Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
οκ παιδιά ευχαριστώ όλους σας είσαστε πολύ κατατοπιστικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny1994

Νεοφερμένος

Ο Johny1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξέρω ότι αυτό και παρόμοια θέματα έχουν χιλιοειπωθεί και έχω διαβάσει τα περισσότερα θέματα, αλλά θα ήθελα να γίνω πιο συγκεκριμένος. Σε γενικές γραμμές τι είναι προτιμότερο από άποψη ευκολίας-δυσκολίας σπουδών, διδακτικού προσωπικού, προσφοράς γνώσεων, οικονομικής αποκατάστασης, επαγγελματικών προοπτικών, κτλ. Και τέλος ποια σχολή προτείνετε για κάθε τμήμα και γιατί;
Ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά θα ήμουν πολύ ευγνώμων εάν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει.
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως είμαι 16,5 χρονών, μαθητής Β' Λυκείου, στη Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ψάξε τα παλιά θέματα, όντως τα έχουμε χιλιοπει. Το θέμα είναι τι σου αρέσει. Είναι διαφορετικά κομμάτια, αν και η τομή τους δεν είναι σίγουρα κενή.
Για ποια τμήματα ενδιαφέρεσαι; Γιατί ΗΜΜΥ έχει και σε ΕΜΠ και Θεσσαλονίκη και Πληροφορικές όλη η Ελλάδα.
Με την κρισάρα που έχουμε να ξέρεις πως όλοι έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά, οπότε το μετά είναι αβέβαιο. Αν ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις τις σπουδές σου έξω το όνομα του ΕΜΠ μετρά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης της Γ λυκειου κ με ενδιαφερουν πρωτα απ ολα οι σχολες:
1)HMMY ΕΜΠ
2)πληροφορικη Ο.Π.Α.
3)πληροφορικη πειραια

Και μετα δεν ξερω τι ν δηλωσω την πληροφορικη τει αθηνας ή πληροφορικη ιωανινων(κερκυρας) που εχουν πανω κατω τα ιδια μορια δλδ ποιο συμφερει να δηλωσω πρωτο.

Επισης θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα για το ΗΜΜΥ αν μπορω δλδ να γινω προγραμματιστης και καποια επιπλεον οπως ποσο δυσκολες ειναι σχολες που ανεφερα πριν, επαγγελματικη αποκατασταση, οργανωση κτλ. Ομως καταλαβατε σκπευω να δηλωσω μονο οτι εχει σχεση με τους υπολογιστες οποτε κτλβνετε ειμαι τρελα καμμενος :redface: για αυτο και το ψαχνομαι απο τοσο νωρις :)

Σας ευχαριστω :)

Επισης εγω ψαχνομαι περισσοτερο για προγραμματιστης οποτε αξιζει να δηλωσω ηλεκτρολογων μηχανικων;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Άλλο προγραμματιστής άλλο ΗΜΜΥ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μερικά πράγματα.

1)Εφόσον βάζεις και ΗΜΜΥ στο παιχνίδι με παραξενεύεις που αφήνεις απ' έξω το ΕΚΠΑ (πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών).

2) Από το ΗΜΜΥ μπορείς να βγεις προγραμματιστής αλλά αν έχεις στο μυαλό σου ήδη ως αντικείμενο τον προγραμματισμό και τα συναφή (γιατί μόνο προγραμματισμό πουθενά δε θα κάνεις) δε θα τη συνιστούσα, γιατί τα πρώτα 2 έτη κάνεις πολλά μαθηματικά-φυσική (που δεν πρόκειται να χρειαστούν σε έναν πληροφορικό) και λίγο πληροφορική, για να φτάσεις τρίτο έτος να διαλέξεις ροή λογισμικού που και εκεί πάλι θα το θες με κάτι άλλο μαζί. Γενικά το ΗΜΜΥ είναι λίγο από όλα σκέψου το κατά πόσο είσαι ζεστός με την ιδέα αυτή.

3) το δίλημμά σου για μένα είναι τα πρώτα δύο, για την Κέρκυρα δεν μου χει σχηματιστεί καθόλου καλή εντύπωση. Από τα 2 πρώτα λοιπόν εγώ θα σου έλεγα Ιωάννινα. Δες εδώ κι εδώ 2 έρευνες σχετικές.

Πληροφοριακά πάντως τον περισσότερο προγραμματισμό από όλες έχω την εντύπωση πως τον κάνουν στο ΟΠΑ, όλη η σχολή είναι επικεντρωμένη στο software βασικά.

