Σχετικά με το IELTS

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Γεια σας,κανω ιδιαίτερο για να δωσω το ielts και επειδη θεωρω πως χανω τα χρηματα μου λογω οτι δεν προχωραμε αρκετα γρηγορα και στην ουσια κανουμε πραγματα που μπορουσα να κανω και μονος px κανουμε τις ασκησεις απο ενα βιβλιο και οσες λεξεις δεν ξερω μου τις λεει και τις τις σημειωνω και ετσι σκεφτομαι να σταματησω το ιδιαίτερο και να διαβάσω μόνος.Γενικα αξιζει να προσπαθησω μονος η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας,κανω ιδιαίτερο για να δωσω το ielts και επειδη θεωρω πως χανω τα χρηματα μου λογω οτι δεν προχωραμε αρκετα γρηγορα και στην ουσια κανουμε πραγματα που μπορουσα να κανω και μονος px κανουμε τις ασκησεις απο ενα βιβλιο και οσες λεξεις δεν ξερω μου τις λεει και τις τις σημειωνω και ετσι σκεφτομαι να σταματησω το ιδιαίτερο και να διαβάσω μόνος.Γενικα αξιζει να προσπαθησω μονος η οχι?

Να συνεχίσεις το ιδιαίτερο εξηγώντας στην καθηγήτριά σου ότι θέλεις να προχωράτε με πιο γρήγορους ρυθμούς. Εντατικοποίησε το προσωπικό σου διάβασμα και αν δεις ότι για κάποιο λόγο δεν συντονίζεστε, μπορείς να αλλάξεις καθηγήτρια. Εξαρτάται πάντα και από το επίπεδο των Αγγλικών σου (μήπως προχωράτε αργά επειδή έχεις κενά και προσπαθεί να σου τα καλύψει). Αν βρίσκεσαι στο επίπεδο του Advanced ή του Proficiency, με 2 δίωρα ιδιαίτερο την εβδομάδα και το ανάλογο διάβασμα από μέρους σου πιστεύω ότι σε 3 μήνες θα είσαι έτοιμος να δώσεις. Αν το επίπεδό σου είναι χαμηλότερο είναι ευνόητο ότι θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος. Δεν νομίζω ότι θα έχεις την ίδια επιτυχία διαβάζοντας μόνος σου με αυτήν που θα έχεις κάνοντας μάθημα. Εξάλλου την καθηγήτρια στη συγκεκριμένη φάση δεν την έχεις για να μάθεις Αγγλικά αλλά για να σε βοηθήσει να εξοικειωθείς με τη δομή του διαγωνίσματος και να σου μάθει τα "κόλπα" του, πράγμα που είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...] και να σου μάθει τα "κόλπα" του, πράγμα που είναι απαραίτητο.
ίσως βγω λίγο off topic αλλά όλοι λέτε για κόλπα σε αυτό το θέμα σχετικά με το IELTS. Ποια κόλπα ακριβώς; Γιατί εμένα δε με μάθανε κανένα :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ίσως βγω λίγο off topic αλλά όλοι λέτε για κόλπα σε αυτό το θέμα σχετικά με το IELTS. Ποια κόλπα ακριβώς; Γιατί εμένα δε με μάθανε κανένα :redface::P

΄Οταν λέω "κόλπα" ασφαλώς και δεν αναφέρομαι σε ταχυδακτυλουργικά ή τρόπους επίλυσης κρυμμένων γρίφων.΄Ισως να ήταν ατυχής από μέρους μου η χρήση της συγκεκριμένης λέξης. Εννοώ να εξοικειωθεί ο μαθητής με τον τρόπο που θα ανταποκριθεί όσο το δυνατόν καλύτερα σε κάθε κομμάτι της εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
΄Οταν λέω "κόλπα" ασφαλώς και δεν αναφέρομαι σε ταχυδακτυλουργικά ή τρόπους επίλυσης κρυμμένων γρίφων.΄Ισως να ήταν ατυχής από μέρους μου η χρήση της συγκεκριμένης λέξης. Εννοώ να εξοικειωθεί ο μαθητής με τον τρόπο που θα ανταποκριθεί όσο το δυνατόν καλύτερα σε κάθε κομμάτι της εξέτασης.
Εδώ να προσθέσω ότι, (κατά τη γνώμη μου πάντα), αντί για ιδιαίτερα, είναι προτιμότερο κάποιο φροντιστήριο το οποίο έχει ειδικευτεί στο IELTS.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εδώ να προσθέσω ότι, (κατά τη γνώμη μου πάντα), αντί για ιδιαίτερα, είναι προτιμότερο κάποιο φροντιστήριο το οποίο έχει ειδικευτεί στο IELTS.


