Σύγκριση Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας

zour066

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!:)ειμαι καινουρια στο i-steki και ειπα να εκφρασω κι εγω τον ενδιασμο μου :P
Φιλολογια Πατρας ή Ρεθυμνου;Εχω ακουσει οτι αυτη του Ρεθυμνου ειναι πιο καλη αλλα δεν ξερω!Επισης και οι 2 πολεις ειναι ποοοοολυ μακρια απο την πολη μου το οποιο σημαινει οτι δεν θα μπορω να πηγαινοερχομαι συχνα και θα πρεπει να περναω καλα στην πολη οπου θα φοιτω!Που εχει την πιο ωραια φοιτητικη ζωη;;Πατρα ή Ρεθυμνο;Πατρα ειχα παει 4ημερη στην β' λυκειου και ηταν ωραια ως πολη αν και δεν προλαβα να την δω ολη!:/: Για Ρεθυμνο δεν εχω ιδεα!Το μονο που ξερω ειναι το γεγονος οτι ειμαι παθιασμενη με την Κρητη!Θα ηθελα να προσθεσω και κατι τελευταιο:που εχει ποιο φθηνα ενοικια; :worry:
Θα προτιμουσα να απαντησουν ατομα που φοιτουν σε καποια απο τις δυο σχολες αλλα και "μελλοντικοι μου συμφοιτητες"! <3
Ευχαριστω εκ των προτερων! :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καλώς ήρθες στο forum! :D
Εγω σπουδάζω στην Πάτρα και σου λέω ότι αν περάσεις εδώ θα περάσεις πολύ καλά. Έχει φοιτητική ζωή, καθώς έχει πάρα πολλούς φοιτητές. Για το Ρέθυμνο δεν ξέρω, αλλά επειδή είναι μεγαλύτερη σαν πόλη η Πάτρα θα έχει και περισσότερες επιλογές για διασκέδαση. :)
Τα περισσότερα ενοίκια εδώ κυμαίνονται στα 150-200 ευρώ και είναι σε καλή κατάσταση (εκτός από το πολύ κέντρο που είναι κάπως παλιά).
Όσο αφορά την Φιλολογία της Πάτρας συγκεκριμένα, έχω ακούσει από γνωστούς ότι είναι ευχαριστημένοι και ότι είναι οργανωμένο τμήμα.
Πάντως όπου κι αν είσαι, αν έχεις καλή παρέα θα περάσεις καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Επειδή μένω στην Πάτρα, όσον αφορά το θέμα της διασκέδασης πιστεύω θα περάσεις πολύ καλά. Αναλογικά με τους κατοίκους της πιστεύω ότι είναι η πόλη με τις περισσότερες καφετέριες κτλ. (και δεν έχει και λίγους κατοίκους, τρίτη μεγαλύτερη πόλη είναι). Γενικά έχει πολλές διαφορετικές επιλογές, θα βρεις κλαμπάκια, θα βρεις μαγαζιά για κρασί-ούζο, μπουζούκια, καφετέριες άφθονες και από στυλ κυριλέ μέχρι εναλλακτικό στυλ ροκ και έτσι, ενώ έχει και κινηματογράφο και θέατρα. Μην ξεχνάς και την θάλασσα που φθάνεται πολύ εύκολα με το τρένο και έχει σχετικά καλές παραλίες, ενώ τον χειμώνα τα καλάβρυτα είναι δίπλα, πολλοί πηγαίνουν είτε μονοήμερη είτε και για παραπάνω μέρες. Το κλίμα είναι πολύ καλό, το χειμώνα ήπιο και το καλοκαίρι όχι πολύ ζεστό, βοηθάει η θάλασσα σε αυτό.
Οι αποστάσεις επίσης είναι σχετικά μικρές θα έλεγα, εγώ με τα πόδια κυκλοφορώ συνέχεια και δεν μένω κέντρο. Μόνο για το πανεπιστήμιο θα παίρνεις λεωφορείο ή τρένο ή αμάξι (αν οδηγείς) γιατί είναι σχετικά μακριά, έξω από την πόλη.
Η συγκοινωνία πάντως είναι μέτρια, το τρένο περνάει κάθε μια ώρα ενώ το λεωφορείο για το πανεπιστήμιο νομίζω κάθε μισή. Τουλάχιστον τώρα έχουν αρχίσει να βάζουν στάσεις που λένε σε πόση ώρα έρχεται και γίνεται πιο εύκολη η αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Πολύ σωστά όσα λές Βασίλη, μία διόρθωση μόνο. Το λεωφορείο για πανεπιστήμιο περνάει κάθε 10 λεπτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zour066

