Σπουδές στον Καναδά

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όσον αφορά την ιατρικη ειδικοτητα στον Καναδά γνωρίζει κάποιος κάτι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Τα έξοδα σε τι ποσό ανέρχονται για κάποιον που επιθυμεί να σπουδάσει νομικά στον Καναδά;
2. Θα είναι εύκολο για κάποιον να εργαστεί μόνιμα εκεί έχοντας το αντίστοιχο πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Τα έξοδα σε τι ποσό ανέρχονται για κάποιον που επιθυμεί να σπουδάσει νομικά στον Καναδά;
2. Θα είναι εύκολο για κάποιον να εργαστεί μόνιμα εκεί έχοντας το αντίστοιχο πτυχίο;

1. Ακριβή ποσά δε γνωρίζω. Όμως υπολόγισε δίδακτρα, συγγράμματα, κόστος διαβίωσης και το γεγονός ότι δεν είσαι πολίτης, οπότε δεν τυγχάνεις εκπτώσεων. Χώρια αεροπορικά.
2. Προφανώς ναι. Υπ' όψιν ο Καναδάς ακολουθεί μεικτό σύστημα. Επίσης είναι δεύτερο πτυχίο και τα κριτήρια εισαγωγής συγκλίνουν με τα αμερικάνικα. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ως ευρωπαίος πολίτης, προς το παρόν, σε συμφέρει να κυττάξεις για γαλλόφωνη χώρα εντός Ευρώπης. Με τις όποιες παθογένειες αυτό συνοδεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Ακριβή ποσά δε γνωρίζω. Όμως υπολόγισε δίδακτρα, συγγράμματα, κόστος διαβίωσης και το γεγονός ότι δεν είσαι πολίτης, οπότε δεν τυγχάνεις εκπτώσεων. Χώρια αεροπορικά.
2. Προφανώς ναι. Υπ' όψιν ο Καναδάς ακολουθεί μεικτό σύστημα. Επίσης είναι δεύτερο πτυχίο και τα κριτήρια εισαγωγής συγκλίνουν με τα αμερικάνικα. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ως ευρωπαίος πολίτης, προς το παρόν, σε συμφέρει να κυττάξεις για γαλλόφωνη χώρα εντός Ευρώπης. Με τις όποιες παθογένειες αυτό συνοδεύεται.
2. Το είδα και σε προηγούμενο ποστ σου, αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Τι εννοείς ότι είναι δεύτερο πτυχίο;

Εγώ προτιμώ Γαλλία. Απλώς έχω δει κάτι ποσά στα ενοίκια των Παρισίων!...
Υπ' όψιν κανένα καλό γαλλικό πανεπιστήμιο πέραν της Σορβόννης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Νομιζω οτι καθε χωρα ειδικευεται και σε ειδη δικαιου.Πχ νομιζω η γερμανια αποτελει την κοιτιδα του ποινικου,η αγγλια του ναυτικου.Ισως θα πρεπε να λαβεις και αυτο υποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
2. Το είδα και σε προηγούμενο ποστ σου, αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Τι εννοείς ότι είναι δεύτερο πτυχίο;

Εγώ προτιμώ Γαλλία. Απλώς έχω δει κάτι ποσά στα ενοίκια των Παρισίων!...
Υπ' όψιν κανένα καλό γαλλικό πανεπιστήμιο πέραν της Σορβόννης;
Εννοώ ότι πρώτα κάνουν ένα γενικό πτυχίο πχ Πολιτικές Επιστήμες και μετά Νομική. Όχι απευθείας. Δες λχ περίπτωση Ομπάμα για να καταλάβεις.

Στρασβούργο. :)

Νομιζω οτι καθε χωρα ειδικευεται και σε ειδη δικαιου.Πχ νομιζω η γερμανια αποτελει την κοιτιδα του ποινικου,η αγγλια του ναυτικου.Ισως θα πρεπε να λαβεις και αυτο υποψη.

Όχι απόλυτος κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Εννοώ ότι πρώτα κάνουν ένα γενικό πτυχίο πχ Πολιτικές Επιστήμες και μετά Νομική. Όχι απευθείας. Δες λχ περίπτωση Ομπάμα για να καταλάβεις.