συμφωνώ, βεβαια για να πας στο φροντιστηριο που συνηθως εχουν προγραμματα 25-50 ωρων πρεπει να εχεις κανει μια καλη προαιτημασια μονος σου να εχεις καλυψει κενα να εχεις κανει past paper γενικα να εχεις εξασκηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγώ πάντως μετά απο προετοιμασία για ielts που έκανα σε φροντιστήριο μπορώ να πω ότι ήταν πεταμένα λεφτά. Όταν πας για ιελτς σε φροντιστήριο δεν σου μαθαίνουν αγγλικά, τα κόλπα σου δείχνουν για να γράψεις καλά πράμα το οποίο νομίζω μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με αρκετή εξάσκηση (σε ότι αφορά πάντα το listening kai to reading) . Νομίζω το καλύτερο είναι ιδιαίτερα ίσα ίσα για να μιλάς και να σου διορθώνει κάποιος τις εκθέσεις.

Γεια σας,κανω ιδιαίτερο για να δωσω το ielts και επειδη θεωρω πως χανω τα χρηματα μου λογω οτι δεν προχωραμε αρκετα γρηγορα και στην ουσια κανουμε πραγματα που μπορουσα να κανω και μονος px κανουμε τις ασκησεις απο ενα βιβλιο και οσες λεξεις δεν ξερω μου τις λεει και τις τις σημειωνω και ετσι σκεφτομαι να σταματησω το ιδιαίτερο και να διαβάσω μόνος.Γενικα αξιζει να προσπαθησω μονος η οχι?

μαν , τι θέλεις να γράψεις ? άμα πας για min 6.5 που είναι στις περισσότερες σχολές προφανώς και δεν χρειάζεται να τ κουράζεις και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εγώ πάντως μετά απο προετοιμασία για ielts που έκανα σε φροντιστήριο μπορώ να πω ότι ήταν πεταμένα λεφτά. Όταν πας για ιελτς σε φροντιστήριο δεν σου μαθαίνουν αγγλικά, τα κόλπα σου δείχνουν για να γράψεις καλά πράμα το οποίο νομίζω μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με αρκετή εξάσκηση (σε ότι αφορά πάντα το listening kai to reading) . Νομίζω το καλύτερο είναι ιδιαίτερα ίσα ίσα για να μιλάς και να σου διορθώνει κάποιος τις εκθέσεις.



μαν , τι θέλεις να γράψεις ? άμα πας για min 6.5 που είναι στις περισσότερες σχολές προφανώς και δεν χρειάζεται να τ κουράζεις και πολύ.

6.5 μεσο ορο θελω και να μην πεσω κατω απο 6 σε καθε κατηγορια.Μου αρεσε αυτο που ειπες να βρω καποιον καθηγητη να με βοηθαει στην εκθεση και να μιλαω μαζι του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εδώ να προσθέσω ότι, (κατά τη γνώμη μου πάντα), αντί για ιδιαίτερα, είναι προτιμότερο κάποιο φροντιστήριο το οποίο έχει ειδικευτεί στο IELTS.
Γενικά είναι προτιμότερο να στραφείς σε φροντιστήριο ή καθηγητή με ειδίκευση στο IELTS και όχι στον πρώτο τυχόντα που θα πάρει ένα βιβλίο και θα το κάνει μαζί σου και ό,τι κάτσει.

Το IELTS είναι εξειδικευμένη εξέταση και οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν ιδέα τι κάνουν είτε επειδή τα αγγλικά τους δεν είναι αρκετά καλά, είτε επειδή δεν έχουν ασχοληθεί να ενημερωθούν, είτε γιατί απλά δεν έχουν αρκετή εμπειρία, αφού αναλαμβάνουν υποψηφίους IELTS μια στο τόσο.

