Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ έχω το Cambridge Proficiency Writing 2. Το κακό με αυτό το βιβλίο είναι ότι έχει πολύ υψηλού επιπέδου εκθέσεις που δεν καταλαβαίνεις τη δομή τους. Έχει επίσης και κάτι κουφά θέματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
κ εμείς αυτό έχουμε κ οι περισσότερες φίλες μου!
Εμείς από εκεί παίρνουμε μόνο πλάνα κ ιδέες κ όχι τόσο τις εκθέσεις!τις εκθέσεις τις γράφουμε από Piniari, Siountris κ Past Papers!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δίνεις και εσύ την κυριακή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
έδωσα σήμερα κ δίνω κ την Κυριακή!πού δίνεις??εγώ στο Intercontinental!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ είμαι από Τρίκαλα και δινω στο Αετων Μέλαθρον. Τι τύπος έκθεσης πιστεύεις θα μπει στο part 1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
article με εύκολο θέμα...έτσι πιστεύω!
ρε συ, με reviews πώς τα πας?λες να έχει κ τέτοιες το 2o part?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ έχω το Cambridge Proficiency Writing 2. Το κακό με αυτό το βιβλίο είναι ότι έχει πολύ υψηλού επιπέδου εκθέσεις που δεν καταλαβαίνεις τη δομή τους. Έχει επίσης και κάτι κουφά θέματα ...

Δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία είναι κακογραμμένα και το design τους είναι κάκιστο.

Εαν μπορείτε να βρείτε κάπου το Successful Writing ( Express Publishing ) by Virginia Evans - τη πιο πρόσφατη έκδοση ( αν θυμάμαι καλά 2006 ) έστω να ρίξετε μερικές ματιές, θα σας βοηθήσει πάρα πολύ.

Θα σας έδειχνα 1 δείγμα αλλά προφανώς απαγορεύεται.

Το άλλο αρνητικό είναι ότι η πλειοψηφεία των φροντιστηρίων δε διαλέγει βιβλία με γνώμονα το πόσο εύχρηστα και καλογραμμένα είναι, αλλά συμφωνίες/συμφέροντα,ήδη έτοιμο υλικό και lesson plans, και διάφορους άλλους λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εσύ σαν καθηγητής που είσαι, τι τύπος έκθεσης λες να μπει στο part 1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά, στο 1ο μέρος έχουμε τα εξής όπως αναφέρω και πιο πάνω:

Article, Letter, Essay, Proposal.

Μην επικεντρωθείτε σε κάποιο συγκεκριμένο. Το κοινό που θα έχουν όλοι οι τύποι όμως θα είναι το "Discursive" στοιχείο (πράγμα που σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσετε ποικιλία συνδέσμων).

Στο 2ο μέρος έχουμε:

Article, Letter, Review, Report, Proposal


Βέβαια, αυτές είναι οι γενικές κατηγορίες, πρέπει να σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τη δομή διαφόρων τύπων εκθέσεων.


Πάντως, εάν έχετε μάθει τη δομή τους και έχετε καλό λεξιλόγιο, δε θα αντιμετωπίσετε ιδιαίτερο πρόβλημα. Επίσης προσοχή στο ύφος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
article με εύκολο θέμα...έτσι πιστεύω!
ρε συ, με reviews πώς τα πας?λες να έχει κ τέτοιες το 2o part?

Καλά τα πάω γιατί ξέρω καλό λεξιλόγιο ( live) και έχω φαντασία, καθώς δεν έχω βιώσει καμία από τις καταστάσεις που λένε τα θέματα και συνήθως δημιουργώ ψεύτικες κατάστασεις. Πιστεύω ότι το part 2 θα έχει σίγουρα review καθώς δεν έχουνε βάλει για καιρό. Και για το part 1 essay και article...

Ένα είναι το σίγουρο. Εαν έχει letter δεν κοιτάω κανένα άλλο ... Στο φροντηστήριο στα letter δεν έχω πάρει ποτέ λιγότερο από 17
Υπομονή! 6 μέρες μείνανε και μέτα ΤΕΛΟΣ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
εγώ έχω κ προφορικά στις 11 Ιουνίου...άρα όχι ΤΕΛΟΣ...!
κύριε...ευχαριστώ πάρα πολύ!!Σας/σου(?) είμαι ευγνωμωνουσα για όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά πάντως καλά και οι ξένες γλώσσες, και ειδικά όταν τις μαθαίνεις οργανωμένα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτότο πράγμα:
Γιατί πρέπει μαθητές να ταλαιπωρούν και να θέτουν τον εαυτό τους σε τεστ ωριμότητας δίνοντας πτυχία επιπέδου C2.Δηλαδή σε τι ακριβώς θα τους χρειαστούν?Θα τους βοηθήσουν στις απόλυτες τιμές, ή να καταλάβουν πως κλίνεται το άτιμο το ιημι?
Πιστεύω πως σαν άτομα με περιορισμένη κριτική σκέψη, μπορούν να έχουν με αρκετή άνεση το επίπεδο Β2, αλλά τα δυσκολότερα πτυχία νομίζω είναι για άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία..Φοιτητές πχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
πες τα!Καθομαι τώρα εγώ, παιδί πρώτης λυκείου κ διαβάζω στα γαλλικά για εκτρώσεις, για το νανισμο κ εγώ δεν ξέρω γτ αλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγώ έχω κ προφορικά στις 11 Ιουνίου...άρα όχι ΤΕΛΟΣ...!
κύριε...ευχαριστώ πάρα πολύ!!Σας/σου(?) είμαι ευγνωμωνουσα για όλα!

