Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
https://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio.aspx

μια καλη κιθαρα με περιπου 1300 ευρω

αν δεν ειχες προβλημα με λεφτα θα σου προτεινα αυτη με 5000 ευρω μονο:P
ειναι η αγαπημενη μου κιθαρα και ευελπιστω καποια μερα να την αγορασω,αλλα ειναι πολυ ακριβη:(

https://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/Slash-Les-Paul.aspx


επισης και αυτη πολυ ωραια στα 5000 ευρω ξανα

https://www2.gibson.com/Products/Ele...bson-Custom/Zakk-Wylde-Les-Paul-Bullseye.aspx

γενικα ψαξε στο site δεν εχει μονο ακριβες,θα βρεις αρκετες στα πλαισια των χρηματων που ζητας.ελπιζω να βοηθησα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frost

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοιτα, η επιλογη μιας κιθαρας εχει να κανει με πολλα πραγματα.
Καταρχας, τι μουσικη παιζεις (κοινως τι ηχο θελεις να προσεγγισεις)?
Τι σχημα προτιμας (les paul, stratocaster, sg, telecaster, κ.ο.κ.)?
Τι κιθαρα εχεις, και αν σε βολευει.
Εχεις δυνατοτητα αγορας απο online μαγαζι (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πιο φτηνες τιμες)?

Επίσης, κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον, θα ηταν λαθος να παρεις μια ακριβη κιθαρα εχοντας εναν κακο η μετριο ενισχυτη. Σε εναν κακο ενισχυτη οι διαφορες στον ηχο μιας καλης και μιας "κακης" κιθαρας δεν φαινονται, αλλα σε εναν καλο, και η "κακη" κιθαρα θα ακουστει καλυτερα και η καλη θα λαμψει. Ο περισσοτερος κοσμος ξεχναει πως η κιθαρα ειναι το μισο οργανο. Το αλλο μισο ειναι ο ενισχυτης ;)

Παρ' ολα αυτα, μπορεις να κανεις εναν συνδιασμο με τα λευτα που εχεις: 500 - 600 για μια κιθαρα (τα οποια ειναι αρκετα για μια καλη stratocaster η για μια εξισου καλη epiphone les paul) και τα υπολοιπα στον ενισχυτη.

Ουφ, αυτα.... πολυ μιλαω ρε γμτ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κοιτα, η επιλογη μιας κιθαρας εχει να κανει με πολλα πραγματα.
Καταρχας, τι μουσικη παιζεις (κοινως τι ηχο θελεις να προσεγγισεις)?
Τι σχημα προτιμας (les paul, stratocaster, sg, telecaster, κ.ο.κ.)?
Τι κιθαρα εχεις, και αν σε βολευει.
Εχεις δυνατοτητα αγορας απο online μαγαζι (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πιο φτηνες τιμες)?

Επίσης, κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον, θα ηταν λαθος να παρεις μια ακριβη κιθαρα εχοντας εναν κακο η μετριο ενισχυτη. Σε εναν κακο ενισχυτη οι διαφορες στον ηχο μιας καλης και μιας "κακης" κιθαρας δεν φαινονται, αλλα σε εναν καλο, και η "κακη" κιθαρα θα ακουστει καλυτερα και η καλη θα λαμψει. Ο περισσοτερος κοσμος ξεχναει πως η κιθαρα ειναι το μισο οργανο. Το αλλο μισο ειναι ο ενισχυτης ;)

Παρ' ολα αυτα, μπορεις να κανεις εναν συνδιασμο με τα λευτα που εχεις: 500 - 600 για μια κιθαρα (τα οποια ειναι αρκετα για μια καλη stratocaster η για μια εξισου καλη epiphone les paul) και τα υπολοιπα στον ενισχυτη.

