Σύγκριση Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Laou η απόφαση είναι δική σου. Οι περισσότεροι όμως θα δεις ότι υποστηρίζουν το τμήμα της Θεσσαλονίκης αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα και κάτι. Περσι πχ εκτός από Αθήνα, κοιτούσα πιο πολύ άλλα τμήματα της επαρχίας παρά αυτό του ΑΠΘ. :redface: Πάντως έχει ΤΡΟΜΕΡΑ μαθήματα!!! :D

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Και όντως έτσι είναι....γτ οι περισσότεροι προτιμούν και θα ήθελαν ΑΠΘ. Ποιος δεν θέλει ΑΠΘ και Θεσ/νικη...? ;) :P
Έχω δικούς μου ανθρώπους και στα 2 τμήματα και μου έχουν πει αρκετά πράγματα!
Η αλήθεια είναι όμως πως δεν έχω θέμα με τα Πανεπιστήμια αυτά καθαυτά!!!!!!!! Και τα 2 είναι εξαιρετικά!!!!!!!!!
Απλά προσπαθώ να δω πιο είναι πιο θετικό εν των έσω και επίσης, να δω σαν τρόπο ζωής που είναι καλύτερα και οικονομικότερα! Γι'αυτό και δημιούργησα αυτό το θέμα! :) :)
Απλά καλό θα ήταν όταν κάποιος προτείνει ένα από τα 2 να αναφέρει και το γιατί,όπως έκανες εσύ και βρήκες ως θετικό στο ένα τη γλωσσολογία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@kirdou

Πωω τι βλακείαααα! Αν και ισχύει εν μέρει... :/ Ας είμαστε ρεαλιστές, αλλά.από την άλλη δεν υπάρχει λόγος για να κολλάς εκεί. Καλό είναι όμως να έχεις στο νου σου ότι αν με το καλό πας Κομοτηνή θα αντιμετωπίσεις από μερικούς ένα είδος ρατσισμού ας πούμε (εξαιρούνται ΕΚΠΑ, ΑΠΘ και Ιωαννίνων που θεωρούνται οι "καλύτερες φιλολογίες στην χώρα").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πάντως θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι διαφορετικό απο φιλολογία.Μπορείς να δείς τμήματα ιστορίας-αρχαιολογίας να έχεις και άλλες διεξόδους.Τα φροντιστήρια δίνουν 300 ευρώ και διαγωνισμός ασεπ έχει να γίνει 5 χρόνια.Ακόμα και τα ιδιαίτερα έχουν δυσκολέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτητής απθ είμαι στο εκπα αλλά ξέρω ότι το φιλολογικό του απθ έχει παράδοση ειδικά στην νεοελληνική φιλολογία.Σκοπεύεις να μείνεις Κομοτηνή μόνιμα;Αν ναί τότε είναι μια εξαιρετική επιλογή.Αν όμως θα πρέπει να πάς σε κάποια μεγάλη πόλη να αναζητήσεις εργασία τότε ίσως να αντιμετωπίσεις ανταγωνισμό απο αποφοίτους φιλολογικού απθ.Θα έρθεις Αθήνα με πτυχίο φιλολογίας Κομοτηνής και θα έχεις απέναντι φιλόλογο εκπα;Δύσκολα τα πράγματα...Για αυτό το λέω όχι ότι δεν μαθαίνεις πράγματα και δεν είναι καλό το τμήμα και στην Κομοτηνή.

Είμαι από Καβάλα :) Για να βρεθώ Αθήνα δύσκολα :P
Επιπλέον,σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ (η Τουρκολογία με έλκει :P) Ή η ειδική αγωγή που χρειάζεται στις μέρες μας!

Πιστεύεις δλδ πως το όνομα στο πτυχίο έχει σημασία? Πως έχει διαφορετική αναγνώριση του ενός Πανεπιστημίου με του άλλου? :worry:
Το συζήτησα αυτό με τη φιλόλογο μου που τελείωσε ιστορικό-αρχαιολογικό ΑΠΘ και μου είπε πως δεν έχει καμία σημασία από που θα βγεις αν είσαι καλός στη δουλειά σου! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η να δείς για κάποιο παιδαγωγικό η σχολές νηπιαγωγών και τέτοια.Το όνομα στο πτυχίο παίζει ρόλο και ο βαθμός παίζει ρόλο και η αναλυτική βαθμολογία παίζει ρόλο όλα παίζουν.Οι θέσεις είναι λίγες και οι πτυχιούχοι φιλολογικών τμημάτων πολλοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι σου προτείνω να κάνεις αυτό που πραγματικά θες και που πιστεύεις ότι σε ικανοποιεί στον μέγιστο βαθμό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Πάντως θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι διαφορετικό απο φιλολογία.Μπορείς να δείς τμήματα ιστορίας-αρχαιολογίας να έχεις και άλλες διεξόδους.Τα φροντιστήρια δίνουν 300 ευρώ και διαγωνισμός ασεπ έχει να γίνει 5 χρόνια.Ακόμα και τα ιδιαίτερα έχουν δυσκολέψει.

Η αλήθεια είναι πως το ιστορικό δεν με τραβάει τόσο...έχω μια απέχθεια προς τη παπαγαλία και έχει δημιουργηθεί ψυχολογικό :redface: :( Είσαι σωστός για αυτό που λες για τις διεξόδους! :)

Η να δείς για κάποιο παιδαγωγικό η σχολές νηπιαγωγών και τέτοια.Το όνομα στο πτυχίο παίζει ρόλο και ο βαθμός παίζει ρόλο και η αναλυτική βαθμολογία παίζει ρόλο όλα παίζουν.Οι θέσεις είναι λίγες και οι πτυχιούχοι φιλολογικών τμημάτων πολλοί!

Παιδαγωγικό δεν θα με ενδιέφερε σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.... Πιστεύω πως έχει 0% αποκατάσταση! Καθαρά για δημόσιο είναι!
Νηπιαγωγών πάνω κάτω τα ίδια! Ενώ φιλολογία έχεις διεξόδους...μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα,φροντ. να ασχοληθείς κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως το ιστορικό δεν με τραβάει τόσο...έχω μια απέχθεια προς τη παπαγαλία και έχει δημιουργηθεί ψυχολογικό :redface: :( Είσαι σωστός για αυτό που λες για τις διεξόδους! :)

Αν και είμαι "καινούρια" φοιτήτρια και δε μιλάω εκ πείρας (:P) απ' ότι μου λένε στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει παπαγαλία. Λογικό μου φαίνεται. :Ρ

(Για ιατρικές όμως έχω ακούσει ότι κάτι παίζει αλλά καλύτερα θα ξέρουν οι φοιτητές του τμήματος, γιατί έξω από τον χορό... :angelnot: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν γίνεται να παπαγαλίσεις 400 σελίδες ιστορίας.Αντικειμενικά θα καταλήξεις με χάπια άν το επιχειρήσεις(και άν προλάβεις).:P
Απο την άλλη και τα αρχαία δύσκολα.Η ύλη σε ένα μάθημα είναι διπλάσια απο αυτή των πανελληνίων σε κείμενα για μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Aς έχουμε την υγεία μας...ας γράψουμε και έχει ο θεός! :)
Θα το ψάξω αρκετά πάντως μέχρι τότε! :P
Σας ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Θα έρθεις Αθήνα με πτυχίο φιλολογίας Κομοτηνής και θα έχεις απέναντι φιλόλογο εκπα;Δύσκολα τα πράγματα.

