Σπουδές στον Καναδά

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γεια σας..:) Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν πανεπιστήμια στον Καναδά για αγγλικά φιλολογία..:ermm: Mπορώ από φροντιστήριο να πάρω υποτροφία ή κάτι τέτοιο σε ένα πανεπιστήμιο; :ermm: Kαι πού μπορώ να δουλεύω μετά; :/:

Καταρχήν για ποια πανεπιστημια ενδιαφέρεσαι??Μπορείς να κοιτάξεις στις ιστοσελίδες τους και να δεις για ποιες σπουδές ενδιαφέρεσαι..Όμως όπως ξέρεις η Αγγλική είναι η μητρική γλώσσα και δεν έχουν τμήματα φιλολογίας όπως στην Ελλάδα (μπορείς να κοιτάξεις για literature, history, philosophy κλπ.)..Είναι τελειώς διαφορετικό το εκπαιδευτικό σύστημα..

Όχι υποτροφία από φροντιστήριο δεν μπορείς..Ολική υποτροφία δίνουν τα ίδια τα πανεπιστήμια σε εξαιρετικές περιπτώσεις βέβαια, όταν π.χ ο μαθητής δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει τα δίδακτρα αλλά έχει διαπρέψει σε διαγωνισμούς, στο σχολείο κλπ..Τώρα για financial aid ( οικονομική βοήθεια) νομίζω πως δίνουν για προπτυχιακές σπουδές στον Κανάδα.

Η διαδικασία είναι αρκετά χρονοβόρα και αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα. Πρέπει να δώσεις και κάποιες εξετάσεις, το TOEFL ή IELTS..

Καλή Επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ClickFuse

Νεοφερμένος

Ο ClickFuse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γεια σας!

Με λένε Μανώλη.Είμαι 22 ετών (σε 5 μέρες γίνομαι 22) και είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.

Δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν και δεδομένου του γεγονότος ότι έχω καναδική υπηκοότητά (γεννημένος στο Μόντρεαλ), σκέφτομαι να κάνω ένα δεύτερο πτυχίο, σε ένα αντικείμενο που το έχω μαράζι, Μηχανολόγος Μηχανικός στο Concordia University.

Τι γνώμη έχετε; Τα δύο μεγαλύτερα προβλήματα που με κρατάνε είναι

Θα διαρκέσει 5 χρόνια, και
Θα χάσω τον ήλιο και τον καλό καιρό της Ελλάδας (όχι τίποτε άλλο,άλλα φοβάμαι μήπως πάθω αβιταμίνωση από την έλλειψη ηλιοφάνειας)

Ξέρω τι θα σκεφτείτε "γιατί δεν κάνεις ένα μεταπτυχιακό εκεί;"
Η απάντηση είναι πως στο Μόντρεαλ δεν έχει κάτι που να μου αρέσει πάνω στην λογιστική,είναι όλα γενικολογίες, αφήστε που αν βγάλεις εκεί πανεπιστήμιο, σε συνδέουν με εταιρία πριν καν δώσεις βιογραφικό!

Τι λέτε; Ξέρω πως υπάρχουν εδώ μέσα παιδιά που σπουδάζουν στον Καναδά,σας παρακαλώ τα φώτα σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trai12

Νεοφερμένος

Ο trai12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετω τα παιδια, εψαξα στο google σχετικα με τις σπουδες στον Καναδα και επειδη παρατηρησα οτι γνωριζετε πολλα πραγματα πανω σε αυτο θα ηθελα, αν σας ειναι φυσικα ευκολο, να μου λυσετε καποιες αποριες γιατι εχω φτασει σε σημειο απελπισιας με ολα αυτα που γινονται εδω στην Ελλαδα. :/:

Καταρχην, το ονομα μου ειναι Θανος, ειμαι αποφοιτος γενικου λυκειου (δυστηχως ανιδεικευτος), φετος εκανα τα χαρτια μου για τον στρατο (φευγω 29 σεμπεμβριου) ωστε να ξεμπερδευω απο αυτο και να μπορω να φυγω καποια στιγμη στο εξωτερικο για δουλεια. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Καναδα σε οτι αφορα την οργανωση σαν κρατος, παιδεια, κοινωνια, οικονομια κτλ και μαζι με ενα αλλο φιλαρακι σκεφτομαστε να φυγουμε, να ξενιτευτουμε με οτι αυτο συνεπαγεται.