Επίσης αν δεν παίζουν άλλοι παράγοντες (πόλη κλπ) σκέψου και τα τμήματα της Πάτρας και Ηρακλείου ως επιλογές γιατί είναι για μένα από τα κορυφαία τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Οκ το εψαξα λιγο το θεμα κι το ΗΜΜΥ δεν θ το δηλωσω καν αφου περισσοτερο ψαχνομαι για προγραμματισμο...
Τωρα για το εκπα που μου ειπες διαβασα οτι στηριζονται πολυ στις τηλεπικοινωνιες και εχουν ενα ξεμπαρκο μαθημα ιστορια των βαλκανιων και θ προτιμουσα την ΟΠΑ γτ μ αρεσουν και τα οικονομικα(εχει κ δυο υποχρεωτικα μαθηματα οικονομικων).

Ηρακλειο εννοεις το τμημα επιστημης των υπολογιστων υποθετω. Θα το δηλωσω κ αυτο αλλα πιο κατω γτ παιζει μεγαλο παραγοντα και η πολη(δεν νομιζω να εννοεις να τα δηλωσω πρωτα). Ποιο τμημα ειναι της πατρας;;


ΥΓ. Αυτο που λες οτι μαθηματικα και φυσικη δεν θα χρειαστω καθολου στον προγραμματισμο ειναι λαθος γτ η επιστημη της πληροφορικης στηριζεται στα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οκ το εψαξα λιγο το θεμα κι το ΗΜΜΥ δεν θ το δηλωσω καν αφου περισσοτερο ψαχνομαι για προγραμματισμο...
Τωρα για το εκπα που μου ειπες διαβασα οτι στηριζονται πολυ στις τηλεπικοινωνιες και εχουν ενα ξεμπαρκο μαθημα ιστορια των βαλκανιων και θ προτιμουσα την ΟΠΑ γτ μ αρεσουν και τα οικονομικα(εχει κ δυο υποχρεωτικα μαθηματα οικονομικων).

Ηρακλειο εννοεις το τμημα επιστημης των υπολογιστων υποθετω. Θα το δηλωσω κ αυτο αλλα πιο κατω γτ παιζει μεγαλο παραγοντα και η πολη(δεν νομιζω να εννοεις να τα δηλωσω πρωτα). Ποιο τμημα ειναι της πατρας;;


ΥΓ. Αυτο που λες οτι μαθηματικα και φυσικη δεν θα χρειαστω καθολου στον προγραμματισμο ειναι λαθος γτ η επιστημη της πληροφορικης στηριζεται στα μαθηματικα.

Λοιπόν να τα πάρουμε ένα ένα.

Στο ΕΚΠΑ έχεις κάποια λίγα μαθήματα ιστορίας τα οποία όμως νομίζω (βασικά για το ένα ξέρω που ρώτησα αλλά και τα άλλα έτσι θα 'ναι) είναι της πλάκας τελείως, δεν χρειάζεται καν βιβλίο κάνεις μια απαλλακτική εργασία για τα μάτια, παίρνεις εκεί ένα 5 (το οποίο δε μετράει στο βαθμό πτυχίου) και ξεμπέρδεψες.
Όσον αφορά τα σοβαρά μαθήματα η διαφορά σε σχέση με άλλες πληροφορικές είναι ότι λόγω των τηλεπικοινωνιών άντε να έχεις 2-3 υποχρεωτικές φυσικές/δίκτυα παραπάνω, τίποτα σοβαρό. Και στο 5 εξάμηνο που θα έχεις επιλογές μπορείς να αρχίσεις να παίρνεις μαθήματα επιλογής μόνο από πρώτο/δεύτερο τομέα (ο τρίτος είναι οι τηλεπικοινωνίες) και να μην ξανά ασχοληθείς με αυτά. Φυσικά βέβαια εάν θες μόνο λογισμικό και αυτά τα λίγα ίσως σου ξινίσουν. Να ξέρεις όμως πως σε καθε πληροφορική (εκτός του ΟΠΑ) θα έχεις και μερικά άκυρα φυσικο/ηλεκτρονικά μαθήματα.

Το Τμήμα επιστήμης Υπολογιστών του Ηρακλείου από θέμα επιπέδου σπουδών είναι κοινό μυστικό πως είναι η καλύτερη σχολή computer science της Ελλάδος για αυτό στο είπα. Εκεί που χάνει λίγο είναι οι εγκαταστάσεις που από ότι ακούω είναι λίγο παλεολιθικές, κάτι ακούγεται βέβαια ότι από φέτος θα πάει στις καινούργιες αλλά δεν ξέρω. Επίσης και εκεί φυσικά δεν θα δεις μόνο software (αλλά αυτό που θα δεις θα είναι πολύ υψηλού επιπέδου).

