Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
όχι...
απλά μιλώ σαν 5ο ετής φοιτητής...

αν κάνω λάθος και εσύ σαν πρωτοετής ξέρεις περισσότερα από μένα από θέμα εμπειρίας, ζητώ συγγνώμη! :thanks:

(δεν μιλάω για θέμα γνωστικού αντικειμένου)
Έχεις την τάση να με ακυρώνεις συνεχώς ενώ λέω την προσωπική μου άποψη. Τεσπα. Υγεία πάνω απ όλα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση ακόμη κι ένας πρωτοετής φοιτητής Πληροφορικής να γνωρίζει περισσότερα από έναν πεμπτοετή φοιτητή Μαθηματικών για το πεδίο του, don't you think?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Έχεις την τάση να με ακυρώνεις συνεχώς ενώ λέω την προσωπική μου άποψη. Τεσπα. Υγεία πάνω απ όλα!:D

δεν έχω μάθει να απολυτολογώ...τέσπα!

δεν σε ακύρωσα ;) :P
απλά είπα μια μπούρδα, η οποία τυγχάνει να βόσκει το Uni of Patras σε πολλές σχολές από μαρτυρίες φίλων μου (που οι περισσότεροι δηλ., 6 άτομα βρίσκονται στην δική σου σχολή) :D :D

υγεία κοπέλα μου! :xixi: :D
-----------------------------------------
Υπάρχει περίπτωση ακόμη κι ένας πρωτοετής φοιτητής Πληροφορικής να γνωρίζει περισσότερα από έναν πεμπτοετή φοιτητή Μαθηματικών για το πεδίο του, don't you think?

δεν μίλησα για θέμα επιστήμης...;)
αναφέρθηκα στο ευρύτερο διαδικασιακό θέμα όπως αυτό της επιτήρησης! :)



οκ, το βουλώνω με την ευρύτερη έννοια του όρου, γιατί παρεξηγούμαστε χωρίς λόγο και αφορμή :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
δεν έχω μάθει να απολυτολογώ...τέσπα!

δεν σε ακύρωσα ;) :P
απλά είπα μια μπούρδα, η οποία τυγχάνει να βόσκει το Uni of Patras σε πολλές σχολές από μαρτυρίες φίλων μου (που οι περισσότεροι δηλ., 6 άτομα βρίσκονται στην δική σου σχολή) :D :D

υγεία κοπέλα μου! :xixi: :D
-----------------------------------------


δεν μίλησα για θέμα επιστήμης...;)
αναφέρθηκα στο ευρύτερο διαδικασιακό θέμα όπως αυτό της επιτήρησης! :)

καλά κάνεις! τεσπα. Αύριο γράφω το πρώτο μου μάθημα οπότε θα δω. Καλή εξεταστική σε όλους!:D

ps το συγκεκριμενο smille ;) με εκνευρίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλά το θέμα της επιτήρησης δεν ξέρω κατά πόσο δείχνει την ποιότητα ενός τμήματος. π.χ. για ΗΜΜΥ ΕΜΠ μου λένε πως από τον τόσο κόσμο σε μερικά μαθήματα κάθονται δίπλα δίπλα και γίνεται πανικός από αντιγραφή. Σε μας μας βάζουν ανα δύο σειρές με 3 κενές θέσεις μεταξύ μας και η αντιγραφή είναι πιο διακριτική. Σημαίνει αυτό πως η ΑΣΟΕΕ είναι καλύτερη ή δυσκολότερη από το ΕΜΠ? Δεν καταλαβαίνω βασικά το point του να αναφερθείς στην επιτήρηση σαν κριτήριο αξιολόγησης :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Καλά το θέμα της επιτήρησης δεν ξέρω κατά πόσο δείχνει την ποιότητα ενός τμήματος. π.χ. για ΗΜΜΥ ΕΜΠ μου λένε πως από τον τόσο κόσμο σε μερικά μαθήματα κάθονται δίπλα δίπλα και γίνεται πανικός από αντιγραφή. Σε μας μας βάζουν ανα δύο σειρές με 3 κενές θέσεις μεταξύ μας και η αντιγραφή είναι πιο διακριτική. Σημαίνει αυτό πως η ΑΣΟΕΕ είναι καλύτερη ή δυσκολότερη από το ΕΜΠ? Δεν καταλαβαίνω βασικά το point του να αναφερθείς στην επιτήρηση σαν κριτήριο αξιολόγησης :/