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πααααρα πολυ!με βοηθησατε παρα πολυ για την Πατρα!Ελπιζω να πεσουν οι βασεις γτ τοτε θα ειναι σιγουρο οτι θα μπω :)
Κανεις απο Ρεθυμνο ρε παιδιαααααα :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

16ΔΗΜΗΤΡΑ17

Νεοφερμένος

Η 16ΔΗΜΗΤΡΑ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!!!Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας για τη φιλολογία της Αθήνας και τη φιλολογία της Πάτρας;Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zour066

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!!Ειμαι πρωτο ετος φιλολογια στο πανεπιστημιων Ιωαννινων κι εχω ψιλοαπογοητευτει λιγο με τους καθηγητες.Δεν λεω οι καθηγητες του εχουν αρκετες γνωσεις μπορω να πω απλως ειναι πολυ αυστηροι εως και σε υπερβολικο βαθμο μερικοι!Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τους αλλους συναδελφους απο αλλα τμηματα φιλολογιας αν αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα ή αν τελικα υπαρχει μονο στο φιλολογικο ιωαννινων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν ειμαι φιλολογια αλλα διαβαζοντας κατα καιρους σχετικα thread στο ishool για Φιλολογιες, εχω δει οτι και αλλοι μεταφερουν αρκετα παραπονα για υπερβολικη ή και παραλογη αυστηροτητα στο συγκεκριμενο τμημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!!Ειμαι πρωτο ετος φιλολογια στο πανεπιστημιων Ιωαννινων κι εχω ψιλοαπογοητευτει λιγο με τους καθηγητες.Δεν λεω οι καθηγητες του εχουν αρκετες γνωσεις μπορω να πω απλως ειναι πολυ αυστηροι εως και σε υπερβολικο βαθμο μερικοι!Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τους αλλους συναδελφους απο αλλα τμηματα φιλολογιας αν αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα ή αν τελικα υπαρχει μονο στο φιλολογικο ιωαννινων!

Γεια σου συνάδελφε:clapup:
Μην απογοητεύεσαι και εδω οι καθηγητές μας λένε οτι το τμημα των ιωαννινων ειναι απο τα πιο δυσκολα αλλά και απο τα καλυτερα συνάμα.Και εγω περισυ στο πρωτο ετος ήμουνα στην ιδια φαση με σένα.Μου φαινοταν οτι οι καθηγητες εχουν υπερβολικες απαιτησεις,εκανα υπερπροσπαθεια για το 7 και ο ογκος των μαθηματων και η υλη τους με αγχωνε πάρα πολύ.Επισης το πρωτο ετος ειναι λιγο πολυ σε ολες τις σχολες βαρετό και ετσι άρχισα να κανω σκεψεις για 10% αν και ηταν πρωτη μου επιλογη η φιλολογια.
Ομως εμεινα το παλεψα και δεν το μετανιωσα καθολου :inlove:
Είναι δυσκολη σχολή αλλά τρομερα ενδιαφερουσα αν ασχοληθεις και πραγματικά διεισδυσεις στο αντικειμενο .Οσο περισσοτερο αρχιζεις να καταλαβαινεις ,τοσο περισσοτερο θα αρχιζεις να αγαπας την επιστημη.(οπως σε ολες τις σχολες ).
Γι αυτο θελει συστηματικη ενασχοληση.Παρακολουθηση και διαβασμα ολο το εξαμηνο με βιβλιογραφια κα στα σχετικα.Ο ογκος πληροφοριων που εχουμε να μαθουμε δεν μαθαινεται σε ενα μηνα πριν την εξεταστικη :P (πραμα που ολοι καναμε στο α εξαμηνο).Επισης βαθμοι δεν μπαινουν ευκολα ,οταν μιλησα με αλλα παιδια και το συνειδητοποιησα μου εφυγε ενα τεραστιο βαρος .Ναι θα διαβασεις πολυ και μπορει να παρεις και 6.Ειναι περιεργοι οι καθηγητες ,ειδικα του κλασσικου.Δεν πειραζει.Οσο ο μεσος ορος σου ειναι λιαν καλως και πανω εισαι μια χαρά.Εχω κοπει σε μαθηματα που τα υπολογιζα για 8 απλα επειδη ειδαν ενα τραγικο λαθος με εκοψαν(ειχα γραψει το ημμιν με οξεια πχ σε αυτο το εξαμηνο :P )
Οχι οτι ειχαν και πολυ αδικο.Απλα οταν εχεις διαβασει 1000 στιχους μετφ και σχολια και αλλλα ποσα και μεσα στο αγχος σου κανεις μια βλακεια εε φυσικο ειναι να στεναχωριεσαι μετα.
Προσπαθησε να αφιερωθεις σε 3 μαθηματα που θα διαβαζεις ολο το εξαμηνο .Μη τα δινεις και ολα .Αφηνε εναν λογικο αριθμο για το σεπτεμβρη.Ετσι και αποτελεσματα θα δεις και τη φοιτιτικη ζωη θα κανεις.
Αυτα :) Ειναι μεχρι να μπεις στη λογικη του πανεπιστημιου μην ανησυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zour066