Ουφ, αυτα.... πολυ μιλαω ρε γμτ! :D
Συμφωνω Α Π Ο Λ Υ Τ Α ....!!! :no1: Υ.Γ Ο ενισχυτης μου ειναι κορυφαιος ( για το τι θελω ) , αλλα δεν θα ελεγα το ιδιο και για την κιθαρα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μεταλ
και σε επιροες Opeth, mastodon, Lamb of God, Nevermore.
θελω να χει καλο ηχο γτ παρολα τα καλα χαρακτηριστικα της κιθαρας που εχω τωρα ο ήχος της τρεμουλιάζει στη ψηλη E...
-----------------------------------------
Δεν σκοπεύω για Gibson γτ δεν βρισκω κιθαρα της μαρκας με 24 ταστα...
Παντως η κιθαρα τα σπαει.
-----------------------------------------
Ενισχυτη εχω πολυ καλο.Εναν custom vox. Και παντα αγοραζω τα σχετικα απο ονλινε μαγαζι. Συγκεκριμενα απ το thomann.de
Το σχημα δεν με ενοχλει εκτος αν ειναι V, δεν θελω τετοια γτ δεν με βολευει.
Γενικοτερα θα ηθελα με καλουσ μαγνητες, 24 ταστα, τρεμολο, και καλο ξυλο.
-----------------------------------------
κιθαρα με 500-600 δεν εχω σκοπο να παρω γτ η προηγουμενη μ κιθαρα μ κοστισε καπου εκει. παιζω 4 χρονια και πιστευω εχω προχορησει αρκετα για να προχορισω σε κιθαρα με 1000-1200.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Mε τα χαρακτηριστικα που αναφερεις πιστευω πως αυτη η κιθαρα ειναι η καλυτερη για σενα. Ειναι μαλιστα αυτη του jeff loomis απτους nevermore.

https://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis_fr.htm

Τωρα δεν ξερω αν θα σε βολεψει που ειναι 7 χορδη, αλλα γιατι οχι? Πιστευω μαλιστα πως για αυτα που ακους ολο και καποια στιγμη θα χρειαστει η εξτρα χορδη. Απο εκει και περα μπορεις να δεις και καποιες απο τις ibanez της σειρας prestige.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frost

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οταν λες τρεμολο φανταζομαι εννοεις floyd rose τυπου...
Κοιτα, για κιθαρα με τα χαρακτηριστικα που θελεις, θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε ESP, Ibanez, Jackson, Dean η Sechter.
Λογικα θα ειναι σε σχημα stratocaster, γιατι δυσκολα βρισκεις σε αλλα σχηματα αυτα τα χαρακτηριστικα.
Τωρα για να δεις αν θα σε βολευει πρεπει να την δοκιμασεις... Αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα (βλεπω οτι μενεις Ιθακη), φροντισε η κιθαρα που θα διαλεξεις να εχει το ιδιο scale, μεγεθος ταστων και παχος μπρατσου με αυτην που εχεις τωρα...
Για μαγνητες θα σου προτεινα να διαλεξεις κατι με EMG. Απο ξύλα, για τις "metal κιθαρες" χρησιμοποιουν κυρίως εβενο στην ταστιερα (Ebony) και μαονι (mahogany) η maple στο σωμα/μπρατσο. Επίσης προσεξε το τρεμολο να ειναι Original Floyd η Original Kahler, και οχι απλα licensed.
Εμφανισιακα ειναι δικο σου το θεμα. Γι'αυτο και δεν σου προτεινω κατι συγκεκριμενο. Μπες στον thomann, ψαξε λιγο και ολο και κατι θα βρεις...

Αν θες περισσοτερη βοηθεια/συμβουλες η εχεις ερωτησεις, περνα μια βολτα απο το noiz.gr . Ανοιξε ενα θεμα και πες "ψαχνω για μια κιθαρα με τα ταδε χαρακτηριστικα. Παιζω metal, κλπ κλπ κλπ. Τι εχετε να μου προτεινετε?".

