Σύγκριση Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σταματήστε να αναφέρεστε στους απόφοιτους του Φ.Π.Ψ. ως φιλοσόφους!!! . Πρώτα απ'όλα δεν στέκει ως όρος. Δεύτερον -ακόμη και να εννοείτε μελετητές φιλοσοφίας ή κάτι παρόμοιο- είμαστε ελάχιστοι που επιλέγουμε την κατεύθυνση της φιλοσοφίας, και όντως διδασκόμαστε ικανοποιητικά και ουσιαστικά φιλοσοφία (γύρω στο 10-15% των φοιτητών). Οι υπόλοιποι κάνουν 5 φιλοσοφίες και έχουν και 2 επιλογές. Ψίχουλα δηλαδή. Όσα κάνετε και εσείς, κοινά με εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είναι ωραίες σπουδές και οι μέν και οι δε.Απλά επιλέγεις τι σου αρέσει καλύτερα εσένα.Τόσο απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Είναι ωραίες σπουδές και οι μέν και οι δε.Απλά επιλέγεις τι σου αρέσει καλύτερα εσένα.Τόσο απλό
Και διδασκεις και τα αναλογα μαθηματα στο σχολειο. Τοσο απλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
συμφωνω τοσο απλο...γτ πλακωνομαστε τοσην ωρα????????
μαλλον γτ καποιος θα ρωτουσε μετα και ποια ειναι αυτα τα μαθηματα κυρια χριστινα ελεν??????????? και κει θα ξεκιναγε η πανηγυρις παλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ποιος γνωρίζει κάποια πράγματα για το τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας στην Κομοτηνή;..δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter_1990

Νεοφερμένος

Ο Peter_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν και το είδα λίγο αργά το θέμα, απαντάω σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος διευκρινίσεις στο μέλλον. Ειπώθηκε ότι δεν υπάρχει κάποια αξιολογική βάση για τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας. Αυτό είναι λάθος. Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών έχει αξιολογηθεί ως το καλύτερο στην Ελλάδα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα Φιλολογίας. Η αξιολόγηση ήταν εξωτερική, πράγμα που σημαίνει πως έγινε από κατάλληλα άτομα που στάλθηκαν από το εξωτερικό. Εκτός του ότι αξιολογήθηκε ως το καλύτερο τμήμα στην Ελλάδα, ανάμεσα στα τμήματα Φιλολογίας, πρέπει ακόμα να επισημανθεί ότι είναι το πρώτο σε έρευνα τμήμα γενικά στον κλάδο των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Σπουδών. Τέλος, συγκεκριμένα για την κατεύθυνση Γλωσσολογίας, είναι μακράν η καλύτερη στην Ελλάδα και αναγνωρισμένη παγκοσμίως. Ενώ, το τμήμα αυτό είναι το μεγαλύτερο κέντρο Διαλεκτολογίας. Όλα αυτά δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου φυσικά. Υπάρχει το κείμενο της σχετικής αξιολόγησης στην ιστοσελίδα του τμήματος: https://www.philology-upatras.gr/files/content/upatras_filologia_ekthesi_exot_axiologisis_2011.pdf

Αντίστοιχες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς εύκολα γκουγκλάροντας.

Καλό είναι να μην λέμε τι έχουμε "ακούσει", "αισθανθεί", "μυριστεί" και όλα τα συναφή αλλά να μιλάμε με αποδείξεις.