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
konstantinab199 Με βοηθησες παρα πολυ!Κι εμενα πρωτη μου επιλογη φιλολογια ηταν και δεν προκειται να την αλλαξω ή να το μετανιωσω!!Απλως το θεωρω λιγο αδικο στα αλλα πανεπιστημια να εχουν πιο καλους βαθμους και τετοια...Επισης,ναι συνειδητοποιησα κι εγω οτι οι καθηγητες του κλασικου ειναι παραξενοι και με στεναχωρει αυτο γιατι με ενδιαφερει ο κλασικος τομεας της φιλολογιας οπου θα επιθυμουσα να κανω και μεταπτυχιακο.Γι'αυτο,στοχος μου ειναι να τελειωσω τις προπτυχιακες σπουδες σε 4 χρονια [με τον σεπτεμβριο μεσα,φυσικα!]Και σκεφτηκα πως αν ακομη και στο β' εξαμηνο δωσω τα παντα και περασω οριακα σκεφτομαι το ενδεχομενο της μετεγγραφης εφοσον το δικαιουμαι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δώσε βάση στον εαυτό σου και προσπάθησε, και άσε τους καθηγητές να σκάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
konstantinab199 Με βοηθησες παρα πολυ!Κι εμενα πρωτη μου επιλογη φιλολογια ηταν και δεν προκειται να την αλλαξω ή να το μετανιωσω!!Απλως το θεωρω λιγο αδικο στα αλλα πανεπιστημια να εχουν πιο καλους βαθμους και τετοια...Επισης,ναι συνειδητοποιησα κι εγω οτι οι καθηγητες του κλασικου ειναι παραξενοι και με στεναχωρει αυτο γιατι με ενδιαφερει ο κλασικος τομεας της φιλολογιας οπου θα επιθυμουσα να κανω και μεταπτυχιακο.Γι'αυτο,στοχος μου ειναι να τελειωσω τις προπτυχιακες σπουδες σε 4 χρονια [με τον σεπτεμβριο μεσα,φυσικα!]Και σκεφτηκα πως αν ακομη και στο β' εξαμηνο δωσω τα παντα και περασω οριακα σκεφτομαι το ενδεχομενο της μετεγγραφης εφοσον το δικαιουμαι :confused:

μεταφραφη για που ;:P
αθηνα,απθ ,κρητη (που ειναι τα καλυτερα τμηματα μαζι με το δικο σου ) θα ειναι τα ιδια και χειροτερα σε επιπεδο δυσκολιας:)
κατσε εκει που εισαι και παλεψε το .Προτιμας να πας σε ενα αλλο ευκολοτερο τμημα μονο για τους βαθμους;:worry:
Αν εισαι στο λιαν καλως και πανω εισαι μια χαρα και γινεσαι δεκτος σε μετπτυχιακα.Εξαλλου ειναι η φυση του αντικειμενου τετοια που ειναι πλυ δυσκολο να γραψεις αριστα .Μετρο,κριτικα υπομνηματα γλωσσολογιες κτλ.Πραγματικα ειναι γελοιο καποιοι να πιστευουν οτι απλα αποθηστιζουμε και γραφουμε βαθμο.
κατσε εκει που εισαι λοιπον και θα βρεις το δρομο σου σιγα σιγα:D


ps: μην κρινεις απο το πρωτο εξαμηνο..το πανεπιστημιο απαιτει αλλον τροπο διαβασματος και οι περισσοτεροι στο α εξαμηνο δεν περναμε καν μαθηματα:redface: .Μετα θα δεις οτι θα γραφεις πολυ καλυτερα σε πολυ πιο δυσκολα μαθηματα .Καλη σου δυναμη <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zour066

