Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

wfgl

Νεοφερμένος

Ο wfgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συνήθως οι πράξεις είναι πιο γρήγορες από την παραγοντοποίηση!
H μέθοδος της παραγοντοποίησης είναι καλύτερη και πιο έξυπνη γιατί δουλεύεις συνθετικά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
H μέθοδος της παραγοντοποίησης είναι καλύτερη και πιο έξυπνη γιατί δουλεύεις συνθετικά ...
Όσον αφορά την ταχύτητα, έχω δίκιο.
Όσον αφορά την «κομψότητα» όπως χαρακτηρίζω τις ωραίες λύσεις, έχεις δικιο εσύ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ας βαλω και κατι χρησιμο η λυση της φιλης μου κατερινας σε Latex :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
τα τετραγωνα ξεχασες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
fixed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βάζω μια εύκολη:

Να σχεδιάσετε (ή καλύτερα να περιγράψετε) τη γραφική παράσταση της συνάρτησης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γαμωτο δεν εχω κανει συναρτησεις ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Παράξενο σχήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βάζω μια εύκολη:

Να σχεδιάσετε (ή καλύτερα να περιγράψετε) τη γραφική παράσταση της συνάρτησης .
Σωστο ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    21.5 KB · Εμφανίσεις: 138

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Σωστο ειναι;

δεν μας ειπες μονο πώς το εκανες:hmm:
εννοω λύνεται με γνωσεις α λυκειου;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σωστό είναι. Ας δούμε και πως προκύπτει.

.

Eπομένως η Cf αποτελείται από τα τμήματα της Cg τα οποία είναι πάνω από τον x'x και από τα συμμετρικά ως προς τον x'x των τμημάτων της Cg που βρίσκονται κάτω από τον άξονα.

Όμως η Cg προκύπτει από τη μετατόπιση της κατά 1 μονάδα προς τα πάνω και κατά 5 μονάδες προς τα δεξιά.

χωρίς_απόλυτο.JPG

με_απόλυτο.JPG
[​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν μας ειπες μονο πώς το εκανες:hmm:
εννοω λύνεται με γνωσεις α λυκειου;:worry:

Σωστη η παρατηρηση. Δεν εγραψα πως το εκανα για 2 λογους: 1) Αν δεις την γρ. παρασταση την ανεβασα στις 2:26 τα ξημερωματα..και καλα να λεω που εκατσα στην ζωγραφικη και το προσπαθησα τετοια ωρα.2) Δεν ειμαι εξοικειωμένος με το latex και ο απλος τροπος φανταζε να κανω ενα μήνυμα σεντονι.
Οσον αφορα τωρα αν λυνεται με γνωσεις α λυκειου θα σου πω δεν ξερω γιατι α λυκειου εγω και το βιβλιο ημασταν μαλωμενοι (ακομα δεν ξερω μεχρι που επεκτείνει και τι αλλαγες εχουν κανει στην υλη του βιβλιου). Επισης το συγκεκριμενο θεμα λεγεται ''συλλογη ασκησεων στην αλγεβρα'', δεν λεει αλγεβρα α λυκειου.Αν το ελεγε να εισαι σιγουρη οτι θα ημουν ο πρωτος που θα αντιδρουσα σε κατι τετοιες ασκησεις μεσα σε αυτο το θεμα (οπως το ειχα κανει αλλωστε και στο αναλογο thread).
Το συγκεκριμενο αποτελεσμα το εκανα με τις γνωσεις που εχω ως τωρα χρησιμοποιωντας αρκετα και απο Γ λυκειου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Σωστη η παρατηρηση. Δεν εγραψα πως το εκανα για 2 λογους: 1) Αν δεις την γρ. παρασταση την ανεβασα στις 2:26 τα ξημερωματα..και καλα να λεω που εκατσα στην ζωγραφικη και το προσπαθησα τετοια ωρα.2) Δεν ειμαι εξοικειωμένος με το latex και ο απλος τροπος φανταζε να κανω ενα μήνυμα σεντονι.
Οσον αφορα τωρα αν λυνεται με γνωσεις α λυκειου θα σου πω δεν ξερω γιατι α λυκειου εγω και το βιβλιο ημασταν μαλωμενοι (ακομα δεν ξερω μεχρι που επεκτείνει και τι αλλαγες εχουν κανει στην υλη του βιβλιου). Επισης το συγκεκριμενο θεμα λεγεται ''συλλογη ασκησεων στην αλγεβρα'', δεν λεει αλγεβρα α λυκειου.Αν το ελεγε να εισαι σιγουρη οτι θα ημουν ο πρωτος που θα αντιδρουσα σε κατι τετοιες ασκησεις μεσα σε αυτο το θεμα (οπως το ειχα κανει αλλωστε και στο αναλογο thread).
Το συγκεκριμενο αποτελεσμα το εκανα με τις γνωσεις που εχω ως τωρα χρησιμοποιωντας αρκετα και απο Γ λυκειου.:)