Συγγνώμη, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω αυτόν τον συλλογισμό. Ότι δηλαδή όσοι σπουδάζουμε σε τμήματα εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων, δεν έχουμε καμία τύχη σ' αυτά; Τι σημαίνει αυτό; Ότι ένας φιλόλογος που έχει αποφοιτήσει στην Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη είναι εξ ορισμού καλύτερος από κάποιον που έχει αποφοιτήσει στην Πάτρα, την Κομοτηνή ή οπουδήποτε αλλού; Αυτό είναι καθαρά ανυπόστατος ελιτισμός. Άσε που με όσα συμβαίνουν ένα χρόνο τώρα στο εκπα, νομίζω ότι όλη αυτή η αίγλη που είχε το παν/μιο αρχίζει να μετριάζεται. Το όνομα του Παν/μίου από μόνο του δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα, αν η ποιότητα των σπουδών τού εκάστοτε Τμήματος είναι μέτρια έως κάτω του μετρίου. Δεν σπουδάζω στο Καποδιστριακό, αλλά έχω φίλους που σπουδάζουν εκεί και γνωρίζω ότι τα μαθήματα σε διάφορα Τμήματα γίνονται υπό τριτοκοσμικές συνθήκες. Όταν θα βγούμε στην αγορά εργασίας, η ποιότητα των σπουδών είναι που θα παίξει ρόλο, το γνωστικό υπόβαθρο που θα έχουμε σχηματίσει θα παίξει ρόλο, τα επιπλέον προσόντα που θα έχουμε αποκτήσει πέραν του πτυχίου θα παίξουν ρόλο, ο τρόπος που θα προωθήσουμε τις ικανότητες και τη δουλειά μας θα παίξει ρόλο. Μήπως ο χ,ψ εργοδότης θα κρατήσει τον χ,ψ φιλόλογο / μαθηματικό / χημικό κ.ο.κ. που δεν ξέρει πού πάνε τα τέσσερα μόνο και μόνο επειδή στο πτυχίο του θα γράφει "Εθνικόν & Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών";;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω αυτόν τον συλλογισμό. Ότι δηλαδή όσοι σπουδάζουμε σε τμήματα εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων, δεν έχουμε καμία τύχη σ' αυτά; Τι σημαίνει αυτό; Ότι ένας φιλόλογος που έχει αποφοιτήσει στην Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη είναι εξ ορισμού καλύτερος από κάποιον που έχει αποφοιτήσει στην Πάτρα, την Κομοτηνή ή οπουδήποτε αλλού; Αυτό είναι καθαρά ανυπόστατος ελιτισμός. Άσε που με όσα συμβαίνουν ένα χρόνο τώρα στο εκπα, νομίζω ότι όλη αυτή η αίγλη που είχε το παν/μιο αρχίζει να μετριάζεται. Το όνομα του Παν/μίου από μόνο του δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα, αν η ποιότητα των σπουδών τού εκάστοτε Τμήματος είναι μέτρια έως κάτω του μετρίου. Δεν σπουδάζω στο Καποδιστριακό, αλλά έχω φίλους που σπουδάζουν εκεί και γνωρίζω ότι τα μαθήματα σε διάφορα Τμήματα γίνονται υπό τριτοκοσμικές συνθήκες. Όταν θα βγούμε στην αγορά εργασίας, η ποιότητα των σπουδών είναι που θα παίξει ρόλο, το γνωστικό υπόβαθρο που θα έχουμε σχηματίσει θα παίξει ρόλο, τα επιπλέον προσόντα που θα έχουμε αποκτήσει πέραν του πτυχίου θα παίξουν ρόλο, ο τρόπος που θα προωθήσουμε τις ικανότητες και τη δουλειά μας θα παίξει ρόλο. Μήπως ο χ,ψ εργοδότης θα κρατήσει τον χ,ψ φιλόλογο / μαθηματικό / χημικό κ.ο.κ. που δεν ξέρει πού πάνε τα τέσσερα μόνο και μόνο επειδή στο πτυχίο του θα γράφει "Εθνικόν & Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών";;

