Σύγκριση Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας

minouki

Νεοφερμένος

Η Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε ότι φέτος στις Πανελλήνιες θα γράψω καλά και θα μπορέσω να περάσω στη Φιλολογία, μια σχολή για την οποία έχω μεγάλη αγάπη(ή καλύτερα τρέλα:D)
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα τμήματα Φιλολογίας διαφορετικών πόλεων;
Δηλαδή, για παράδειγμα, το επίπεδο σπουδών στη Φιλολογία Ιωαννίνων είναι υψηλότερο από εκείνο στην αντιστοιχη σχολή της Πάτρα;
Και αν αυτό όντως ισχύει, μπορεί να επηρεάσει την αξία του πτυχίου και τη μετέπειτα εκπαιδευτική ή επαγγελματική σταδιοδρομία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα Μίνα.

Θα σου πω πως το βλέπω εγώ που τελείωσα Φιλολογία στα Γιάννενα. Πήρα πτυχίο το 2003 και ασχολούμαι με ιδιαίτερα από τότε.

Διαφορές υπάρχουν μόνο κατά την περίοδο που θα είσαι φοιτήτρια στη Σχολή. Στα Γιάννενα είναι αρκετά δύσκολα, οι καθηγητές είναι παράξενοι και απαιτητικοί. Πολύ πιο δύσκολα είναι στη Θεσ/νίκη (μια και είναι το καλύτερο και μάλιστα των Βαλκανίων), από άποψη Φιλολογικής Σχολής στην Ελλάδα, σαφώς και της Αθήνας.

Για να μη σε κουράζω σου λέω πως πουθενά δε μετρά από που έχεις πάρει το πτυχίο. Ούτε στον ασεπ, ούτε στα φροντιστήρια (ειδικά εκεί δεκάρα δε δίνουν), ούτε στα ιδιαίτερα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να βγάλεις βαθμό πτυχίου πάνω από 6,50 για να μπορέσεις αν θέλεις να συνεχίσεις για μεταπτυχιακό (Κάτω από 6,50 δε γίνεσαι δεκτή, βέβαια δε γίνεται αυτό σε όλες τις σχολές).

Συμβουλή μου είναι αν θα τα καταφέρεις (που σου το εύχομαι ολόψυχα) να προσπαθήσεις να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα. Θα σε βοηθήσει μετά με το διάβασμα στον ασέπ, που εννοείται οτι θα δώσεις αμέσως μόλις τελειώσεις γιατί θα τα έχεις "φρέσκα" στο μυαλό σου.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να θυμάσαι πως την επαγγελματική επιτυχία την εξασφαλίζει εν μέρει το πτυχίο, μα κυρίως η διάθεση που έχουμε να δουλέψουμε πραγματικα.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
νομιζω οτι υπαρχουν κ αρκετες διαφορες στο προγραμμα σπουδων. Για παραδειγμα στη φιλολογια κ στο ΦΠΨ Αθηνας διαλεγουμε κατευθυνση στο 3ο εξαμηνο ενω τουλαχιστον στο ΦΠΨ Θεσσαλονικης στο 5ο, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο κ για τη φιλολογια..
Πιστευω πρεπει να κοιταξεις τα προγραμματα σπουδων του καθε πανεπιστημιου. Για την Αθηνα κοιτα το site www.phil.uoa.gr
Ας βοηθησει καποιος αλλος απο τα αλλα πανεπιστημια με κατι αντιστοιχο. Εχω ακουσει οτι στην Αθηνα οι καθηγητες ειναι πιο συντηρητικοι απ'οτι στην Θεσσαλονικη, βεβαια δεν εχω μετρο συγκρισης κ δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Αυτο ομως που εχω να πω ειναι οτι βλεπω γενικα μια αλλαγη στους καθηγητες διοτι εδω κ 1-2 χρονια κ στα επομενα 1-2 χρονια φευγουν οι παλιοι (που μονο που δεν ειχαν μουχλιασει στα εδρανα...ελεος...) κ ερχονται νεα ατομα. Αυτο πιστευω ειναι πολυ θετικο κ ελπιζω πραγματικα οτι η Φιλολογια Αθηνων θα ειναι αρκετα καλυτερη σε μερικα χρονια. Το καλο με την Αθηνα ειναι οτι αναμφισβητητα γινονται περισσοτερα σεμιναρια κτλ. Για παραδειγμα, υπαρχει η στοα του βιβλιου που προσφερει σεμιναρια σε ποικιλια θεματων (αρκετα συχνα θα βρεις νεα ελληνικη λογοτεχνια, αρχαια λογοτεχνια, γλωσσολογια απο τον μπαμπινιωτη) ενω συχνα πυκνα προσκαλουνται καθηγητες του εξωτερικου για ομιλιες. Δεν ξερω σε ποιον βαθμο γινονται τετοια σε αλλες πολεις, σιγουρα παντως οσο πιο μικρη ειναι η πολη τοσο λιγοτερα θα ειναι.
Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minouki

