Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι απαιτεί και ιδιαίτερη εξυπνάδα το ερώτημα που λες,και μάλιστα είναι αρκετά πιο εύκολο από το αντίστοιχο ερώτημα των κανονικών πανελλαδικών που ήθελε και ένα σχήμα-έστω και υποτυπώδες.

Και στο 3α θέλει δικαιολόγηση,αφου για να είναι-κατα τη γνώμη μου-πλήρως τεκμηριωμένο πρέπει να πάρεις όλες τις περιπτώσεις(λ>-1,λ=-1) να δείξεις οτι δεν είναι δυνατο να ισχύει λ>-1 και να δεχτείς τελικά οτι λ=-1 κλπ κλπ

Συμφωνώ πάντως ως προς την ευκολία των θεμάτων,ειδικά για επαναλληπτικές εξετάσεις οπου κατα καιρούς έχουμε δει πολύ ωραία αλλά και δύσκολα θέματα.
ναι πρεπει να παρεις τις περιππτωσεις που δινεις για το λ αλλα δεν απαιτει και 2 σελιδες για να χαρακτηριστει αναλυτικη αιτιολογηση παντως κοιτωντας τον αριθμο προσελευσης ειδα οτι αντε 30 ατομα να δωσαν σημερα εξετασεις πραγμα που φαινεται αδικο σε αυτους που δινουν κανονικες εξετασεις και πρεπει να καταργηθουν οι επαναληπτικες αποψη μου ειναι αυτη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιτσας χρήστος

Νεοφερμένος

Ο λιτσας χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
προφανώς είσται καλοί μαθητές στα μαθηματικά γιαυτο σας φαίνονται εύκολα.για ρωτηστε όμως και τους αλλους.δεν είναι καθόλου ευκολο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
ναι πρεπει να παρεις τις περιππτωσεις που δινεις για το λ αλλα δεν απαιτει και 2 σελιδες για να χαρακτηριστει αναλυτικη αιτιολογηση παντως κοιτωντας τον αριθμο προσελευσης ειδα οτι αντε 30 ατομα να δωσαν σημερα εξετασεις πραγμα που φαινεται αδικο σε αυτους που δινουν κανονικες εξετασεις και πρεπει να καταργηθουν οι επαναληπτικες αποψη μου ειναι αυτη:D

Ίσα ίσα που ακριβώς επειδή δίναν τόσο λίγα άτομα δε θα πρέπει να καταργηθούν οι επαναληπτικές,καθώς αυτό σημαίνει οτι μόνο τα παιδιά που είχαν πραγματικά μεγάλη ανάγκη(πχ ήταν άρρωστα) δεν προσήλθαν στις πανελλαδικές.Άλλωστε 30 άτομα είναι αμελητέα ποσότητα και δεν τίθεται ζήτημα αδικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
προφανώς είσται καλοί μαθητές στα μαθηματικά γιαυτο σας φαίνονται εύκολα.για ρωτηστε όμως και τους αλλους.δεν είναι καθόλου ευκολο μαθημα
φιλε ολα θεμα βασεων ειναι αν χτισεις λιθαρακι λιθαρακι απο το δημοτικο τα μαθηματικα θα σου φαινονται παιχνιδι αν αδιαφορησεις και αφησεις κενα μετα θα σου φαινονται βουνο ολα.αυτο ειναι το μυστικο αυτου του μαθηματος κατα τη γνωμη μου:):bye:
-----------------------------------------
Ίσα ίσα που ακριβώς επειδή δίναν τόσο λίγα άτομα δε θα πρέπει να καταργηθούν οι επαναληπτικές,καθώς αυτό σημαίνει οτι μόνο τα παιδιά που είχαν πραγματικά μεγάλη ανάγκη(πχ ήταν άρρωστα) δεν προσήλθαν στις πανελλαδικές.Άλλωστε 30 άτομα είναι αμελητέα ποσότητα και δεν τίθεται ζήτημα αδικίας.
οχι διαφωνω σε αυτες τις εξετασεις και το ενα ατομο παιζει ρολο καθως οι εξετασεις ειναι ανταγωνιστικες δεν ειναι πανεπιστημιο που γραφεις για τον εαυτο σου και δεν σε ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι .προφανως αν καταλαβες εννοω οτι μπορει να του φαει 1 θεση απο ενα παιδι που ειναι στο τσακ να μπει στη σχολη που θελει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι ητνα στο ιδιο επιπεδο με τα θεματα που γραψαμε


οσο για τα μαθηματικα ειναι μια μαγευτικη επιστημη και ενας μοναδικος τροπος να ''παιδευεις'' το μυαλο σου...και εγω αν και μ αρεσουν πολυ πιστευω οτι σε μερικες περιπτωσεις γινονται πολυ δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
το δευτερο μου φαινεται πιο ευκολο απο τις κανονικες ... και τωρα λυνω το 3ο που ειναι πιο δυσκολο ...Βεβαια εχω και τοσο καιρο να διαβασω μαθηματικα και μπορει να φταιει και αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι ητνα στο ιδιο επιπεδο με τα θεματα που γραψαμε