Το να βρεις έναν καθηγητή να μιλάτε και να σου διορθώνει εκθέσεις είναι άκυρο ως επιλογή εκτός αν τα αγγλικά σου είναι ήδη αρκετά καλά και χρειάζεσαι ένα 6.0 ή 6.5 μόνο. Αν θέλεις μεγαλύτερο βαθμό, τότε χρειάζεσαι κάποιον που ξέρει τι κάνει και μπορεί να σε προετοιμάσει επαρκώς και σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μετά από σχεδόν 3 μήνες μου ήρθε η αναβαθμολόγηση.... Τρελή ταχύτητα το British Council και αγενέστατοι στο τηλ που πήρα για να μάθω τι γίνεται γτ ανησύχησα με αυτή τη καθυστέρηση!!!! Και τα αναμενόμενα.... μου ήρθαν κατα μισή μονάδα ανεβασμένα και το writing και το speaking!!!!! Τι να τους πω δε ξέρω????!!!! Βέβαια άλλα 2 παιδιά που κάναμε μαζί αναβαθμολόγηση δε τους άλλαξαν τπτ!!!!
Οπότε αν δεν είστε σίγουροι ότι αδικηθήκατε μη κάνετε αναβαθμολόγηση για να ψαρέψετε μεγαλύτερο βαθμό, τζάμπα τα λεφτά!!!!
Εγώ έχω να αναφέρω μόνο τα εξής:
-Κάντε ύλη αγγλικών γενικά και 1 μήνα πριν δώσετε προπονηθείτε στο format του IELTS!!!
-Κάντε όλα τα βιβλία που κυκλοφορούν ηλεκτρονικά και ειδικά τα θεματικά για writing, reading, vocabulary! Tην σειρά του Cambridge με τα 10 βιβλία με προηγούμενα tests δεν θα προσφέρουν κάτι παραπάνω και να τα τελειώσετε.
-Τα επίσημα τεστ του Cambridge που κυκλοφορύυν είναι σαφώς πιο ευκολα από αυτά των εξετάσεων, οπότε προμηθευτείτε βιβλία από άλλους εκδοτικούς οίκους(π.χ. express publishing, ειδικά το κόκκινο κ το πρασινο βιβλίο)
-Οι ξένες σειρές δε προσφέρουν και πολλά, προσωπικά βλέπω ακόμα συνέχεια BBC και διάβαζα ξένη λογοτεχνία!!!!
- Όσο για τα tricks, εγώ που είχα πρόβλημα στην άσκηση του reading που πρέπει να βρεις τους τίτλους κάθε παραγράφου, παρατήρησα ότι οι σωστές απαντήσεις δεν ήταν το νόημα της παραγράφου αλλά η πρώτη ή η τελευταια πρόταση παραφρασμένη.
-Κάποιοι καθηγητές προτείνουν στο reading να διαβάζετε πρώτα όλο το κείμενο και μετά να βρίσκετε μια μια τις απαντήσεις. Απλά μη το κάνετε γιατί συνήθως κάποιο από τα 3 κείμενα θέλει περισσότερο χρόνο.....
-Και το κλασσικό αν στα πολλαπλής δεν προλαβαίνετε βαλτε το ίδιο γράμμα σε όλα.
-Επίσης έχουν δυσκολέψει το επίπεδο του 1ου writing! Πλέον απο 2 και πάνω διαγράμματα, οπότε για το 2ο writing με το ζόρι περισσεύει πάνω από μισάωρο!!!!
-Τα writing που κυκλοφορούν στο internet νομίζω maximum 6 θα έπαιρναν.
-Για το speaking προετοιμαστείτε ή για γελοίες ερωτήσεις(π.χ. τι μουσική σ'αρεσει να ακούς, αν πηγαίνεις σε συναυλίες, πότε σ'αρεσει να κοιτάς τον ουρανό) ή για κουλές ερωτήσεις που δε μπορεις να αναπτύξεις κατευθείαν(π.χ. πως θα παρουσίαζες ένα δελτίο ειδήσεων, ποίες προσωπικότητες θα καλούσες σε δείπνο)

Τελικά αρχίζω να μετανιώνω που δεν έδωσα proficiency Cambridge τώρα που χαμήλωσαν το επίπεδο σε σχέση με το πως ήταν 7-10 χρόνια πριν ....
Επίσης αν κάποιος γνώριζει, γιατί έχω αποροία, αν είναι ίδιου επιπέδου οι εξετάσεις IELTS στις άλλες χώρες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]

Τελικά αρχίζω να μετανιώνω που δεν έδωσα proficiency Cambridge τώρα που χαμήλωσαν το επίπεδο σε σχέση με το πως ήταν 7-10 χρόνια πριν ....
Επίσης αν κάποιος γνώριζει, γιατί έχω αποροία, αν είναι ίδιου επιπέδου οι εξετάσεις IELTS στις άλλες χώρες......

