Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Γιατί λυπάμαι αλλά light μαθήματα όπως αυτό που στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν μπει ως κορμού....

Το συγκεκριμένο μάθημα παλιότερα ήταν επιλογής και σωστά κατά τη γνώμη μου έγινε υποχρεωτικό. Όταν όλα γίνονται μέσω ιντερνετ δε γίνεται να μην έχεις κάποιες παραπάνω γνώσεις σε web development.
όμορφα και λειτουργικά web site φτιάχνει και η κουτσή μαρία... αν τους ζητήσεις όμως να προσθέσουν κάποια εξτρα λειτουργία που δε τους δίνει έτοιμη το joomla, δε ξέρουν να γράψουν κώδικα για να την υλοποιήσουν (το έχω δει αυτό σε φορουμς που έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους άσχετους με πληροφορική).
Δε θα το χαρακτήριζα light το μάθημα σε καμία περίπτωση, ρίξε μια ματιά και στο πρότζεκτ που έχει.

Και τα περισσότερα έτη δεν είναι πάντα καλύτερα για να στο πω αλλιώς ποιος πρόκειται να βρεθεί σε καλύτερη θέση αυτός που θα τελείωσει την 4ετή σχολή και στον 5ο χρόνο θα βαρέσει υποτροφία για μεταπτυχιακό έξω, ή αυτός που θα τελειώνει τότε την 5ετή σχολή του;

Εντάξει, ο βασικός κορμός των γνώσεων αποκτιέται στο προπτυχιακό... τα μεταπτυχιακά (ακόμα και στο εξωτερικό) τα κάνουμε έτσι για να λέμε ότι κάτι κάνουμε. :D

Δεν γίνεται να λες ότι κάποιος που κάνει και computer science και computer engineering είναι πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας από τον computer scientist γιατί συγκρίνεις με κάτι που ξεφεύγει του αντικειμένου του.

Εντάξει τώρα... τι παει να πει "κάτι που ξεφεύγει του αντικειμένου του", αφού όπως λες στην πράξη τα ίδια κάνουν και οι 2 σχολες.. :P


όσο για τα υπόλοιοπα που γράφεις, δεν είδα κάτι που να διαφωνούμε


υγ. κοιτώντας ποσο αρπα κολλα είναι όλα τα προγράμματα σπουδών, θα έπρεπε κ εσεις να νοιώθετε μια κατάθλιψη.

εντάξει, μετά από κάποια χρόνια θα πρέπει να το ξεπεράσεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μάθημα παλιότερα ήταν επιλογής και σωστά κατά τη γνώμη μου έγινε υποχρεωτικό. Όταν όλα γίνονται μέσω ιντερνετ δε γίνεται να μην έχεις κάποιες παραπάνω γνώσεις σε web development.
όμορφα και λειτουργικά web site φτιάχνει και η κουτσή μαρία... αν τους ζητήσεις όμως να προσθέσουν κάποια εξτρα λειτουργία που δε τους δίνει έτοιμη το joomla, δε ξέρουν να γράψουν κώδικα για να την υλοποιήσουν (το έχω δει αυτό σε φορουμς που έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους άσχετους με πληροφορική).
Δε θα το χαρακτήριζα light το μάθημα σε καμία περίπτωση, ρίξε μια ματιά και στο πρότζεκτ που έχει.
Το web delelopment γενικά είναι από τους τομείς της πληροφορικής στο οποίο μπορεί να μάθει κάποιος χωρίς να έχει σχέση με πληροφορική. Αυτό που λες για το joomla ισχύει και για html/css/javascript/php. Για αυτό το χαρακτήρησα light. Αυτό δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό για system programming ή βάσεις δεδομένων πχ. Αλλά οκ το point μου δεν είναι εκεί, απλά λέω ότι πολλές φορές και τα παραπάνω μαθήματα μπορεί να είναι φούσκες.

Εντάξει, ο βασικός κορμός των γνώσεων αποκτιέται στο προπτυχιακό... τα μεταπτυχιακά (ακόμα και στο εξωτερικό) τα κάνουμε έτσι για να λέμε ότι κάτι κάνουμε. :D
Θα κρατήσω μια απόσταση εδώ γιατί έχω ακούσει και το ακριβως αντίθετο σαν άποψη.