Καλά και σε μας σε δυο μαθήματα λόγω άγνοιας καθηγητή για το πόσοι φοιτητές θα έρχονταν να γράψουν, καταλήξαμε να γράφουμε δίπλα δίπλα με 10 επιτηρητές σε αμφιθέατρο 500 θέσεων και τα θέματα κινέζικα και άκυρα (ο εχθρός των σκονακίων). Παρόλο το δίπλα-δίπλα, κανείς δεν ήξερε την λύση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλά το θέμα της επιτήρησης δεν ξέρω κατά πόσο δείχνει την ποιότητα ενός τμήματος. π.χ. για ΗΜΜΥ ΕΜΠ μου λένε πως από τον τόσο κόσμο σε μερικά μαθήματα κάθονται δίπλα δίπλα και γίνεται πανικός από αντιγραφή. Σε μας μας βάζουν ανα δύο σειρές με 3 κενές θέσεις μεταξύ μας και η αντιγραφή είναι πιο διακριτική. Σημαίνει αυτό πως η ΑΣΟΕΕ είναι καλύτερη ή δυσκολότερη από το ΕΜΠ? Δεν καταλαβαίνω βασικά το point του να αναφερθείς στην επιτήρηση σαν κριτήριο αξιολόγησης :/
Αυτό που αναφέρεις μου έχει τύχει εμένα (σαν φοιτητής των ΗΜΜΥ ΕΜΠ) σε δύο μαθήματα. Στην Ιστορία των Επιστημών και στην Πολιτική Οικονομία. Και πίστεψέ με. Δεν γίνεται εν αγνοία των καθηγητών, αλλά εσκεμμένα.

Από εκεί και πέρα πρέπει να εξετάσουμε ξανά κάποια πράγματα, όπως για παράδειγμα των λόγο που σπουδάζουμε, την ωριμότητα μας, και την φράση "κοροϊδία του εαυτού μας".
Ωστόσο μια σχολή δεν κρίνεται για το πόσο εύκολα αντιγράφεις. Κρίνεται για το κατά πόσο μπορεί να προσφέρει σε φοιτητές που ενδιαφέρονται για ένα αντικείμενό της. Και πιστέψτε με υπάρχουν σχολές που δεν προσφέρουν τίποτα στους ενδιαφερόμενους, παρά μόνο ψεύτικη ικανοποίηση σε χαμηλής νοημοσύνης φοιτητές (αυτό που αναφέρω είναι για την σχολή του κολλητού μου).

Επίσης φιλαράκο nPb επίτρεψέ μου να σου τονίσω κάποια πράγματα. Δεν παίζει ρόλο το πόσα χρόνια είσαι φοιτητής. Παίζει ρόλο το κατά πόσο έχεις ασχοληθεί με την σχολή. Ξέρω άτομο 5 έτος στη σχολή μου που έχει πατήσει μια φορά (σοβαρά μιλάω). Ποιος έχει πιο μεγάλη εμπειρία για την σχολή; Αυτός ή ένας πρωτοετής που έρχεται κάθε μέρα; Πάντως να ξέρεις σε καμία περίπτωση πάντως δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Επίσης φιλαράκο nPb επίτρεψέ μου να σου τονίσω κάποια πράγματα. Δεν παίζει ρόλο το πόσα χρόνια είσαι φοιτητής. Παίζει ρόλο το κατά πόσο έχεις ασχοληθεί με την σχολή. Ξέρω άτομο 5 έτος στη σχολή μου που έχει πατήσει μια φορά (σοβαρά μιλάω). Ποιος έχει πιο μεγάλη εμπειρία για την σχολή; Αυτός ή ένας πρωτοετής που έρχεται κάθε μέρα;

Σε αυτό έχεις δίκιο. Συμφωνώ απολύτως. :) :no1:
Πολλά και καραμπινάτα τέτοια παραδείγματα...που φτάνουν να σπρώχνουν με "υδραυλικό πιεστήριο" το βαθμό 3 σε 5....:D :D :lol::lol: (αθάνατο Ελληνικό Πανεπιστήμιο με τα καραγκιοζιλίκια σου)

Μίλησα με δεδομένη την έντονη παρουσία του φοιτητή στις σπουδαστικές του υποχρεώσεις. :) Ζητώ συγγνώμη για την παράλειψη της διευκρίνισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
. Και πιστέψτε με υπάρχουν σχολές που δεν προσφέρουν τίποτα στους ενδιαφερόμενους, παρά μόνο ψεύτικη ικανοποίηση σε χαμηλής νοημοσύνης φοιτητές (αυτό που αναφέρω είναι για την σχολή του κολλητού μου).

