Σχόλια Λογοτεχνίας Προσανατολισμού

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
τι μαγεία...τι γραφή :/

εντελώωως :) ηταν το αγαπημένο μου χωρίο!

το χω δειιι!!εχω εξαντλήσει την Πολυδούρη!Τόσο δυναμική και τόσο ευαίσθητη!Κι ο Καρυωτάκης πιστεύω ότι ό,τι έκανε το έκανε για αυτή :hmm:

παιδια ακυρο ετρωγε απο τον καρυωτακη...δεν ελεγε να καταλαβει οτι δεν την θελει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ήμην πτωχόν βοσκόπουλον εις τα όρη και δεν ήξευρα ακόμη μήτε άλφα.:P

(Κάπως έτσι το λέει.:P)

Αγαπάμε Εγγονόπουλο, Αναγνωστάκη, Βιζυηνό και, φυσικά, Καβάφη. (από εντός ύλης αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε εκεί που έλεγε πόσον ακόμη θα ενθυμούμην εκείνο το αβρόν σώμα....χαχαχαχα κάψιμο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε εκεί που έλεγε πόσον ακόμη θα ενθυμούμην εκείνο το αβρόν σώμα....χαχαχαχα κάψιμο!!!!!!
Αφού ήθελε να την δεί, γιατί το έπαιζε δύσκολος μωρέ;:P


ΑΑΑΑ εγώ πιστεύω πως η Μοσχούλα εξεπίτηδες έκανε μπάνιο τέτοια ώρα, ήξερε πως θα πάει ο βοσκός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
παιδια ακυρο ετρωγε απο τον καρυωτακη...δεν ελεγε να καταλαβει οτι δεν την θελει:P

Εγω νομιζε οτι την ηθελε.Απλως,δεν ηθελε να καταστρεψει τη ζωη της με τη συφιλη του.Στο κατω - κατω,δεν ηταν δικαιο να πληρωσει αυτη τη δικια του συνηθεια να συχναζει σε οικους ανοχης.

Ήμην πτωχόν βοσκόπουλον εις τα όρη και δεν ήξευρα ακόμη μήτε άλφα.:P

(Κάπως έτσι το λέει.:P)

Αγαπάμε Εγγονόπουλο, Αναγνωστάκη, Βιζυηνό και, φυσικά, Καβάφη. (από εντός ύλης αυτά)
Καπως ετσι το λεει;Ή θα εισαι σιγουρος ή ξεχνα με!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εχω ενσταση:καλοσ ο παπαδιαμαντησ αλλα και αυτοσ σε ολο το κειμενο ενω ηθελε να την παρει ματι να την πλησιασει να τησ μιλησει κτλ αρχισε να λεει και τι θα πει ο σισωησ και τι θα πει ο μοσχοσ και αν παω απο κει θα πεσω σε σκατα και θα με δει ενω αν παω απο εδω θα πνιγει η κατσικα ....μ αγχωνε!!αλλα κατα τα αλλα πολυ αναλαφρο διηγημα...στο φροντ βεβαια τον ειχαμε βγαλει λιγο ανωμαλο τον παπαδιαμαντη ...χαχαχα λογω κατσικασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
φετο θέλω βιζυηνο... "αλλην αδερφην δεν ειχομεν παρα μόνο την Αννιώ, ητον η χαιδεμενη της μικρας ημών οικογενείας και την ηγαπομεν όλοι.. αλλά απ' όλους περισσότερο την αγαπα η μήτηρ μας.. εις την τράπεζα την εκαθιζε πάντοτε πλησίον της..κλπ" μέχρι εκεί ξέρω..

περισυ τις Απόκριες στο φροντιστήριο κάναμε σκετς το βοσκό του Παπαδιαμάντη να παρατάει τη Μοσχούλα(κοπέλα) μόλις αντικρύζει τη Μοσχούλα(κατσίκα)... αξεχαστες στιγμες στην τριτη λυκείου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χθες δώσαν ρέστα στα κείμενα και η έννοια "αναλύω λογοτεχνικό έργο" απέκτησε νέα διάσταση. Ποτέ δε θα ξαναδώ με το ίδιο μάτι τη Λογοτεχνία. :P
Κι έρχεσαι εσύ με το χτικιάρικο την Αννιώ που πήγε σύντομα στα θυμαράκια. Τι ανάλυση να κάνουμε εδώ;

Υγ. Να γίνει εισήγηση στο Υπουργείο να βάλουν πιο κατάλληλα κείμενα. Και την επιμέλεια να την αναλάβουν οι Xristina elen, AggelikiAngry, Rainbowarrior, Makis_VI, evi07larissa και Μυρτάλη1993. Εγγυημένο αποτέλεσμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εχω ενσταση:καλοσ ο παπαδιαμαντησ αλλα και αυτοσ σε ολο το κειμενο ενω ηθελε να την παρει ματι να την πλησιασει να τησ μιλησει κτλ αρχισε να λεει και τι θα πει ο σισωησ και τι θα πει ο μοσχοσ και αν παω απο κει θα πεσω σε σκατα και θα με δει ενω αν παω απο εδω θα πνιγει η κατσικα ....μ αγχωνε!!αλλα κατα τα αλλα πολυ αναλαφρο διηγημα...στο φροντ βεβαια τον ειχαμε βγαλει λιγο ανωμαλο τον παπαδιαμαντη ...χαχαχα λογω κατσικασ

καλα σε ενα σημειο, αν θυμαμαι καλα, λεει οτι η κοπελα μοιαζει με την κατσικα.. ε τωρα ειναι δυνατον να πεις οτι αυτη η κοπελα ηταν ομορφη?? για πες σε μια κοπελα σημερα οτι μοιαζει με κατσικα.........:beating::xtipao::boxing::kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ο βιζυηνοσ πεθανε σε τρελαδικο μονο απο αυτο κατανοουμε πολλα...εμενα δεν μου αρεσε καθολου το αμαρτημα!!:worry:

Μὴ λέμε μισὴ τὴν ἀλήθεια ὅμως... Ὁ Γεώργιος Βιζυηνὸς δὲν ἦταν τρελός. Ἔπασχε ἀπὸ σύφιλη, ἀσθένεια ἀνίατη ἐκείνη τὴν ἐποχὴ καὶ ἡ ὁποία στὰ τελευταῖα στάδια προκαλεὶ τρέλα. Μάλιστα ὑπάρχει ἡ ἐκδοχὴ ὅτι ὁ Καρυωτάκης αὐτοκτόνησε ἐπειδὴ ἔπασχε ἀπὸ αὐτὴν τὴν ἀσθένεια καὶ δὲν ἤθελε νὰ καταλήξῃ σὲ ψυχιατρεῖο. Τὸ ἂν ἀρέσει πάντως τὸ διήγημα ἢ ὄχι εἶναι ἕνα ἄλλο ξεχωριστὸ ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Αγαπουσα Ιωαννουυυυυυυ!!!!!!!!Στου Κεμαλ το σπιτι!!!!!!!!!!!!Τι συγκινητικουυυυυλιιι!!!!!!!!!! <3 <3 <3
Τον Παπαδιαμαντη παλι καθολουυυ!Αισχρος!!!!Ανωμαλος!!!!Ηδονοβλεψιας!!!Τι βαρετο κειμενο!!!!!!!=Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Χθες δώσαν ρέστα στα κείμενα και η έννοια "αναλύω λογοτεχνικό έργο" απέκτησε νέα διάσταση. Ποτέ δε θα ξαναδώ με το ίδιο μάτι τη Λογοτεχνία. :P
Κι έρχεσαι εσύ με το χτικιάρικο την Αννιώ που πήγε σύντομα στα θυμαράκια. Τι ανάλυση να κάνουμε εδώ;

Υγ. Να γίνει εισήγηση στο Υπουργείο να βάλουν πιο κατάλληλα κείμενα. Και την επιμέλεια να την αναλάβουν οι Xristina elen, AggelikiAngry, Rainbowarrior, Makis_VI, evi07larissa και Μυρτάλη1993. Εγγυημένο αποτέλεσμα. :P
χαχαχαα κλαιωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!

Επίσης οσον αφορά τον Βιζυηνό,αυτός ήταν πορνόγερος :Ρ Την έπεφτε στο πιπίνι :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αγαπουσα Ιωαννουυυυυυυ!!!!!!!!Στου Κεμαλ το σπιτι!!!!!!!!!!!!Τι συγκινητικουυυυυλιιι!!!!!!!!!! <3 <3 <3
Τον Παπαδιαμαντη παλι καθολουυυ!Αισχρος!!!!Ανωμαλος!!!!Ηδονοβλεψιας!!!Τι βαρετο κειμενο!!!!!!!=Ρ
Εγώ πιστεύω πως έπαιρνε τόσα σύκα για να τα πουλήσει στην Τουρκία!!!!!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έπαιρνε τόσα σύκα για να τα πουλήσει στην Τουρκία!!!!!!!:whistle:
χ0αχ0αχ0χαχα ισχύει!
Τη πρώτη φορά που διαβάσαμε το κείμενο στο τέλος ρωτάει ένα παιδί ο καθηγητης"Τελικά Πάνο γιατί πήγαινε η γυναίκα στο σπίτι εκείνο;" και η απάντησή του που εμφανώς έδειχνε ότι δεν είχε παρακαλουθήσει "ΕΕΕ κύριε για να τρώει σύκα" χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τραγικόοοοοοοοοοοοοοοο ; χαχαχαχαχα
Δεν τον συμπαθούσα τον Ιωάννου, αλλα είχα γράψει ένα διαγώνισμα αριστούργημα:lol: Ωραίες εποχές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ροΐδης, Πάπισσα Ιωάννα. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έπαιρνε τόσα σύκα για να τα πουλήσει στην Τουρκία!!!!!!!:whistle:

ρε παιδια δεν ηταν σκετα συκα,ηταν συκομουρα (ντουτια=συκομουρια)
αλλα πιο πολυ ηταν μουρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ρε παιδια δεν ηταν σκετα συκα,ηταν συκομουρα (ντουτια=συκομουρια)
αλλα πιο πολυ ηταν μουρα :P
Μούρα ήθελα να πώ, απλώς μου κόλλησαν τα σύκα απο τον Παπαδιαμάντη :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα σας παρακαλούσα, επειδή το θέμα καθαρίστηκε, να μην αναφέρεστε και να μην σχολιάζετε την προσωπική ζωή και τις προτιμήσεις του κάθε λογοτέχνη. Το θέμα αφορά τα έργα και όχι τον βίο. Οι συνομιλίες αυτές θα μεταφέρονται στον κάδο.

Ευχαριστώ
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Πάντως παιδιά,όσον αφόρα τα ποιήματα,εμένα αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν της Μαρίας Πολυδούρη.Δεν μπόρεσα να συλλάβω πλήρως το νοημά του,να εμβαθύνω στην ουσία του ποιήματος.Όλη αυτή η λυρικότητα με δυσκόλεψε αρκετά!!! Αφου είχα κατεβάσει το τραγούδι της Αρβανιτάκη στο κινητό μου ''Μόνο γιατί μ'αγάπησες'' και το άκουγα, μήπως και εμπεδώσω το ποιήμα,να μπω λίγο στο κλίμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top