Σχέση χωρίς σεξ, γίνεται;

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πρώτον: και για τα ΣΜΝ υπάρχουν εξετάσεις και προφυλάξεις. Δεύτερον: Μπορεί κάποιος ή κάποια να κολλήσει ΣΜΝ ακόμα και από άτομο με μία ή και καμία προηγούμενη επαφή.

Αφού είναι μεταδιδόμενα πως γίνετε να κολλήσει χωρίς να είχε ο άλλος κάποια προηγούμενη μολυσμένη επαφή ή και καμία προηγούμη επαφή γενικότερα?! :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αφού είναι μεταδιδόμενα πως γίνετε να κολλήσει χωρίς να είχε ο άλλος κάποια προηγούμενη μολυσμένη επαφή ή και καμία προηγούμη επαφή γενικότερα?! :S

Δεν μεταδίδονται ΜΟΝΟ με την επαφή. Αν για παράδειγμα κάποιος κολλήσει HIV από μολυσμένη βελόνα, μπορεί να το μεταδώσει σεξουαλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν μεταδίδονται ΜΟΝΟ με την επαφή. Αν για παράδειγμα κάποιος κολλήσει HIV από μολυσμένη βελόνα, μπορεί να το μεταδώσει σεξουαλικά.

Αν το πάμε προς τα εκεί ναι, νόμιζα λέει μόνο για την σεξουαλική επαφή πριν και μετά... -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι πολλυ ευκολο να σπασει το προφυλακτικο και να μεινεις εγκυος..ειχε σπασει σε ενα φιλο αλλα σε ''σπιτακι''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Αφού είναι μεταδιδόμενα πως γίνετε να κολλήσει χωρίς να είχε ο άλλος κάποια προηγούμενη μολυσμένη επαφή ή και καμία προηγούμη επαφή γενικότερα?! :S
Εκτός από τις βελόνες, μπορεί κάποιος χωρίς να το γνωρίζει να είναι φορέας κάποιου ΣΜΝ και να μολύνθηκε μέσω της γέννας ή του θηλασμού.
ειναι πολυ ευκολο να σπασει το προφυλακτικο και να μεινεις εγκυος..
Τέτοιο ατύχημα είναι πολύ σπάνιο, αν το προφυλακτικό είναι καλής ποιότητας, δεν έχει λήξει και έχει τοποθετηθεί σωστά. Αν κάποιος φοβάται υπερβολικά, μπορεί να μην τελειώνει "μέσα".
Σε συνέδριο γυναικολόγων αναφέρθηκε ότι ένας κίνδυνος εγκυμοσύνης είναι το προφυλακτικό "του πορτοφολιού". Είναι η περίπτωση που κάποιος άντρας έχει ένα προφυλακτικό στην κρυφή θήκη του πορτοφολιού του "για ώρα ανάγκης". Εκεί το σκουφάκι καταπονείται και μπορεί να δημιουργηθεί μια αδιόρατη τρυπούλα η οποία να οδηγήσει σε ένα γλυκύτατο μωράκι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι ισχυει αυτο που χρησιμοποιησε ηταν ενα απ το πορτοφολι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ρε παιδιά μη γίνεστε υπερβολικοί τα προφυλακτικά σπάνε μόνο αν δεν είναι καλής ποιότητας, αν είναι ταλαιπωρημένα ή αν δεν τα χρησιμοποιήσεις σωστά .Αν πια συμβεί να σπάσει μόνο του είναι μια πάρα πάρα πολύ σπάνια περίπτωση (δεν έχω δει ή ακούσει ποτέ για κατι τέτοιο ) θα το καταλάβεις και θα παρεις χαπι της επομενης ημερας δε θα σου συμβει πανω από μια φορα στη ζωη σου . Αν μαλιστα χρησιμοποιείς προφυλακτκό σε συνδιασμό με σπερματοκτόνες ουσίες (κρέμες,αφρό κτλ )΄και υπολογίζεις και λίγο τις μερες του κύκλου σου δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί καμοιά ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη .
Πάντως κάτι τέτοιες συζητήσεις μπορούν να πείσουν και τους πιο δύσπιστους για την ανάγκη σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Για να προχωρήσεις (προσωπικά πιστεύω πως) πρέπει να ξέρεις τον άλλο όχι λίγους μήνες, αλλά πολύ περισσότερο καιρό. (χρόνια χρόνια χρόνια)
πώς γένεν αυτό;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Να ξέρεις ποιος είναι, εάν μπορείς να τον εμπιστευτείς, τα καλό και κακό παρελθόν, να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις σχέση.
Προσωπικά συμφωνώ, αλλά όχι και για χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
αλλά όχι και για χρόνια...
Μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα, η αντίληψη της ελληνικής κοινωνίας ήταν ότι η γυναίκα έπρεπε μέχρι την πρώτη νύχτα του γάμου να είναι παρθένα. Έτσι χρησιμοποιούνταν άλλοι τρόποι. Το στοματικό θεωρούσαν ότι είναι μόνον για τις πόρνες, έτσι είχαμε την είσοδο από την ...πίσω πόρτα. Από αυτά βγήκε και η παροιμία "Από μπρος παρθένα κι από πίσω μπαίνουν τρένα".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Παιδιά, απλά όλα αυτά που λέτε πηγαίνετε να τα πείτε σε κανά παπά του σήμερα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδιά, απλά όλα αυτά που λέτε πηγαίνετε να τα πείτε σε κανά παπά του σήμερα :hehe:

lel -.- .Πρέπει και η Εκκλησία να εκσυγχρονιστεί λιγουλάκι... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα, η αντίληψη της ελληνικής κοινωνίας ήταν ότι η γυναίκα έπρεπε μέχρι την πρώτη νύχτα του γάμου να είναι παρθένα. Έτσι χρησιμοποιούνταν άλλοι τρόποι. Το στοματικό θεωρούσαν ότι είναι μόνον για τις πόρνες, έτσι είχαμε την είσοδο από την ...πίσω πόρτα. Από αυτά βγήκε και η παροιμία "Από μπρος παρθένα κι από πίσω μπαίνουν τρένα".

Το μεγάλο σφάλμα τις γενιάς μας βέβαια είναι πως πάνω στην προσπάθεια μας για εκσυχρονισμό και πρόοδο απορρίψαμε το κάθε τι παλιό βαφτίζοντάς το αναχρονιστικό/σκοταδιστικό στερεότυπο και τρέξαμε να το αντικαταστήσουμε με άλλα προοδευτικά στερεώτυπα δίχως πρώτα να εξετάσουμε αν το παλιό ήταν όντως κακό και αναχρονιστικό και αν το νέο είναι όντως καλύτερο και προοδευτικότερο.

Έτσι φτάσαμε να θεωρούμε μια γυναίκα που δεν κάνει σεξ από τα 15 ή που δεν έχει κάνει σεξ πριν το γάμο, ως μιξοπαρθένα, θεούσα και άλλα συναφή, αγνοώντας παράλληλα τις στατιστικές έρευνες με τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που μια τέτοια στάση ζωής μπορεί να αποφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Θα σου πω την άποψή μου ως έμπειρος αρκετά σε θέματα σχέσεων και σεξουαλικότητας, κυρίως λόγω ηλικίας.
Κατά πρώτον και κύριον η συμβουλή μου είναι να μην ρωτάς σε φόρουμ θέματα σχέσεων. Ο κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Αν ακολουθήσεις συμβουλές φόρουμ θα καταστραφείς (έχω ιδία πείρα πολλάκις).

Για το θέμα σου:

Καταρχάς θα πρέπει μέσα σου να αναρωτηθείς αν τον θες τον τύπο. Με κοπέλες μου χει τύχει να μην θέλω να προχωρήσω σοβαρά ακριβώς επειδή δεν τις θέλω, δε μου κάνουν το κλικ. Σε όσες προχώρησα χωρίς να μου κάνουν το κλικ, τις πλήγωσα μετά, γιατί δεν τις ήθελα. Ειναι πολύ άσχημο να το κάνεις αυτό στον δικό σου.
Από κει και πέρα όμως, κοίτα να προστατέψεις και τον εαυτό σου. Εάν είσαι σίγουρη ότι τον θες πολύ, πρέπει να δεις αν σε θέλει και αυτός, και δεν ψάχνει μόνο κάποια να πηδάει, γιατί διαφορετικά θα κλάψεις. Το καλύτερο τεστάρισμα σε αυτό είναι να μην το δώσεις (κατάλαβες τι). Αν απορήσει, θα του λες ότι είναι νωρίς, εγώ πάω για γάμο και τέτοια. Μπορεί να σε περάσει για θεούσα ή ανέραστη, αλλά αν σε θέλει πραγματικά θα κάτσει και θα περιμένει. Μετά από ΜΗΝΕΣ, αν δεν σε έχει παρατήσει η δεν πηδάει άλλες ταυτόχρονα, θα σαι σίγουρη ότι σε θέλει και αυτός πολύ.
Εγώ προσωπικά, πάντα περίμενα τις γυναίκες που ήθελα πραγματικά, ενώ όσες ήθελα μόνο για σεξ, αν δε μου καθόντουσαν σε εύλογο χρονικό διάστημα τις παράταγα.