2. Στρασβούργο. :)
1. Α, κατάλαβα! Γενικά, οι πολιτικές επιστήμες έχω ακούσει ότι χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Αμέρικα.
2. Δε μιλούν και γερμανικά εκεί; [βρίσκεται στα σύνορα, αν δεν κάνω λάθος]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Α, κατάλαβα! Γενικά, οι πολιτικές επιστήμες έχω ακούσει ότι χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Αμέρικα.
2. Δε μιλούν και γερμανικά εκεί; [βρίσκεται στα σύνορα, αν δεν κάνω λάθος]

1. Oui. Δυνατό πτυχίο. Υπάρχουν εδώ πληροφορίες για το θέμα, ψάξε. ;)
2. Ja. Αλλά στη Γαλλία ανήκει. Τουλάχιστον μέχρι τον επόμενο πόλεμο. :P

Στη Γαλλία έχει κάποια καλά πανεπιστήμια. Κύττα επίσης Βέλγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pok@

Νεοφερμένος

Η Ευστρατία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γεια σας παιδιά... φέτος πηγαίνω Β' Λυκείου και σκεφτόμουν να τελείωσω εδώ το Λύκειο και να φύγω Καναδά για σπουδές... μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω τη καναδική υπηκοότητα;;; και πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω αίτηση για βίζα;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
γεια σας παιδιά... φέτος πηγαίνω Β' Λυκείου και σκεφτόμουν να τελείωσω εδώ το Λύκειο και να φύγω Καναδά για σπουδές... μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω τη καναδική υπηκοότητα;;; και πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω αίτηση για βίζα;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Σιγά που θα σου δώσουν και υπηκοότητα... :whistle:
Μια student visa θα σου δώσουν οι οποία διαρκεί όσα τα χρόνια των σπουδών σου. Μετά γυρνάς στην Ελλάδα :)
Αυτή τη βίζα την παίρνεις όταν σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Νομιζω οτι καθε χωρα ειδικευεται και σε ειδη δικαιου.Πχ νομιζω η γερμανια αποτελει την κοιτιδα του ποινικου,η αγγλια του ναυτικου.Ισως θα πρεπε να λαβεις και αυτο υποψη.

όχι.

2. Το είδα και σε προηγούμενο ποστ σου, αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Τι εννοείς ότι είναι δεύτερο πτυχίο;

Εγώ προτιμώ Γαλλία. Απλώς έχω δει κάτι ποσά στα ενοίκια των Παρισίων!...
Υπ' όψιν κανένα καλό γαλλικό πανεπιστήμιο πέραν της Σορβόννης;
ου λα λα . Καλό κουράγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pok@

Νεοφερμένος

Η Ευστρατία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σιγά που θα σου δώσουν και υπηκοότητα... :whistle:
Μια student visa θα σου δώσουν οι οποία διαρκεί όσα τα χρόνια των σπουδών σου. Μετά γυρνάς στην Ελλάδα :)
Αυτή τη βίζα την παίρνεις όταν σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο.

ωραία ευχαριστώ :)
και τι μπορώ να κάνω για να πάρω την υπηκοότητα αφού τελειώσω τις σπουδές... διάβασα ότι πρέπει να έχω μείνει στο καναδά κάποια χρόνια και μετά να δώσω κάποιες εξετάσεις.. ισχυεί αυτό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoslaris

Νεοφερμένος

Ο xristoslaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι μαθητης τησς 3ης λυκειου και εχω σκεψεις για να σπουδασω στο εξωτερικο (Καναδας) οπου εχω συγγενεις υπαρχουν συγκεκριμενες προυποθεσεις που πρεπει να πληρω ωστε να παω...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empus

Νεοφερμένος

Ο empus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος ποια διαδικασια πρεπει να ακουληθησω για να σπουδασω στον καναδα (university of waterloon)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 115 και 116 προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν μας λες πολλα βασικα πραγματα.

Οποτε ας τα παρουμε απο απο την αρχη.

1)Μεταπτυχιακες ή Προπτυχιακες

2)Τομεας σπουδων

3)Πιθανη διπλη υπηκοοτητα ελληνικη-καναδεζικη, ελληνικη-αμερικανικη υπαρχει;

Επισης,κανεις δεν θα σου πει ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησεις.Αυτο θα το βρεις μονος σου,ψαχνοντας και ρωτωντας.Εδω καποια hints/συμβουλες υπαρχουν μονο.

