Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σε περιμένω απο το Αγρινιο στην Κοζανη εξω απο το 5ο Γυμνασιο να με εμψυχώνεις!:p
Kαι απο τι ξερω θα έχει και ακουστικο με το κλασικο κασετοφωνακι!Τη βαψαμε!Ας ειναι καλα το Michigan που δινω σε ξενοδοχειο 5 αστερων!μχαχαχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α ωραια εχουμε και κατι γνωσους στην κοζανη.θα κανω σταμπα το αβαταρ σου(ή εχεις ανεβασει φωτο???)κι εσυ 5ο?και εγω εκει εδωσα!χαχα μην ανησυχεις βρε κι εμεις αυτο φοομασταν στο ακουστικο αλλα δεν ειχαμε προβλημα.ασε ασε,ερχοταν σε καθε part ενας κουνιστος με μια πλουζα κολλητη και εγραφε με πορτοκαλι κιμωλια το προγραμμα!!!:lol::lol::lol:
οσο για το ξενοδοχειο,αντε ρε,ποιος τη χαρη σου!εγω θυμαμι διναμε προφορικα σε ξενοδοχειο 3 ή 4 αστερων και ειχαμε ριμαξει τα μπισκοτακια στη ρεσεψιον!και εγω με την κοπελα που θα μπαιναμε μαζι,οταν μας φωναξαν ειχαμε παει τουαλετα και να μας ψαχνουν!!!:jumpy:επεισοδιακες εξετασεις,ασε,ασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο edexcel είχαμε παει για προφορικα (Β1) με ενα φίλο μου σε λάθος αίθουσα!
Και αφου μας εξετασε η κολογρια η εξεταστρια τοτε καταλαβε οτι ημασταν αιθουσα 1 και οχι στη 2.Επειτα πήγαμε στη 2 και ήταν μια γκομεναρα εξεταστρια η οποια εντωμεταξυ εξυνε και τα πόδια της.Εμεις εν τω μεταξυ είχαμε μαθει τα θεματα απο πριν και η γλωσσα μας ροδανι!Ολα αυτα περσι το Μαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
εμεις δεκεμβρη μηνα να ειμαστε εξω στο κρυο 2 ωρες νωριτερα πριν την εξεταση για αν προλαβουμε τα θεματα και η καθηγητρια να μην μας αφησει να μπουμε μεσα στο ξενοδοχειο γιατι ελεγε οτι θελει να βαλει πρωτα τους αδυναμουν να εξεταστουν και αν ζητησουν καποιο αλο να μπει πρωτο να πει οτι δεν εχει ερθει ακομα!!!απαπα ασε και στην αιθουσα πριν μπουμε,μεσα ηταν 2 παιδια και να προσπαθουμε να ακουσουμε τι ελεγαν αλλα να μιλανε τοσο μπερδεμενα που τιποτα!βασικα τα προφορικα εχουν φαση,αρκει να χαλαρωσεις.ειχα και ο τραπεζομαντηο στα χερια μου επαιζα εμ την ακρη και παραλιγο να το ριξω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γαματα ειναι ρε και εχει και πολύ φαση!
Πρεπει να είσαι cool.Εν τω μεταξύ στο Michigan και τα 7 παιδια δινουμε την ΙΔΙΑ ωρα!(15:45) 1 Ιουνίου!Θα γίνουμε σουργελο!μχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι εχει φαση να δινεις με την παρεα σου!!!!το ξενοδοχειο που ειμασταν ηταν ακριβως διπλα απο εναν κινηματογραφο και αν βλεπεις μεσημεριατικα να κανουμε σα χαζα,να ειαμστε και οι 15-που δε διναμε ακριβως ην ιδια ωρα-ολοι εκει μαζεμενοι και να εχουμε σηκωσει τη γειτονια στο ποδι!οι αλλοι να παιζουν με τις ομπρελες πολεμο,εγω να χαζευω τις προσεχως ταινιες(τη μια την εφερε την προηγουμενη βδομαδα:lol:),μια φιλη μου να παιρνει τηλεφωνα για να μαθει τα θεματα,το φυτο να καθεται και να λεει και να ξαναλεει τα μαθηματα....τρελα τρελα τρελα!!!γι αυτο ρε γαμωτο θα μου λειψουν τα κωλοπαιδα.....να δεις που τα προφορικα θα τα ευχαριστηθεις παρα πολυ.εγω γελαγα με την προφορα του εξεταστη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι δεν είχε original προφορα αγγλου?
Εγω περιμενω ναρθει η μερα πως και πως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
και βεβαια ειχε!αλλα μου σπαει τα νευρα η προφορα τους!ειναι πολυ αστεια!τη διπλανη μου την επιασε και νευρικο γελιο!ωχ,παει λεω,γιναμε ρεζιλι!εκανα τη βλακεια παντως κιαγχωθηκα εκεινη τη μερα!εσυ κοοιτα να χαλαρωσεις και να την ευχαριστηθεις!;)

