Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε ... ναι εχω θυσιασει ατελειωτες ωρες σε διαφορα tutorials στο ιντερνετ για να μαθω "διαφορα"...με τεραστια ευχαριστηση θα διαβαζα βιβλια για προγραμματισμό...
ναι ειδα μολις για πληροφορικης ασοεε σε ενα αλλο φορουμ και μπορω να πω οτι με μια πρωτη εικονα κατενθουσιαστηκα...αλλα παρολο που την σχολη την γνωριζα. νομιζα οτι δεν σχετιζονταν με οικονομικα..αλλα μιας που σκεφτομουν οικονομικα ως δευτερη επιλογη...;)

διαβασα αλλά χωρις να το εχει πει καποιος με σιγουρια...οτι βγαίνοντας απο πληροφορικης ασοεε παιρνεις πτυχιο και στα οικονομικά και στην πληροφορική...αληθεύει?

εχεις καποιο βιβλίο να μου συστηνεις για την python?

η python δεν σχετιζεται καθόλου με την java? γιατι αν δεν απατώμαι η java δεν ειναι πλεον η πιο διαδεδωμενη και που εχουν αναπτυχθει και τα περισσοτερα site?

κατι τελευταιο...εσυ εισαι φοιτητης? αν ναι σε ποιο πανεπιστημιο? (αν θες απαντάς)


Δεν γνωρίζω αυτό που λες με τα 2 πτυχία, αν και το κόβω κομμάτι δύσκολο. Το μόνο σίγουρο είναι πως η ΑΣΟΕΕ σαν οικονομικό πανεπιστήμιο, στο τμήμα πληροφορικής περιλαμβάνει και μαθήματα οικονομικού ενδιαφέροντος, κάτι που για σένα είναι θετικό απ' ότι κατάλαβα ;)

Όσον αφορά την python έχει σχέση με την java, όση και κάθε γλώσσα προγραμματισμού, καθως όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία, στα βασικά οι ομοιότητες ειναι περισσότερες από τις διαφορές. ;) Πάντως η Java ουσιαστικά βασίζεται πάνω στην C, δηλαδή ειναι πιο εύκολο να πας από C σε Java, απ' ότι από python.
Ένα εξαιρετικό βιβλίο εκμάθησης python που απευθύνεται σε άτομα που δεν εχουν καμια προηγούμενη επαφή με τον προγραμματισμό, όσο και σε προγραμματιστές, είναι το "A byte of Python" που ειναι και διαθέσιμο δωρεάν στο ιντερνετ και έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Θα το βρεις εδώ, και αν σε βολεύουν καλύτερα τα pdf εδώ.
Καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο του προγραμματισμού! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ωραιος sev το κτβζω και εγω ενδιαφερον μου φαινεται(Εγω πηγα να ξεκινησω κατευθειαν με PHP κ MYSQL αλλα τελικα ηταν δυσκολο κ δεν ειχα πολυ χρονο :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αυτό που λες με τα 2 πτυχία, αν και το κόβω κομμάτι δύσκολο. Το μόνο σίγουρο είναι πως η ΑΣΟΕΕ σαν οικονομικό πανεπιστήμιο, στο τμήμα πληροφορικής περιλαμβάνει και μαθήματα οικονομικού ενδιαφέροντος, κάτι που για σένα είναι θετικό απ' ότι κατάλαβα ;)

Όσον αφορά την python έχει σχέση με την java, όση και κάθε γλώσσα προγραμματισμού, καθως όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία, στα βασικά οι ομοιότητες ειναι περισσότερες από τις διαφορές. ;) Πάντως η Java ουσιαστικά βασίζεται πάνω στην C, δηλαδή ειναι πιο εύκολο να πας από C σε Java, απ' ότι από python.
Ένα εξαιρετικό βιβλίο εκμάθησης python που απευθύνεται σε άτομα που δεν εχουν καμια προηγούμενη επαφή με τον προγραμματισμό, όσο και σε προγραμματιστές, είναι το "A byte of Python" που ειναι και διαθέσιμο δωρεάν στο ιντερνετ και έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Θα το βρεις εδώ, και αν σε βολεύουν καλύτερα τα pdf εδώ.
Καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο του προγραμματισμού! :P