Αυτα τα γραφω οχι για να σε προσβαλλω,αλλα για να μπεις στο κλιμα,εαν οντως θες να κανεις κατι abroad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortal

Νεοφερμένος

Ο Immortal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας :P Θέλω και εγώ να σπουδάσω στον Καναδά αν δεν καταφέρω να περάσω σε κάποια σχολή που θέλω στην Ελλάδα. Πρώτη μου επιλογή για εδώ θα είναι ημμυ. Οπότε αν δεν περάσω σε αυτή (πολύ πιθανό..) ή σε κάποια δεύτερη ή τρίτη επιλογή με βλέπω να φεύγω. Έτσι και ελλιώς έχω αποφασίσει να φύγω από Ελλάδα γιατί δεν θέλω να ζήσω εδώ αν το κάνω νωρίτερα δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Άρα αν τελικά πάω Καναδά θέλω να σπουδάσω electrical and computer engineering ή κάτι παρόμοιο. Τα πιο "δημοφιλής" πανεπιστήμια για αυτόν τον κλάδο ποιά είναι; Εννοείται βέβαια ότι όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα :D Κάτι άλλο που ξέχασα να πω είναι ότι έχω proficiency στα αγγλικά, το ξέρω ότι δε μετράει απλά το λέω διότι με ενδιαφέρουν μόνο αγγλόφωνα (ή δίγλωσσα) πανεπιστήμια /τώρα σκέφτομαι mcgill/ για να μπορώ να περάσω και εύκολα τις εξετάσεις για την γλώσσα. Τέλος πρέπει να πω πως είμαι και τυχερός αφού είμαι Καναδός υπήκοος και έχω συγγενείς εκεί. Οπότε φαντάζομαι το κόστος για τα δίδακτρα μειώνεται σημαντικά. Α και κάτι τελευταίο. Πάνω-κάτω τι βαθμός απολυτηρίου χρειάζεται για τα περισσότερα πανεπιστήμια εκεί για να σε δεχθούν; Μετρά κάτι άλλο εκτός από αυτό;
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα ;)
p.s. Πάω δευτέρα λυκείου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γειά σας :P Θέλω και εγώ να σπουδάσω στον Καναδά αν δεν καταφέρω να περάσω σε κάποια σχολή που θέλω στην Ελλάδα. Πρώτη μου επιλογή για εδώ θα είναι ημμυ. Οπότε αν δεν περάσω σε αυτή (πολύ πιθανό..) ή σε κάποια δεύτερη ή τρίτη επιλογή με βλέπω να φεύγω. Έτσι και ελλιώς έχω αποφασίσει να φύγω από Ελλάδα γιατί δεν θέλω να ζήσω εδώ αν το κάνω νωρίτερα δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Άρα αν τελικά πάω Καναδά θέλω να σπουδάσω electrical and computer engineering ή κάτι παρόμοιο. Τα πιο "δημοφιλής" πανεπιστήμια για αυτόν τον κλάδο ποιά είναι; Εννοείται βέβαια ότι όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα :D Κάτι άλλο που ξέχασα να πω είναι ότι έχω proficiency στα αγγλικά, το ξέρω ότι δε μετράει απλά το λέω διότι με ενδιαφέρουν μόνο αγγλόφωνα (ή δίγλωσσα) πανεπιστήμια /τώρα σκέφτομαι mcgill/ για να μπορώ να περάσω και εύκολα τις εξετάσεις για την γλώσσα. Τέλος πρέπει να πω πως είμαι και τυχερός αφού είμαι Καναδός υπήκοος και έχω συγγενείς εκεί. Οπότε φαντάζομαι το κόστος για τα δίδακτρα μειώνεται σημαντικά. Α και κάτι τελευταίο. Πάνω-κάτω τι βαθμός απολυτηρίου χρειάζεται για τα περισσότερα πανεπιστήμια εκεί για να σε δεχθούν; Μετρά κάτι άλλο εκτός από αυτό;
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα ;)
p.s. Πάω δευτέρα λυκείου :P
Πρέπει να δώσεις SAT. Οι εξετάσεις SΑΤ γίνονται κάποιες φορές το χρόνο και περιλαμβάνουν βασικά μαθηματικά, γλώσσα και αντικείμενα πάνω σ' αυτό που θέλεις να σπουδάσεις.
Τα παραπάνω πρέπει να γίνουν πριν δώσεις πανελλήνιες, όπως και οι αιτήσεις στα πανεπιστήμια. Επομένως δεν έχει σημασία ο βαθμός απολυτηρίου. Η αποδοχή ή η απόρριψη γίνεται νωρίτερα. Το πολύ πολύ να ζητηθεί μια επί πλέον επιβεβαίωση με τις πανελλήνιες, αφού όμως ήδη έχεις γίνει κατ' αρχάς δεκτός.
Αυτά ισχύουν, τουλάχιστον για πανεπιστήμια του επιπέδου του mcgill.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortal

Νεοφερμένος

Ο Immortal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση :)
Οι εξετάσεις αυτές που λες θέλουν αρκετή προετοιμασία; (εκτός από τη γλώσσα) Με γνώσεις από το σχολείο δηλαδή θα περάσω; Γιατί αν χρειάζονται σοβαρή προετοιμασία έχω πρόβλημα γιατί τότε θα αφιερώνω όλο το χρόνο στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες..
Τα περισσότερα πανεπιστήμια το απαιτούν αυτό ή μόνο μία μειονότητα;
Γιατί με ενδιαφέρει και το university of toronto και το university of western ontario (έχω συγγενείς εκεί).
edit: Μόλις διάβασα σε ένα site πως οι Καναδοί δε χρειάζεται να δώσουν sat (για το mcgill μιλάω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

a1b2c321

Νεοφερμένος

Ο a1b2c321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα και εγω καποιες πληροφοριες για σπουδες στον Καναδα.Αρχικα παω α λυκειου εδω αλλα μαλλον θα τελειωσο το λυκειο Αλβανια ενδιαφερομαι για προπτυχιακα στο university of toronto η university of waterloo .Η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι τα κριτιρια εισαγωγης σε αυτα τα πανεπιστημια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση :)
Οι εξετάσεις αυτές που λες θέλουν αρκετή προετοιμασία; (εκτός από τη γλώσσα) Με γνώσεις από το σχολείο δηλαδή θα περάσω; Γιατί αν χρειάζονται σοβαρή προετοιμασία έχω πρόβλημα γιατί τότε θα αφιερώνω όλο το χρόνο στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες..
Τα περισσότερα πανεπιστήμια το απαιτούν αυτό ή μόνο μία μειονότητα;
Γιατί με ενδιαφέρει και το university of toronto και το university of western ontario (έχω συγγενείς εκεί).
edit: Μόλις διάβασα σε ένα site πως οι Καναδοί δε χρειάζεται να δώσουν sat (για το mcgill μιλάω).
Δεν ξέρω για τους Καναδούς, όμως για τους διεθνείς φοιτητές χρειάζονται τα SAT. Τα πανεπιστήμια του Καναδά (τουλάχιστον το mcgill, δεν είδα για τα άλλα) είναι στον κατάλογο του College Board.
Στο ιδιωτικό σχολείο, που πήγα με υποτροφία στις δυο τελευταίες τάξεις του Λυκείου, γίνονταν τετράωρα μαθήματα για SAT κάθε Σάββατο, από την Α' Λυκείου. Γλώσσα, μαθηματικά, φυσική. Χρειάζεται λοιπόν αρκετή προετοιμασία.
Υπήρχαν επίσης βοήθειες για τις αιτήσεις. Για κορυφαία πανεπιστήμια των ΗΠΑ, ετοιμάζονται βιογραφικά από το Γυμνάσιο, με άριστους βαθμούς σχολείου, διαγωνισμούς, συμμετοχή σε μαθητικά συνέδρια, αθλητισμό, κοινωνική προσφορά κ.λ.π. Το Καναδικό mcgill είναι στα κορυφαία του κόσμου.
Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του College Board.

Υ.Γ.
Για το φίλο παραπάνω, υπάρχει και το προηγούμενο μήνυμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top