Ελπίζω να βοηθησα... :no1:

Υ.Γ. Καλωσηρθες στο club των τύπων που ψαχνουν για κιθαρες... :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μεταλ
και σε επιροες Opeth, mastodon, Lamb of God, Nevermore.
θελω να χει καλο ηχο γτ παρολα τα καλα χαρακτηριστικα της κιθαρας που εχω τωρα ο ήχος της τρεμουλιάζει στη ψηλη E...
-----------------------------------------
Δεν σκοπεύω για Gibson γτ δεν βρισκω κιθαρα της μαρκας με 24 ταστα...
Παντως η κιθαρα τα σπαει.
-----------------------------------------
Ενισχυτη εχω πολυ καλο.Εναν custom vox. Και παντα αγοραζω τα σχετικα απο ονλινε μαγαζι. Συγκεκριμενα απ το thomann.de
Το σχημα δεν με ενοχλει εκτος αν ειναι V, δεν θελω τετοια γτ δεν με βολευει.
Γενικοτερα θα ηθελα με καλουσ μαγνητες, 24 ταστα, τρεμολο, και καλο ξυλο.
-----------------------------------------
κιθαρα με 500-600 δεν εχω σκοπο να παρω γτ η προηγουμενη μ κιθαρα μ κοστισε καπου εκει. παιζω 4 χρονια και πιστευω εχω προχορησει αρκετα για να προχορισω σε κιθαρα με 1000-1200.

Ο καλύτερος τρόπος να διαλέξεις είναι να αποκλείσεις αυτό που δεν θες.
Καταρχήν αποκλείνουμε τις Gibson. Δεν είναι μόνο ο ήχος και τα τάστα. Είναι ότι είναι κακοσχεδιασμένες. Έχουν πολύ buzz, ξεκουρδίζονται στα bends, δεν έχουν original floyd rose, και τα mids τους είναι για τον πούτσο. Και εκτός αυτού είναι ακριβές. Αν θες να τις ελένξεις, δες μόνο τα πολύ τελευταία μοντέλα.

Δεν θες fender γιατί δεν είναι metal κιθάρες. Είναι πολύ καλές για Jazz/Blues, και γενικά όλες τις λοιπές μαλακίες που δεν χρειάζονται gain. Aν είσαι τεχνικούρης σαν εμένα ίσως να σκευτείς ότι θες να παίξεις metal/jazz fusion, αλλά όταν υπάρχουν οι Ibanez για αυτά τα 11/16 leads, δεν θα προτιμήσεις τις fender. Απλή λογική. Καλές κιθάρες, αλλά άχρηστες. Είναι σαν να πάρεις ένα πολύ καλό mixer για να τηγανίσεις πατάτες.

Τώρα τι έχουμε.
BC Rich.
Αν θες μια BC Rich με 3000 euro, θα είναι η καλύτερη κιθάρα του κόσμου.
Αν θες μια BC Rich με 1200 euro, θα είναι μια μαλακία και μισή.

Deans
Καλές κιθάρες, αλλά πολύ ψύθιρος για το τίποτα. Είναι καλές? Είναι οκ.
Είναι μεταλ? Είναι μεταλ. Αξίζουν τον τίτλο των καλύτερων μεταλ κιθάρων? Όχι εκτός αν κόβεις φλέβα για τον dimebag οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Μεγάλος κιθαρίστας, αλλά δεν είναι οι deans που τον έκαναν. Επίσης οι dean συνήθως βγαίνουν σε 22 τάστα. 22 τάστα γενικά δεν είναι καλά για metal, όχι μόνο για το range, αλλά και για αρχιτεκτονικούς λόγους.

Jackson
Για 1200 euro είναι καλές, για 3000 euro δεν είναι. Ότι καταλαβαίνεις.
Το πρόβλημα είναι, ότι είτε ζεις το 1980, είτε ζεις το 2009, οι jackson παραμένουν ίδιες.

Οι μάρκες που δεν μπορείς να κάνεις λάθος, είναι Ibanez και ESP, και οι Ibanez έιναι πιο φθηνές, και συνήθως πιο εύκολες να παίξεις. Αν έχεις αμφιβολία που φτιάχνονται στην Κορέα, ξέχνα την. Η ποιότητα μιας ετοιματζίδικης Ibanez είναι πάρα πολύ καλή.

