Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Iσχυει!
Απλα θα τους παρεις τηλεφωνο και θα σου πουν!:)

αν βρω τους κωδικους μου μπορω να τα δω μονος μου απο νετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν τους εχει ναι.
Aπο το www.cambridgeesol-results.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

nefertiti1912

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια δε ξέρω για ποια πτυχία αγγλικών συζητάτε πάντως εμένα δε με βοήθησαν κ τόσο.Όχι σε γνωστικό επίπεδο,αλλά σε πρακτικό.Σπουδάζω στη Αγγλία.Ε,όταν λοιπόν εκανα την αιτηση στο πανεπιστήμιο δε δεχόντουσαν κανένα απο αυτά.Με ανάγκασαν να δώσω το ielts γιατί μου είπαν ότι το βρετανικό υπουργείο καθορίζει την εξέταση κ όχι το Αμερικάνικο.Τώρα...καταλαβαινετε τι θέλω να πω...Πάνω απ΄όλα το συμφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Aπο τι ηλικια κανεις αγγλικα;

απο 2α δημοτικου!!!!!το FCE τωρα το πηρα με 83 % Α!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Να τι παθαίνει όποιος ψηφίζει ΞΥΡΙΖΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το εχω ξανακουσει οτι δεν δεχονται πτυχια cambridge και mishigan αλλα ο καθενας θελει το δικο του!τι να κανει κανεις...εμενα παντως αυτα τα δυο μου φαινονται καλυτερα γιατι και πιο γνωστα ειναι και πιο αναγνωρισμενα!το edexcel ενταξει δεν φαινεται να εχει την ιδια ισχυ με τα δυο που ανεφερα αρχικα...τουλαχιστον μιλαμε για το εξωτερικο.αλλα το toeic δεν ειναι ισο με τιποτα!μα ειναι δυνατον? μονο κυκλακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
γιατί όμως στην Δ.Ευρώπη είναι τελείως άγνωστα αυτά τα διπλώματα ξένων γλωσσών που δίνουμε στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
εμενα παντως αυτα τα δυο μου φαινονται καλυτερα γιατι και πιο γνωστα ειναι και πιο αναγνωρισμενα!το edexcel ενταξει δεν φαινεται να εχει την ιδια ισχυ με τα δυο που ανεφερα αρχικα...τουλαχιστον μιλαμε για το εξωτερικο.αλλα το toeic δεν ειναι ισο με τιποτα!μα ειναι δυνατον? μονο κυκλακια?

Στην Ελλάδα ναι, αλλά στο εξωτερικό δεν είναι γνωστά, δε σου χρησιμεύουν ιδιαίτερα σαν πτυχία (εκτός βέβαια από τις γνώσεις που απέκτησες προκειμένου να τα πάρεις) και δεν έχουν ισχύ. Πουθενά δεν πρόκειται να σου ζητήσουν FCE ή CPE ή ό,τι άλλο υπάρχει εν πάσει περιπτώσει. (: Σε καμία περίπτωση δεν είναι μείον βέβαια, αδιάφορο μπορεί να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Παντως στη μπροσουρα του University of Herdofordshire λεει οτι οποιοδηποτε πιστοποιητικο ισου επιπεδου με IELTS 7,5 ειναι ευπροσδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Στο εξωτερικο ποια πτυχια δεχονται?και ποια ειναι πιο διαδεδομενα εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Toυλάχιστον στην Ολλανδία, οι μαθητές με το που τελειώνουν το δημόσιο λύκειο, στις ενδοσχολικές εξετάσεις δίνουν υποχρεωτικά το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας για την αγγλική, την γαλλική...κ.α. γλώσσα που έχουν επιλέξει. Βέβαια, τα μαθήματα των ξένων γλωσσών γίνονται στο σχολείο μέσω των σχολικών μαθημάτων. Το 99% των Ολλανδών όλων των ηλικιών μιλάει την αγγλική γλώσσα σαν την μητρική του. Επίσης στο εξωτερικό στα μαθήματα ξένων γλωσσών δεν σου μαθαίνουν κατεβατά από λεξιλόγιο και γραμματικές (ορισμούς,...κ.α.) απέξω (=παπαγαλία) ούτε να λύνεις papers διαγωνισμών τύπου lower. Σου μαθαίνουν να χειρίζεσαι την γλώσσα γραπτώς και προφορικώς στα επίπεδα της μητρικής σου ώστε αν βρεθεί σε ξενόγλωσσο περιβάλλον, να είσαι «άνετος».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι το ξερω αυτο για το πιστοποιητικο γλωσσομαθειας...αλλα καταρχην ειναι αναγνωρισμενο σε αλλες χωρες?και τι επιπεδο εχει? εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ κανεις δεν εμαθε ξενη γλωσσα απο το σχολειο (που σκεφτονται να πιστοποιησουν κιολας!) ... αμα περιμεναμε να μαθουμε αγγλικα και γαλλικα απο το σχολειο...τεσπα δεν εκει το θεμα!μπορει να μου πει κανεις ποια πτυχια ειναι αναγνωρισμενα στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παντως τα Michigan,Cambridge και EDEXCEL ειναι ιδιου επιπεδου.Αλλα κατα τη γνωμη μου ,το Cambridge και το Michigan ειναι τα πιο καλα.Εντωμεταξυ απο οσα ακουω ολοι λενε οτι το Cambridge ειναι πανδυσκολο και οτι το Michigan ειναι ευκολοτερο.Εγω προσωπικα στο Lower εδωσα Proficiency αφου ομως ειχα γραψει mock test και στα τρια για να δω πιο μου ταιριαζει.Ολα ειναι τελειως σχετικα.Ας πουμε,στο Michigan ειδικα ενα part του Listening ειναι πολυ παλουκι και εχεις λιγο χρονο για να κανεις ενα σωρο πραγματα.Οποτε αν καποιος δεν ειναι πολυ γραηγορος καλυτερο ειναι να δωσει καποιο αλλο πτυχιο.Το Cambridge απο την αλλη εχει πολυ και αρκετο χρονο ,αλλα θελει πολυ προσοχη και δεν ειναι τιποτα τρομερο αν διαβαζεις κανονικα οσα χρονια κανεις αγγλικα.Το θεμα ειναι να μην εχεις κενα ή τουλαχιστον πολλα κενα.Το EDEXCEL μου λενε ολοι ειναι πανευκολο ,αλλα μου φανηκε τοσο βαρετο και τελειως χαζο που με το ζορι εγραφα.Οποτε ,κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον,δεν υπαρχει ευκολο ή δυσκολο.Ολα εξαρτωνται απο το τι βολευει το καθε ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για τα αγγλικα το πιο ευρεως αναγνωρισμενο ειναι το Cambridge για το εξωτερικο.
Ειδικα αν δει καποιος το Recognision Database.
Βεβαια στοχος δεν ειναι τα ππιστοποιητικα αλλα η κατακτηση της γνώσης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παντως τα Michigan,Cambridge και EDEXCEL ειναι ιδιου επιπεδου.Αλλα κατα τη γνωμη μου ,το Cambridge και το Michigan ειναι τα πιο καλα.
και εγω αυτο λεω αλλα οι αλλοι αποπανω βλεπεις...
Εγω προσωπικα στο Lower εδωσα Proficiency
αυτο δεν το επιασα!τελικα τι εδωσες?michigan ή cambridge?

Για τα αγγλικα το πιο ευρεως αναγνωρισμενο ειναι το Cambridge για το εξωτερικο.
Ειδικα αν δει καποιος το Recognision Database.
Βεβαια στοχος δεν ειναι τα ππιστοποιητικα αλλα η κατακτηση της γνώσης;)
thank you!:D
ωραια γιατι και εγω michigan και cambridge εχω σταμπαρει...αλλα απο οτι ακουω το michigan εχει περιεργο listening για παραδειγμα δεν ξερεις την ερωτηση και το profisiency του απαιτει πιο δυσκολο λεξιλογιο απ' οτι του cambridge.αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θεωρουν το cambridge πιο δυσκολο...

οσο για το edexcel αμφιβαλλω και για το ποσο αναγνωρισμενο ειναι...ασε που ειναι λιγο περιεργο...παντως δεν θα εδινα με τιποτα...ασε που τα βιβλια αγγλικων που ακολουθουμε ειναι για cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που αναγνωριζονται ως ισοτημα εχουν πανω κατω την ιδια δυσκολια.
Το φορματ διευκολυνει το μαθητη.
Αλλος ειναι του multiple choice και αλλος των transformation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που αναγνωριζονται ως ισοτημα εχουν πανω κατω την ιδια δυσκολια.
Το φορματ διευκολυνει το μαθητη.
Αλλος ειναι του multiple choice και αλλος των transformation.
ε βεβαια...βασικα εξαρταται απο το σε τι εισαι καλος...οσο για την κατακτηση της γνωσης συμφωνω:P, αλλα με νοιαζει και να αναγνωριζεται απο ξενα πανεπιστημια και τα λοιπα...:D

ρε παιδια να σας κανω μια ερωτηση?τι γνωμη εχετε για το toeic?μου ειπε καποιος οτι αναγνωριζεται ισα με τα αλλα...αλλα εγω δεν το πολυπιστευω.εσεις τι λετε?οχι οτι υπαρχει περιπτωση να δωσω toeic αλλα λεμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο ΑΣΕΠ αναγνωριζεται μεχρι το επιπεδο Γ1(Αdvanced).
Αλλα κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να μην το δωσεις επειδη εχει bussiness όρους και σιγουρα θα μπερδευτείς.
Αποτελει κυριως μια πιστοποιηση για τους ενηλικες και δεν ειναι πιο ευκολο απο τα υπολοιπα.
Ειδικα αν αναλογιστεις τα 100 ερωτηματα Listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Το prof του michigan είναι πάρα πολύ εύκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top