Δεν είπα ότι όσοι τελειώνουν τμήματα της επαρχίας δεν έχουν τύχη.Απλά εσύ άν ήσουν φροντιστηριάρχης στην Αθήνα και σου ερχονταν δύο πτυχιούχοι ένας απο το εκπα και άλλος απο την καλαμάτα ποιόν θα επέλεγες άν είχες μονο έναν να πάρεις στο φροντιστήριο σου;Ο ένας έγραψε στις πανελλαδικές 18χιλ μόρια και ο άλλος 14 έστω και ψυχολογικά ένα ρόλο τον παίζει όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε.Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και όπως λές παίζουν ρόλο και άλλα προσόντα πχ βαθμός κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σίγουρα παίζει ρόλο το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησες (τόσο από πλευράς ονόματος όσο και λόγω των μορίων εισαγωγής) αλλά δεν είναι το μοναδικό κριτήριο. Παίζει ρόλο και ο βαθμός, η ποιότητα του αποφοίτου, η εμπειρία του, οι ικανότητές του στη διδασκαλία. Είναι απόλυτα φυσιολογικό ένας απόφοιτος Φιλολογίας Κομοτηνής να είναι καλύτερος από έναν απόφοιτο του ΕΚΠΑ, ειδικά αν ο ένας πήγαινε ανελλιπώς στις παραδόσεις, παρακολουθούσε συνέδρια, δούλεψε σε φροντιστήρια ή κάνοντας ιδιαίτερα όσο ήταν φοιτητής, ενώ ο άλλος έπινε καφέ στην καφετέρια δίπλα στη σχολή και μέσα έμπαινε μόνο για να δώσει εξετάσεις με δανεικές σημειώσεις και το απαραίτητο σκονάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Δεν είπα ότι όσοι τελειώνουν τμήματα της επαρχίας δεν έχουν τύχη.Απλά εσύ άν ήσουν φροντιστηριάρχης στην Αθήνα και σου ερχονταν δύο πτυχιούχοι ένας απο το εκπα και άλλος απο την καλαμάτα ποιόν θα επέλεγες άν είχες μονο έναν να πάρεις στο φροντιστήριο σου;Ο ένας έγραψε στις πανελλαδικές 18χιλ μόρια και ο άλλος 14 έστω και ψυχολογικά ένα ρόλο τον παίζει όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε.Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και όπως λές παίζουν ρόλο και άλλα προσόντα πχ βαθμός κτλ.
Αν δεν εχουν σημαντικες διαφορες ,τη δουλεια θα παρει οποιος δεχτει να εργαστει για λιγοτερα χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Χαχα αυτο σιγουρα!επισης αυτος που εχει καλυτερες "συστασεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο ΜΕ που η φήμη του είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ικανότητα των καθηγητών του, λίγο δύσκολο να προσληφθείς λόγω "συστάσεων" ή επειδή θα δουλέψεις με 1 ευρώ λιγότερο την ώρα σε σύγκριση με κάποιον άλλο πιο ικανό και πιο έμπειρο. Οι φελλοί σαφώς επιπλέουν αλλά (στον ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον) επιπλέουν καλύτερα και για περισσότερο χρόνο οι ικανοί.

Δεν λέω ότι δεν μπορεί η πρώτη σου δουλειά να βρεθεί μέσω γνωριμιών ή να κριθεί από τα χρήματα που θα δεχτείς να πάρεις, αλλά αυτό θα γίνει τον πρώτο, άντε τον δεύτερο χρόνο που θα δουλέψεις. Μετά θα αρχίσουν να μετράνε άλλα πράγματα και αυτά τα πράγματα τα κτίζεις από φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Διότι είναι καλύτερο πανεπιστήμιο.

Με ποιο κριτήριο το λες αυτό; Άσε εμάς που σπουδάζουμε ΔΠΘ να πούμε στη κοπέλα κάποια παραπάνω πράγματα. Μην ισοπεδώνεις πράγματα. Το ΔΠΘ είναι ένα μικρό πανεπιστήμιο, το πρόγραμμα της σχολής μας είναι αρκετά καλό , χωριζόμαστε σε τμήματα και το μάθημα είναι πιο ευχάριστο. Υπάρχει άμεση επαφή καθηγητών-φοιτητών δηλαδή. Και το κυριότερο δεν γίνονται απεργίες.

Δεν είπα ότι όσοι τελειώνουν τμήματα της επαρχίας δεν έχουν τύχη.Απλά εσύ άν ήσουν φροντιστηριάρχης στην Αθήνα και σου ερχονταν δύο πτυχιούχοι ένας απο το εκπα και άλλος απο την καλαμάτα ποιόν θα επέλεγες άν είχες μονο έναν να πάρεις στο φροντιστήριο σου;Ο ένας έγραψε στις πανελλαδικές 18χιλ μόρια και ο άλλος 14 έστω και ψυχολογικά ένα ρόλο τον παίζει όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε.Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και όπως λές παίζουν ρόλο και άλλα προσόντα πχ βαθμός κτλ.