το διαβασα σε ενα αλλο θεμα εδω στο φορουμ...τεσπα...
σε ευχαριστω πολυ για το βιβλιο...αν και επρεπε απο την αρχη των χριστουγεννων να το ειχα για να το ειχα τελειωσει ως τωρα :P τεσπαα
ευχαριστωω μαν :clapup:

Nα κάνω μια αφελή ερώτηση; Θα την κάνω. Πώς γίνεται οι φοιτητές στην Ελλάδα που σπουδάζουν μια επιστήμη σε σχέση με τον προγραμματισμό να ζορίζονται και να μην μπορούν με άνεση να διατυπώσουν κώδικα; Να αναφερθώ στην δυσκολία φοιτητών σε διαθεματικά μαθήματα όπως Υπολογιστική Ρευστοδυναμική, όπου συνδυάζεται η γνώση σε μηχανική ρευστών και σύνταξη σε κώδικα Fortran; Eπίσης πώς γίνεται κάποιοι στο λύκειο να λένε ότι λατρεύουν τον προγραμματισμό και η χώρα μας να έχει έλλειψη από καλούς προγραμματιστές; Τι στραβώνει στην συνέχεια; :confused: Όλοι για προγραμματισμό μιλάνε, αλλά το 2άρι πάει σύννεφο στην εξεταστική (σύμφωνα με τους καθηγητές Πανεπιστημίων)!

και το 2 ειναι βαθμος :P
αλλα και πάλι νομιζω οτι εισαι πολυ απόλυτος... και αν θες να σου πω το ακριβως αντιθετο..οτι πολυ καλοι Έλληνες προγραμματιστες ειναι στο εξωτερικο...
παραδειγμα ενα:μας ελεγε σημερα η καθηγητρια στο φροντιστηριο της εκθεσης για μια κοπελα που ηταν μαθητρια της και σπουδασε προγραμματισμο...και πηρε υποτροφια στο mit και δουλευε(προ κρισης μας ειπε...)
στην αμερικη για 7-8 χιλιαρικα το μηνα αλλα απο τς 7 τ πρωι ως τις 8 το βραδυ και ειναι μανα με παιδι...

παραδειγμα 2:ο μπαμπας ενός φιλου μου που τελειωσε στο μετσοβιο ηλεκτρολογος μηχανικος και μεταπτυχιακα στον προγραμματισμο
και πιστευω ακραδαστα οτι ειναι πολυ καλός στην δουλειά του..(αν τον κρίνω σαν ανθρωπο) αυτη την στιγμη δουλευει στην Νιγηρία ...
γιατι στην προηγ.δουλειά του ακομα τον έχουν απλήρωτο...
επειδη στην νιγηρια ηταν να δουλεψει για 1-1.5 χρονο του προτειναν να πάρει μια διευθυντικη θεση στην εταιρεία...(ελληνικη ειναι)