Τμήμα της Πάτρας εννοώ το "Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής". ( και αυτό από τα καλύτερα).

Όσον αφορά το υστερόγραφο, ναι έχεις δίκιο φυσικά τα μαθηματικά γενικά είναι φοβερά σημαντικά για την πληροφορική, όμως δεν το είπα γενικά κι αόριστα εγώ. Η πληροφορική σαν επιστήμη θέλει κάποια συγκεκριμένα μαθηματικά όχι όλα. Το είπα γιατι στους ΗΜΜΥ λόγω και των υπόλοιπων τομέων θα κάνεις και κάποια άλλα μαθηματικά όπως διαφορικές εξισώσεις / μιγαδική ανάλυση που νομίζω πως πιο πολύ χρησιμεύουν στον ηλεκτρομαγνητισμό και στο ενεργειακό κομμάτι παρά στην επιστήμη των υπολογιστών. Επίσης το ίδιο ισχύει και για τη φυσική, μαθήματα όπως"εισαγωγή στον αυτόματο έλεγχο", "ηλεκτρικές μετρήσεις" και "εισαγωγή στα υλικά" μάλλον δε θα σου χρειαστούν και τόσο πολύ ως πληροφορικό :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Οκ το εψαξα λιγο το θεμα κι το ΗΜΜΥ δεν θ το δηλωσω καν αφου περισσοτερο ψαχνομαι για προγραμματισμο...
Τωρα για το εκπα που μου ειπες διαβασα οτι στηριζονται πολυ στις τηλεπικοινωνιες και εχουν ενα ξεμπαρκο μαθημα ιστορια των βαλκανιων και θ προτιμουσα την ΟΠΑ γτ μ αρεσουν και τα οικονομικα(εχει κ δυο υποχρεωτικα μαθηματα οικονομικων).

Ηρακλειο εννοεις το τμημα επιστημης των υπολογιστων υποθετω. Θα το δηλωσω κ αυτο αλλα πιο κατω γτ παιζει μεγαλο παραγοντα και η πολη(δεν νομιζω να εννοεις να τα δηλωσω πρωτα). Ποιο τμημα ειναι της πατρας;;


ΥΓ. Αυτο που λες οτι μαθηματικα και φυσικη δεν θα χρειαστω καθολου στον προγραμματισμο ειναι λαθος γτ η επιστημη της πληροφορικης στηριζεται στα μαθηματικα.
Αν περιμένεις να μάθεις από σχολή πληροφορικής να προγραμματίζεις σε επαγγελματικό επίπεδο τότε είσαι τελείως λάθος... πέρα από κάτι άχρηστα προγραμματάκια δε θα σου μάθουν καμιά γλώσσα που ζητάνε οι εταιρίες. Πιστεύω ότι στις σχολές πληροφορικής πρέπει να κοιτά κάποιος πρώτα τα επαγγελματικά δικαιώματα και μετά το πρόγραμμα σπουδών. Τα ΗΜΜΥ Αθήνας, Πατρας, Ξάνθης, Θεσσαλονίκης εφόσον δεν εχει πρόβλημα με την στέγαση πρέπει να είναι πρώτη σου επιλογή. Αν θέλεις καθαρό πληροφορικό τμήμα ξέχνα το ΟΠΑ και πήγαινε ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εννοειται πως ξερω οτι τον προγραμματισμο δεν στον μαθαινει κανενας μονος σου το μαθαινεις(και δεν νομιζω να το ανεφερα πουθενα) αλλα γτ να μπλεξω με τα μαθηματα των ΗΜΜΥ αφου ο στοχος μου ειναι καθαρα αυτος; Επισης θελω το ΟΠΑ γιατι με ενδιαφερουν πολυ και τα οικονομικα(κ μπορω να γινω λογιστης και οικονομολογος στο μελλον αν δεν μπορω να βρω δουλεια ως προγραμματιστης) κ για αυτο τ εχω ως πρωτη επιλογη.:)