Οι schecter έχουν πολύ διαφήμιση, δεν ξέρω αν είναι τόσο καλές. Αν θες να εξερευνήσεις, μπορείς να εμπιστευτείς τον Loomis :p

Για Floyd Rose, αν πάρεις από Ibanez είσαι ok. To lincensed που έχουν είναι καλό. Αλλιώς βρες Kahler. Το Kahler γράφει πάνω το όνομα της εταιρίας και Made in Germany. Aν το default tremolo που θα έχει η κιθάρα γράφει μόνο Made in Germany τότε πολύ πιθανόν να είναι Kahler αλλά να ρωτήσεις για να σιγουρευτείς. Χωρίς καλό floyd rose, θα έχεις πρόβλημα στον ήχο και στο κούρδισμα.

Από ξύλα, προτίμησε Basswood ή Alder.
Basswood είναι ότι πρέπει για leads αλλά χάνει στα downtunes και στις 7χορδες, Alder είναι all around και αν είσαι σε πιο progressive φάση θα το λατρέψεις. Αφού σαρέσουν οι Opeth, πάρε Alder. Αλλά οι Opeth δεν είναι metal, είναι regressive bullshit :D:D:D

Είμαι κατά του Mahogany γιατί δεν είναι για metal. Είναι και αυτό λίγο απόλλα αλλά υπάρχει το alder γιαυτή την δουλειά και έχει και πολύ περισσότερο χρώμα στον ήχο. Με Mahogany φτιάχνονται οι Gibson, και είμαι κατά των Gibson.

Μπορείς να δεις για τα ξύλα εδώ
https://www.jemsite.com/jem/wood.htm

Και μπορείς να πάρεις μια καλή γεύση από κιθάρες εδώ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=6liq9e0_eg4[/ame]

Απλά θυμήσου, αν σε χαλάσει το χρώμα, σχήμα whatever, πες όχι και δες άλλη κιθάρα. Μην διστάσεις. Πήρες ήδη μια κιθάρα για να πάρεις κιθάρα. Τώρα παίρνεις κιθάρα για εσένα. Θες μια κιθάρα που στα χέρια σου να τραγουδάει. Αν πας σε μαγαζί να ψάξεις κιθάρες, την πρώτη που θα σου δείξουν, θα σου πουν ένα σωρό μαλακίες, ότι είναι έτσι και έτσι και έτσι και κοκορέτσι. Μην ακούσεις τίποτα, απλά δες αν σε βολέυει και ζήτα να δείς και άλλες, ακόμα και αν αυτή που κρατάς σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
το σκεφτομαι πολυ για 7χορδη αλλα δεν εχω καταληξει ακομα...
-----------------------------------------
σε ευχαριστω πολυ. Τουλαχιστον κατεληξα σε μαρκες.:D
-----------------------------------------
θελω ομως να εχει και καλο καθαρο ηχο. Πως μπορω να κανω τετοιο συνδιασμο?
-----------------------------------------
Μην φανταστεις. Και για την προηγουμενη κιθαρα μ χαλασα τον κοσμο για να καταληξω καπου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μια λέξη
Alder.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είπαν ήδη τα παιδιά πολλά πράγματα, αλλά ας πω και εγώ μερικές κλασσικές προτάσεις.

Κατ'αρχήν για Les Paul Studio γενικά(αν και δεν εχω παίξει) έχω ακούσει(και διαβάσει) πολύ κακές κριτικές και γενικά δεν αξίζουν λένε και τα 1200 ευρώ που κάνουν. Για Les Paul γενικότερα λένε πως από standard μοντέλα και πάνω λένε τα οποία όμως έχουν 2,500 χιλιάρικα minimum.