Εάν δεν του επιτρέψεις σεξ και σε παρατήσει, τότε ΔΕΝ σε γουστάρει.
Ότι άλλο θες, πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι ζούμε στον 21ο αιώνα, αλλά σε ορισμένα θέματα τα πράγματα έχουν φτάσει από το ένα άκρο (μεσαιωνικές αντιλήψεις) στο άλλο.
Μου προκαλεί αηδία η συνεχής αλλαγή συντρόφων και η δημιουργία σχέσεων μόνο για το σεξ.
Για να προχωρήσεις (προσωπικά πιστεύω πως) πρέπει να ξέρεις τον άλλο όχι λίγους μήνες, αλλά πολύ περισσότερο καιρό. (χρόνια)
Το να μείνει μια γυναίκα έγκυος ίσως να μην είναι τόσο πιθανό, όμως το να κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όταν έρθει σε επαφή με άντρα που αλλάζει συντρόφους σαν τα ρούχα, είναι πολύ πιθανό.

Εσύ γαμιά άλλαζε γκόμενα κάθε εβδομάδα!

όπως ειπώθηκε παραπάνω, το σεξ είναι υγεία και σε νεαρές ηλικίες είναι και ΑΝΆΓΚΗ. έχεις την εντύπωση πως είναι κοινωνικό κατασκεύασμα όλο αυτό? απλά παλιότερα οι άντρες μπορούσαν πολύ εύκολα να πάνε σε κάποιον οίκο ανοχής (όπως και σήμερα δηλαδή) και οι γυναίκες δεν έπρεπε ούτε να στο σκεφτούν γιατί έπρεπε να μείνουν "παρθένες". τώρα πια έχουμε (ή τουλάχιστον δείχνουμε να έχουμε) ξεπεράσει αυτές τις σεμνοτυφίες και διεκδικούμε αυτό που θέλουμε πιο εύκολα. θες μόνο σεξ? πολύ ωραία, sex buddies. θες σχέση? το αν αυτό είναι εφικτό φαίνεται στην πορεία.
δε λέω ότι όλες οι σχέσεις είναι, ούτε ότι θα έπρεπε να είναι, έτσι. αλλά είναι κάτι τόσο απλό κι εμείς το μεγαλοποιούμε χωρίς λόγο. πιάστηκα από την λέξη "αηδία" γιατί μου φάνηκε πολύ βαριά και μου ακούστηκε σαν άποψη γιαγιάκας σε λεωφορείο για τη σάπια νέα γενιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει. Αυτή είναι απλά η δική μου οπτική γωνία στο θέμα (χωρίς υπερβολές). Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα άτομα εκεί έξω που έχουν παρόμοιες αντιλήψεις (απαρχαιωμένες δηλαδή για εσάς τους προοδευτικούς και φιλελεύθερους) και δεν είναι τόσο λίγα όσο πιστεύετε. Ίσως κάποια στιγμή παραθέσω αναλυτικά την άποψή μου για αποφυγή παρεξηγήσεων και παρερμηνειών που συνηθίζετε σε αυτό το φόρουμ. Προς το παρόν byeeeeeee!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το μεγάλο σφάλμα τις γενιάς μας βέβαια είναι πως πάνω στην προσπάθεια μας για εκσυχρονισμό και πρόοδο απορρίψαμε το κάθε τι παλιό βαφτίζοντάς το αναχρονιστικό/σκοταδιστικό στερεότυπο και τρέξαμε να το αντικαταστήσουμε με άλλα προοδευτικά στερεώτυπα δίχως πρώτα να εξετάσουμε αν το παλιό ήταν όντως κακό και αναχρονιστικό και αν το νέο είναι όντως καλύτερο και προοδευτικότερο.

Έτσι φτάσαμε να θεωρούμε μια γυναίκα που δεν κάνει σεξ από τα 15 ή που δεν έχει κάνει σεξ πριν το γάμο, ως μιξοπαρθένα, θεούσα και άλλα συναφή, αγνοώντας παράλληλα τις στατιστικές έρευνες με τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που μια τέτοια στάση ζωής μπορεί να αποφέρει.