αυτα απο μενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
γεια σας παιδιά... θέλω να ασχοληθω με την πληροφορικη... το θέμα μου ειναι οτι υπαρχουν απειρες πλεον σχολές πληροφορικής... εχω ψαξει σε πολλα σαιτ αλλα δεν βρηκα αυτο που ψάχνω... θα μπορούσε να μ πει καποιος οσες σχολες εχουν σχεση με πληροφορικηη στην αθηνα?(εκει 8ελω να περασω) και αν μπορειτε να γραφετε και τ μορια διπλα ...θα ημουν ευγνωμον :$ και τωρα στο βασικο που ζητάω...να μου πείτε τις διαφορές που εχουν αυτες οι σχολές... κάτι τελευταιο...ειμαι 17 χρονών και η ιδέα να μπορω να προγραμματιζω...εστω και το πιο ασημαντο πραγματακι...με εξιτάρει... το θέμα ειναι οτι ειμαι πολύ ασχετος με προγραμματισμό...δεν εχω ασχοληθεί πολύ...ισως γιατι δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω... ας πουμε με τ 3d animating...που με ενδιαφερει...εχω μάθει μονος 2-3 βασικά πραγματακια... για επεξεργασια εικονων,βιντεο εχω πάρει 2-3 γνωσεις... για προγραμματισμο τιποτα... πρωτον ...μου συνιστατε να ασχοληθώ με τον προγραμματισμο? εσεις που ειστε σε μια αντιστοιχη σχολη σχετικα με τον προγραμματισμό... στην ηλικία μου..τι γνωριζατε απο προγραμματισμο? και 2ον θα ήθελα μερικές γενικές πληροφορίες περι του προγραμματισμού ... οτι θέλετε να πείτε... οτι θελετε εσεις
λοιπόν λες οτι εψαξες σε πολλα site και δεν βρήκες αυτο που ψάχνεις εγω πιστευω βάζοντας τον εαυτό μου οταν ημουν στην ηλικία σου οτι δεν ξέρεις ακριβώς τι θές( και ειναι απολύτως λογικο μην αγχώνεσαι), να είναι μεν σχετικό με την πληροφορική αλλα.....:whistle: αρχικά στην αθήνα υπάρχουν αρκετές σχολες πληροφορικής 1)ΕΚΠΑ 2)ΑΣΣΟΕ 3)Χαροκόπειο:D 4)ΠΑΠΕΙ 5)ΤΕΙ πληροφορικής εχω την εντύπωση αυτα είναι αν ξεχνάω κάποιο sorry στην ηλικία σου είχα αρχίσει να ψάχνομαι με τις γλωσσες προγραμματισμού C,basic,fortran (λίγα πράγματα μην φανταστείς) λοιπόν ο σωστός προγραμματιστής δεν επαναπάυεται π.χ. αχχχχ πέρασα την C με 5 αρα την ξέρω .για να πεις οτι ξέρεις μια γλωσσα προγραμματισμου καλα πρέπει να την τελειώσεις να μην αφήσεις εντολη,βιβλιοθήκη..... που να μην ξέρεις δεν ειναι καθόλου ευκολο αυτο και θέλει πολυ χρόνο.... και υπομονή!!!!! αλλα αν το γουστάρεις αυτο που κανεις έχεις κανει τον μισο δρόμο!!!:P αλλα να έχεις στο μυαλο σου οτι οταν μπεις σε μια σχολη πληροφορικης δεν ειναι απαραιτητο να ασχολη8εις μονο μ τον προγραμματισμο π.χ μπορει να σε τραβήξουν τα δικτυα,τηλεπικοινωνιες που και παλι ο προγραμματισμος υπαρχει αλλα ανοιγεσαι και σε αλλα πραγματα....;) Κοίτα η βάση ολων των γλωσσων ειναι η C και οταν μ το καλο μπεις στην σχολη στο πρωτο εξαμηνο μη σου πω και στο δευτερο με αυτην ασχολησε και μετα ερχονται τα καλα JAVA κτλ..:P η python ειναι μια ενδιαφερουσα γλωσσα να ασχοληθεις αλλα ως αρχαριος θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την C.... παντως για την ασσοε να ξερεις οτι ειναι καλο τμημα αλλα έχεις να φας μαθηματικα....:whistle:(ο μονος λόγος που την απεκλεισα με την μια) οχι πως στα αλλα πληροφορικα δεν υπάρχουν μαθηματικά , αλλα στην ασσοε ειναι πιο τσιμπημενα τα πραγματα!!! ελπίζω να σαι βοήθησα οτι απορια έχεις ευχαρίστως να σαι βοη8ησω οσο μπορω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FROM SPACE