Όχι τέλος, αλλά σίγουρα όχι και άγχος :)

Πέρα από όποια προετοιμασία θα κάνετε στο φροντιστήριο, προτείνω αγγλικές-αμερικάνικες ταινίες ( όχι με έντονη slang ) / κινούμενα σχέδια στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους (ή με αγγλικούς υπότιτλους αρχικά και σταδιακά χωρίς καθόλου υπότιτλους). Ναι, καλά διαβάσατε, κινούμενα σχέδια, καθώς έχουν τα πιο καθαρά αγγλικά :)

Σιγουρευτείτε επίσης ότι γνωρίζετε τη χρήση τυπικών εκφράσεων, ΜΗ διστάζετε να ρωτήσετε για επεξηγήσεις αν δε καταλάβατε κάτι ( δε βαθμολογείστε αρνητικά γι αυτό ) και προσπαθείστε να το δείτε σαν "συζήτηση με φιλαράκια", δε τρώνε οι άνθρωποι:)

Επίσης από τη δική μου εμπειρία και γνωριμία με εξεταστές προφορικών απο διάφορες χώρες (Αγγλία-ΗΠΑ-Αυστραλία κλπ) να πω ότι είναι γλυκά άτομα με αρκετό χιούμορ και όρεξη και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ προφορές :)


Υ.Γ Αν η ευγνωμοσύνη και τα ευχαριστώ πήγαιναν σε μένα, δε κάνει τπτ, καλή επιτυχία και..θα προσπαθώ να βοηθάω όσο μπορώ καθώς βλέπω μία πολύ ωραία προσπάθεια από τα παιδιά του Ischool, καθώς και τους συμμετέχοντες :)



Υ.Γ 2 Δεν έχω πρόβλημα με τον ενικό (εκτός τάξης :p ) και γενικά προσπαθώ και είμαι πάντα δίπλα στους μαθητές μου / παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
YΓ2:Υπόδειγμα καθηγητη...

εμένα στο Michigan ο κυριούλης που μου έπεσε μ φάνηκε τέλειως κ κάναμε υπέροχη συζήτηση!
Στο Cambridge(το οποιο δινω στο φροντιστηριο) έχω πέσει με κάποιους που δε με ξετρελαναν...Άσχετα αν μου το εβαλαν πανω-πανω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΥΓ2: Το πιο μεγάλο δώρο που μπορεί να λάβει ποτέ ένας καθηγητής είναι η εκτίμηση και αγάπη των μαθητών του, ή ακόμα και 1 ειλικρινές "ευχαριστώ". Δυστυχώς όμως είναι από τα πιο χρήσιμα και ταυτόχρονα από τα πιο παρεξηγημένα "επαγγέλματα" (λειτουργήματα).


To Michigan έχει ένα καλό στα προφορικά, για το οποίο τους βγάζω το καπέλο.

Έχουν δώσει τη δυνατότητα στον εξεταστή αν δει ότι ο υποψήφιος δε μπορεί να μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα που έχουν διαλέξει, να μιλήσει για όποιο θέμα του αρέσει ( θα το διαπιστώσει/ρωτήσει ο εξεταστής ). Δηλαδή, προσπαθούν να τον κάνουν να μιλήσει, δε τον υποχρεώνουν να μιλήσει για πράγματα που δε του αρέσουν ( ή που μπορεί να τα μισεί κι όλας... (!) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ναι στο michigan ετσι είναι. Μόλις άκουσε ότι έχω πολλούς φίλους με ρώτησε για social life. Τώρα στο advanced με ρώτησε για gender roles ( Does school reinforce gender stereotypes?). Ανάλογα και με τον εξέταστη. Αν πέσεις σε καμμένο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από αυτούς που δίνουν CPE..
Έχει διαβάσει κανένας τα βιβλία που δίνονται για έκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όχι και πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά και πρέπει να το ξέρεις καλά το βιβλίο γιατί εκεί ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ αν πέσει καλό θέμα σκέφτομαι να γράψω.Θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top