Δεν είναι έτσι. Αυτοί που θέλουν να κάνουν χαρακτηρισμούς, σεξιστικούς(μυξοπαρθένα από την μία μεριά-πουτάνα από την άλλη) ή οτιδήποτε, πάντα θα τους κάνουν και πάντα θα πρέπει να είναι καταδικαστέοι από τον πολιτισμένο κόσμο. Αυτό που κατά τη γνώμη μου διακρίνει την πρόοδο από την συντήρηση στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι η στάση ως προς την σεξουαλική αφύπνιση στην εφηβεία και ως προς την αυτοδιάθεση του σώματος. Το κράτος συνεχίζει να κρύβει το πραγματικό πρόβλημα του ελλείμματος σεξουαλικής παιδείας κάτω από το χαλάκι για να μην θίξει τον καθωσπρεπισμό ενός, κυρίως θρησκόληπτου, τμήματος της κοινωνίας με δραματικές συνέπεις και στην ψυχολογία του εφήβου αλλά και σε υγειονομικά ζητήματα. Από την στιγμή που εξασφαλιστεί προς όλους υποχρεωτική επαρκής ενημέρωση απο ειδικούς, είναι ζήτημα αυτοδιάθεσης του σώματος του εφήβου και κατ' επέκταση και του ενηλικου πότε θα ολοκληρώσει πρώτη φορά, τι είδους και με τι περιεχόμενο ,σεξουαλικές και μη, σχέσεις θα συνάψει κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
όπως ειπώθηκε παραπάνω, το σεξ είναι υγεία και σε νεαρές ηλικίες είναι και ΑΝΆΓΚΗ.

Ανάγκη συναισθηματική ναι, σωματική όχι σε όλους. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν και χωρίς σεξ, ακόμα και σε μικρές ηλικίες, όπως η Lisa Kudrow πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Ανάγκη συναισθηματική ναι, σωματική όχι σε όλους. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν και χωρίς σεξ, ακόμα και σε μικρές ηλικίες......
Το ποσοστό των ανθρώπων (ανδρών και γυναικών) που πραγματικά ζουν χωρίς σεξ, δεν ξεπερνά το 1 - 2% και μπορεί να οφείλεται σε λόγους οργανικούς, ψυχολογικούς ή ιδεολογικούς. Και ο αυνανισμός σεξ είναι (και όπως είπε ο Woody Allen, είναι σεξ με κάποιο πολύ αγαπητό άτομο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Θα σου πω την άποψή μου ως έμπειρος αρκετά σε θέματα σχέσεων και σεξουαλικότητας, κυρίως λόγω ηλικίας.
Κατά πρώτον και κύριον η συμβουλή μου είναι να μην ρωτάς σε φόρουμ θέματα σχέσεων. Ο κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Αν ακολουθήσεις συμβουλές φόρουμ θα καταστραφείς (έχω ιδία πείρα πολλάκις).

Για το θέμα σου:

Καταρχάς θα πρέπει μέσα σου να αναρωτηθείς αν τον θες τον τύπο. Με κοπέλες μου χει τύχει να μην θέλω να προχωρήσω σοβαρά ακριβώς επειδή δεν τις θέλω, δε μου κάνουν το κλικ. Σε όσες προχώρησα χωρίς να μου κάνουν το κλικ, τις πλήγωσα μετά, γιατί δεν τις ήθελα. Ειναι πολύ άσχημο να το κάνεις αυτό στον δικό σου.
Από κει και πέρα όμως, κοίτα να προστατέψεις και τον εαυτό σου. Εάν είσαι σίγουρη ότι τον θες πολύ, πρέπει να δεις αν σε θέλει και αυτός, και δεν ψάχνει μόνο κάποια να πηδάει, γιατί διαφορετικά θα κλάψεις. Το καλύτερο τεστάρισμα σε αυτό είναι να μην το δώσεις (κατάλαβες τι). Αν απορήσει, θα του λες ότι είναι νωρίς, εγώ πάω για γάμο και τέτοια. Μπορεί να σε περάσει για θεούσα ή ανέραστη, αλλά αν σε θέλει πραγματικά θα κάτσει και θα περιμένει. Μετά από ΜΗΝΕΣ, αν δεν σε έχει παρατήσει η δεν πηδάει άλλες ταυτόχρονα, θα σαι σίγουρη ότι σε θέλει και αυτός πολύ.
Εγώ προσωπικά, πάντα περίμενα τις γυναίκες που ήθελα πραγματικά, ενώ όσες ήθελα μόνο για σεξ, αν δε μου καθόντουσαν σε εύλογο χρονικό διάστημα τις παράταγα.