.
αλαζονεία στο έπακρο, τι νοημοσύνες και χαζομάρες λες τώρα, εσυ πόσο i.q έχεις ?τι θα προσφέρεις στον τομέα σου σε παγκόσμιο επίπεδο? τίποτα δεν θα προσφέρεις , στην αγορά εργασίας θα βγεις και θα προσπαθείς να κάνεις τα 1200 1300 , τα 1300 1500 και τέλος, άντε προσγειωθείτε λίγο υπερ-επιστήμονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
εγώ έχω περάσει στο τμήμα πληροφορικής οπα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο από πλευράς οργάνωσης όσο και από πλευράς κατάρτησης και δυσκολίας του τμήματος. επιπλέον να θυμάσαι πως από το οπα αποφοιτώντας έχεις και δικαιώματα οικονομολόγου ενώ από το καποδιστριακό δεν έχεις. αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός σου το προτείνω χωρίς επιφυλάξεις. να σε ενημερώσω εδώ πως εγώ στην αρχή δεν ήθελα το τμήμα και ήθελα χαρντουεαρ ( ημμυ αλλά λόγω μορίων δεν το έπιασα, ευτυχώς εκ των υστέρων )... τελικά μάλλον δεν ήξερα τι ήθελα.. γι'αυτό σου προτείνω να παρακολουθήσεις κάποια από τις τακτικές ημερίδες ενημέρωσης υποψήφιων φοιτητών που διοργανώνει το οπα και νομίζω πως θα λυθούν οι απορίες σου. (www.aueb.gr)

α! δές και αυτό: https://www.aueb.gr/pages/foithsh/docs/EnimerotikoFylladioMathitesLykeiou.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
εγώ στην αρχή δεν ήθελα το τμήμα και ήθελα χαρντουεαρ ( ημμυ αλλά λόγω μορίων δεν το έπιασα, ευτυχώς εκ των υστέρων
Γεια ποιον λόγο ευτυχώς; Μπορείς να μας εξηγήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Μπορεί γιατί δεν ήθελε να μπλέξει με τα πολλά άλλα διαφορετικά μαθηματά που θα είχε ως συνέπεια να ξενέρωνε και να έβγαζε δύσκολα το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Γεια σας. Λοιπόν ερώτησης. Ποια σχολή Πληροφορικης προτείνετε κυρίως να ασχολείται με προγραμματισμό;
Κυρίως Αθήνα θέλω. Και τει ευπροσδεκτα:P
Εχω διαβάσει καλές "κριτικες" για το τμήμα στο εκπα αλλα με χαλάει αυτο το "τηλεπικοινωνιών" στο όνομα. Το τμήμα στο οπα έχω διαβασει ότι είναι καλό είδα το πρόγραμμα σπουδών και μάρεσε, αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς ακόμα, δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή βρίσκεται σε μια οικονομική σχολη μαλλον.. Από την άλλη για την πληροφορική στο παπει δεν ξέρω τπτ! οπως για το τει αθηνας. χμμμ τα δυο τελευταια είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γεια σου συνονόματη. Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα που ζητάς, αλλά στο νέο χάος δεν έχω ιδέα που βρίσκονται όλα αυτά.
Μόνο προγραμματισμό αν θες μπορείς και να μη σπουδάσεις. Μπορείς να ασχοληθείς μόνη σου. Επίσης μπορείς να πας σε ένα ΙΕΚ. Για τα ΤΕΙ δεν ξέρω τι κάνουν. Προφανώς αν σε ενδιαφέρει ανώτατη εκπαίδευση είναι διαφορετικά τα πράγματα. Προγραμματισμό δε θα δεις σε κανένα πανεπιστήμιο έτσι απλά, γιατί δεν υπάρχει επιστήμη προγραμματισμού. Για την ακρίβεια αφού είναι τέχνη σε ένα τμήμα θα σου δώσουν κάποια εφόδια και θα πρέπει να πορευθείς μόνη σου εσύ και ο μεταγλωττιστής της γλώσσας που αγαπάς.
Τώρα για τα τμήματα που λες. ΗΜΜΥ:πολύ καλό τμήμα, αλλά θα φας στη μάπα χωρίς λόγο και χίλια δυο πράγματα. Και στην τελική άλλο μηχανικός άλλο πληροφορικός.
ΕΚΠΑ: Πολύ καλό σε προγραμματισμό, αλλά θα τον δεις από την πιο επιστημονική σκοπιά. Δηλαδή θα κάνεις πολύ c, c++ ενώ οι περισσότερες εταιρείες στην Ελλάδα ζητάνε άλλες τεχνολογίες. Φυσικά άπαξ και μάθεις τη λογική μιας γλώσσας μπορείς εύκολα να μεταπηδήσεις σε άλλες, οπότε δεν το θεωρώ καθόλου μείον για το τμήμα. Το κακό είναι ότι θα έχεις και δικτυομαθήματα.
ΟΠΑ: Εκεί είμαι εγώ, κάνε μια βόλτα από το φόρουμ της σχολής: https://venus.cs.aueb.gr/forum. Έχει ανοιχτεί τόπικ από μια κοπέλα του ischool που είχε ίδια απορία. Γενικά θα φας Java με το κουτάλι σε όλα τα έτη. Αν ασχοληθείς θα βγεις καλή στον προγραμματισμό. Τα οικονομικά μαθήματα είναι μόνο δύο υποχρεωτικά: Οικονομία και Λογιστική στο 1ο έτος. Τα περνάς και αν δε σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας γεια σας. Γενικά όμως το ΟΠΑ έχει μεγάλη λατρεία στα πληροφοριακά συστήματα, οπότε θα δεις και μανατζερίστικα μαθήματα του στυλ, πως χτίζω ένα ΠΣ για μια εταιρεία κλπ. Είναι καλό τμήμα, νομίζω με το ΕΚΠΑ σε καλύπτουν μια χαρά.
ΠΑΠΕΙ: δεν έχω ιδέα, δεν ακούω όμως και τα καλύτερα.
Τηλεματικής και πως το λένε: Ακόμα δεν έχει βγάλει αποφοιτους. Το ρισκάρεις? Επίσης πολλά δικτυο/σηματομαθήματα.