οσο για τα μαθηματικα ειναι μια μαγευτικη επιστημη και ενας μοναδικος τροπος να ''παιδευεις'' το μυαλο σου...και εγω αν και μ αρεσουν πολυ πιστευω οτι σε μερικες περιπτωσεις γινονται πολυ δυσκολα
θα γινονταν τρομερα δυσκολα αν εμπαινε μεσα το κεφαλαιο της στερεομετριας εκει η κατασταση θα ταν τραγικη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
οχι διαφωνω σε αυτες τις εξετασεις και το ενα ατομο παιζει ρολο καθως οι εξετασεις ειναι ανταγωνιστικες δεν ειναι πανεπιστημιο που γραφεις για τον εαυτο σου και δεν σε ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι .προφανως αν καταλαβες εννοω οτι μπορει να του φαει 1 θεση απο ενα παιδι που ειναι στο τσακ να μπει στη σχολη που θελει:D

Κάτσε ρε φίλε...Γνωστός μου,πολύ καλός μαθητής,αρρώστησε και δεν πήγε να γράψει Ιστορία...Τί έπρεπε να κάνει?Να περιμένει μια ολόκληρη χρονιά για ένα μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε...Γνωστός μου,πολύ καλός μαθητής,αρρώστησε και δεν πήγε να γράψει Ιστορία...Τί έπρεπε να κάνει?Να περιμένει μια ολόκληρη χρονιά για ένα μάθημα?
φιλε μου και με 40 πυρετο σε αυτες τις εξετασεις πρεπει να πας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν e C και ισχυει να δειξετε οτι




sorry παιδια!δεν το εμαθα καλα,ετσι ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
φιλε μου και με 40 πυρετο σε αυτες τις εξετασεις πρεπει να πας:D

Κι αυτό δε σου φαίνεται δηλαδή αδικία ε?Το ίδιο θα αποδώσει ένας μαθητής ο οποίος είναι μια χαρά με έναν άλλο που έχει 40 πυρετό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
στο 4ο θεμα παιδια πρωτα απεδειξα οτι κ=6 και μετα εδειξα το β. Αυτονομα βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
στο 4ο θεμα παιδια πρωτα απεδειξα οτι κ=6 και μετα εδειξα το β. Αυτονομα βεβαια.

Καλά δε νομίζω οτι έχει διαφορά.Απλά το β είναι πολύ απλό έτσι κι αλλιώς.Ένα Rolle θέλει για τη g στο [0,2].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Καλά δε νομίζω οτι έχει διαφορά.Απλά το β είναι πολύ απλό έτσι κι αλλιώς.Ένα Rolle θέλει για τη g στο [0,2].
ναι δες το edit.
-----------------------------------------
με μια γενικη ματια μου φαινονται πολυ πιο ευκολα απο τα δικα μας-ισως παιζει ρολο η πιεση των πανελληνιων στην αποψη μου- και σιγουρα πολυ ευκολα για επαναληπτικες που εκει -συνηθως-...τον "τρωνε" καλα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
αν e C και ισχυει να δειξετε οτι
Νομίζω οτι δεν βγάζει κανείς νόημα ... Πρέπει να υπάρχει λάθος στα μέτρα των μιγαδικών.. Για κοίτα το ρε συ Δώρα πάλι λίγο ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
αν e C και ισχυει να δειξετε οτι
κατι παιζει με το latex η μου φαινεται;Λειπει ενα απολυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιτσας χρήστος

Νεοφερμένος

Ο λιτσας χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
φιλε ολα θεμα βασεων ειναι αν χτισεις λιθαρακι λιθαρακι απο το δημοτικο τα μαθηματικα θα σου φαινονται παιχνιδι αν αδιαφορησεις και αφησεις κενα μετα θα σου φαινονται βουνο ολα.αυτο ειναι το μυστικο αυτου του μαθηματος κατα τη γνωμη μου:):bye:
-----------------------------------------

οχι διαφωνω σε αυτες τις εξετασεις και το ενα ατομο παιζει ρολο καθως οι εξετασεις ειναι ανταγωνιστικες δεν ειναι πανεπιστημιο που γραφεις για τον εαυτο σου και δεν σε ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι .προφανως αν καταλαβες εννοω οτι μπορει να του φαει 1 θεση απο ενα παιδι που ειναι στο τσακ να μπει στη σχολη που θελει:D

εχεις δίκιο αλλα πιστεύω πως αυτο το μαθημα θέλει σίγουρα μυαλο φαντασία ψυχραιμία και ένα γερο πορτοφόλι για τα ιδιαίτερα.συμφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
εχεις δίκιο αλλα πιστεύω πως αυτο το μαθημα θέλει σίγουρα μυαλο φαντασία ψυχραιμία και ένα γερο πορτοφόλι για τα ιδιαίτερα.συμφωνείς;
oχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
εχεις δίκιο αλλα πιστεύω πως αυτο το μαθημα θέλει σίγουρα μυαλο φαντασία ψυχραιμία και ένα γερο πορτοφόλι για τα ιδιαίτερα.συμφωνείς;
απολυτα σωστος εισαι ειδικα χωρις γερο πορτοφολι δεν πας πουθθενα νομιζω αυτη η φραση συμπυκνωνει την ουσια των εξετασεων:bye::iagree::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
τι λετε μωρε;Αν δουλεψεις οπου θες μπορεις να πας,δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο. Και υπαρχουν και φροντιστες που με φυσιολογικα διδακτρα κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top