Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Προσωπικα ψαχνομαι αναμεσα σε ηλεκτρολογος μηχανικος μηχανικος υπολογιστων, πληροφορικη και μηχανικος υπολογιστων.:p

Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να αφορα υπολογιστες. Ποια θα μου προτεινατε?? ευχαριστω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Προσωπικα ψαχνομαι αναμεσα σε ηλεκτρολογος μηχανικος μηχανικος υπολογιστων, πληροφορικη και μηχανικος υπολογιστων.:p

Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να αφορα υπολογιστες. Ποια θα μου προτεινατε?? ευχαριστω!! :)
η ΗΜΜΥ δεν αφορα μονο υπολογιστες.μηχανικος υπολογιστων αν θες να εισαι απο πολυτεχνειο και να θεωρησαι μηχανικος.τωρα αν θες 4 χρονια αντι για 5 πηγαινε πληροφορικη.δες και λιγο τα μαθηματα,μεταπτυχιακα απο τα site των σχολων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ceid Πάτρας κατά την άποψη μου είναι πολύ καλή σχολή. Βάζουν ωραία και δύσκολα projects. Πολλά projects... Βέβαια, ας μιλήσει κάποιος από εκεί που θα τα ξέρει καλύτερα. Υστερεί σημαντικά σε θέματα οργάνωσης...

Νομίζω οτι αυτό είναι κανόνας για κάθε σχολή υπολογιστών πάντως και όχι μόνο της Πάτρας. Τα ίδια ξέρω οτι πνίγονται στο csd στο Ηράκλειο, τα ίδια και εμείς Χανιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να αφορα υπολογιστες. Ποια θα μου προτεινατε?? ευχαριστω!! :)

Επομένως λέγοντας hardware αποκλείεις την πληροφορική.

Νομίζω οτι αυτό είναι κανόνας για κάθε σχολή υπολογιστών πάντως και όχι μόνο της Πάτρας. Τα ίδια ξέρω οτι πνίγονται στο csd στο Ηράκλειο, τα ίδια και εμείς Χανιά.

Και σε 'μας στην ΑΣΟΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να αφορα υπολογιστες. Ποια θα μου προτεινατε?? ευχαριστω!! :)
Επιστήμης υπολογιστών. Ακριβώς αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα,

ασχολούμαι καιρό με προγραμματισμό και γενικά με τους υπολογιστές, μάλιστα φέτος πήρα μέρος στο ΠΔΠ(πανελλήνιος διαγωνισμός πληροφορικής σε προγραμματισμό) όπου έφτασα και στη τελική φάση, το πρόβλημα μου φέτος είναι πως δε ξέρω ποια σχολή από αυτές τις δυο να διαλέξω, δε μου αρέσουν γενικά τα μαθήματα που γίνονται στο ΥΜΜΗ, ενώ στη πληροφορική τα πάω με χίλια όλα.

Μερικοί φίλοι μου λένε πως από την ΥΜΜΗ θα χεις μετά καλύτερο τίτλο κτλ από τη πληροφορική και θα χεις πολλές επιλογές για να βρείς δουλειά σε διάφορους τομείς

προσωπικά οτιδήποτε που να χει σχέση με hardware δε το πολυπήγαινα ποτέ

πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω, μιλάμε έχω φάει κόλημα αυτές τις μέρες.................

στο πολυτεχνείο από ότι είδα δεν ασχολούνται με προγραμματισμό και πολύ, κάνουν διάφορα περι κυκλωμάτων κτλ

ποιό έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Και τα δύο είναι δυνατές σχολές; Αν κάποιος ψάχνει προγραμματιστή θα ψάξει φοιτητές από ΥΜΜΗ ή πληροφορική;

Είδα τις προοπτικές της κάθε σχολής σε αυτή την ιστοσελίδα, αλλά και πάλι, απλά δε ξέρω τι να κάνω. :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ταν αποδεκτή.

Αν γουστάρεις Πληροφορική ΜΗΝ πας ΗΜΜΥ. Η καλύτερη επιλογή είναι "Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής" του Πανεπιστημίου Πατρών. Μαθαίνεις πολλά περισσότερα σε software και hardware από ένα ΑΕΙ πληροφορικής 4ετούς φοιτήσεως, καθώς η σχολή είναι 5ετούς φοιτήσεως και επιπλέον οι απόφοιτοι εγγράφονται στο ΤΕΕ. Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για όποιον θέλει να σπουδάσει πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jean91

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χιλιομόδι (Κόρινθος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε αυτό το δίλλημα..Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο σχολές και δεν μπορω να αποφασισω..Απο την μια μου λενε να μην χαραμισω τα μορια μου για την πληροφορικη και απο την αλλη μου λενε τα χειροτερα για το Μετσοβειο πολυτεχνειο...Τι μου προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
το θεμα εχει ειπωθει παρα πολλες φορες αλλα ας τα πουμε αλλη μια.

στην πληροφορικη θα ασχοληθεις καθαρα με υπολογιστες.
στο ΗΜΜΥ θα κανεις υπολογιστες,τηλεπικοινωνιες,ρομποτικη,ενεργεια και αλλα.
επισης το πολυτεχνειο ειναι 5 χρονια,ισως να παρεις περισσοτερες γνωσεις επειδη ειναι μεγαλυτερος ο χρονος σπουδων ισως και οχι.
το ΗΜΜΥ εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα του ΤΕΕ που ισως να υπερτερουν.