Διαφωνώ κάθετα. Στα φροντ. θα διαλέξουν αυτόν που είναι καλός στη δουλειά του. Και το γεγονός ότι η επαρχία έχει χαμηλά μόρια είναι επειδή είναι επαρχία...η Αθήνα έχει υψηλά μόρια και η Θεσσ επειδή υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός. Το κλίμα στην επαρχία είναι καλύτερο. Πίστεψε με. Σπουδάζω σε επαρχία και είμαι ευχαριστημένη πρώτα απ όλα από τη σχολή μου. Δε θα κοιτάξουν τα μόρια της σχολής αλλά το βαθμό του πτυχίου σου. Εδώ που δεν γίνονται απεργίες και το κλίμα στο μάθημα είναι πιο άμεσο και φιλικό είναι ακόμη πιο εύκολο να πετύχεις ένα καλό βαθμό, ενώ στις μεγάλες πόλεις που γίνονται συνέχεια απεργίες και ο καθηγητής δε ξέρει καν τα ονόματα των φοιτητών του......χμμ ...:hmm: Κι αν είναι να το πάρουμε έτσι υπάρχουν πολλά άτομα στο έτος μου που μπήκαν με 18, 17 και 16 χιλιάδες μόρια...μην είσαι ισχυρογνώμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
εγώ είμαι φιλολογία στο απθ.
Δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο.Πολυ καλα θεωρουνται η θεσσαλονικη,η αθηνα,τα γιαννενα και η κρητη ετσι μας λενε οι καθηγητες εδω.
Το μονο που μπορω να επιβεβεβαιωσω ειναι οτι η φιλοσοφικη της θεσσαλονικης ειναι απο τις δυσκολοτερες.
Στο ιστορικο της πολης μου (ειμαι απο επαρχια) τα αρχαια ειναι παρα πολυ απλα σε σχεση με αυτα που κανουν τα παιδια του ιστορικου στο απθ καθως τα παρακολουθουν στο φιλολογικο.
Βγαινοντας επομενως απο ενα τετοιο τμημα εχεις πολυ περισσοτερες γνωσεις.
Ομως με προσωπικη δουλεια μπορεις να καταφερεις τα παντα.
Τελος μη ξεχναμε πως στις μερες μας λογω κρισης η πιο πολυ σπουδαζουν στην πολη τους αν υπαρχει το τμημα που θελουν και δεν πηγαινουν σε αλλη πολη για να παρακολουθησουν την ιδια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ... :)
Και εμένα οι 2 οι φιλόλογοι μου που τελείωσαν Θεσ/νικη μου προτείνουν το ΔΠΘ Κομοτηνής! Κυρίως για βαθμό δυσκολίας και έπειτα οικονομίας!!!!!!!!
Κι εγώ αν δηλώσω 1η φιλολογία....τότε θα βάλω ΔΠΘ για ποικίλους λόγους. Κυρίως για τα μόρια και τα οικονομικά! Είναι 5 ευρώ και κατι πήγαινε-έλα με το ΚΤΕΛ και βγαίνει πολύ οικονομικά! Δεν ξέρω αν θα μείνω εκεί ή αν θα πηγαινοέρχομαι σε καθημερινή βάση.....αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!!!!! Είναι μια πολύ καλή μου παιδική φίλη και είναι πολύ ευχαριστημένη! ;) Από την άλλη, η φιλόλογος μου με πληροφόρησε πως επειδή η Θεσ/νικη είναι το όνομα ως πόλη και πως έχει αρκετά επώνυμους καθηγητές,έχουν την μανία να κόβουν εύκολα για το έτσι θέλω.
Αλλά για λόγους οικονομικούς επιλέγω Κομοτηνή.....!
Θεσσαλονίκη θα πήγαινα για τα παραϊατρικά ;)
Άλλα όπως ξανα είπα...δε δένω και τίποτα γιατί πρώτα πρέπει να δω τι θα γράψω στις πανελλήνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Και για να αποδομήσω λίγο τη σκέψη ότι, για να αποκτήσει κανείς καλή ποιότητα σπουδών, πρέπει να περάσει Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, επισυνάπτω τις παρακάτω εικόνες από την τελευταία εξωτερική αξιολόγηση των Τμημάτων Φιλολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • appendix.png
    appendix.png
    28.5 KB · Εμφανίσεις: 243
  • appendix2.png
    appendix2.png
    96 KB · Εμφανίσεις: 352

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top