Σχετικά με το ECCE/ECPE-Michigan

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Καλύτερα Michigan παρά ΚΠΓ. Σε επίπεδο Lower (B2) είναι ισότιμα. Το ΚΠΓ όμως δεν έχει καν επίπεδο C2!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν εχει Γ2 ναι.
Αλλα μεχρι το Γ1 το θεωρω πολυ αξιολογο σαν πτυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Δεν εχει Γ2 ναι.
Αλλα μεχρι το Γ1 το θεωρω πολυ αξιολογο σαν πτυχιο!


Ναι αλλά αν φτάσεις μέχρι εκεί γιατί να μην κάνεις άλλον έναν χρόνο να φτάσεις C2; Κρίμα είναι μετά από τόσο κόπο. Λιιιιιγο vocabulary ακόμα θέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δικιο έχεις.
Εγω το δωσα και το πήρα το ΚΠγ Γ1 με 71.

Το θεωρω καλό μπούσουλα πριν το Proficiency!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
θα μπορούσες να το βάλεις και ως υπογραφή ότι το πήρες με 71 τεο :P πλακίτσα!
δεν ξέρω παιδιά τι να σας πω...τόσα χρόνια αγωνιζόμουν γι'αυτό το πτυχίο (Β2) και τώρα που το πήρα αρχίζω να αμφιβάλλω αν θα μου χρειαστεί :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
θα μπορούσες να το βάλεις και ως υπογραφή ότι το πήρες με 71 τεο :P πλακίτσα!
δεν ξέρω παιδιά τι να σας πω...τόσα χρόνια αγωνιζόμουν γι'αυτό το πτυχίο (Β2) και τώρα που το πήρα αρχίζω να αμφιβάλλω αν θα μου χρειαστεί :(

Δεν θα σου χρειαστεί!:P
Aν δεν εχεις Prof δεν κανεις τίποτα...:P

Πλακιτσα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
θα μπορούσες να το βάλεις και ως υπογραφή ότι το πήρες με 71 τεο :P πλακίτσα!
δεν ξέρω παιδιά τι να σας πω...τόσα χρόνια αγωνιζόμουν γι'αυτό το πτυχίο (Β2) και τώρα που το πήρα αρχίζω να αμφιβάλλω αν θα μου χρειαστεί :(

Στην Ελλάδα όσα πτυχία και να έχεις ποτέ δεν φτάνουν. Υπάρχει μεγάλη ανεργία άρα και μεγάλος ανταγωνισμός!!! Άντε άλλα 2 χρόνια και θα έχεις και Proficiency. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Bεβαια αν το θελει το Προφ το πέρνει και σε 1 χρονο...
Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΤΩΡΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΒΙΚΤΩΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας:) Είμαι καινούργια εδώ:) βλέπω πολλές χρήσιμες πληροφορίες σε αυτο το φόρουμ))) λοιπόν , θα δώσω για πρώτη φόρα ECPE michigan τον Νοέμβριο, ξέρω αρκετά κάλα αγγλίκα, έχω ακούσει όμως ότι κόβουν εύκολα:( είναι αλήθεια; ποιά είναι η διαφορά με το cambridge? θα παω αδιάβαστη να δωσω...δεν έχω χρόνο να διαβασω...
p.s. δεν έχω δει ποτέ πως είναι το πτυχίο του michigan, μήπως το έχει περασει κανείς να μου το δείξει..; εδω είναι το εμαιλ μου vialgun@yahoo.com , αν έχετε την καλοσύνη
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το καλό με το michigan είναι πως ακόμα και να μην ξέρεις κάτι μπορείς να το πετύχεις επειδή είναι multiple choice.Τώρα αν έχεις ένα καλό επίπεδο δεν χρειάζεται να ανυσηχείς κι εγώ αδιάβαστος είχα πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tωρα τελευταια ειδαμε κατι κουλα κοψιματα σε προφορικα και εκθεση απο το Μισιγκαν.
Παντως ΟΚ δεν ειναι και παρα πολυ δυσκολο.
Εχει τις παγιδουλες του αλλα παλευεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΤΩΡΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΒΙΚΤΩΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κατάλαβα, πάντως τώρα βρηκα στο ιντερνετ το πτύχιο του michigan, δεν μαρεσε καθολου ετσι οπως είναι...χιχι το πτύχιο του cambridge ειναι πολυ πιο ωραίο, πιο σοβαρό και επισημο θα ελεγα)) μπορείς να μου δωσείς το εμαιλ σου να σου το στείλω να μου πεις αν έχεις το ιδιο; άλλη μια ερώτηση...και τα δυο πτυχία έχουν την ίδια αξια; ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
teol20@gmail.com το email.

Για οτι θες ειμαι διαθεσιμος.

