Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Σκεφτομαι να αρχίσω να μαθαίνω κιθάρα (μάλλον αυτοδίδακτα) και θέλω να με κατατοπίσετε λίγο, μιας και είμαι παντελός άσχετος πάνω στο θέμα "κιθάρα".

Αρχικά, να σας πω το τι ζητάω.

Θέλω μια κιθάρα που να βγάζει ηλεκτρικό ήχο, δν ξέρω εάν με καταλαβαίνεται....Δηλαδή, δεν θέλω κλασσική! Αλλά θα ήθελα να μην χρειάζομαι πένα για να παίξω. Τι προτείνετε να πάρω: ηλεκτρική, ακουστική, ηλεκτρακουστική ή ηλεκτροκλασσική; Προς το παρόν, κλίνω προς την ηλεκτρική ηλεκτροκλασσική, αλλά περιμένω και τις δικές σας απόψεις! Επίσης, να τονίσω, ότι δε θέλω να γίνω επαγγελματίας ή κάτι τέτοιο (δεν με ενδιαέρει και τόσο να σολάρω, όσο να μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια), απλά μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο όργανο! Και at last, but not least, θέλω κάτι εξαιρετικά φθηνό!!!!


Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
προσωπικα μαθαινω τωρα με μια εφταχορδη ισπανοκλασικη και ειναι γαματη φαση.η κιθαρα ειναι παναρχαια..

σε λιγο καιρο θα αγορασω σιγουρα εξαχορδη και μαλλον ηλεκτρακουστικη...πιστευω ειναι πραγματικα αυτο που ψαχνω..δηλαδη μεταξυ αυτων που αναφερεις (υπαρχουν παραπανω απο τριαντα ειδη κιθαρας) εγω θα επαιρνα ηλεκτρακουστικη λογω ηχητικης κυριως..

p.s. : δεν ειμαι καλος στην κιθαρα...κανονικα παιζω βιολι (ως πρωτο οργανο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά, ποιά είναι η διαφορά ηλεκτρικής/ηλεκτρακουστικής/ηλεκτροκλσσικής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Βασικά, ποιά είναι η διαφορά ηλεκτρικής/ηλεκτρακουστικής/ηλεκτροκλσσικής ;

εγκειται κυριως στην παραμορφωση της χροιας του ηχου και στο βαθος αλλα και στις δυνατοτητες του καθε ειδους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δηλαδή, για να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα είδη τι πρέπει να κάνω; Νά πάω σε ένα κατάστυημα και να ακούσω 1 κιθάρα από κάθε είδος π με ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ακριβως.
Επισης να δεις πως σε βολευει να παιζεις. Εγω σου προτεινω ηλεκτροακουστικη, κι εναν μικρο ενισχυτακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εναλλακτικά μπορείς να γίνεις στα γρήγορα ο Mark Knopfler και να παίζεις ηλεκτρική με δάχτυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω ηλεκτροακουστικη προτεινω ;)

και www.thomann.de
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δηλαδή, για να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα είδη τι πρέπει να κάνω; Νά πάω σε ένα κατάστυημα και να ακούσω 1 κιθάρα από κάθε είδος π με ενδιαφέρει;

ναι θα μπορουσες να κανεις κατι τετοιο αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στο καταστημα...

επισης μπορεις να διακρινεις τις διαφορες απο βιντεακια ή τραγουδια ή ακομη να ακουσεις καποιον γνωστο σου να παιζει αν εχεις..

παντως ενας ενισχυτης κοντα στα 70Watt για το σπιτι ειναι οτι πρεπει πιστευω.
αλλα μη βιαστεις για ενισχυτη, μαθε πρωτα σιγα σιγα και μετα.

in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
To τι ειδους κιθαρα θα παρεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα...
Αν θες τον ηχο τις κλασικης, αλλα να εχεις και την δυνατοτιτα ενος ελαχιστου ηλεκτρισμου, ηλεκτροκλασικη... Αν θες ακουστικη με ηλεκτρικο ηχο, ηλεκτρακυστικη, αν αυτο που θες πραγματικα ειναι ηλεκτρικη, γραψε ολες τις θεωριες περι "ειναι καλητερα να ξεκινας με κλασικη και μετα να πηγενεις στην ηλεκτρικη" και τσιμπα μια ηλεκτρικη...
Ψαξε τον ηχο που θες, και αναλογος κατασταλαξε... Και μην ακους καμια θεωρια απο τους "γνωστες τις μουσικης", το μονο που θα καταφερουν θα ειναι να συ βαλουν παροπιδες και να σε κονσερβοποιησουν! Απο την στιγμη που δεν ζητας πολλα αλλα μονο την πλακα σου, πηγενε σε ενα μαγαζι, πιασε μια απο καθε ειδος και διαλεξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μάλλον, θαπάρω ηλεκτρική! Αλλά θα προσπαθήσω μόνος μου να μάθω! Τι λέτε όσον αφορά αυτό; Θα τα καταφέρω-με όχι πολλή ώρα ενασχόλησης την ημέρα; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο ή κάποιο μοντέλο γιανααοράσω;

Υ.Γ.: Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ σε βάθος με την κιθάρα, απλά θέλω να βγάζω μερικά κομμάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Γινεται να μαθεις αυτοδιδακτα?Ειδικα αν εισαι ασχετος απο μουσικη?Τοτε να παρω και εγω μια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Γινεται να μαθεις αυτοδιδακτα?Ειδικα αν εισαι ασχετος απο μουσικη?Τοτε να παρω και εγω μια!:P

οχι αμα ειναι φωναξε τον Frusciante για μαθηματα:P:P:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
οχι αμα ειναι φωναξε τον Frusciante για μαθηματα:P:P:P:lol:
Εννοειται αλλα επειδη δεν θα προσεχω και πολυ το μαθημα...αλλα τον καθηγητη,με αυτον δεν θα μαθω ποτε!Χι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εννοειται αλλα επειδη δεν θα προσεχω και πολυ το μαθημα...αλλα τον καθηγητη,με αυτον δεν θα μαθω ποτε!Χι!:D

:lol::lol::lol::lol::lol:
εε καλα ημουν σιγουρη.....:P
αλλα προσεξε να κανετε ιδιαιτερα......:P:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ποιός είναι ο Frusciante ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ο κιθαριστας των rhcp οπου εχουμε τεραααααααστιο κολλημα εγω και η nellufo.....:inlove:

ειναι και κουκλος, ειναι και ταλαντουχος:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ας μην πω τίποτα για τους rhcp και τη μουσική τους :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ας μην πεις γτ αν πεις θα φαω βαρβατο μπαν με αυτα που θα ακουσεις!.....:thanku::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τί διαφορά έχει η κλασική από την ακουστική κιθάρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top