Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ασε τους αλλους να λενε κ κανε αυτο που γουσταρεις παρε την ευθυνη της επιλογης κ απεδειξε τους το αντιθετο!!

παιδια κ γω δεν ξερω τιν να βαλω νομικη που τη βαριεμαι επειδη εχει προοπτικες η αγγλικη φιλολογια που μ αρεσει καλυτερα??!!


το ονειρο φιλε το ονειρο!!να φοβασαι την αποτυχια σε κατι που δεν σ αρεσει οπως η ιατρικη γιατι μπορει να πας κ να το μετανιωσεις αλλα οχι στη βιολογια αν το γουσταρεις πραγματικα ασε τους αλλους να λενε ακολουθησε την καρδια σου!!

ελπιζω να μην μας φανε τα ονειρα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ναι πολυ καλο τμημα και τ φπψ αλλωστε μ αρεσε πιο πολυ απο τ φιλολογια δν στεναχωριεμαι τοσο π δν θα μπω κλασικο..απλα η αγορα εργασιασ προτιμα φιλολογουσ αν ποτε αρχιζουν προσληψεισ ξανα σ σχολεια και φροντ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
ναι πολυ καλο τμημα και τ φπψ αλλωστε μ αρεσε πιο πολυ απο τ φιλολογια δν στεναχωριεμαι τοσο π δν θα μπω κλασικο..απλα η αγορα εργασιασ προτιμα φιλολογουσ αν ποτε αρχιζουν προσληψεισ ξανα σ σχολεια και φροντ!!!
Καλά μην το λες αυτό. Στο φροντ μου είχαν 6 ιστορικούς και 3 φιλολογους....Όσους είχαν εγώ ήταν πολύ καλοί πάντως...Για φπψ δεν ξέρω δεν μου έκανε κάποιος μάθημα. Μόνο στο σχολείο είχαμε καθηγήτρια από ΦΠ και λογοτεχνία ήταν πολύ καλή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Καλά μην το λες αυτό. Στο φροντ μου είχαν 6 ιστορικούς και 3 φιλολογους....Όσους είχαν εγώ ήταν πολύ καλοί πάντως...Για φπψ δεν ξέρω δεν μου έκανε κάποιος μάθημα. Μόνο στο σχολείο είχαμε καθηγήτρια από ΦΠ και λογοτεχνία ήταν πολύ καλή:)

και εμενα η καθηγητρια μ στ ιδιαιτερο ηταν απο φπψ ιωαννινων ενω στ υπολοιπα μαθηματα π εκανα φροντ ειχα φιλολογουσ και τλκ στ μαθηματα τ ιδιαιτερου τ πηγα πολυ καλυτερα απο τ αλλα π ειχα φιολογουσ...ενταξει αυτο π μετραει ειναι να κανει κανεισ καλα τ δουλεια τ και ν τ αγαπαει απο οπου κ αν εχει βγει αλλα δυστυχωσ οταν θα παω ν δωσω τ βιογραφικο μ τ καλο σ λιγα χρονια πρωτα θα δουν απο π εχω βγει κ οχι τ ικανοτητα μ ωσ προσ τ διδαχη...τελοσ παντων...αλλα αν αγαπασ κτ κ τ υποστηριζεισ μεχρι τερμα νικασ λενε!!! θα τ δω στ μελλον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skyless

Νεοφερμένος

Ο skyless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ θα 'λεγα σχολή επιθυμίας! Ούτως ή άλλως ανεργία υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα! Επιλέγεις το τι θα κάνεις όλη σου τη ζωή! Ποτέ δε θα 'σαι καλός/ή στη δουλειά σου αν κάνεις κάτι που δε σου αρέσει.