Βασιλη ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Εννοειται πως ξερω οτι τον προγραμματισμο δεν στον μαθαινει κανενας μονος σου το μαθαινεις(και δεν νομιζω να το ανεφερα πουθενα) αλλα γτ να μπλεξω με τα μαθηματα των ΗΜΜΥ αφου ο στοχος μου ειναι καθαρα αυτος; Επισης θελω το ΟΠΑ γιατι με ενδιαφερουν πολυ και τα οικονομικα(κ μπορω να γινω λογιστης και οικονομολογος στο μελλον αν δεν μπορω να βρω δουλεια ως προγραμματιστης) κ για αυτο τ εχω ως πρωτη επιλογη.:)

Βασιλη ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Απλά σκέψου αυτό (μην παίρνεις σοβαρά αυτούς που λένε ότι τρολάρω) Όταν έκανες αυτή την ερώτηση πριν 10 χρόνια θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αλλά τώρα διαφωνώ. Ο λόγος είναι ότι έχουν ανοιχτεί πάρα πολλές σχολές πληροφορικής. Ας πάρουμε Αθήνα ΗΜΜΥ, ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, Πάντειος, ΤΕΙ Αθήνας (αυτά μόνο Αθήνα φαντάσου και άλλες πόλεις)

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το προγραμματισμό ανταγωνίζεται απόφοιτους από κολλέγια και ιεκ που παράγουν πιο φτηνή εργασία.

Όσο αφορά την εκπαίδευση η ανάπτυξη εφαρμογών θα καταργηθεί με τον νέο νόμο από τις πανελλαδικές. Όπως καταλαβαίνεις ο δρόμος είναι πάρα πολύ δύσκολος και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ. Σκέψου καλά και ψάξτο μόνο σου

Όσο αφορά το ΟΠΑ συμφωνώ με την λογική σου. Αλλά πιστεύω πως καλύτερα να βγάλεις πρώτα ένα οικονομικό καθαρό τμήμα και μετά με κατατακτήριες πας πληροφορικη ΟΠΑ και είσαι άρχοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι μονο στον προγραμματισμο θα ανταγωνιζομαι αλλους που παραγουν πιο φθηνη εργασια και απο την στιγμη που ο προγραμματισμος και γενικοτερα η πληροφορικη ειναι αυτο π μ αρεσει κ θελω να ασχοληθω ολα τα αλλα ερχονται απο κατω(οπως θεσεις εργασιας κτλ)

Αυτο που ειπες με τις κατατακτήριες αν μπορεις μ το εξηγεις λιγο καλυτερα μηπως κ με ενδιαφερει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Να μπω και εγώ στην συζήτηση...:D Λοιπόν αν και λίγο νωρίς ψάχνομαι για "μετά το λύκειο"(κακό δεν είναι πιστεύω). Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ οτιδήποτε έχει σχέση με Η/Υ(με μια ιδιαίτερη προτίμηση στον προγραμματισμό). Ποια σχολή πρέπει να σκέφτομαι; ΗΜΜΥ ή Πληροφορικής(πρέπει να είναι άλλο ένα που μου διαφεύγει αυτήν την στιγμή); Ποιες είναι οι 2-3 καλύτερες από την καθεμία; Τι πόρτες μου ανοίγονται από την κάθε σχολή; Στα υπόψιν έχω βλέψεις και για μεταπτυχιακό έξω. Ας μιλήσει η πείρα και η γνώση και κάθε άποψη δεκτή :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να μπω και εγώ στην συζήτηση...:D Λοιπόν αν και λίγο νωρίς ψάχνομαι για "μετά το λύκειο"(κακό δεν είναι πιστεύω). Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ οτιδήποτε έχει σχέση με Η/Υ(με μια ιδιαίτερη προτίμηση στον προγραμματισμό). Ποια σχολή πρέπει να σκέφτομαι; ΗΜΜΥ ή Πληροφορικής(πρέπει να είναι άλλο ένα που μου διαφεύγει αυτήν την στιγμή); Ποιες είναι οι 2-3 καλύτερες από την καθεμία; Τι πόρτες μου ανοίγονται από την κάθε σχολή; Στα υπόψιν έχω βλέψεις και για μεταπτυχιακό έξω. Ας μιλήσει η πείρα και η γνώση και κάθε άποψη δεκτή :D:D
Εφόσον σε ενδιαφέρει ο Προγραμματισμός, να πας σε Σχολή Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εφόσον σε ενδιαφέρει ο Προγραμματισμός, να πας σε Σχολή Πληροφορικής.
Δεν είναι ότι με ενδιαφέρει μόνο ο προγραμματισμός, απλά είναι ένα κλικ παραπάνω από οτιδήποτε άλλο σχετικό με τους Η/Υ. Απλά θέλω να μάθω περισσότερα για αυτές τις σχολές(πχ μαθήματα που διδάσκονται), τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους και τις πόρτες που θα μου ανοίξουν στο μέλλον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν είναι ότι με ενδιαφέρει μόνο ο προγραμματισμός, απλά είναι ένα κλικ παραπάνω από οτιδήποτε άλλο σχετικό με τους Η/Υ. Απλά θέλω να μάθω περισσότερα για αυτές τις σχολές(πχ μαθήματα που διδάσκονται), τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους και τις πόρτες που θα μου ανοίξουν στο μέλλον :D
Για τα μαθήματα που διδάσκονται μπες στα site των Σχολών και ψάξε. Μην περιμένεις να στα σερβίρουν έτοιμα.
Κατά τα άλλα, στην Ελλάδα δεν σου ανοίγει η Σχολή τις πόρτες. Μάλλον οι γνωριμίες περισσότερο και αν ζητάς λίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Να μπω και εγώ στην συζήτηση...:D Λοιπόν αν και λίγο νωρίς ψάχνομαι για "μετά το λύκειο"(κακό δεν είναι πιστεύω). Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ οτιδήποτε έχει σχέση με Η/Υ(με μια ιδιαίτερη προτίμηση στον προγραμματισμό). Ποια σχολή πρέπει να σκέφτομαι; ΗΜΜΥ ή Πληροφορικής(πρέπει να είναι άλλο ένα που μου διαφεύγει αυτήν την στιγμή); Ποιες είναι οι 2-3 καλύτερες από την καθεμία; Τι πόρτες μου ανοίγονται από την κάθε σχολή; Στα υπόψιν έχω βλέψεις και για μεταπτυχιακό έξω. Ας μιλήσει η πείρα και η γνώση και κάθε άποψη δεκτή :D:D