Νεοφερμένος

Η Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! έχω αποφασίσει να προσπαθήσω να περάσω στην Πάτρα γιατί εδώ μένω και δεν θέλω να ζητήσω από τους γονείς μου να πληρώνουν λεφτά για να πάω σ'άλλη πόλη από τη στιγμή που και η σχολή που μ'αρέσει είναι εδώ. Ήμουν πολύ αγχωμένη γιατί μια φιλόλογος που έχω στο σχολείο και την οποία εκτιμώ πάρα πολύ, είχε αναφέρει κάτι σχετικά με αυτό και παρουσίασε τα πράγματα πολύ απαισιόδοξα, ειδικά για τη τμήμα της Πάτρας. Το ξέρω ότι είναι καινούργια σχολή (νομίζω άνοιξε το 1997) αλλά εκείνη είχε πει ότι δεν έχει καθόλου κύρος το πτυχίο της και δεν αξίζει όσον αφορά τους καθηγητές και τα μαθήματα. Με συμβούλεψε μάλιστα να δηλώσω στα Γιάννενα γιατί πιστεύει ότι είμαι πολύ καλή σ'αυτό το αντικείμενο και θα ήταν κρίμα να περάσω εδώ. Λυπήθηκα όταν το άκουσα αυτό από εκείνη και άρχισα να αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα να περάσω σε άλλη πόλη.
Αλλά τώρα είμαι σίγουρη ότι κάνω τη σωστή επιλογή(αν μου δοθεί η ευκαιρία:D)
Vagia79 θα το παλέψω για να μάθω ότι μπορώ-αγαπώ πολύ τη φιλολογία και ελπίζω να μην με απογοητεύσει(όχι πολύ τουλάχιστον γιατί στην Ελλάδα ζούμε-ένα πακέτο θα το φάω:P)
Αναγνώστη κοιτάω τους κύκλους σπουδών αλλά από έτος σε έτος είναι διαφορετικοί γιατί αλλάζουν τα μαθήματα επειδή δεν είναι μόνιμοι και οι καθηγητές. Νομίζω ότι στο 5ο εξάμηνο επιλέγουν κατεύθυνση. Τι ωραία που στην Αθήνα γίνονται τέτοια σεμινάρια...Δεν έχω ακούσει τίποτα για Πάτρα...:xixi:

:thanks::thanks:Θα δουλέψω σκληρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariba5b

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! έχω αποφασίσει να προσπαθήσω να περάσω στην Πάτρα γιατί εδώ μένω και δεν θέλω να ζητήσω από τους γονείς μου να πληρώνουν λεφτά για να πάω σ'άλλη πόλη από τη στιγμή που και η σχολή που μ'αρέσει είναι εδώ. Ήμουν πολύ αγχωμένη γιατί μια φιλόλογος που έχω στο σχολείο και την οποία εκτιμώ πάρα πολύ, είχε αναφέρει κάτι σχετικά με αυτό και παρουσίασε τα πράγματα πολύ απαισιόδοξα, ειδικά για τη τμήμα της Πάτρας. Το ξέρω ότι είναι καινούργια σχολή (νομίζω άνοιξε το 1997) αλλά εκείνη είχε πει ότι δεν έχει καθόλου κύρος το πτυχίο της και δεν αξίζει όσον αφορά τους καθηγητές και τα μαθήματα. Με συμβούλεψε μάλιστα να δηλώσω στα Γιάννενα γιατί πιστεύει ότι είμαι πολύ καλή σ'αυτό το αντικείμενο και θα ήταν κρίμα να περάσω εδώ. Λυπήθηκα όταν το άκουσα αυτό από εκείνη και άρχισα να αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα να περάσω σε άλλη πόλη.
Αλλά τώρα είμαι σίγουρη ότι κάνω τη σωστή επιλογή(αν μου δοθεί η ευκαιρία:D)
Vagia79 θα το παλέψω για να μάθω ότι μπορώ-αγαπώ πολύ τη φιλολογία και ελπίζω να μην με απογοητεύσει(όχι πολύ τουλάχιστον γιατί στην Ελλάδα ζούμε-ένα πακέτο θα το φάω:P)
Αναγνώστη κοιτάω τους κύκλους σπουδών αλλά από έτος σε έτος είναι διαφορετικοί γιατί αλλάζουν τα μαθήματα επειδή δεν είναι μόνιμοι και οι καθηγητές. Νομίζω ότι στο 5ο εξάμηνο επιλέγουν κατεύθυνση. Τι ωραία που στην Αθήνα γίνονται τέτοια σεμινάρια...Δεν έχω ακούσει τίποτα για Πάτρα...:xixi:

:thanks::thanks:Θα δουλέψω σκληρά!
Γεια σου!!! Λοιπόοοον :) έχω τελειώσει Φιλολογία Πάτρας και ξέρω τα πράγματα "από μέσα" που λένε. Το μέγα αρνητικό της σχολής αυτής είναι η έλλειψη κτηρίων. Αυτό είναι από μόνο του το άλφα και το ωμέγα πρόβλημα του τμήματος. Από εκεί και πέρα, ένα σχόλιο για τους καθηγητές: πληζ :no1:δες στην ιστοσελίδα του τμήματος να δεις από που έχουν πάρει τα διδακτορικά τους τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος: Κέμπριτζ, Οξφόρδη, Σορβόννη και ελληνικά πανεπιστήμια δεν νομίζω να είναι λόγος να πούμε πως οι άνθρωποι αυτοί είναι χαμηλού επιπέδου επιστήμονες. Απεναντίας μάλιστα... Σχετικά με τις δημοσιεύσεις του, καλά οκ, δεν συμμαζεύεται, είναι όλοι τους αστέρια. Και στις παραδόσεις τους είναι δυνατοί. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι ή να έχεις ενδοιασμούς για τις σπουδές σου στην Πάτρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να περάσεις όπου ποθεί η ψυχούλα σου!!!! :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minouki

Νεοφερμένος

Η Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σου!!! Λοιπόοοον :) έχω τελειώσει Φιλολογία Πάτρας και ξέρω τα πράγματα "από μέσα" που λένε. Το μέγα αρνητικό της σχολής αυτής είναι η έλλειψη κτηρίων. Αυτό είναι από μόνο του το άλφα και το ωμέγα πρόβλημα του τμήματος. Από εκεί και πέρα, ένα σχόλιο για τους καθηγητές: πληζ :no1:δες στην ιστοσελίδα του τμήματος να δεις από που έχουν πάρει τα διδακτορικά τους τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος: Κέμπριτζ, Οξφόρδη, Σορβόννη και ελληνικά πανεπιστήμια δεν νομίζω να είναι λόγος να πούμε πως οι άνθρωποι αυτοί είναι χαμηλού επιπέδου επιστήμονες. Απεναντίας μάλιστα... Σχετικά με τις δημοσιεύσεις του, καλά οκ, δεν συμμαζεύεται, είναι όλοι τους αστέρια. Και στις παραδόσεις τους είναι δυνατοί. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι ή να έχεις ενδοιασμούς για τις σπουδές σου στην Πάτρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να περάσεις όπου ποθεί η ψυχούλα σου!!!! :iagree:

ποοοοοοοοοοο!!! αυτό ήταν!!!!:D:D:D είπες αυτά που είχα ανάγκη να ακούσω!! άλλο ένα σημαντικότατο(ίσως το πιο σημαντικό) κίνητρο για να αντέξω αυτή τη χρονιά:D:D εντάξει, και το κτηριακό το συνηθίζεις-καλή καρδιά να έχουμε μωρέ :D:D:D είδα και την ιστοσελίδα και η φαντασία μου αυτή τη στιγμή οργιάζει(χα,χα,χα!! το έχω κάψει τελείως το μυαλουδάκι μου από το πολύ διάβασμα μου φαίνεται :P αλλά χαλάλι...:D:D) Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου!!!! Εύχομαι σύντομα να υπάρχει ένα "Δρ" δίπλα από το ονομα σου:D:D:D