ειναι στο φορουμ α λυκειου:)
ουτε και γω θυμαμαι αν καναμε γραφικες παραστασεις και μετατοπισεις τους στη α ή στη β:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι στο φορουμ α λυκειου:)
ουτε και γω θυμαμαι αν καναμε γραφικες παραστασεις και μετατοπισεις τους στη α ή στη β:hmm:

στο καινούριο της Α έχει μετατοπίσεις..! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επανερχομαι δριμυτερος και με ανισοτητες :1) Για Νδο οτι :
Και μια δευτερη ασκηση ετσι για να μου ζεστενεστε για τον σεπτεμβρη : Για Νδο : .Περιμενω λυσεις αμεσα απο μαθητες α λυκειου και μη . Και οι δυο ασκησεις βγαινουν με δυο τροπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
επανερχομαι δριμυτερος και με ανισοτητες :1) Για Νδο οτι :
Και μια δευτερη ασκηση ετσι για να μου ζεστενεστε για τον σεπτεμβρη : Για Νδο : .Περιμενω λυσεις αμεσα απο μαθητες α λυκειου και μη . Και οι δυο ασκησεις βγαινουν με δυο τροπους.
Εδώ είναι οι λύσεις των ασκήσεων που μας έδωσε ο φίλος μας Τάσος.Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να δει τις λύσεις μου από κάτω.Τις έβαλα επίτηδες σε spoiler για να προσπαθήσουν και τα άλλα παιδιά και να μην δουν κατευθείαν τις λύσεις.Αν έχω κανένα λάθος διορθώστε με,η ώρα είναι περασμένη και ίσως κάτι να μου έχει ξεφύγει. :)
1)Άσκηση Πρώτη
(α)
Θα αποδείξω ότι :
(1)
(2)
(3)
(4)
Έχουμε λοιπόν :
αληθές
αληθές
αληθές
αληθές
Προσθέτοντας λοιπόν κατά μέλη τις σχέσεις (1),(2),(3) και (4) προκύπτει η ζητούμενη σχέση (α)

2)Άσκηση Δεύτερη
(1)
Γνωρίζουμε ότι ισχύει το εξής (ταυτότητα Euler):
(2)
Με τη βοήθεια της σχέσης (2) η σχέση (1) γίνεται :
(3)
Για και η σχέση (3) είναι γνησίως θετική.Αν όμως τότε ισχύει η ισότητα.Συνεπώς για κάθε η σχέση (3) είναι αληθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wfgl

Νεοφερμένος

Ο wfgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για την πρώτη άσκηση : Ισχύει γενικά ότι
Άρα

και

και

Πολλαπλασιάζοντας κατά μέλη προκύπτει το ζητούμενο
Η δεύτερη λύνεται και ως εξής :
Ισχύει ότι (AM-GM)
και
(AM-GM)
Πολλαπλασιάζοντας κατά μέλη παίρνουμε :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Για την πρώτη άσκηση : Ισχύει γενικά ότι
Άρα

και

και

Πολλαπλασιάζοντας κατά μέλη προκύπτει το ζητούμενο
Η δεύτερη λύνεται και ως εξής :
Ισχύει ότι (AM-GM)
και
(AM-GM)
Πολλαπλασιάζοντας κατά μέλη παίρνουμε :
Πως βάζουμε spoiler ??? ...
Πολύ σύντομη και εύστοχη η λύση σου στις ασκήσεις.Μπράβο :) Σπόιλερ βάζεις γράφοντας
το κείμενο που θες εδώ[./spoiler] στη δεύτερη αγκύλη βγάζεις απλά την τελεία και είσαι έτοιμος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Από πού προκύπτει ότι
;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top