Εάν δεν του επιτρέψεις σεξ και σε παρατήσει, τότε ΔΕΝ σε γουστάρει.
Ότι άλλο θες, πες μου.


Η συμβουλη σου το μονο που κανει ειναι να διαιωνιζει την αιωνια γκρινια των αγοριων οτι δεν καταλαβαινουν τις γυναικες και οτι η γυναικα ''παιζει'' τον αντρα εως οτου τον τυλιξει κλπ. Βεβαια η ολη διαδικασια του ''σε παιζω'' ''με παιζεις'' πραγματοποιειται και απο τις δυο πλευρες.

Ακομη και αν το αφαιρεσουμε ομω αυτο εξακολουθω να διαφωνω καθετα. Πρωτον, ο ολος χαρακτηρας του τεστ με απωθει. Υπηρξαν στιγμες στη σχεση μου που αθελα μου, διχως να το πραττω δηλαδη συνειδητα, υπεβαλλα το αγορι μου σε μικροτεστ πραγμα που δεν του ειχε αρεσει καθολου και φυσικα μου εξηγησε το λογο και συμφωνησα κι εγω πως ηταν λαθος. Ο λογος ειναι πως χωρις την επιγνωση του αλλου και χωρις να του εχεις εξηγησει τι σε ενοχλει σε αυτον ή τι ζητας απο αυτον, εσυ του επιβαλλεις δοκιμασιες περιμενοντας να τις περασει και κρινοντας τον απο αυτες. Ειναι καπως αδικο. Ναι, μπορεις να πεις οτι αν πει εξ αρχης ξεκαθαρα αυτο που θελει μπορει το αλλο ατομο να παριστανει τον καλο κλπ αλλα στην προκειμενη περιπτωση εαν το αγορι επιδιωξει να κανουν σεξ και η κοπελα δε θελει, απλα μπορει να το πει και να εξηγησει γιατι. Εαν φτασει να θελει και η κοπελα, μου φαινεται τελειως ηλιθιο και τεραστια κοροιδεια να πει:

''Οοοοοοχι εκει να σαπισεις σκουλικι αντρα. Το γεννητικο σου οργανο θα με περιμενει μεχρι να σαπισει και μεχρι ΕΓΩ να επιλεξω ποτε θα ολοκληρωθει τουτη η σχεση!''

Παρα πολυ υγιες, συγχαρητηρια! Το οτι καποιοι ανθρωποι το ανεχονται, ειναι αλλο θεμα. Για μενα ειναι κατακριτεες στασεις του ''χμ σε θελω αλλα θα σε παιξω μονο και μονο για να δω ποσο με θες κι εσυ'' και εν τελει, δε ξερω κατα ποσο πιανουν γιατι συνηθως πραττονται απο ατομα που δεν εχουν παρει στα σοβαρα τις σχεσεις και που προς το παρον ουτε τα ιδια ειναι σοβαρα ή τουλαχιστον αυτο μου χει δειξει η εως τωρα ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ αμα το χρησιμοποιησω οπως εσυ.

Για να μιλησω πιο ξεκαθαρα, το τι μας εχει πει η περιορισμενη εμπειρια μας δε μας δινει αυτοματο δικαιωμα να γενικευουμε καποια πραγματα βασισμενοι στην υποτιθεμενη αυθεντια που αποτελει ο εαυτος μας. Σε αυτα που ειπα, το ποσοστο αληθειας μπορει εν τελει να ειναι πολυ μικρο και ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν ποικιλες περιπτωσεις ανθρωπων που εκαναν χρηση αυτης της μεθοδου.

Και για να καταληξω, λες στην κοπελα να μην ακολουθησει τις συμβουλες κανενος απο ενα φορουμ αλλα ταυτοχρονα τη συμβουλευεις κι εσυ οποτε αυτοματων αυτοαναιρεισαι. Αποφασισε, ή το ενα θα ειναι ή το αλλο. Και εσυ μελος του φορουμ εισαι οποτε δε δυναται να θεωρησεις ειδικη ταξη λογω της ''εμπειριας σου'' ή της ''ηλικιας σου''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top