Από ESP που είπανε τα παιδιά πριν, μπορείς να πας σε 1500 με 2000 ευρώ και να πάρεις τα κλασσικά μοντέλα από το custom shop, όπως πχ Viper(που είναι σε σχήμα gibson SG περίπου) και Horizon(που είναι πιο κλασσικό Jacksonoειδές - Ιβανεζοειδες σχήμα). Οι Horizon είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κυκλοφορούν και με duncans και με EMGs πάνω. Για μαγνήτες ψάξε και ήχους στο internet. Λένε πως oi EMG είναι θηρία αλλά επίσης λένε πως έχουν πολύ "απρόσωπο" ήχο. Εγώ δεν έχω ακούσει από κοντά για να σου πω. Τώρα για floyd-rose ή γενικότερα κάποιο τρέμολο, δεν ξέρω τι βάζουν οι ESP, αλλά λογικά σε τόσα λεφτά δε θα είναι άσχημα.

Από Jackson σε τόσα χρήματα πρέπει να είναι κάποια μοντέλα Soloist, νομίζω η Sl-3 σίγουρα. Γύρω στα 2.600 θυμάμαι ήταν η sl-1 που ήταν βέβαια καλύτερη από τις άλλες της σειράς και γενικά έχει τη φήμη καλής μεταλοκιθάρας.

Τώρα για Ibanez υπάρχουν κάποια Vai Signatures σε εκείνα τα χρήματα αλλά είναι αρκετά παρόμοια με τη σειρά RG. Κυκλοφορούν και κάποιες ακριβότερες RG(γύρω στο διχίλιαρο με δυο μισι) που είναι neck-thru(υποτίθεται ότι έτσι θα έχεις καλύτερο sustain) και έχουν στη γέφυρα το καινούριο τρέμολο της Ibanez, που νομίζω πως είναι το Edge Pro. Καλά λόγια λέγονται για αυτό, αλλά δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.

Μεγάλο δίλημμα πάντως είναι η αλήθεια όταν σκοπεύεις να δώσεις και αρκετά χρήματα. Και εγώ το σκεφτόμουν για κιθάρα φέτος και τείνω προς κάτι πιο κλασσικό (ίσως καμία les paul standard ή custom) αλλά μάλλον η αγορά μεταφέρεται για του χρόνου γιατί ξεμένουμε από λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Νομιζω οτι ιδανικη για τα συγκροτηματα που ακους και πανω κατω στην τιμη που θελεις ειναι η συγκεκριμενη..

https://www.espguitars.com/guitars_horizon.html

24 frets, emg pickups, αρκετα καλο floyd rose .. οταν με το καλο αλλαξω κιθαρα προς αυτη προσανατολιζομαι και εγω (τωρα εχω μια Gio-Ibanez)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
γεια!!!!!!!!!!!
Διάβασα όλη τη συζήτηση σας και επειδή τυχαίνει να παίζω κ εγώ ηλ. Κιθάρα μπορώ να σε βοηθήσω…..ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου με το guitar pro…άμα θες καμία ταμπλατούρα πες μου το έχω κ εγώ τα πάντα…επίσης αν θέλεις να κοιτάξεις για κάποιο βιβλίο πολύ καλά είναι του Κωνσταντίνου μπαλταζάνη ή του τουρκογιώργη (εμένα ο καθηγητής μου με μπαλταζάνη με είχε αρχίσει…) και μετά όσο προχωράς παίρνει κ ένα blues you can use κ.τ.λ. επίσης έχω μαζεμένες σε ένα αρχείο οοοοοοοοοοοοολες τα συγχορδίες άμα τα θες πες μου να σου ανεβάσω κ τέλος έψαξα κ βρήκα αποκλειστικά για σένα σε πρώτη μετάδοση αυτά τα sites που δείχνει κ τεχνικές αλλά και πως θα παίξεις κάποια κομμάτια. https://www.ivideosongs.com /https://www.justinguitar.com/ . αν ασχοληθείς με σόλο καλό είναι να μάθεις κ κλίμακες και πεντατονικές βοηθάνε πααααααααααααρα πολύ πίστεψε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αμα θες έχω κ απ αυτές να σου στείλω!!!!! ότι άλλο θες πε μου εδώ θα με!!!!!!!!!! καλές επιτυχίες!!!!!!!!!:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
χαχα bj.Ειρήνη πες μου ότι είσαι στην Πάτρα και κάνεις μαθήματα. Το λέω γιατί και εμένα ο καθηγητής μου είπε αρχικά να πάρω το Μπαλταζάνη για θεωρία αλλά αφού το διάβασα το έριξα σε βιβλία απο Musician Institute(To Harmony and Theory αν το ξέρεις), στα Αγγλικά βέβαια. Επίσης η πρώτη επαφή με τα blues(μετά τις πεντατονικές εννοείται) ήταν το Blues You Can Use του Canapes, πάλι με παρότρυνση του καθηγητή. Είναι πολύ καλό σετάκι. Έχει βγάλει και More Blues You Can Use ο Καναπές. Το χω το pdf κάπου αλλά δε τα έχω τσεκάρει καθόλου.

