Σχόλια Λογοτεχνίας Προσανατολισμού

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πάντως παιδιά,όσον αφόρα τα ποιήμτα,εμένα αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν της Μαρίας Πολυδούρη.Δεν μπόρεσα να συλλάβω πλήρως το νοημά του,να εμβαθύνω στην ουσία του ποιήματος.Όλη αυτή η λυρικότητα με δυσκόλεψε αρκετά!!! Αφου είχα κατεβάσει το τραγούδι της Αρβανιτάκη στο κινητό μου ''Μόνο γιατί μ'αγάπησες'' και το άκουγα, μήπως και εμπεδώσω το ποιήμα,να μπω λίγο στο κλίμα :P
Αχαχαχαχαχα! Εγώ είχα δεί την σειρά και ήξερα το τραγούδι, αλλα μόλις διδάχθηκα το ποίημα δεν μου άρεσε τόσο-πολλές λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Πάντως παιδιά,όσον αφόρα τα ποιήμτα,εμένα αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν της Μαρίας Πολυδούρη.Δεν μπόρεσα να συλλάβω πλήρως το νοημά του,να εμβαθύνω στην ουσία του ποιήματος.Όλη αυτή η λυρικότητα με δυσκόλεψε αρκετά!!! Αφου είχα κατεβάσει το τραγούδι της Αρβανιτάκη στο κινητό μου ''Μόνο γιατί μ'αγάπησες'' και το άκουγα, μήπως και εμπεδώσω το ποιήμα,να μπω λίγο στο κλίμα :P
Κάτι πιο γλυκανάλατο δε μπορούσαν να βρουν?
Το ποίημα του Καβάφη ήταν πολύ ωραίο, και από εκεί και πέρα Εγγονόπουλος και Αναγνωστάκης. Τα Αντικλείδια αδιάφορα μου πέρασαν, αλλά την πολυδούρη δε την άντεχα καθόλου. Φαντασιωνόταν αυτή τους έρωτες και ζούσε στον κόσμο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κάτι πιο γλυκανάλατο δε μπορούσαν να βρουν?
Το ποίημα του Καβάφη ήταν πολύ ωραίο, και από εκεί και πέρα Εγγονόπουλος και Αναγνωστάκης. Τα Αντικλείδια αδιάφορα μου πέρασαν, αλλά την πολυδούρη δε την άντεχα καθόλου. Φαντασιωνόταν αυτή τους έρωτες και ζούσε στον κόσμο της.
Δεν νομίζω πως όταν κάποιος ζεί στον κόσμο του και δεν βλάπτει τους συνανθρώπους του είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμένα πάλι με άγγιξε πολύ το συγκεκριμένο της Πολυδούρη. Ίσως για κάποιους να ήταν λίγο μελό ίσως να ήταν λίγο περισσότερο ερωτικό, αλλά αν λάβουμε υπόψη την απογοήτευση της γενιάς αυτής, είναι λογικό μια γυναίκα τόσο ευαίσθητη, φτάνοντας στο τέλος της ζωής της και κάνοντας τον απολογισμό της να καταλήγει ότι στο κάτω κάτω τι έμεινε; Ο έρωτας. Τι την έκανε πραγματικά ευτυχισμένη; Ο έρωτας και το πάθος για τον αγαπημένο της. Ίσως να διαγράφεται και στο βάθος η πεποίθηση πως ό,τι και να γίνεται, ο άνθρωπος ολοκληρώνεται μέσα από το πλήθος έντονων συναισθημάτων.
Α και να συμπληρώσω ότι το αγαπημένο μου στοιχείο στο ποίημα αυτό είναι το πόσο ειλικρινής είναι η ίδια. Ποια γυναίκα θα έριχνε τόσο τον εγωισμό της, ώστε να πει στον άλλον Μόνο γιατί μ'αγάπησες γεννήθηκα; Σαν να λέει έγινα αυτό που έγινα χάρη σε σένα. Το τέλος της δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό. Η ζωή της ήταν σύντομη αλλά πλήρης.

Αυτή είναι η μαγεία της ποιητικής, το αίνιγμα είναι μια διαφορετική απάντηση για τον καθένα μας.
Γι αυτό δεν υπάρχει καλό ή κακό. Όλα εξαρτώνται αποκλειστικά από την ψυχοσύνθεση του αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμένα πάλι με άγγιξε πολύ το συγκεκριμένο της Πολυδούρη. Ίσως για κάποιους να ήταν λίγο μελό ίσως να ήταν λίγο περισσότερο ερωτικό, αλλά αν λάβουμε υπόψη την απογοήτευση της γενιάς αυτής, είναι λογικό μια γυναίκα τόσο ευαίσθητη, φτάνοντας στο τέλος της ζωής της και κάνοντας τον απολογισμό της να καταλήγει ότι στο κάτω κάτω τι έμεινε; Ο έρωτας. Τι την έκανε πραγματικά ευτυχισμένη; Ο έρωτας και το πάθος για τον αγαπημένο της. Ίσως να διαγράφεται και στο βάθος η πεποίθηση πως ό,τι και να γίνεται, ο άνθρωπος ολοκληρώνεται μέσα από το πλήθος έντονων συναισθημάτων.
Φαντάσου αν είχαμε στην ύλη αυτό το ποίημα τι θα λεγόταν:P
Σ’ αγαπώ δεν μπορώ
τίποτ’ άλλο να πω
πιο βαθύ, πιο απλό,
πιο μεγάλο!

Μπρος στα πόδια σου εδώ
Με λαχτάρα σκορπώ
Τον πολύφυλλο ανθό
Της ζωής μου.

Ω μελίσσι μου, πιες
απ’ αυτόν τις γλυκές,
τις αγνές ευωδιές
της ψυχής μου!

Τα δυο χέρια μου – να!
στα προσφέρω δετά,
για να γείρεις γλυκά
το κεφάλι,

κ’ η καρδιά μου σκιρτά
κι όλη ζήλεια ζητά
να σου γίνει ως αυτά προσκεφάλι!

Και για στρώμα καλέ,
πάρε όλην εμέ-
σβήσ’ τη φλόγα σε με
της φωτιάς σου,

ενώ δίπλα σου εγώ
τη ζωή θ’ αγρικώ
να κυλάει στο ρυθμό
της καρδιάς σου!…

Σ’ αγαπώ δεν μπορώ
τίποτ’ άλλο να πω
πιο βαθύ, πιο απλό,
πιο μεγάλο!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ αγαπώ Πολυδούρη και δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός!χαχαχα

Εμένα πάλι με άγγιξε πολύ το συγκεκριμένο της Πολυδούρη. Ίσως για κάποιους να ήταν λίγο μελό ίσως να ήταν λίγο περισσότερο ερωτικό, αλλά αν λάβουμε υπόψη την απογοήτευση της γενιάς αυτής, είναι λογικό μια γυναίκα τόσο ευαίσθητη, φτάνοντας στο τέλος της ζωής της και κάνοντας τον απολογισμό της να καταλήγει ότι στο κάτω κάτω τι έμεινε; Ο έρωτας. Τι την έκανε πραγματικά ευτυχισμένη; Ο έρωτας και το πάθος για τον αγαπημένο της. Ίσως να διαγράφεται και στο βάθος η πεποίθηση πως ό,τι και να γίνεται, ο άνθρωπος ολοκληρώνεται μέσα από το πλήθος έντονων συναισθημάτων.

Αυτή είναι η μαγεία της ποιητικής, το αίνιγμα είναι μια διαφορετική απάντηση για τον καθένα μας.
Γι αυτό δεν υπάρχει καλό ή κακό. Όλα εξαρτώνται αποκλειστικά από την ψυχοσύνθεση του αναγνώστη.
Ετσιιι!!!Αγαπάμε το Μόνο γιατί μ αγάπησες <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μα είναι λογικό φθάνοντας στο τέλος της ζωής της να εκφράζεται έτσι για κάτι που την στιγμάτισε.

Είναι πολύ λυπηρό, ωστόσο, να εκφράζεται κάποιος κατ' αυτό τον τρόπο για τους ποιητές.

Ο «φευγάτος» Εγγονόπουλος κάτι ήξερε όταν έγραφε πως οι ποιητές «δολοφονούνται» από την κοινωνία. Αυτά τα έγραφε πριν 70 χρόνια.
Τα ίδια ισχύουν και σήμερα, μόνο που η φθορά και η αποστασιοποίηση που υφίσταται αυτό το είδος τέχνης γίνεται πλέον πιο ύπουλα απ' ό,τι τότε.
Τότε υπήρχαν εμφανείς πόλεμοι και οι πολιτικές ηγεσίες έβγαζαν στην παρανομία και καταδίκαζαν ποιητές και τα έργα τους, γιατί κινδύνευε η αφεντιά τους.
Τώρα, μετά από τόσα χρόνια, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα, αφού νέοι άνθρωποι -και όχι μόνο- δεν έχουν αναπτύξει/καλλιεργήσει καν την «ματιά», για να αντιμετωπίσουν όπως πρέπει έναν καλλιτέχνη και το έργο του.

