είναι μια εξαιρετική επιλογή.Αν όμως θα πρέπει να πάς σε κάποια μεγάλη πόλη να αναζητήσεις εργασία τότε ίσως να αντιμετωπίσεις ανταγωνισμό απο αποφοίτους φιλολογικού απθ.Θα έρθεις Αθήνα με πτυχίο φιλολογίας Κομοτηνής και θα έχεις απέναντι φιλόλογο εκπα;Δύσκολα τα πράγματα...Για αυτό το λέω όχι ότι δεν μαθαίνεις πράγματα και δεν είναι καλό το τμήμα και στην Κομοτηνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top