Απλά θέλω να μάθω περισσότερα για αυτές τις σχολές(πχ μαθήματα που διδάσκονται), τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους και τις πόρτες που θα μου ανοίξουν στο μέλλον :D

Για τα μαθήματα που διδάσκονται μπες στα site των Σχολών και ψάξε. Μην περιμένεις να στα σερβίρουν έτοιμα.
Κατά τα άλλα, στην Ελλάδα δεν σου ανοίγει η Σχολή τις πόρτες. Μάλλον οι γνωριμίες περισσότερο και αν ζητάς λίγα.
Δεν ξέρω πως το πήρες εσύ, εγώ πάντως δεν με τα 2 ποστ δεν έχω σκοπό να ζητήσω πληροφορίες έτοιμες στο πιάτο...:worry: Απλά ζήτησα μια "πρώτη" κατεύθυνση(πχ καμιά ιστοσελίδα των σχολών αυτών από κάποιον-α που το έχει ψάξει περισσότερο από μένα), μια άποψη, μια γνώμη, κάτι για να αρχίσω να προετοιμάζομαι... Όσον αφορά τις πόρτες που ανέφερα, φυσικά γνωρίζω την κατάσταση που πάνω-κάτω επικρατεί(στην Ελλάδα ζω εξάλλου).Ευχαριστώ πάντως για την άποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως το πήρες εσύ, εγώ πάντως δεν με τα 2 ποστ δεν έχω σκοπό να ζητήσω πληροφορίες έτοιμες στο πιάτο...:worry: Απλά ζήτησα μια "πρώτη" κατεύθυνση(πχ καμιά ιστοσελίδα των σχολών αυτών από κάποιον-α που το έχει ψάξει περισσότερο από μένα), μια άποψη, μια γνώμη, κάτι για να αρχίσω να προετοιμάζομαι... Όσον αφορά τις πόρτες που ανέφερα, φυσικά γνωρίζω την κατάσταση που πάνω-κάτω επικρατεί(στην Ελλάδα ζω εξάλλου).Ευχαριστώ πάντως για την άποψη σου.


https://goo.gl/AcD9Q

> Εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Διακρίνω μια ειρωνεία ή κάνω λάθος(αν ναι τότε συγχωρεσέ με); Αυτό έλειπε να μην ξέρω πως δουλεύει αυτό το εργαλείο που λέγεται Google. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Διακρίνω μια ειρωνεία ή κάνω λάθος(αν ναι τότε συγχωρεσέ με); Αυτό έλειπε να μην ξέρω πως δουλεύει αυτό το εργαλείο που λέγεται Google. :)

Ρώτησες για μαθήματα και να σου δώσουμε site που μπορείς να τα βρεις. Σου έδειξα πόσο εύκολο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top