Αλλά άσχετα απ' αυτό ξεχνάς ότι και οι 5ετείς σχολές σήμερα θεωρούνται προπτυχιακό+master. Ότι δηλαδή τα τελευταία εξάμηνα και καλά είναι μεταπτυχιακό ενοποιημένο. Άρα πάλι κι εδώ ισχύει το ίδιο αφού μετράει πραγματικά το προπτυχιακό δηλαδή τα προηγούμενα που θεωρητικά θα κάνει και μια 4ετής σχολή. Άρα πάλι σύμφωνα με αυτή τη λογική καλύτερα να κάνεις αυτά του προπτυχιακού που όντως μετράνε και να την κάνεις στα γρήγορα χωρίς να απασχολείσαι με "ανούσια μεταπτυχιακά μαθήματα" ε; όπως και να το δεις...

Εντάξει τώρα... τι παει να πει "κάτι που ξεφεύγει του αντικειμένου του", αφού όπως λες στην πράξη τα ίδια κάνουν και οι 2 σχολες.. :P
Στην πράξη μπορεί να υπάρχει επικάλυψη αλλά θεωρητικά δεν είναι όλοι ίδιοι. Για αυτό λέω εξαρτάται πάνω σε τι βάση μιλάς. Ένας computer scientist σαν computer scientist, είναι μια χαρά ολοκληρωμένος γιατί έχει κάνει όλα τα του αντικειμένου του. Σαν μηχανκός όμως όχι, γιατί μπορεί να έχει κάνει κάποια μαθήματα αλλά όχι όλα. Το ίδιο ακριβώς αλά αντίστροφα ισχύει και για το μηχανικό.
Αυτό αρκετά γενικά βέβαια, μπορεί να υπάρχουν και σχολές που το πρόγραμμά σπουδών τους μάλλον πιο πολύ σε άλλον τομέα παραπέμπει παρά σε αυτόν που διατείνονται.

όσο για τα υπόλοιοπα που γράφεις, δεν είδα κάτι που να διαφωνούμε
Από την αρχή αυτό που μου πες ήταν ότι από σχολές με περισσότερα μαθήματα έχει περισσότερες πιθανότητες κάποιος να βγει ας πούμε "καλύτερος". Αν συμφωνείς ότι τα παραπάνω μαθήματα ωστόσο δεν δείχνουν τίποτα τότε κάτι έχεις μπλέξει :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας ξανά! Ποπο τι ωραίο να το παίζετε μάγκες λέγοντας μου ότι υπάρχει το google.. τέλοςπαντων, δεν με απασχολεί..
πριν κάτι μήνες μόλις έψαχνες στο google το όνομα της σχολής, σου έβγαινε ένα site το οποίο έλεγε όλα τα εξάμηνα και αυτά..
τώρα δεν το βρίσκω αυτό, και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ας μου πει που μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες για κάποια σχολή..

Λοιπόν οι επιλογές μου είναι αυτές


219 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (ΑΔΥΝΑΤΟΝ, να την πιάσω μιας και είναι 18.300 μόρια )
338 ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ( Μάλλον αυτήν θα διαλέξω, ας μου δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτήν )
215 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ( Ακουστά έχω ότι είναι η καλύτερη σχολή για προγραμματισμό στην Ελλάδα)


Πείτε μου αν υπάρχουν και άλλες που αξίζουν ( κάνουν ένα αξιοπρεπή μάθημα, έχουν καλό πτυχίο, ασχολούντε με προγραμματισμό )
Ευχαριστώ και πάλι, είμαι λίγο χαμένος προς το παρόν :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υπάρχει και η εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
Ψάξε τον οδηγό σπουδών για να δεις αν σου κάνει, δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω με λεπτομέρειες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γεια σας ξανά! Ποπο τι ωραίο να το παίζετε μάγκες λέγοντας μου ότι υπάρχει το google.. τέλοςπαντων, δεν με απασχολεί..
πριν κάτι μήνες μόλις έψαχνες στο google το όνομα της σχολής, σου έβγαινε ένα site το οποίο έλεγε όλα τα εξάμηνα και αυτά..
τώρα δεν το βρίσκω αυτό, και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ας μου πει που μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες για κάποια σχολή..