Θα πρέπει να γνωρίζεις πως το IELTS και το Proficiency έχουν διαφορετικούς λόγους ύπαρξης. IELTS Θα δώσεις έαν στο ζητήσουν κι όχι εάν στη βάρεσε.
Το IELTS όπως και το TOEFL αποτελούν standardised εξετάσεις ώστε να μπορεί ένα πανεπιστήμιο πχ να καταλάβει το επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οπότε αν δεν είστε σίγουροι ότι αδικηθήκατε μη κάνετε αναβαθμολόγηση για να ψαρέψετε μεγαλύτερο βαθμό, τζάμπα τα λεφτά!!!!
Όντως στο θέμα των αναβαθμολογήσεων είναι πολύ δίκαιοι. Αν άξιζες για παραπάνω θα στο βάλουνε, αλλά αν δεν άξιζες θα σε αφήσουν στα ίδια.

Κάποιοι καθηγητές προτείνουν στο reading να διαβάζετε πρώτα όλο το κείμενο και μετά να βρίσκετε μια μια τις απαντήσεις.
Εντελώς λανθασμένη στατηγική. Ο καθηγητής που στην προτείνει δεν έχει ιδέα από IELTS. Αλλάζεις καθηγητή αμέσως.

Τα writing που κυκλοφορούν στο internet νομίζω maximum 6 θα έπαιρναν.
Τα writing που κυκλοφορούν στο internet είναι γεμάτα λάθη. Δεν έχω βρει ούτε ένα που να αξίζει ως model.

Για το speaking προετοιμαστείτε ή για γελοίες ερωτήσεις(π.χ. τι μουσική σ'αρεσει να ακούς, αν πηγαίνεις σε συναυλίες, πότε σ'αρεσει να κοιτάς τον ουρανό) ή για κουλές ερωτήσεις που δε μπορεις να αναπτύξεις κατευθείαν(π.χ. πως θα παρουσίαζες ένα δελτίο ειδήσεων, ποίες προσωπικότητες θα καλούσες σε δείπνο)
Οι ερωτήσεις στο speaking είναι αυξανόμενης δυσκολίας. Οι πρώτες είναι εύκολες και οι τελευταίες πιο δύσκολες. Οι εύκολες εξετάζουν κυρίως αν μπορείς να μιλήσεις σωστά και με ευφράδεια (γι' αυτό πρέπει να απαντάς κάνοντας εναλλαγές χρόνων, χρησιμοποιώντας επίθετα σε συγκριτικό/υπερθετικό βαθμό, ιδιωματικές εκφράσεις, συνώνυμα, υποθετικούς λόγους κλπ). Οι δύσκολες εξετάζουν επιπλέον αν τα αγγλικά σου έχουν εύρος (αν μπορείς να χειριστείς δύσκολες έννοιες και να μιλήσεις για θέματα της επικαιρότητας). Αυτός είναι ο λόγος που οι σειρές δεν προσφέρουν πολλά πράγματα και που το BBC είναι ιδανικό για εξάσκηση.

Τελικά αρχίζω να μετανιώνω που δεν έδωσα proficiency Cambridge τώρα που χαμήλωσαν το επίπεδο σε σχέση με το πως ήταν 7-10 χρόνια πριν ....
Δεν έχει χαμηλώσει τόοοοοσο πολύ. Πάντως σίγουρα το CPE είναι ένα πολύ καλό χαρτί για το βιογραφικό σου - και πάρα πολύ καλή εξάσκηση για το IELTS.

Επίσης αν κάποιος γνώριζει, γιατί έχω αποροία, αν είναι ίδιου επιπέδου οι εξετάσεις IELTS στις άλλες χώρες......
Είναι οι ίδιες εξετάσεις σε όλες τις χώρες και τα θέματα ανακυκλώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδία, στο reading ielts δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις ολόκληρο το κείμενο.

