Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οι σημειωσεις που ανεβασα βρισκονται πλεον στην βιβλιοθηκη...εχει πολλα εκει περαστε καμια βολτα!

οι ασημειωσεις συνεχιζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.1.doc
    32.5 KB · Εμφανίσεις: 306
  • 1.2.doc
    148 KB · Εμφανίσεις: 382
  • 1.3.doc
    146.5 KB · Εμφανίσεις: 429
  • 3[1].doc
    45.5 KB · Εμφανίσεις: 296
  • 4.doc
    63 KB · Εμφανίσεις: 359

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 5.doc
    61.5 KB · Εμφανίσεις: 412
  • 6.doc
    42 KB · Εμφανίσεις: 242
  • 7.doc
    58.5 KB · Εμφανίσεις: 248
  • 8.doc
    91.5 KB · Εμφανίσεις: 381
  • 9.doc
    46.5 KB · Εμφανίσεις: 265

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 10.doc
    42.5 KB · Εμφανίσεις: 364
  • μικροοργανισμοί.doc
    102 KB · Εμφανίσεις: 452
  • παράγοντες που επηρεάζουν την υγεία του ανθρώπου.doc
    38 KB · Εμφανίσεις: 351
  • 2.1.doc
    58.5 KB · Εμφανίσεις: 212
  • 2.2.doc
    58.5 KB · Εμφανίσεις: 263

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ας τα βαλουν στην βιβλιοθηκη οι δαχειρηστες παρακαλω!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11.doc
    46.5 KB · Εμφανίσεις: 305
  • 12.doc
    142.5 KB · Εμφανίσεις: 411
  • 13.doc
    95 KB · Εμφανίσεις: 383
  • 14.doc
    126 KB · Εμφανίσεις: 314

DIMITRIS-7-

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να βρω τα θέματα??? γιατί δεν κάνω φροντιστήριο και θέλω να τα βρω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

DIMITRIS-7-

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ...θέλω να λύσω αυτά γιατί για φροντιστήριο δεν το κόβω να κάνω οποτε οτι γράψω θα είναι μόνο απο δικό μου διάβασμα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
υπάρχει ένα βιβλίο των εκδόσεων Πατάκης που έχει τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adrianosst

Νεοφερμένος

Ο Adrianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστώ και γω για τις σημειώσεις...είναι ό,τι πρεπει μιας και δεν κάνω φροντιστήριο...
Κάτι από 3ο κεφάλαιο παίζει να βρεθεί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μια βοηθεια παρακαλω!

κανω τα θεματα των πανελληνιων προηγουμενων ετων και διαπιστωνω πως στα θεματα των χρονιων 2001 και 2002 (δεν ξερω ακομα για αλλες χρονιες,μεχρι εκει εχω κανει) οι απαντησεις που βρισκω online (συγκεκριμενα στο site του φροντηστηριου Ρομβος) κανουν υποδειξεις σε σελιδες που δεν υπαρχουν στο βιβλιο
π.χ.
ως απαντηση στην ερωτηση 'Να αναφερετε τους μηχανισμους δρασης των αντιβιοτικων',ενω εγω απαντησα τους 4 μηχανισμους που αναφερει στη σελιδα 25,το site με παραπεμπει στη σελιδα 123 δινοντας μου και ως υποδειξη στο που να κοιταξω : "Η δραση των αντιβιοτικων ... αποβαλλει τα αχρηστα"

Τοσο πολυ εχει αλλαξει το βιβλιο της βιολογιας μεσα σε 8 χρονια που εχει μεταβληθει ΕΝΤΕΛΩΣ το περιεχομενο ή ειναι αναξιοπιστο το site? (που δεν το νομιζω)
και εν πασει περιπτωσει,απο ποια χρονια και μετα να κοιταξω τα θεματα,ωστε να συμβαδιζουν με αυτα που αναφερει το συγχρονο βιβλιο βιολογιας?

Δεν κανω ουτε φροντηστηριο ουτε ιδιαιτερα,οποτε δε γνωριζω που να απευθυνω αυτη την ερωτηση,παρα μονο εδω./
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μια βοηθεια παρακαλω!

κανω τα θεματα των πανελληνιων προηγουμενων ετων και διαπιστωνω πως στα θεματα των χρονιων 2001 και 2002 (δεν ξερω ακομα για αλλες χρονιες,μεχρι εκει εχω κανει) οι απαντησεις που βρισκω online (συγκεκριμενα στο site του φροντηστηριου Ρομβος) κανουν υποδειξεις σε σελιδες που δεν υπαρχουν στο βιβλιο
π.χ.
ως απαντηση στην ερωτηση 'Να αναφερετε τους μηχανισμους δρασης των αντιβιοτικων',ενω εγω απαντησα τους 4 μηχανισμους που αναφερει στη σελιδα 25,το site με παραπεμπει στη σελιδα 123 δινοντας μου και ως υποδειξη στο που να κοιταξω : "Η δραση των αντιβιοτικων ... αποβαλλει τα αχρηστα"

Τοσο πολυ εχει αλλαξει το βιβλιο της βιολογιας μεσα σε 8 χρονια που εχει μεταβληθει ΕΝΤΕΛΩΣ το περιεχομενο ή ειναι αναξιοπιστο το site? (που δεν το νομιζω)
και εν πασει περιπτωσει,απο ποια χρονια και μετα να κοιταξω τα θεματα,ωστε να συμβαδιζουν με αυτα που αναφερει το συγχρονο βιβλιο βιολογιας?