Επέλεξα σχολή λόγω πίεσης συγγενών, καθηγητών κλπ, και ήταν το χειρότερο λάθος που μπορούσα να κάνω, έχοντας «χάσει» αρκετά χρόνια από τη ζωή μου σε ένα αντικείμενο που δε μου αρέσει καθόλου τώρα προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω κάτι τελείως άσχετο. Όμως δεν είναι το ίδιο να ξεκινήσεις από την αρχή κάτι π.χ. στα 25 με το να το ξεκινήσεις στα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Aκούω από πολύ νέο κόσμο να αναζητούν επιστήμες με ..μέλλον λες και υπάρχουν επιστήμες δίχως μέλλον, αλλά κανένας δεν μιλάει για την επιχειρηματικότητα. Μια "μάχη" για μεταπτυχιακά, δεύτερα, τρίτα,..πτυχία, πτυχία πάσης φύσεως αλλά δουλειά μηδέν. Ή μάλλον δεν μας αρέσουν οι δουλειές που υπάρχουν και θέλουμε κάτι άλλο αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς. Μήπως όλοι μας συντελούμε σ' αυτή την έλλειψη ορθού επαγγελματικού προσανατολισμού; Κανένας δεν παίρνει επιχειρηματικό ρίσκο να ιδρύσει κάτι δικό του και να δημιουργήσει τεχνογνωσία ή να δημιουργήσει υπηρεσίες ή προϊόντα υψηλής ποιότητας..Γιατί; :hmm:Θα ήθελα να ακούσω απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Συνδιασμός
διαλέγουμε κάτι που μας αρέσει αλλά κρατάει και στην αγορά εργασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Ναι αλλά ιδέες δημιουργίας δεν ακούγονται. Σπουδές, σπουδές, χαρτιά...και στο βάθος κήπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
:D οι περισσότεροι μπαινουν σε μια σχολή και πριν μπουν έχουν αποφασίσει και το μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ναι αλλά ιδέες δημιουργίας δεν ακούγονται. Σπουδές, σπουδές, χαρτιά...και στο βάθος κήπος.
Απ'τον μέσο έλληνα φοιτητή να ακουστούν που είναι πρωί-μεσημέρι-απόγευμα με τον φραπέ στο χέρι;
Ή απ'τον μη μέσο έλληνα φοιτητή που ίσως να έχει ιδέες αλλά δεν έχει το κεφάλαιο και αν βρεί το κεφάλαιο φοβάται να ρισκάρει(δικαίως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Ναι αλλά από κάπου δεν πρέπει να ξεκινήσουμε; :hmm:Είδαμε ότι τόσα χρόνια η ίδια καραμέλα δεν οδήγησε κάπου...αντιθέτως μας κόστισε πανάκριβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Αν μπεις σε μια σχολή και λες πριν μπεις εγώ θα ασχοληθώ με έρευνα κατά πασα πιθανότητα ιδιαίτερα θα κάνεις.
fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
focko βούρκωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ποιες ειναι οι σχολες με προοπτικες ενημερωστε πλζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
όχι άλλο σχολές και πτυχία κουρελόχαρτα...ιδέες με προοπτικές σε αυτή τη χώρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
ποιες ειναι οι σχολες με προοπτικες ενημερωστε πλζ
νοσηλευτική, ιατρική, κτηνιατρική, φυσικοθεραπεια, μαθηματικο, φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
νοσηλευτική, ιατρική, κτηνιατρική, φυσικοθεραπεια, μαθηματικο, φυσικο
γιατι να βαλεις μαθηματικο-φυσικο και οχι φιλολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
γιατι να βαλεις μαθηματικο-φυσικο και οχι φιλολογια;

Αν ξέρεις καλή φυσική ή μαθηματικά μπορείς να εξελιχθείς πάρα πολύ εύκολα σε πολλά πράγματα αφού είναι γενικές επιστήμες.

Αν ξέρεις καλή φιλολογία η εξέλιξη είναι πολύ δύσκολη

Επίσης η φυσική ή τα μαθηματικά είναι παγκόσμια γλώσσα η φιλολογία (ελληνικη) μιλιέται σε 2 χώρες μόνο.

Το κακό με την φιλολογία είναι πλέον γενική ιδιότητα υπάρχουν ένα σωρό σχολές ανεξάρτητα αντικειμένου που βγάζουν φιλόλογους.

Τώρα φυσικά αν είσαι παιδί που μπήκες στο μαθηματικό ή στο φυσικό και δε το έχεις κατά πασα πιθανότητα θα καταλήξεις στην μοίρα του φιλόλογου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αν ξέρεις καλή φυσική ή μαθηματικά μπορείς να εξελιχθείς πάρα πολύ εύκολα

Αν ξέρεις καλή φιλολογία η εξέλιξη είναι πολύ δύσκολη

Επίσης η φυσική ή τα μαθηματικά είναι παγκόσμια γλώσσα η φιλολογία (ελληνικη) μιλιέται σε 2 χώρες μόνο.
και παλι μιλας για πολυ καλες γνωσεις πανω σε αυτα τα αντικειμενα,κατα την γνωμη μου οπου και να εχεις αριστες γνωσεις μπορεις να εξελιχθεις(με εξαιρεσεις βεβαια που επιβεβαιωνουν τον κανονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
και παλι μιλας για πολυ καλες γνωσεις πανω σε αυτα τα αντικειμενα,κατα την γνωμη μου οπου και να εχεις αριστες γνωσεις μπορεις να εξελιχθεις(με εξαιρεσεις βεβαια που επιβεβαιωνουν τον κανονα)
όχι αναφερόμουνα μονο για το φυσικό και μαθηματικό που πιστεύω ότι και οι 2 είναι απαιτητικές σχολές και δε πας εκει΄γιατί απλα επιασες την βάση αλλά επειδή είσαι δεμένος με αυτές τις επιστήμες.
στην φιλολογία και με άριστα να το βγάλει κατά πασα πιθανότητα με ιδιαίτερα θα την βγάλεις.

στην ιατρική και άσχετος να είσαι μπορείς να εξελιχθεις ακόμα και σε καθηγητή πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top