Νεοφερμένος

Η FROM SPACE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
  • Ρε φίλε θέλω να κάνω μια ερώτηση για κάποιο τμήμα πληροφορικής Θεσσαλονίκης....;Είναι καλό; Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
  • Ρε φίλε θέλω να κάνω μια ερώτηση για κάποιο τμήμα πληροφορικής Θεσσαλονίκης....;Είναι καλό; Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;
Είμαι πρωτοετής στην Πληροφορική του ΑΠΘ. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ έχω απογοητευτεί. Καμία οργάνωση, άθλιοι καθηγητές στην πλειονότητα, πάρα πολλές εργασίες και, κυρίως, πάρα πολλές πρόοδοι (τεστ για έλεγχο γνώσεων που έχουν βαρύτητα στον τελικό βαθμό του μαθήματος) σ' αυτό το εξάμηνο μαζί με τα εργαστήρια γράψαμε 14 προόδους. Ελπίζω τα πράγματα να γίνονται καλύτερα αργότερα. Πάντως, για σφαιρική άποψη, ρώτα και κανένα μεγαλύτερο στο σχετικό thread της πληροφορικής ΑΠΘ. (Τι να πω, ίσως φταίει που ήμουν θετική και δυσκολεύτηκα να μπω στο πνεύμα του προγραμματισμού - αν έχω μπει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
συμφωνω με τον D.Gray-man , ειδικα αν χρωστας μαθηματα απο παλιοτερα ετη η σχολη ειναι απλα απαλευτη....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ...ήδη χρωστάω διακριτά... :P (και από μεθάυριο και Ανώτερα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αν καποιος ενδιαφερεται για προγραμματισμο/σχεδιαση ιστοσελιδων γενικα τι γλωσσες χρειαζονται; επισης οι πληροφορικης προσφερουν τέτοιες γνωσεις; μπορει καποιος να μαθει προγραμματισμο(και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ιντερνετ/web design klp) σε πολυ καλο επιπεδο(εως και αριστο) χωρις να παει σε καποια σχολη πληροφορικης με πτυχια και μεταπτυχιακα αλλα σαν χομπι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν καποιος ενδιαφερεται για προγραμματισμο/σχεδιαση ιστοσελιδων γενικα τι γλωσσες χρειαζονται; επισης οι πληροφορικης προσφερουν τέτοιες γνωσεις; μπορει καποιος να μαθει προγραμματισμο(και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ιντερνετ/web design klp) σε πολυ καλο επιπεδο(εως και αριστο) χωρις να παει σε καποια σχολη πληροφορικης με πτυχια και μεταπτυχιακα αλλα σαν χομπι;

οι σχολες γενικα σου δινουν τον μπουσουλα...δεν θα σου βαλει ο καθηγητης τις γνωσεις στο κεφαλι...θελει προσπαθεια προσωπικη...οσον αφορα τον προγραμματισμο σαν χομπυ γνωμη μου ειναι οτι ναι μπορεις να φτασεις σε ενα αρκετα καλο επιπεδο με προσωπικη ενασχοληση και ψαξιμο διαβαζοντας βιβλια συμμετεχοντας σε forum κτλ...αλλα αν θες ν γινεις επαγγελματιας προγραμματιστης νομιζω πως θα ηταν καλο να πας σε μια σχολη πληροφορικης η οποια θα σου παρεχει και γενικοτερες γνωσεις πανω στην επιστημη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γειά σας!΄είμαι ξανά σε ένα δήλλημα στο ποια σχολή για προγραμματισμό πρέπει να πάω..
τόσο καίρό έλεγα ότι θα πάω στο (
215 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ)
αλλά τώρα θέλω να πάω θεσσαλονίκη για λόγους οικονομικούς.. ποια σχολη προτείνετε? κοίταξα την
338 ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ αλλά δεν γνωρίζω αν κάνει καθαρό προγραμματισμό χωρίς φυσικές και βλακείες.. βοηθήστε αν μπορείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γειά σας!΄είμαι ξανά σε ένα δήλλημα στο ποια σχολή για προγραμματισμό πρέπει να πάω..
τόσο καίρό έλεγα ότι θα πάω στο (
215 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ)
αλλά τώρα θέλω να πάω θεσσαλονίκη για λόγους οικονομικούς.. ποια σχολη προτείνετε? κοίταξα την
338 ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ αλλά δεν γνωρίζω αν κάνει καθαρό προγραμματισμό χωρίς φυσικές και βλακείες.. βοηθήστε αν μπορείτε!

