Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πηρα αυτο το ολοκληρωμα

και μου βγηκε καπως ετσι

απο 0 εως 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πηρα αυτο το ολοκληρωμα


Το παραπάνω ολοκλήρωμα το έκανες λάθος!
Αν παραγωγίσεις την σου βγαίνει και όχι 1/2 όπως είναι στο ολοκλήρωμα!!!
Επομένως το είανι ίσο με από το 0 στο 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το παραπάνω ολοκλήρωμα το έκανες λάθος!
Αν παραγωγίσεις την σου βγαίνει και όχι 1/2 όπως είναι στο ολοκλήρωμα!!!
Επομένως το είανι ίσο με από το 0 στο 2

Ωπα ναι εχεις δικιο... Τι μ@@κια εκανα...:P Mα και παλι απλοποιειται και βγαινει ενα.. Επειδη μπερδευτικα παω να την ξανα λυσω και επανερχομαι το βραδακι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σήμερα στο σχολείο μας έβαλε η Μαθηματικός μια καλή άσκηση!!!
Ορίστε λοιπόν:

Έστω συνάρτηση f συνεχής στο R η οποία ικανοποιεί τις σχέσεις και
Να δείξετε ότι:

( f(x) είναι θετική ) για κάθε xεR
Η εξίσωση έχει τουλάχιστον μια ρίζα στο
Από τους μιγαδικούς z που ικανοποιούν την ισότητα να βρείτε εκείνον που έχει το μεγαλύτεο και εκείνον που έχει το μικρότερο μέτρο.

Καλή διασκέδαση...:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
1)Fermat
2)f διατηρει το προσημο της και f(1)=1/e
3)bolzano
4)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
1)Fermat
2)f διατηρει το προσημο της και f(1)=1/e
3)bolzano
4)...
1) :clapup:
2):clapup:
3) :clapup:
4) :confused: Το πιο εύκολο είναι...Γτ δεν το βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Από τους μιγαδικούς z που ικανοποιούν την ισότητα να βρείτε εκείνον που έχει το μεγαλύτεο και εκείνον που έχει το μικρότερο μέτρο.
Αυτοί είναι?
Για ελάχιστο και για μέγιστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Άλλη μια καλή!

Δίνεται η παραγωγίσιμη συνάρτηση f με Df=f(A)=R που ικανοποιεί τη σχέση
Να δείξετε ότι για κάθε xεR
Να δείξετε πως η f αντιστρέφεται και να ορίσετε την
Να υπολογίσετε το εμβαδό της Cf που περικλύεται από τους άξονες x'x και ψ'ψ
Να βρείτε την εφαπτομένη της Cf που διέρχεται από το Α(-1,0)

Αυτοί είναι?
Για ελάχιστο και για μέγιστο
4) :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Να σε ρωτήσω;;Το spoiler πως το βάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω;;Το spoiler πως το βάζεις;
Όπως το λάτεξ αλλά αντί για τη λεξη "λατεξ" βάζεις "σποιλερ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Άλλη μια καλή!

Δίνεται η παραγωγίσιμη συνάρτηση f με Df=f(A)=R που ικανοποιεί τη σχέση
Να δείξετε ότι για κάθε xεR
Να δείξετε πως η f αντιστρέφεται και να ορίσετε την
Να υπολογίσετε το εμβαδό της Cf που περικλύεται από τους άξονες x'x και ψ'ψ
Να βρείτε την εφαπτομένη της Cf που διέρχεται από το Α(-1,0)
Καλή ασκησούλα..
α) Παραγωγίζοντας και ολοκληρώνοντας αόριστα φτανουμε
Για χ=0 στην αρχική

H συνάρτηση μέσα στο ολοκληρωμα είναι θετική. Αν f(0)>1 και και ολοκληρώσουμε από 1 εως f(0) την το βγαίνει θετικό (άτοπο). Ομοίως αν f(0)<1
Άρα f(0)=1
Για χ=0 έχουμε c=3
β)
άρα είναι γνησίως αύξουσα και 1-1 με


Έφυγα για μάθημα, θα την κοιτάξω άλλη ώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλή ασκησούλα..
α) Παραγωγίζοντας και ολοκληρώνοντας αόριστα φτανουμε
Για χ=0 στην αρχική