Όσον αφορά το τμήμα της Καλαμάτας, για το οποίο ειπώθηκε ότι είναι καλύτερο ακόμα και απ' της Πάτρας (!!), αν θυμάμαι καλά σε αντίστοιχη αξιολόγηση ήρθε τελευταίο σε σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα. Δεύτερο καλύτερο τμήμα Φιλολογίας μετά της Πάτρας ήταν το αντίστοιχο τμήμα στο Ρέθυμνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν και το είδα λίγο αργά το θέμα, απαντάω σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος διευκρινίσεις στο μέλλον. Ειπώθηκε ότι δεν υπάρχει κάποια αξιολογική βάση για τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας. Αυτό είναι λάθος. Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών έχει αξιολογηθεί ως το καλύτερο στην Ελλάδα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα Φιλολογίας. Η αξιολόγηση ήταν εξωτερική, πράγμα που σημαίνει πως έγινε από κατάλληλα άτομα που στάλθηκαν από το εξωτερικό. Εκτός του ότι αξιολογήθηκε ως το καλύτερο τμήμα στην Ελλάδα, ανάμεσα στα τμήματα Φιλολογίας, πρέπει ακόμα να επισημανθεί ότι είναι το πρώτο σε έρευνα τμήμα γενικά στον κλάδο των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Σπουδών. Τέλος, συγκεκριμένα για την κατεύθυνση Γλωσσολογίας, είναι μακράν η καλύτερη στην Ελλάδα και αναγνωρισμένη παγκοσμίως. Ενώ, το τμήμα αυτό είναι το μεγαλύτερο κέντρο Διαλεκτολογίας. Όλα αυτά δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου φυσικά. Υπάρχει το κείμενο της σχετικής αξιολόγησης στην ιστοσελίδα του τμήματος: https://www.philology-upatras.gr/files/content/upatras_filologia_ekthesi_exot_axiologisis_2011.pdf

Αντίστοιχες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς εύκολα γκουγκλάροντας.

Καλό είναι να μην λέμε τι έχουμε "ακούσει", "αισθανθεί", "μυριστεί" και όλα τα συναφή αλλά να μιλάμε με αποδείξεις.

Όσον αφορά το τμήμα της Καλαμάτας, για το οποίο ειπώθηκε ότι είναι καλύτερο ακόμα και απ' της Πάτρας (!!), αν θυμάμαι καλά σε αντίστοιχη αξιολόγηση ήρθε τελευταίο σε σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα. Δεύτερο καλύτερο τμήμα Φιλολογίας μετά της Πάτρας ήταν το αντίστοιχο τμήμα στο Ρέθυμνο.
Τι σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter_1990

Νεοφερμένος

Ο Peter_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για να απαντάω τόσο αναλυτικά προφανώς και έχω τελειώσει το συγκεκριμένο τμήμα. Υπηρετώ στον στρατό αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σπουδάζεις?

Εσύ τι λες... :redface: :P

Εdit: Οκ ας μιλήσουμε και για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και εδώ. :P Προσωπικά η εξωτερική αξιολόγηση (που την έχω διαβάσει) δε μου λέει και τόσο πολλά. Θέλω να πω, ναι γίνεται καλή δουλειά κτλ αλλά επειδή αν θυμάμαι καλά στην αξιολόγηση τα τμήματα των ΕΚΠΑ και ΑΠΘ έρχονται τελευταία αυτό δε σημαίνει ότι είναι "κατώτερα". Αν δει κανείς τα προγράμματα σπουδών θα καταλάβει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Peter_1990

Νεοφερμένος

Ο Peter_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν υποτιμώ τα υπόλοιπα τμήματα καθώς δεν έχω φοιτήσει σε αυτά και δεν τα γνωρίζω εκ των έσω. Μιλάω πάντα με βάση την αξιολόγηση που έγινε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υποτιμώ τα υπόλοιπα τμήματα καθώς δεν έχω φοιτήσει σε αυτά και δεν τα γνωρίζω εκ των έσω. Μιλάω πάντα με βάση την αξιολόγηση που έγινε. :)

Και η αξιολόγηση πάει να πει κάτι παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter_1990

Νεοφερμένος

Ο Peter_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σέβομαι την άποψη σου αλλά θα εμπιστευτώ περισσότερο την αξιολόγηση (και ναι για να ήρθαν τελευταία αυτή η θέση τους άξιζε :P )! Πάντως δεν ξέρω πολλά τμήματα αυτού του κλάδου να έχουν την δυνατότητα να απασχολούν σε ερευνητικά προγράμματα ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ φοιτητές. Εννοείται πως κάθε τμήμα κάνει τον αγώνα του και παλεύει. Απλά επειδή διατυπώθηκαν ανυπόστατα πράγματα σκέφτηκα να απαντήσω. :) Καλημέρα!

Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω τα υπόλοιπα τμήματα. Συγγνώμη. Απλά παρέθεσα κάποια γεγονότα. Από εκεί και πέρα ο καθένας θα κρίνει και θα πράξει ανάλογα. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αξιολογήσω ποιο είναι το καλύτερο τμήμα. Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις την αξιολόγηση λέει παραπάνω ναι. Καλό αγώνα σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eίπα ότι έχω διαβάσει την αξιολόγηση και πιο συγκεκριμένα ένα μεγάλο μέρος της. Το θέμα είναι ότι πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι καλώς ή κακώς κάθε τμήμα προσανατολίζεται και αλλού: άλλο στο κλασικό, άλλο στο ΜΝΕΦ και άλλο στην γλωσσολογία (όσα έχουν την αντίστοιχη κατεύθυνση). Συνεπώς η αξιολόγηση δε λέει και πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Οι αξιολογήσεις αποδεικνύουν τα μελανά σημεία της Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης που ως συνήθως, τα κρύβουμε κάτω από το χαλί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όντως τα τμήματα φιλολογίας Πάτρας και Ρεθύμνου είναι τα καλύτερα.
Και το Ρέθυμνο έχει ολοληρώσει και την εξωτερική και την εσωτερική αξιολόγηση.
Για την εξωτερική https://www.philology.uoc.gr/ref/evaluation/UoC_Philology_External_Evaluation_Report.pdf
Για την εσωτερική https://www.philology.uoc.gr/ref/evaluation/Filologias_Aksiologisi.pdf

Όμως που ακριβώς αναφέρεται ότι η Φιλολογία Πάτρας είναι όντως η καλύτερη σε όλη την Ελλάδα; Και που μπορώ να δω την κατάταξη και των άλλων τμημάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
σκεφτομαι για φιλολογια κομοτηνης!
πιστευετε οτι ειναι ενα καλο τμημα?
τι μεταπτυχιακα προσφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
σκεφτομαι για φιλολογια κομοτηνης!
πιστευετε οτι ειναι ενα καλο τμημα?
τι μεταπτυχιακα προσφερει?

Σπουδάζω Φιλολογία στη Κομοτηνή ...https://helit.duth.gr/ ..στη σελίδα της σχολής θα λυθούν όλες οι απορίες σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρίστος Λαζάρου

Νεοφερμένος

Ο Χρίστος Λαζάρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ΣΟΣ! Θέλω να εισαχθώ σε τμήμα Φιλολογίας και δεν ξέρω σε ποιο ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι καλύτερος ο τομέας Κλασσικών Σπουδών, ο οποίος είναι κι'αυτός που θέλω να ακολουθήσω! Σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα και με πάσα αντικειμενικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σε ολους!!
Ποιες θεωρειται οτι ειναι οι καλυτερες φιλολογικες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια, επειδη πρεπει να συμπληρωσω το μηχανογραφικο, θελω να με βοηθησετε και να μου απαντησει καποιος που γνωριζει....
φιλολογια ιωαννινων η φιλολογια κρητης;;;...
Οι δικοι μου μου ειπαν να κοιταξω το προγραμμα σπουδων και να παω οπου μου αρεσει, αλλα κοιταζοντας τα μαθηματα δε βρισκω πολλες διαφορες και δε μπορω να αποφασισω
Απο τη μια ακουω οτι το τμημα στα γιαννενα ειναι καλυτερο και, απο την αλλη οτι το τμημα στην κρητη, ειναι πιο δυνατο απο αυτο των ιωαννινων....

Οποιος μπορει, ας με βοηθησει στο θεμα αυτο, γιατι ειναι πολυ σημαντικο
Εχω παρει ηδη καποιες αποψεις και μου εχουν προτεινει τη φιλολογια της κρητης...χρειαζομαι, ομως, και αλλες αποψεις...:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top