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχεις δικιο δεν λεω!ειναι παρα πολυ νωρις να κρινω απο το πρωτο εξαμηνο!ξερω κοπελες που ειναι στο τριτο ετος και βγαζουν ανετα τη σχολη στα τεσσερα χρονια και με βαθμο μαλιστα! :P απλως δεν ξερω..ισως ειναι η απογοητευση.Θα το παλεψω στο β'εξαμηνο και θα περιμενω τα αποτελεσματα!!Οσο για μεταγραφη σκεφτομουν και πιο παλια για θεσσαλονικη που ειναι κοντα στον τοπο μου ή ρεθυμνο που εκει περιμενα να περασω αλλα τελικα επεσαν οι βασεις!:P
Σ'ευχαριστωω <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Mη κοιτάς τι κάνουν οι άλλες. Γενικά το θέμα βαθμός στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι αρκετά αμφιλεγόμενο θέμα. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο και γενικά, ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Κοίτα εσύ τι μπορείς να κάνεις για σένα, όσο περνάνε τα εξάμηνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
εχεις δικιο δεν λεω!ειναι παρα πολυ νωρις να κρινω απο το πρωτο εξαμηνο!ξερω κοπελες που ειναι στο τριτο ετος και βγαζουν ανετα τη σχολη στα τεσσερα χρονια και με βαθμο μαλιστα! :P απλως δεν ξερω..ισως ειναι η απογοητευση.Θα το παλεψω στο β'εξαμηνο και θα περιμενω τα αποτελεσματα!!Οσο για μεταγραφη σκεφτομουν και πιο παλια για θεσσαλονικη που ειναι κοντα στον τοπο μου ή ρεθυμνο που εκει περιμενα να περασω αλλα τελικα επεσαν οι βασεις!:P
Σ'ευχαριστωω <3

καλε μη συγκρινεις:worry:
και εγω αυτο το λαθος εκανα και ειχα αποφασισει οτι δεν ειμαι για φολολογια .
Τι να κανουμε ,υπαρχουν και τα παιδια που διαβαζουν ενα μηνα και γραφουνε 7 και πανω παντου ,υπρχουν και αυτοι που αντιγραφουν παντα και γραφουν και 10αρια και υπαρχουν παιδια με εφεση και ταλετο.Ε δεν πειραζει.Κανε το καλυτερο που μπορεις.Εγω βαθμους ειδα πρωτη φορα στο γ εξαμηνο φετος :D .Α εξαμηνο ειχα περασει ελαχιστα,β ειχα αερκετα 6αρια και φετος μονο ενα 6 (που ο εκοψα ) και ενα 5(που δεν καταφερα να το κοψω γιατι ειναι στριμενη η καθηγητρια ) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σ700

Νεοφερμένος

Η σ700 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να κάνω και εγώ μιαν ερωτησούλα...
Είμαι τρίτη λυκείου και δίνω Πανελλήνιες για φιλολογία.Πιστεύετε ότι το τμήμα της Αθήνας είναι καλύτερο από της Θεσσαλονίκης;Μία καθηγήτρια στο σχολείο μου είπε πως το πρώτο είναι 'το κλασσικό,το βαρετό', ενώ το δεύτερο,πιο ανοιχτό σε ιδέες,δημιουργικό κλπ.Εσείς τι θα μου συστήνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να κάνω και εγώ μιαν ερωτησούλα...
Είμαι τρίτη λυκείου και δίνω Πανελλήνιες για φιλολογία.Πιστεύετε ότι το τμήμα της Αθήνας είναι καλύτερο από της Θεσσαλονίκης;Μία καθηγήτρια στο σχολείο μου είπε πως το πρώτο είναι 'το κλασσικό,το βαρετό', ενώ το δεύτερο,πιο ανοιχτό σε ιδέες,δημιουργικό κλπ.Εσείς τι θα μου συστήνατε;
Κοίτα..το πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει αρχαία για να διδάξεις σε μαθητές, ούτε θα σε κάνει καλή φιλόλογο. Στο πανεπιστήμιο θα εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου και θα εμβαθύνεις λίγο-πολύ σε λογοτεχνία, ιστορία κτλ. Οπότε δε βλέπω το λόγο να προτιμήσεις το "βαρετό" όπως το λες. Και από τις δύο σχολές φιλόλογος θα βγεις. Η μετέπειτα πορεία σου θα εξαρτηθεί από σένα. Εν τέλει, προτείνω το ανοιχτό σε ιδέες.
(Εγώ δεν ξέρω για βαρετά και δημιουργικά..σου απάντησα με βάση τα όσα είπες. Δεν ξέρω τι ισχύει.):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να κάνω και εγώ μιαν ερωτησούλα...
Είμαι τρίτη λυκείου και δίνω Πανελλήνιες για φιλολογία.Πιστεύετε ότι το τμήμα της Αθήνας είναι καλύτερο από της Θεσσαλονίκης;Μία καθηγήτρια στο σχολείο μου είπε πως το πρώτο είναι 'το κλασσικό,το βαρετό', ενώ το δεύτερο,πιο ανοιχτό σε ιδέες,δημιουργικό κλπ.Εσείς τι θα μου συστήνατε;