H συνάρτηση μέσα στο ολοκληρωμα είναι θετική. Αν f(0)>1 και και ολοκληρώσουμε από 1 εως f(0) την το βγαίνει θετικό (άτοπο). Ομοίως αν f(0)<1
Άρα f(0)=1
Για χ=0 έχουμε c=3
Εγώ ολοκλήρωσα κατευθείαν δλδ:
από έως από έως εε και κτλβαινεις από εδώ και πέρα!!! ;)

Πως όμως βρήκες πως το ;;;;

Το β το έκανα όπως εσύ!!!
Όταν γυρήσεις βρες τις απαντήσεις γτ αυτή μας την έβαλε για το σπίτι και την έλυσα τώρα!!!
Οπότε αν είναι να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα!!!Σου παραθέτω μόνο τα αποτελέσματα παρακάτω:
Στο 3) βρήκα αποτέλεσμα τετραγωνικές μοναδες και στο 4) την εξίσωση της εφαπτομένης τη βρήκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγώ ολοκλήρωσα κατευθείαν δλδ:
από έως από έως εε και κτλβαινεις από εδώ και πέρα!!! ;)

Πως όμως βρήκες πως το ;;;;

Το β το έκανα όπως εσύ!!!
Όταν γυρήσεις βρες τις απαντήσεις γτ αυτή μας την έβαλε για το σπίτι και την έλυσα τώρα!!!
Οπότε αν είναι να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα!!!Σου παραθέτω μόνο τα αποτελέσματα παρακάτω:
Στο 3) βρήκα αποτέλεσμα τετραγωνικές μοναδες και στο 4) την εξίσωση της εφαπτομένης τη βρήκα
Όντως τζάμπα κόπος ήταν αυτό που έκανα..μπορούσα να ολοκληρώσω κατευθείαν.:P
Αν στην αρχική σχέση με το ολοκλήρωμα θέσεις χ=0 σου δίνει αυτό. Μην σε αποσυντονίζει που το ονόμασα . Για να γλιτώσω χρόνο οταν το αναφέρω το έκανα.
Στο εμβαδόν συμφωνούμε. Με αλλαγή μεταβλητής το έκανες ή χρησημοποίησες τη σχέση από το (α) ερώτημα?
Στην εξίσωση της εφαπτομένης κάτι δεν μου κολλάει. Ή υπάρχει λάθος στην εκφώνηση ή σε κάποια πράξη σου γιατί η εξίσωση που βρήκες δε διέχεται από το Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
1) :clapup:
2):clapup:
3) :clapup:
4) :confused: Το πιο εύκολο είναι...Γτ δεν το βρήκες;

Απλα βαριομουν να γραφω την απαντηση στο λατεχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όντως τζάμπα κόπος ήταν αυτό που έκανα..μπορούσα να ολοκληρώσω κατευθείαν.:P
Αν στην αρχική σχέση με το ολοκλήρωμα θέσεις χ=0 σου δίνει αυτό. Μην σε αποσυντονίζει που το ονόμασα . Για να γλιτώσω χρόνο οταν το αναφέρω το έκανα.
Α οκ κτλβα!!!;)

Στο εμβαδόν συμφωνούμε. Με αλλαγή μεταβλητής το έκανες ή χρησημοποίησες τη σχέση από το (α) ερώτημα?
Αλλαγή μεταβλητής μου ήρθε και το έκανα και ευτυχώς μου βγήκε!!! :)

