Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως θα μπορούσε κανείς να μου πει καμιά σελίδα να κατεβάσω σημειώσεις βιολογίας Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας; Ευχαριστώ...


:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φίλε μου, κάθισε να ασxοληθείς με τα δικά σου μαθήματα της Γ γυμνασίου και μετά ασχολείσαι και με της Γ λυκείου. Κάθε πράγμα στον καιρό του...

Τέλος πάντων, θα βρεις ολόκληρο το βιβλίο εδώ: https://www.pi-schools.gr/lessons/biology/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ε καλά, όχι ότι γράφει τίποτα η βιολογία της Γ' Λυκείου... μούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τις θέλει ο αδερφός μου. Γι'αυτό μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.:P:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τις θέλει ο αδερφός μου. Γι'αυτό μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.:P:jumpy:
Οπότε μάλλον αυτό το λινκ που σου έδωσα με ολόκληρο το βιβλίο του είναι άχρηστο(αν πηγαίνει Γ λυκ), εκτός και αν δεν έχουν πάρει βιβλίο (εγώ το βιβλίο της βιολογίας που εκδόθηκε το 2003 και νιώθω τυχερός που το απέκτησα! - Τρομερή έλλειψή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ έχω 2007 έκδοση.. δε διαφέρει βασικά... μόνο το εξώφυλλο είναι γυαλιστερό στην τωρινή έκδοση... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Βρε παιδιά έλεος!!!! Δε ζήτησα το βιβλίο της βιολογίας απλά βοηθητικές σημειώσεις!!!
Το βιβλίο μπορεί να το βρει οπουδήποτε!
Ευχαριστώ :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem517

Νεοφερμένος

Η chem517 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οι σημειώσεις αυτές δεν είναι δικές μου,τις έχω κατεβάσει απο το διαδίκτυο.Θεωρώ οτι θα τον βοηθήσουν αρκετά.Καλό είναι να προμηθευτεί ενα βοήθημα έτσι ώστε να εξασκηθεί σε θέματα πολαπλής επιλογής και ερωτήσεις θεωρείας.Επειδή σήμερα πρωτο στελνω μηνυμα,τα εχω επισυναψει,αν τωρα δεν φαινονται στειλε μου μια απαντηση να τα ξαναστειλω.
Φιλικα
Ειρηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.1σημειωσεις.doc
    30 KB · Εμφανίσεις: 1,010
  • 1.2σημειωσεις.doc
    138.5 KB · Εμφανίσεις: 837
  • 1.3σημειωσεις.doc
    124.5 KB · Εμφανίσεις: 1,920
  • 2.1σημειωσεις.doc
    49.5 KB · Εμφανίσεις: 731
  • 2.2σημειωσεις.doc
    53 KB · Εμφανίσεις: 812

physicsprofessor

Νεοφερμένος

Ο physicsprofessor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οι σημειώσεις αυτές δεν είναι δικές μου,τις έχω κατεβάσει απο το διαδίκτυο.Θεωρώ οτι θα τον βοηθήσουν αρκετά.Καλό είναι να προμηθευτεί ενα βοήθημα έτσι ώστε να εξασκηθεί σε θέματα πολαπλής επιλογής και ερωτήσεις θεωρείας.Επειδή σήμερα πρωτο στελνω μηνυμα,τα εχω επισυναψει,αν τωρα δεν φαινονται στειλε μου μια απαντηση να τα ξαναστειλω.
Φιλικα
Ειρηνη

μόλις κατεβασα τισ σημειώσεις αυτές
ειναι πολυ καλές για το μαθητη διοτι δινουν τα κυρια σημεια με τη μορφη διαγραμματων
αν και το ιδανικό ειναι να μελετήσεις μεχρι και την τελευταια επιστημονικη λεξη το βιβλιο σου

οσον αφορα το βοηθημα εγω εχω ενα αλλά δεν το χρησιμοποιω φέτος
ανταυτου παιρνω τα θεματα των πανελληνίων απο τον ιστοτοπο που υπουργείου παιδείας

και τα διδω στους μαθητές φωτοτυπημενα

παράλληλα εχω δωσει υλικο με ερωτήσεις διάφορες που βρήκα στον ιστο αλλα δυστυχώς δεν κατέγραψα το συγκεκριμένο ιστοτοπο

πάντως ενα γουγκλισμα με τισ λ
σημειώσεις βιολογίας γενικής παιδείας γ λυκείου

μου εδωσε υλικο αλλα ηθελε ψαξιμο

αν εχετε χρονο και βιαζεστε δειτε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pintsie

Νεοφερμένος

Η pintsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αυτές οι σημειώσεις είναι πολύ χρήσιμες!
Σ'ευχαριστώ κι εγώ! Τις χρειαζόμουν!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Θα ήθελα να βρω σχεδιαγραμματα στη βιολογία γπ στο 2ο κεφάλαιο στις ρυπάνσεις, κυρίως ατμοσφαιρική ρύπανση και ρύπανση των υδάτων! αν ξέρει καποιος ας μου πει.. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Τι εννοεις με το σχεδιαγραμμα ? Θελεις ασκησεις που να περιλαμβανουν σχεδιαγραμματα ή τη θεωρια σε σχεδιαγραμματα...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
τη θεωρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramsak

Νεοφερμένος

Ο ramsak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω σαν ιδεα την δημιουργια ενος παιχνιδιου με ερωτησεις που ζητουν μικρες σε εκταση απαντησεις με σκοπο την καλυτερη προετοιμαια μας..μπορει αν σς εξυπηρετει να το εφαρμοσουμε και σε αλλα μαθηματα..
ας αναφερομαστε κυριως στην θεωρια και σε λεπτομεριες της υλης που θεωρουμε σημαντικες..
κανω την αρχη..
Η (1)......... (2).......... ειναι ενα (3)....... που καταλυει την συνθεση μοριων DNA με προτυπο μορια RNA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ελα αυτο ειναι ευκολο...

(1)αντιστροφη
(2)μεταγραφαση
(3)ενζυμο :P

(μια διορθωσουλα...καλυτερα να ελεγες μονοκλωνων μοριων θα ηταν πιο κατανοητο. Οχι τπτ αλλο αλλα πολοι νομιζουν οτι παραγεται κατευθειαν δικλωνο απο την αντιστροφη μεταγραφαση, πραγμα που το κανει η dna πολυμεραση)

υγ: Ασχετο...Γενικης ειναι ή κατευθυνσης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αντε και μια συνδυαστικη.. λοιπον, Σε σωματικο κυτταρο συνεβη γονιδιακη μεταλλαξη σε αλληλουχια που δεν κωδικοποιει αμινοξεα. Εξαιτιας της μεταλλαξης δεν παραγεται μια φυσιολογικη πρωτεινη του κυτταρου. ποιες ειναι οι πιθανες αιτιες που τροποποιησαν την εκφραση της πρωτεινης?? ( εγω βρηκα 5 ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Σε περιοχη που δεν κοδικοποιει αμινοξεα του συξκεκριμενου γονιδιου ή γενικως σε ολη την εκταση του γενετικου υλικου? Μπορεις να εισαι λιγο πιο σαφης?Σε περιπτωση που στο σημειο που εγινε η μεταλλαξη δεν επειρεαζει κωδικονια του συγκεκριμενου γονιδιου νομιζω εχουμε :

-Μπορει να εγινε στον υποκινιτη και να μη προσδενεται η RNA-polymerase
-Μπορει να εγινε στο γονιδιο της RNA-polymerase οποτε αυτη δεν παραγεται
-Μπορει να εγινε στο γονιδιο που κωδικοποιει τους μεταγραφικους παραγοντες και χωρις αυτυς δε μπορει να συνδεθει η RNA -polymerase
-Μπορει να εγινε στην 5' αμεταφραστη περιοχη και να μη μπορει να προσδεθει το ριβοσωμα για τη μεταφραση
-Μπορει να εγινε στις αλληλουχιες ληξης της μεταγραφης και να μην μπορει να απελευθερωθει το mRNA
-Μπορει να εγινε στο γονιδιο που παραγεται το snRNA και να μη σχηματιζονται μικρα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια για να γινει η ωριμανση
-Μπορει να συνεβει σε γονιδιο που παραγει το rRNA και δε μπορευν να σχηματιστουν ριβοσωματα
-μπορει να εγινε σε περιοχη που κωδικοποιει tRNA και να μη μπορουν να μεταφερθουν τα αμινοξεα εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι προσθηκη, αντικατασταση και ελλειψη σε βασεις που βρισκονται στο κωδικονιο ληξης, χωρις ομως να δημιουργουνται σιωπηλες μεταλλαξεις (aka συνωνυμα), οπου και αλλαζει η στιγμη που ληγει το γονιδιο. Ακομα, και σε εσωνια που αν και αφαιρουνται μπορει να αλλαξει σημαντικα η αλληλουχια της υπολοιπης αλυσιδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Στο πρωτο που λες εχεις δικιο αλλα στη δευτερη περιπτωση που προσθετεις βασεις αλλαζει κατα πολυ το γονιδιακο προιον και καταληγεις με μια πρωτεινη που ειναι εντελως διαφορετικη με την αρχικη...Γιατι συνηθως καπου σχηματιζεται ενα κωδ ληξης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο πρωτο που λες εχεις δικιο αλλα στη δευτερη περιπτωση που προσθετεις βασεις αλλαζει κατα πολυ το γονιδιακο προιον και καταληγεις με μια πρωτεινη που ειναι εντελως διαφορετικη με την αρχικη...Γιατι συνηθως καπου σχηματιζεται ενα κωδ ληξης :P

Ισως αλλα ειμαστε σιγουροι οτι παραγεται 100% αλλη πρωτεϊνη? Αν η πρωτεϊνη ειναι φυσιολογικη πριν το εσωνιο μπορει να καταστραφει απλως η πρωτεϊνη και να μην παραχθει αλλη, αφου μετα το εσωνιο θα αλλαξει η αλληλουχια...


Στις αμεταφραστες περιοχες παιζει μεταλλαξη ε? Τις ξεχασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top