Η κυρια μου απορια λοιπον ειναι αν θα μπορεσω να βρω μια δουλεια (οτιδηποτε) και παραλληλα να σπουδαζω εκει πανω στο αντικειμενο που με ενδιαφερει. Γνωριζω την αγγλικη γλωσσα σε ικανοποιητικο επιπεδο αν και εχω ακουσει για το πτυχιο TOEFL το οποιο θα χρειαστω σε περιπτωση που θελω να εισαχθω σε καποιο college, αν δεν κανω λαθος :) Εχω παρει μονο lower btw.

Οποτε ο μονος προβληματισμος μου για αρχη ειναι η εγκατασταση μου εκει, δηλαδη θελω να ξεκινησω δουλευοντας εκει και να μαζευω σιγα σιγα καποια λεφτα για να ξεκινησω τις σπουδες μου στον καναδα και ολα να μπουν σε μια σειρα, με λιγα λογια θελω να χτισω το μελλον μου εκει. Ειναι κατι τετοιο εφικτο δεδομενης της καταστασης μου (απολυτηριο λυκειου, χωρις ειδικοτητα) και επισης θα χρειαστω πολλα λεφτα να εχω στην διαθεση μου ξεκινωντας?

Συγγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να τα διαβασετε ολα αυτα :) Θα περιμενω απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost4ever

Νεοφερμένος

Η lost4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Ειμαι καινούργια στο φορουμ, έχω πτυχίο βιολογίας και θα κάνω μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος ξέρει, αν σε πληρώνουν για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στον καναδά και συγκεκριμένα στο ubc. Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί. Στο site τους αναφέρουν περιπου 25.000 καναδέζικα δολλάρια δίδακτρα. Από κάποιο γνωστό γνωστού καθώς και σε προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ότι σε πληρώνουν. Τι ισχύει τελικά και υπο ποιες προυποθέσεις μπορείς να έχεις χρηματοδότηση? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χαιρετω τα παιδια, εψαξα στο google σχετικα με τις σπουδες στον Καναδα και επειδη παρατηρησα οτι γνωριζετε πολλα πραγματα πανω σε αυτο θα ηθελα, αν σας ειναι φυσικα ευκολο, να μου λυσετε καποιες αποριες γιατι εχω φτασει σε σημειο απελπισιας με ολα αυτα που γινονται εδω στην Ελλαδα. :/:

Καταρχην, το ονομα μου ειναι Θανος, ειμαι αποφοιτος γενικου λυκειου (δυστηχως ανιδεικευτος), φετος εκανα τα χαρτια μου για τον στρατο (φευγω 29 σεμπεμβριου) ωστε να ξεμπερδευω απο αυτο και να μπορω να φυγω καποια στιγμη στο εξωτερικο για δουλεια. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Καναδα σε οτι αφορα την οργανωση σαν κρατος, παιδεια, κοινωνια, οικονομια κτλ και μαζι με ενα αλλο φιλαρακι σκεφτομαστε να φυγουμε, να ξενιτευτουμε με οτι αυτο συνεπαγεται.

Η κυρια μου απορια λοιπον ειναι αν θα μπορεσω να βρω μια δουλεια (οτιδηποτε) και παραλληλα να σπουδαζω εκει πανω στο αντικειμενο που με ενδιαφερει. Γνωριζω την αγγλικη γλωσσα σε ικανοποιητικο επιπεδο αν και εχω ακουσει για το πτυχιο TOEFL το οποιο θα χρειαστω σε περιπτωση που θελω να εισαχθω σε καποιο college, αν δεν κανω λαθος :) Εχω παρει μονο lower btw.