Στην εξίσωση της εφαπτομένης κάτι δεν μου κολλάει. Ή υπάρχει λάθος στην εκφώνηση ή σε κάποια πράξη σου γιατί η εξίσωση που βρήκες δε διέχεται από το Α.
Ναι όντως!!!Η ευθεία μου δεν διέρχεται από το Α(-1,0) και δεν το έλεγξα να δω στο τέλος αν το βρήκα σωστά!
να σου πω πως το έκανα;Λοιπόν βρήκα το συμετρικό σημείο ως προς την ψ=x του Α και είναι το Β(0,-1)!Μετά βρήκα την εφαπτομένη η οποία διέρχεται από το Β και εφάπτεται στην αντίστροφη της f!Και είπα πως εαν αντιστρέψω την εφαπτομένη που βρήκα τότε η εξίσωση που βγαίνει θα είναι η εφαπτομένη της Cf η οπόια θα διέρχεται από το Α...
Αλλά δεν μου έκοψε να το ελέγξω χρησιμοποιόντας το Α σημείο...Είναι σωστό αυτό που έκανα τλκα ή όχι;
*Σήμερα δεν μας την έλυσε η καθηγήτρια επειδή έλειπε και κάνμε κενή! :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αλλαγή μεταβλητής μου ήρθε και το έκανα και ευτυχώς μου βγήκε!!! :)
Ένας άλλος τρόπος είναι να πολλαπλασιάσεις τη σχέση απο το (α) με f'(x) και να ολοκληρώσεις από -3 έως 0. Εκεί μέσα με μια παραγοντική θα σου διμιουργηθεί το εμβαδό.

Για την εφαπτομένη θα σε γελάσω,οταν μαθεις λύση ανέβασε τη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Να βρείτε την εφαπτομένη της Cf που διέρχεται από το Α(-1,0
Την εφαπτομένη τη βρίσκω ψ=(1/5)χ+1/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ναι όντως εγώ την μλκια την έκανα σε ένα πρόσημο και μου βγήκε λάθος στο τέλος!
Τώρα την βγάζω και εγώ όπως και ο φίλος stavros_ribo δλδ που όντως τώρα την ικανοποιεί το σημείο Α(-1,0)...
Πωωωω ρε φίλε... στις πανελλήνιες θα την κάνω την μ@λ@κια, θα ΄χασω το πρόσημο και θα βρω λάθος αποτέλεσμα...σκέτη απελπισία...:worry::(

Φίλε stavros_ribo με ποιον τρόπο βρήκες την εφαπτομένη;Εγώ αναφέρω την διαδικασία στην προηγούμενη σελίδα!!
Ρώτησα τον καθηγητή μου στο φροντιστήριο και μου είπε πως δεν υπάρχει κάποιο θεώρημα που να λέει πως οι αντίστροφες συναρτήσεις έχουν αντίστροφες εφαπτομένες σε κάθε σημείο, αλλά με τη λογική φαίνεται πάρα πολύ σωστό!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρώτησα τον καθηγητή μου στο
φροντιστήριο και μου είπε πως δεν
υπάρχει κάποιο θεώρημα που να λέει πως
οι αντίστροφες συναρτήσεις έχουν
αντίστροφες εφαπτομένες σε κάθε σημείο, αλλά με τη λογική φαίνεται πάρα πολύ σωστό!!


δεν θυμαται ο ανθρωπος.
Ισχυει παντως οτι, για αντιστρεψιμη και σε σημειο οπου η αντιστροφη παραγωγιζεται, .

Η αποδειξη στην ευκολη περιπτωση ακολουθει το σκεπτικο για
.

ps. ρε παιδες λατεξ ειναι το ελαστικο υλικο με το οποιο κατασκευαζονται εξαρτηματα που κολλουν στο σωμα ως προστατευτικο (πχ... χειρουργικα γαντια). Ο κοσμος το αποκαλει το δικο μας "λατεκ"/"λεητεκ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εξίσωση εφαπτομένης:
ψ-f(Xo)=f'(Xo)(X-Xo) για ψ=0 και χ=-1 θα έχουμε f(Xo)=f'(Xo)(1+Xo)
έστω Χο=f^(-1)(u) άρα u=f'(f^(-1)(u))(1+f^(-1)(u)) και με αντικατάσταση από τον τύπο της αντίστροφης και λέγοντας ότι f(f^(-1)u))=u <=>f'(f^(-1)(u))*(f^(-1)(u))'=1<=>f'(f^(-1)(u))=1/(3u^2+2) έχουμε:
u=(u^3+2u-2)/(3u^2+2) και βγαίνει u=-1 άρα Χο=f^(-1)(-1)=-6
f^(-1)(-1)=-6<=>f(-6)=-1 και από τον τύπο f'(f^(-1)(u))=1/(3u^2+2) βγαίνει ότι f'(-6)=1/5
άρα ψ+1=1/5(χ+6)<=>ψ=(1/5)Χ+1/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top