Προγραμματισμό μόνο πουθενά δε θα κάνεις, αυτό στο υπογράφω. Όσον αφορά τις λεπτομέρειες internet έχεις, μπες στα site των σχολών που σε ενδιαφέρουν και δες τι μαθήματα προσφέρουν δε θες βοήθεια σε αυτό. Να μάθετε να ψάχνετε μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Υπαρχει μια γαματη μηχανη αναζητησης που χρησιμοποιειται ευρεως απο τον χρηστη του διαδικτυου και λεγεται google. Χαρη σε αυτην εχουμε την δυνατοτητα να αναζητουμε και να βρισκουμε πληροφοριες που μας ενδιαφερουν με ενα μονο κλικ!!! Απιστευτο?!! Επισης λεγεται οτι παρεχει την δυνατοτητα να εντοπιζουμε τους ιστοχωρους ολων των σχολων τριτοβαθμιας ανα την Ελλαδα και εν συνεχεια τους αντιστοιχους οδηγους σπουδων που εμπεριεχουν μαθηματα,κατευθυνσεις, ροες , ετη φοιτησης κ.τ.λ. Υπαρχει τεχνολογικη σχολη που να μην εχει φυσικες και τετοιες βλακειες?? Οντως τι τα θελουν ολα αυτα τα ανουσια μαθηματα χωρις τα οποια ολη η τεχνολογικη εξελιξη των τελευταιων δεκαετιων δεν θα υπηρχε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γειά σας!΄είμαι ξανά σε ένα δήλλημα στο ποια σχολή για προγραμματισμό πρέπει να πάω..
τόσο καίρό έλεγα ότι θα πάω στο (
215 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ)
αλλά τώρα θέλω να πάω θεσσαλονίκη για λόγους οικονομικούς.. ποια σχολη προτείνετε? κοίταξα την
338 ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ αλλά δεν γνωρίζω αν κάνει καθαρό προγραμματισμό χωρίς φυσικές και βλακείες.. βοηθήστε αν μπορείτε!

Η διαφορα των δυο παραπανω σχολων υπαρχει κυριως σε δυο επιπεδα:

1) Η Πληροφορικη εντασσεται στις πανεπιστημιακες σπουδες και ειναι 4ετους φοιτησης ενω η σχολη των Μηχανικων Η/Υ και ΠΛηροφορικης ειναι πολυτεχνειο δλδ 5ετης φοιτηση
2) Ειναι προφανες πως η Πληροφορικη δεν ασχολειται με Μηχανικη Η/Υ ενω η σχολη της Πατρας ασχολειται.

Τωρα τι να σου πω, αν οι λογοι ειναι οικονομικοι η επιλογη της Θεσ/κης ειναι μονοδρομος, μιας και σπουδες 6-7 ετων επαρχια ειναι πολυδαπανες στους χαλεπους καιρους που ζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα θελα πολύ κάποιος να μου πει τι σημαίνει "μηχανική υπολογιστών" και ποια η διαφορά της με το computer science και δεν το λέω ειρωνικά, επειδή σας βλέπω πολύ σίγουρους.

υγ: αν και δε ρώτησε αυτό το παιδί, αλλά μιας και αναφέρθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Θα θελα πολύ κάποιος να μου πει τι σημαίνει "μηχανική υπολογιστών" και ποια η διαφορά της με το computer science και δεν το λέω ειρωνικά, επειδή σας βλέπω πολύ σίγουρους.

Θεωρητικά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη! :P
Ρίξε μια ματιά στη wikipedia, πως ορίζεται το "computer science" και πως το "computer engineering".