Για ΤΕΙ νομίζω είναι κάμποσα παιδιά εδώ που θα ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Να συμπληρώσω λοιπόν. Ceid Πάτρας. Από τις καλύτερες για μένα αλλά είναι Πάτρα που δεν θες οπότε άστο.

Για το ΤΕΙ Αθήνας μπορώ να σου πω ότι συναγωνίζεται άνετα πανεπιστήμια σε επίπεδο σπουδών (και υπερτερεί σε υποδομές) οπότε μην σε απασχολεί το ότι είναι ΤΕΙ. Έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα στον κλάδο και γενικά μαθαίνεις αρκετά από προγραμματισμό. Γενικά είναι καλή επιλογή (κάποιοι το βάζουν και πρώτο, ενώ πιάνουν και ΕΚΠΑ πχ). Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα ΟΠΑ και μετά ΤΕΙ Αθήνας. Μακριά από ΕΚΠΑ. Μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατί ρε Zed μακριά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Γεια σου συνονόματη. Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα που ζητάς, αλλά στο νέο χάος δεν έχω ιδέα που βρίσκονται όλα αυτά.
Μόνο προγραμματισμό αν θες μπορείς και να μη σπουδάσεις. Μπορείς να ασχοληθείς μόνη σου. Επίσης μπορείς να πας σε ένα ΙΕΚ. Για τα ΤΕΙ δεν ξέρω τι κάνουν. Προφανώς αν σε ενδιαφέρει ανώτατη εκπαίδευση είναι διαφορετικά τα πράγματα. Προγραμματισμό δε θα δεις σε κανένα πανεπιστήμιο έτσι απλά, γιατί δεν υπάρχει επιστήμη προγραμματισμού. Για την ακρίβεια αφού είναι τέχνη σε ένα τμήμα θα σου δώσουν κάποια εφόδια και θα πρέπει να πορευθείς μόνη σου εσύ και ο μεταγλωττιστής της γλώσσας που αγαπάς.
Τώρα για τα τμήματα που λες. ΗΜΜΥ:πολύ καλό τμήμα, αλλά θα φας στη μάπα χωρίς λόγο και χίλια δυο πράγματα. Και στην τελική άλλο μηχανικός άλλο πληροφορικός.
ΕΚΠΑ: Πολύ καλό σε προγραμματισμό, αλλά θα τον δεις από την πιο επιστημονική σκοπιά. Δηλαδή θα κάνεις πολύ c, c++ ενώ οι περισσότερες εταιρείες στην Ελλάδα ζητάνε άλλες τεχνολογίες. Φυσικά άπαξ και μάθεις τη λογική μιας γλώσσας μπορείς εύκολα να μεταπηδήσεις σε άλλες, οπότε δεν το θεωρώ καθόλου μείον για το τμήμα. Το κακό είναι ότι θα έχεις και δικτυομαθήματα.
ΟΠΑ: Εκεί είμαι εγώ, κάνε μια βόλτα από το φόρουμ της σχολής: https://venus.cs.aueb.gr/forum. Έχει ανοιχτεί τόπικ από μια κοπέλα του ischool που είχε ίδια απορία. Γενικά θα φας Java με το κουτάλι σε όλα τα έτη. Αν ασχοληθείς θα βγεις καλή στον προγραμματισμό. Τα οικονομικά μαθήματα είναι μόνο δύο υποχρεωτικά: Οικονομία και Λογιστική στο 1ο έτος. Τα περνάς και αν δε σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας γεια σας. Γενικά όμως το ΟΠΑ έχει μεγάλη λατρεία στα πληροφοριακά συστήματα, οπότε θα δεις και μανατζερίστικα μαθήματα του στυλ, πως χτίζω ένα ΠΣ για μια εταιρεία κλπ. Είναι καλό τμήμα, νομίζω με το ΕΚΠΑ σε καλύπτουν μια χαρά.
ΠΑΠΕΙ: δεν έχω ιδέα, δεν ακούω όμως και τα καλύτερα.
Τηλεματικής και πως το λένε: Ακόμα δεν έχει βγάλει αποφοιτους. Το ρισκάρεις? Επίσης πολλά δικτυο/σηματομαθήματα.

