Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Έ ωραία, χωρίς ισότητα τότε. Πάλι εσύ το έχεις το λάθος:P
Και άλλο παράδειγμα.. |f|=ρίζα3/2 και |x|=1/2.. για δες τώρα.. το |f|^2=3/4>1/2..........
Μα δεν την απέδειξες ρε φίλε!! Γιά δες καλά τι άσκηση έβαλες καί τι απέδειξες εσύ?Δεν ξέρεις ο ίδιος τι θες να αποδείξεις!! Κοίτα καλά στραβομάρα!!!

Έπειτα εγώ φίλε απέδειξα μόνο γιά μιά περίπτωση.Δεν ισχυρίζομαι ότι την έλυσα.Αλλά εσύ απέδειξες αλλά από αυτά πού ρώτησες αρχικά.Σεβασμός στο ακροατήσιο παρακαλώ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
....
Τώρα συνεχίστε..:P

Μα δεν την απέδειξες ρε φίλε!! Γιά δες καλά τι άσκηση έβαλες καί τι απέδειξες εσύ?Δεν ξέρεις ο ίδιος τι θες να αποδείξεις!! Κοίτα καλά στραβομάρα!!!

Μάλλον εσύ έχεις στραβομάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Mostel θελω να σε ρωτησω σχετικα με την ασκηση με τις φανταστικες λυσεις?Ειναι σωστος ο τροπος μου?Γιατι την πηγα στον καθηγητη μου και με εβριζε σημερα οτι ταχα ηθελε θεωρημα roll και κατι τετοια.Μηπως πρεπει να δειξουμε οτι θα εχει οπωσηποτε και λυσεις η (1)?Ελπιζω να καταφερεις να βρεις λιγο χρονο να το τσεκαρεις.

Ηλίας :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Βασικά έγραψα γνωστή για να την πάρω ως έχει και να μη γράφω απόδειξη... (Και με πράξεις αν κάνετε, θα καταλήξετε σε ένα τετράγωγο μεγαλύτερο ή ίσο του μηδέν)


Στέλιος
-----------------------------------------
Mostel θελω να σε ρωτησω σχετικα με την ασκηση με τις φανταστικες λυσεις?Ειναι σωστος ο τροπος μου?Γιατι την πηγα στον καθηγητη μου και με εβριζε σημερα οτι ταχα ηθελε θεωρημα roll και κατι τετοια.Μηπως πρεπει να δειξουμε οτι θα εχει οπωσηποτε και λυσεις η (1)?Ελπιζω να καταφερεις να βρεις λιγο χρονο να το τσεκαρεις.


Ποια άσκηση ρε man γιατί γίνεται λίγο μπουρδέλο εδώ με τόσες ασκήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Έπειτα εγώ φίλε απέδειξα μόνο γιά μιά περίπτωση.Δεν ισχυρίζομαι ότι την έλυσα.Αλλά εσύ απέδειξες αλλά από αυτά πού ρώτησες αρχικά.Σεβασμός στο ακροατήσιο παρακαλώ.!

ΟΚ τώρα είδα ότι πήρες απλά μία συγκεκριμένη περίπτωση. Όντως αυτό ισχύει, αλλά δεν ισχύει για κάθε 0<|x|<=1 και ομοίως για το |f|.

P.S. Ούτε εγώ την έχω ολοκληρώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Βασικά έγραψα γνωστή για να την πάρω ως έχει και να μη γράφω απόδειξη... (Και με πράξεις αν κάνετε, θα καταλήξετε σε ένα τετράγωγο μεγαλύτερο ή ίσο του μηδέν)


Στέλιος
-----------------------------------------



Ποια άσκηση ρε man γιατί γίνεται λίγο μπουρδέλο εδώ με τόσες ασκήσεις..
:pΣτη σελιδα 13 αν πας θα δεις την ασκηση και την λυση μου.

Ηλίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Μάλλον εσύ έχεις στραβομάρα...


Αυτό απέδειξες αλλά αυτό ρώτησες στην άσκηση? Γιά πήγαινε πίσω να δείς τι ρώτησες? Διπλοστραβομάρα? Πουλάς πολύ πνέυμα καί θα κρυώσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ρε αράξτε. Έλεος σαν τα κοκόρια.


@ Ηλίας:

Λοιπόν, πες του καθηγητή σου σιγά μη θέλει και Θ.Μ.Κ.Ε. για να λυθεί η άσκηση... Btw, η προσέγγισή σου σωστή μου φαίνεται. Αν δεν έχασες πράξεις, είσαι super.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.