Αλλά μάλλον τα γνωρίζεις αυτά, οπότε μάλλον το point σου είναι στην πράξη... αναρωτιέσαι υποθέτω τι είναι αυτό που σε κάνει εσένα λιγότερο μηχανικό από το ceid πχ. :P

Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς σπουδών... το ceid απαιτεί 25 παραπάνω μαθήματα από το di για λήψη πτυχίου. Τι σημαίνει αυτό; Για εμένα σημαίνει ότι ο μέσος φοιτητής του ceid έχει περισσότερες πιθανότητες και καλύτερο υπόβαθρο από το μέσο φοιτητή του di να βγει πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας και μηχανικός. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
you get my point, ε;;

Υπαρχει μια γαματη μηχανη αναζητησης που χρησιμοποιειται ευρεως απο τον χρηστη του διαδικτυου και λεγεται google. Χαρη σε αυτην εχουμε την δυνατοτητα να αναζητουμε και να βρισκουμε πληροφοριες που μας ενδιαφερουν με ενα μονο κλικ!!! Απιστευτο?!! Επισης λεγεται οτι παρεχει την δυνατοτητα να εντοπιζουμε τους ιστοχωρους ολων των σχολων τριτοβαθμιας ανα την Ελλαδα και εν συνεχεια τους αντιστοιχους οδηγους σπουδων που εμπεριεχουν μαθηματα,κατευθυνσεις, ροες , ετη φοιτησης κ.τ.λ.

Βεβαίως όμως υπάρχουν και τα φόρουμς, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται από 1ο χέρι για τις σχολές που ενδιαφέρονται. Καλοί οι οδηγοί σπουδών αλλά οι απόψεις που θα σου πουν απευθείας κάποιοι φοιτητές έχουν μεγαλύτερη αξία. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θεωρητικά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη! :P
Ρίξε μια ματιά στη wikipedia, πως ορίζεται το "computer science" και πως το "computer engineering".

Αλλά μάλλον τα γνωρίζεις αυτά, οπότε μάλλον το point σου είναι στην πράξη... αναρωτιέσαι υποθέτω τι είναι αυτό που σε κάνει εσένα λιγότερο μηχανικό από το ceid πχ. :P

Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς σπουδών... το ceid απαιτεί 25 παραπάνω μαθήματα από το di για λήψη πτυχίου. Τι σημαίνει αυτό; Για εμένα σημαίνει ότι ο μέσος φοιτητής του ceid έχει περισσότερες πιθανότητες και καλύτερο υπόβαθρο από το μέσο φοιτητή του di να βγει πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας και μηχανικός. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
you get my point, ε;;
Θεωρητικά η διαφορά μπορεί να είναι τεράστια αλλά το θέμα ξέρεις ποιο είναι; ότι αυτή στην πράξη ακριβώς δεν τηρείται. Στην πράξη όλοι κάνουν απ' όλα, θα δεις τμήματα "μηχανικής υπολογιστών" να κάνουν κρυπτογραφία και υπολογιστική γεωμετρία και τμήματα πληροφορικής να κάνουν φυσικές και σχεδιασμό κυκλωμάτων. Το να λες λοιπόν εκεί θα κάνεις το ένα και εκεί το άλλο είναι λίγο άτοπο.
Όσον αφορά το πότε είναι κάποιος ολοκληρωμένος επιστήμονας είναι σχετικό και εξαρτάται από τη βάση που το ορίζεις. Γιατί με την ίδια βεβιασμένη λογική ο ΗΜΜΥτης είναι πιο ολοκληρωμένος σαν επιστήμονας απ' το μαθηματικό γιατί ο άλλος δεν κάνει φυσική... δεν πάει έτσι όμως. Είναι λογικο ο CEIDας να κάνει περισσότερα μαθήματα από τον πληροφορικό γιατί η σχολή του είναι 2 εξάμηνα παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απαραίτητα αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι, πολλά παίζουν, το τι ύλη κάνεις, πόσο συμπηκνωμένα την κάνεις, πώς την κάνεις, όπως και το τι κάνεις. Γιατί λυπάμαι αλλά light μαθήματα όπως αυτό που στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν μπει ως κορμού δε νομίζω πως κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά.