Λοιπόν οι επιλογές μου είναι αυτές


219 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (ΑΔΥΝΑΤΟΝ, να την πιάσω μιας και είναι 18.300 μόρια )
338 ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ( Μάλλον αυτήν θα διαλέξω, ας μου δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτήν )
215 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ( Ακουστά έχω ότι είναι η καλύτερη σχολή για προγραμματισμό στην Ελλάδα)


Πείτε μου αν υπάρχουν και άλλες που αξίζουν ( κάνουν ένα αξιοπρεπή μάθημα, έχουν καλό πτυχίο, ασχολούντε με προγραμματισμό )
Ευχαριστώ και πάλι, είμαι λίγο χαμένος προς το παρόν :/

Δεν έχει κανείς λόγο να στο παίξει μάγκας, σου λέμε απλά μην τα περιμένεις όλα έτοιμα, και μην περιμένεις από ένα forum να σου πει τι να κάνεις.
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που δε βρίσκεις αλλά σε αυτό που ρωτάς.

Πληροφορική ΑΠΘ

Μηχανικών Η/Υ Πάτρας

ΗΜΜΥ ΑΠΘ

Η άποψή μου είναι μεταξύ των τριών, το δεύτερο, καθαρά με βάση το τι έχω ακούσει. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν έχει κανείς λόγο να στο παίξει μάγκας, σου λέμε απλά μην τα περιμένεις όλα έτοιμα, και μην περιμένεις από ένα forum να σου πει τι να κάνεις.
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που δε βρίσκεις αλλά σε αυτό που ρωτάς.

Πληροφορική ΑΠΘ

Μηχανικών Η/Υ Πάτρας

ΗΜΜΥ ΑΠΘ

Η άποψή μου είναι μεταξύ των τριών, το δεύτερο, καθαρά με βάση το τι έχω ακούσει. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
γνωρίζεις κάποια άλλη σχολή στην θεσσαλονίκη? ( εφαρμοσμένη από ότι ξέρω είναι χάλια.. έχω μπροστά μου τις βάσεις αν είναι κάποια συγκεκριμένη σελίδα να δω πές μου.. )

όπως είπα, λόγο οικονομικών προβλημάτων, ίσως να αναγκαστώ να πάω θεσσαλλονίκη και όπως μου είπε κάποιος η πληροφορική θεσσαλονίκης είναι μονόδρομος.. τι έχεις ακουστά από αυτήν την σχολή? είχες κάποιον φίλο/φίλη εκεί πέρα και συνέχεια μου λες ότι είναι κακή σχολή?

υ.γ από δευτέρα πάω να ρωτήσω κεσύπ και σε καθηγητές για την σχολή, :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω ακούσει τα καλύτερα για το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πατρας.
Αν μπορείς έστω και δύσκολα οικονομικά να πας πήγαινε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από Θεσσαλονίκη αμιγώς πληροφορική είναι του ΑΠΘ, η εφαρμοσμένη του ΠΑΜΑΚ, και του ΤΕΙ. Κάποια άλλη δε νομίζω. Το ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορική και αν θες προγραμματισμό θα σου λεγα να το βγάλεις απ' το μυαλό σου.

Πληροφορική ΑΠΘ δεν ξέρω πολλά, πάντως κακή σχολή δεν είναι, αν κρίνω από τυχόν έρευνες που έχουν γίνει κλπ. περισσότερα δεν ξέρω. Αν θες Θεσσαλονίκη πάντως θα σου πρότεινα αυτή έναντι των υπολοίπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Από Θεσσαλονίκη αμιγώς πληροφορική είναι του ΑΠΘ, η εφαρμοσμένη του ΠΑΜΑΚ, και του ΤΕΙ. Κάποια άλλη δε νομίζω. Το ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορική και αν θες προγραμματισμό θα σου λεγα να το βγάλεις απ' το μυαλό σου.

Πληροφορική ΑΠΘ δεν ξέρω πολλά, πάντως κακή σχολή δεν είναι, αν κρίνω από τυχόν έρευνες που έχουν γίνει κλπ. περισσότερα δεν ξέρω. Αν θες Θεσσαλονίκη πάντως θα σου πρότεινα αυτή έναντι των υπολοίπων.