Δεν κανω ουτε φροντηστηριο ουτε ιδιαιτερα,οποτε δε γνωριζω που να απευθυνω αυτη την ερωτηση,παρα μονο εδω./

Κοιτα απο τοτε το ιδιο το συστημα εχει αλλαξει ποσο μαλλον η υλη της βιολογιας.Δυστυχως εχουν μια ταση να κανουν συνεχη πειραματα στους μαθητες:(.Τεσπα..αν θες να χεις μια ιδεα για το πως ειναι το πνευμα των εξετασεων καλο ειναινα δεις θεματα απο το 2006 και μετα γτ οπως ειπα καπου εκει αλλαξε και ο τροπος εξετασης.βεβαια δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να βασιζεσαι στα παλαιοτερα θεματα,χρησιμοποιεισε τα μονο για να δεις το στυλ των εξετασεων και τπτ παραπανω.Επισης μπορεις να ψαξεις για προτινομενα θεματα στο νετ απο διαφορα μεγαλα φροντηστηρια μιας και δεν εχεις μια καποια αλλη βοηθεια περα του σχολειου.Γενικα βοηθανε κααπως τα προτινομενα αναλογα βεβαια...Καλη επιτυχια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν και πότε άλλαξε το βιβλίο που λες. Θα σου πω όμως έναν απλό τρόπο για να το βρεις. (Δεν έχω το βιβλίο αλλιώς θα το έκανα εγώ). Σε όλα τα σχολικά βιβλία στην τελευταία σελίδα κάτω-κάτω γράφει (με ελληνικούς αριθμούς Α,Β.Γ..) ποια έκδοση είναι και το έτος έκδοσης. Έτσι υπολόγισε ποιο έτος ήταν η Α' έκδοση. Ε, μέχρι αυτό το έτος υπήρχε άλλο βιβλίο. Απλό δεν είναι? Καλό διάβασμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν και πότε άλλαξε το βιβλίο που λες. Θα σου πω όμως έναν απλό τρόπο για να το βρεις. (Δεν έχω το βιβλίο αλλιώς θα το έκανα εγώ). Σε όλα τα σχολικά βιβλία στην τελευταία σελίδα κάτω-κάτω γράφει (με ελληνικούς αριθμούς Α,Β.Γ..) ποια έκδοση είναι και το έτος έκδοσης. Έτσι υπολόγισε ποιο έτος ήταν η Α' έκδοση. Ε, μέχρι αυτό το έτος υπήρχε άλλο βιβλίο. Απλό δεν είναι? Καλό διάβασμα!!!

Εγω παντως πριν 3 χρονια και εχω την Ε εκδοση αλλα δεν εχει να κανει...πολλες φορες αλλαζει η υλη χωρις να αλλαζει το βιβλιο ουσιαστικα.Οποτε καλυτερα μην πολυεμπιστευεσαι πολυ παλια θεματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγω παντως πριν 3 χρονια και εχω την Ε εκδοση αλλα δεν εχει να κανει...πολλες φορες αλλαζει η υλη χωρις να αλλαζει το βιβλιο ουσιαστικα.Οποτε καλυτερα μην πολυεμπιστευεσαι πολυ παλια θεματα..
Ποιο έτος λέει η Ε έκδοση? Αφαίρεσε 5. Έτσι βρήκες μέχρι πότε ήταν άλλο το βιβλίο. (Με το ίδιο βιβλίο οι αλλαγές είναι αμελητέες).
---------------------------------
edit
Τελικά βρήκα το βιβλίο. Η Α΄έκδοση είναι το 2002. Άρα να εμπιστευεσαι θέματα από το 2003 και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 σας

Θα κοιταξω τα θεματα απο 2003 και μετα για να ειμαι σιγουρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioLogiC

Νεοφερμένος

Η BioLogiC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όντως μέχρι και το έτος 2001-2002 οι μαθητές είχαν άλλο διδακτικό βιβλίο Βιολογίας Γενικής Παιδείας γι'αυτό μπερδεύτηκες!
Από την επόμενη σχολική χρονιά μέχρι και φέτος χρησιμοποιείται το παρόν βιβλίο. Δώσε προσοχή και στο γεγονός ότι φέτος η εξεταστέα ύλη
είναι αρκετά διαφορετική από τις προηγούμενες χρονιές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Θα ηθελα διαγωνισμα για το συγκεκριμενο μαθημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα σου έδινα links αλλά νομίζω πως είναι πιο εύκολο να τα βρεις μόνος σου. Αν γράψεις στο google ''Διαγωνίσματα βιολογίας γενικής γ' λυκείου'' θα σου εμφανίσει διάφορα διαγωνίσματα φροντιστηρίων.
Καλύτερο βέβαια αν δεν κάνεις φροντιστήριο είναι να αναζητήσεις ένα βοήθημα έτσι ώστε να ελέγχεις τις απαντήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ευχαριστο πολλη για την απαντησει εχω βοηθημα απλα ηθελα και μερικα ακομη διαγωνισματα αλλα να εχουν και λυσεις μαζι γιατι οσα εχω βρει δεν εχουν καπου και της λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aυτό δεν το έχω πετύχει κάπου. Άμα κάνει ιδιαίτερο ή φροντιστήριο δώστα στο καθηγητή να τα ελέγχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top