Και τα περισσότερα έτη δεν είναι πάντα καλύτερα για να στο πω αλλιώς ποιος πρόκειται να βρεθεί σε καλύτερη θέση αυτός που θα τελείωσει την 4ετή σχολή και στον 5ο χρόνο θα βαρέσει υποτροφία για μεταπτυχιακό έξω, ή αυτός που θα τελειώνει τότε την 5ετή σχολή του;
Βεβαίως όμως υπάρχουν και τα φόρουμς, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται από 1ο χέρι για τις σχολές που ενδιαφέρονται. Καλοί οι οδηγοί σπουδών αλλά οι απόψεις που θα σου πουν απευθείας κάποιοι φοιτητές έχουν μεγαλύτερη αξία. Σωστά;
Κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις όπως πχ το σε τι γλώσσες εστιάζει μια σχολή, σε τι τομέα είναι καλύτερη κλπ σίγουρα μόνο φοιτητές θα στις δώσουν. Αλλά αν ρωτάς αν μια σχολή έχει φυσικε αυτό είναι κάτι που το αναφέρει και ο οδηγός σπουδών.

Και μεταξύ μας, το να λες στόχευα για CEID αλλά τελικά για άσχετους λόγους λέω Θεσσ όμως με προβληματίζουν οι φυσικές που μπορεί να χει το ΑΠΘ είναι λίγο... ειρωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Σημείωση: Το παράδειγμα του ΗΜΜΥ με το Μαθηματικό δεν έχει κάποια βάση διότι πρόκειται για τελείως διαφορετικές επιστήμες. Τα Τμήματα Πληροφορικής και των Μηχανικών Η/Υ έχουν περισσότερα κοινά, από ότι το ΗΜΜΥ με το Μαθηματικό. Ούτε τα μαθηματικά αλλά ούτε ο προγραμματισμός ή η κάποια φυσική του ΗΜΜΥ μοιάζει με του Μαθηματικού. Τελείως διαφορετική φιλοσοφία προσέγγισης. Καλύτερα να συγκρίναμε ένα Τμήμα ΗΜΜΥ με ένα Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ή ένα Τμήμα Πληροφορικής με ένα Τμήμα Πληροφορικής & κάτι επιπλέον (π.χ. Τηλεπικοινωνιών,..κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σημείωση: Το παράδειγμα του ΗΜΜΥ με το Μαθηματικό δεν έχει κάποια βάση διότι πρόκειται για τελείως διαφορετικές επιστήμες. Τα Τμήματα Πληροφορικής και των Μηχανικών Η/Υ έχουν περισσότερα κοινά, από ότι το ΗΜΜΥ με το Μαθηματικό. Ούτε τα μαθηματικά αλλά ούτε ο προγραμματισμός ή η κάποια φυσική του ΗΜΜΥ μοιάζει με του Μαθηματικού. Τελείως διαφορετική φιλοσοφία προσέγγισης. Καλύτερα να συγκρίναμε ένα Τμήμα ΗΜΜΥ με ένα Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ή ένα Τμήμα Πληροφορικής με ένα Τμήμα Πληροφορικής & κάτι επιπλέον (π.χ. Τηλεπικοινωνιών,..κλπ).

Έλα ρε npb σοβαρά; αυτό ακριβώς θέλω να καταδείξω. Και στις άλλες περιπτώσεις τα ίδια ισχύουν. Δεν γίνεται να λες ότι κάποιος που κάνει και computer science και computer engineering είναι πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας από τον computer scientist γιατί συγκρίνεις με κάτι που ξεφεύγει του αντικειμένου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σημείωση: Το παράδειγμα του ΗΜΜΥ με το Μαθηματικό δεν έχει κάποια βάση διότι πρόκειται για τελείως διαφορετικές επιστήμες.


Είμαι σχεδόν βέβαιος πως οι μηχανικοί δεν είναι επιστήμονες,
ενώ απόλυτα βέβαιος ότι οι μαθηματικοί δεν είναι με την καμμία επιστήμονες.



υγ. κοιτώντας ποσο αρπα κολλα είναι όλα τα προγράμματα σπουδών, θα έπρεπε κ εσεις να νοιώθετε μια κατάθλιψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top