Για μένα, αυτή είναι η στρατηγική για τα κείμενα του ielts:

1. Αν έχεις headings, τα αφήνεις για τελευταία άσκηση γιατί βγαίνουν σε 2 λεπτά.
2. Βλέπεις ερώτηση ή άσκηση; Αρχίζεις να την ''σκοτώνεις''. Δηλαδή: βλέπω ερώτηση, ψάχνω κείμενο αμέσως, απαντώ στην κόλλα μου.
3. Αν έχεις αμφιβολίες, βάλε ερωτηματικό στο booklet και συνεχίζεις στην επόμενη ερώτηση.
4. Έλεγχο απαντήσεων κάνε ή στο τέλος και των 3 κειμένων ή πριν το 3ο κείμενο (εάν έχεις τελειώσει τα 2 πρώτα).

Όσο για το writing: σίγουρα ένας writing coach είναι η καλύτερη λύση. Μαζί με ένα βιβλίο για writing skills, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγώ πάντως διαβάζοντας μόνο τις εκθέσεις του ιντερνετ το έγραψα το 6αρακι μ στην έκθεση :P (η αλήθεια είναι ότι περίμενα λίγο παραπάνω επειδή μου έτυχε ωραίο θέμα και ήξερα λεξιλόγιο, αλλά πιστεύω έχασα απο το πρώτο παρτ επειδή έκανα ένα λάθος διαβάζοντας το πλοτ και κατάφερα να κάνω διορθώσεις τη τελευταία στιγμή , με αποτέλεσμα να είναι μόνο μουτζούρες η σελίδα ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το 6άκι δεν είναι δύσκολο να το γράψεις. Το θέμα είναι πώς να γράψεις από 7 και πάνω.

Αν το καλοσκεφτείς, το 6 είναι ίσο με ένα μέτριο Lower. Λογικά οι περισσότεροι μπορούν να το γράψουν με μικρή προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το 6άκι δεν είναι δύσκολο να το γράψεις. Το θέμα είναι πώς να γράψεις από 7 και πάνω.

Αν το καλοσκεφτείς, το 6 είναι ίσο με ένα μέτριο Lower. Λογικά οι περισσότεροι μπορούν να το γράψουν με μικρή προετοιμασία.

Πιστεύω ότι για το 7+ στην έκθεση, κάποιος θα χρειαστεί ένα καλό βιβλίο για writing skills στο ielts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ένα καλό βιβλίο για writing skills, έναν καλό καθηγητή, καλά αγγλικά γενικώς, πολλές ιδέες για διάφορα θέματα, πολύ διάβασμα και εξάσκηση και λίγη τύχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ένα καλό βιβλίο για writing skills, έναν καλό καθηγητή, καλά αγγλικά γενικώς, πολλές ιδέες για διάφορα θέματα, πολύ διάβασμα και εξάσκηση και λίγη τύχη ;)

Τύχη για το task 1 του academic writing? Μήπως να έχω και γκόμενο στην επιτροπή; :P Είναι τόσο fixed το task 1, όπου μαθαίνεις 5 βασικά πράγματα και τα εφαρμόζεις. Όσο για το task 2, ναι, εκεί θέλει και καλό λεξιλόγιο, και καλή γραμματική, αλλά και λίγη τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τύχη για το task 1 του academic writing? Μήπως να έχω και γκόμενο στην επιτροπή; :P Είναι τόσο fixed το task 1, όπου μαθαίνεις 5 βασικά πράγματα και τα εφαρμόζεις. Όσο για το task 2, ναι, εκεί θέλει και καλό λεξιλόγιο, και καλή γραμματική, αλλά και λίγη τύχη.
Δεν χρειάζεται να έχεις γκόμενο στην επιτροπή (τι άλλο θα ακούσω πια.....), αλλά είναι τελείως διαφορετικό να σου τύχει table από το να σου τύχει process. Εκεί έγκειται ο παράγοντας τύχη στο writing 1. Επίσης άλλο είναι να σου τύχουν δεδομένα που να έχουν ξεκάθαρα trends ώστε να κάνεις πολλές συγκρίσεις και άλλο να σου τύχουν δεδομένα που είναι σκορποχώρι και να πρέπει να στύψεις το μυαλό σου για να εκφράσεις αυτό που βλέπεις. Ο καλά προετοιμασμένος υποψήφιος θα γράψει και στις δύο περιπτώσεις, ο μέτριος όχι.

Για το task 2 δεν εξηγώ, προφανώς τα ξέρεις :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πέρα απ' την συζήτηση, θα ήθελα να ρωτήσω εάν ενδιαφέρεστε να φτιάξουμε ένα blog με συμβουλές για το IELTS, στα Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top