Και εγώ έχω αρκετό υλικό, αν θέλει κανείς τπτ, πείτε. Ληστεία και πειρατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γαμάτη είναι, ναι. Και εγώ την είχα ψήσει άσχημα σε μια φάση αλλά μετά θυμήθηκα ότι δεν είχα λεφτά να την πάρω και μετά μου πέρασε η όρεξη για μεταλοκιθάρα. Η μπλε φοράει και duncans.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
χαχα bj.Ειρήνη πες μου ότι είσαι στην Πάτρα και κάνεις μαθήματα. Το λέω γιατί και εμένα ο καθηγητής μου είπε αρχικά να πάρω το Μπαλταζάνη για θεωρία αλλά αφού το διάβασα το έριξα σε βιβλία απο Musician Institute(To Harmony and Theory αν το ξέρεις), στα Αγγλικά βέβαια. Επίσης η πρώτη επαφή με τα blues(μετά τις πεντατονικές εννοείται) ήταν το Blues You Can Use του Canapes, πάλι με παρότρυνση του καθηγητή. Είναι πολύ καλό σετάκι. Έχει βγάλει και More Blues You Can Use ο Καναπές. Το χω το pdf κάπου αλλά δε τα έχω τσεκάρει καθόλου.

Και εγώ έχω αρκετό υλικό, αν θέλει κανείς τπτ, πείτε. Ληστεία και πειρατεία.



hi!!!!!!!!!!!!!!λοιπον οχι στην Κρήτη ειμαι κ κανω μαθήματα....ναι ειναι τρομερο το Blues You Can Use αλλα και ο μπαλταζάνης για αρχή ητανε μια χαρα!!!!!!!!!!οχι βασικα το βιβλιο που μου λες δεν το ξέρω.....χμμμμμμμμμ ελπίζω να μου το ζητήσει αλλιώς θα πάω να το πάρω μόνη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μήπως μπορείς να μου πεις τι ακριβώς περιέχει αυτό το βιβλίο?????? :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Βασικά και εγώ σε pdf το έχω, δεν ξέρω καν αν θα το βρεις κανονικό(στην Ελλάδα). Το pdf μπορείς να το βρεις, στο στέλνω και εγώ αν θες.
Τώρα τι περιέχει:

Τα κλασσικά. Ξεκινάει με διαστήματα και με major, minor, pentatonic κλίμακες. Μετά έχει τρίφωνες και τετράφωνες συγχορδίες, αναστροφές, τις συγχορδίες της major και της minor κλίμακας, επιπλέον συγχορδίες, τονικά κέντρα, blues και μετά έχει για modes και variations major και minor μελωδίας. Μετά έχει κάτι για επιπλέον συγχορδίες diminished, flat-5 και altered scales και altered chords. Εντάξει στο τέλος γίνεται πανικός, αλλά μέχρι εκεί καλά τα λέει, ειδικά αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις αγγλικά.

Ρώτα το δάσκαλό σου να σου πει και την άποψή του, αυτός λογικά ξέρει καλύτερα. Από τη στιγμή μάλιστα που σου έδωσε το Blues You Can Use σημαίνει ότι το ψάχνει κίολας με instructional οπότε θα το ξέρει λογικά και το Harmony and Theory του MI.

