Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Με 150-200 ευρώ παίρνεις κάτι που να μπορείς να παίξεις. Σίγουρα κάπου υπάρχει ένα τοπικ για νέες κιθάρες, ρίχτε μια ματιά οι ενδιαφερόμενοι.

Τα μαθήματα στα ωδεία(στην Πάτρα) ήταν 60-65 ευρώ το μήνα όταν έκανα εγώ πριν 3 χρόνια και το μάθημα είναι 45 λέπτα, μια φορά την εβδομάδα. Στα ιδιαίτερα είναι τα μαθήματα ωριαία και αν και εξαρτάται απο τον καθηγητή, είναι συνήθως 90-100 ευρώ το μήνα, αλλά ίσως να μπορείς να βρεις και φτηνότερα. Αυτά ισχύουν στην Πάτρα, στην Αθήνα δε γνωρίζω αλλά μου έχουν πει πως σε γενικές γραμμές είναι ακριβότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Χμ κ προφανώς οι ηλεκτρικές είναι ακριβότερες έτσι;;Σ'ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για ηλεκτρική μιλάω. Για κλασσικές - ακουστικές δεν πολυξέρω να πω την αλήθεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που παιζω drums σου λέω οτι αυτή η κιθαρα ειναι καλή αλλά ακριβη.
.ομως υπάρχουν πολύ πιο ακριβες.Κιθαρες τέτοιου τύπου βγάζουν τρομερό ηχο και σου προτείνω Line6 ενισχυτη 15/30 W
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν κ μου αρέσει πιο πολύ η κόκκινη,η μαύρη είναι όλα τα λεφτά!!αλλά για να λες ακριβή θα εννοείς πάνω από 500,μη σου πω από χιλιάρικο.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οι Les Paul φτιάχνουν ωραίο groove λόγο κατασκευής. Μπορούν να γίνουν το backbone ακόμα και στα πιο δυνατά είδη metal. Αλλά δεν είναι βολικές, δεν είναι ιδιαίτερα καλές για leads και δεν ξέρω αν οι 1200 euro την παλεύουν τόσο πολύ ωστε να πεις ότι έκανες ένα καλό investment.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αυτή όπως τη βλέπω είναι Gibson SG που κάνει γύρω στο χιλιάρικο, παραπάνω ίσως. Υπάρχει και αντίστοιχο μοντέλο Epiphone SG που ξεκινάει από 200 ευρώ περίπου και είναι από τις πολύ συνηθισμένες προτάσεις για κάποιον που ξεκινάει.

Στο άλλο thread τα λένε τα παιδιά αναλυτικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γενικα δεν τις εμπιστευομαι τις γκιμπσον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δες αυτη https://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-DTT700 ειναι για μεταλ πιο πολυ.Εχω εχω μια ibanez rg350 ex με dimarzio super distortion πανω και ειναι πολυ καλη.Ibanez 4 EVER....Α και επι της ευκαιριας αλλαξε συγκροτηματα εχει πολυ καλυτερα,πχ metallica,iron maiden,dragonforce.Δεν μας ειπες επισης αν τη θες για σολο η riff γιατι αλλαζει το πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
κοιτα
επιρροη συγκροτηματων δεν αλλαζω γτ εκει ειναι ο ηχος που ζηταω
αλλα δεν προκειται να μην σκεφτω τις εναλλακτηκες
αλλα ειμαι περισσοτερο της esp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κοιτα
επιρροη συγκροτηματων δεν αλλαζω γτ εκει ειναι ο ηχος που ζηταω
αλλα δεν προκειται να μην σκεφτω τις εναλλακτηκες
αλλα ειμαι περισσοτερο της esp
οι ibanez πιστευω ειναι πιο επαγγελματικες.Κοιτα ποιοι παιζουν μ'αυτες πχ satriani,petrucci,herman lee και αλλοι
Επισης και οι music man ειναι πολυ καλες αλλα για γερες τσεπες.Δεν βγαζουν φτηνα μοντελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Λοιπον,ενας φιλος μου εχει την Sg την κιθαρα οπως τις παραπανω,μαζι με μια οθονη(κανει κατι σαν παραμορφωση).Ειναι πολυ καλή την πήρε απο τον Naka μου φαινεται με ειδικη παραγγελία και έφτασε στα 1500 Ευρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
κοιταξα για ibanez αλλα δεν βρισκω χαρακτητιστηκα που θα ηθελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μήπως εννοείς αυτό :

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=2wDntYJFFRc&feature=related[/ame]

Είναι το KAOSS PAD της Korg και η Manson του Bellamy των Muse το έχει ενσωματωμένο μαζί με ένα midi μαγνήτη or smth. Τρομερό εφετζίδικο πράγμα(αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς) αλλά εφετζίδικο πράγμα παρολαυτά. Και πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebus

Νεοφερμένος

Ο Phoebus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κοίτα , μία καλή και αξιόπιστη λύση είναι μία gibson epiphone απο τις απλές ( οι συλλεκτικές κάνουν πολλά χιλιάρικα παραπάνω )
αλλα πολύ ποιοτικές είναι και οι jakson signature , θα βρεις σίγουρα στα λεφτά που ζητάς .
Εγώ παίζω με μία πειραγμένη brenton και με ικανοποιεί αλλα πήγα σε μάστορα και μου βαλε μαγνήτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1ον
αποκλειεται να παρω κατι σε σχεση με gibson
2ον
εχω σκοπο να παρω πολυ καλη κιθαρα οχι απλα καλη
3ον
δεν υπαρχει περιπτωση να αγοράσω signature γιατι οποιος βλεπει αλλον με signature πχ του darrel dimebag λενε κοιτα ενας Dimebag wanna be και αφτο δεν ειναι καλο
ηχογραφω με κιθαρα και προτιμω οταν καποτε ακοθσει καποιοσ τα τραγουδια μ να μην με λεει αντιγραφεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δε νομίζω να ακούγεται στην ηχογράφηση ότι έχεις πχ την ESP του Michael Wilton αλλά καταλαβαίνω τι λες σχετικά με τις signature. Ούτε εμένα μου αρέσουν στυλιστικά και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ε σε εμενα και στους φιλους μ δεν θα καουγεται αλλα σε αφτους π το κανουν χρονια θα το καταλαβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μήπως εννοείς αυτό :

https://www.youtube.com/watch?v=2wDntYJFFRc&feature=related

Είναι το KAOSS PAD της Korg και η Manson του Bellamy των Muse το έχει ενσωματωμένο μαζί με ένα midi μαγνήτη or smth. Τρομερό εφετζίδικο πράγμα(αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς) αλλά εφετζίδικο πράγμα παρολαυτά. Και πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

Πωω τι μου θυμισες παλι.. 200 εμαιλ ειχα στειλει στην Manson για το ποσο κανει μια custom made τετοια κιθαρα και ελεγαν οτι τις φτιαχνουν μονο για τον Bellamy..:'(

Απλα ειναι σαν να εχεις 200 πενταλ πανω στην κιθαρα, πραγματικα απιστευτες δυνατοτητες (ποιος ξερει να τις χρησιμοποιει ειναι ενα αλλο θεμα..) αλλα αυτη η κιθαρα βγαζει τον καγκουρα που κρυβω μεσα μου :D.. Παντως το KAOSS PAD κυκλοφορει μονο του και μπορεις να το ενσωματωσεις σε καναν τσιφτη μαστορα αλλα πολλα τα λεφτα και δεν ταιριαζει σε ολες τις κιθαρες λογο του μεγεθους-γεωμετριας του.. Πολυ εφετζιδικο οπως ειπε και ο θειος Ερνι αλλα :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
οι ibanez πιστευω ειναι πιο επαγγελματικες.Κοιτα ποιοι παιζουν μ'αυτες πχ satriani,petrucci,herman lee και αλλοι
Επισης και οι music man ειναι πολυ καλες αλλα για γερες τσεπες.Δεν βγαζουν φτηνα μοντελα

Νομιζω οτι οι ibanez ειναι αρκετα μπροστα στον ηχο σε θεμα soloing, απο εκει και περα δεν νομιζω οτι μια custom κιθαρα αλλης εταιριας (ολοι αυτοι οι επαγγελματιες που λες παιζουν με custom κιθαρες) στα ιδια λεφτα θα ειναι χειροτερη απο μια ibanez.. απλα η καθε μια μαρκα ειναι φτιαγμενη (ή καλυτερα.. εχουμε συνδεσει τον ειχο της) με ενα ειδος μουσικης..

Και εγω fan των ibanez ειμαι απλα νομιζω οτι όσον αφορα και το ποιος παιζει πια κιθαρα, νομιζω οτι μετραει παρα πολυ το θεμα sponsorship εκτος απο τον ηχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top