τεσπα,πρεπει να φυγω!συνεχιζουμε την εμψυχωση αυριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
κακιεεεες.....καλα ενταξει και εγω ειχα ψιλογελαγα και η διπλανη μου ειχε σκασει!ασε και την αλλη την πατατα,ηθελα να πω ειμαι χαλια μαγειρισα και λεω "i'm a terrible cookeee.....cook"στο τσακ τη γλιτωσα!!!!!


τι λετε ρε παιδια?εγω το δεκεμβρη εδωσα lower και τα γραμματα ηταν καταμαυρα!αφηστε ρε στο ρeading κοιταζα αν μοιρασω απαντησεις στους αλλους παρα να γραψω εγω!η μια κοπελα κοπηκε στο reading απο δικη μου βλακεια!:(αλλα οκ,το πηρε.

Για τα χαρτιά λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ στα προφορικά του cambridge είχα πιάσει συζήτηση με τους εξεταστές πριν ακόμα εξεταστώ :) και όταν μπήκα μέσα μου είπαν hi jim . O άλλος με κοιτούσε κάπως έτσι :( Πήρα Α+ παρόλο που είπα μερικές χαζομάρες

Στο edexcel πάλι μπήκε μια άσχετη μέσα στην αίθουσα ενώ μιλούσαμε και άκουσε διάφορα μπινελίκια από τους εξεταστές.

Για το proficiency μη μιλήσω καλύτερα. Ένα έχω να σας πω, το θέμα ήταν social life και καταλήξαμε να μιλάμε για τον καραγκιόζη και τους εφηβικούς έρωτες ( αυτό πάει αν πει να φέρνεις τη συζήτηση στα μέτρα σου). Την είχα τρελάνει την εξετάστρια και έτσι πήρα PASS. Στο τέλος της λέω, αν δεν με περάσετε το βράδυ θα ακούσετε στις ειδήσεις για μια αυτοκτονία:lol::lol::lol::lol:. Ηταν τέλεια

Φέτος δίνω μόνος μου cambridge αλλά την ώρα που γράφω εγώ writing οι φίλοι μου δίνουν michigan oral και είπανε να με υποστηρίξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σε λίγο θα κανουμε το τοπικ, "Τοπικ Υποστήριξης Εξετάσεων Γλωσσομάθειας" ασχετα αν έχει αλλο τίτλο!Tεσπα!
Σκεφτομαι να κάνω κατι ακραίο.Περσι το χα κανει και σπασαμε πολύ πλάκα!Είχα ηχογραφήσει τα προφορικά του Edexcel.Και ούτε με κατάλαβαν.Μονο που δεν ειχα ήχο Dolby Digital :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αν σε πιάσουν όμως την έβαψες :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στα προφορικά θυμαμαι πολύ καλά πως μόνο το ID και την αποδειξη συμμετοχης μας ζήτησαν και μετα μας παρέλαβε μια ξανθιά χαζή με μια χαζοτσίχλα και μας είπε στα ελληνικα να περιμενουμε απέξω ως που να μας φωναξουν!Στο περίμενε έκανα αυτην την φαινή ιδέα.Και ούτε με κατάλαβαν.Στο Edexcel ομως!Στο Μισιγκαν δεν ξερω αν θα το εφαρμόσω!

Και για να μην ξεχνίομαστε 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ για το ECCE!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ δίνω το Σάββατο προφορικά για το ΕCPE :what::hmm::!::s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Περιμένουμε εντυπώσεις!!!!
GOOD LUCK!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Thank you!! :thanks: :):bye::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ δίνω το Σάββατο προφορικά για το ΕCPE :what::hmm::!::s

Αν μπορέσεις σε παρακαλώ να γράψεις τι σε ρώτησαν για να το πω στους φίλους μου που δίνουν :xixi:. Με έχουν βάλει να κάνω έρευνα αγοράς...:P Όποιον ξέρω ότι δίνει michigan να τον ρωτάω για τα προφορικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σου γω θεματα για τους φίλους σου που επεσαν τα τελευταια 3 χρονια!
Απο ενα τυχαίο ποστ στο ΝΕΤ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν όσοι δίνουν προφορικα ECPE ορίστε μερικά τα οποία τα βρηκα στο net απο τη φίλη Aθηναία.