Αυτά. Ότι θέλετε από pdf books πείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βασικά και εγώ σε pdf το έχω, δεν ξέρω καν αν θα το βρεις κανονικό(στην Ελλάδα). Το pdf μπορείς να το βρεις, στο στέλνω και εγώ αν θες.
Τώρα τι περιέχει:

Τα κλασσικά. Ξεκινάει με διαστήματα και με major, minor, pentatonic κλίμακες. Μετά έχει τρίφωνες και τετράφωνες συγχορδίες, αναστροφές, τις συγχορδίες της major και της minor κλίμακας, επιπλέον συγχορδίες, τονικά κέντρα, blues και μετά έχει για modes και variations major και minor μελωδίας. Μετά έχει κάτι για επιπλέον συγχορδίες diminished, flat-5 και altered scales και altered chords. Εντάξει στο τέλος γίνεται πανικός, αλλά μέχρι εκεί καλά τα λέει, ειδικά αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις αγγλικά.

Ρώτα το δάσκαλό σου να σου πει και την άποψή του, αυτός λογικά ξέρει καλύτερα. Από τη στιγμή μάλιστα που σου έδωσε το Blues You Can Use σημαίνει ότι το ψάχνει κίολας με instructional οπότε θα το ξέρει λογικά και το Harmony and Theory του MI.

Αυτά. Ότι θέλετε από pdf books πείτε.

Αν δεν σου ειναι κοπος θα το εκτιμουσα να μου στειλεις κανενα pdfάκι.. επειδη ειμαι ψιλοαυτοδιδακτος δεν ψαχνω για τπτ εξεζητημενο, οσο πιο απλα τοσο το καλυτερο, καλυτερα να τα παρω ξανα απ την αρχη και σωστα, παρα τα πασαλειματα που εχω κανει ανα καιρους :)

(σε εκανα και add στην friendlist)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myriam-snowwhite

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια γεια σασ !!!!εγω δυστυχωσ δεν ξερω να παιζω καποιο οργανο(αν εξεραισεισ το μεταλοφωνο και ελαχιστο αρμονιο) αλλα τραγουδαω παρα μα παρα πολυ και κατα τα λεγομενα των γνωστων εχω καλη φωνη!!!!εδω και αρκετα χρονα ειχα την επιθυμια να μαθω κιθαρα(και συγκεκριμενα ηλεκτρικη) και πιανο αλλα λογο πολλων υποχρεωσεων δεν μπορουσα!!!!φετοσ το προγραμμα μου ειναι αρκετα ελευθερο και θελω να ξεκινησω μαθηματα!!!αλλα δεν ξερω απο που να ξεκινησω!!!θα μου πειτε βεβαια πωσ αρχικα ειναι η σχολη αλλα θελω περισσοτερεσ πληροφοριεσ οσον αφορα τισ τιμεσ των μαθηματων και την συχνοτητα τουσ κτλ κτλ!!!!μια φιλη μου πηρε κιθαρα και μονη της αρχισε να παιζει και να μαθαινει!!!ειναι ευκολο αυτο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!κ γω μια άσχετη είμαι :) που όμως λατρεύει την κιθάρα.που λέτε μέσα πάνω που την γρατζουναγα-του αδερφου μου κρυφά-καθώς έσφιγγα μια χορδή που είχε χαλαρώσει ακούω ένα τιιιιν!ναι η χορδή μόλις είχε μεταβεί εις τόπον χλοερον..από τότε ο αδερφός μου την έχει κλειδώσει κ δεν μπορώ να την πάρω..θέλω να πάρω μια αλλά δεν περισσεύουν κιόλας..μήπως ξέρει κανείς γύρω στα πόσα κάνει μια απλή κιθάρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanillabear

Νεοφερμένος

Ο vanillabear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εχω πλεον το Guitar Pro!!

αλλα, εχω ενα μικροοοοο προβλημα...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

βοηθειες ευπροσδεκτες!!!

Μπαίνεις εδώ https://www.ultimate-guitar.com/ και πέρνεις για οποιο τραγουδι θες tabs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top