Ευχαριστώ πολύ!!:D:D:D


(ΥΓ: αν νομίζεις ότι το παράκανα με τα :D που να με έβλεπες αυτή τη στιγμή;))

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariba5b

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ποοοοοοοοοοο!!! αυτό ήταν!!!!:D:D:D είπες αυτά που είχα ανάγκη να ακούσω!! άλλο ένα σημαντικότατο(ίσως το πιο σημαντικό) κίνητρο για να αντέξω αυτή τη χρονιά:D:D εντάξει, και το κτηριακό το συνηθίζεις-καλή καρδιά να έχουμε μωρέ :D:D:D είδα και την ιστοσελίδα και η φαντασία μου αυτή τη στιγμή οργιάζει(χα,χα,χα!! το έχω κάψει τελείως το μυαλουδάκι μου από το πολύ διάβασμα μου φαίνεται :P αλλά χαλάλι...:D:D) Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου!!!! Εύχομαι σύντομα να υπάρχει ένα "Δρ" δίπλα από το ονομα σου:D:D:D

Ευχαριστώ πολύ!!:D:D:D


(ΥΓ: αν νομίζεις ότι το παράκανα με τα :D που να με έβλεπες αυτή τη στιγμή;))

:bye:
Xαίρομαι πάρα πολύ που σε χαροποίησα, κοριτσάκι!!!! :no1:Όντως, το μόνο πρόβλημα είναι το κτηριακό γλυκιά μου, τίποτα άλλο. Και σεμινάρια διοργανώνονται εντός του τμήματος (από το εργαστήριο Μυθολογίας στο Κλασσικό τομέα, αλλά και στους άλλους τομείς υπάρχει πολλή επιστημονική δραστηριότητα), και βιβλιογραφία υπάρχει μπόλικη (εννοώ χιλιάδες τόμοι μόνο στη βιβλιοθήκη του τμήματος, φαντάσου στη γενική βιβλιοθήκη τι θα γίνεται) και όλα είναι μία χαρούλα. Οπότε, οπλίσου με δύναμη και αυτοπεποίθηση, και όλα θα πάνε μία χαρά. Και αφού είσαι από Πάτρα, δεν θα δυσκολευτείς καθόλου σε τίποτα, ούτε με το κτηριακό, να φανταστείς τα κατάφερνα εγώ που μένω Πύργο και ούτε καν νοίκιασα στην Πάτρα. Απλά πηγαινοερχόμουν.
Και να προσθέσω και κάτι άλλο; Δεν έχει σημασία το που είναι ένα τμήμα, όσο η καθημερινή επαφή με ανθρώπους που έχουν εντρυφήσει στην έρευνα. Οι καθηγητές στο τμήμα είναι όλοι τους ένας και ένας. Μην χαλιέσαι καθόλου και όλα μία χαρά είναι στην Φιλολογία Πάτρας. Διάβασε και σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις!!!! :iagree: Και ό,τι θες, στείλε μου μήνυμα στο μαίλ xylomaria@gmail.com. Θα χαρώ να απαντήσω, να βοηθήσω οπουδήποτε και ό,τι θες!!!! :)

ΥΓ.: Η ευχή σου για το Δρ.: αχχχ, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!!! :thanks:Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vlasis_m

Νεοφερμένος

Ο vlasis_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μου πείτε πού νομίζετε οτι είναι καλύτερα για σπουδές...Περνάω στα Ιωάννινα αλλά μπορώ να πάρω μετεγγραφή για Αθήνα ή θεσσαλονίκη...Τι γνωρίζετε για το επίπεδο των σπουδώ στην κάθε πόλη αλλά και τι γνωρίζετε για τη φοιτητική ζωή εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula!