Αυτό απέδειξες αλλά αυτό ρώτησες στην άσκηση? Γιά πήγαινε πίσω να δείς τι ρώτησες? Διπλοστραβομάρα? Πουλάς πολύ πνέυμα καί θα κρυώσουμε!

Και ξαναλέω μπας και το καταλάβεις...
Από κάτω ακριβώς λέω συνεχίστε τώρα...
Δεν λέω τελείωσε ή αυτό ήταν.
Και επίσης ξαναλέω για 3η φορά στην ελληνική ότι δεν έχω ολοκληρώσει ούτε γω την άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Και ξαναλέω μπας και το καταλάβεις...
Από κάτω ακριβώς λέω συνεχίστε τώρα...
Δεν λέω τελείωσε ή αυτό ήταν.
Και επίσης ξαναλέω για 3η φορά στην ελληνική ότι δεν έχω ολοκληρώσει ούτε γω την άσκηση.
Μη μας βγάζεις τότε γλώσσα ρε συ:P.Εδώ είμαστε όλοι φίλοι.Έχουμε κοινό μέτωπο εναντίον των ασκήσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ρε αράξτε. Έλεος σαν τα κοκόρια.


@ Ηλίας:

Λοιπόν, πες του καθηγητή σου σιγά μη θέλει και Θ.Μ.Κ.Ε. για να λυθεί η άσκηση... Btw, η προσέγγιση σου σωστή μου φαίνεται. Αν δεν έχασες πράξεις, είσαι super.
:'(:'(:'(
Πως μου την δινει οταν εχω δικιο και με αδικουνε...
Μου ελεγε "Αυτη ειναι απο Ολυμπιαδα.Ειναι ανωμαλο θεμα.Μου χαλασες ολο το απογεμα χθες να την λυσω,πηγα στο δασακι να εμπνευστω!"Καβαλημενο με ανεβαζε ανωμαλο με κατεβαζε...
Αλλα επαναλαμβανω.Η ασκηση ζητουσε να δειξουμε οτι η 1 εχει μονο φαντασικες λυσεις.Εγω εδειξα οτι αν η 1 εχει λυσεις θα ειναι της μορφης λi,πώς θα δειξω οτι εχει σιγουρα λυσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
από τριγωνική. Υψώστε στο τετράγωνο και βάλτε αυτόματο πιλότο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μη μας βγάζεις τότε γλώσσα ρε συ:P.Εδώ είμαστε όλοι φίλοι.Έχουμε κοινό μέτωπο εναντίον των ασκήσεων!

Αν με ήξερες λίγο καλύτερα, θα γνώριζες ότι στις 3 προτάσεις βάζω 5:P
Δεν το βάζω ειρωνικά..
-----------------------------------------
από τριγωνική. Υψώστε στο τετράγωνο και βάλτε αυτόματο πιλότο :)

Αυτό αποδεικνύει το α ρε:P
Αλλά..Χμμμ μου ρθε έμπνευση:P
H μαγκιά λογικά είναι να θέσoυμε A=z/f και B=w/x και να πάρουμε τη σχέση από το α)... χμμμ για να το δούμε έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
:'(:'(:'(
Πως μου την δινει οταν εχω δικιο και με αδικουνε...
Μου ελεγε "Αυτη ειναι απο Ολυμπιαδα.Ειναι ανωμαλο θεμα.Μου χαλασες ολο το απογεμα χθες να την λυσω,πηγα στο δασακι να εμπνευστω!"Καβαλημενο με ανεβαζε ανωμαλο με κατεβαζε...
Αλλα επαναλαμβανω.Η ασκηση ζητουσε να δειξουμε οτι η 1 εχει μονο φαντασικες λυσεις.Εγω εδειξα οτι αν η 1 εχει λυσεις θα ειναι της μορφης λi,πώς θα δειξω οτι εχει σιγουρα λυσεις??

Θέλει να δω με το φανταστικό μέρος τι παίζει. Αλλά τώρα δεν έχω χρόνο, την κάνω Σαλόνικα. Θα τη δω αύριο και θα σου πω.
-----------------------------------------
H μαγκιά λογικά είναι να θέσoυμε A=z/f και B=w/x και να πάρετε τη σχέση από το α)... χμμμ για να το δούμε έτσι..

Και τα δύο αποδεικνύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι? που μπορω να βρω τις απαντησεις απο τις ερωτησεις κατανοησης του σχολικου βιβλιου των μαθηματικων? για τους μιγαδικους?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Καλημέρα.
Η καθηγήτρια σε ένα τεστ(το πρώτο πού μας έκανε) μιά από τις ασκήσεις έλεγε:
Αν γιά τον μιγαδικό z ισχύει ότι να δείξετε ότι αυτός ανήκει σε κύκλο πού διέρχεται από την αρχή των αξόνων.

Είναι σωστή η διατύπωση?Αφού ο κύκλος παρουσιάζει τρύπα στην αρχή των αξόνων.Διέρχεται ή όχι αφού υπάρχει ασυνέχεια τού κύκλου?Θα δούμε σήμερα τι θα μας πεί που θα τα έχει διορθώσει.
Πάω γιά το σχολείο τώρα.Γειά χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καλημέρα.
Η καθηγήτρια σε ένα τεστ(το πρώτο πού μας έκανε) μιά από τις ασκήσεις έλεγε:
Αν γιά τον μιγαδικό z ισχύει ότι να δείξετε ότι αυτός ανήκει σε κύκλο πού διέρχεται από την αρχή των αξόνων.

Είναι σωστή η διατύπωση?Αφού ο κύκλος παρουσιάζει τρύπα στην αρχή των αξόνων.Διέρχεται ή όχι αφού υπάρχει ασυνέχεια τού κύκλου?Θα δούμε σήμερα τι θα μας πεί που θα τα έχει διορθώσει.
Πάω γιά το σχολείο τώρα.Γειά χαρά.

Σωστή είναι η διατύπωση. Το μόνο που σας ζητούσε ήταν να αποδείξετε ότι ο παραπάνω μιγαδικός ανήκει σε κύκλο, και το σημείο Ο(0,0) ικανοποιεί την εξίσωσή του, δηλαδή ότι ο κύκλος περνάει από την αρχή τον αξόνων.
Έστω . Τότε, για έχουμε, . Μετά από πράξεις και με την απαίτηση το πραγματικό μέρος του w να είναι μηδενικό, φτάνουμε στην εξίσωση του κύκλου . Αν αντικαταστήσεις το Ο(0,0) στην εξίσωση θα δεις ότι την επαληθεύει. Οπότε, ο w ανήκει σε κύκλο που περνάει από την αρχή των αξόνων (Κέντρο(0,1) και Ακτίνα=1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σωστή είναι η διατύπωση. Το μόνο που σας ζητούσε ήταν να αποδείξετε ότι ο παραπάνω μιγαδικός ανήκει σε κύκλο, και το σημείο Ο(0,0) ικανοποιεί την εξίσωσή του, δηλαδή ότι ο κύκλος περνάει από την αρχή τον αξόνων.
Έστω . Τότε, για έχουμε, . Μετά από πράξεις και με την απαίτηση το πραγματικό μέρος του w να είναι μηδενικό, φτάνουμε στην εξίσωση του κύκλου . Αν αντικαταστήσεις το Ο(0,0) στην εξίσωση θα δεις ότι την επαληθεύει. Οπότε, ο w ανήκει σε κύκλο που περνάει από την αρχή των αξόνων (Κέντρο(0,1) και Ακτίνα=1).
Λάθος!
Ο μιγαδικός z=0 δεν ορίζει μιγαδικό της μορφής
Αυτό πού έπρεπε να πεί ο μαθητής καί κατά πως φαίνεται απο το μήνυμά του μάλλον είπε, είναι ότι ο κύκλος στον οποίο ανήκει ο z είναι αυτός πού λες πού περνάει πράγματι από την αρχή των αξόνων εξαιρουμένου όμως τού σημείου (0,0).
Καί το κέντρο πού λες δεν είναι αλλά το Κ(0,-1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
:oops:

Σωστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Λάθος!
Ο μιγαδικός z=0 δεν ορίζει μιγαδικό της μορφής
Αυτό πού έπρεπε να πεί ο μαθητής καί κατά πως φαίνεται απο το μήνυμά του μάλλον είπε, είναι ότι ο κύκλος στον οποίο ανήκει ο z είναι αυτός πού λες πού περνάει πράγματι από την αρχή των αξόνων εξαιρουμένου όμως τού σημείου (0,0).
Καί το κέντρο πού λες δεν είναι αλλά το Κ(0,-1).
"Περναει απο την αρχη των αξονων εξαιρουμενου ομως του σημειου (0,0)"???
LOLSorry κιολας αλλα καιρο ειχα να ακουσω τετοια κοτσανα!Ενα σημειο ή θα ανηκει σε εναν γεωμετρικο τοπο ή οχι,δν γινεται και τα δυο!Η ασκηση ειναι προφανως λαθος και η καθηγητρια σου kvgreco ασχετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top