Σχετικά με το IELTS

Nina-nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Καλα στο ιντερνετ κυκλοφορουν βιβλια του Cambridge. Οπότε θεώρησα ότι τα τεστ αυτών των βιβλίων θα είναι στο ίδιο επίπεδο...
Πολλά είναι μούφες. Έχει τύχει σε συνάδελφό μου να της φέρει ο μαθητής βιβλίο Cambridge από το ίντερνετ, η συνάδελφος βρήκε λάθη και παραξενεύτηκε, το έψαξε... και τελικά καμία σχέση το βιβλίο που κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία με αυτό που είχε στα χέρια της.

Όχι ότι τα τεστ των βιβλίων του Cambridge θεωρούνται δύσκολα, απλά αναφέρω και μια άλλη πιθανότητα.

joanna.chios

Νεοφερμένος

Η joanna.chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχετε μήπως ακούσει αν υπάρχει διαφορά δυσκολίας στα θέματα ανάλογα με το φορέα που διεξάγει τις εξετάσεις? Μου έχουν πει ότι στο british council τα θεματα ειναι αρκετά πιο τσιμπημένα από αλλους φορεις αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει..

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αν εχει καποιος να μου προτεινει καθηγητη για IELTS θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα, ειμαι σε φαση αναζητησης..

Bezbozny

Νεοφερμένος

Ο Bezbozny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχετε μήπως ακούσει αν υπάρχει διαφορά δυσκολίας στα θέματα ανάλογα με το φορέα που διεξάγει τις εξετάσεις? Μου έχουν πει ότι στο british council τα θεματα ειναι αρκετά πιο τσιμπημένα από αλλους φορεις αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει..

Μπα, σε όλο τον κόσμο τα θέματα είναι τα ίδια. Δεν υπάρχουν διαφορές.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!εχω απελπιστει... εχω παρει το toeic με σκορ 915 αλλα πρεπει να δωσω ielts για να φυγω εξω και πρεπει να το παρω με 7...
ποσο δυσκολο πιστευετε οτι ειναι? μπηκα να δω λιγο πως ειναι και μου φαινεται πολυ δυσκολο!!! δε νομιζω να τα καταφερω..
μπορει να μου πει καποιος που το εχει δωσει πως του φανηκε???

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,126 μηνύματα.
Παιδιά έχω Cambridge c2 το ielts έχει διαφορά;

Λένω

Περιβόητο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Παιδιά έχω Cambridge c2 το ielts έχει διαφορά;

Το IELTS ισχύει μόνο για δύο χρόνια και χρειάζεται στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού για σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα (κάθε σχολή έχει τις δικές της απαιτήσεις για τον βαθμό που απαιτείται). Υπάρχει περίπτωση κάποια Πανεπιστήμια να δέχονται και το CPE αρκεί μην έχουν περάσει 2 χρόνια που το έχεις πάρει από την ημερομηνία που θα κάνεις αίτηση.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,126 μηνύματα.
Το IELTS ισχύει μόνο για δύο χρόνια και χρειάζεται στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού για σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα (κάθε σχολή έχει τις δικές της απαιτήσεις για τον βαθμό που απαιτείται). Υπάρχει περίπτωση κάποια Πανεπιστήμια να δέχονται και το CPE αρκεί μην έχουν περάσει 2 χρόνια που το έχεις πάρει από την ημερομηνία που θα κάνεις αίτηση.

Ευχαριστώ!

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αγαπημένο i school καλησπέρα, σκέφτομαι να δώσω το IELTS for UKVI για έκδοση βίζας στο UK , Το έχει ξαναδώσει κάποιος; Εχω το ECPE έδω και 3 χρόνια , τι επίπεδο ζητάνε στο IELTS? Τα βιβλία που παίρνεις από το British council βοηθάνε και γενικά με κάνα δίμηνο διάβασμα μόνος σου βγαίνει ή θέλει φροντ?.?

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιούχος . Έχει γράψει 1,068 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!εχω απελπιστει... εχω παρει το toeic με σκορ 915 αλλα πρεπει να δωσω ielts για να φυγω εξω και πρεπει να το παρω με 7...
ποσο δυσκολο πιστευετε οτι ειναι? μπηκα να δω λιγο πως ειναι και μου φαινεται πολυ δυσκολο!!! δε νομιζω να τα καταφερω..
μπορει να μου πει καποιος που το εχει δωσει πως του φανηκε???

Τόσο δύσκολο είναι ; :jumpy:

Υπάρχει και το TOEFL το οποίο επίσης ζητάνε.Τώρα την διαφορά IELTS και TOEFL δεν την ξέρω.

Εδώ λέει χρήσιμες πληροφορίες.Αν πήγαινα για ένα από τα δύο, θα διάλεγα TOEFL.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια