Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν διαβασεις ολα ειναι ευκολα ενταξει.
Και μην ακουω βλακειες πως το περασε καποιος χωρις διαβασμα γιατι και η τυχη εχει όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Στο ΑΣΕΠ αναγνωριζεται μεχρι το επιπεδο Γ1(Αdvanced).
Αλλα κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να μην το δωσεις επειδη εχει bussiness όρους και σιγουρα θα μπερδευτείς.
Αποτελει κυριως μια πιστοποιηση για τους ενηλικες και δεν ειναι πιο ευκολο απο τα υπολοιπα.
Ειδικα αν αναλογιστεις τα 100 ερωτηματα Listening.
δεν υπαρχει περιπτωση...αυτο και το κρατικο τα αποκλειω...το edxcel δεν το πολυεμπιστευομαι...ειπαμε...αναμεσα σε cambridge και michigan...θα δουμε...οποιο περναω καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
και εγω αυτο λεω αλλα οι αλλοι αποπανω βλεπεις...

αυτο δεν το επιασα!τελικα τι εδωσες?michigan ή cambridge?
Ωχ αυτο ηταν τελειως βλακεια.Συγνωμη cambridge ενννοουσα και τωρα παω για proficiency του ιδιου πτυχιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ενταξει!:)
να σε ρωτησω, ποτε εδωσες lower?και ενδιαμεσα εδωσες advanced?ή αμεσως την επομενη χρονια profisiency?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση...αυτο και το κρατικο τα αποκλειω...το edxcel δεν το πολυεμπιστευομαι...ειπαμε...αναμεσα σε cambridge και michigan...θα δουμε...οποιο περναω καλυτερα

Ε σιγουρα και πανω μην ρωτας κανεναν για το πιο απ'αυτα τα δυο θα δωσεις.Και οταν γραφεις mock test να σκεφτεσαι σε πιο απ'τα δυο παιρνας καλυτερα(εννοω διασκεδαζεις),πιο σου ταιριαζει.Το ξερω οτι ακουγεται καπως γελοιο ,αλλα αν κατι σου ταιριαζει περνας καλα κανοντας το ασχετα απο το αν ειναι καποια εξεταση,τεστ και τα λοιπα.Αντε και καλη σου τυχη σε οποιο δωσεις τελικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
thx!και σε εσενα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γενικα εμπιστευσου τον εαυτο σου και κανενα άλλο.
Και γω που αποφασισα να δωσω αυτα που θα δωσω στο Proficiency τα αποφασισα υστερα απο δικη μου πρωτοβουλία και κανενός άλλου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εχω και μερικα ακομα ερωτηματα:
1)εσεις σε ποια ταξη (στα αγγλικα,δεν εχει σχεση σε τι ταξη στο σχολειο) δωσατε lower?
2)μετα,δωσατε την επομενη χρονια profisiency ή advanced ή τιποτα?
3)με τι βαθμο το περασατε?
4)ποση ωρα διαβαζατε ολες αυτες τις ταξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
εχω και μερικα ακομα ερωτηματα:
1)εσεις σε ποια ταξη (στα αγγλικα,δεν εχει σχεση σε τι ταξη στο σχολειο) δωσατε lower?
2)μετα,δωσατε την επομενη χρονια profisiency ή advanced ή τιποτα?
3)με τι βαθμο το περασατε?
4)ποση ωρα διαβαζατε ολες αυτες τις ταξεις?

1)B1+(Καναμε πολυ λιγο τη Lower τάξη)
2)Μετα εδωσα Advanced και τωρα δινω Προφισενσυ
3)Pass with Merit(B) στο edexcel,P,LP,LP,P στο Michigan
4)1-2 ωρες για το φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
στο σχολειο τι ταξη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
1)Λοιπον , Lower παντα δινεις ή μετα την Ds ή μετα την Es.Η Es ειναι pre-Lower.Αν οι καθηγητες ή κι εσυ η ιδια/ιδιος δεν νιωθεις ετοιμος/ετοιμη να δωσεις πας εκει,αν οχι την περνας και δινεις κατευθειαν.
2)Εγω προσωπικα περυσι εδωσα Lower και φετος ξεκινησα για Proficiency.Advanced στην αρχη ελεγα να μην δωσω,αλλα τελικα το εκρινα απαραιτητο(για τον εαυτο μου τουλαχιστον)για να δω πώς ειναι τα πραγματα και να μην πεσω κατευθειαν στα βαθια νερα.Να παρω ετσι μια γευση ας πουμε.Advanced ομως δεν θα δωσω τον Μαιο ,γιατι παραειναι νωρις και θα δωσω ή τον Οκτωβρη ή τον Δεκεμβρη ή καπου εκει αναμεσα στουσ τρεις αυτουσ μηνες(Οκτωβρη,Νοεμβρη,Δεκεμβρη),γιατι δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ειναι.Και του χρονου τον Μαη ,αν ολα πανε καλα,να δωσω και Proficiency με το καλο.Αν ομως δωσεις Michigan και στο Proficiency τα πραγματα αλλαζουν.
3)Στο Lower περασα με A.
4)Κοιταξε ,η αληθεια ειναι οτι δεν με χρονομετρουσα ,αλλα μην φανταστεις τιποτα συγκλονιστικο.Το κλειδι ειναι να διαβαζεις σε ολες τισ τεξεις.Μετα δεν εχεις κενα και πας χαλαρα.Απο κει και περα εκανα ο,τι μου βαζανε στο φροντιστηριο μαζι με τα μπολικα mock test που καναμε.Περα απο αυτα,στο Lower και ιδιαιτερα σε επιπεδο Proficiency δεν μπορεις να φανταστεις ποσο βοηθαει να διαβαζεις αγγλικα βιβλια ,να ακους ραδιοφωνο(bbc και οχι τραγουδια),να βλεπεις ταινιες ή σειρες με αγγλικους υποτιτλους ή αν ειναι ηδη στα αγγλικα χωρις καν υποτιτλους και λοιπα.Δεν το καταλαβαινεις με την πρωτη ,αλλα σε βοηθα να καταλαβαινεις πολυ γρηγορα,σβελτα που λενε, τον συνομιλητη σου,να αναπτυσσεις το λεξιλογιο σου και λειτουργουν καμια φορα σαν ειδος επαναληψης.Για παραδειγμα,πολλες φορες μαθαινουμε καποιες λεξεις στο φροβτιστηριο και μετα τυχαινει και καποιες τις συναντω καθως ακουω την αγαπημενη μου σειρα στο ραδιοφωνο.Οποτε,μην φαβταζεσαι οτι χρειαζεται και να σκοτωθεις αλλα μην λουφαρεις κιολας.Ο,τι χρειαστεις παντως ,μην διστασεις.Εδω ειμαστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Teol εσυ πιο δινεις και ποτε αν επιτρεπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
βοηθαει να διαβαζεις αγγλικα βιβλια ,να ακους ραδιοφωνο(bbc και οχι τραγουδια),να βλεπεις ταινιες ή σειρες με αγγλικους υποτιτλους ή αν ειναι ηδη στα αγγλικα χωρις καν υποτιτλους και λοιπα.
βιβλια εχω διαβασει...βασικα ηταν για υψηλοτερο επιπεδο (βασικα ηταν για advanced και εγω του χρονου δινω lower!!!)αλλα ενταξει δεν μου φανηκε περιεργο,αν εξαιρεσουμε το αγνωστο λεξιλογιο το οποιο δεν μπορω να πω οτι ηταν ιδιαιτερα πολυ...μπορω να πω ελαχιστο...βασικα παντα στο λεξιλογιο ειχα ενα προβαδισμα ισως γιατι διαβαζα αγγλικα βιβλια απο πριν,αρθρα στο ιντερνετ,εκθεσεις στο ιντερετ για αλλα επιπεδα...οσο για το ραδιοφωνο...δεν πολυακουω ξενους σταθμους με νεα και τετοια αλλα...μονο το καλοκαιρι λιγο...το youtube ομως με τις ξενες σειρες το ταραξα..και ταινιες παλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αυτο ειναι τελειο.Ενταξει το λεξιλογιο στα βιβλια ποτε δεν θα το ξερεις ολο.Το θεμα ειναι να καταλαβαινεις τι λεει.ωρα,σοσν αφορα το ραδιοφωνο στην αρχη μου φανηκε και εμενα πολυ βαρετο γιατι νομιζα οτι επρεπε να ακουω συνεχεια τα νεα και τετοια που μου φαινονται τελειως boring!Αλλα εχει πολλες σειρες που ειναι λες και ακους κανονικη σειρα απο την τηλεοραση απλα δεν βλεπεις τιποτα.Ειναι πολυ ωραια.Ας πουμε εχω κολλησει με την σειρα The Archers.Αν θες ριξτου μια ματια στο bbc.Εχει παρα πολλα και οχι μονο daily news και τετοια βαρετα.Νταξει και το να ακους τραγουδια βοηθα αρκετα ,αλλα μην φανταστεις.Αυτο ισως να ακουστει γελοιο,αλλα μιλα καμια φορα με κανεναν(αδερφη/αδερφο στα αγγλικα,αν μιλαν κι αυτοι βεβαια) ή μονη σου.Το κανω καμια φορα και ειναι τελειως γελοιο,αλλα βοηθα καπως,γιατι τα προφορικα ειναι δυσκολα απ'την αποψη οτι ξερεις την λεξη .αλλα εκεινη την ωρα απλα δεν σου ερχεται οποτε θελει κι εκει καποια εξασκηση.Τωρα που ειπα προφορικα,αν δωσεις το Cambridge να ξερεις οτι εχει συγκεκριμενο τροπο,δεν μιλας απλως.Ας πουμε ,εχεις τον partner σου αλλα παιζει ρολο και ο τροπος που δινεταο ο ενας τον λογο στον αλλο.Δεν μιλαει δηλαδη ο καθενας οποτε του καπνισει.Στο λεω γιατι εγω πριν δωσω αγχονομουν μηπως δεν μ'αφηνε ο αλλος να μιλαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αυτο ειναι αρκετα cool γιατι και εμενα τα αγγλικα μου αρεσουν...στο lower στο speaking τι ειχε πεσει?
δεν ξερω...ισως και να ειναι καλυτερα να εισαι μονος σου με τον εξεταστη...δεν ειμαι σιγουρη...αλλα σου λεω...οτι αποφασισω απο τα δοκιμαστικα...αλλα μαλλον ενα απο αυτα τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Τι να σου πω.Ειλικρινα ουτε θυμαμαι τις εικονες.Γενικα σε ρωτανε πραγματα για εσενα σε καποιο σημειο και μετα εχεις κατι εικονες.Ειναι νωρις ακομα ομως.Καλυτερα να δωσεις πρωτα το πρωτο σου mock test και το συζηταμε τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω δινω Michigan και Cambridge Proficiency τώρα το Μαιο.
Εγω ακουω καθε μερα 1 ωρα περιπου BBC Radio και βλέπω δελτια ειδησεων του CNN,του BBC και του ABC όποτε εχω χρονο.Επισης εχω ξεκινησει και αγγλικη λογοτεχνια και τη βρισκω ιδιαιτερα συναρπαστικη.
Τωρα στα προφορικα προτιμου του Cambridge παρα του Michigan γιατι στο πρωτο ολα ειναι πιο ξεκαθαρα.Στο Μισιγκαν προφ ολα ειναι αχταρμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αληθεια πιο πραγμα απο αυτα που ειπα προηγουμενως εννοουσες οτι ηταν cool;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Eγω δινω Michigan και Cambridge Proficiency τώρα το Μαιο.
Εγω ακουω καθε μερα 1 ωρα περιπου BBC Radio και βλέπω δελτια ειδησεων του CNN,του BBC και του ABC όποτε εχω χρονο.Επισης εχω ξεκινησει και αγγλικη λογοτεχνια και τη βρισκω ιδιαιτερα συναρπαστικη.
Τωρα στα προφορικα προτιμου του Cambridge παρα του Michigan γιατι στο πρωτο ολα ειναι πιο ξεκαθαρα.Στο Μισιγκαν προφ ολα ειναι αχταρμάς...
Και τα δυο;Το καθενα ομως δεν εχει διαφορετικη προετιμασια;Χαρα στο κουραγιο σου παντως που ακους μια ωρα.Εγω εχω το κακο να βαριεμαι ευκολα που αν παρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και τα δυο ναι,και μπορω να πω πως βελτιωθηκε πολυ το Listening μου μετα απο 6 βδομαδες περιπου.Απο 17-18/28 που επιανα στο Cambridge CPE Listening,πλεον ενα 22-23/28 πιανω ανέτα.
Αρα θελει και καποια επιμονη.
Οσο για την προετοιμασια μην μου το θυμιζεις γιατι μεσα στο Πασχα πρεπει να κανω επιπλεον αλλες 18 ωρες και εχω κανει μονο τις 6:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top