Οποτε ο μονος προβληματισμος μου για αρχη ειναι η εγκατασταση μου εκει, δηλαδη θελω να ξεκινησω δουλευοντας εκει και να μαζευω σιγα σιγα καποια λεφτα για να ξεκινησω τις σπουδες μου στον καναδα και ολα να μπουν σε μια σειρα, με λιγα λογια θελω να χτισω το μελλον μου εκει. Ειναι κατι τετοιο εφικτο δεδομενης της καταστασης μου (απολυτηριο λυκειου, χωρις ειδικοτητα) και επισης θα χρειαστω πολλα λεφτα να εχω στην διαθεση μου ξεκινωντας?

Συγγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να τα διαβασετε ολα αυτα :) Θα περιμενω απαντηση!
Δυστυχώς το βιογραφικό σου είναι λίγο φτωχό. Αν και ο Καναδάς δεν έχει τόσο αυστηρές προϋποθέσεις μετανάστευσης όπως οι ΗΠΑ,εντούτοις δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι. Ψάξε στις ιστοσελίδες που αφορούν τη μεταναστευτική πολιτική, έχουν ένα σύστημα που βάσει των προσόντων σου μαζεύεις πόντους. Θα πάρεις μία ιδέα.
Για σπουδές ισχύουν περίπου τα ίδια με ΗΠΑ. Αν ήξερες Γαλλικά, θα είχες πλεονέκτημα και φυσικά περισσότερους πόντους.

Γεια σας παιδιά. Ειμαι καινούργια στο φορουμ, έχω πτυχίο βιολογίας και θα κάνω μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος ξέρει, αν σε πληρώνουν για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στον καναδά και συγκεκριμένα στο ubc. Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί. Στο site τους αναφέρουν περιπου 25.000 καναδέζικα δολλάρια δίδακτρα. Από κάποιο γνωστό γνωστού καθώς και σε προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ότι σε πληρώνουν. Τι ισχύει τελικά και υπο ποιες προυποθέσεις μπορείς να έχεις χρηματοδότηση? Ευχαριστώ
Τελείωνε πρώτα το μεταπτυχιακό σου και μετά σε συνενόηση με τους καθηγητές σου μπορείς να πας Καναδά για διδακτορικό. Στο ερώτημα σου. Αυτά τα θέματα συνήθως ρυθμίζονται με τον επιβλέποντα σου και εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofia106

Νεοφερμένος

Η sofia106 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα και απο μενα παιδια!καταρχας να σας συγχαρω για την απιστευτη δουλεια που κανετε!χρειαζομαι και εγω ομως την βοηθεια σας!λοιπον με λενε Σοφια και ειμαι 22 χρονων!εχω τελειωσει γραφιστικη σε ιδιωτικο ιεκ ενω παραλληλα κανω 6 χρονια θεατρο!δεν εχω παει ομως σε σχολη θεατρου!ο στοχος μου ειναι να σπουδασω υποκριτικη στο βανκουβερ και να μεινω εκει μονιμα!παραλληλα με την σχολη θελω να δουλευω και ολας για να συντηρω τον εαυτο μου και ολα τα εξοδα που προκυπτουν απο σχολη και διαμονη!η κυρια ερωτηση μου ειναι χρειαζεται να εχω πτυχιο θεατρου απο εδω για να σπουδασω στον καναδα??οποιος γνωριζει λεπτομερειες ας μου απαντησει!ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snik38

Νεοφερμένος

Ο snik38 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, με ενδιαφερει και εμενα η μεταναστευση στον Καναδα και ζητω απο τωρα συγνωμη για την μια ακομα ερωτηση που γινεται πανω σε αυτο το θεμα. Διαβασα ολες τις σελιδες και πηρα μια ιδεα για το θεμα μιας και τελευταια με αυτα που γινονται γυρω μας δεν ξερω τι να κανω οποτε θα χρειαστω την βοηθεια σας.

Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη, ειμαι 23 χρονων αποφοιτος δημοσιου ιεκ (χωρις πιστοποιηση) στην πληροφορικη, μου εχουν βγει τα ματια στο διαβασμα για να παρω καποιες γνωσεις πανω στο θεμα που δεν μου παρειχε το ιεκ οπου ειχαν σαν αποτελεσμα να εχω δουλεψει ως freelancer web designer για 2 χρονια περιπου και να δουλευω ακομα αλλα δυστυχως δεν ειμαι γραμμενος πουθενα και τα χρηματα ειναι μαυρα. Με τον στρατο τελειωσα τον Αυγουστο και απο οταν ξαναρχισα την δουλεια που εκανα βλεπω οτι εχει χειροτερεψει παρα πολυ η κατασταση σε σχεση με τον ενα χρονο που ημουν εκτος οποτε κατι πρεπει να γινει γιατι με τα χρηματα που παιρνω αυτην την εποχη απλα επιβιωνω. Παραλληλα με το web design ασχολουμαι και με την φωτογραφια και εχω δουλεψει σε 2 γαμους ως βοηθος φωτογραφος αλλα αυτο το αντικειμενο δεν το εχω σπουδασει καθολου.
Στον Καναδα (Μοντρεαλ) εχω συγγενεις που μπορουν να με φιλοξενησουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να ερθει καποιος στον Καναδα και να δουλεψει εκει, σε ενα τεστ που εκανα εβγαλα 63 ποντους πραγμα που μπορει να αλλαξει αν αρχισω μαθηματα στα Γαλλικα για να παρω τους εξτρα ποντους της γλωσσας.

Γενικα προσπαθω αυτες τις μερες να μαζεψω πληροφοριες ωστε να κανω καποιο πλανο για τα επομενα 1-2 χρονια, να προετοιμαστω καταλληλα και να φυγω οποτε αν με βοηθουσατε θα σας ημουν υποχρεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έχω γράψει το θέμα μου και σε άλλο θέμα, αλλά επειδή αφορά συγκεκριμένα τον Καναδά και όχι γενικά θα το γράψω κι εδώ.

Είμαι 15-16 χρονών, μαθητής Α' Λυκείου και θέλω κατά πάσα πιθανότητα να ακολουθήσω Θεωρητική κατεύθυνση μήπως καταφέρω να περάσω Νομική (ιδιαίτερα Αθηνών). Και άλλες σχολές με τραβάνε, αλλά πιστεύω πως θέλω πραγματικά να τελειώσω Νομική σχολή και να κάνω κάτι σχετικό (μάλλον όχι δικηγόρος, πιο πολύ είτε δικαστής, είτε εισαγγελέας, είτε σύμβουλος, είτε να τροποποιώ νομοθετικά μέτρα κλπ.)...
Όπως και να'χει, θα ήθελα νομική σχολή και βλέπουμε αν θα κάνω κάτι σχετικό ή όχι τόσο :)

Επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα το σύστημα είναι τέτοιο, στο οποίο κάποιος που γράφει άριστα λατινικά και λογοτεχνία έχει πολλές πιθανότητες να περάσει Νομική (το φέρνω σαν παράδειγμα για να δείξω ότι θα έπρεπε να εξεταζόμαστε σε πιο συγκεκριμένα γνωστικά αντικείμενα όπως δίκαιο και όχι μόνο σε γενικότερα αντικείμενα), κι εγώ δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω τόσο ψηλά όσο οι βάσεις της Νομικής, σκέφτομαι να έχω 2η λύση να πάω έξω αν δεν τα καταφέρω εδώ. (Δεν με πειράζει μια απλή άποψη πάνω σε αυτό, αλλά να μην σταθούμε, καθώς άλλο είναι το θέμα μου)

Αν πάω έξω, θα πάω στον Καναδά διότι είμαι Καναδός πολίτης, και εκτός αυτού έχω ECPE (Proficiency), άρα γνωρίζω και την αγγλική γλώσσα καλά (γνωρίζοντας φυσικά ότι μιλάνε και γαλλικά εκεί). Κυρίως όμως αξίζει να εκμεταλλευτώ την υπηκοότητα.

Απ'όσο μου έχουν πει, πρέπει να δώσω LSAT εξετάσεις για να περάσω στο πανεπιστήμιο που θέλω (McGill στο Montreal). Όμως, αν είναι δύσκολες και θέλουν διαβάσματα κλπ, λογικά θα επηρεάσουν την απόδοσή μου στις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω! Μήπως να σπουδάσω κάτι άλλο εδώ και μετά να πάω (αν μου δίνεται η δυνατότητα!) να κάνω μεταπτυχιακό στη Νομική έξω? Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω στο θέμα και στις LSATs?

Να αναφέρω επίσης ότι δεν γνωρίζω δεύτερη ξένη γλώσσα πέραν της αγγλικής.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Υ.Γ: Επειδή κάτι βλέπω για το McGill, ότι ίσως το Law School του χρειάζεται γνώση της γαλλικής και μάλιστα σε καλά επίπεδα, θα μπορούσα να πάω και σε άλλο μέρος του Καναδά, οπότε δεν είναι και τεράστιο πρόβλημα! Απλά έχω γνωστούς στο Montreal που ίσως να μπορούσαν να με βοηθήσουν λίγο στην αρχή, και απ'ότι γνωρίζω το McGill είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κατ' εμέ να τελειώσεις κανονικά το σχολείο εδώ. Αν τα πράγματα δεν πάνε κατ' ευχήν, μείνε ένα χρόνο ακόμη Ελλάδα και προετοίμασε την μετάβαση σου στον Καναδά. Οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν ένα χρόνο πριν και η προσπάθεια για Πανελλαδικές με LSΑΤ, που θέλει άριστη γνώσης Αγγλικής, δεν συνδυάζονται. οπότε τότε θα μπορείς να μάθεις και κάποια βασικά Γαλλικά. Εννοείται γράφεται στο ελληνικό πανεπιστήμιο που θα περάσεις.
Αφού έχεις την προοπτική του Καναδά δεν αξίζει να τραβιέσαι σε ελληνικά πανεπιστήμια. Επίσης παραδοσιακά οι Νομικές δέχονται μόνο δικούς τους απόφοιτους για μεταπτυχιακά. Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο δικαστικός κλάδος, σε συμφέρει απευθείας Καναδά αν και η διαδικασία είναι διαφορετική εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κατ' εμέ να τελειώσεις κανονικά το σχολείο εδώ. Αν τα πράγματα δεν πάνε κατ' ευχήν, μείνε ένα χρόνο ακόμη Ελλάδα και προετοίμασε την μετάβαση σου στον Καναδά. Οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν ένα χρόνο πριν και η προσπάθεια για Πανελλαδικές με LSΑΤ, που θέλει άριστη γνώσης Αγγλικής, δεν συνδυάζονται. οπότε τότε θα μπορείς να μάθεις και κάποια βασικά Γαλλικά. Εννοείται γράφεται στο ελληνικό πανεπιστήμιο που θα περάσεις.
Αφού έχεις την προοπτική του Καναδά δεν αξίζει να τραβιέσαι σε ελληνικά πανεπιστήμια. Επίσης παραδοσιακά οι Νομικές δέχονται μόνο δικούς τους απόφοιτους για μεταπτυχιακά. Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο δικαστικός κλάδος, σε συμφέρει απευθείας Καναδά αν και η διαδικασία είναι διαφορετική εκεί.

Γαλλικά? χμ... δύσκολο, του χρόνου με τα φροντιστήρια δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω και γαλλικά... Θέλει άριστα αγγλικά και βασικά γαλλικά?
Να ρωτήσω, έχουν διάβασμα οι LSAT? Ή πας και γράφεις ότι ξέρεις?
Κοίταξε, το να σπουδάσω εκεί θα είναι δύσκολο καθώς είναι + χρόνια εξόδων (νοίκια κλπ.), οπότε αν μπορέσω το κάνω θα πάω για Νομική περισσότερο. Μεταπτυχιακό θα κάνω σχεδόν σίγουρα!

Αφού δέχονται μόνο αποφοίτους για μεταπτυχιακά, έτσι κι αλλιώς πρέπει να σπουδάσω πρώτα... Μπορώ να σπουδάσω κάτι άλλο εδώ (π.χ. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών) και να πάω για μεταπτυχιακά νομική εκεί, ή δέχονται μόνο αποφοίτους νομικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γαλλικά θα κάνεις αφού τελειώσεις το λύκειο, αν δεν περάσεις εδώ. Θα είναι συν. Το LSAT φυσικά θέλει προετοιμασία. Γι' αυτό σου είπα να κάτσεις 1 χρόνο και να προετοιμασίες το φάκελο σου.
Καναδά θα πας μόνο για Νομική προπτυχιακό, μεταπτυχιακό αν δε περάσεις Ελλάδα. Υπ' όψιν είναι αρκετά χρόνια. Για να εισαγωγή θα χρειαστείς άριστους βαθμούς στο απολυτηριο και καλό σκορ στο LSAT.
Το ΔΕΣ δεν το συνιστώ. Καλύτερα Πολιτικές Επιστήμες.
Δικαστικό κτλ είναι πιο εύκολα εκει. Μετράνε εμπειρία, ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γαλλικά θα κάνεις αφού τελειώσεις το λύκειο, αν δεν περάσεις εδώ. Θα είναι συν. Το LSAT φυσικά θέλει προετοιμασία. Γι' αυτό σου είπα να κάτσεις 1 χρόνο και να προετοιμασίες το φάκελο σου.
Καναδά θα πας μόνο για Νομική προπτυχιακό, μεταπτυχιακό αν δε περάσεις Ελλάδα. Υπ' όψιν είναι αρκετά χρόνια. Για να εισαγωγή θα χρειαστείς άριστους βαθμούς στο απολυτηριο και καλό σκορ στο LSAT.
Το ΔΕΣ δεν το συνιστώ. Καλύτερα Πολιτικές Επιστήμες.
Δικαστικό κτλ είναι πιο εύκολα εκει. Μετράνε εμπειρία, ηλικία.

Δηλαδή από Πολιτικές Επιστήμες είναι πιο εύκολο να μπω Νομική μεταπτυχιακά εκεί?
Άρα, για να καταλάβω... step by step τι κάνω? Δίνω, αν δεν περάσω πάω π.χ. Πολιτικές Επιστήμες και όταν αποφοιτώ (ή στην τελευταία χρονιά) δίνω LSAT μήπως μπω εκεί μεταπτυχιακά?

Απ'ότι είδα για να σε πάρουν στο Faculty of Law θέλουν 60... κάτι, δεν θυμάμαι πως τα είπε, δηλαδή 2 χρόνια πανεπιστημίου ή κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για Καναδά ή όχι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μισό λεφτό. Για Ελλάδα ή Καναδά μιλάμε; Πες τι διαδρομή έχεις κατά νου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μισό λεφτό. Για Ελλάδα ή Καναδά μιλάμε; Πες τι διαδρομή έχεις κατά νου.

Λοιπόν. Αν περάσω Ελλάδα Νομική (και όχι μόνο Νομική), θα σπουδάσω κανονικά και θα πάω για μεταπτυχιακά Καναδά. Φυσικά, και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μάθω τι πρέπει να κάνω για να με δεχτούν, αλλά θα έχω χρόνο να το ψάξω περαιτέρω.

Τα δύσκολα είναι αν δεν περάσω Νομική. Τότε σκέφτομαι μήπως, είτε να προσπαθήσω να πάω για προπτυχιακά και να μείνω και για τα μεταπτυχιακά Καναδά, πράγμα όμως όχι εύκολο να μείνω για σπουδές τόσα χρόνια και να πληρώνω και νοίκια κλπ, είτε να σπουδάσω κάτι άλλο (είπα για παράδειγμα ΔΕΣ, πρότεινες Πολιτικές Επιστήμες) και αν γίνεται (θα ήθελα να μάθω αν γίνεται) να πάω μετά για μεταπτυχιακό νομική στον Καναδά.

Γενικότερα, θέλω να ξέρω τι πρέπει να κάνω αν θέλω να με δεχτούν εκεί (ξέρω ότι έχει κάποια πράγματα στην ιστοσελίδα, αλλά μπερδεμένα), καθώς και τι μου προτείνετε εσείς να κάνω. Να σπουδάσω ότι καταφέρω εδώ και να προσπαθήσω να πάω για μεταπτυχιακά, ή να κάνω προσπάθεια να φύγω από νωρίς αν δεν μπω εδώ νομική?

Εν τω μεταξύ δεν είμαι και 100% ότι γίνεται να πάω για προπτυχιακές σπουδές χωρίς να έχω σπουδάσει ήδη κάτι, κάτι έλεγε για απαιτήσεις 2 χρόνων σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σενάριο 1:
Προφανώς το ιδανικό. Γίνεσαι κανονικά δεκτός για μεταπτυχιακό. Λογικά θα ζητήσουν υψηλή βαθμολογία στο πτυχίο και στα μαθήματα του κλάδου που θες να ειδικευτείς. Άριστη γνώση Αγγλικών και ίσως κάποια δημοσίευση. Θα πρότεινα να κάνεις και μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και να πας Καναδά για δεύτερο μεταπτυχιακό.

Σενάριο 2:
Α. Βγάζεις μια σχολή στην Ελλάδα. Πρότεινα Πολιτικές Επιστήμες γιατί είναι ότι πιο κοντινό στη Νομική και έξω χαίρει εκτιμήσεως. Μετά κάνεις αίτηση σε καναδικό πανεπιστήμιο για Νομικη και συνεχίσεις για μεταπτυχιακό. Εφικτό. Μία διευκρίνηση: στον Καναδά οφείλεις να σπουδάσεις μία επιστήμη και συνεχίσεις ως δεύτερο πτυχίο τη Νομική. Όμως μερικά πανεπιστήμια επιτρέπουν στους φοιτητές να μεταπηδήξουν στα Νομικά μετά από κάποια χρόνια σπουδών, χωρίς να ολοκληρώσουν το πρώτο πτυχίο.
Β. Φέυγεις απευθείας για Καναδά, όπου κάνεις τα 3 πτυχία. Θα σου ζητήσουν άριστο απολυτήριο, Αγγλικά και LSAT. Έχω επιφύλαξη μήπως θέλουν κι άλλα χαρτιά, ως Καναδός που τελείωσε σχολείο του εξωτερικού.

Προτείνω να μην τρελαίνεσαι. Κάνε την προσπάθεια σου στις Πανελλαδικές. Μόλις έχεις αποτελέσματα στα χέρια σου αποφασίζεις. Αν κάτι πάει στραβά, ανάλογα με τα οικονομικά σου είτε πας απευθείας έξω οπότε μένεις κανά χρόνο ακόμη Ελλάδα και προετοιμάζεις την υποψηφιότητα σου, είτε ακολουθείς τη μεσοβέζικη λύση του ελληνικού πτυχίου και μετά Νομική, μεταπτυχιακό Καναδά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί με βοηθάς πολύ.

Κατά δεύτερον, για το σενάριο 1 όλα οκ, κατάλαβα :)

Για το σενάριο 2.Α) έχω δύο απορίες... στον Καναδά ως απόφοιτος Πολιτικών Επιστημών, πρέπει να σπουδάσω μια συγκεκριμένη επιστήμη, γενικότερα κάτι σχετικό με Πολιτικές Επιστήμες ή ότι θελήσω? Επίσης, σκεφτόμουν ΔΕΣ λόγω του διεθνούς flexibility, αλλά λες Πολιτικές Επιστήμες καλύτερα διότι είναι πιο κοντά στα Νομικά... δεν ήξερα ότι χαίρει εκτιμήσεως έξω! Εντύπωση μου κάνει. Τι δουλειά μπορείς να κάνεις τελειώνοντας σχολή Πολιτικών Επιστημών?

Το σενάριο 2.Β) φαίνεται υπερβολικά ζόρικο και πιστεύω δεν υπάρχει λόγος, ακόμα και να μην μπω νομική, να μη διαβάσω να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό και να μπω σε μια αρκετά καλή σχολή, με προοπτικές νομικών μεταπτυχιακών. Θα το επέλεγα μόνο αν δεν πέρναγα σχεδόν πουθενά.

Έχεις δίκιο, αλλά αγχώνομαι μήπως δεν προλάβω, καθώς ούτε που ήξερα (και ούτε ξέρω ακόμα τελείως) τι πρέπει να κάνω σε κάθε ενδεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Στις Πολιτικές Επιστήμες θα κάνεις μαθήματα δημοσίου και διεθνούς δικαίου που είναι τα ίδια με αυτά της Νομικής. Ουσιαστικά το ΔΕΣ είναι μία από τις κατευθύνσεις των Πολιτικών Επιστημών. Δες λ. χ. το σάιτ των Πολ. Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης του Καποδιστριακού και θα καταλάβεις.
Αν τελειώσεις κάποιο τμήμα στη Ελλάδα μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για Νομική είτε να πας απευθείας Καναδά για Νομική ως 2ο πτυχίο και για μεταπτυχιακό.

2. Μπορείς να εργαστείς σε διεθνείς οργανισμούς, υπηρεσίες, σε οργανώσεις κτλ. Μόνο εδώ είναι απαξιωμένο το πτυχίο. Ενδεικτικά οι πιο γνωστές προσωπικότητες, ειδικά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, Πολ. Επιστήμες έχουν τελειώσει.

Μόνο Νομική είναι υψηλόβαθμη. Τα υπόλοιπα τμήματα είναι εφικτά, άρα επιλέγεις τι σε ενδιαφέρει. ;)
Θα βρεις την άκρη, μην άγχεσαι. Τώρα κύττα μόνο τα μαθήματά σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ :) Αν χρειαστώ κάτι άλλο, θα γράψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduart plaka

Νεοφερμένος

Ο eduart plaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπέρα σε όλους σας. Eνδιαφέρομαι να πάω για σπουδές καναδά. Θέλω να ξέρω αν μετά τις σπουδές έχεις την δυνατότητα να παραμείνεις και νόμιμα στην χωρα. Γιατί από ότι έμαθα στην αμερική πας για σπουδές και όταν τελειώσεις γυρνάς στη χωρα σου εκτος αν παντρευτείς με αμερικανίδα. Καναδά ξέρει κανεις τι γίνεται με αυτό το θέμα; οποιος ξέρει ας μου απαντησει γιατί ενδιαφέρομαι να φύγω από Ελλάδα για Καναδά. Σας ευχάριστω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanasis28

Νεοφερμένος

Ο thanasis28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος που θελει να σπουδασει στον καναδα να παρει φοιτητικο δανειο οντας καναδος πολιτης και να βρει και δουλεια ωστε να εχει εσοδα και να πληρωνει ολες τις υποχρεωσεις του απο μονος του...(ενοικιο, δοσεις δανειο κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top