Πότε δίνεις προφορικά;Αργησα να σου απαντήσω.Ελπίζω να σε πρόλαβα...
Λοιπόν,έμαθα ότι ρωτούν τα εξής:
1)Οπως είπες κι εσύ για λογοκρισία
2)Discipline-Πειθαρχία.Εάν πρέπει να έχουμε πειθαρχία,σε τι μας βοηθάει κλπ
3)Σχετικά με τα πανεπιστήμια,για τις διαδηλώσεις,εάν συμφωνούμε και φυσικά περί ιδιωτικοποιήσεων των πανεπιστημίων κλπ,όπως επισης πολύ σωστά ανέφερες.
4)Communication & Body Language-Εάν μπορούμε να επικοινωνήσουμε με τους άλλους μέσω της γλώσσας του σώματος(expressions,jesture,posture,eye contact etc-σου αναφέρω σχετικό λεξιλόγιο).Εαν δυο άνθρωποι που μιλούν την ίδια γλώσσα,μπορούν να καταλάνουν ο ένας τον άλλο.Κατι τετοιο με ρώτησε.Και ειπα ότι,παίζει ρόλο και η γλώσσα του σώματος,δηλ το κατά πόσο πχ λέει αλήθεια καποιος,αυτό φαίνεται απ τις εκφράσεις του κλπ.Σε μένα έπεσε αυτό το θέμα σε συνδυασμό με τις ξένες γλώσσες.Η εικόνα που μου έδειξε ήταν δυο κοπέλες που εμοιαζαν σαν να μιλάνε.Σαν να ήταν η μία ενοχλημένη και με τα χέρια και τις εκφράσεις του προσώπου της,να εξηγεί κάτι στην άλλη.
5)Ξένες γλώσσες.Εάν ειναι σημαντικό να μαθαίνουμε ξένες γλώσσες.Σε τι μας βοηθάνε.Αλλη ερώτηση σχετική ήταν για τα παιδιά που είναι bi-lingual.Δηλ εάν έχουν γονείς από διαφορετικές χώρες.Εαν είναι σωστό ή όχι.Με ρώτησε και αυτό.
6)Group Holiday.Δειχνει μέσα σε μια βάρκα ή κανό,δεν ξέρω,μαμάδες με παιδιά να κάνουν κωπηλασία(rowing-μπορεί να γνωρίζεις τη λέξη,απλά στην αναφέρω).Τι μπορεί να κάνουν;Γιατί ειναι σε ομάδα;Κανουν ομαδικές διακοπες;Ποια η γνώμη σου να κανουμε ταξιδια σε ομάδες ή μονοι μας;
7)Σε συνδυασμό με το group holiday,ρωτούν γενικά για τον τουρισμό.Εαν δηλ σου αρέσει να ταξιδεύεις στο εξωτερικό,ποια τα οφέλη οταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό και γενικά για τον τουρισμό και τους τουρίστες που έρχονται πχ στη χώρα μας.Θελουν λεξιλόγιο όπως "the inflow of foreign exchange is a source of state revenue and very important of the economy of the country."Ζητουν να μάθουν εάν πχ ο τουρισμός έχει και μειονεκτήματα πχ στη χώρα μας και παρόμοιες ερωτήσεις.
8)Peer pressure.Εαν επηρρεαζόμαστε δηλ απ τους συνομιλήκους μας.

Αυτά τα θέματα μπόρεσα και έμαθα κι εγώ και διάβασα πριν δώσω και τελικά έπεσα όπως σου είπα στο θέμα επικοινωνία-body language.

Eλπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Εάν θες,γράψε μου να μου πεις τι σε ρώτησαν!Ελπίζω τα ευκολότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Στα προφορικά θυμαμαι πολύ καλά πως μόνο το ID και την αποδειξη συμμετοχης μας ζήτησαν και μετα μας παρέλαβε μια ξανθιά χαζή με μια χαζοτσίχλα και μας είπε στα ελληνικα να περιμενουμε απέξω ως που να μας φωναξουν!


χα,κι εμας μια τετοια ακριβως μας ειχε εξω απο το δωματιο στο cambridge!πολυ ηλιθια νπαιδια,πηγα να πω στους επομενους τι μας ρωτησε και μου λεε:αντε κατω τωρα!:mad:τι βλαμμενη...και απο τα αγορια που εξεταζαν πριν απο μας,με τον ενα κανω παρεα και οταν βγηκε μου κουνησε το κεφαλι καταφατικα και του κανω :no1: και αυτη μας κοιταζε χαζοχαμογελωντας!ρε αϊ...μου ηρθε να της πω αλλα εχε χαρη που ειχα και αγωνια....

ααααα το λογοκρισια το καναμε και το ξερω καλα!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top