Παντως στο Δημοσιο και τα δυο ειναι ισοτημα.Στον ιδιωτικο τομεα ο καθενας παιρνει καποιον με οποιο πτυχιο θελει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Επειδή ξέρω οτι πολλοί απο μας (και εγώ)ψάχνουμε υλικό για ecce πέρα απο αυτό των βιβλίων με στόχο την καλύτερη εξάσκηση για την καλύτερη δυνατή απόδοση στις εξετάσεις ,αποφάσισα να βάλω εδώ κάποιους χρήσιμους συνδέσμους με υλικό και κάποια έγγραφα απο σελίδες ,γνωρίζοντας πόσο πολύ θα θέλατε να τα δείτε.Μερικά δυστυχώς δεν έχουν απαντήσεις.

https://www.michigan-test.com/michigan-test-practice-tests.htm

Αυτό είναι πολύ χρήσιμο γιατί έχει δοκιμαστικό listening part ΚΑΙ τις απαντήσεις-αξίζει να το δείτε-!
https://www.michigan-test.com/listening-sample.htm


σύντομα θα βάλω και άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ECCE_IB1.pdf
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 544
  • ecce_practice_test_1_web.pdf
    4.1 MB · Εμφανίσεις: 1,449

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
https://www.michigan-proficiency-exams.com/ και αυτο ειναι καλο (αν και για προφισιενσυ δειτε το και δεν θα χασετε)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μα γιατι να αποθαρυνθουν οι υποψηφιοι να δωσουν ECPE όταν αυτό ναι μεν ένα αρνητικό περιστατικό,αλλα ένα μεμονωμένο!?

Ε?Δεν συμφωνεις?Το ότι κόπηκε με F στο Speaking κατά την γνώμη μου αξιζε να το περάσει το ECPE απο τις υπόλοιπες βαθμολογίες,απλά η ηλήθια κατα την γνωμη μου εξεταστρια ή οποια να το πω και λαικά "κοπανάει" οτι βαθμο θελει χωρις να ελεγχεται και χωρις να υπάρχει δεύτερος βαθμολογητής,του στέρησε το πολυπόθητο ECPE.
Αλλα απο τον Μαιο αυτό αλλάζει και πλέον θα ναι 2 υποψηφιοι-2 βαθμολογητές και η βαθμολόγηση θα ναι πιο αξιόπιστη.

Τεσπα δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε απο μεμονωμένα περιστατικά (μόλις το 2,5%) που εχουν Fail στο Speaking.
Απλά ο φίλος μας έτυχε να είναι ατύχος αυτήν την φορά.
Ας μην καταδικάσουμε το πανεπιστήμιο...
Άυτα τα ποσοστα πού τα έχεις βρεί???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aπο τα examination reports του ELI-UM!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Λοιπον το δευτερο θεμα μ:)... το topic αυτο αφορα το πλεον πολυσυζητημενο, πιο δημοφιλες πτυχιο αγγλικων επιπεδου C2. το proficiency τ michigan.
Σκεφτηκα να το δημιουργησω θελοντας να ακουσω τις κριτικες σασ πανω σε αυτο το πτυχιο.....

γιατι πιστευετε οτι το επιλεγουν σχεδον ολοι απο αυτους π δινουν proficiency?...ποια η γνωμη σας για τν δομη, τν βαθμο δυσκολιας κ τον τροπο βαθμολογιας?..



Γραψτε εδω οτι πιστευετε για το ECPE:P
ειναι το καλυτερο proficiency πιστευω.....


και εγω αυτο θα δωσω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι η εξής: Ότι μας πασσάρουν το τρώμε...αν τα φροντηστήρια πασσάρουν το michigan όλοι αυτό θα δώσουν. Το θέμα είναι ότι πρέπει να ψαχτείς πρώτα. Καταρχήν πρέπει να δείς για ποιό λόγο επιλέγεις να δώσεις αυτό το πτυχίο και όχι να το δίνεις γιατι έτσι στο λένε. Τι εννοώ. Αν για παράδειγμα θέλεις να πάρεις επάρκεια ή θέλεις να βγείς στο εξωτερικό εννοείται ότι θα επιλέξεις michigan. Αν όμως στόχος σου είναι το δημόσιο μπορείς κάλλιστα να δείς και ένα άλλο πτυχιο γιατί απλά στον ΑΣΕΠ μοριοδοτουνται ὀλα το ίδιο. Συνεπώς αυτά περί κύρους και τα συναφή μου ακούγονται κάπως γελοία στην δεύτερη περίπτωση γιατί το michigan την ίδια δουλεια θα κάνει με όλα τα υπόλοιπα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για το εξωτερικό θα διαφωνησω μαζί σου.
Το Cambridge CPE ειναι κυριαρχος ιδιαιτερα στην Ευρωπη επειδή εχει ασκήσει μεγαλη επιρροη στην Ευρωπη καθως ειναι το πρωτο πιστοποιητικό που εχει πλασαριστει στην αγορα.Πραγματι στο ΑΣΕΠ όλα ειναι το ίδιο αλλα στον ιδιωτικο τομέα αν σας δειξω την λίστα που εχει δειξει την προτιμηση στην γκαμα των πιστοποιητικων του Cambridge θα εκπλαγείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top