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, για αυτό που θα σε ρωτήσω τώρα έχω μηδενική γνώση..
τι πτυχίο θα πάρω από πληροφορική Θεσσαλονίκης και τι από το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πατρας?

δηλαδή για δουλειά στο εξωτερικό που θέλω, της πάτρας δίνει κάτι παραπάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, για αυτό που θα σε ρωτήσω τώρα έχω μηδενική γνώση..
τι πτυχίο θα πάρω από πληροφορική Θεσσαλονίκης και τι από το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πατρας?

δηλαδή για δουλειά στο εξωτερικό που θέλω, της πάτρας δίνει κάτι παραπάνω?

Από 4ετή σχολή πληροφορικής βγαίνεις πληροφορικός με πτυχίο πληροφορικής. Από τη σχολή μηχανικών Η/Υ βγαίνεις μηχανικός Η/Υ, θεωρείσαι μηχανικός και γράφεσαι στο ΤΕΕ.
Για δουλειά έξω μετράει η όποια φήμη που μπορεί να έχει η σχολή σου και οι ικανότητες/γνώσεις σου, τίποτα παραπάνω.
Τώρα αν θες να σου συγκρίνω, γενικά οι σχολές που ακούγονται πως έχουν φήμη έξω είναι των
ΕΚΠΑ
ΕΜΠ ( ΗΜΜΥ )
Ηρακλείου
Πάτρας ( ceid )

χωρίς να θέλω να πω κάτι για τις υπόλοιπες.

αλλά μην το δένεις και κόμπο, το θέμα ειναι να είσαι καλός, αν ναι δεν πα να χεις βγάλει και Κολοπετινίτσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Από 4ετή σχολή πληροφορικής βγαίνεις πληροφορικός με πτυχίο πληροφορικής. Από τη σχολή μηχανικών Η/Υ βγαίνεις μηχανικός Η/Υ, θεωρείσαι μηχανικός και γράφεσαι στο ΤΕΕ.
Για δουλειά έξω μετράει η όποια φήμη που μπορεί να έχει η σχολή σου και οι ικανότητες/γνώσεις σου, τίποτα παραπάνω.
Τώρα αν θες να σου συγκρίνω, γενικά οι σχολές που ακούγονται πως έχουν φήμη έξω είναι των
ΕΚΠΑ
ΕΜΠ ( ΗΜΜΥ )
Ηρακλείου
Πάτρας ( ceid )

χωρίς να θέλω να πω κάτι για τις υπόλοιπες.

αλλά μην το δένεις και κόμπο, το θέμα ειναι να είσαι καλός, αν ναι δεν πα να χεις βγάλει και Κολοπετινίτσα..

δηλαδή μετράει ότι έχω φτιάξει και πρόγραμμα για ubuntu, έχει μπεί στο official market (5η ελληνική δουλεία), και μας έγραψαν και σε ελληνικό περιοδικό? γνώση δεν θεωρείτε ότι γνωρίζω γλώσσα προγραματισμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δηλαδή μετράει ότι έχω φτιάξει και πρόγραμμα για ubuntu, έχει μπεί στο official market (5η ελληνική δουλεία), και μας έγραψαν και σε ελληνικό περιοδικό? μετράει ή απλά βλέπουν σχολή την οποία τελείωσες?

όχι βέβαια, αυτά που μου λες μετράνε πολύ περισσότερο. Συνέχισε να απασχολείσαι με τέτοια project και να δουλεύεις γενικά και θα σε βοηθήσει πολύ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
όχι βέβαια, αυτά που μου λες μετράνε πολύ περισσότερο. Συνέχισε να απασχολείσαι με τέτοια project και να δουλεύεις γενικά και θα σε βοηθήσει πολύ αυτό.