ανακεφαλαιωνοντας,αν θες καθαρη πληροφορικη τοτε ξερεις τι να κανεις,εαν ομως σου αρεσουν τα μαθηματα του ΗΜΜΥ,πηγαινε σε αυτο.θα σου ανοιξει περισσοτερους δρομους αργοτερα.
κοιταξε και τους οδηγους σπουδων,θα βοηθηθεις αρκετα.

αυτα και ελπιζω να σε βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε αυτό το δίλλημα..Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο σχολές και δεν μπορω να αποφασισω..Απο την μια μου λενε να μην χαραμισω τα μορια μου για την πληροφορικη και απο την αλλη μου λενε τα χειροτερα για το Μετσοβειο πολυτεχνειο...Τι μου προτεινετε?

Ποιος τα λεει αυτα;:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε αυτό το δίλλημα..Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο σχολές και δεν μπορω να αποφασισω..Απο την μια μου λενε να μην χαραμισω τα μορια μου για την πληροφορικη και απο την αλλη μου λενε τα χειροτερα για το Μετσοβειο πολυτεχνειο...Τι μου προτεινετε?

Ποιος τα λέει αυτά;:nono:. Μην τον ακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά .

θέλω να ρωτήσω τι αποκατάσταση έχει ένας πληροφορικός σε σχέση με εναν ΗΜΜΥ . Που μπορούν να δουλέψουν ? και κυρίως αν θα υπάρχει απορρόφηση σε 5 χρόνια ?

Πόσοι απόφοιτοι θα υπάρχουν τότε και τι ζήτηση θα υπάρχει στο δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα ?

Γιατί όλοι μου προτίνουν πληροφορική είτε σε πολυτεχνείο είτε σε ΑΕΙ ?
Ξέρουν κάτι που δεν ξέρω εγώ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δύσκολο να ξέρουμε τί απορρόφηση θα υπάρχει σε 5 χρόνια. Για κανένα επάγγελμα δεν το ξέρουμε αυτό. Το σίγουρο είναι ότι γενικά ό,τι σχετίζεται με υπολογιστές έχει μέλλον, αφού όλο και περισσότερα πράγματα γίνονται μέσω υπολογιστών. Ιδώμεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δύσκολο να ξέρουμε τί απορρόφηση θα υπάρχει σε 5 χρόνια. Για κανένα επάγγελμα δεν το ξέρουμε αυτό. Το σίγουρο είναι ότι γενικά ό,τι σχετίζεται με υπολογιστές έχει μέλλον, αφού όλο και περισσότερα πράγματα γίνονται μέσω υπολογιστών. Ιδώμεν..

Ωραία δεν μπορούμε σε 5 χρόνια .... τώρα τι αποκατάσταση έχουν .

π.χ. στους 1000 απόφοιτους οι 200 βρίσκουν δουλειά πάνω σ' αυτό που σπούδασαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Επίσημα στοιχεία δεν υπάρχουν. Πάντως η απορροφητικότητα είναι αρκετά καλή. Αν σου αρέσει το επάγγελμα, δουλειά θα βρεις, μην ανησυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κανείς άλλος να μας διαφωτίσει καλύτερα ....

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μη περιμένεις επίσημες στατιστικές...ο Evris7 είπε μια σωστή κουβέντα...αν σ'αρέσει θα βρείς δουλειά...αν όχι και στη καλύτερη σχολή,δημόσιος υπάλληλος θα βγείς.Το πτυχίο σου δίνει την πιστοποίηση οτι μπορείς να πραγματώσεις κάποιες διαδικασίες,όλα εξαρτώνται απο την πρωσοπική ενασχόληση και τον αέρα σου...ενα χαρτί δεν είναι πανάκεια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μη περιμένεις επίσημες στατιστικές...ο Evris7 είπε μια σωστή κουβέντα...αν σ'αρέσει θα βρείς δουλειά...αν όχι και στη καλύτερη σχολή,δημόσιος υπάλληλος θα βγείς.Το πτυχίο σου δίνει την πιστοποίηση οτι μπορείς να πραγματώσεις κάποιες διαδικασίες,όλα εξαρτώνται απο την πρωσοπική ενασχόληση και τον αέρα σου...ενα χαρτί δεν είναι πανάκεια;)

Wisely said...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
επίσης μη περιμένεις απο κανέναν να σου πει από τώρα τι θα γίνει σε 5 χρόνια! Απλά κάνε αυτό που σ' αρέσει και μετά βλέπεις! Κανένας δεν πάει χαμένος! Τώρα αν εσύ θες τα εκατομμύρια λυπάμαι αλλά δύσκολο το βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Χάλια η αποκατάσταση σε πληροφορική και ΗΜΜΥ. Μη τυχόν και δηλώσεις τη σχολή του ΕΚΠΑ γιατί θα πας χαμένος. :P

Και σοβαρά τώρα : Endless rage ++. Αν ασχοληθείς παραπάνω από αυτό που θα σου δώσει η σχολή χαμένος δεν πρόκειται να πας.

Μιας και ειπώθηκε αυτό για τα εκατομμύρια :
[οff]Γιατί λέμε όλοι εμείς οι Έλληνες πόσα λεφτά θα μας δώσουν και να μην προσπαθήσουμε να γίνουμε εμείς αυτοί που θα δίνουν;[/οff]

edit : Το γεγονός ότι σε νοιάζει το θέμα αποκατάσταση μου δείχνει πώς δεν σ' αρέσει και τόσο ο συγκεκριμένος επιστημονικός κλάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top