Τέλος πάντων, ψιλά γράμματα αυτά. Δεν είναι για εμάς.:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=_7Uq-cqdizs

Ψέματα; Ψέματα; Παιχνίδι φιλαρέσκειας; Περιέργεια; Εγωισμός;

Πολυλατρεμένε Καρυωτάκη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έπαιρνε τόσα σύκα για να τα πουλήσει στην Τουρκία!!!!!!!:whistle:
XAXXAXAXAXXAXAXXAXA TOOOOOOOOOOOOΠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
XAXXAXAXAXXAXAXXAXA TOOOOOOOOOOOOΠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P
Όταν το είπα στην τάξη, και η καθηγήτρια γελούσε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Όταν το είπα στην τάξη, και η καθηγήτρια γελούσε:P

XAXAXXAXAXAXXAXAXXAXAX Ηταν πολυυυυυυ πετυχημενοοοοο!!!!!!και εγω στη θεση της θα ξεκαρδιζομουν!!!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εμένα τα αγαπημένα μου κείμενα είναι δυστυχώς αυτά που ήταν εκτός ύλης.:P Η Ιστορία ενός αιχμαλώτου του Δούκα ήταν καταπληκτική και επίσης πολύ ωραία αλλά λίγο δυσνόητα ήταν τα ποιήματα της Δημουλά. Από τα εντός, μόνο ο Κρητικός μου άρεσε. Τα υπόλοιπα δεν μου έκαναν μεγάλη εντύπωση, κυρίως τα πεζά που δεν είχαν καθόλου δράση (στο Αμάρτημα κάτι γινόταν, αλλα όχι κάτι το ιδιαίτερο). Αυτό που δεν θα ξεχάσω ήταν οι δικές μας ερμηνείες στα κείμενα αλλά και οι πρωτοβουλίες που ήθελαν να πάρουν κάποιοι. Για παράδειγμα είχαν προτείνει κάποια παιδιά να φέρει η καθηγήτρια μια λεκάνη στο μάθημα για να κάνει τη Φεγγαροντυμένη, να πάμε σε ένα ποτάμι που είναι διπλα στο σχολειο να δραματοποιήσουμε το Όνειρο στο κύμα,αλλά επειδή δεν μπορούσαμε να βρούμε κατσίκα τόσο εύκολα κάποιο πρότειναν ένα σκύλο. κτλ:P Πάντως για το Όνειρο υπήρχαν παιδιά στη ταξη που υποστήριζαν πως ο βοσκός ηθελε την κατσίκα στην πραγματικότητα και όχι την κοπέλα...:P Σε κάθε μάθημα ρίχναμε ΤΟ γέλιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ασχετο αλλα εμένα μ άρεσε Η Σονάτα του Ρίτσου :) Τι υπέροχο ποίημα! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου είναι Η Μαρίνα των βράχων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου είναι Η Μαρίνα των βράχων
του ελυτη ε?παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν υπαρχει καν στο βιβλιοποιημα του μεγαλου μας νομπελιστα σεφερη.επισης απο ελυτη υπαρχει μονο η μικρη πρασσινη θαλασσα η οποια εδω και 6 χρονια ειναι εκτος ενω και η σονατα του ριτσου τιμηθηκε μεν αφου επεσε 2 χρονιες 2000,2007, αλλα πλεον ειναι εκτος υλης.και ρωτω ειναι σπουδαιοτερος ο ιωαννου απο αυτους τους ποιητες θα μου πειτε εκεινος ειναι πεζογραφος η το ονειρο στο κυμα ειναι τοσο σπουδαιο εργο?ο παπαδιαμιαντης εχει γραψει τοσα αριστουργηματα.ας εβαζαν τουλαχιστον την φονισσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
:eek:Εμένα, πάντως, στο τέλος με έβαλε σε σκέψεις το διήγημα και με συγκίνησε.:)

Εσένα, δηλαδή, δε σε άγγιξε καθόλου το να διαβάζεις για μια μάνα, την οποία η κοινωνία έμμεσα έχει κάνει να νιώθει ένοχη -χωρίς λόγο, και να βλέπεις ότι τελικά σε όλη της τη ζωή βασανίζεται από αυτό το γεγονός «αρνούμενη» να δεχθεί την άφεση αμαρτιών ακόμη και από τον εκπρόσωπο του θεού;

Μου άρεσε πάρα πολύ ο Βιζυηνός.:) Ο Ιωάννου δε μου άρεσε τόσο όσο οι υπόλοιποι, αλλά αυτά είναι γούστα.

Επίσης, ανέκαθεν λάτρευα τον Εγγονόπουλο.:)
Θα συμφωνήσω. Όσο για τον Εγγονόπουλο... έχει γράψει και ΠΟΛΥ καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Όσο για τον Εγγονόπουλο... έχει γράψει και ΠΟΛΥ καλύτερα!

Σε αυτή τη σελίδα πιστεύω έχει συγκεντρωμένα τα καλύτερα του Εγγονόπουλου.:)

+«Στα όρη της Μυουπόλεως».

Υγ. Η υπογραφή μου, στίχους του Εγγονόπουλου έχει.

Υγ2. Τον Εγγονόπουλο δεν τον αγάπησα από το ποίημα της ύλης. Από ποιήματα σαν κι αυτά που έχει η παραπάνω σελίδα τον λάτρεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ο έρωτας ,
όνομα ουσιαστικόν ,
πολύ ουσιαστικόν ,
ενικού αριθμού ,
γένους ούτε θηλυκού ούτε αρσενικού ,
γένους ανυπεράσπιστου .
Πληθυντικός αριθμός
οι ανυπεράσπιστοι έρωτες .

Κική Δημουλά :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top