Για ΤΕΙ νομίζω είναι κάμποσα παιδιά εδώ που θα ξέρουν.

Πω ευχαριστώ πολύ! :happy:
ΗΜΜΥ δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
Θα κοιτάξω να βρω το θρεντ στο ΟΠΑ.

Να συμπληρώσω λοιπόν. Ceid Πάτρας. Από τις καλύτερες για μένα αλλά είναι Πάτρα που δεν θες οπότε άστο.
Για το ΤΕΙ Αθήνας μπορώ να σου πω ότι συναγωνίζεται άνετα πανεπιστήμια σε επίπεδο σπουδών (και υπερτερεί σε υποδομές) οπότε μην σε απασχολεί το ότι είναι ΤΕΙ. Έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα στον κλάδο και γενικά μαθαίνεις αρκετά από προγραμματισμό. Γενικά είναι καλή επιλογή (κάποιοι το βάζουν και πρώτο, ενώ πιάνουν και ΕΚΠΑ πχ). Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα ΟΠΑ και μετά ΤΕΙ Αθήνας. Μακριά από ΕΚΠΑ. Μακριά.

Για Πάτρα δεν το κόβω. :P
Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη χρονιά που έδωσα πανελλήνιες, είχα περάσει Ηλεκτρονική στο τει αθ και μόλις τους είπα ότι θέλω να δώσω για Πληροφορική, δεν μου είπαν και τα καλύτερα για την Πληροφορική του τει. Ίσως ήταν επειδή δεν προτίμησα την σχολή τους, δεν ξέρω.:P
Γενικά όμως αν δεν καταφέρω να γράψω πολύ καλά (ξανά) θα προτιμήσω την Πληροφορική στο τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Γιατί ρε Zed μακριά?

Έχει ειπωθεί και από άλλον εδώ μέσα που την έχει τελειώσει ότι δεν επικεντρώνουν τόσο σε προγραμματισμό (πώς άλλωστε, όταν κάνουν ιστορία των Βαλκανίων). Και γενικά από τελειόφοιτους της σχολής δεν ακούω τα καλύτερα λόγια. Το μόνο που ζηλεύω είναι οι τηλεδιαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αλεξάνδρα https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=59&t=7840&start=0 το thread, αλλά έχουν πιάσει και πόσα άσχετα θέματα, οπότε μην φρικάρεις. Κάνε εγγραφή αν θες και ρώτα. Επίσης υπάρχουν κάμποσα παρόμοια θέματα κάθε χρόνο, με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις.

Zed οι τηλεδιαλέξεις από τη μία είναι τέλειες από την άλλη νομίζω πως υποβαθμίζουν τελείως την έννοια της διδασκαλίας, αν αυτή θεωρείται ακόμα διαδραστική. Κάθομαι και στο youtube και παρατηρώ διαλέξεις από Stanford. Δε μου βγάζουν όμως το ίδιο συναίσθημα. Καταρχάς πώς στο καλό θα καταλάβει ο διδάσκων αν το κοινό του τον ακολουθεί, αν έχει απορίες κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Απλά το βρήκα ως το μόνο θετικό εκεί πέρα :)
Για κάποιον που δεν θα πάει στο μάθημα για x y λόγους, είναι θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top