Νεοφερμένος

Η Fraoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οι οικογένειά σου είναι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη?
Προσωπικά ξέρω να σου πω για την Φιλολογία Αθηνών, ότι από φέτος με το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών που υιοθετεί, δίνει στους μαθητές περισσότερες επιλογές μαθημάτων ανά κατεύθυνση... Γενικά, σα σχολή είναι πιο "Κλασσική" δλδ, ανεξαρτήτου κατεύθυνσης (Κλασσική, ΜΝΕΦ,Γλωσσολογική) κάναμε όλοι σχεδόν τα ίδια μαθήματα, με λίγες μόνο αποκλείσεις... Στο ΝΠΣ έχεις περισσότερες επιλογές σε μαθήματα της κατεύθυνσής σου κι αυτό είναι καλό...
Τώρα, για την φοιτητική ζωή... η Αθήνα είναι σχετικά ακριβή... Βέβαια, όπως και σε κάθε πόλη πάντα θα βρεις τι να κάνεις για να περάσεις πολύ καλά αρκεί να έχεις καλή παρέα! Αλλά αυτό ισχύει νομίζω σε κάθε πόλη!
Τώρα, επειδή η οικονομική κατάσταση της χώρας είναι λίγο δύσκολη και δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσουν να αυξήσουν και τι με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται ο προϋπολογισμός σου, και ενώ είμαι υπέρ του να "φεύγεις" από το σπίτι και να μένεις μόνος να δεις τι καταφέρνεις... Θα σου έλεγα ότι αν έμενες μαζί με την οικογένειά σου (αν μπορείς δλδ κι αν σε συμφέρει σε άλλους τομείς) θα έκανες πολύ καλά διότι θα γλίτωνες πολλά έξοδα, των οποίων τα ποσά θα χρησιμοποιούσες προς ώφελός σου (εκδρομές-συνέδρια κλπ)...
Η επιλογή είναι δική σου!
Αυτάάάά... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ.:hmm::/: Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Eεε παιδιά επειδή και εμένα με "καίει" αυτό το θέμα... γίνεται να προσθέσουμε στις επιλογές και την Φιλολογία Κρήτης;;;:)
Πάντως εγώ όποιους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα μου έχουν πει ότι όλες οι φιλολογίες της Ελλάδας είναι πολύ καλές...
Δεν υπάρχει δλδ κάποια που να θεωρείται καλύτερη ή κάτι τέτοιο!!! απλά νομίζω ότι μετά στα κριτήρια επιλογής μπαίνουν άλλοι παράγοντες...
Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω.....
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roza m.

Νεοφερμένος

Η roza m. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
S O S!!!!!!!!!!!σε 2 μερεσ πρεπει ν οριστικοποιησω τ μηχανογραφικο κ πρεπει ν επιλεξω αναμεσα σε φιλολογια Αθηνων κ φιλολογια Θεσ/νικησ.ενδιαφερομαι για τ γλωσσολογικο τμημα........Ας μ συμβουλευσει καποιοσ φοιτητησ τησ Θεσ-νικησ γτ γ τν Αθηνα εμαθα καποια πραγματα .....ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ποια πόλη έχει καλύτερη τμήμα φιλολογίας; Να το θέσω αλλιώς. Αν δυο άτομα πχ θέλουν να δουλέψουν σε φροντιστήριο, ο ένας έχει τελειώσει Ιωάννινα και ο άλλος Κομοτηνή, ποιον θα προτιμήσουν;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κοίτα κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά!! Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να ξέρεις ποιά είναι η καλύτερη σχολή από την στιγμή που έχεις την δυνατότητα να φοιτήσεις μόνο σε μία. Αν δεν είσαι "μέσα" δεν μπορείς να κρίνεις και το να έρθω να σου πω "ο τάδε μου είπε έτσι για την τάδε φιλολογία" είναι μεγάλο λάθος.

Το σίγουρο είναι ότι στα Ιωάννινα έχει πολύ καλούς καθηγητές... και για την θεσσαλονίκη λέγεται ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.
Από την άλλη για το τμήμα της Καλαμάτας λένε ότι δεν είναι και πολύ καλό (κυρίως από άποψη καθηγητών γιατί είναι σχετικά καινούριο τμήμα, δεν υπάρχουν πολλοί καθηγητές, δεν επαρκούν για τις ειδικεύσεις κτλ)
Το κατά πόσο ισχύει αυτό δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω!!

Και δεν πιστεύω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η πόλη... γενικά τα πράγματα στην φιλολογία είναι από μόνα τους μπάχαλο!! Οπότε μην το ψάχνεις... για την επαγγελματική αποκατάσταση λέω!!
Αν με το καλό μπεις σε μια σχολή φιλολογίας προσπάθησε να κάνεις δουλειά μόνος σου... και μετά βλέπεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ποια πόλη έχει καλύτερη τμήμα φιλολογίας; Να το θέσω αλλιώς. Αν δυο άτομα πχ θέλουν να δουλέψουν σε φροντιστήριο, ο ένας έχει τελειώσει Ιωάννινα και ο άλλος Κομοτηνή, ποιον θα προτιμήσουν;
Ευχαριστώ!