και όταν εννοείς ότι σαν πτυχίο πληροφορικός, αυτό είναι για να γίνεις καθηγητής? απολύτως καμοία σχέση με προγραμματιστής? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και όταν εννοείς ότι σαν πτυχίο πληροφορικός, αυτό είναι για να γίνεις καθηγητής? απολύτως καμοία σχέση με προγραμματιστής? :confused:

Όχι, καμία σχέση καθηγητής είναι μόνο μια εναλλακτική. Ο προγραμαματισμός είναι ένα εργαλείο που πολλές φορές χρησιμοποιεί κάποιος που είναι στον τομέα της πληροφορικής.
Πληροφορική μπορεί να σημαίνει θεωρητική πληροφορική ( αλγοριθμικά μαθηματικά κυρίως ), software, hardware, τηλεπικοινωνίες, γενικά πολλά πράγματα.
Ο προγραματιστής σε μια εταιρεία είναι αυτός που θα του πουν γράψε κάτι που να κάνει αυτό. Αν θες μπορείς να εργαστείς και ως αναλυτής, δηλαδή εσύ να κάνεις το σχεδιασμό και να λες στους προγραμματιστές πώς να κινηθούν.

Η πληροφορική ( πρακτικά τουλάχιστον ) είναι ένα υπερσύνολο όλων αυτών των τομέων μαζί. Σε όλες τις πληροφορικες θα κάνεις κα προγραμματισμό αλλά πουθενά δε θα κάνεις μόνο αυτό.

αυτά με μια επιφύλαξη δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω από πρώτο χέρι αυτά πρώτο έτος είμαι, αν κάποιος θεωρεί ότι κάπου κάνω λάθος ας το πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όχι, καμία σχέση καθηγητής είναι μόνο μια εναλλακτική. Ο προγραμαματισμός είναι ένα εργαλείο που πολλές φορές χρησιμοποιεί κάποιος που είναι στον τομέα της πληροφορικής.
Πληροφορική μπορεί να σημαίνει θεωρητική πληροφορική ( αλγοριθμικά μαθηματικά κυρίως ), software, hardware, τηλεπικοινωνίες, γενικά πολλά πράγματα.
Ο προγραματιστής σε μια εταιρεία είναι αυτός που θα του πουν γράψε κάτι που να κάνει αυτό. Αν θες μπορείς να εργαστείς και ως αναλυτής, δηλαδή εσύ να κάνεις το σχεδιασμό και να λες στους προγραμματιστές πώς να κινηθούν.

Η πληροφορική ( πρακτικά τουλάχιστον ) είναι ένα υπερσύνολο όλων αυτών των τομέων μαζί. Σε όλες τις πληροφορικες θα κάνεις κα προγραμματισμό αλλά πουθενά δε θα κάνεις μόνο αυτό.

αυτά με μια επιφύλαξη δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω από πρώτο χέρι αυτά πρώτο έτος είμαι, αν κάποιος θεωρεί ότι κάπου κάνω λάθος ας το πει.

Καλώς, 1000 ευχαριστώ από μένα.. θα ψαχτώ λίγο παραπάνω και θα βγάλω μια τελική απόφαση..:thumbsup::hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το web delelopment γενικά είναι από τους τομείς της πληροφορικής στο οποίο μπορεί να μάθει κάποιος χωρίς να έχει σχέση με πληροφορική. Αυτό που λες για το joomla ισχύει και για html/css/javascript/php. Για αυτό το χαρακτήρησα light. Αυτό δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό για system programming ή βάσεις δεδομένων πχ. Αλλά οκ το point μου δεν είναι εκεί, απλά λέω ότι πολλές φορές και τα παραπάνω μαθήματα μπορεί να είναι φούσκες.

Σε κάθε σχολή υπάρχουν ευκολότερα και δυσκολότερα μαθήματα. Δεν γίνεται να είναι όλα στο ίδιο επίπεδο. Το συγκεκριμένο όντως δεν είναι ότι πιο δύσκολο υπάρχει αλλά όχι και να το λες μάθημα φούσκα.
Σε σχολή πληροφορικής με 65 μαθήματα θεωρώ ότι υπάρχει χώρος για ένα μάθημα web development.
Παρόμοιο μάθημα (επιλογής) έχει και η σχολή σου.
τεσπα... αν θεωρείς τόσο εύκολα html/css/javascript/php, να σου στείλω μια μικρή ασκησούλα πάνω σ' αυτά να δούμε πόσο γρήγορα θα τη λύσεις; :D
Αλλά άσχετα απ' αυτό ξεχνάς ότι και οι 5ετείς σχολές σήμερα θεωρούνται προπτυχιακό+master. Ότι δηλαδή τα τελευταία εξάμηνα και καλά είναι μεταπτυχιακό ενοποιημένο.
οι 5ετείς σχολές σήμερα θεωρούνται προπτυχιακό+master μόνο από τον εαυτό τους και από κανέναν άλλο στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα σπουδών των τελευταίων εξαμήνων δεν έχει κάτι που να δικαιολογεί την αυτοανακύρηξή τους ως master.

Στην πράξη μπορεί να υπάρχει επικάλυψη αλλά θεωρητικά δεν είναι όλοι ίδιοι. Για αυτό λέω εξαρτάται πάνω σε τι βάση μιλάς. Ένας computer scientist σαν computer scientist, είναι μια χαρά ολοκληρωμένος γιατί έχει κάνει όλα τα του αντικειμένου του. Σαν μηχανκός όμως όχι, γιατί μπορεί να έχει κάνει κάποια μαθήματα αλλά όχι όλα. Το ίδιο ακριβώς αλά αντίστροφα ισχύει και για το μηχανικό.
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά το αντίστροφο που λες, δεν ισχύει για το ceid. Δεν υστερεί σε τίποτα (και μάλλον υπερτερεί από τις περισσότερες 4ετείς σχολές) σε software/computer science.

Από την αρχή αυτό που μου πες ήταν ότι από σχολές με περισσότερα μαθήματα έχει περισσότερες πιθανότητες κάποιος να βγει ας πούμε "καλύτερος". Αν συμφωνείς ότι τα παραπάνω μαθήματα ωστόσο δεν δείχνουν τίποτα τότε κάτι έχεις μπλέξει :P.

Συμφωνώ σε αυτό που είπες ότι παίζουν ρόλο "το τι ύλη κάνεις, πόσο συμπηκνωμένα την κάνεις, πώς την κάνεις, όπως και το τι κάνεις" αλλά τα 25 παραπάνω μαθήματα εννοείται ότι τα θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα για το φοιτητή του ceid.
Αλλά αυτό που υποννούσα (και δε ξέρω αν το κατάλαβες) λέγοντας ότι αυτά τα παραπάνω μαθήματα δίνουν απλώς περισσότερες πιθανότητες ώστε να βγει κάποιος "καλύτερος", είναι ότι αυτό που μετράει κυρίως είναι η προσωπική προσπάθεια.
Προφανώς και γίνεται κάποιος απόφοιτος του di να αξίζει χίλιες φορές περισσότερες το τίτλο του "μηχανικού" από κάποιο απόφοιτο του ceid. Μηχανικός δε γίνεσαι βγάζοντας ένα πολυτεχνείο, πρέπει να "το 'χεις" κιόλας.

μα είναι δυνατόν; 25 μαθήματα παραπάνω και ακόμα κουβεντιάζουμε για το ποια σχολή είναι καλύτερη; :P


Λοιπόν οι επιλογές μου είναι αυτές

219 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (ΑΔΥΝΑΤΟΝ, να την πιάσω μιας και είναι 18.300 μόρια )

Δε γίνεται να λες ότι δε σου αρέσει η φυσική και να δηλώνεις ως 1η επιλογή μια σχολή ηλεκτρολόγων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα..Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο ΑΕΙ/ ΤΕΙ στην Ελλάδα που να έχει τμήμα gaming programming καταλάβατε τι εννοώ πιστεύω :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχει ένα στα Επτάνησα. Πανεπιστήμιο Ιονίου, ή κάτι τέτοιο. Κατά τ' άλλα, υπάρχουν και τα μη ΑΕΙ/ΤΕΙ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Φιλε μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αποκλειστικα για αυτο...
Μπαινεις σε ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ για προγραμματισμο,μαθαινεις καποια πραγματα και μετα οτι πιασεις μονος σου...ισως παιζει σχετικο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Φιλε μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αποκλειστικα για αυτο...
Μπαινεις σε ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ για προγραμματισμο,μαθαινεις καποια πραγματα και μετα οτι πιασεις μονος σου...ισως παιζει σχετικο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο...

ναι το ξέρω..τα έχω ψάξει..υπάρχει και πανεπιστήμιο στη Αμερική ειδικά για αυτό !~ Εντάξει ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top