Αρχικά, καλή επιτυχία για τις εξετάσεις σου που πλησιάζουν! Δεν έχω φοιτήσει σε κανένα από τα δύο τμήματα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Γενικά, εδώ νομίζω θα βρεις, κατά κύριο λόγο, απόψεις για το τμήμα στο οποίο ο καθένας έχει σπουδάσει ή σπουδάζει, κάτι που σίγουρα θα ενέχει και το υποκειμενικό στοιχείο. Γνώμη μου είναι, πάντως, να μη στηρίζεσαι σε γενικεύσεις οι οποίες δεν ξέρεις κατά πόσο μπορεί να είναι αυθαίρετες. Τα προγράμματα σπουδών αναμορφώνονται συνεχώς και ο κάθε καθηγητής είναι διαφορετικός, δεν μπορείς να τους κρίνεις και να τους χαρακτηρίσεις συλλήβδην. Αν θες να στηριχθείς σε κάτι περισσότερο αντικειμενικό και να μη μείνεις μόνο σε προσωπικές γνώμες και εμπειρίες, καλό είναι να ακολουθήσεις τον παρακάτω σύνδεσμο, όπου μπορείς να βρεις τις εκθέσεις από τις εξωτερικές αξιολογήσεις στις οποίες έχουν υποβληθεί τα δύο τμήματα που σε ενδιαφέρουν και όχι μόνον.

https://www.hqaa.gr/gr/exteval-reports.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να κάνω και εγώ μιαν ερωτησούλα...
Είμαι τρίτη λυκείου και δίνω Πανελλήνιες για φιλολογία.Πιστεύετε ότι το τμήμα της Αθήνας είναι καλύτερο από της Θεσσαλονίκης;Μία καθηγήτρια στο σχολείο μου είπε πως το πρώτο είναι 'το κλασσικό,το βαρετό', ενώ το δεύτερο,πιο ανοιχτό σε ιδέες,δημιουργικό κλπ.Εσείς τι θα μου συστήνατε;

Δεν μπορώ να μιλησω για την Αθηνα καθως δεν γνωριζω.
Η φιλολιγα του απθ εχει πολυ μεγαλη ιστορια και φημη και εχει βγαλει πολλα γνωστα "τερατα" της φιλολογιας .Ακομα προσφατα αναδειχθηκε στα 200 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου στον τομεα κλασικων σπουδων και στον τομα μνες.
Βεβεια οπως λενε και οι παρπαναω η σχολη δεν κανει τον φιλολογο.:whistle:
Με προσωπικη προσπαθεια θα καταφερεις κυριως οτι καταφερεις.Ετσι προτινω να κοιταξεις το προγραμμα σπουδων των δυο σχολών και απο εκει και περα να πας σε οποια πολη προτιμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα δύο τμήματα. Είναι το ίδιο καλά. Και τα δύο έχουν πολύ γνωστούς καθηγητές, καλές εγκαταστάσεις, μεγάλες βιβλιοθήκες και προσφέρουν τις ίδιες ευκαιρίες στους φοιτητές. Καλύτερα να εξετάσεις άλλους παράγοντες, αν βρίσκεσαι σε δίλημμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top