Θα προτιμήσουν αυτόν που ξέρει καλύτερα τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αυτη που θα σε κανει καλυτερο φιλολογο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιὰ ὅποιον ἐνδιαφέρεται νὰ γίνῃ Γλωσσολόγος κυρίως, προτείνω ἀνεπιφύλακτα τὸ Πανεπιστήμιο Πατρῶν. Ὑπάρχουν καὶ οἱ ὑποδομὲς καὶ τὸ ἀπαραίτητο διδακτικὸ προσωπικὸ καὶ τὸ μεταπτυχιακὸ πρόγραμμά του εἶναι ἀπὸ τὰ καλύτερα στὴν Ἑλλάδα.

Ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα καὶ τὸ Πανεπιστήμιο Κρήτης στὸ Ῥέθυμνο εἶναι μιὰ καλὴ ἐπιλογὴ κυρίως γιὰ τὰ Νέα Ἑλληνικά.

Αὐτὰ ἀπὸ τὰ Πανεπιστήμια ποὺ γνωρίζω. Φυσικὰ ὅλες οἱ Φιλολογίες ἔχουν ἀξιόλογους καθηγητὲς, ἀλλὰ τὸ πλεονέκτημα κάθε σχολῆς ἔχει νὰ κάνῃ μὲ τὴν ὀργάνωση καὶ τὶς ὑποδομές. Γνωρίζω ὅτι τὸ Καποδιστριακὸ εἶναι τὸ πιὸ «συντηρητικὸ» μὲ ἔμφαση στὰ Ἀρχαῖα Ἑλληνικὰ καὶ ἀρκετὰ Βυζαντινά, τὸ Παν/μιο Θεσσαλονίκης ἔχει μιὰ πιὸ «νεωτερίζουσα» ἀντίληψη (ὑπάρχει ἡ κληρονομιὰ Κριαρᾶ, Χρηστίδη, Κακριδῆ κλπ) ἡ ὁποῖα προσωπικὰ δὲ μὲ βρίσκει πολὺ σύμφωνο. Γιὰ τὶς ὑπόλοιπες Φιλολογίες δὲ γνωρίζω πολλά. Ὅποιος γνωρίζει, ἂς καταθέσῃ τὴ γνώση του. Βέβαια, νὰ σημειώσω ὅτι πολλὲς φορὲς τὸ κριτήριο γιὰ τὴν ἐπιλογὴ μιᾶς πόλης εἶναι καὶ τὸ οἰκονομικὸ, ἀλλὰ καὶ ἡ ποιότητα ζωῆς σὲ μιὰ πόλη. Ἐγὼ π.χ. θὰ τὸ σκεπτόμουν τέτοια ἐποχὴ νὰ σπουδάσω στὴν Ἀθῆνα. Προτίμησα τὸ Παν/μιο Κρήτης γιὰ τὸ μεταπτυχιακὸ καθὼς καὶ ἡ πόλη τοῦ Ῥεθύμνου μοῦ φάνηκε πιὸ φιλόξενη καὶ ἥσυχη. Ὁ καθένας πάντως βάζει τὶς προτεραιότητές του καὶ κρίνει ἀναλόγως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιὰ ὅποιον ἐνδιαφέρεται νὰ γίνῃ Γλωσσολόγος κυρίως, προτείνω ἀνεπιφύλακτα τὸ Πανεπιστήμιο Πατρῶν. Ὑπάρχουν καὶ οἱ ὑποδομὲς καὶ τὸ ἀπαραίτητο διδακτικὸ προσωπικὸ καὶ τὸ μεταπτυχιακὸ πρόγραμμά του εἶναι ἀπὸ τὰ καλύτερα στὴν Ἑλλάδα.
Λίγο αργά μας το λες... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ιωάννινα πάντως δεν πρέπει να ναι καλά, να θα το επιβεβαιώνει και η από πάνω :sly: :sly: :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ιωάννινα πάντως δεν πρέπει να ναι καλά, να θα το επιβεβαιώνει και η από πάνω :sly: :sly: :sly:
Ιωάννινα είναι μια χαρά (από όλες τις απόψεις) :P
Αν όμως η καλύτερη γλωσσολογία είναι στην Πάτρα... τότε δεν ξέρω!! Ίσως το έμαθα λίγο αργά!
(και καλά δεν κατάλαβες τι εννοούσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top